R Raad theologische faculteit Tilburg ongerust over bestuursstructuur Amsterdamse ten toonstelling toont 17de- eeuwse mens Helmut Schmidt praatte bij met leiders EKD Hoge rentestand in VS hinderlijk" voor Europa Pand KWF gekraakt Delegatie Wereld raad onderzoekt situatie Aborigines Een zeskoppige delegatie van de Wereldraad van Kerken is gisteren een be zoek aan Australië begon nen om de situatie van de oorspronkelijke inwoners (de „Aborigines") in ogen schouw te nemen en de wereldopinie op het lot van deze mensen te richten. De leden van de delegatie zul len behalve met de Abori gines ook spreken met ker kelijke en regeringsverte genwoordigers. De secretarie van de Austra lische raad van kerken, me vrouw Jean Skuse, sprak de hoop uit dat de Australische kerken voortaan de Aborigi nes zullen steunen in hun strijd voor gerechtigheid. „Doen wij dat niet, dan zijn we getuigen van een raciale en culturele volkerenmoord." Vorig jaar hield de Australi sche raad van kerken een be raadslaging over dit pro bleem. Tijdens de internatio nale conferentie van het anti-racismeprogramma van de wereldraad, vorig jaar juni in Noordwijkerhout, is veel aandacht besteed aan de ge varen die de mijnontginning voor de levenskansen van de Australische Aborigines in houdt. Een grote minderheid van de facul teitsraad van de theologische facul teit Tilburg heeft tevergeefs gepro beerd het gedeelde vetorecht van de bisschoppen van Den Bosch en Breda buiten de nieuwe bestuursstructuur te houden. Wel nam de raad unaniem een voorstel aan om het curatorium op de hoogte te stellen van de veront rusting van de faculteitsraad voor deze nieuwe structuur, die hiërarchi scher is uitgevallen dan op grond van het tweede Vaticaanse concilie mocht worden verwacht. De faculteitsraad heeft verder de wens uitgesproken het college van toezicht te verbreden. In de nieuwe opzet krijgen hierin zitting de bisschoppen van Den Bosch en Breda plus hogere oversten van de congregaties die in 1967 met de beide bisdommen de faculteit hebben ge sticht Belangrijke besluiten van het cu ratorium (bijvoorbeeld benoemingen en statutenwijziging) behoeven voortaan de toestemming van tenminste één der ge noemde bisschoppen. De meerderheid verwierp het voorstel inzake het vetorecht, daar dit tot de randvoorwaarden behoort waar niets aan te doen valt, aldus de decaan. Het curatorium zal eind juni de nieuwe be stuursstructuur vaststellen, daarbij zo veel mogelijk rekening houdend met de voorgestelde wijzigingen van de facul teitsraad. De theologische faculteit Tilburg heeft als enige r.k. theologische opleiding nog geen goedgekeurde statuten. Dit is mede het gevolg van de weigering van de ho geschool om de faculteit te incorporeren. Het curatorium wil de bestuursstructuur geregeld hebben voordat in september de synodecommissie voor de theologi sche opleidingen op bezoek komt in Til burg. De Westdultse bondskanse lier Helmut Schmidt, die onlangs forse kritiek heeft uitgesproken op de kerken, die hij niet bevoegd achtte tot het doen van politieke uitspraken, heeft in zijn privéwoning te Hamburg vertegenwoordigers van de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) ontvan gen. Daarbij heeft hij zijn voldoe ning uitgesproken over de verklaring, die de EKD vori ge maand uitgaf over de ver antwoordelijkheid van de christen in een democrati sche samenleving. Verdere onderwerpen van gesprek waren de vredesvraagstuk ken en de problemen van jongeren inzake staat, kerk en maatschappij. Beide partijen kwamen nu overeen dat „uiteenlopende meningen zelfs over funda mentele vraagstukken niet ertoe moeten leiden dat de ander ervan wordt beschul digd geen oprecht christen te zijn". Verder was men het er over eens dat kritiek moge lijk moet zijn op kerkelijke uitspraken