Umelo betaalt )0 mille voor C-blokkade Wereldraad: door militaire uitgaven armen het kind van de rekening Vliegen in Europa kan goedkoper Kamer geïrriteerd over vertraging Oosterscheldewerk ■rankrijk opent aanval op ;onomisch beleid VS kerk wereld KORTE METTEN NNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 JUNI 1981 PAGINA 11 ■^BELO Het gemeentebestuur l Almelo zal met een bedrag van ;eveer 50.000 gulden voor de kosten kaaien van de UC-blokkade die rgen in Almelo begint. De gemeen- trijgt te maken met diverse vereis- naatregelen zoals publiciteitskos- het plaatsen van extra verkeers- len en het inzetten van de brand- Alle gemeenteraads-fracties zijn iren met de uitgave van dit bedag :oord gegaan, behalve de liberalen, een uitgave van 20.000 gulden ge- vinden. Zowel de demonstranten le gemeente Almelo zullen boven- beide een bedrag van 5.000 gul- betalen ter dekking van eventuele e die ontstaat tijdens de slotma- •tie. Deze vindt plaats aan het van de UC-blokkade aanstaande op het Heracles-terrein in Al- Irijl gisteren door diverse instanties over de lende gebeurtenissen werd beraadslaagd, j het tentenkamp naast het Heracles-com- langzaam maar zeker gestalte. Reeds hdagmiddag arriveerde het eerste drietal pnstranten per bakfiets, om vervolgens op |van de twee beschikbare weilanden hun tent op te slaan. Inmiddels is het aantal gestaag gegroeid en wordt verwacht dat vandaag het grootste deel van de terreinen gevuld zal zijn. Een grote tent voor de organisatie is in het midden van de velden gepland. Van hieruit wordt de organisatie de komende dagen gere geld en zullen de benodigde voorzieningen voor de aktievoerders getroffen worden. Het personeel van de UC-fabrieken is eveneens op alles voorbereid en weet zich afgeschermd door een muur van prikkeldraad en andere veiligheidsvoorzieningen. Door de autoriteiten worden kosten noch moei te gespaard om zo min mogelijk aan het toeval over te laten. Niet iedereen heeft echter finan cieel nadeel bij de op handen zijnde blokkade. Zo is een Almeloos verhuurbedrijf onlangs door demonstranten ingeschakeld om de kampeerat- tributen te verzorgen. Volgens de aktievoerders was de transactie nog maar nauwelijks gesloten, of mensen van het ultra-centrifuge concern na men dezelfde firma in de arm om ook voor hen de nodigde bivakkeerspullen te reserveren. In een klap kon dus een dubbele voorraad gele verd worden. Er zijn aparte routes uitgezet voor actievoerders die per trein in Almelo komen. In de trein wordt omgeroepen dat men moet uitstappen in een buitenwijk van Almelo. Demonstranten die toch bij het centrale station arriveren, worden onder politiebegeleiding rond de binnenstad ge leid. De middenstand was bang dat een demon stratieve optocht door het centrum fataal zou zijn voor de verwachte omzet. RIJS Frankrijk heeft (eren een krachtige aan gedaan op het economi- fc beleid van de Verenig- Staten, dat tegenwoordig [felle kritiek van andere Ben blootstaat met het [op de kwalijke gevolgen de hoge rentetarieven in VS. De Franse minister i buitenlandse zaken. ganisatie voor Economi- e Samenwerking en Ont- kkeling) in Parijs dat het lerikaanse economische ïid wurgend is voor in vesteringen en handel in Eu ropa, met alle gevolgen van dien voor de werkgelegen heid. De voortdurende koersstijging van de dollar en de buitenspo rig hoge rentetarieven in de Verenigde Staten zijn onaan vaardbaar, aldus minister Cheysson in een toespraak waarmee hij de jaarlijkse mi nisterraadsvergadering open de. „Bij een rentevoet van twintig procent en een dollar die in de stratosfeer zweeft neemt de werkgelegenheid af, krimpt de handel in, zijn geen industriële investeringen mo gelijk en worden de zwaksten in onze samenleving het slachtoffer van de strijd tegen de inflatie", zo verklaarde hij. Economische deskundigen van de OESO hebben berekend dat de koersstijging van de dollar en de hoge rente in de Vere nigde Staten ervoor zullen zor gen dat de economische ople ving