Zoetemelk ontzenuwt geruchten Mans eist reer twee ensenlevens Vuurdoop Wilborts een groot suooes Revanche Koppert Zelfvertrouwen toegenomen JmismeVan de Velde BELGEN UIT DE DAVIS CUP ETTLINGEN René Koppert heeft zaterdag re vanche genomen vor zijn nederlaag in de eerste etap pe van de Ronde van Baden. Kop pert, die eerder de proloog won, ze gevierde in de tweede etappe over 175 kilometer van Buchen naar Ettlingen. De Ne derlander staat daardoor tweede in de algemene rangschikking, vijftien seconden achter de Zwitser Trinkler. De Ronde van Luxemburg, die openstond voor profs en amateurs, eindigde in een complete triomf voor de Sovjet- Unie. Joeri Barinov won, en achter hem eindigden vier landgenoten. Bas van Lamoen boekte zijn tweede klassieke zege in zijn loopbaan door de Ronde van Zuid-West Fries land te winnen. Arie Hassink was de sterkste in de Ronde van de Achterhoek en de klassieke ronde van Limburg voor amateurs leverde gisteren een over winning op voor Jos Hannen. s zege Jackie Ickx chaduwd door ongevallen EINDHOVEN - De vooral door de betrokkenen met spanning tegemoet geziene vuurdoop van Eric Wilborts in het Davis Cuptoernooi is een onverwacht groot succes geworden. Ruim een week voor zijn zeventiende verjaardag mocht de jonge Tilburger, door menigeen be schouwd als Neerlands hoop in bange tennis- dagen, zijn debuut maken in het tot de ver beelding sprekende evenement. En Wilborts had het niet beter kunnen doen. Hij bracht eerst vrijdag zijn eerste partij tot winst en gis teren vervolmaakte hij zijn optreden door de beslissing in de ontmoeting met Ierland te be werkstelligen. Door de stevig uit de kluiten gewassen Matt Doyle in vier sets op verlies te tracteren bezorgde hij Nederland een plaats in de derde ronde. Voor Eric Wilborts, die tot dusver zijn beste resultaten op snelle banen had geraliseerd, betekende de dubbele triomf tijdens zijn eerste Davis Cup-optreden niets minder dan een doorbraak. „Ik heb een tijd niet veel vooruitgang geboekt", vertelde de contente Wilborts na afloop van zijn niet minder dan drie uur en vijftig minuten ver gende partij tegen Doyle. "Nadat ik vorig jaar ineens een grote sprong voorwaarts had ge maakt is het normaal dat je even op hetzelfde peil blijft staan. Ik denk dat ik met deze over winning een drempel heb genomen. In ieder ge val op gravel betekent deze zege mijn beste re sultaat tot dusver". Niet alleen de statistieken geven Wilborts gelijk, Doyle staat ruim honderd plaatsen hoger ge klasseerd op de wereldranglijst; maar ook daadwerkelijk maakte de jonge Brabander, die vandaag zijn eerste partij voor het kwalifikatie- toernooi van het volgende week beginnende Wimbledon op gras moet afwerken, duidelijk dat er (weer) progressie in zijn spel zit. Vooral op mentaal gebied lijkt Wilborts' optreden nau welijks verbetering te behoeven. Dat toonde hij niet alleen vrijdag aan tegen Sörensen door uit achterstand te zegevieren, maar ook gisteren tegen Doyle. De Ierse Amerikaan is weliswaar op het trage gravel niet een bepaald impone rende figuur, maar zijn gebrek aan snelheid weet hij aardig te compenseren met stevig in grijpen aan het net. Al met al bezorgde Doyle zijn zeven jaar jongere opponent handenvol werk, maar Wilborts knapte dit met bravoure en talent op. En brak ook geestelijk niet toen hij in de derde set na een verspeeld setpunt in de race bleef in wat gaandeweg uitgroeide tot een