IN EN OM HET HUIS BKD-nieuwe-stijl vanaf 1 augustus in actie Over taartjes met bieren varkenskop Ontgeur-ei voorde koelkast 35 jaar streven naar „beter haar" Yves Rocher geeft geheimen prijs in lijvig kruidenboek Stripboeken „om door te draaien" Alternatieve kasdekken op langere termijn doodlopende weg IN EN OM DE KAS Beter gemiddelde prijs -IAND EN TUINBOUW/IN EN OM HET HUIS LHDSE COURANT MAANDAG 15 JUNI 1981 PAGINA 9 Binnen het kader van het jaar van de Streekgerechten heeft het Belgisch Nationaal Verkeersbureau een dikke brochure uitgegeven met re cepten (en lijst van deelne mende restaurants): „Streek gerechten en specialiteiten". Ook de bierkeuken van Bra bant is In het 183 grote pagi na's tellende „boekwerk" op genomen. dat uitpuilt van de bultennlsslge heerlijkheden met buitennissige, soms ko mische namen. „Aalsterse Brei". bijvoorbeeld. een mengsel van gekookte uien, zoetmelkpap en een aftreksel van vlees, dat wordt opge diend met geroosterd var kensvlees, kip, eieren enz. Streekgebonden zijn ook de „hoppeschuten" (met eieren), die zoals asperges 's mor gens vroeg „gestoken" moe ten worden. Mechelse bloem koolsoep is voor elke huis vrouw al heel makkelijk te maken: je kookt prei met een ui, selderij en bloemkool, slaat erdoor met de mixer, lengt het aan met gekookte melk en boter, en laat er daarna afzonderlijk gekookte stukjes bloemkool in vallen. Bloemkool eet men in België ook met verse garnalen, kreeft of zalm. .Verloren handjes" zijn pas teitjes in handvorm (speciaal in Antwerpen geliefd) met kalfsgehakt en spek, cham pignons, ui, ,,selder"(ij), wor telen, asperges (blik als er geen verse meer zijn) en el. In „Scheldevinken" zijn onder meer paling, en bier ver werkt Want tenslotte heeft Antwerpen acht streekbleren en daarmee doet men graag wat In de stoofpot. Een „smulbroertje" gooit bier in taartjes, maar ook in hazepe- per, op Brusselse wijze, bij kalkoen met tijm en laurier met „witloof", bij konijn, ge marineerd in een mengsel van azijn en bier. Door de grote rijkdom aan vis, be voorraad in Ostende, is de haring bij onze Zuiderburen erg populair. In Brussel bij voorbeeld is men dol op „Ha ringfilets Jefke", bereid met mooie homharingen. Terwijl de filets in een terrine mari neren met uien, schijfjes ci troen, olie en azijn, worden de homharingen geplet met harde eiderdooiers, sjalotten, gehakte peterselie en ver mengd met mayonaise. Dit lekkers wordt opgesmuld sa men met verse witte bo nen Gerookte haring op z'n Brussels wil er bij de Bel gen ook wel in. Ze halen de vis, gerookt en al door ge smolten boter en paneer meel, waarna ze wordt ge roosterd. De folder met een keur van leuke receptuur kan kosteloos worden aange vraagd bij het Belgisch Ver keersbureau, Leidseplein 7, 1017 PR Amsterdam. TINY FRANCIS Wis en zeker haalt u ook regelmatig uw neus op, als u de deur van uw koelkast oepnt. Een onbestemde lucht, een mengel moes van op consumptie wachtende etensresten, nog net niet rottende groente, halfzure melk, bijna ranzige boter, walmt u tegemoet, wanneer u de gekoelde kaas even wil pakken. Een nare zaak hoor, bovendien verre van eetlustopwekkend. Het is dan ook alleszins begrijpelijk, dat luchtverfrisserleve rancier Coronet B.V. uit Amstelveen, een koen plan uit de ijs kast heeft gehaald, teneinde alle koelkastbezitters in ons land meer frisse lucht te bezorgen. Coronet levert momenteel zoge heten „anti-geur-eieren": eieren,.die geheel uit actieve kool slof bestaan, waardoor - aldus de leverancier - „alle nare luchtjes snel en doeltreffend worden geabsorbeerd". De consument kan het „ei" gewoon in de koelkast - tussen