Voor Kremlin dringt de tijd kis Piet Reckman niet bestond, moest ij thans haastig worden uitgevonden' 100TAAR JNENL ANO-' BUITENLAND DA-TOP IS RADICALEN EIGENLIJK DANKBAAR DUS UW PAKJES ZIJN IN VERTROUWDE HANDEN BIJ PTT POST LEIDSE COURANT, ZATERDAG 13 JUNI 1981 PAGINA 9 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIMIIIIIIIIIII B° HAAG - „De aanhou- concessies aan de lialistische krachten hun eisen hebben er- ïleid, dat de P.V.A.P. je Verenigde Arbei- Ki 'artijstap voor stap laky ijkt onder druk van U nenlandse contra-revo- die steun vindt bij sub- ve centra in het bui ld". De aanvankelijk n gehouden maar nu dels gepubliceerde die de Russische presi- Brezjnev op 5 juni aan de leiding van K>lse communistische liegt er niet om. Hij rechtstreekse motie '^wantrouwen aan het van de hervormingsge- krachten binnen de oB|e regering, tandenknarsen in het ilin zal nog Verbetener geworden toen de als luwelijk bedoelde chap binnen een week Westerse pers werd af- J kt. Dat zou als een bewijs zijn opgevat hi oals in de brief staat, Jl tgenstander de massa onder zijn controle gebracht, die in over- ide mate het instru- van anti-socialistische Jteit, zijn geworden en d%ikt worden om het so- aajme te ondermijnen en rtij te ontregelen." iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiii eduld dat Moskou met heeft lijkt nu echt naar ,-Jnd te lopen. Sinds op 1 iber vorig jaar, met het j ord van Gdansk", de rmingen begonnen, is wine gevolgd van steeds lieuwe veranderingen in uctuur van het land, die laar kort geleden als uit gegoten leek. POOLS PARTIJCONGRES MAAKT VERNIEUWING ONOMKEERBAAR Partijleider Stanislaw Kania (links) en de man die zich heeft opgeworpen als zijn voornaamste tegenspeler, Tadeusz Grabski (rechts). niets te bespeuren. De bevol king was absoluut apathisch geworden; had geen enkel vertrouwen meer in de partij leiding. „We stonden aan de iet Kremlin heeft nog rand van het ravijn", schreef weinig tijd. Volgende het (regerings)blad Zycie d vindt in Warschau een Warszawy nog onlangs. 9, congres plaats, en het ziet ar uit dat een behoorlijk van het oude partijkader, g je trouwe loyalisten, zal len vervangen door her- ningsgezinde krachten, mag niet worden uitge- ii dat op het partijcongres poging zal worden gedaan de marxistisch-leninisti Toen per 1 juli de vleesprijzen fors werden verhoogd, en overal in het land stakingen uitbraken, bleken loonsverho gingen geen indruk meer te maken. De arbeiders wilden eindelijk rechten. Met de rug tegen de muur moest de rege- Jcrachten een beslissende ring toegeven - het alternatief toe te brengen, teneinde was om 'n Moskou „broederlïj- artij te liquideren", zo ke hulp" te vragen. de brief gevreesd, ijpelijk: daarna zal het moeilijker worden de her- De manier waarop de Poolse pingen terug te draaien. regering vervolgens probeerde de stortvloed van steeds weer nieuwe eisen in te dammen, maakte duidelijk dat het met haar werkelijke macht afgelo- enig begrip voor het feit pen was. Binnenslands, want olen vorig jaar rond deze „absoluut onmogelijke" ver- an de rand van een cata- langens bleken na enige druk stond, is in het Kremlin toch te kunnen worden gerea liseerd. Solidariteit kreeg in vloed op alle beleidsbeslissin gen op landelijk en plaatselijk niveau, al had partijleider Ka nia duidelijk gesteld dat het niet tot een „dubbele machts structuur" zou komen. De on afhankelijke boerenbond kwam er, hoewel de rechter diverse malen bepaalde dat boeren geen werknemers wa ren en zich daarom niet in een arbeidersbond konden vereni gen. Politieke gevangenen kwamen vrij onder druk van hongerstakers. Partijfunctio