ichaam Alfredo ampi onbereikbaar Amerikaanse troepen in W est-Duitsland opgeleid voor kernoorlog Joodse overlevenden van concentratiekampen in Jeruzalem Lhomeiny eist xcuses van Bani-Sadr Politieke gevangenen in Oost- Duitsland BEROEPEN ontact tussen VS en Jraël over kerncentrale ÜTENLAND LHDSE COURANT DINSDAG 16IUNI1981 PAGINA 11 feuwe brug over de Maas ISHngin Beatrix en prins Willem Allexander zullen 1 julie aanstaande de nieuwe Willemsbrug w de Maas in Rotterdam officieel openen. Bovenaan de foto de nieuwe brug, in het midden fpoorbrug die t.z.t. vervangen moet worden door een tunnel en rechts de ouide Willems et die gaat verdwijnen. WASHINGTON Amerikaanse troe pen in West-Duitsland worden opgeleid voor een oorlog waarin zowel met nu cleaire als conventionele wapens ge vochten wordt De leidinggevende in stanties geloven dat de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie betrokken kun nen raken bij een taktische nucleaire confrontatie die grote delen van West en Midden-Europa vernietigt, maar Amerika en Rusland ongemoeid laat de Amerikaanse omroeporganisatie CBS. De documentaire over de mogelijkheid Voor het eerst hebben de televisiekijkers van een taktische nucleaire oorlog in Eu- kunnen zien hoe een Amerikaanse com- ropa is een van de vijf delen die de CBS mandant op een geheime basis in West- uitzendt over de toestand van de Ameri- Duitsland zijn troepen instructies gaf hoe kaanse en Westerse defensie sinds de te handelen bij een nucleaire oorlog. ambtsaanvaarding van president Reagan. Uit de documentaire bleek verder dat de Russische raketten in Midden-Europa on nauwkeurig zijn afgesteld en dat de ste den zo dicht bij elkaar liggen dat het heel goed mogelijk is dat per ongeluk de ver keerde stad van de aardbodem wordt weggevaagd. Vanuit Europees gezichtspunt is verreweg het alarmerendste aspect van de serie dat de Amerikaanse opperbevelhebbers in Europa zich al helemaal neergelegd lijken te hebben bij de mogelijkheid van een kernoorlog in Europa. ALEX BRUMMER THE GUARDIAN WEST-BERLIJN In Oost- duitse cellen zitten nu, nog geen twee jaar na afkondi ging van een algemené am nestie, ongeveer 4.500 politie ke gevangenen. De „Werk groep van de 13e augustus", een beweging voor de rech ten van de mens, genoemd naar de dag waarop de Eer lij nse muur werd voltooid, heeft gisteren gezegd over bewijzen hiertoe te beschik ken. Eind 1979 heeft de DDR ter gelgenheid van haar dertigja rige bestaan ruim 25.000 ge vangenen vrijgelaten. In janu ari verklaarde partijleider Ho- necker dat er nad e manestie geen politieke gevanbgenen meer waren. Zeven ex-gevan genen hebben gisteren ver klaard dat de toestand in de gevangenissen de laatste tijd erg verslechterd was. GEREFORMEERDE GE MEENTEN Tweetal te Aagtekerke, A. Bregman te Rijssen en D. Hak kenberg te Lisse. I de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: ms „Eemhaven" 25 Juni; Australië: ms. „Resolution Bay" 25 Juni; Brazilië: ms „Eemhaven" 25 juni; Canada: ms „Voyageur" 23 juni; In dia: ma. „City of Plymouth" 25 Juni; Israël: ms „City of Plymouth" 25 juni; Japan: ms „City of Edinburgh" 23 Juni; Kenia, Oeganda, Tanzania: ms „Hugo Oldendorff" 19 Juni; Ned. An tillen: ms „Hollandla" 19 juni; Nlouw- Zeetand: ms „Resolution Bay" 25 juni; Ver. Staten van Amerika: ms .American Legend" 22 Juni; Zuld-A- frlka (Rep.): ms „Ralmol" 22 Juni. Wervelstormen Enkele wervelstormen hebben In Amerika aan zeker tien mensen het leven gekost. In de strook tussen de staten Ohio en Minnesota bleven van honderden huizen slechts ruïnes over. Honder den mensen raakten gewond of dakloos. De wervelstorm in Minneapolis heeft voor miljoenen dollars schade aangericht. JERUZALEM Ontroerende tonelen van wederzien hebben zich afgespeeld onder 6.000 Joodse