de andere eieren - leggen. Wel even oppassen dat het niet in de bakpan terechtkomt. Coronet heeft telefoonnummer: 020-437410. Zonnestralen vangende ragebol. Pas op, het Is juist met uiterste zorg zo geknipt, dat het eruit ziet of de draagster zojuist charmant uit haar bed is gerold. Hoog opgeknipt kapsel, in de nek met etages. De hele zwaarte van het haar wordt met de borstel naar voren gewerkt. De Nederlandse sectie van het Syndicat de la Haute Coiffure et Coiffure Creation, opgericht in oktober 1946, vierde met gasten uit België en Luxemburg in het Amsterdamse Marriot Hotel haar 35-jarig jubileum. De sectie telt 40 leden op een totaal van circa 8500 dameskapsalons (België 54 leden op to taal 17.000 kappers en Luxemburg 18 leden. Getoond werd de nieuwe „Zomerlijn" waarbij energlebewust- zijn voorop stond. Het zomerhaar, dat werd gepresenteerd door een aantal mannequins heeft bewegelijk volume op het voorhoofd soms met enkele „highlights" en op het achter hoofd naar elkaar toe geborstelde slagen. Als het goed ge knipt is - en dat kan men verwachten van de sectieleden kap pers - hoeft het niet eens geföhnt. Na het wassen, vijf vingers er doorheen halen en het zitl President Bernard Kroon ontving de gasten na een champagne d'amjtié met een korte toe spraak en overhandigde Pleuni Touw, die door medelid Jerry Barning uit Amsterdam voor haar volgende film was gekort wiekt, een bos bloemen. Hij vertelde o.m. dat de Nedertandse leden voor het bestuderen van internationale demonstraties jaarlijks uitzwermen naar o.a. de USA, Tunesië, Frankrijk, Mo naco, Thailand, Hong-Kong, Japan, Manilla, China, Singapore, Moskou, Leningrad en nog meer op haarmodegebied leiding gevende oorden. Tweemaal per jaar past de Sectie de gelan ceerde haarlijn uit Parijs voor Nederland aan. Het was een bont gezelschap In het Marriot met grootheden uit de kappers- en toneelwereld; ook voetbalscheidsrechter Leo Horn keek het geheel rustig aan en gaf niemand een gele kaart. Tot slot een korte modeshow van avondkleding 1981/1982 van Frank Govers, waarmee hij kortgeleden in Parijs, Singa pore, Berlijn en New York van zijn kunnen getuigde. Nu was Nederland aan de beurt. Binnenkort komt Frank Govers met een parfum. De kapsels bij zijn soepele paillettenjurken in flit sende metallic kleuren, (een zo vurig rood als het kapsel van één der toeschouwsters) waren van Ad. Peters uit Deventer en Jerry Barning uit Amsterdam, die in de metallic fonkelende kleuren van de japonnen elegante grote strikken, bezet met pailletten in het coiffure verwerkten. Een asymetrisch kapsel was in twee kleuren uitgevoerd: donkerbruin van achteren, donkerblond voor een ver naar voren vallende lok. Bijna alle kapsels waren van achteren opgeknipt. TINY FRANCIS Krullenbol met „highlight" sliertjes op het voorhoofd. Neklijn kort gehouden. Kapsel vereist geen onder houd (mits perfect geknipt Sinds men erachter kwam dat chemische produkten schade lijk kunnen zijn voor de gezondheid, is de markt overspoeld met boeken over de gezonde toepassing van kruiden. Terug naar de natuur, grootmoeders huis-tuin-en-keukenmiddeltjes; het gat In de markt bleek groot te zijn. En nu is er weer zo'n boek: „Gezond en mooi met planten en kruiden, 1001 tips voor voor uw gezondheid en schoonheid". Het zoveelste, zou men zeggen. Dat is natuurlijk ook zo, maar dit boek heeft toch iets aparts. Het Is namelijk geschreven door Yves Rocher, die in Frankrijk zijn sporen heeft verdiend als fabrikant van cos metica op basis van bloemen, planten en kruiden. Ook in Ne derland begint hij sinds enige tijd bekendheid te krijgen. Ro cher nu heeft