marathonset. Pas bij 11-10 ontstond een twee de mogelijkheid voor Wilborts om de reeks naar zich toe te halen en ditmaal slaagde hij. Waar door hij de rustpauze kon ingaan met een voor sprong van 2-1, een niet geringe ruggesteun op weg naar de uiteindelijke winst. Die kwam ten slotte met 6-4, 6-8, 12-10 en 6-4. Formaliteit Daarmee maakte de jeugdige Nederlander van het resterende duel tussen Sanders en Sören sen (6-3, 6-2 voor de Leidenaar) een formaliteit en bezorgde zichzelf een stimulans om verder te bouwen aan wat een carriere met allure kan worden. Hoewel Wilborts nog een lange weg heeft te gaan, want in speltechnisch opzicht kan aan zijn spel nog het nodige worden verbeterd. Zijn opslag en zijn passeerslagen kunnen de toets der kritiek voor een speler van zijn leeftijd ruimschoots doorstaan, maar zijn volley en zijn lob dienen beter te worden, alsmede zijn alge hele variatiepatroon. Een korte bal zie je in het slagenrepertoir van Wilborts zelden of nooit en bovendien wisselt hij te weinig af in de manier waarop hij ballen retourneert. Nog te veel is het een kwestie van veel vaart en pressie, ook op momenten dat een andere aanpak de voorkeur verdient. Maar als zestienjarige, slechts Björn Borg was even oud bij zijn eerste Davis Cup-op treden, heeft Wilborts ontegenzeggelijk toe komst. En zijn instelling lijkt er ook naar dat hij de sprong naar de top wel zal kunnen maken. Hij laat er in ieder geval volgend jaar de natio nale competitie voor schieten. Vroegtijdig De zege van Wilborts op Doyle betekende een vroegtijdiger beslissing dan na zaterdag mocht worden verondersteld. Toen verloor namelijk het gelegenheidsdubbel Marc Albert/Huub van Boeckel tamelijk kansloos van het duo Sören- sen/Doyle, (3-6, 6-4, 1-6, 2-6) waarmee werd aangetoond dat het in die categorie voorlopig sukkelen blijft. Sanders dubbelt liever niet, Wil borts doet het vrijwel nooit, maar de overige twee leden van de ploeg die op 10 juli in Velp tegen Finland in de halve finales van de Europe se zone B speelt komen samen nauwelijks tot een sluitende combinatie. Zodat het niet uitge sloten moet worden geacht dat tegen Finland alsnog tot een rentree van Tom Okker wordt besloten. Een betere dubbelaar dan de vete raan is op het ogenblik niet voorhanden, hoewel het een afwijking van de ingeslagen koers zou betekenen. Maar een mens is nooit te oud om een fout te erkennen. En Okker nooit te zeer op jaren om tegen een aardige grijpstuiver niet nog eens in de piste te verschijnen. FRANK WERKMAN pT-LES-BAINS De Midi Libre begon en eindigde met oderlandse triomf. De proloogtijdrit was voor Bert Oos- tch, de slotetappe voor Johan van de Velde. tussenliggende etappes, onder een schroeiende zon op denteerd terrein verreden, verloren de Nederlanders zo- tfrein, dat ze voor de eindzege geen rol van betekenis en. De hoofdprijs was, net als vorig jaar, voor de jonge nan Jean-Renè Bernaudeau. Johan van de Velde, in de ibre op oefening voor de Ronde van Frankrijk, stelde aan- bzoL teleur> maar maakte zijn supporters weer optimistisch 05 Ge laatste etaDDe te winnen. DEN HAAG - Rusland en Spanje hebben zich geplaatst voor de derde ronde van het Davis Cuptennistoernooi. De Russen schakelden in Moskou Belgie uit en Spanje versloeg Algiers. John McEnroe bracht het toer nooi van Queens op zijn naam door in de finale Brian Gott fried met 7-6, 7-5 te verslaan. Eerder had McEnroe Teacher