overlevenden van Nazi-kampen bij Jad Vasjem, het gedenkteken voor de slachtoffers van het nationaal-socialisme in Jeruzalem, In het Jad Vasjem-gebouw, waar de deelne mers aan de internationale ontmoeting van drie dagen bijeen zijn om een openingstoespraak van president Jithak Navon van Israël aan te horen, bieden sterk vergrote archief-foto's een beeld van het lot van de Joden in de uitroei ingskampen van de nazi's. In de monumentale „zaal van de herinnering", waar in graniet de nanlen zijn uitgehouwen van de verschillende concentratiekampen, wa ren rozen neergelegd die de uit 23 landen af komstige „overlevenden van de holocaust" hadden meegebracht Isaac Sturm, in Polen geboren en later uitgewe ken naar de Verenigde Staten, herkende op een foto van „zijn" concentratiekamp Bergen-Bel- sen een der kampbewaaksters van de SS. Bij hun aankomst aan „Jas Vasjem" gaven de deelnemers geluidsbandcassettes met hun per soonlijke herinnering af. De archivarissen van het monument willen die herinneringen op schrijven en koesteren de hoop dat leemten die er nog zijn in het verhaal van de Joden onder de nazi's opgevuld kunnen worden. Hoogtepunt van de bijeenkomst zal een plech tigheid zijn waaraan zal worden deelgenomen door de ongeveer 800 naar Jeruzalem gekomen kinderen en kleinkinderen van de overleven den, die zullen beloven dat zij nooit zullen ver geten wat hun ouders en grootouders hebben doorgemaakt. Economische koerswijziging (Vervolg van voorpagina) LONDEN Bepaalde teke nen wijzen erop, dat Margaret Thatcher en Sir Geoffrey Howe beginnen te twijfelen aan de juistheid van hun eco nomische strategie. De Britse geldomloop is tegen de offi ciële monetaire politiek in de laatste tijd weer snel toege nomen, wat betekent dat de Nationale Bank van Engeland de kraan opengezet heeft. Het feit dat Thatcher en Howe haar laten betijen, weerspie gelt een gewijzigd beleid Ze zullen uiteraard niet direct toegeven, dat ze het roer gaan omgooien. De koerswijziging zal geleidelijk doorgang vin den en handig gecamoufleerd worden. Een gevoelige verho ging van de uitgaven in de overheidssector behoort tot de mogelijkheden. Ministers die het niet helemaal eens zijn met premier Thatcher en Sir Geoffrey Howe zullen morgen aandringen op grote investe ringen om nieuwe arbeids plaatsen tot stand te brengen en een gunstiger economisch klimaat te scheppen. Er wordt gedacht aan goedkeuring van het elektrificatieprogramma van de Britse Spoorwegen, modernisering van het Britse rioolstelsel, de aanleg van nieuwe wegen en zelfs het bo ren van een spoorwegtunnel onder het Kanaal. Snelle goed keuring van deze laatste on derneming zou nieuwe per- spektieven openen voor de zie ke Britse (en de Franse) staal industrie. Het ligt voor de hand, dat de Britse regeringspartij in de ko mende twee tot drie jaar hard zal moeten werken om haar redelijk gehavend imago ge voelig te verbeteren en om daarna met een gerust hart nieuwe verkiezingen te kun nen uitschrijven. Er zit dus voor hen niets anders op dan nieuwe grote uitgaven te doen, die bevorderlijk zijn voor de werkverschaffing, maar die uiteindelijk het begrotingste kort weer zoveel ernstiger zul len maken. De huidige econo mische politiek van strenge besparingen en scherp afge remde loonsverhogingen wordt dan een grote puinhoop. Met het gevolg, dat de Britten later hun buikriem opnieuw harder zullen moeten aantrek ken. Het is een kringloop waaruit ze niet kunnen ont snappen, omdat zowel de con servatieve als de socialistische politici van Groot- Brittannië als puntje bij paaltje komt meer rekening houden met de belangen van hun partij dan die van het land. ROGER SIMONS Gandhi's zoon wint zetel in Indiaas parlement NEW-DELHI Rajiv Gand- hi, de zoon van de Indiase premier, heeft met ruime