narissen werden ontslagen, na dat met stakingen was ge dreigd. Steeds weer moest de regering ferme taal, ongetwijfeld geuit onder druk van het Kremlin, inslikken. Er komen dan ook bijna elke dag weer nieuwe ei sen, die nog een stapje verder gaan, op tafel. heeft dan ook niet de indruk dat de huidige Poolse leiding is opgewassen tegen de situatie. Hoewel nog nergens een soort gelijke ontwikkeling als in Po- In de brief wijst Brezjnev erop, „dat S. Kania, W.Jaru- zelski en de andere Poolse ka meraden bij alle besproken kwesties hun instemming heb ben betuigd met onze stand punten. Maar in de praktijk is alles onveranderd gebleven, Ten valt te constateren - waar en heeft men de politiek van het lijdelijk verzet trouwens concessies op geen enkele wij- allang veel groter was dan el- Ze gecorrigeerd. Men blijft de ders - zullen de hervormingen ene concessie na de andere in Polen op termijn ongetwij- doen, zonder rekening te hou- feld hun uitwerking niet mis- den met de documenten van sen. Vooral de DDR en Tsje- vorige zittingen van het cen- cho-Slowakije, waar het wel traal comité, waarin gewezen lukt de bevolking onder druk werd op het bestaan van een te houden, vrezen dat iedere contra-revolutionaire drei- Argwaan Het „bevriende" Het is trouwens opvallend, dat in alle andere Oostbloklanden de (staats)vakbonden plotse ling een geweldige activiteit zijn gaan ontwikkelen, en opeens het volste begrip op brengen voor looneisen en de wens tot veranderingen in de werksituatie. Zolang van me dezeggenschap geen sprake is, vloeit daar geen bloed uit. Zwijgen Mogelijk heeft het Kremlin al in stilte „afscheid" genomen van zijn Poolse „kameraden". Het is opvallend dat hun na men al enkele weken niet meer in de pers van de Sovjet- Unie worden genoemd. De brief lijkt, afgezien van de adressering, gericht aan het Spanning adres van de „toegewijde" en „ervaren communisten" die, zo wordt kennelijk gehoopt, aan de ontwikkelingen een defini tief halt kunnen toeroepen. Het is in ieder geval een feit, dat de vertegenwoordigers van de „harde lijn" zich op het ogenblik danig roeren. Woens dagavond kwam het binnen het Centraal Comité tot een openlijke machtsstrijd. Ver schillende afgevaardigden lie ten forse kritiek horen op de ontwikkeling, en het conser vatieve lid van het Politbu reau, Tadeusz Grabski, eiste zelfs het aftreden van Kania. De partijleider stelde vervol gens voor ieder lid van het Po litbureau persoonlijk aan een vertrouwensvotum te onder werpen, maar daarvoor was in het comité geen meerderheid te vinden. Ook de vertegen woordigers van de „harde lijn" liepen immers het risico op deze manier tegen een motie van wantrouwen aan te lopen. HAAG Op het moment dat krant met het vertrouwde plof- i uw gangmat belandt, is in het to van Den Bosch een vergade- aan de gang van de PvdA-par- !t< ld. Voor het slagen van de kabi- ir ormatie is deze bijeenkomst groot belang. Aangezien een res nu eenmaal niet snel en eijlts met hoge kosten bijeengeroe- kkan worden, fungeert de partij- ïi in de praktijk als het hoogste Ir, an van de PvdA. De uitspraken dit college hebben officieel ts een adviserend karakter, worden wel geacht de mening voor de WESP. „Ach, als het de partij als geheel te vertegen- horzel was geweest", digen. P vergadering van vandaag was kennend" gesproken, heette het. De PvdA-achterban lijkt dus geen reden te Opmerkelijk was dat ook van CDA-zij- hebben af te wijken van de door het Kort nadat de WESP voor het eerst een de pogingen werden ondernomen om partijbestuur uitgestippelde koers: weer nijdig gezoem ten gehore had gebracht, de PvdA-partijraad af te houden van