verslagen, terwijl Gottfried had afgerekend met Sadri. De Joe goslaaf Mark Ostoja zegevier de in het toernooi in Brussel. Hij won in de finale met 4-6, 6- 4, 7-5 van Ricardo Ycaza uit Ecuador. Betsy Nagelsen heeft verras send het grastoernooi van Sur- biton gewonnen. De Ameri kaanse, die zaterdag in de hal ve finales had afgerekend met Martina Navratilova, was in de eindstrijd met 6-4, 5-7, 6-3 te sterk voor Barbara Hallquist. Eric Wilborts in actie tijdens zijn marathon-partij tegen Matt Doyle. functionaris Thierry Mabilat. De Fransman werd geraakt door de wagen van de Belg Boutsen. Deelnemen aan de autosport .op andere plaatsen dan achter het stuur brengt ook vele risico's met zich, mag een opvallend aspect genoemd worden van de ongelukken van de laatste weken. Vier cöllega's van Mabilat wer den zaterdag in Le Mans zwaar gewond. Thierry Boutsen schoof na negentig minuten in de vangrail. De ravage was enorm, waardoor de race een half uur geneutraliseerd moest worden. Mabilat vond bij dit ongeluk de dood. Twee andere baancommissarissen moesten met een afgerukte arm en een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis afgevoerd worden. Boutsen zelf bleef ongedeerd. Een uur later belandde Lafosse in de vangrail. Hij was op slag dood. Twee baanwachten bra ken de benen door rondvlie gende wrakstukken. Op dat moment had de Belgi sch/Engelse combinatie Ickx- Bell de leiding in de wedstrijd al stevig in handen. De voor de jubilerende Porsche-fabriek rij dende coureurs gaven de eer ste positie niet meer uit han den. Een dubbele zege zat er voor de Westduitse race-inge nieurs niet in. De Franse eigen- bouw-wagens van Jean Ron deau (winnaar van vorig jaar) bezetten de twee andere ere plaatsen. Ickx mocht stralen van geluk. Met vijf zeges in 'de 24 uren' heeft hij een record gezet, dat voorlopig niet ver beterd zal worden. Teamge noot Derek Bell zegevierde voor de tweede keer. In 1974 won hij ook al eens. Uiteraard met Jackie Ickx. Het overgebleven wrak van de auto waarmee Lafosse verongelukte. 3C"VE Joop Zoetemelk *8 'lijnt in elk geval aan de van de Ronde van r<%§rijk. Hij ontzenuwde za- in zijn hotel de ge- dat hij pas op 19 le laatste dag van de van Zwitserland zijn jieve beslissing zou ne- I Voor Zoetemelk zelf zijn elfde Ronde van DJijk steeds vastgestaan. Ib nooit getwijfeld over fdeelneming aan de A|U zei Zoetemelk, die een II] ontspannen indruk „Ook niet toen ik 'eken geleden in de Eliné Liberè zo slecht |k heb altijd zelfvertrou- ihouden". itspannen houding was danken aan de klimtij- zaterdag op het pro- ja stond van de Ronde !witserland. Zoetemelk Ie op de vijftiende plaats achterstand van 1.20 inaar Beat Breu. „Ik iet een bevredigend re- Als ik één tandje op lamwiel bijzet, kom ik de buurt van de eerste zit echter nog midden gei opbouw voor de Tour. ^)u zinloos zijn de zaak forceren", luidde zijn 'Ie' re commentaar. On- :hts zijn zelfverzekerde hou- 'as 00'< Zoetemelk wel eetje geschrokken van chte prestaties geduren- seizoen. Een verklaring er niet voor geven. Na 'erwinning in de Ronde ankrijk vorig jaar heeft jarige Zoetemelk op ad- in ploegleider Peter Post taanden rust gehouden de wintermaanden. Dat leer dan hij gewoonlijk ,lk was versleten na het seizoen". lorbereiding liep vervol- iet als anders. Hij maak- voorseizoen geen tuime- bezocht de arts niet va an normaal. Bovendien hij van de dokter te ho- hij over een uitsteken- IANS