jVucleaire boycot brengt oehandeling patiënten AZL voorlopig niet in gevaar IIBM Winst Rijnland volgend jaar verdwenen m Veel belangstelling voor Bijenmarkt 5 IND DIT JAAR WAARSCHIJNLIJK VERBOD OP WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK Bejaarde bromfietser bij ongeluk gewond JEis 2,5 jaar voor )verval Cobetstraat Interconfessionele school ook in wijk Meerburg Hospita Mien neemt na bijna 50 jaar voortijdig afscheid LEIDSE COURANT MAANDAG 15 JUNI 1981 PAGINA 3 5IDEN Het Energie Bedrijf Rijnland BR) heeft in 1980 een winst gemaakt van 4 miljoen gulden gemaakt Voor dit jaar ,rdt een halvering van de winst verwacht het EBR voorspelt, dat in 1982 de winst lemaal zal zijn verdwenen. Een aantal ge- eenten in de regio hebben al aangekon* gi, dat zij in dat geval hun onroerend goed ie lasting moeten verhogen. winst van het EBR bestaat voor 10 miljoen lden uit winst op de exploitatie van de elec- triciteit. Op de exploitatie van het gas werd vo rig jaar een winst gemaakt van 400.000 gulden. Het EBR antwoordt één en ander naar aanlei ding van een brief van de gemeente Koude kerk. Koudekerk vroeg zich af, hoe het met de winstpositie van het EBR staat, gezien de plan nen van de gemeenten Nieuw veen, Rijnsater- woude en Leimuiden om de belasting op onroe rend goed te verhogen. Volgens de colleges van B en W van deze gemeenten is dat noodzake lijk. omdat met het verminderen en zelfs weg vallen van de winst van het EBR, de winstuit keringen van het EBR aan de gemeenten ook verdwijnen. Het verdwijnen van de winst op het gas (dit jaar al een verlies) is volgens het EBR een gevolg van het verminderen van het gebruik zowel door klein- als grootverbruiker en het desondanks toch stijgen van de kosten. Een noodzakelijk vernieuwing van het distri butienet zou daar een rol in spelen. Het EBR- merkt op, dat landelijk ook de winst op gas voor de energiebedrijven verdwijnt. De Alge mene Raad van het EBR zou de winst op het gas enigszins kunnen opkrikken door het vast recht te verhogen van 46,50 naar 48. Wat betreft de elctriciteit verwacht het EBR dit jaar een halvering van de winst en volgend jaar een verlies. Het EBR betwijfelt of de minister van economische zaken toestemming zal geven voor tariefsverhogingen voor de electriciteit, die tot gevolg hebben dat het EBR weer winst gaat maken en de gemeenten weer een uitke ring van het EBR krijgen. lal 5IDEN „Het voorlopig ar bod door de Raad van ite om radio-actief afval de Atlantische Oceaan te ampen, brengt de patiën- "Tizorg in het Academisch ..ekenhuis (AZL) zeker tot i J id volgend jaar niet in ge- i5 ar. We kunnen het het ra- m a-actief afval van de pa- r Ointenzorg van het AZL in '2S s depót aan de Wassenaar- itei weg opslaan. Anders is t gesteld met het radio-ac- afval, dat vrijkomt bij 23 itenschappelijk onder- ujek. Een verbod eind dit ir van dit onderzoek, be- irt zeer zeker tot de moge heden." Dit zegt J. van Eijnde. Hij is verbonden de „Stralen bescher- 0,1 ingsdienst" van de univer siteit. De universiteit heeft verantwoordelijkheid ver de verwerking van het idio-actief afval van het De problemen met het ver werken van radio-actief afval ijn ontstaan naar aanleiding w een schorsing door de j iad van State van de ver- iw inning van het Energie Ceri um Nederland (ECN) in Pet- in om radio-actief afval in ee te dumpen. De Raad van ate heeft deze dumpingen 'Dd|r stond een lozing voor eind deze maand op het program ma) opgeschort in afwachting van de uitspraak door de Kroon van een beroep, dat verschillende milieu-organisa ties hebben ingesteld tegen deze lozingen. De uitspraak van de Kroon wordt pas na september verwacht. Dit ver bod op dumpen heeft tot ge volg dat de opslagloodsen van het ECN vol raken. „Wij heb ben een opslagruimte die bere kend is op een jaarlijkse lo zing. Wanneer die lozing niet door gaat, zitten de loodsen eind dit jaar tot de nok toe vol," aldus een woordvoeder van het ECN. In dat geval kunnen de ziekenhuizen hun radio-actief afval niet meer kwijt Het ECN heeft in een brief aan alle laboratoria, zie kenhuizen en universiteiten meegedeeld, dat het afval tot eind september gewoon wordt opgehaald en dat „thans wordt nagegaan hoe lang en in welke mate de werkzaamheden