Els Vader: twee nationale records Generale van TT voor Van Duimen Monsterzege hockeydames r> V c China Station verrassing op Duindigt Van der Ven achtste plaats SPORTTRIBUNE Nijboer over half jaar weer in actie ZIJDELING LEIDSECOtfi&NT MAANDAG 15 JUNI 1981 PAGINA 16 HENGELO Gerard Nijboer hoopt over zes maanden weer voorzichtig aan wedstrijden te kunnen meedoen als ge volg van zijn knieblessure, die hem nu al maandenlang verhindert om zijn normale trainingsprogramma af te kunnen werken. Nijboer, die onlangs van dr. Hermans te horen kreeg dat de pijnen in zijn knie te wijten zijn aan een ontsteking, heeft het advies opgevolgd om vol strekte rust te nemen in de hoop dat hij na verloop van een aantal maanden blessure- vrij zal zijn. De voormalige inwoner van Raalte, tegenwoordig woon achtig in het Drentse Havelte, verandert trouwens binnenkort van werkkring. Hij verwacht binnenkort in Zwolle aan de slag te kunnen en verlaat daar mee het ziekenhuis in Assen, waaraan hij tot dusverre ver bonden is. „In Zwolle werk ik voor halve dagen en niet meer in de weekends en dat is voor een atleet toch veel beter", al dus Gerard Nijboer. KNAU wil gesprek met organisatoren marathons HENGELO De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie wil op korte termijn met alle or ganisatoren van marathons in ons land een gesprek voeren om te komen tot een meer verantwoorde planning op het gebied van lange-afstandslo- pen. Vooral dit seizoen was het aanbod van marathons in ons land zo groot dat de nationale top daaruit een keuze moest maken. Bondscoach Wim Ver hoorn en trainingscoördinator Herman Buuts achten een der gelijk gesprek zinvol om situa ties als in mei, toen in een tijdsbestek van vijftien dagen liefst drie marathons op de ka lender stonden (Amsterdam, Utrecht en Rotterdam), in de toekomst te voorkomen. Bo vendien kleven er aan tal van marathons zoveel organisatori sche fouten, waardoor zich on gewenste situaties kunnen voordoen. Basketbalbond wil coördinator NIJKERK Op de algemene jaarvergadering heeft het con gres zaterdag in Nijkerk het bestuur van de basketbalbond gemachtigd op zoek te gaan naar een topsportcoördinator. Binnen het bestuur wordt ge dacht aan een buitenlander. Het aantrekken van een derge lijke kracht, die binnen het basketbal een soortgelijke functie gaat bekleden als Her man Buuts momenteel in de atletiek vervult, is mogelijk ge worden door een subsidie van CRM. "Spelersraad" in judobond UTRECHT - Een "spelers- raad" moet de belangen van de judoka's in de bond gaan behartigen. Deze uit Henk Nu- man, Han Hogendijk en Rik Bakker bestaande raad is afge lopen weekeinde ingesteld toen de eerste centrale trai ning werd gehouden. Bij die eerste samenkomst onder lei ding van de "nieuwe" bonds coach Peter Snijders was de hele selectie aanwezig, met uitzondering van de in Ameri ka bij de militaire kampioen schappen verblijvende Wil helm en Essink en de vijf Nij- megenaren die niet bereid zijn naar de centrale training te komen. Met deze eerste een trale training zijn de enige we ken durende problemen in de judowereld grotendeels opge lost. Els Vader boekte een fraaie serie prestaties. BIELEFELD Els Vader gaat zich steeds meer ontwikkelen tot een sprintster van interna tionaal formaat. De 21-jarige en elechts 1,63 meter lange Zeeuwse vestigde zaterdag tijdens internationale atle tiekwedstrijden in het West- duitse Bielefeld twee Neder landse records. Op de 100 meter kwam ze tot 11,28 