De geschie- die de Belg Jackie schreef door voor de keer de autosport- iieker 'De 24 uren e Mans' achter zijn te schrijven, kon tan een gouden rand n voorzien. Een kader paste bij dit ;einde snelheids- op het Westfranse it, waar twee men- vens vielen te be- Jean-Louis Lafosse (links) kwam om het leven bij een en. Naast autocou- ongeval tijdens de 24 uurs-race van Le Mans. LE MANS - Boy Hayje won zaterdag in het voorprogramma van Le Mans de vijfde race in een Renault 5 turbo voor de Europe se beker. Cor Euser werd in Kopenhagen winnaar van een for mule ford 1600-race, eveneens voor de Europese beker. Ten Cate werd zesde, Van Silfhout zevende. Jim Vermeulen moest in derde positie liggend met oliedruk uitvallen in de 2000-race. Achter winnaar Nissen werden Boersma en Coenen vijfde en zesde. reur Jean-Louis Lafosse, die het seizoen 1981 wiens wagen tegen de kent. vangrail schoot, moest Nadat enkele weken geleden een baancommissaris tijdens de Belgische GP op het circuit van Zolder de Italiaanse toegevoegd worden aan mechanicien Amadeo de dood de lijst van slachtoffers, vond, verongelukte nu baan- Tour is anders dan welke wed strijd ook. In 1976 had ik een bar slechte eerste week, waar in ik veel tijd verspeelde. Uit eindelijk werd ik nog tweede. Die opleving kan elke renner in die ronde overkomen". Joop Zoetemelk start volgende week gewoon in de Tour de France. de gezondheid beschikt. Alleen de „macht in de benen" ont brak. Zoetemelk zelf heeft een vermoeden dat zijn leeftijd met de geringe prestaties te maken heeft. „Ik word binnenkort 35 jaar. Mijn lichaam heeft denk ik meer tijd nodig om bepaalde zaken te verwerken dan tien jaar geleden". Voor de Tour heeft Zoetemelk geen angst. Hij zal voor de elf de keer het grootste wieler spektakel ter wereld meema ken. De tegenvallende presta ties van enkele van zijn ploeg genoten kunnen hem ook geenszins verontrusten. „De Het zelfvertrouwen van de Ne derlandse wielerprofs werd tij dens de etappes in het week einde nog enigszins meer op gevijzeld. De etappe-overwin ningen bleven echter buiten bereik. Die gingen naar de Belg Roger de Vlaeminck (der de etappe), de Zwitser Beat Breu (vierde etappe) en de Belg Jan Bogaert (vijfde etap pe). In de klimtijdrit van Solot- hurn naar Balmberg over 12 kilometer werd evenwel duide lijk, dat de vorm van een aan tal Nederlandse renners, die naar de Ronde van Frankrijk gaan, stijgende is. Jo Maas le verde een uitstekende presta tie door achter de Zwitsers Breu en Fuchs, als derde te fi nishen. Die plaats neemt hij na vijf etappes ook in in de alge mene rangschikking. Maar ook Gerrie Knetemann, Henk Lub- berding en zoals gezegd Joop Zoetemelk toonden aan op de goede weg te zijn. Zij verspeel den niet teveel tijd op de Zwit sers, die er in eigen land alles aan doen de eindoverwinning te behalen. Vooral Maas impo neerde op de lastige klim naar de top van de Balmberg. Hal verwege het parkoers had hij de tweede tussentijd met 11 minuten en 5 seconden. Het zwaarste gedeelte moest nog komen. In de laatste kilome ters moest de Limburger nog veertien seconden prijsgeven op Breu. De Zwitser, na vijf etappes de leider in het alge meen klassement, perste de laatste krachten uit zijn li chaam. Bovendien kon hij re kenen op de aanmoedigingen van zo'n 45.000 toeschouwers, die de hellingen van de Balm berg bevolkten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11