meerderheid een zetel veroverd in het parlement en daarmee mogelijk een stap gezet in de richting van het premierschap. Na het tellen van zestig pro cent van de stemmen in zijn kiesdistrict Amethi, 560 kilo meter ten zuidoosten van New-Delhi, had Rajiv al 164.000 kiezers, terwijl zijn naaste rivaal nog niet verder was gekomen dan 12.000. Rajiv Gandhi gaf onlangs na sterke aandrang van premier Gandhi's Congrespartij zijn loopbaan als piloot op om in de politiek te gaan. Hij zal nu de parlementszetel bezetten die eerder werd ingenomen door zijn broer Sanjay die vorig jaar bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. Sanjay was lange tijd gedoodverfd als op volger van zijn moeder. Syrië wil kerncentrale DAMASCUS Syrië is van plan een kerncentrale te bouwen om voor zijn elek triciteitsvoorziening minder afhankelijk te worden van geïmporteerde brandstof. De Sjrische minister van ener gie, Joessef, heeft dit meege deeld in de eerste Arabische conferentie over kernenergie die gisteren in Damascus is begonnen. Aan de kernenergieconferen tie nemen tien Arabische lan den deel alsmede de Palestijn se bevrijdingsorganisatie PLO. Irak is niet vertegenwoordigd. Een nucleaire installatie in de buurt van Bagdad is ruim een week geleden vernietigd door de Israëlische luchtmacht. Volgens Joessef maakt dit dui delijk dat „de vijand van de Arabieren het internationale zionisme is". De besprekingen worden bij gewoond door vertegenwoor digers van Frankrijk, West- Duitsland, Engeland, Japan, Zweden, Zwitserland, India, de Verenigde Staten, België, Finland en Italië. |an onze correspondent Cees Manders) OME De kleine Alfredo ïmpi zal nooit meer bo- komen. Een gistermid- neergelaten tv-camera left op 62 meter diepte en spoor meer ontdekt i het lijkje van het kind. is waarschijnlijk ver- de diepte ingezakt en [iten bereik gekomen van technische middelen arover men de beschik- ,ng heeft. Toen dit gistera- >nd bekend werd is het aven van een derde put jstaakt 5 eigenaar van de grond, i wie zondag ook pro- verbaal was opge- lakt, is gisteren gearres- 1 en overgebracht naar Romeinse gevangenis Coeli. Hij zal zich iéten verantwoorden voor feit dat er iemand in a put op zijn terrein heeft kunnen vallen: voor dood door schuld dus. Gaat de kleine Alfredo Rampi nog wat veranderen in Italië? Het jongetje leeft niet meer, daar hebben de meeste Italia nen zich nu wel bij neerge legd. Maar volgens de nabe staanden moet zijn dood toch in ieder geval de aanzet geven tot een betere aanpak van dergelijke problemen. Zijn dood had alleen kunnen worden voorkomen als men beter voorbereid was geweest op dit soort calamiteiten. De moeder van Alfredo heeft de president daarom gevraagd ervoor te zorgen dat er een betere bescherming bevolking komt, zodat de stadsbrand- weer en de dorpsveldwachter voortaan van dit soort werk verschoond zullen kunnen blijven. Toch is het de veld wachter geweest die Alfredo in de diepe put achter het huis van zijn ouders heeft ontdekt, woensdagavond, 11 uur. Er zijn veel van die putten in de streek, een overblijfsel van mislukte pogingen jaren gele den om water te zoeken in de ondergrond. Met primitieve materialen ging men tot tach tig meter diep. Die putten zijn altijd zo blijven liggen. Een landeigenaar die wist hoe het hoorde, legde een deksel op de put, om te voorkomen dat spelende of nieuwsgierige kinderen erin zouden ver dwijnen. Zo ook in dit geval. Maar wie had dan dit deksel weggehaald? Alfredo kan dat niet gedaan hebben, omdat er op zijn minst een flinke man voor nodig is om die deksel op te tillen. Iemand haalde de deksel eraf, verwijderde zich, Alfredo viel erin, en die onbe kende persoon kwam terug om de deksel er weer op te leggen. Zo moet het gebeurd zijn. Daarom ook kwam de veldwachter