in zijn boek een deel van zijn geheimen prijsge geven. In het 316 pagina's (gebonden, en dus niet geplakte) boek, beschrijft hij welke planten bij welke kwalen gebruikt kunnen worden en hoe ze tot medicijn verwerkt worden. Maar ook geeft hij prijs hoe de bloemen aangewend moeten worden om er schoonheidsmiddeltjes van te maken. En Yves Rocher kan het weten, zoals hij heeft bewezen. De duidelijke tekst is verluchtigd met zwart-wit tekeningen. Het betreft een uitgave van Luitingh-Laren en het boek kost 29,90. Ons land loopt over van de stripboeken. Er is geen kruid tegen gewassen. Zelfs de grootste stripfanaat leest met geen mogelijkheid meer op tegen het stripboeken-aan bod. Elke week komen alleen al in Nederland tien nieuwe ti tels van stripboeken op de markt. Of liever gezegd, ze komen in de boekhandel, en die raakt ze niet meer kwijt. Zelfs de meest uitgehongerde stripboekenverslinder is vroe ger of later uitgegeten. Bo vendien, de hoge kwantiteit komt de kwaliteit niet ten goede. Suske en Wiske, Asterlx en Obelix, Lucky Luke: stuk voor stuk zijn ze ten prooi gevallen aan de omzetwoede van hun uitgevers. Ze veranderen in de loop der jaren van „ideaal-beeld figuren" in dode marionetten, die steeds maar weer iets nieuws moe ten bedenken om het publiek tot kopen te bewegen. De nobele levensinstelling van Suske en Wiske is niet meer van deze tijd, de krachttoeren van Obelix zijn met de jaren gereduceerd tot simpele niemandsdalletjes en het schot van Lucky Luke is ook niet meer wat het ge weest is. En nu roepen de stripboeken uitgevers dat de afzetmarkt verstopt raakt. De detailhan del vertikt het om de weke lijkse berg boeken steeds op nieuw weer uit te stallen, zon der er veel van te verkopen. De uitgeverijen gaan het nu proberen met nieuwe promo tieactiviteiten: advertenties, waarmee de strip ook gericht wordt op de volwassenen, af fiches, stickers en ga zo maar door. Kortom, niets wordt nagela ten om het publiek te bewe gen tot de aanschaf van meer strips. Behalve dan een be hoorlijke kwaliteitsverbete ring er van. Het Landbouwkwaliteitsbesluit Bloembollen treedt op 1 au gustus in werking. Dan kan dus de Bloembollenkeurlngs- dlenst-nieuwe-stijl van de grond komen. Er zijn de nodi ge perikelen geweest en ook vandaag zijn er lieden die er aan twijfelen of men de moge lijkheid dat men de kwekers verplicht zich aan te sluiten, wel kan handhaven. De nu ge kozen weg lijkt problemen in de toekomst bij de BKD uit te iluiten. Laten zwartkijkers of obligate twijfelaars maar eens proberen het systeem aan te tasten. Wij achten de keurin gen van dermate groot belang dat bij de uitvoering van het Landbouwkwaliteitsbesluit bloembollen de uiterste zorg betracht. Dat zei de direc teur Akkerbouw en Tuinbouw van het ministerie van land bouw en visserij, ir. W.F.S. Duffhues, toen hij de drukbe zochte Tuinbouwdagen in het Internationaal Agrarisch Cen trum te Wageningen opende. Hij voegde er aan toe dat in 'J*1 het kader van de EEG doel- 11 treffend gewerkt moet worden aan harmonisatie, zodat er ge lijkheid komt bij de kwalltelts- voorschriften voor import en voor het binnenland. Dat zou dus kunnen inhouden dat on der meer de importeisen voor Japanse leliebollen, die soms krom staan van het virus, ver zwaard moeten worden. Merkwaardige sector Voor het overige betitelde de heer Duffhues de bloembol lenkwekerij en -export als een heel merkwaardige sector. Elk jaar is er wel wat, waarover men In de zorgen zit. Er zijn altijd veel problemen, maar het is wel een sector die kans ziét een goede rentabiliteit te continueren. Hoe dat nu te rij men valt met de jaarlijks-ter