nog kunnen worden voortgezet." Mocht het inderdaad zover ko men dat de Kroon een totaal verbod uitspreekt over de dumpingen in zee dan zitten de ziekenhuizen en universi teiten in de problemen. Wat er dan met het afval moet gebeu ren is volstrekt onduidelijk. Van het ministerie van volks gezondheid wordt verwacht. dat een oplossing wordt ge vonden. Een suggestie van de universiteit is het brengen van het afval naar België. In hoe verre dit mogelijk is, is zeer onzeker. Een woordvoerder van het ministerie meldt, dat er op korte termijn geen alter natieven zijn voor de dumpin gen in zee en dat de stoffen, waarmee in ziekenhuizen en laboratoria wordt gewerkt on vervangbaar zouden zijn. In het AZL wordt bij de pa tiëntenzorg radio-actief mate riaal onder meer gebruikt bij het vaststellen van diagnoses. Een voorbeeld is het snel be palen van een hartinfarct. Het AZL en de universiteit verke ren in de gelukkige omstan digheid, dat er een afvalloods in Leiden aanwezig is, omdat opslag van het afval bij de zie kenhuizen zelf niet is toege staan. Deze loods geeft de mo gelijkheid de gevolgen van het dumpverbod tijdelijk op te vangen. De loods is elke drie maanden vol en wordt door het ECN geleegd. Van der Eijnde vertelt hoe het mogelijk is, dat de patiëntenzorg pas in de loop van volgend jaar ge vaar loopt, wanneer het zover komt, dat het ECN geen afval meer op haalt: „Het grootste deel van het radio-actief afval van de patiëntenzorg is „kort levend". Dat houdt in dat het In het depót aan de Wassenaarseweg naast het Biochemisch Laboratorium wordt het radio-actief afval In vaten opgeslagen. na een aantal dagen niet meer aan de Wassenaarseweg naar radio-actief is en het als ge- Petten. Daarnaast is er het ra- woon afval verwerkt kan wor- dio-actief afval, dat een gevolg den. Er wordt echter ook de is van het wetenschappelijk stof tritium gebruikt. En dat onderzoek. Wanneer aan het tritium gaat nu via ons depót eind van dit jaar blijkt, dat Petten geen afval meer af neemt, is de „Stralen bescher- mingsdienst" genoodzaakt een verbod uit te spreken over re search met behulp van radio actieve stoffen. Op die manier wordt het mogelijk meer triti um in ons depót op te slaan en kunnen we het tot in de loop van volgend jaar uitzingen." Volgens de veiligheidsman is het moeilijk te zeggen wan neer het depót precies vol is. "Dat hangt af van het mo ment, dat het verbod op het wetenschappelijk onderzoek wordt uitgesproken. Doen we dat in november dan hebben we meer speelruimte voor de patiënten dan wanneer we tot december wachten. De zaak is nog niet duidelijk genoeg om daar preciezer over te zijn. Misschien doet de Kroon eind dit jaar een uitspraak over het beroep van de milieuorganisa ties en weten we in elk geval waar we aan toe zijn." In het kader van het weten schappelijk onderzoek houden „zeker honderd werknemers" van de universiteit zich bezig met radio-actief materiaal. „Dat ze allemaal werkloos worden, kan ik me niet voor stellen," zegt Van der Eijnde. „Ze zijn tenslotte in dienst van de universiteit en ze zijn crea tief genoeg om aan de slag te blijven." De Bijenmarkt, die zaterdag werd gehouden bij de Sterrewacht is weer een groot succes geworden. Het fraaie lenteweer werkte eraan mee, dat zeker tien duizend Leidenaars een wandeling over de markt maakten en de aangeprezen waar vaak zeer aan dachtig bekeken en kochten. Het was de vijfde ach tereenvolgende maal, dat de Leidse afdeling van de Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt een markt organiseerde. Burgemeester Goekoop opende de markt en wees erop, dat de financiële positie van de gemeente een subsidie van 5000 gulden, zoals dit jaar verstrekt, volgend jaar wel eens onmogelijk zou kunnen maken. Vooral de demonstraties die gegeven werden met bijenvolken waren erg populair. Een scheidingswand van plastic zorgde ervoor, dat de bijen niet de kans kregen te steken. Een grote plaats was op de markt ingeruimd voor alles wat met het milieu en met alter natieve voeding, wonen en tuinieren te maken heeft. LEIDEN Een 65-jarige Leidenaar heeft zaterdag morgen zijn linkerbeen en zijn pols gebroken bij een ongeluk met zijn brommer in de Lombokstsaat. De man liep ook een hoofdwond en een open