Planbureau moet voor informateurs cijfers nakijken £eicU«@omu/rtt Vakmanschap herken je zo. Juschauffeurs dreigen met gratis vervoer in heel Nederland och goede kans p tariefsti jging S met 10 pet. elft helpt studenten et tijdelijke kamers Kronkelwegen en openbaar vervoer Uitbreiding STER kost kranten 88 miljoen Weerbericht voor meeste mensen te ingewikkeld Genland LEÏDSE COURANT WOENSDAG 17 JUNI 1981 PAGINA 13 IIS: HOGER LOON MET BEHOUD ONGEMAKKEN TOESLAG (Van een onzer verslaggevers) jFOLLE UTRECHT De kans is groot it nog voor het einde van deze maand stad-en streekvervoer overal in ons Dd gedurende enige tijd gratis wordt tarmee willen de buschauffeurs dan hun genoegen uiten over de problemen rond de salariëring. Hoelang de eventuele ac ties zullen duren, is nog niet bekend. Zoals het er nu naar uitziet echter niet langer dan een week. Alleen een toezegging, waarschijnlijk in de loop van de volgende week, van minister Al- beda (Sociale Zaken), dat de chauffeurs een hoger loon krijgen met behoud van de nu voor hen geldende ongemakkentoeslag van 6 procent kan eventuele acties nog voorko men. Naar verluidt echter voelt minister Al- beda er weinig voor die toeslag bij het nieuwe loon op te nemen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat dat het geld voor de lonen van de buschauf feurs beschikbaar stelt, heeft dermate geringe financiële armslag, dat verhoging van de lo nen én het toekennen van de ongemakken- toeslag bij dat loon, mogelijk zelfs begrotings wijzigingen tot gevolg zal hebben. Minister Tuijnman zal zijn collega Albeda dan ook ad viseren geen verandering in de huidige rege ling aan te brengen. DR VERDEELDE KAMER (Van onze parlementaire redactie) HAAG Er bestaat een goede kans dat de irieven tegen de zin van de Kamer op 1 okto- loch met tien procent omhoog gaan. De Kamer [teren niet tot een eensluidend standpunt geko- waardoor de verhoging waarvan vier pro- noodzakelijk is voor het aanpakken van kriel en op de NS-lijnen zou kunnen worden ge keerd. is de voortzetting van het debat over de tariefverhoging in jmer kwam het CDA gisteren met een motie de tariefver- e tot acht procent te beperken. Daarmee zouden de NS- pnten tot 1984 aangepakt kunnen worden. De oppositie en ictie van de VVD wezen dit voorstel meteen aDe VVD dat de tarieven met tien procent omhoog moeten, de oppo- ioudt vast aan een tariefstijging gelijk aan het inflatieper- Ie van dit jaar, zeven procent. Moties op dit punt van en D'66 zullen echter door CDA en VVD worden afgewe- tfinister Tuijnman wees gisteren alle pogingen van het de tariefverhoging tot acht procent te beperken, af. Tweede Kamer heerste na afloop van de beraadslagingen verwarring. Toch zijn er mogelijkheden om uit de impasse hen. Bij het CDA werd erop gewezen dat Tuijnman in het akkoord ging met de tariefverhoging van acht procent, lij de garantie van de Kamer zou krijgen dat ook in de ide jaren voldoende geld beschikbaar komt voor de aan- an de knelpunten. Volgens de minister is het CDA-voor- (arvoor te mager. Ook een garantie van het CDA dat men Du werken aan een financiering van de NS-knelpunten na rees Tuijnman van de hand. Daarbij rekent men op steun vd A-zijde. tfers die de minister de Kamer verstrekte bleek dat er dit pg 2 miljoen voor de knelpunten beschikbaar is. In 1982 tor 7,5 miljoen gewerkt kunnen worden aan ondermeer de eidenDen HaagRijswijk en de bruggen Rotterdam Tijdens het kamerdebat over de spoortarleven een onderonsje van de CDA'er Come- lissen (links), de PvdA-man Castrlcum en minister Tuijnman. Voordracht vacatures Hoge