over politieke vraagstukken. De kerkelijke vertegenwoor digers, onder leiding van EKD-voorzitter bisschop Eduard Lohse, wezen de bondskanselier op het ge meenschappelijke pleidooi van Westduitse en Ameri kaanse kerken voor hervat ting van de ontwapeningsge sprekken tussen oost en west. Schmidt wees daarentegen op de „ernstige bedreigingen voor het internationale poli tieke en economische even wicht". Bovendien onderstreepte hij de bijdragen van de bondsre gering aan de ontspanning. KUNST LEIDSE COURANT DINSDAG 16 JUNI 1981 PAGJITEI LUXEMBURG Alle Eu ropese ministers van finan ciën en van economie zjn het AMSTERDAM Het be stuur van het Koningin Wil- helmina Fonds (KWF) over weegt een klacht in te die nen wegens huisvredebreuk tegen de krakers van een KWF-pand in de De Laires- sestraat in Amsterdam. Het pand, waarvan enkele ka mers tijdelijk aan twee mede werkers in gebruik zijn gege ven, werd afgelopen zaterdag gekraakt. Tot 1 oktober 1980 was in het gebouw het bureau van het - fonds gevestigd. Het KWF wil het pand zo spoedig mogelijk verkopen in verband met de verhuizing naar een ander pand, waar nu zowel het bureau als de Vereniging tot steun aan het KWF is geves tigd. Uit de verkoop van de panden waarin het KWF en de vereniging voorheen zaten moet de nieuwe behuizing voor een belangrijk deel wor den betaald. Van Viegen(CRM) naar Staten Noord - Holland DEN HAAG Mr. J. van Viegen, sinds 1969 secretaris generaal van het ministerie van CRM, is met ingang van 1 oktober benoemd tot griffier bij de Provinciale Staten van Noord-Holland. Hij volgt grif fier C. Harinck op aan wie de Staten eervol ontslag hebben verleend. erover eens dat de hoge ren testanden in de VS hinder lijk zijn voor de Europese economie. Maar ze vormen niet de oorzaak van alle moeilijkheden in Europa. Dat heeft Fons van der Stee, de Nederlandse minister van financiën, gisteren in Luxemburg gezegd na af loop van de „Ecofin"-raad. Uit het gesprek dat de minis ters over deze zaak hadden (ter voorbereiding van de Eu ropese topconferentie, de laat ste twee dagen van de maand) is duidelijk, aldus de minister, dat men het er steeds meer over eens wordt dat men de Verenigde Staten geen al te grote verwijten mag maken. De Amerikaanse regering doet haar best de inflatie te bestrij den. Van der Stee meent dat waar de Amerikaanse inflatie- tlan onze Ti>ME - mpi bestrijding lijkt te slari mei stegen de grootl] sprijzen daar slechts procent) te verwachte( dat de rentetarieven land ook zullen dalen, dien zal de conjunctuur afvlakken, waardoor d< naar kredieten zal dale geen ook een rentevei effect heeft. Uit wat Van der Stee fiersconfentie zei mag n eiden dat de Europe meenschap de Verenigt ten op de economische v topconferentie in Ottai juli van dit jaar) niet t zal vallen over die rent ven. Wat men de Ameri regering voornamelijk neemt is dat er weinig wordt om de grote sch n kom lingen in de rente te g neer gaan. eft op en spc n het 1 t is x de i iten b< teel tarovei ng heel nd be! ■aven t staakt DELFT De bij de Nederlandse Postorderbond a -cn^wi gesloten bedrijven, die 90 pet van de totale Nederlavei se postordermarkt vertegenwoordigen, hebben de j zet vorig jaar met 19,4 pet zien stijgen van ƒ1.042 i T(j én tot 1.244 min, zo heeft de bond bekendgemaakt. roii De snelst groeiende sector in het postorderassortimer J^en t die van de horloges en uurwerken. De omzet hierin i j fejj met 50 pet toe ten opzichte van 1979. n pU^ Veruit de belangrijkste produktgroep blijft textiel met aandeel van 37 pet van de totale omzet. De sector „ove artikelen", waarin ook aanbiedingen van een aantal v< aanstaande verzekeringsmaatschappijen zijn onde pf: bracht, neemt nu een kwart van de totale omzet voor feï rekening. In 1979 was dit nog 20 pet. De omzet