beenwond op. Om half elf reed de man met zijn brommer vanuit een brandpoort op de kruising van de Lombokstraat en de Am- bonstraat pardoes de straat op. Door een bakkerswagen, die op de hoek stond geparkeerd, zag hij niet dat er een auto van links kwam. Deze auto, be stuurd door een 34-jarige Lei denaar, kon hem niet meer ontwijken. INBRAAK IN POSTKANTOOR LEIDEN Bij een inbraak in het postkantoor aan de Gerestraat zijn in de nacht van zaterdag op zondag een aantal postpakketen openge scheurd. Met behulp van de afzenders firobeert de politie te achterha- en, wat werd gestolen. Ook een aantal kastjes van perso neelsleden van de PTT werd opengebroken. Wat daaruit is gestolen is nog onduidelijk. Friese staartklok gestolen LEIDEN Bij een inbraak in een woning aan de Lo- rentzkade is in de nacht van zaterdag op zondag een Frie se staartklok met een waar de van 10.000 gulden gesto len. Om tien minuten voor half vier hoorde de bewoner van het pand lawaai op de binnen plaats. Toen zij beneden kwam, waren de de dieven al met de klok verdwenen. De dieven kwamen het pand bin nen door het openbreken van de achterdeur. ^EIDEN/DEN HAAG De officier van justitie bij de gl 'aagse rechtbank heeft 2,5 jaar gevangenisstraf geëist te- I en een 23-jarige Amsterdammer wegens deelname aan de oofoverval op een postagentschap aan de Leidse Cobet- kaat. Bij de overval op 30 januari werd 40.000 gulden ge- tolen. overval werd met een kennis uitgevoerd. De Amsterdammer met een vuurwapen het publiek in het agentschap hebben edreigd. De verdachte ontkende beslist bij de overval aanwezig zijn geweest, maar de kennis zou hem hebben aangewezen. 'e verdediger bepleitte vrijspraak op grond van gebrek aan be- "js. Vonnis is over veertien dagen. LEIDEN In de wijk Meerburg wordt een een inter confessionele school gesticht. Dit hebben de besturen van de protestant christelij ke schoolvereniging en de stichting ka tholiek onderwijs besloten. Twee we ken geleden werd al bekend, dat achter de Hartebrugschool aan de Haarlemmer straat ook een sa menwerkingschool van protestanten en katholieken geves tigd wordt. Welke consequenties de plannen hebben voor de kleuter- en lagere scholen in Meerburg, is nog niet duidelijk. De besturen schrijven één en an der in de nota „In- standhoudingsbeleid". Gezien het dalen van het aantal leerlingen van kleuter- en lage re scholen, wordt ge zocht naar mogelijk heden om scholen toch zoveel mogelijk te behouden. In de nota wordt een aantal uitgangspunten en criteria opgesomd, die een rol gaan spelen bij de besprekingen over eventuele fusies en samenwerking. Mogelijkheden hierbij zijn onder meer het vestigen van twee scholen in één ge bouw, één school in één gebouw met tij dens een aantal lessen een aparte indeling, gezindtegericht of één school waar geen on derscheid wordt ge maakt op grond van de godsdienst. Vol gens de nota moet er op 1 november 1981 een nota op tafel lig gen met de definitie ve plannen tot sa menwerking van Leidse scholen. Voor het zover is gaan de firotestante en katho- ieke scholen zich eerste in eigen kring beraden. Statentocht Ter herinnering van de Eerste Vrije Statenvergadering (19 juli 1572) wordt maandag 20 juli de traditionele 'Statentocht' gereden. De autotocht voert langs de 12 statensteden (waaronder Leiden) en eindigt in Alk maar. De deelnemers ontvangen in elke stad een herin nering. Inlichtingen en inschrijfformulieren zijn ver krijgbaar bij de VVV aan het stationsplein. De kosten bedragen 30 gulden per auto. Orgelconcerten K&O heeft in het kader van de zomer-orgelconcerten ze ven concerten op het programma staan in de Marekerk en de Hooglandsekerk. Het eerste concert wordt 19 juni in de Marekerk gegeven door de organist Ben Fey. Het tweede concert staat voor 3 juli op het propgramma. Organist Hai- te van der Schaaf bespeelt dan het orgel in de Hooglandse kerk. Op 17 juli speelt in de Marekerk de organist Jan Schmitz. Aan dit concert werkt ook de fluitiste Machiko Takahashi mee. In de Hooglandsekerk wordt op 31 juli een Concert verzorgd door Wim van der Reijden. Het vijfde concert wordt op 14 augustus in de Marekerk door Charles de Wolff gespeeld. De Poolse violist Robert Szreder werkt aan dit concert mee. Op 21 