die voor de tweede helft van dit jaar was verwacht ze ker tot het einde van het ko mende jaar zal uitblijven. De al zeer grote werkloosheid in de 24 westerse industrielanden die bij de OESO zijn aangeslo ten zal nog verder toenemen. •Jlands Lyceum, Sassen- fmans, Ploter Kühn, Wlm van der Maer. h Mosaavold. Piet van Nieuwkoop, Rob fcn. Annemlek Scholten. Eduard Terp- UJL *e Boeren. Marieke Hoogstraten, I Kluit. Ben Kooy. Dirk Jan Kunst. Gra- Meljer. Eveline Perquln. Ria Plug, Ineke trtu». Peter van Turenhout. Uesbeth Ier Velden. Hein van der Voort. Lenne- tn der Voort. Mar|a van 't Wout. Marty Ike de Goede. Yvonne Schouten, tnkaag 1 Blemond. a Baudoln, Sim van Overbeeke, Ma le van Ruiten. Mwljkerhout nd Sweers, Chantal van Leeuwen. Nlco- Kuyt. tfwljk de Koning. AlaJn Kummer. e Wolf. i Barendsma. Mar|an Batenburg. Ro- Blk. Gerard Boks. Dirk-Jan Droogh. i DuchAteau. Guus van Egmond. Monl- van Erve. Léon van der Geest. Robert Johan de Haas. Irene Helns. Ron van Carola Landwer Johan. Ellen Lans, Mleke Oudshoorn. Silvia Pas- EdwlTT van Reisen, Erica Renkema, Slaman. Henk Soet, Peter Tlggelman, Peter Wouters. Edwin de Zwart. René hond Aussems, Mark de Graaft. Robert Hl|mans. Carolina Keljzer. Margareth Kiek Plantel|dt, Wllma Roodzant. Schwarz. Renè in 't Veld. Sonja van Voort. Nicola Wegman. Ellen Zuider der Lans. Henny Lellen. José Jscquellne van Prehn. George Schoe- r. Maarten Tuk. Piet-Jaap Westerho- Karln Willing. tk. Patricia Langeveld. Kortingkaart voor NS-reis na de spits UTRECHT Om meer reizi gers ertoe aan te zetten de ochtendspits te mijden gaan de Spoorwegen een nieuwe re- ductiekaart invoeren: de dal- kortingkaart. Voor 250 gulden kan men met de dal-kaart een jaar lang van maandag tot en met vrijdag na 09.00 uur en in het weekeinde onbeperkt met korting reizen. Die korting be draagt 50 pet op een enkele reis en 40 pet op een retour. Een gezin kan, ongeacht het aantal gezinsleden, reizen op twee gereduceerde kaartjes. De dal-kaart is dus wel geldig tijdens de avondspits, die vol gens de NS veel geleidelijker verloopt dan de ochtendspits. Wanneer de dal-kaart wordt ingevoerd is niet bekend, maar het zal waarschijnlijk kort na 1 januari 1982 zijn. Minister Tuijnman heeft de NS zijn toe stemming al verleend. Christiaanse voorzitter CDA-fractie Eerste Kamer DEN HAAG De Rotterdam se hoogleraar dr. J. H. Chris tiaanse is gisteren benoemd tot voorzitter van de CDA-fractie in de Eerste Kamer. In deze functie volgt hij dr. J. W. van Hulst op, die vanwege zijn leeftijd de Eerste Kamer ver laat. De 'nieuwe fractievoorzit ter (afkomstig uit de ARP) is sinds september 1979 lid van de Eerste Kamer. Hij was dat ook in de zittingsperiode 1973- 1977. Minder huizen staan leeg DEN HAAG Per 1 april stonden er in Nederland 104.700 woningen leeg, ruim zeshonderd minder dan op 1 oktober vorig jaar. Dit blijkt uit het halfjaarlijks onderzoek dat het CBS in stelt naar (administratief) niet bewoonde huizen. Administratieve leegstand wil zeggen, de leegstaande en voor bewoning geschikte huizen, zoals die bij de gemeenten staan geregistreerd. Daartoe horen ook de gekraakte wo ningen en huizen die (tijdelijk) onbewoond zijn wegens reno vatie, voorgenomen afbraak en dergelijke. Mandlikova naar Wimbledongala DEN HAAG De Tsjechi- sche Hana Mandlikova zal dit jaar het traditionele Wimbledongala, dat op 5 juli wordt gehouden op de banen van Leimonias, op luisteren. De 18-jarige tennisster, winna res van zowel de Australische - als Franse titel, is als tweede geplaatst voor het toernooi van Wimbledon. Andere deelne mers aan de exhibitie op het Haagse tennispark zijn Betty Stöve, Gene Mayer en Brian Teacher. Minister Beelaerts van Blokland (tweede van links) opende gisteren per boot het nieu we stadhuis van Hoorn. Dat ge beurde door het wegtrekken van een gordijn waar door de tekst zichtbaar werd. Het nieuwe stad huis heeft 60 mil joen gekost. Zwendelaars aangehouden AMSTERDAM De Am sterdamse recherche is op het