Partijraad PvdA brengt Jen Uyl staande ovatie Een hele goeie zware shag is samen gesteld uit de beste Kentucky tabakken. TREINEN WEER VOLLER Het betere zware werk. (LLES BESPREEKBAAR BIJ FORMATIE Wiegelen van Agt: Blokkade UCN „niet acceptabel" reekeind eist dertien rerkeersslachtoffers lijlstra ptimistisch tjver wereld economie t Nederlanders drinken minder melk "Öud-KNIL'ers manen regering tot spoed Slecht jaar voor kersen agiÏNNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 15 JUNI 1981 PAGINA 5 onze parlementaire re dactie) BOSCH De Partij 1 de Arbeid stelt nog al- volledig vertrouwen in i den Uyl. Dat is zater- gebleken in Den Bosch, de partijraad van de bijeen was. Na een maar vlammende 5, die de bedoeling had de de verkiezingsneder- enigszins gedemorali- [de partij een hart onder jiem te steken, kreeg Den l een langdurige, staande Vie. jtras vrijwel geen kritiek op ^standpunt dat alles uit het 'Ikiezingsprogramma „Weer- 'k" bespreekbaar moet zijn 'Bat het er slechts om gaat kabinet met „een voor ons kenbaar beleid" te verkrij- De enkele moties, die de >eling hadden zijn handen tszins te binden voor de ferhandelingen met CDA werden met grote jrderheid verworpen. lolitiek leider liet opnieuw schemeren dat de partij ï^ns de formatiebesprekin- concessies zal moeten ki. Zo was het opvallend I hij, sprekend over de dzaak van het doorbreken de kernwapenspiraal, niet op het strijdpunt van de uA dat er onder geen voor- cïrde -kruisraketten in ons I mogen komen. Den Uyl het nu slechts over de Jdzaak van maatregelen ter «ordering van ontspanning ^ontwapening „in overleg !(de NAVO". En ook meen- «ij dat we „ernstig moeten wegen hoe we daaraan in CPN wil platform voor samenwerking van progressieven AMSTERDAM De CPN wil dat er een platform van samen werking en dialoog komt waar de progressieve partijen PvdA, D'66, PSP, PPR van gedachten kunnen wisselen ten einde te komen tot een progressieve samenwerking. Het partijbestuur van de CPN heeft zaterdag op een vergadering besloten een open brief te sturen aan de partijbesturen van de vier partijen met dit voorstel. Verder zegt de CPN dat de tijd voor verande ring is aangebroken, nu CDA en VVD hun meerderheid in het parlement hebben verloren. „De VVD kan en mag niet meer in een regering geduld worden", zo stelt de CPN verder. De CPN erkent dat er tussen de progressieve partijen vele onderlinge strijdvragen bestaan, maar vindt dat die geen breekpunten be hoeven te zijn. PvdA-voorzitter Max van den Berg tijdens zijn toespraak tot de partijraad. de regering kunnen bijdra gen". Maar hoe coulant de PvdA zich ook wil opstellen „wij hoeven het boetekleed niet aan te trekken als de formatie toch lang duurt" er zijn grenzen, aldus Den Uyl. „Wij willen dat kabinet graag. Maar we kruipen er niet naar toe". Realistisch De rustige en realistische hou ding (veelgehoorde typering) van de partijraad werd alom voor een belangrijk deel toege schreven aan grote irritatie over het optreden van de Werkgroep Socialistische Poli tiek (WESP). Deze groepering had zichzelf als waakhond wil len aanstellen, om erop toe te zien dat Den Uyl het verkie zingsprogramma goed verde digde. Sommige sprekers wil den de mensen van de WESP zelfs door middel van een offi ciële uitspraak de pin op de neus zetten. Voorzitter Max van den Berg wist dit te voor komen door mee te delen dat de Werkgroep hem had be loofd zich verder tijdens de formatie stil te houden. Vrijwel dezelfde woorden ge bruikte hij om te verhinderen dat een aantal woedende spre kers een openlijke veroorde ling zouden eisen van een aan- DS'70 praat over voortbestaan EDE Van de 46 sprekers uit het partijkader van DS'70 die zaterdag in Ede achter gesloten deuren van gedachten hebben gewisseld met het hoofdbestuur over de toekomst van DS'70 was niemand geporteerd voor onmiddellijke opheffing van deze par tij. Een onafhankelijke commissie zal een advies hierover voor bereiden voor het partijcongres dat begin oktober zal worden ge houden. Bij de jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer heeft DS'70 zijn ene zetel verloren. Doorgaan is desondanks ge boden, aldus partijvoorzitter Zeger Hartog, gezien de zeer labiele politieke situatie in Nederland. tal PvdA-economen. Het ging om mensen als de professoren