in deze tor steeg met 47,6 pet. Boeken en grammofoonplaten zijn thans goed voor 17 van de totale omzet in het postorderassortiment. Steeds grotere omzet bij postorderbedrijven GOD EN DE GODEN Ik ben zo moe Een vermoeide fractieleider van de PvdA, drs. J. den Uyl, wist zich bij zijn terugkomst op S< het hoofd af. Den Uyl kwam terug van een bliksembezoek aan Moskou, waar hij een bijeer van de commissie Palme heeft bijgewoond. neiny dat dent I in' igel -,!y nodigi ■Sadr Dr. M. Edelman kandidaat voor opperrabbinaat Begin juli komt Rabbijn dr. Mosje Edelman naar Nederland in het kader van zijn sollicitatie naar de door het Nederlands Israë- lietisch Kerkgenootschap gecreëerde post van opper rabbijn voor heel Neder land. Volgens het NIW, het orgaan van dat kerkge nootschap, is Edelman de enige kandidaat voor die functie. Mosje Edelman werd in 1938 geboren in Kopenhagen. Hij studeerde in Engeland en Is raël, waar hij zijn rabbinale bevoegdheid kreeg. Aan de Hebreeuwse universiteit in Jeruzalem behaalde hij zijn doctoraal in Hebreeuwse lite ratuur en Joodse filosofie. Hij promoveerde in 1978 aan de universiteit van Kopenha gen. Edelman bekleedde eni ge tijd een rabbinale functie in Stockholm. Hij is verbon den aan de culturele afdeling van de Zionistische Wereld organisatie. Krachtens een principebe sluit van het Nederlands-Is- r^ëlietisch Kerkgenootschap om één opperrabbijn voor heel Nederland te benoemen zijn de functies van opper rabbijn van Rotterdam, Den Haag en Utrecht afgeschaft. De opperrabbinale zetel van Amsterdam komt op 1 de cember vrij, omdat het vijfja rig contract met de heer J. Just dan is verstreken. Het bestuur van de Neder- lands-Israëlietisch hoofdsy nagoge in Amsterdam heeft geëist, dat er uiterlijk op 1 augustus zicht moet zijn op een opperrabbijn voor heel Nederland, omdat Amster dam anders zelf een nieuwe locale opperrabbijn gaat zoe ken. Kleurstof in water was onschadelijk DEURNE De kleurstof die het waterleidingnet van de wijk Koolhof in het Bra bantse Deurne heeft veront reinigd, blijkt onschadelijk te zijn. De stof moet afkom stig zijn van een ijsfabriek, limonadefabriek of wellicht een illegale stokerij. Labora toriumonderzoek heeft dit uitgewezen. Het drinkwater blijt te zijn verontreinigd door tartrazine (geel) en de donkerblauwe kleurstof briljantzwart, die het water een donkergroene kleur gaven. Deze stoffen worden gebruikt bij de bereiding van ijs, limonade en likeur. Van daar de gedachte aan een ille gale stokerij. De vijfduizend bewoners van de wijk, die hun water betrok ken uit tankwagens en mine raalwater dronken, kregen gisteren via geluidswagens te horen dat de kraan weer kon worden opengezet Uitzonderlijk veel klachten over stank in Rijnmond ROTTERDAM Een gas- lucht boven het Rijnmondge bied deed gisteravond de tele foon bij de meld- en regelka- mer van de dienst milieube heer Rijnmond roodgloeiend staan. In een uur tijd kwamen tachtig klachten binnen. Dat is uitzonderlijk veel want nor maal genomen komen in geval van stank hoogstens twintig klachten per uur binnen. De oorzaak van de gaslucht kon overigens niet worden achter haald. RUYS DEN HAAG Beleggings Maatschappijn heeft 1980 afgelosten mef winst van 496.056 702.978 in 1979, waarui .onveranderd dividend 13,50 per aandeel vat wordt voorgesteld, zo blij het jaarverslag. Ruys gings Maatschappij o. van dochtermaatschappij! Exploitatie Maatschappij het gehele aandelenki bezit van Ruys Handelsvi ging (kantoormachines, l nisatiesystemen), een di van 42 pet (vj 32 pet pet extra wegens het bestaan van Ruys reniging). MIJ ZEELAND - voersopbrengsten over d ste vier maanden van IS prognose voor het hele de nog steeds toenemen! currentie geven Stootl Maatschappij Zeeland aanleiding te verwachte gin het resultaat