augustus geeft Sander van Ma rion een orgel-recital in de Marekerk en op 28 augustus wordt het laatste concert uit de serie in de Marekerk ge speeld door de organist Wim van Beek. De vermaarde ho boïst Pierre Pierlot is tijdens dit concert ook te beluisteren. Alle concerten beginnnen om kwart over acht. Een kaartje kost twee of drie gulden voor K&O-inschrijvers, CJP en 65+. Toegangskaarten worden in de voorverkoop verkocht door K&O aan de Oude Vest 45, telefoonnummer 141141 en 141200 of op de dag van het concert aan de kerk, waar het concert wordt gegeven. J.G. Fokkema Directeur J.G. Fokkema van de Bedrijfstechnische School zal in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd het onderwijs verlaten. Ter gelegenheid van dit afscheid wordt vrijdag 19 juni ge recipieerd van vier tot zes uur in de aula van de BTS aan de Vondellaan 35. Rommelmarkt Het oudercomité van de Pacellischool houdt zaterdag 20 juni van tien uur tot twee uur een rommelmarkt Daarbij kunnen de kinderen diverse spelletjes doen, zoals duiken in een grabbelton, ballen gooien en touw tje trekken. Limonade, chips, drop en dergelijke zijn te koop. Bij goed weer wordt de rommelmarkt op de speelplaats van de Pacellischool aan de Damlaan 22 gehouden. Bij slecht weer vindt de rommelmarkt plaats in het speellokaal van de kleuters. Vocaal Ensemble Het William Byrd Vocaal Ensemble onder leiding van Nico van der Meel geeft op vrijdag 19 juni een concert in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat. Op het programma staan werken van William Byrd, Gesualdo, Beethoven en Poulenc. Aan het concert wordt meegewerkt door het Spi- nozakwartet. De aanvang is 20.30 uur. Busbanenplan De plannen van de gemeente om een vrije busbaan aan te leggen op het Levendaal en de Hoge Rijndijk ko men donderdagavond vanaf zeven uur aan de orde in een vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning. Morgen en woensdag bestaat van half negen tot vijf uur de gelegenheid om de plannen en de wijzigin gen, die in de plannen zijn aangebracht naar aanlei ding van eerdere opmerkingen van omwonenden te be kijken in de hal van het Stadsbouwhuis aan de Lange- gracht 72. Woensdag zijn van drie tot zes uur ambtena ren aanwezig om een toelichting te geven. Degenen, die tijdens de commissievergadering het woord willen voeren, worden verzocht dit te melden bij de heer Reij- nen van het bureau verkeer, telefoonnummer 769241 toestel 346. Maandag 22 juni worden de plannen ten slotte in de gemeenteraad besproken. LEIDEN Mevrouw Stikvoort (Mien is de naam, die vele studenten bekender in de oren zal klinkenheeft zaterdagmiddag op een druk bezochte receptie het feit gevierd, dat zij bijna vijftig jaar hospita is geweest Burgemeester Goekoop overhandigde haar namens de gemeente een bonbonschaaltje, omdat zo zei Goekoop „u tien jaar geleden al een medaille heeft gehad en de gemeente trouwens geen medailles uit kan reiken". i... Een gebeurtenis op 14 februari in de nach van vrijdag op zaterdag wierp echter roet in het eten. De binnenstad was die nacht in rep_en roer. Er stond een pand aan de Burgsteeg in brand. Tégen het ochtendgloren bleek, dat het pand reddeloos verloren was. Waneer deze brand niet was onstaan, was Mien zaterdag 50 jaar „echt" hospita geweest, want in dat pand aan de Burgsteeg woonden mevrouw Stikvoort en haar huurders. Mien zo moesten al haar studenten haar noemen, terwijl zij de studenten met meneer bleef aanspreken en haar huur ders stonden op straat. Mevrouw Stikvoort was één van de „ouderwetse" hospita's van Leiden. In huis heersten regels, die er tientallen jaren gegolden hebben. Zo was het niet toegstaan dat er voor twaalf uur 's middags en na twaalf uur 's avonds damesbezoek bij één van haar „he ren was. Regels waren regels en wie geen zin had om zich daar aan te houden, moest maar vertrekken. De receptie in de Haagse Schouw betekende voor velen een weerzien met oude studiegeno ten en het ophalen van herinneringen. Na de brand verhuisde Mien naar een pand aan de Oranjegracht. Over het huis wil ze niet klagen, maar ze zegt wel „Ik mis m'n jongens zo". Burgemeester Goekoop overhandigt „M.'en" Stikvoort een bonbonschaaltje.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3