Economische ommezwaai in Engeland op til Eerlijk massief eiken Formatie nadert eerste mijlpaal Theoretisch rijexamen gaat op de helling Standbeeld voor werklozen Meubelfabriek Oisterwijk AW™ w/A/a foicUe (Bomo/nt I Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hooidredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; jaar 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers /0,65 Dinsdag 16 juni 1981,1 lë jaargang no. 21989 Terugblik op de carrière van de in 1980 overleden chanson nier Joe Dassin in muziekpro gramma „Joe Dassin, 15 jaar chansons" (Ned. I 21.20 uur). Reportage over de problemen voor particulieren n.a.v. de verhoging van de hypotheek rente in „Hier en nu" (Ned. II 22.10 uur). Perioden met zon, mogelijk ook een bui. Minima rond 9, middagtemperatuur rond 15 graden. Vrij klrachtige noord westelijke wind. Morgen zon op 05.17, onder 22.03 uur. Schev. hoogwater 03.41 en 14.13 uur. laagwater 11.51 uur. VDER KLACHTEN N CONSUMENTEN HAAG Bij de geschillencommis- van de Stichting Consumenten- iten zijn vorig jaar ongeveer een t minder klachten ingediend dan in Het is voor het eerst sinds de op ing van de stichting dat er minder iten zijn binnengekomen dan in een afgaand jaar. ieeste klachten, 1500 bij elkaar, be- in reizen. In 1979 waren dat er nog Meestal ging het om tegenvallende nmodatie. Er is ook opmerkelijk geklaagd over de reissom. Niet zei- komt de vakantieganger trijdens of floop van zijn vakantie tot de ont- ing dat een ander reisbureau dezelf- :is levert voor een lagere prijs. De illencommissie chemisch reinigen 1093 klachten voorgelegd. Spoedig weer operatie paus VATICAANSTAD Paus Jo- hannes Paulus II, op wie vorige maand een aanslag is gepleegd, zal begin volgende maand op nieuw een operatie moeten on dergaan. Dit hebben kringen in het Vaticaan gisteren meege deeld. Bij de operatie zal de kunstmatige darmuitgang ver wijderd worden, die bij hem was aangebracht omdat hij op verschillende plaatsen in het onderlichaam door kogels was getroffen. Radio Vaticaan heeft gisteren gemeld dat de paus langzamerhand weer in zijn ge wone levensritme komt. Zijn li chaamsgesteldheid wordt voort durend beter. KARATEKAMPIOEN VEROORDEELD VOOR MISHANDELING GRONINGEN De politierechter in Gronin gen heeft gisteren de 27-jarige H. W., die Ne derlands karatekampioen is, wegens mishande ling veroordeeld tot duizend gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. W. gaf in december (hij was toen taxichauffeur) iemand die zijn auto had beschadigd een klap in het gezicht. Dat leverde die man drieduizend gulden schade aan zijn gebit op en er waren veertien hechtingen nodig om de scheur in zijn lip te hechten. Twee maanden later sloeg W., die toen bedrijfsleider was in een Groningse nachtclub) een bezoeker bewusteloos die niet wilde betalen. De officier van justitie had on voorwaardelijke gevangenisstraf geëist omdat juist van iemand die karate op hoog niveau be oefent zeer veel zelfsdiscipline mag worden ge vraagd. Uitkeringen en minimumloon na 1 juli omhoog DEN HAAG De sociale uitkeringen en het minimumloon gaan vanaf 1 juli a.s. licht omhoog. De pensioenuitkeringen voor ge huwde bejaarden en weduwen met kinde ren stijgen met ongeveer 4 gulden, voor on gehuwde bejaarden en weduwen zonder kinderen met iets meer dan drie gulden. De kinderbijslagen vanaf het tweede kind stij gen iets: voor het tweede en derde kind bij voorbeeld 9 gulden. De grondslagen voor de uitkeringen AAW zijn aangepast en voor de WAO gaan de uitkeringen tussen de 2,3 en 1 pet omhoog. De inkomensgrenzen voor het bejaarden-ziekenfonds en de vrijwillige zie kenfondsverzekering zijn gewijzigd, en het wettelijk minimloon stijgt met 2,3 procent. „DEN DOPPER": (van onze correspondent Mare de Ko- ninck) BRUGGE In Brugge is dit weekein de het standbeeld „Den Dopper" ont huld, een immens beeld, vervaardigd door Jan Costenobel, voor de werklo zen van Brugge in het bijzonder en van België in het algemeen. Dopper is het Vlaams voor werkloze of ei genlijk: stempelaar. Om voor een uitke ring in aanmerking te komen n>oeten de vierhonderd werklozen die België rijk is elke dag op een verschillend tijdstip, dat de dag tevoren