Raad DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren ,mr. G. van der Linde en prof. mr. J. P. Verburgh als eersten ge plaatst op de voordracht van de vervulling van twee vaca tures in de Hoge Raad. Mr. Van der Linde is vice-presi dent van het gerechtshof in Arnhem en mr. Verburgh is raadsheer-plaatsvervanger van het gerechtshof in Am sterdam en rechter-plaatsver- v anger van de arrondisse mentsrechtbank in de hoofd stad. Als eerste op de voor dracht voor een vacature bij de Algemene Rekenkamer plaatste de Kamer de heer F. G. Kordes, directeur overheid sorganisatie en automatisering van het ministerie van bin nenlands zaken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nadat de onderhandelingen aan vankelijk vlot leken te inAgtwas er ook mier Van Agt li gisteren als ge in kamerlid deel de kamerzit- teing over de spoor wegtarieven. Dat het nog even wen nen was bleek wel toen het kamerlid EverdIJk (staande) de demissionaire premier eraan moest herinneren dat hij de presentie lijst nog moest te kenen verlopen» zijn er tussen CDA, PvdA en D'66 toch belangrijke meningsver schillen gerezen over de bestrijding van de werk loosheid en alles wat daarmee samenhangt Pas wanneer het Cen traal Planbureau een aantal cijfers op een rijt je heeft gezet kan dit hoofdstuk vermoede lijk begin volgende week zijn beslag krij gen. Er moeten bereke ningen worden gemaakt over het aantal banen dat gecreëerd kan wor den en de gevolgen daar van voor de lonen en uitkeringen. Intussen spreken de kabinet sinformateurs met de fractie leiders Van Agt, Den Uyl en Terlouw vandaag verder over de volkshuisvesting en het on derwijs (zaken als midden school en educatief verlof). Gisteren werd daarmee al een begin gemaakt Zaken als het woningbouwprogramma, de fi nanciering daarvan, de woon ruimteverdeling en de woon lasten waren daarbij de be langrijkste onderwerpen. Zij zijn overigens nauw verweven met het sociaal-economisch be leid, waarover aan het Cen traal Planbureau een aantal voorstellen zijn voorgelegd met het doel deze op hun con sequenties door te rekenen. Het CPB moet vooral ant woord geven op de vraag: hoe zorgen we ervoor dat er in 1985 niet een half miljoen iiiiiiiii T Met de bouw van 224 tijdelijke wooneenheden t jaar nog gereed moeten komen en de bouw van een tttcnflat van 500 wooneenheden in 1982 wil de Stich- Oelftse Studentenhuisvesting het woningtekort voor 200 ingeschreven woningzoekende studenten aanpak- tate semi-permanente, geprefabriceerde, wooneenheid is [n in de Delftse Schoenmakerssteeg geplaatst Het ontwerp Ie tijdelijke kamers is gemaakt door een groep bouwkun- penten. De kosten van het project, acht miljoen gulden, In grotendeels gedragen door het ministerie van volkshui- g. De huur bedraagt 140 gulden per maand. Het project Idrie langgerekte woongebouwen van twee lagen. Elk ge- bestaat uit een aantal woongroepen met gemeenschappelij- litaire voorzieningen en één woonkeuken per acht kamers. •udsman krijgt ministerssalaris KAAG De nationale ombudsman die vanaf 1 januari '82 gaan functioneren zal het salaris krijgen dat ook een mi- de vice-president van de Raad van State en de president la Hoge Raad ontvangen: 13.373 gulden per maand. De le Kamer heeft gisteren in meerderheid ingestemd met dit pl van minister Wiegel van binnenlandse zaken. PvdA en kregen geen meerderheid voor hun amendement om dat I een niveau lager in te schalen, namelijk 12.257 gulden per uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiDiuiiiuiiuiiiiiiiuiiiiiiiuiiDiuniiiuiuiiiDiiuiiumniinD Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proefje. Vakmanschap