se conden. Op de dubbele af stand, waar ze met 23,08 se conden reeds nationaal re cordhoudster was, kwam de atlete van Zeeland Sport voor de eerste maal onder de 23 seconden (22,99). Bij dezelfde wedstrijden in Bie lefeld liet Elly van Hulst (Olym- pia '48) de beste seizoentijd op de 800 meter afdrukken: 2.02,72. Op de 1500 meter kwam Saskia Brouwer van CIKO '66 eveneens tot de beste seizoenprestatie met 4.15,83. Dirk Maassen van de Brink (AV Holland) bracht zaterdag in Sint Jacobiparochie het natio nale kampioenschap 50 kilo meter snelwandelen op zijn naam. De Leidenaar had op de streep bijna drie minuten voor sprong op Jan de Jonge (LAT). Derde op ruim zeven minuten werd John Vos (RWV). Titel houder Nico Schroten ontbrak wegens ziekte. De Amerikaan Edwin Moses kwam in Berkeley op de 400 meter horden tot de beste wereldseizoenprestatie met 48,29 seconden. De come back van tweevoudig Olym pisch kampioen Alberto Juan- torena (hij was sinds 1979 we gens blessures niet meer op de atletiekbanen verschenen) op de 400 meter was geen succes: de Cubaan eindigde op de zesde plaats. Als negen tiende hoogspringer ter wereld haalde de Italiaan Massimo de Giorgio in Udine de 2,30 me ter. De Oostduitse atletiekploegen hebben gisteren in Dresden ruime overwinningen op de En gelse heren (131-89) en dames (111-46) behaald. Europees kampioen discuswerpen Wolf gang Schmidt bereikte een af stand van 69,60 meter. In Le ningrad won de zevenkamp ploeg van de Sovjet-Unie de interland tegen West-Duitsland met ruim verschil: 24.323 te gen 19.174 punten. Cor Vriend (PSV) won gisteren in Reusel een nationale loop over tien Engelse mijl. Hij liep de ruim zestien kilometer in 54 minuten en 12,2 seconden. Ton Larmit (AVR '69) en Bill Kane (Afcent) bezetten de ove rige ereplaatsen. De Rus Nikolai Sjirokov verwe zenlijkte in Kiev op de 800 me ter een tijd van 1.46,5, de beste prestatie van dit seizoen in de Sovjet-Unie. Zamira Zait- seva kwam op de mijl tot een imponerende 4.22,50. RAALTE Boet van Duimen heeft de internationale motor races in Raalte, alom be schouwd als de „generale" voor de TT .van Assen, glans rijk weten af te sluiten. Voor de 35.000 toeschouwers op de Luttenbergring toonde de Ammerzoder zich in beide manches van de 500 cc strijd de sterkste. Zijn grootste concurrent, de Italiaan Marco Lucchinelli, nam beide malen genoegen met een tweede plaats. Opvallend was het rijden van de Nederlandse kampioen Wil lem Zoet. De coureur uit Ophe- mert slaagde er in beide man ches in kort achter wereldtop pers Van Duimen en Lucchinel li te eindigen. Zoet deed er al les aan om de magere Neder landse inbreng (publieksfavo riet Jack Middelburg bleef ge blesseerd langs de kant) wat meer volume te geven. In de eerste manche wist Van Duimen na fel tegenstribbelen van Lucchinelli toch afstand te nemen. De tweede manche verliep veel spannender. Aan kop werd voortdurend stuiver tje gewisseld. Van Duimen trok, zoals immer zeer koel bloedig aan het langste eind en wees de Italiaan terug. Die tweede manche vormde het hoogtepunt van de racedag in Raalte. De tweede 500 cc winst van Van Duimen betekende eveneens de enige vaderland se overwinning. In de andere klassen moesten de Nederlan ders steeds het hoofd buigen voor het buitenlandse geweld. In de 500 cc leek Henk van Kessel lange tijd kans te ma ken op de overwinning, maar in de laatste ronde moest hij met machinepech toezien hoe de Zwitser Dörflinger met de zege ging strijken. De 