tafel gebrachte problemen, is niet duidelijk. Ook voor 1981 ziet men de nodige donkere wolken. Vooral een gevolg van een mislukt bloembollensei zoen waarin de broeiers geld hebben verspeeld op een ma nier die men nauwelijks voor mogelijk had gehouden. Maar Ja, aldus de heer Duffhues, als je twintig procent meer gaat aanvoeren, dan kan een kind uitrekenen dat dit ten koste moet gaan van de prijs. Dat de tulpentelers het areaal openieuw hebben vergroot kon inderdaad wel eens een aanzet zijn van een lagere prijs voor de bollen. In de bloembollensector zal beslist meer aan kwaliteitsver betering gedaan moeten wor den en wat de afzet betreft: een vergroting van de export behoort beslist tot de moge lijkheden. Maar dan zal men in handelskringen meer aan stroomlijnen en minder aan concurrentie moeten gaan doen. Verrassing Dat de tulpentelers de inter ventieregeling hebben afge wezen, noemde de heer Duff hues een verrassing. „Ik ben benieuwd of men nog op dit besluit zal terugkomen", zo zei hij. De bloembollensector heeft altijd kans gezien oplos singen aan te dragen als er problemen rezen. Ook wat be treft de dompelbadenproble- matiek nadert het vraagstuk zijn oplossing, hoewel er wel Iets meer tijd voor nodig zal zijn dan aanvankelijk werd aangenomen. Goede bollengronden worden steeds schaarser en daarom zou het voor het bloernbollen- vak een goede zaak zijn als de Markerwaard zo spoedig mo gelijk wordt drooggelegd. Met name het Enkhulzerzand heeft zeer hoogwaardige bollen gronden ter vervanging van de verliezen die steeds doorgaan in de kuststrook tussen Kat wijk en Den Helder. „We moe ten", zo zei de heer Duffhues letterlijk, „het Enkhulzerzand niet onder water laten". Sprekend over de bloemisterij merkte de directeur van de Tuinbouw op dat deze sector momenteel zichzelf In de weg zit. De toename van de pro- duktle Is te hard gegaan. Wel iswaar is er (nog) geen sprake van overproduktie, maar men zal meer aandacht dienen te schenken aan de afzetmoge lijkheden op de nabije mark ten in het bijzonder op de En gelse en de Franse markt. De verre markten bieden ook mo gelijkheden. Bij een juiste aan pak konden de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika en Ja pan in de toekomst ook nog flinke hoeveelheden bloemen gaan afnemen, maar de mo gelijkheden die daar liggen moet men niet gaan over schatten. Voor het overige meent de heer Duffhues dat het verlaten van energie-inten sieve teelten de positie van de vaderlandse tuinbouw ernstig zal verzwakken. Het energie probleem zal dan ook op een geheel andere wijze opgelost moeten worden. Veilingen Er zal een rem gezet moeten worden op de ongebreidelde uitbreidingen in de bloemiste rij. Dat zal voor de prijsvor ming en dus voor de rentabili teit noodzakelijk zijn. De vaderlandse veilingen heb ben de laatste jaren de ene uitbreiding na de andere on dergaan. Ook op dit gebied zal een zekere rust moeten komen. Het gaat er niet om wie de grootste en de mooiste veiling heeft, maar het belang rijkste punt blijft: is de sector in al zijn geledingen rendabel? De heer Duffhues was van me ning dat de veilingen van de Nederlandse kweker zijn. Im porten via veilingen kunnen naar zijn mening dan ook al leen dan worden getolereerd als ze echt aan het gestelde doel beantwoorden. Import van bloemen uit Derde Wereldlanden... afscherming van de EEG-grenzen kan een goede zaak zijn, maar men dient dit vraagstuk wel genu anceerd te benaderen. We kunnen natuurlijk niet de im port van alle mogelijke landen aan banden willen leggen en zelf voor onze produkten overal vrije markten eisen. Voorzichtig manoeuvreren