spoor gekomen van een omvangrijke zwendelzaak waarbij firma's uit het hele land voor honderdduizenden guldens zijn benadeeld. De drie hoofdverdachten, twee mannen uit Amsterdam en een uit Haarlem, zijn inmid dels aangehouden. Er wor den nog meer arrestaties verwacht. Onder de firmanaam Muis de Puy BV, gevestigd aan het Singel in de hoofdstad, hebben zij talloze goederen besteld, die gedeeltelijk of helemaal niet werden betaald. Er werd van alles besteld: van tennisschoe nen tot stereo-apparatuur. De goederen werden vervolgens doorverkocht. Om het ver trouwen van de leveranciers te winnen werd dikwijls eerst een klein partijtje besteld en betaald. Daarop volgde een grotere bestelling die niet werd betaald. De BV veran derde van tijd tot tijd van naam. KLM-TOPMAN DRS. S. ORLANDINI: SCHIPHOL Alleen al een ratione ler gebruik van het Europese lucht ruim zou de luchtvaartmaatschap pijen een besparing van honderden miljoenen dollars aan brandstofkos ten kunnen opleveren. Indien het omvliegen in het Europese lucht ruim, waardoor nu gemiddeld 15 procent per jaar meer luchtmij- len moeten worden gevlogen dan de directe afstand tussen de bestem mingen, zou kunnen worden terugge bracht tot de helft, zou dat de lucht vaartmaatschappijen al 400 miljoen dollar per jaar aan brandstofkosten schelen. Dit heeft de president-directeur van de KLM, drs. S. Orlandini gisteren gezegd in zijn toespraak tot de deelnemers aan het congres van de organisatie van Westeuropese luchthavens, de WEAA- conferentie, die deze week op Schiphol wordt gehouden. Een verdere bespa ring kan volgens hem worden verkre gen als vliegtuigen in het Europese luchtruim veel meer dan nu het geval is zouden kunnen vliegen op de voor het toestel gunstigste vlieghoogte. Het vliegen op oneconomische hoogten in Europa kost de IATA-maatschappijen ongeveer 250 miljoen gulden per jaar. „Ongeveer de helft daarvan kan wor den vermeden", aldus Orlandini. De KLM-topman wees erop dat men er in geslaagd is het „omvliegen" in het luchtruim boven Amerika te beperken tot drie procent van de directe afstand. DEN HAAG Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat moet nog voor de behandeling van de begro ting voor volgend jaar laten weten hoe lang het werk aan de oververbinding-Oos- terschelde nu precies gaat duren en wat uiteindelijk de kosten ervan zullen zijn. Deze eis heeft de kamercom missie voor Verkeer en Water staat gisteren bij hem op tafel gelegd. Aanleiding daartoe was zijn bericht aan de Kamer dat de Oosterscheldewerken niet in 1986 klaar zullen zijn maar later. De Tweede Kamer was daaro ver zeer verontwaardigd, te meer daar de minister begin dit jaar nog verklaarde dat er niets aan de hand was en dat er van vertraging geen sprake was. Ambtenaren van Rijks waterstaat hadden toen gezegd dat er nu al een vertraging was ontstaan van tien maan den. Met name CDA-woordvoerder Eversdijk toonde zich geïrri teerd en met de PvdA-kamer- leden Zijlstra en Castricum kon hij niet geloven dat de mi nister nu pas op de hoogte is gesteld van de vertraging zijn ambtenaren al een half jaar geleden spraken. Tuijnman kon zich maar met moeite tegen de kritiek uit de Kamer staande houden. Hij stelde dat er nog 50 tot 60 pro cent kans was dat het project toch nog in 1986 klaar zou ko- Professionele winkeldieven aangehouden OUDER AMSTEL In Ou- der Amstel zijn twee win keldieven aangehouden die de rijkspolitie beschouwt als meer dan gelegenheids- dieven. De verdachten zijn een 26-jari- ge vrouw uit Kampen en een 51-jarige man uit Oosterhout, die volgens de politie op zeer professionele wijze de door hen bezochte winkelbedrijven hebben beroofd. Terwijl de man het personeel afleidde deed de vrouw het „vuile werk". Het ging daarbij niet alleen om kledingstukken die zij onder haar eigen kleding aantrok, maar ook om came ra's, videocassettes, kleine re corders en sigaretten. Verbor gen in een jurk of een broek- pak met speciale zakken bracht zij de handel naar de