wordt meegedeeld, gaan doppen (stempelen). Niet om deze vaak bekritiseerde praktijk aan de kaak te stel len, maar om het publiek ervan te door dringen dat werklozen geen profiteurs zijn, maar slachtoffers van het economi sche bestel, heeft het Brugs Werkloos heidscomité een „groot dopgebeuren" ge organiseerd. De onthulling van Den Dop per was daarvan de start, een groot dop- feest zaterdagavond zal er de afsluiting van zijn. Intussen wil men dagelijks met manifestaties en straattoneel de „rege- ringspolitiek van sociale afbraak" onder vuur nemen en een blijvende solidariteit bepleiten tussen degenen die nog werken en zij die moeten doppen. (Van onze correspondent Roger Si mons) LONDEN Britse politieke waarnemers zijn van mening, dat in hun land een economi sche koerswijziging op til is. Het kabinet-Thatcher komt morgen bijeen om de resultaten van het tweejarige conservatie ve bewind kritisch te bekijken en daaruit de nodige gevolgtrek kingen te maken. De harde politiek van premier Margaret Thatcher en haar mi nister van Financiën Sir Geof- trey Howe, heeft nog geen enkel economisch mirakel tot stand gebracht. Groot Brittannië ver zinkt steeds dieper in het moe ras van de depressie. De hogere opbrengst van de Noordzee-olie schijnt weinig te helpen om de Britten welvarender te maken. Met een inflatie van rond de twaalf procent en 2,6 miljoen werklozen heeft een land weinig kans om nog voor de volgende parlementaire verkiezingen, ui terlijk in 1984, tot nieuwe econo mische bloei te komen. Als het tegen die tijd niet beter gaat, zullen de Britse kiezers Mar- I garet Thatcher hoogstwaarschijn lijk premier-af stemmen. In Groot- Brittanië zou zich dan een even grote verschuiving naar links kun nen voordoen als vandaag in Frankrijk. De linkervleugel van Labour heeft grootse plannen om een socialistische volksdemocratie te creëren door middel van sterke uitbreiding van de staatscontrole, veel nationaliseringen en royale uitgaven in de overheidssector. De Britse Conservatieven voor spellen, dat onder een nieuw La- bour-bewind het pond sterling even sterk zal worden als waarde- loze Zuidamerikaanse munten. Premier Thatcher is zelfs van me ning, dat Labours linkervleugel de beschaving van Groot-Brittanië zal aantasten door traditionele zeden en gebruiken uit te roeien. Het is duidelijk, dat premier Thatcher de mogelijkheid van een nieuw La- bour-bewind als een onherstelbare ramp beschouwt. De Britse Socia listen van hun kant zijn van oor deel, dat Thatcher haar land in de grond boort. Zij dringen trouwens al geruime tijd aan op een ekono- mische koerswijziging. Pag. 11: vervolg orse artsen willen in land „rookvrij" 10 Het Noorse genoot- van artsen, het afgelo- weekeinde in congres heeft aan het einde van bijeenkomst een resolutie enomen, waarin de rege- wordt gevraagd er voor te en dat er in Noorwegen het eind van deze eeuw sigaretten meer worden okt. Het zal niemand ver deren dat de sigarettenin- rie dit voornemen niet licht. In een eerste reactie deze industriële tak het „volkomen onrealistisch" Demd. achtwagen sloot TERWOUDE Een litwagen met een 15 ton re lading is gistermor- om half elf in de sloot de Broekweg belandt, een uitwijkmanoeuvre een tegenligger, vrachtwagen was afkom- uit Duitsland. Om half was de politie zover, dat vagen uit de sloot was geta- en weg weer kon worden [egeven. Het verkeer werd irende deze periode omge- opper Irugge wordt een stand- onthult van „Den dop- fltN ZE ME UEVER WERKJ EVEN IN PlAATt. KM EEN TANDBEELD wel de stempelaar, waar in België er 400.000 rijk is. PNPjj F zal een groot „dopgebeu- J worden, besloten met een °°t ..dopfeest". Prinses Margriet „lid" van Rode Pimpernel Prins Margriet bracht gisteren een bezoek aan het vijfentwintigste Nationale Kamp voor Schipperskinderen dat werd gehouden in Hattem. Ze nam deel aan een toneelspelletje. Op de foto maakt ze het „geheime teken" en is daardoor lid geworden van het Genoot schap van de Rode Pimpernel. ADVERTENTIE 12 Jaar garantie Massief Europees eiken Traditioneel geloogd Ongekende service Met eigen brandmerk Berkel: Noordeindseweg 116 tel. 01891-4670 Beverwijk: Parallelweg 100 tel. 02510-26923 Verlichting uit