is hier geboden. We praten veel over de overlevingskanen voor de glastuinbouw, zo zei de heer Duffhues. Met ons brede assortiment van kwali tatief hoogwaardige produk ten, het jaar-rond geprodu ceerd door krachtige, vinding rijke ondernemers, gesteund door gespecialiseerde toeleve ringsbedrijven en een sterke en bijzonder hardwerkende en kiene handel, zou men in de glastuinbouw beter kunnen praten over een versterking van de internationale positie In plaats van over overlevings kansen. Het pad van de tuinders gaat beslist over rozen. Als men maar niet vergeet dat rozen ook scherpe doornen kunnen hebben... zo besloot de heer Duffhues. CONCLUSIE VAN TUINBOUWCONSULENT IR. A.J. VIJVERBERG: ..De produktie per kubieke meter Qas en per vierkante meter kas moet omhoog. Gebeurt dat niet, dan gaat de Nederlandse glastuin bouw ten onder. Ik vrees dat in de komende vijf jaar trouwens toch heel wat glastuinbouwbedrijven zullen moeten afhaken. Op dit punt ban ik bepaald niet optimistisch". Dat zei de consulent voor de tuin bouw in Naaldwijk, ir. A.J. Vijver berg, toen hij het woord voerde op de in Wageningen gehouden Tuin bouwdagen. Hij deed trouwens een tweede uit spraak die niet minder sterk de aan dacht trok. „We hebben de mond vol over alternatieve kasdekken, die een deel van het energieprobleem moeten helpen oplossen. Het heet dat die alternatieve kasdekken geen produktieverlles tot gevolg hebben. Vergeet het maar. Deze dekken la ten namelijk veel minder licht door". Alle energiebesparingsmaatregelen die gepaard gaan met een Inperking van de produktlemogelijkheden per eenheid van oppervlakte en dat doen de alternatieve kasdekken bieden naar de mening van de heer Vijverberg dan ook weinig perspec tieven. De alternatieve kasdekken lijken zeker op wat langere termijn gezien een doodlopend spoor te zijn. Iets anders zou het zijn als men alternatieve dekken weet te ontwik kelen die geen lichtvermindering tot, gevolg hebben. Toespitsen In de komende tien jaar zal men zich, wat de energiebesparingsmo gelijkheden betreft, vooral moeten toespitsen op een stijging van de produktie per vierkante meter. Die mogelijkheden zijn er als men min der gaat ventileren, de verwarmings buizen lager gaat leggen en een la gere luchttemperatuur gaat aanhou den. Daarnaast dient men te zorgen voor luchtdichte kassen. Er moet geen kostbare warmte kunnen ont snappen uit gaten en kieren. Een combi-rookgascondensor, een ener- giescherm en gevelisolatie zullen standaard tot een kas moeten beho ren. Veredelaars Voor het overige kunnen ook de ver edelaars een bijdrage leveren aan de oplossing van het energiepro bleem door rassen te creëren die sneller groeien bij lagere temperatu ren. Gelet op de vele besparingsmo gelijkheden kwam ir. Vijverberg tot de stelling dat het zeer wel mogelijk lijkt om het energiegebruik per een heid produkt in de komende tien jaar te halveren. Voor besparings mogelijkheden op wat langere ter mijn gezien is het noodzakelijk dat: het onderzoek ten behoeve van de bedrijfstak wordt uitgebreid; de mogelijkheden van een groot scheepse constructie van de glas tuinbouw bestudeerd worden; een kas wordt ontwikkeld die aanzienlijk meer licht doorlaat dan de huidige typen. Energieboekhouding Op elk glasbedrljf zou naar de me ning van de heer Vijverberg een energieboekhouding gevoerd moe ten worden en uitgerekend op dit punt zijn vele ondernemers niet at tent. Elk bedrijf zou trouwens ook een consequent besparingsplan moeten opstellen. Wat betreft de vorm van de kassen: vlerkante typen bieden veel meer mogelijkheden dan de langgerekten. In de laatste kan het