Van den Doel, De Galan, Drie huis en Van der Zwan, die naar de mening van de meeste afgevaardigden de partij in de verkiezingsstrijd schade had den berokkend door allerlei „negatieve" uitspraken over het verkiezingsprogram van de PvdA. Het partijbestuur ging akkoord met een motie, dat de Tweede- Kamerfractie het initiatief moet nemen voor een nieuwe abortuswet met als uitgangs punt dat „de vrouw beslist" en abortus uit het wetboek van strafrecht wordt gehaald. Ook werd een motie overgenomen, waarin de partijraad uitsprak dat de PPR bij de kabinetsfor matie moet worden betrokken als zich daartoe de mogelijk heid voordoet. Voorzitter Van den Berg wees er nog wel op dat die mogelijkheid er op dit moment nog niet is. De zwaar beveiligde toegangspoort van Ultracentrifuge-Neder land in Almelo. Op de achtergrond het nieuwe hoofdkantoor. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het personeel van de ultracentrifuge-fa briek UCN en Urenco in Almelo, heeft het recht tijdens de demonstratie bij het bedrijf, die aanstaande donderdag be gint en tot en met zondag zal duren, normaal aan het werk te kunnen blijven. Dit schrijft vice-premier Wiegel (binnen landse zaken) in overleg met premier Van Agt in een brief aan het UCN-personeel. De demonstranten willen een effectieve blokkade instellen, zo dat er niemand het terrein meer op of af kan. Wiegel en Van Agt veroordelen deze plannen. „Het gaat niet aan anderen het spreken of werken onmogelijk te maken. Dit is in onze samenle ving niet acceptabel", aldus de brief. Nog juist voor het begin van de acties zijn beide bedrijven voor zien van zeer moderne beveligingsapparatuur. Het systeem kost zo'n zeven miljoen gulden en bestaat ondermeer uit een dubbel hek van 2Vz kilometer lang en voorzien van zeer moderne appa raten, die elk ongewenst bezoek signaleren. Bovendien zijn bij de twee hoofdingangen gebouwen neergezet voor de bewakings dienst. Zodra het donker begint te worden, baadt het fabriekscomplex in een zee van licht en bij het geringste geluid beginnen honden te blaffen. In deze dagen voor de aangekondigde blokkade, zijn bewakers en politie extra attent op de aanwezigheid van mensen die „wat veel" belangstelling tonen voor de twee ondernemin gen. Personeel en directie van UCN en Urenco zijn niet onverdeeld gelukkig met de door het Rjk voorgeschreven beveiligingsmaat regelen. „Maar nu we steeds meer het doelwit worden van acties moeten we de veiligheidseisen wel aanvaarden", zo redeneert men bij het UCN-project. ERDAM 5or verkeerd inha- door rood licht jden, te hard rijden, ten. of geen acht op de spoorbo- hebben dertien t afgelopen fekeinde het leven verloren. Op de spoorwegover gang Reeweg-Vonde- lingenweg in Rotter dam werd vrijdag de 28-jarige R. Visseren uit Spijkenisse door een lokomotief ge schept. De man over leed ter plaatse. Een dertigjarige Schie dammer overleed vrijdagavond in Roc- kanje nadat hij met zijn auto tegen een boom reed. Onder de slachtoffers bevonden „zich ook een twintig jarige jongen, een evenoud meisje en een elfjarige jongen. Een vijftienjarige Belg is gistermiddag in het Rijn-Schelde- kanaal ter hoogte van de gemeente Tholen verdronken, nadat hij van een motorschip was gevallen. Een elf jaar oude jongen uit Nijmegen overleed vrijdagavond in En schede nadat hij van de schommel was ge vallen. INEVE Dr. Jelle Zijl- i, president van de Neder- ïdse Bank, verwacht enig rgfr Pkl van de wereld-econo- avl e. In Genève, waar hij de irvergadering van de Zu nk voor Internationale fc. talingen voorzat, voor ns 1de Zijlstra gisteren dat ng economie tegen het eind i dit jaar een bescheiden aV( >ei te zien zal geven. Voor (f0j i vermindering van de rkloosheid zal deze groei iter nog te gering zijn, al- b Zijlstra. men de Nederlandse econo- e heeft zich het eerste ,en artaal van dit jaar ook een gj itieve ontwikkeling voor- Zei laan. De uitvoer nam toe spit 'nvoer daalde, waar- >r op de betalingsbalans een fa irschot ontstond van 1,6 estl jard gulden. Vergeleken rf0[tt het laatste kwartaal van n 0 komt dit neer op een ver tering van 3,3 miljard gul- Kopje onder De havensleper „Henriëtte Goedkoop" is zaterdagavond in het Noordzeekanaal ter hoogte van de Amerikahaven bij Amsterdam gezonken. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De sleper kwam in aanvaring met een Pana- mees zeeschip, toen voorbereidingen werden getroffen dit te gaan slepen. Gisteren was de sleper reeds gelicht en kon de bemanning de natte kleren te drogen hangen. Vo 0 1 naffiN HAAG De Nederlander blijft min- melk drinken. In de eerste vijf maanden Q dit jaar daalde de totale melkcomsump- met 2,5 procent ten opzichte van dezelfde riode in 1980. eliswaar werd er in die periode meer halfvol- eio melk gedronken (2,2 procent), maar de com- I mptie van volle melk daalde met 3,8 procent JeA-die van magere melk en karnemelk met 4,4 iet Hg. ARDE AKTIES NIET UITGESLOTEN procent. Dit blijkt uit cijfers van het Produkt- schap voor Zuivel. Vorig jaar dronk de Neder lander totaal 1,3 procent minder melk dan in 1979. De grootste klappen vielen daarbij in de consumptie van room (- 2,7 procent) en volle melk (- 2,3 procent). In 1980 steeg de consumptie van yoghurt, pap en vla bereid uit magere melk, maar dat ging ten koste van dezelfde produkten samengesteld uit volle melk. PvdA en CDA willen extra tariefsverhoging uitstellen UTRECHT De in 1978 ingezette groei van het aantal treinrezigers heeft zich ook in 1980 voortgezet. Vorig jaar bereikte het aantal afgelegde reizigers kilometers een recordniveau van 8910 miljoen. Dat is 4,7 procent meer dan in 1979. Dit blijkt uit het jaarverslag 1980 van de Nederlandse Spoorwegen. De N.S. heeft berekend dat sinds de „trend-omslag" in de zomer van 1978 het aantal reizigers met ruim 11 is geste gen. Ook de eerste maanden van dit jaar geven volgens de Spoorwegen weer een stijgende lijn te zien. In het jaarverslag wordt erop gewezen dat de maatregelen die inmiddels zijn genomen tegen overbe zetting en vertragingen in het spoorver keer, succes lijken te hebben. De eerste maanden van dit jaar hebben de intercity- treinen minder vertragingen opgelopen dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Als oorzaken van de groei noemt de N.S. drie punten: de stijging van de benzine prijs, de stagnatie in de inkomensontwik keling en een zich wijzigende houding van het publiek ten opzichte van het o- penbaar vervoer. CDA en PvdA hebben intussen laten we ten dat ze de beslissing over een extra ta riefsverhoging bij de N.S. die op 1 oktober zou moeten ingaan, willen overlaten aan een nieuw kabinet. Het gaat hierbij om dat deel van de tariefsverhoging dat bo ven het inflatiepercentage uitgaat. Minis ter Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) wil op 1 oktober een prijsstijging van tien pro cent, waarvan vier procent om geld op te brengen voor de aanpak van een aantal knelpunten op het N.S.-lijnennet. Het CDA wil de extra verhoging beperken tot twee procent, PvdA en D'66 willen de N.S.-tarieven alleen met het inflatieper centage, zes procent, verhogen. „Waarom moeten op deze manier de messen getrok ken worden. De zaak speelt in feite pas eind 1982. Dan is er een ander kabinet. Nu kan alleen het werk aan de brug naar Westervoort nog worden aanbesteed", al dus de CDA'er D. Cornelissen. Levenslange alimentatie blijft bestaan AMSTERDAM De Stichting Organisatie Gescheiden Men sen (SOGM) zit in zak en as. Vrijdag j.l. deed het gerechts hof in Amsterdam uitspraak in het proefproces Jongenburger, waarbij de rechtbank oordeel de, dat de heer Jongenburger alimentatie zal moeten blijven betalen, iets wat hij al negen tien jaar doet. De SOGM doet al jarenlang moeite om de ali mentatieplicht te beperken tot vijf a tien jaar. Dit proces was een poging om een principe- uitspraak hierover te krijgen. De stichting is van plan op nieuw een proces te gaan voe ren. Meisje zwaar mishandeld APELDOORN Vlak bij haar ouderlijk huis in Apel- doorn is in de nacht van za terdag op zondag een 19-jari- ge meisje zo zwaar toegeta keld, dat zij met ernstig hoofdletsel in een zieken huis moest worden opgeno men. Zij verkeert nu buiten levensgevaar. Buurtbewoners hoorden rond vier uur zondagmorgen gegil en waarschuwden de politie. De toestand van het meisje is zo slecht, dat ze zelf nog niet heeft kunnen vertellen wat er is gebeurd. Zij was naar een examenfeestje geweest en fiet ste (bij uitzondering) alleen naar huis. Over de dader en zijn motief is nog niets bekend. 