is maar aanmerkelijk minder werklozen zijn. Volgens de woordvoerder van de PvdA raken de andere gesprekspart ners steeds meer overtuigd van de noodzaak een veel om vattend werkgelegenheidsplan op tafel te leggen, waarbii zo veel mogelijk gedetailleerd ge regeld zou moeten zijn. De be rekeningen die nu aan het Centraal Planbureau zijn ge vraagd moeten uitwijzen welk scenario (er is door de infor mateurs een aantal alternatie ven opgesteld) de meeste ar beidsplaatsen oplevert, wat dat kost en wie daarvoor moet be talen. Koopkracht minima Daarbij komt als een van de belangrijkste vragen aan de orde wat er dan met de koop kracht van de (echte) minima gaat gebeuren. Wie moeten er nóg meer matigen, als de koopkracht van alle minimu minkomens wordt gegaran deerd dan wel zoveel mogelijk wordt ontzien? Ook bestaat de mogelijkheid dat alleen de mensen, die louter zijn aange wezen op één minimumloon of -uitkering, worden gespaard. Verder speelt een rol de vraag langs welke weg het bedrijfs leven het best kan worden ge steund, via algemene maatre gelen of gerichte bedrijfssteun, en welke bedrijfstakken met best gesteund kunnen worden om een zo groot mogelijk posi tief effect op de werkgelegen heid te kunnen bewerkstelli gen. Ook bij de financiering van dit steunbeleid gaat het uiteraard ook weer om de vraag wat het kost en waar het geld vandaan moet komen. Op verzoek van de informa teurs vertellen de drie onder-1 handelaars ook zo weinig mo gelijk tegen hun fracties. Van Agt, Den Uyl en Terlouw doen slechts verslag van wat zij zelf gezegd hebben. Alleen Ter- louw volgt een iets andere werkwijze. Hij informeert eerst de financieel- en sociaal- economische specialisten van' zijn fractie. Dezen staan hem, ook voortdurend bij met raad en daad. Vervolgens nemen de specialisten ook de verdedi ging op zich in de fractie van wat hun voorzitter tijdens de formatie heeft gezegd. Pas wanneer een hoofdstuk of een combinatie van samenhangen de hoofdstukken geheel is af gewerkt, worden de fracties en vermoedelijk ook de pers uit voerig geïnformeerd. De bedoeling van deze proce dure is dat voorlopig zo weinig mogelijk blijkt waar de knel punten liggen, zodat de onder handelaars een maximum aan armslag houden. Ook hieruit wordt afgeleid dat de informa teurs Lubbers en De Koning het uiterste doen om het be oogde driepartijenkabinet tot stand te brengen. De sfeer van de besprekingen wordt nog steeds omschreven als „ont spannen en constructief". Wel moet worden bedacht dat, op verzoek van den Uyl, alle eventuele afspraken tussen CDA, PvdA en D'66 vallen on der het voorbehoud van de manier, waarop de kwestie van het premierschap wordt geregeld. Met andere woorden: voor Den Uyl staat het niet vast dat Van Agt het kabinet moet voorzitten en daarvan wil hij veel, zo niet alles Laten afhangen.. HET conflict tussen de Tweede Kamer en het demissionaire kabinet over de trein-tarieven toont aan in welke vreemde posities bewindslieden gedurende drie maanden na de ver kiezingen kunnen komen. In die periode kunnen zij naast hun demissionair ministerschap tevens lid zijn van de Twee de Kamer. Minister Tuijnman heeft vorige week namens het kabinet omstandig een tariefsverhoging bij de spoorwegen van tien procent verdedigd. De CDA-fractie in de Tweede Kamer wil niet verder gaan dan acht procent. En als we nu zien onder wiens leiding beide standpunten verdedigd worden, dan is duidelijk waartoe de periode van drie maanden na de verkiezingen kan leiden. Als demissio nair premier is de heer Van