meeregeren. Temeer omdat door de ac- werd Joop den Uyl om commentaar ge- radicale standpunten. De informateurs tie van de WESP alle „rekkelijken" in vraagd op dit .verschijnsel. De kleine Lubbers en De Koning stemden er de partij op één hoop zijn gedreven, grote man kwam toen net uit het ge- plotseling mee in dat de kwestie van teneinde de kansen op regeermacht bouw van de Eerste Kamer, waar hij in het premierschap op enig tijdstip tij- niet onnodig te verkleinen. „Als Piet een gesprek met de informateurs had dens de onderhandelingen aan de orde Reckman niet bestond, moest hij thans i ii_* J.* j_ xrir-r» i zqu bunnen komen. Tot dusverre had- haastig worden uitgevonden,aldus den zij in koor geroepen dat PvdA en een vooraanstaand PvdA-Kamerlid. D'66 akkoord moesten gaan met een dik tevreden", sprak hij glunderend) CDA-premier en dat er anders niet Schaamlapje toonde Den Uyl niesde geringste angst verder geïnformeerd zou worden. Had- een den zij in deze houding volhard dan Rest nog de vraag of de socialisten er zou er zoals dat in Den Haag heet een verstandig aan doen zo „schielijk" „blokkade" gelegd zijn, hetgeen de par- (Bram Peper) te kiezen voor deelne- tijraad in Den Bosch weieens tot zulk men aan de regering. In CDA-kring een woede zou kunnen brengen, dat hij wordt er geen geheim van gemaakt dat Haagse „kliek" naar zijn mening bezig CDA-steun is de principes van de partij te ver kwanselen voor een bord linzensoep. bereikt dat de VVD voorlopig niet ver der betrokken zou worden bij de for matiebesprekingen. In die roes („ik ben Realisme één taak gesteld: aangeven wel- Maar anderen in de partijtop dachten zou besluiten dan maar liever in de op- Van Agt er alleen op uit is het tot nu louding politiek leider Joop den moet aannemen tijdens de onder- elingen over het beoogde kabinet "DA, PvdA en D'66. Niet verwon- Öok de andere partijen, die deel- tn aan de formatiebesprekingen, daar iets anders over. Het hoofdbestuur positie te blijven. Inmiddels is het pre- gevoerde beleid voort te zetten met achtte het zelfs nodig in een lijvig stuk mierschap natuurlijk wel degelijk ge- leen „hier en daar wat progressieve „ten behoeve van de partijraad" te wij- blokkeerd door het CDA. De houding franje". Dat wil zeggen, ook de komen- zen op de verkiezingsuitslag. In het die Dries van Agt nü aanneemt, lijkt op de vier jaar zal er zeer fors gesneden en jk dus dat er van alle kanten grote kort kwam het neer op de voor een die van de Amerikaanse magnaat gehakt worden in de collectieve uitga- r ïgstelling was voor de gang van za- politieke partij ongebruikelijke con- Henry Ford. Deze heeft ooit gezegd ven, met name de sociale uitkeringen, i zelf een „forse neder- auto's in elke gewenste kleur te kun- en in de lonen. Eerst verantwoordelijke 1 voor dit soort maatregelen is de minis ter van sociale zaken en die post heeft heeft in de Tweede Kamer. Een een- den dat de zogenaamde ommezwaai het CDA toebedacht aan een socialist, trum-rechts kabinet van CDA, VVD en vari Lubbers en De Koning toch be-. De PvdA dus als schaamlapje voor een eventueel de gaarne daartoe bereid paald niet zonder betekenis is. Sterker' in wezen rechts beleid? nog. ^et was politieke feit van de Tot op zekere hoogte is dat waar, maar afgelopen week. Er blijkt namelijk uit er staat tegenover dat de PvdA zittend liteit bewust te zijn", aldus het bestuur, dat de beide heren oprecht streven in het kabinet, zelfs onder leiding van naar de vorming van een kabinet met Van Agt, veel meer mogelijkheden spectaciTlair ongeval. De partijraad Individuele leden van het bestuur de socialisten en de Democraten'66. En heeft om de