1 PELDOORN Tijdens een manifes- spMtie donderdag in Den Haag gaan de usfud-KNIL-militairen de regering een Itlmatum stellen, waarbinnen de be-, wfde uitkering van 7.500 gulden be- ald moet worden. De oud-strijders jn boos omdat dit geld al voor 1 janu- van dit jaar uitgekeerd zou worden. gt men donderdag geen uitsluitsel, zal men harde akties niet uit de *g_ gaan. Dat heeft de Federatie (front Indische Nederlanders (FE- TINA) zaterdag in Apeldoorn besloten. De protestdemonstratie van aanstaande donderdag valt toevallig samen met het bezoek van de Japanse .premier aan ons land. De FETINA willigt het verzoek van burgemeester Schols van Den Haag en de hoofdcommissaris van politie om de de monstratie op te schorten, echter niet in. „Integendeel. Dit komt prima uit", zo ver klaarde de FETINA. In verband met het lange uitblijven van de symbolische afkoopsom heeft de FETI NA besloten documenten te publiceren waarop steeds een publikatieverbod rustte en die vorig jaar aanleiding gaven tot de belofte een deel van de achterstallige sol dij alsnog te betalen. Volgens die docu menten zou Japan in 1956 aan Nederland 38 miljoen gulden hebben betaald voor de ex-KNIL'ers en hun nabestaanden. In huidige valuta omgerekend is dat volgens de FETINA voldoende om de toegezegde inkering van in totaal 225 miljoen gulden mee te betalen. ADVERTENTIE f2.95 •DEN HAAG De kerse- noogst in Nederland zal dit jaar worden gehalveerd als gevolg van de nachtvorst in april en het koude, natte weer in de periode daarna. Deze prognose is afkomstig van de heer G. J. Bagerman van het Produktschap voor Groenten en Fruit Volgens Bagerman zal de oogsl dit jaar uitkomen op minder dan tweeduizend ton, de helft vergeleken bij een normale Croduktie. Ook andere landen innen de Euopese Gemeen schap zijn pessimistisch over de komende oogst. Alleen Ita lië is gespaard gebleven voor het slechte weer en verwacht een normale oogst. Hoewel in Frankrijk het weer ook rede lijk was, wordt hier toch gere kend op minder kersen dan Negen nieuwe priesters in Rolduc van Roermond, mgr. dr. Gijsen, heeft zaterdagmid dag in de Roermondse ka thedraal negen studenten van het door hem opgerichte grootseminarie Rolduc in Kerkrade tot priester ge wijd. Tijdens de plechtigheden was de kathedraal tot de laatste plaats bezet. In zijn preek wees mgr. Gijsen op de ge loofscrisis, vooral binnen de kerk van Nederland. Reden waarom juist hier grote be hoefte bestaat aan priesters, die onvoorwaardelijk trouw zijn aan Christus en zijn kerk, aldus mgr. Gijsen. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Scandinavië: Koel weer en af en toe regen of een bui. Mid- dagtemperatuur van 12 tot 16 graden. Britse eilanden: Zonnige perio den, ook enkele buien. Mid- dagtemperaturen van 14 gra den in het noorden tot 20 gra den in het zuiden. Benelux, Noord-Frankrijk, Noord- en Midden-Duitsland: Veel bewolking en enkele buien. Middagtemperatuur van 15 tot 19 graden. Midden- en Zuid-Frankrijk, Zuid-Duitsland en Alpenge bied: Af en toe zon, ook buien, mogelijk met onweer en koe ler. Middagtemperatuur rond 20 graden. Iberische schiereiland, Italië en de Balkan: Warm tot zeer warm zomerweer en kans op een onweersbui. Middagtem peratuur van 25 tot 35 graden. Amsterdam gh.tww. Den Helder m.regen Lh. R dam rw.bew. Twente gh.bew. Vllsslngen l.bew. Z.-Umburg h bew. Bordeaux onbew. Brussel onbew. Frankfort rw.bew. Gendve onbew. Helsinki n.ontv. Innsbruck l.bew. Luxemburg onbew. Parijs onbew. Rome onbew. Spnt onbew. Stockholm rw.bew. Wenen l.bew. Zürlch onbew. Casablanca rw.bew. Istanboel gh.bew. In Zwitserland: Gelijke rechten voor man èn vrouw BERN De stemgerechtig de Zwitsers hebben zich fist teren in een referendum uit gesproken voor volledige ge lijkberechtiging van man en vrouw. Tien jaar nadat de Zwitserse mannen zich akkoord ver klaarden met de invoering van het vrouwenkiesrecht lij ken de laatste barricaden op de weg naar gelijkheid tussen man en vrouw geslecht. On danks het verzet van vooral het bedrijfsleven dat vreest dat gelijke beloning tot econo mische terugslag leidt, ver klaarden 797.679 (60,3 procent) kiezers zich voor en 525.950 (39,7 procent) zich tegen het gelijkberechtigingsvoorstel. Dt opkomst was zoals in Zwitser land gebruikelijk, laag: 35,1 procent

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5