pas op het laatste moment, vier uur na Alfre do's verdwijning op het idee in die put te gaan kijken. Hij had er niet eerder aan ge dacht om de eenvoudige re den dat de deksel er normaal op lag. Hij haalde de deksel eraf, stak zijn hoofd in de grond en hoorde de kreten uit de diepte. De veldwachter zegt nu, dat als er kinderen in de streek verdwenen, altijd eerst in de putten wordt geke ken. Hij had wel eens aan zijn superieuren doorgegeven dal die putten moesten worder dichtgestort, maar daar ii nooit op gereageerd. De twee vrijwilligers die he- leeuwendeel van het werk onder de grond voor hun re kening namen herstellen van de inspanningen. De een is in een ziekenhuis opgenomen met ernstige uitputtingsver schijnselen, en de ander zegt dat het niet veel had ge- Ayatollah Khomelny tijdens zijn gesprek met leden van de Cul turele Revolutionaire Raad. drongen Israël te ver oordelen voor zijn vernietiging van de kernreactor in Irak en gezegd dat Israël schadevergoeding zal moeten betalen. De Britse afgevaardigde, Sir Anthony Parsons, sloot zich bij het Franse verzoek om veroordeling van Is raël aan. De Ameri kanen zullen zich hoogstwaarschijnlijk met een veto verzet ten tegen een veroor deling van Israël. scheeld of hij had beneden Alfredo gezelschap gehouden in de dood. Een ontzettende pijn in zijn onderbenen ver lamde hem, en daardoor raak te hij, vooroverhangend, ver strikt in al die touwen. Op het nippertje kon hij naar boven getrokken worden. „Als ik die pijn niet had gehad, had ik Alfredo kunnen redden", zegt hij nu. ERAN De Iraanse elijke leider ayatollah pieiny heeft gisteren ge- I dat de ondergedoken Ident Bani-Sadr in het o- clfaar moet erkennen dat n4ngelijk had het volk uit foodigen tot opstand. l-Sadr heeft de beschul- ~ng in een open brief aan Jnam van de hand gewe- &Als ik het volk oproep Trerzet tegen schrijnende y overtredingen, is dat n appèl tot opstand", al le president ravond hebben naar schatting honderdduizend mensen gedemonstreerd in de Iraanse hoofdstad Teheran. Zij betuigden hun trouw aan de „gids van de revolutie", Kho- meiny, en eisten opnieuw het hoofd van Bani-Sadr. Morgen zal de Madjlis, het Iraanse par lement, debattéren over de be voegdheden van de president. Een meerderheid van de par lementsleden heeft daar van morgen om gevraagd. Volgens de islamitische grondwet moet zo'n debat dan binnen 24 uur worden gehouden. De vroege re president Bazargan heeft gisteren aangekondigd dat hij en zijn twee volgelingen de bijeenkomsten van de Madjlis gedeeltelijk zullen boycotten uit protest tegen de beledigin gen, dreigementen en een ver bod op oppositionele kranten. De verklaring van Bazargan werd onder luide protesten van parlementsleden voorgele zen. Gisteren zijn in Teheran acht medewerkers van Bani- Sadr gearresteerd door leden van de islamitische revolutio naire garde, terwijl zij docu menten trachtten te vernieti gen. Een foto van Alfredo Rampi toen hij vier jaar oud was, samen met zijn broertje Ricardo. Het lichaam'van Alfredo, nu zes jaar, zal waarschijnlijk voor altijd In de waterput moeten blijven, waarin het jongetje gestorven is. v - AVIV Ame- n anse regerings- ontegenwoordigers s ben het afgelo- v jaar verscheide- nalen een bezoek 6 racht aan Israël in de Israëliërs op t loogte te brengen 1 de vorderingen b »rak bij de ont wikkeling van een atoombom. Dit schrijft het door gaans goed ingelich te Israëlische dag blad Maariv. De Amerikanen deel den toen het oordeel van Israël dat de Irakezen van plan zijn zo spoedig mo gelijk een atoom bom te produceren. Het blad gaf geen verdere bijzonderhe den. Frankrijk heeft er gisteren bij de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties in New York op aange-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11