Agt voorstander van een tariefs verhoging van tien procent; als voorzitter van de CDA- Tweede-Kamerfractie echter is hij voor een verhoging met maar acht procent. Het gaat hier natuurlijk om een conflict waarvoor al voorafgaande aan de verkiezingen de kiem was gelegd. Niettemin lijkt het dienstig dat de heer Van Agt op dit punt snel met zichzelf in het reine komt. WaT de verhoging zelf betreft: in deze kolom hebben we er al vaker voor gepleit voorzichtig te zijn met tariefsverhogin gen. Het openbaar vervoer moet aantrekkelijker worden en daartoe zal soms voor lief moet worden genomen dat er uit de gemeenschapspot tijdelijk wat meer wordt bijgepast Het opheffen van de knelpunten in het spoorwegennet, waarvoor minister Tuijnman de extra verhoging nodig heeft, kan beter uit de algemene middelen komen, hoe karig die middelen momenteel ook zijn. Want indien én de tarieven niet exhor- bitant stijgen, én het vervoer aantrekkelijker wordt gemaakt door het opheffen van knelpunten, zal het reizigersaanbod zonder twijfel nog verder toenemen. Die toename levert op den duur extra inkomsten op, waarmee alsnog de kosten ge dekt kunnen worden. En wat belangrijker is: die toename kan een vermindering van het autoverkeer betekenen, het geen uiteindelijk de economie als geheel ten goede komt. Want toenemend autoverkeer slorpt immers geld en energie. AMSTERDAM Uitbreiding van de ether-reclame gaat de Nederlandse kranten (en tijdschriften) miljoenen guldens kosten aan gederfde advertentie-inkomsten. De dagbladen schatten het verlies op ƒ88 miljoen, de tijdschriftenuitge vers op op ruwweg 70 miljoen. In brieven aan de kabinet- sainformateurs hebben de verenigingen Nederlandfse Dag bladpers (NDP) en de Nederlandse Organisatie van Tijd schriftenuitgevers (NOTU) voor deze gevaarlijke ontwik keling gewaarschuwd. De advertentie-opbrengsten zullen verminderen als het plan van minister Gardeniers, tot en met mei 1985 extra STER-tijd ter beschikking te stellen, wordt doorgezet. Daardoor zou 160 miljoen extra ter beschikking van de omroepen komen, voor uitbreiding van de zendtijd. Volgens een onderzoek van de NDP wordt van elke gulden die aan etherreclame wordt besteed, 55 cent onttrokken aan de dagbladpers. De NDP acht uitbreiding van de STER schadelijk voor de veelvormigheid van de pers. Problemen van de omroepen die zich via uitbreiding van zend tijd willen wapenen tegen de concurrentie van buitenlandse sa tellietprogramma's, worden op deze manier voornamelijk afge wenteld op de dagbladbedrijven, aldus de NDP. Twee nieuwe staatsleningen DEN HAAG Op 23 juni kan worden ingeschreven op twee nieuwe staatsleningen: een 11 pet zevenjarige lening 1981 per 1985-1988 en een 11,25 pet 15-jarige 1981 per 1992-1996. Het bedrag van de leningen en de koers van uitgifte worden na sluiting van de inschrijving vastgesteld, aldus het ministe rie van financiën. De 11 pet-lening wordt afge lost in vier gelijke termijnen. De eerste termijn vei valt op 1 augustus 1985. Ver\T>egde ge deeltelijke of algehele aflos sing is niet toegestaan De 11,25 pet-lening wtrdt af gelost in vijf jaarlijkse termij nen, te beginnen op 1 augustus 1992. Vervroegde gedeeltelijke of algehele aflossing is toege staan, voor het eerst op 1 au gustus 1991 tegen een koers van 103 pet. De storting op beide leningen is op 3 augustus. SOESTERBERG Het weerbericht van het KNMI in de kranten en op radio en tv - is voor de meeste mensen te ingewikkeld. Veel termen wor den door het pu bliek slecht begre pen en verkeerd uit gelegd. Taalkundig zit het weerbericht vreemd in