125 cc was een prooi voor een land genoot van Dörflinger, Hans Müller. In de 250 en 350 cc toonde wereldkampioen Toni Mang uit West-Duitsland zijn grote klasse. Beide races schreef hij op zijn naam. In de 350 cc had hij de zege te dan ken aan een val van leider Jon Ekerold. De Zuidafrikaanse wereldkampioen in die klasse brak daarbij zijn enkel en kan het prolongeren van zijn wereldtitel wel vergeten. Ekerold was niet de enige cou reur die een bot brak. Duke Wille uit Den Oever liep een polsbreuk op. In de training van zaterdag gingen drie 500 cc-coureurs onderuit. Maarten Duijzers' machine liep vast, waarna Wim ten Klooster en Fred Peerdeman over Duijzers heen vielen. Ten Klooster was er met een hersenkneuzing en een gebroken elleboog het slechst aan toe. Duijzers liep een gecompliceerde enkel breuk op, terwijl Peerdeman zijn onderbeen brak. In de laatste bocht gaat Rainier Gallant nog aan de leiding. WASSENAAR De Koninklij ke Nederlandse Harddraverij en Renvereniging kon gistera vond terug zien op een zeer geslaagd weekeinde op Duin digt. De viering van 75-jaar Duindigt gaf enkele spannende rennen en draverijen te zien. Bij de volbloeds stond de su- pertrioren centraal. Een echte favoriet was er niet in het veld van veertien paarden. China Station, een verre outsider, won in handen van Tony Ma nuel voor Signal Raaphorst en de winnares van de vorige su- pertrioren, Lady Pepper. Na de ren moest de trainer van de vijfjarige hengst China Sta tion, de Limburger Koullen, bij het rencomitè uitleg geven voor de plotseling goede ver richting van zijn paard. Im mers, bij de laatste vijf starts was China Station nimmer in de prijzen geweest. De verkla ring bleek voldoende te zijn. In de vorige supertrio ging China Station met zes lengten achter winnares Lady Pepper over de eindstreep na een ongunstig parkoers. Tegenover Lady Pepper stond de hengst nu drie kilo gunstiger op gewicht dan in de vorige ren. Deze ver klaring was voor het rencomitè voldoende. De aanhang van.de Limburgse stal wist genoeg van de grote vorm van de hengst af. Winnend bracht Chi na Station maar ƒ10.90 en de supertrio-uitbetaling met Sig nal Raaphorst en Lady Pepper was goed voor ƒ3308,70. Later op de middag kwam ei genaar en trainer Koullen nog een keer in de winnaarsring. Sir Raaphorst won de ren over de sprintafstand van 1300 me ter in handen van Henk van der Kraats voor Rock Lane en Phantom Major. Door deze twee overwinningen kon Koul len een kleine twaalf mille mee terug nemen naar Limburg. De eerste ren van de middag werd gewonnen door Lucky Raap horst met Frans Vandeuren voor Clo Clo met Malcolm Ri ley. De drafsportliefhebbers kwa men meer dan genoeg aan hun trekken in de zevende koers. Jan Wagenaar bracht Robin Buitenzorg als eerste over de eindstreep. Lang ging Rainier Gallant aan de leiding maar liet het in de eindstrijd door zijn ei gen hoge tempo helemaal af weten. Achter Robin Buiten zorg ging Orlaya Dear met Piet Smit als tweede over de eind streep. De laatste staat ook in geschreven voor de Grote Prijs der Lage Landen die over veertien dagen op Duindigt zal worden gehouden. Nanouk werd met Martin Vergay derde voor Nubar van Echten met Wim van Buytene. Robin Bui tenzorg liet de uitstekende ki- lometertijd van 1.19.4 aanteke nen over 2100 meter. Bijna alleen amateurs en ama- trices kwamen zaterdag op Duindigt in actie. De meeting verliep erg goed en, zoals niet altijd, zonder koersincidenten. Het nieuwe