over 1981 zal zijn dan dat over IS ngin I wordt in het jaarverslaf de M zegd. fpoort Zeeland had een bevreth die 1980, gezien tegen de aI grond van een aantal w ve invloeden zoals de ze ger brandstofkosten, de gestegen havenkosten i geland, de groeiende Cv rentie en het sterke Daartegenover heeft ging van de pondenkoei name in het vierde k« 1 AV een positieve bijdragen anse verd aan de resultaatvonkgen die hoger ligt dan was «en speld. De nettowinst Ujaar maatschappij bedroeg Staler tegen 657.000 (excl. 6Waeht aan incidentele baten) in de I; Voorgesteld wordt het 'oogt dend te verhogen -van 1 de tot 17 pet. Iral AMSTERDAM „God en de go den", de Zomertentoonstelling in het Rijksmuseum laat ons zien hoe de zeventiende-eeuwse kunstenaars de Bijbelse verhalen en de mythologi sche fabels voorstelden en hoe zij te gelijk een getuigenis voor het nage slacht achterlieten. Want zij hebben precies aangegeven hóe hun tijdge noten waren en wij weten dat de mens altijd zo zal zijn, of hij nu in de zeventiende of de twintigste eeuw leeft: een wezen van materie en geest, zinnelijk èn spiritueel en die beiden dikwijls in een vreemdsoorti ge mengeling aanwezig. Want niet alleen in de „heidense historieën", maar evenzeer in de schriftuurlijke onderwerpen is, waar het mogelijk was, een ruime plaats opengelaten voor het naakt dat naar de smaak van die tijd misschien in het Noor den dan niet zó Rubeaans maar toch wel uitgesproken weelderig was: grote krachtige, oergezonde figuren. Nu zal daar vroeger ook wel eens de aandacht op gevallen zijn, maar bij deze collectie, die in schoonheid door weinigen overtroffen zal worden, valt dit element toch sterk op. Wij hebben reeds eerder bericht dat deze tentoonstelling, die 85 schilderijen van 53 zeventiende-eeuwers omvat, al te zien was in Wasshington en Detroit, en dat het plan vier jaar geleden is ge maakt door mevrouw Beatrijs Bren- ningkmeyer-De Rooy, conservatrice van de Dienst Verspreide Rijkscollec ties in Den Haag. Zij vond namelijk dat de historie-schilderkunst uit die perio de thans veronachtzaamd is en dat we ons weer eens moesten bezinnen op dat vergeten genre. Want zowel Bijbel als mythologie worden als directe geschie denis voorgesteld door de schilders van een eeuw die in Holland beheerst werd door een orthodox-protestantse toon aangevende burgerij samen met een katholieke minderheid, wie het echter niet aan invloed ontbrak. Want hoe was de situatie?: De Rooms-katholieke Kerk was uit het openbare leven ver drongen; religieuze kunst kon zich nog bescheiden handhaven in de schuilker ken en in de protestantse huisgezinnen werden Bijbelse motieven nog wel geappreciëerd, mits ze zich hielden aan het „Woord". En dan bestelde de brave burgerij portretten terwijl de over- heids-colleges opdrachten gaven voor grote stukken in raadszalen of andere openbare gebouwen, waarbij dan vaak motieven uit de Oudheid gekozen wer den, want de Renaissance was nog niet afgelopen. In ieder geval konden de meester-schilders en hun leerlingen vooruit. Wat thans in Amsterdam bij elkaar gebracht en zo kundig ingedeeld is, kwam eenmaal uit de ateliers van Rembrandt, Cuyp, Metsu, Vermeer en Steen, maar ook van schilders als van Baburen, Bor, Victors, De Grebber of Van Everdingen die wij doorgaans niet in één adem met de groten noemen, maar die toch kapitale doeken nagela ten hebben. Dat is wel te zien aan het werk van Nicolaes van Galen (werk zaam 1647-1683) „Het oordeel van Graaf Willem de Goede" (want ook de eigen vaderlandse historie was in trek), dat een magistraal doek is. Eigendom der Provincie Overijssel. En wonderlij- Gerrit van Honthorst (1590-1656) Artemisia. Hendrlck Terbrugghen (1588-1629) Altaarstuk; ke ervaring: een verzoeking van de H. Antonius door Dominicus van Wijnen