elkaar. In het maandblad TNO-project schrijft dr. A. Wagenaar, als psycholoog verbon den aan het instituut voor zintuigfysiologie in Soesterberg, dat toch vrijwel iedereen het weerbericht op hoge prijs stelt; men zou het niet willen missen. Als de onder zoekers bijvoorbeeld om half negen 's- avonds bij de mensen aanbelden, bleek vrijwel iedereen het weerbericht te heb ben gezien of ge hoord. Vroegen zij echter maar de in houd, dan stonden de kijkers/luisteraars met de mond vol tan den. aldus Wagenaar. De oorzaak daarvan ligt vooral in het feit dat de weersver wachting te veel brokken afzonderlij ke informatie bevat en dat het bovendien in weinig exacte be woordingen is ge steld. Als voorbeeld noemt hij het woord 'mogelijkDe zin „morgen mogelijk enige regen" bete kent dat er een re genkans van twintig tot tachtig procent bestaat Het is maar de vraag, zegt Wage naar, of het grote pu-- bliek zo redeneert Als oplssing sugge reert Wagenaar de berichten korter en eenvoudiger te ma ken. Men moet er geen informatie in stopppen die de ge bruiker niet nodig heeft En met het ge ven van meerdaagse en straks zelfs meer wee kse verwachtin gen moet het KNMI volgens hem voor zichtig omspringen. Anders loopt men de kans dat er bij het publiek verwarring tuissen al die voor spellingen gaat ont staan. Over die lange-ter- mijn-verwachting schrijft ir. h. Otten; meteoroloog bij het KNMI, dat de theo retische voorspel- lingsgrens op veer tien dagen is bere kend. Bij voorspellin gen op nog langere termijn, zou men te veel afhankelijk worden van allerlei toevallige atmosferi sche omstandighe den. Zo'n weerbe richt zou dan neer komen op een klima tologisch gemiddelde voor het betrokken gebied.In feite neemt de betrouwbaarheid van de voorspellin gen al na de viifde dag snel af. Vandaar ook dat het KNMI er voorlopig toe is over gegaan een vijfdaag se en geen langere op te stel- IN HOGER BEROEP Forse straffen voor heroïne- smokkelaars WASSENAAR Het Haag se Gerechtshof heeft giste ren een 44-jarige chauffeur uit Rotterdam veroordeeld tot twee jaar en zes maan den gevangenisstraf voor het smokkelen van ongeveer duizend kilo heroïne. De man was eerder door de Rot terdamse rechtbank veroor deeld tot drie jaar gevange nisstraf en tienduizend gul den boete, maar ging in ho ger beroep. Samen met een 30-jarige Ha genaar en een 37-jarige inwo ner van Zoetermeer bracht hij op 12 oktober van het vorig jaar de verdovende middelen vanaf het smokkelschip „Sea gull", dat voor de Scheveingse kust voor anker lag, met rub berbootjes naar het strand van Wassenaar, Kijkduin en Ter Heyde. De Hagenaar, die door de Rotterdamse rechtbank tot twee jaar gevangenisstraf was veroordeeld, werd vanmorgen meteen op vrije voeten gesteld, omdat het Hof het hem tenlas- te gelegde niet bewezen achtte. De Zoetermeerder, die eerder eveneens tot twee jaar was veroordeeld kreeg door het Hof anderhalf jaar gevange nisstraf opgelegd. Parlemen tariërs voor kernwapens PARIJS Met een grote meerderheid heeft de As semblee van de Westeurope- se Unie (WEU) zich gisteren uitgesproken voor de pro- duktie en plaatsing van nieuwe kernwapens in Euro pa, waartoe de NAVO in 1979. De assemblee, een interparle mentair orgaan waar op Euro pees niveau over defensieaan gelegenheden kan worden ge praat, deed dat door een rap port aan te nemen van het Ne derlandse CDA-kamerlid Mommersteeg. Het rapport stelt dat modernisering nodig is om vanuit een krachtige on derhandelingspositie met het Oostblok te kunnen praU i« over ontwapening.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13