auto. De man is al vele malen voor dergelijke vergrijpen ver oordeeld. Hij stond nog gesig naleerd voort het uitzitten van een maand gevangenisstraf, al dus de politie. Hollandse draaiorgels naar Neurenberg HAARLEM De composi tie 'Confrontatie voor 3 draaiorgels en kerkorgel' van Piet Kee het eerste werk dat voor deze combina tie geschreven is zal op 20 juni in de Internationale Or- gelwoche in de St. Loren- zkirche te Neurenberg wor den uitgevoerd met steun van het ministerie van CRM. Dit geschiedt op een zelfde soort concert als dat gene waarop in 1979 te Haar lem de première plaatsvond. De draaiorgels 'Arabier' en 'Oranjestad' en een klein flui- tenorgel zullen naar Neuren berg worden overgebracht. Aan het concert werken mee: Piet Kee kerkorgel en o.a. Cor Brandenburg als orgelman. Het programma vermeldt ver der Kee's bewerkingen voor draaiorgel van oude dansen uit de tabulatuur van Jan van Lu blin en voor kerkorgel Bachs Toccata BWV 565 en Sonata II van Mendelsssohn. De Duitse organisatoren beo gen hiermee in navolging van het Haarlemse gebeuren: het in ruimer kring laten functio neren van kerk- zowel als draaiorgel en het betrekken van een grote publiek in het officiële muziekleven. Voorafgaand aan het concert in de kerk vindt een draaior gelbespeling op de 'Vorplatz' van de St. Lorenz plaats, waarbij ieder orgel zich voor stelt met originele composities en arrangementen, vervaar digd door de Nederlanders Romke de Waard, Tom Meijer, Gerard Razenberg en Jean Senn. De Duitse radio maakt opna men. SPORTWERELD TIEL - Hans Baudoin won de Vierstromenlandronde voor wieleramateurs voor Bartol en Van Rossum. ROTTERDAM - Barend Hu- veneers was de snelste ama teurrenner in Rotterdam voor Van Montfoort en Westrus. VALENCIA - Frank Arnesen tekende gisteren zijn contract voor drie jaar bij de Spaanse club Valencia. Het transferbe- ,drag voor de Deense speler van Ajax bedroeg 1,7 miljoen gulden. ZEIST - Ton Witbaart van DS '79 werd voor vier wedstrijden geschorst en kan niet meer in de nacompetitie meedoen. HIROSJIMA - Excelsior ver loor met 2-1 van Matsuda Soc cer Club tijdens de trip door Japan. Van Hanegem scoorde voor de Rotterdammers. MADRID - 26 nationale Olym pische comité's verklaarden zich tegen een vaste plaats voor de Olympische Spelen in Griekenland. Kardinaal Seper biedt ontslag aan Het hoofd van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer, kardinaal Franjo Se per, heeft de paus om ontheffing van zijn functie gevraagd. Seper deed dit niet al leen omdat hij 75 jaar is, maar ook om ge zondheidsredenen. Franjo'Seper werd geboren in Kroatië. Vanaf 1954 leidde hij het aartsbisdom Zagreb. In 1965 werd hij kardinaal. Paus Paulus VI maakte hem in 1967 tot hoofd van de congre gatie voor de geloofsleer. Deze congregatie is onder meer belast met het toezicht op de rechtzinnigheid in de leer van katholieke theologen. Deze Vaticaanse afdeling leidde bijvoorbeeld het onderzoek naar de opvattingen van de Nijmeegse hoog leraar Edward Schillebeecxk. Bezinningsdag Raad van Ker ken Op de jaarlijkse bezinningsdag van de Raad van Kerken in Nederland, die 9 sep tember zal worden gehouden zal men als basis van de besprekingen uitgaan van een aantal beleidsvoorstellen van de twee de Kerkenconferentie, die handelen over „strategieën voor het maatschappelijk handelen en spreken van de raad" en over „De kerken en de kerk van Jezus Chris tus". Aan de hand van het rapport van de Raad van Kerken „Communio, draagvlak van de oecumene" en van het rapport van het secre tariaat voor de bevordering van de eenheid der christenen te Rome: „Oecumenische sa menwerking op regionaal, nationaal en plaat selijk vlak" zullen ds. A. Hofland, praeses van de synode van de gereformeerde kerken in Nederland en dr. H. A. van Munster de ge zamenlijke bezinning inleiden. De kerken moeten een op wapens geba seerde veiligheidsopvatting ter discussie stellen en in plaats daarvan een veilig heidsopvatting eisen, die berust