energiegebruik wel vijftien procent hoger liggen. En... tweeder de van het totale kassenbestand be staat uit eenheden die smaller zijn dan veertig meter. Becijferd is dat de meerkosten in slecht verkavelde kassen kunnen oplopen tot zeven gulden per vierkante meter. De con clusie kan niet anders zijn dan: kom zo snel mogelijk tot een groot scheepse reconstructie van het kas senbestand In Nederland, zo zei ir. Vijverberg. Het zijn in het algemeen de weersomstandigheden die zowel aanvoer van bloemen en planten bepalen, doch tevens die van de prijzen. Wat dit laatste betreft, kan er beslist niet worden geklaagd want van een massa aanvoer is tot nog toe nauwelijks sprake geweest. Vlak na de pinksterdagen liep het wel een beetje fout maar dat is gebruikelijk en ook logisch. Na enkele dagen van stil stand in het oogsten, moet er hier en daar nogal worden ge ruimd en dat is van invloed op de prijzen. Het beter afstellen op aanbod en afvoer zou ongetwijfeld de prijs ten goede komenl Het verliep afgelopen week aan de CCWS nog niet zo kwaad. Daar wijst ook de aanvoer en omzetcijfer uit. Bij een totale aanvoer van 40.409.598 bos of stuks bedroeg de omzet 14.089.502,10 tegenover vorig jaar in dezelfde week een aanvoer van 41.477.599 bos of stuks en omzetbe- drag van 11.806.564,69, zodat bij twee miljoen bos of stuks minder aanvoer, toch ruim twee miljoen gulden hoger omzet- bedrag was. En dat zijn toch wel sprekende cijfers, al kan nu niet direct van hoge prijzen worden gesproken. Een aanvoer van ruim 8 miljoen trosanjers Is niet niks! De ge middelde prijs liep dan ook wat terug. De chrysanten met zo'n 6 miljoen lagen goed In de markt met gemiddeld hoger prijs dan verleden jaar, hetgeen ook van de geplozen chrysanten kan worden gezegd. De rozen waren ook in ruime mate aanwezig, totaal rond de 6 miljoen met gemiddelde prijs hoger dan vorig jaar. Dat alles werkte mee aan een als geheel geen kwade week. De potplanten lagen afgelopen week goed aan de markt met een aanbod van bijna 840.000 stuks bij de CCWS, ruim 200.000 méér dan vorig jaar. Met de perkplanten is het vrijwel gebeurd, afgelopen week nog een klein half miljoen. De gunstige weersomstandigheden hebben invloed uitgeoe fend op de goede gang van zaken. Van de gemiddelde prijzen met tussen haakjes die uit dezelfde week van het vorig jaar vermelden we: Amerikaanse anjers 29 (32) trosjanjers 28 (30) snljgroen 19 (13) anthurium 96 (66) troschrysanten jaarrond 56 (44) geplozen 62 (51) fresia 23 (15) gerbera 28 (29) gladiolen 31 (24) Irissen 21 (17) leliekelken 41 (35) lelietakken 48 (41) cymbidlum groot 54 (73) grote rozen 25 (21) idem klein 20 (19) sonia 21 (18) belinda 15 (15) red garnette 17 (13). De Import van bloemen Is vrijwel tot stilstand gekomen. Er zijn nog wat statice, ruim 50.000, maar met een gemiddelde prijs van slechts 16 cent en als hoogste 26 cent. De aanvoer van snljgroen begint wat terug te lopen met een totaal van ruim een miljoen, waardoor een hoger prijs ontstond. Ook de fresia is over het hoogtepunt heen met alrijd nog te gen de 6 miljoen, maar ruim een miljoen minder dan vorig jaar. Ook hier lag de gemiddelde prijs hoger. Nu de feestdagen voorbij zijn kan worden verwacht dat ook het prijspeil zich normaliseert, zij het dat de vakantie een stempel op de handel gaat zetten. De zomerprodukten zullen in de komende weken de bloemen veilingen beheersen, zodat er toch verandering In het totale beeld zich voltrekt. Als geheel Is de gemiddelde prijs van de produkten gunstiger dan die vorig jaar deze tijd en dat geeft de kweker weer moed!

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9