pijn voor uitkeringstrek- t wat dit betreft ook een zekere droegen er het hunne toe bij om de eigenlijk geldt dat ook wel voor Van kers en vakbeweging te verzachten dan itie. Tijdens de formatie van 1977 achterban met de neus op de feiten te Agt zelf, want hij moest er natuurlijk vanuit de oppositie. Ook kan zij er toe het dit college dat weigerde ak- drukken. Voorzitter Max van den Berg mee akkoord gaan dat het premier- bijdragen dat de lasten zo rechtvaardig 'd te gaan met de zetelverdeling in draaideU,~J uLJ~ u-:*,;;1J statering dat r laag" had geleden en dat daardoor nen leveren „zolang het maar zwart i: weten in het Casino aanwezig te rechts een meerderheid (tachtig zetels) Hierbij dient wel aangetekend te wor- n zijn, evenals de meeste kranten, - - en televisie. - vergelijking dringt zich op met een zijnde RPF behoort dus tot de moge race op het circuit van Zandvoort. lijkheden. „Wij dienen ons van die rea- "hieeste toeschouwers houden stille rekening met de mogelijkheid van als een blad aan de boom schap voor het oog van de buitenwe- mogelijk worden gespreid. En dan is er kabinet (7-7-2), die Ed van Thijn na en riep voortdurend dat de strijdpunten reld wel degelijk onderhandelbaar was nog een handvol principiële kwesties, geworden. Ën zo'n nederlaag, al was die met de PvdA in de regering hoogst- het dan slechts voor de schijn, accep- waarschijnlijk anders opgelost worden interview dat er maar één me- teerde hij om Den Uyl te helpen bij dan door een kabinet van alleen CDA thode was om de huidige malaise te diens te verwachten worsteling met de en VVD. Te denken is aan de kruisra- doorbreken: regeren. „De grote specta- partijraad! ketten en de kernenergie. In een ge- culaire overwinningen hebben we ge- Zal het ook inderdaad helpen? De deeltelijk rood kabinet komen die had toen we in de regering zaten. In '56 PvdA-top dacht de afgelopen dagen atoomprojectielen er zeker niet, even- ook nu heeft deze kampioen der en '77. De rest was kruimelwerk", van wel, vooral omdat er in feite nog min als nieuwe kerncentrales en wor- "frieze socialisten zijn staart alweer Slechts een enkeling, zoals tweede niets gebeurd is waar de partijraad kri- den misschien zelfs de installaties te ^fcrd. Hij is één van de mensen ach- vice-voorzitter Bram Peper, verzette tiek op zou kunnen uitoefenen. Zo Borssele en Dodewaard gesloten. Dat is de oprichting van de WESP, wat zich tegen deze redenering. „Het kan waakten alle betrokken partijen er toch even wat anders dan wat het duo it voor Werkgroep Socialistiese Poli- niet magerder. Door te schielijk op re- zorgvuldig voor niets inhoudelijks mee Van Agt/Wiegel voor ogen stond (of Dit insect houdt de angel gereed geringsdeelname in te schieten, loop je te delen over de donderdag begonnen het beter is, moet u zelf uitmaken). te steken op het moment dat de het risico je zelfrespect te verliezen". onderhandelingen. Er was alleen' „ver- RIK IN 'T HOUT Oorstelbaar veel moeite was over- „geen dictaten, geen minimumpro- gekomen met CDA-voorman Dries gramma" zijn. Ed van Thijn verklaarde het dan slechts voor de schijn, accep- Agt. Dat negatieve oordeel werd esproken door middel van een mo- ingediend door de sindsdien be- - nde en beruchte Piet Reckman uit culaire overwinningen hebben we ge- Voor Kania liep dit avontuur dus nog goed af. Maar onge twijfeld zal het Kremlin tot aan de start van het Poolse partijcongres de druk op de ketel houden. Voor het Kremlin staat het overleven van het Sovjet-sy steem op het spel. Dertig jaar geleden kozen Joegoslavië en Albanië hun „eigen weg", en sindsdien kon de „eenheid" worden bewerkt, al waren