op Belgische snelwegen BRUSSEL De snelwegen in België zullen in de avond en nacht niet meer worden ver licht. Tot deze maatregel heeft de regering besloten om ener gie te sparen. Een maand geleden is al beslo ten de straatverlichting in de steden en dorpen en op de minder belangrijke wegen Uit te doen. De regering denkt met de maatregel negen mil joen gulden te kunnen bespa- Het gesprek tussen fractieleiders en informa teurs zit erop: de heren Van Agt en Den Uyl ber gen hun paperassen op tot de volgende bijeen komst. Akkoord in zicht over sociaal-economisch beleid (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kabinetsformatie nadert z'n eerste mijlpaal. De onder handelaars van CDA, PvdA en D'66, Van Agt, Den Uyl en Terlouw, hopen vandaag het financiële- en sociaal-eco nomische beleid voor het beoogde driepartijenkabinet te kunnen vast leggen. In een sfeer, die door de infor mateurs en tevens gespreksleiders Lubbers en De Koning als „ontspan nen en constructief" werd aangeduid, behandelde het drietal gistermiddag een aantal belangrijke punten. Het ging toen over: werjggelegenheid industriebeleid inkomensbeleid, financiële positie boeren en tuinders investeringen van de overheid bekostiging van overheidsbeleid. Nog niet over alles is overeenstemming bereikt. Eén van de knelpunten is waarschijnlijk de problematiek van de koopkracht van de (echte) minimuminkomens: wel handhaven of niet? Geen van de drie onderhandelaars wilde giste ren mededelingen doen over de inhoud van het besprokene. Pagina 9: Terlouw: niet formeren via de pers RIJSWIJK Het huidige theoretische rijexamen moet vervangen worden door een algemeen verkeersexamen, dat eerst gehaald moet wor den voordat mag worden deelgenomen aan het prak tijkexamen. Het nieuwe exa men zou moet op audio-visu- ele leest geschoeid zijn (met dia's bijvoorbeeld) en de vragen moeten zoveel moge lijk met ja en nee beant woord kunnen worden. Dit zijn enkele van de voor- Uitkering weduwen gaat mogelijk verdwijnen DEN HAAG Bij een mogelijke totale herziening van het stelsel van sociale verzekeringen, zoals die in de de herover wegingsprocedure is voorgesteld, zal ook de Algemene We duwen- en Wezenwet worden betrokken. De mogelijkheid bestaat dat deze wet dan goeddeels verdwijnt. Weduwen met kinderen en weduwen ouder dan 40 jaar krijgen nu een uitkering gelijk aan het minumloon. Velen van hen heb ben daarnaast een baan en krijgen dus ook nog loon. Dat zou zo moeten worden veranderd dat alleen nog weduwen die echt niet kunnen werken een aww-uitkering krijgen. Wie in staat is te werken zou de uitkering verliezen of op de ww terugvallen. Te gelijkertijd zal worden bezien hoe de positie van jonge weduw naars kan worden verbeterd. Motorrijder uit de bocht VOORHOUT Een 20-jarige motorrijder uit Voorhout heeft gistermiddag zijn sleutelbeen gebroken bij een moto rongeluk. De Voorhouter reed richting Voorhout op de Loosterweg en is vermoedelijk met te hoge snelheid een S-bocht ingegaan. Hij vloog uit de bocht en kwam ongelukkig ten val. Het slachtoffer is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummef 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. stellen voor een grondige wij ziging van het theoretisch rijexamen die een werkgroep van het Centraal Bureau Rij- vaardigheden wil voorleggen aan de minister van verkeer. Als de voorstellen worden aangenomen, zal het zeker nog twee tot drie jaar duren voor dat het nieuwe theorie-exa men kan worden ingevoerd. De bedoeling van het algeme ne verkeersexamen is dat de toekomstige weggebruiker niet alleen zijn eigen situatie leert kennen, maar ook inzicht krijgt in het gedrag van ande re groepen weggebruikers. „Een vrachtwagenchauffeur doet bepaalde dingen nu een- mal anders dan de bestuurder van een personenauto, maar op de weg heb je wel met el kaar te maken", aldus T. Jonkman, een van de twee voorzitters van de werkgroep. „Bij het nieuwe examen zal dat inzicht worden getest en niet zijn leesvaardigheid, zoals nu het geval is. Het mutiple- choicesysteem zal verdwijnen; de vragen zullen zoveel moge lijk beantwoord moeten wor den met ja of nee".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1