hoofdbestuurslid van de Stichting Nederlandse Draf en Rensport John Swaab won het hoofdnummer van de middag met Olympus voor Pa- rioca S, die bijna het gehele parkoers aan de leiding ging maar met de "haven" in zicht nog gekopt werd. ARTHUR VAN RIJSWIJK ROGGENBURG De Belg Georges Jobs, wereldkampioen motorcross in de kwart literklasse, heeft zijn leidende positie in het klassement van de wereldtitel 1981 aanmerkelijk ver sterkt. Hij werd in beide manches van de grote prijs van Zwit serland, die in Roggenburg werd gereden, eerste en pakte dertig punten voor het kampioenschap. Na veertien wedstrijden heeft de Belg, die 182 punten vergaarde, een voorsprong van 56 punten op de Brit Hudson die tweede staat. Kees van der Ven was in Zwitserland goed voor een acht ste en een negende plaats. In de rangschikking voor de wereldti tel bezet hij met 75 punten de vierde plaats. De Fransen Sarron en Jaubert hebben- de acht uren van de Nür- burgring gewonnen. In deze tweede wedstrijd voor het wereld kampioenschap lange afstand kon de Nederlander Johan van der Wai met zijn Belgische teamgenoot Jack Buytaert beslag leggen op een achtste plaats. Van der Wal kwam met twee ronden ach terstand op de winnaars binnen. De tiende plaats was voor Ge rard Flameling en Henk van der Mark, terwijl de Nederlands/En gelse combinatie Pieter Blaauwboer en Gary Green als twaalfde geklasseerd werd. Rein van Gastel en Erik Hurkmans wonnen een zijspancross voor het Nederlands kampioenschap in Ubach over Worms. Door winst in de eerste manche en een tweede plaats in de tweede sessie, achter Bakens/van Heek, was de dagzege voor de Bra banders. De Nederlandse leiders in het WK-klassement, Ton van Heugten en Frits Kiggen, vielen in de eerste manche uit. In de tweede strijd herstelden zij zich enigszins door een derde plaats te bemachtigen. De Brit Noyce is de Belg Malherbe, houder van de titel, in de competitie om het wereldkampioenschap motorcross in de 500 cc-klasse tot op veertien punten genaderd. In de grote prijs van Frankrijk, gisteren op het circuit van Buttes de Rozerieulles gere den, viel Malherbe in de eerste manche uit. In de tweede eindig de hij als derde. Noyce was goed voor een eerste en een vierde plaats. Gerard Rond verbeterde zijn overigens bescheiden positie even eens. De Nederlander werd in de eerste manche als derde afge- vlagd. In de tweede reeks ging hij als zevende door de finish. Malherbe voert met 134 punten de rangschikking van het wereld kampioenschap aan. Noyce staat met 110 punten op de tweede plaats en Rond met 46 op de achtste. Bertels snelste op waterski's HARDERWIJK De Belg Danny Bertels is gisteren op het Veluwemeer winnaar ge worden van de Grote Prijs van Nederland in het waters ki-racen. De Europees kam pioen van 1980 hield vanaf de tweede ronde al zijn concur renten op veilige afstand. De Nederlander Arno van der Broek finishte op een ver dienstelijke negende plaats. De 23 deelnemers trokken een spoor van schuim bij de start, onmiskenbaar het meest spec taculaire moment van de race. Als eerste kwam de Belt) Eric de Ceuster uit de schuimvlok ken. Tegen de geweldige snel heid van zijn 20-jarige landge noot Bertels was hij in het ver dere verloop niet opgewassen. De Italiaanse veteraan Cassin was de enige die letterlijk in het spoor en het vaarwater van de Belg bleef. Na negentig ki lometer eindigde hij op ruime achterstand achter Bertels als tweede. De Ceuster hield zijn derde positie keurig in