zou zo rechtstreeks van een. hedendaags surrealist kunnen zijn. Maar dat is een uitschieter. Nu is Rembrandt wel dé grote spil, en fijn dat ziin „Visitatie" uit Detroit en de „Jozef beschuldigd door Potifars vrouw" uit Washington en de „Worste ling met de Engel" van de West-Ber- lijnse GemSldegalerie" weer eens hier zijn, maar de anderen die toch ook wel met licht en kleur konden toveren, gaan nu voorop: de peinturale vertel lers van Hollands laat-maniërisme, de Utrechtse caravaggisten, grote bazen in de lichteffecten, de Classicisten uit de latere 17de eeuw, allen gegroepeerd rond Rembrandt en zijn school. En al-, len in het dubbelspoor van de tijdgeest: de Bijbel, gelezen in de huiselijke kring, én aan de wand te zien, de oud- heid-fabelen tot lering ende vermaak, maar in beide genres steeds weer de mens zélf, dus lichaam en geest emotio neel ten tonele gevoerd. Want allen maken gebaren, lopen, knielen, gesticu leren of vliegen weg, er is voortduren de actie. Je ziet koning Ahasverus in toom schieten bij de maaltijd van Es ther op het doek van Jan Lievens en men kan de statige danspassen van Sa- lome nagenoeg tellen zoals Jacob Ho gers (1614-1660) haar laat optreden voor Herodes. Venus en Adonis, hetzij van Jacob Backer of van Goltzius, zit ten dan wel even kalm te vrijen, maar dat is slechts een rustpoze in de ge slachtelijke activiteit van de Olympos- bewoners. Natuurlijk ontbreekt de sta tische factor niet als die absoluut nodig is. Op een altaarstuk, (niet zo groot, want in de schuilkerken was weinig ruimte) een Gekruisde met Maria en Jan Lievens (1607-1674) Feest van Esther; Johannes, is zelfs de oude gotische ico nografie nog aangehouden, maar de smart en de verbijstering van de moe der en de leerling zijn toch volledig uit gedrukt. En als Artemisia de as van haar echtgenoot gaat opdrinken, prachtwerk van Van Honthorst, dan spelen de omstaanders meer mee dan de dame in kwestie. Maar welk een compositie! En dit is wel één van de meest interes sante facetten van zo'n machtig over zicht van 17de eeuwers, dat je hun wer ken van zoveel gezichtshoeken uit kunt bekijken en aanvoelen de veelzijdig heid van een cultuurperiode met zoveel invloedsferen. Want de meesters heb ben, zoals dat altijd gebeurt, hun eigen wereld met de nodige fantasie in die van de voorstelling overgebracht. Zelfs zó dat soms die voorstelling secundair wordt, „De twaalfjarige Jezus in de Tempel" van Paulus Bor heeft dat ver- vreemdings-element bij zich waar de kleine Jezus een verschijning is gewor den in een donker vertrek van oude rabbijnen, en de Diogenes van Caesar van Everdingen toont dat ook aan, maar dan op 'n andere manier, een straatscène in hel zonlicht, waar de oude wijsgeer plotseling opgedoken is voor de Haarlemse Sint Baaf te midden van fantasie-gebouwen. En altijd is er een half verscholen mo raal in verwerkt, de toeschouwer moet er iets van opsteken: hij moet recht vaardig zijn, getrouw, mild en weten dat boontje altijd om zijn loontje komt. Bovenal, iedereen moet weten waar het om gaat, de middeleeuwse mystiek heeft afgedaan, Renaissance en Calvi nisme willen dat de mens snapt wat hij doet: het lerend karakter. Deze tentoonstelling is op de eerste plaats een machtig stuk schilderkunst historie, maar tevens, een schitterende illustratie-reeks van onze zeventiende eeuw, waarbij heel wat bladzijden die de meesten onzer nooit te zien krijgen, tenzij hij of zij en dan meestal voor fa miliebezoek naar de Verenigde Staten oversteekt Tot en met de 19de juli blijft déze col lectie in het Rijksmuseum te bekijken. Zoals gebruikelijk is er door het mu seum en de Haagse Staatsdrukkerij een catalogus uitgegeven die op zich zelf al een kunstwerk is. JAN VERHEYEN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10