daar wel invasies in Hongarije (1956) en Tsjecho-Slowakije (1968) voor nodig. Een afschei ding van Polen - en wat de be volking betreft is die allang een feit - drijft een wig in het Oostblok en veroorzaakt - wat in Moskou mogelijk nog bar der zal aankomen - gezichts verlies in de wereld. Maar hoewel totnutoe alle sombere voorspellingen, „nu voor het Kremlin wel de allerlaatste druppel in de em mer is gevallen" en „een inva sie onvermijdelijk is gewor den", onjuist zijn gebleken, komt dat moment wel dichter bij. Kania heeft woensdag de forse aanval van zijn collega-kame raden overleefd. Maar er is weinig fantasie voor nodig te bedenken, wat er zou zijn ge beurd als hij het onderspit had gedolven, en vervangen was door vertegenwoordigers van de harde lijn", die doof zijn voor de rechtvaardige verlan gens vanuit de bevolking en uitsluitend de bewaking van hun dogma's voor ogen heb ben. Al de volgende dag zou een confrontatie zijn gevolgd met Solidariteit. Onmiddellijk zou, in het hele land, een algemene staking van onbepaalde duur zijn afgekondigd. En dat zou dan weer een beroep op „broe derlijke hulp" hebben veroor zaakt. Op een enkeling na beseffen de meeste Polen heel goed, dat de „broederlijke band met de andere socialistische landen" voorlopig absoluut niet verbro ken kan worden. Die schijn willen ze best ophouden - zoals de bevolking van de andere Oostblokstaten eveneens hun schijnwereld accepteert. Maar de verworvenheden zullen ze zich niet meer laten afnemen. Ook het Kremlin staat daarom met de rug tegen de muur. In Hongarije en Tsjecho-Slowa kije was het de partijleiding, die bij de hervormingen het voortouw nam; in Polen moet de regering steeds weer nieu we concessies doen. Een inva sie zal ongetwijfeld de Poolse „arbeidersmacht" kunnen bre ken, maar zal uitermate bloe dig worden als hij is gericht te gen een volk, dat blaakt van het zelfvertrouwen. ANDRE HORLINGS Gevaarlijke Britten moeten langer in de nor (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN Gevaarlijke misdadigers zullen in Engeland langer dan ooit achter slot en grendel worden gehouden. Er zitten momenteel 1650 personen in de gevangenissen die levenslang hebben gekregen. Wat „levenslang" precies betekent verschilt per gevangene: vorig jaar werden drie levenslang gestraften aanbevolen voor vrijlating na 20 jaar in de gevangenis te hebben doorgebracht. Een gevangene had 18 jaar gevangenisstraf achter de rug, twee hadden 17 jaar opgeknapt en een 16 jaar. Na de aanbeveling tot voorwaardelijke in vrijheidstelling moesten zij nog 18 maanden uitdienen. Vorig jaar werden 98 tot levenslang veroordeelde gevangenen aanbevolen voor voorwaardelijke invrijheidstelling; 16 van hen waren jonger dan 21 toen zij hun misdaad bedreven; 66 waren schuldig bevonden aan moord; 15 hadden doodslag gepleegd; 6 hadden zich schuldig gemaakt aan verkrachting en 2 aan brandstichting. De meeste tot levenslang gestraften zaten tussen de 9 en de 12 jaar van hun straf uit voordat ze voor voorwaardelijke invrijheidstelling in aanmerking konden komen. In 1979 kwam de langst gestrafte Brit na 17 jaar in aanmerking voor een voorwaardelijke in vrijheidstelling. Levenslang gestraften kwamen in dat jaar na gemiddeld 10 jaar vrij. Er zijn overigens gevangenen, zoals de Yorkshire Ripper Peter Sutcliffe die waarschijnlijk tot aan hun dood in de gevangenis zullen blijven. Er bestaat daarentegen een plan om lichtgestrafte gevangenen in vrijheid te stellen wanneer zij eenderde van hun straftijd hebben uitgezeten. De antieke Britse gevangenissen puilen namelijk uit

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9