handen. (Van onze hockeymedewer- ker) ROTTERDAM In het kader van de voorbereiding op het vierlandentoemooi aanstaan de weekeinde oefende het Nederlands damesteam giste ren tegen de hockeydames van de Verenigde Staten. Op het kunstgrasveld van Victo ria te Rotterdam werd Ameri ka volledig van de mat ge speeld. Met een monsterzege van 8—0 werd het zeer ver jongde damesteam van de Verenigde Staten zo vlak voor het toptoernooi vernederend verslagen. „Een overwinning van 80 is prima natuurlijk, maar vergeet niet dat dit voor hen echt een oefenduel was, terwijl wij het als interland beschouwden. Het is een officieel genoteerde Interland geweest, maar tegen een team dat vanochtend pas uit het vliegtuig stapte en een reis van maar liefst twaalf uur in de benen had. Ik wil daar al leen maar mee aangeven, dat het volgende week zeker ande re koek is", aldus bondscoach Gijs van Heumen. Vooral in de eerste helft legden de Nederlandse dames bij vla gen goede combinaties op de mat. Het Rotterdamse publiek genoot zichtbaar. Vooral Sop hie von Weller was weer goed op dreef. Al na vijf minuten te kende zij dan ook het eerste doelpunt aan. Later zouden er nog twee doelpunten van haar stick komen. Sophie von Wei- Ier liep regelmatig door de Amerikaanse defensie heen alsof er niemand stond. Ook Sandra Ie Poole (zij zorgde voor 20) was in goede vorm al verliet de Amsterdamse in de rust de arena vanwege een blessure die zij in Brussel op liep tijdens de strijd om de Eu ropa Cup. Marjolijn Eijsvogel was haar vervangster. Vooral in de eer ste fase van de tweede helft was haar inbreng verfrissend. Later, toen de stand inmiddels op 40 stond (twee strafcor- ners van Fieke Boekhorst), ver loor haar spel wat aan scherp te. Dat was echter niet haar fout, maar meer van de men sen om haar heen. Vooral op links werden te veel individuele acties gemaakt in plaats van combinaties welke juist op het kunstgras zo goed tot hun recht komen en veel tempo winst opleveren. Veel onnauw keurig spel kenmerkte de slot fase van een wedstrijd waarin Nederland het initiatief had, en Amerika met drie nieuwe speelsters in de ploeg niet aan de bal kwam. De Nederlandse dames kwa men via corners van Fieke Boekhorst op een eindstand van 80. Keepster Det de Beus had een rustige middag. Slechts één strafcorner en één strafbal waren direct gevaarlijk voor de doelvrouwe. Beide vrije slagen verdwenen naast het doel, waardoor de nul ge handhaafd bleef. Scoreverloop: 3. Sophie von Weller 10. 8. Sandra Ie Poole 20, 17. Sophie van Weller (strafbal) 30. 35. Fieke Boekhorst (strafcorner) 4—0, 37. Fieke Boekhorst (strafcorner) 5 0. 53. Sophie von Weller 6—0, 54. Fieke Boekhorst (strafcorner) 70. 70. Fieke Boekhorst (strafcorner) 8 0. Opstelling Nederland: De Beus; Boek horst, Bax, Zegers, Hendriks; Hlllen. Poelmans. Sevens (Beliën); Von Wel ler, Le Poole (Eijsvogel). Kaptein. Moment van het hockeyduel Nederland-Amerika. Blunder Dii ekeP NOS niet bij de niet ot tffllTR langrijke Davis Cup ter ^r rirk1 wedstrijd Nederland-Ier! N CUJ in Eindhoven, maar bij de melijk kolderieke activite van enige veteranen die grond van hun vroegere rie nog een paar grijpstu! t mindei meepakken. Dat was op Het is al merkwaardig, want spo ing v?n bezien stelde het met de i »ten zijn naam van grand mas afgaand aangeduide evenementp If KTTvïT! b 11 Scheveningen al nauwe en reizer iets voor, de in tennis gei resseerde televisiekijker bovendien meer gediend L geweest met beelden va