op het zelfbeschikkingsrecht van volkeren, op rechtvaardigheid en op het welzijn van de mensen. Dat vindt de commissie voor hulp aan kerken en vluchtelingen van de Wereldraad van Kerken. De verklaring van de commissie is gebaseerd op een bijeenkomst in Yverdon- Les-Bains en is ondubbelzinning gericht te gen de stijgende uitgaven voor bewapening. Volgens de wereldraadcommissie moeten de kerken meer doen voor het begrip en de ver zoening tussen de naties en maatregelen aan moedigen die gericht zijn op een vreedzame oplossing van conflicten. De kerken moeten een zorgvuldige analyse maken van de „oor zaken van de foute ontwikkeling, de ver sterkte bewapening incluis". „Christus is het leven van de wereld", zo staat in de verkla ring, waarin kerken met klem wordt ver zocht „krachten te weerstaan die het leven kapot maken". De wereldraadcommissie heeft vastgesteld, dat over de hele wereld aan bewapening twintig maal zoveel wordt uitgegeven als aan ontwikkelingshulp. Voor 1980 wordt een be drag van vijfhonderdvijftig miljard dollar ge noemd, wat inhoudt dat elke minuut een mil joen dollar in bewapening wordt gestoken. Deze gigantische defensie-inspanningen gaan ten koste van andere zaken. Zo wil de Ameri kaanse regering snoeien in sociale uitgaven, terwijl in de derde wereld de militaire uitga ven de ontwikkeling van de landen hinderen. De wereldraadcommissie voor hulp aan ker ken en vluchtelingen meent dat de armen het kind van de rekening zijn. Tussen 1950 en 1979 stegen de militaire uitgaven van de der de wereld, de OPEC-landen inbegrepen, met tweehonderddertig procent tot een bedrag van zo'n dertig miljard dollar. Tussen 1963 en ^977 ging vijfenzeventig procent van de leve ranties van zwaar militair materieel naar lan den van de derde wereld. Veel landen, zoals Brazilië, Chili en Haïti, gaven vijfentwintig a dertig procent van hun budget uit aan wa pens. Naar het inzicht van de commissie zou één procent van het geld dat over de hele aardbol aan bewapening wordt uitgegeven genoeg zijn om alle mensen een lagere schooloplei- De eerstvolgende vergadering van de commissie voor de dialoog tussen de rooms-katholieke kerk en de orthodoxe kerken zal in München worden gehouden en wel van 30 juni tot 6 juli. De commissie is ingesteld naar aanleiding van het be zoek van paus Johannes Paulus II aan pa triarch Dimitrios I van Constantinopel in 1979. Vorig jaar kwam zij voor de eerste keer bijeen op Patmos en Rhodos. De synode van de oud-gereformeerde ge meenten in Nederland heeft in een kansel- boodschap het bezit van televisie en radio af gewezen. Leden die een televisietoestel in huis hebben zullen na een vermaning worden afgevoerd als lidmaat. Het bezit van een ra diotoestel wordt uiterst afkeurenswaardig De hulporganisatie Kerk in Nood/Oost- priesterhulp heeft vorig jaar, zo blijkt uit het jaarverslag, meer dan 120 miljoen gul den voor hulp aan vluchtelingen over de hele wereld kunnen besteden. Dat is 22 miljoen gulden méér dan het jaar ervoor. Voor de vervolgde kerk in atheïstische landen is vorig jaar ongeveer 36 miljoen gulden opgebracht en voor de bedreigde kerk in landen van de derde wereld onge veer 70 miljoen. Pater Werenfried van Straaten heeft in een bijdrage aan het jaarverslag gewag gemaakt van zijn voor nemen zich geleidefijkaan uit het werk te rug te trekken. Ds. T. van Weelie, die sinds 1972 leiding heeft gegeven aan de afdeling Werelddiakonaat van de Generale Diakonale Raad van de Ne derlandse hervormde kerk, zal per 1 juli met pensioen gaan. Hij wordt opgevolgd door ds. G. Boer. De jezuïet Luis Pellecer is ontvoerd in de hoofdstad van Guatemala en sindsdien spoorloos. Volgens een verklaring van zijn orde is hij door vijf geüniformeerde en gewapende mannen in een auto gezet en bewusteloos geslagen. Van de twee me dewerkers met wie hij in een armenwijk van Guatemala-stad werkte, is er een ver moord. De ander is eveneens ontvoerd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11