k°mt de Eindhoven. Maar de NOS flo°P va niet daar, omdat de ter i"g dat bond had verzuimd fis lever overleg te plegen met de roep. Waardoor lang n de bond had vastge^. waar de Davis Cup-onti ting plaats zou vinden dat de omstandigheden Eindhoven niet geschikt ren voor het technisch m rieel van de televisie. Hetj een regelrechte blunder de bond mag worden noemd, een gemiste kans naast veel in beeld gebrai internationale evenemei via de beeldbuis een ei ploeg aan de tennisliefhel te presenteren. Weer een glijder van de tennisbond, zo graag volwassen wil dat qua omvang zeker maar in de praktijk steeds niet is. Hetgeen bleek uit de informatie aar wel naar Eindhoven gekoi kijkers, die het vrijdag zoi scorebord langs de moesten stellen. Het w tijd dat de tennisbond (Van eens scoort. En dan we mons) positieve zin. Want i lONI schorst nog wel wat aan, waari dat ii Vergadering Wat is de zin van de bon van r vergadering van de KNVE ve be Nadat de Afdelingen uitp tend hebben vergaderd en seizoenvergaderingen (na-1 voorjaar) van het amateur-1 het betaald voetbal zijn d houden, is er bitter wein meer te bespreken. Alles, 2j hoort het althans, moet a' zegd zijn. En zo was hetó want afgelopen zaterdag stond de agenda van bondsvergadering uit 14 lorse J ten, inclusief opening en ting. Twaalf keer hante voorzitter Jo van Marlet, HAAG van de iten zijn ïeeste kl en da kinge De h; Marg nistei key l >lan .o - i hamer en als hij geen u jp van breid openingswoord hebben gesproken daarin toch behartigensv/fbi dige onderwerpen - en er ditiegetrouw niet iemand geweest die het bes e] dankte voor hetgeen in afgelopen jaar was gert teerd, zou van een verg 0kt°He ring in het geheel geen s deren ke zijn geweest. Omdat reglementair moet, dient voetbalparlement - want is de gezamenlijke afva ging van amateur- en bet voetbal - eens per jaar u te komen. Helaas kan geval de constante str van reglementswijzlgin die elke vergadering amateurs en betaald vo ontsiert, niet worden u !TERV breid met een dat de bo htwag vergadering afschaft er een „lezing door de voc ter" voor in de plaats Het zou de afgevaardig van wie velen het overi r een t voor gezien hielden, een sparen die zij met hun dn bezigheden beter kunnen steden. weeki n, heef ijeenk enome: wordt n dat het eii sigare rie dil icht. Ii deze „volki acl sloi re lad om h: gs de 1 vracht Joop Zoetemel Joop Zoetemelk heeft bek gemaakt dat hij in ieder start in de Tour de Fr Dat zal voor zijn talrijke een geruststelling zijn, kan zeker niet worden ui legd als groot blijk van trouwen van de winnaar vorig jaar in het verloop de naderende Tour. Het er alle schijn van dat melk zich moreel en comi cieel verplicht voelt te nen aan het evenemei ook in ons land de ren zo tot de verbeeldin gaan spreken. Maar oc ronde van Zwitserland, Zoetemelk op dit mo aan deelneemt, toont aa er geen heldendaden hem moeten worden wacht. In tegendeel. Maai van de zakelijke kant var zaak is het te prijzen dat temelk zich niet van dei merslijst heeft laten pen. Een kampioen titel verdedigen is een geopperde stelling, melk heeft zich daaraan houden. Of het verstand zal de toekomst uitwijzen opp scf* 2 Brugge Chili naar WK voetbal SANTIAGO Chili hefl gisteren gekwalificeerd het wereldkampioen voetbal, dat in 1982 in S wordt gehouden. In Sal won de nationale elf m( van Ecuador. Eerder ha< ziliö zich van deelneming" vi het WK verzekerd. was d vagen u 5 i zirv; wel d an Belg

Leidse Courant | 1981 | | pagina 16