Ook fiets mee op de Schiphollijn' Wijziging beleid chirurgenopleid braakliggend terrein Leidse winkeliers kraken ROF.DR. M. VINK IN AFSCHEIDSCOLLEGE Windsurfen in Katwijk aan banden tHreekmuziekschooi toont pcala aan activiteiten itbreidingsplan aaswijk heeft erste bewoners IDEN/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 13IUNI1981 PAGINA 3 A*»DEN Met zijn af- «owieidscollege getiteld: „In verleden ligt het heden, --—•het nu, wat worden zal" 't prof. dr. M. Vink, gleraar in de Heelkunde, Nogleren afscheid genomen de Leidse universiteit, gelegenheid van zijn af- eid werd hem door de Medische Faculteit en Aca demisch Ziekenhuis in Lei den een receptie aangebo den, waarbij ook Prins Ber nard aanwezig was. Tevens werd door de Marinierska pel acte de présence gege ven. In zijn afscheidscollege pleitte prof. Vink voor een bijstelling van het beleid ten aanzien van de opleiding tot chirurg. Vol gens hem kan omstreeks 1985 pas weer een evenwicht tussen vraag en aanbod bereikt wor den, als de opleidingscapaciteit met éénderde verminderd wordt. Toch stelt hij dat ook dit op de langere termijn geen structurele oplossing biedt en ziet hij meer in een bijstelling van de opleidingseisen, het creëren van een optimale ver houding tussen het aantal staf leden op een chirurgische af deling en het aantal assisten ten en verdere specialisering tijdens de opleiding of in de periode daarna. Verder stelde hij dat er op de kosten in de gezondheidszorg bezuinigd zou kunnen worden door veel pre- operatieve diagnostiek polikli nisch te laten gebeuren. Ook waarschuwde hij voor het ge vaar dat vaak de ziekte en niet de zieke behandeld wordt en dat daarbij vaak het psychisch en sociaal lijden wordt verge ten. Tenslotte meende prof. Vink dat het streven erop ge richt zou moeten zijn om het •lijden, wanneer een patiënt in een terminale fase terecht is gekomen, niet nodeloos te rek ken, maar dit juist met een goede en waardige stervensbe geleiding te voorkomen of te verzachten. Prof dr. M. Vink is vanaf 1957 hoogleraar aan de Leidse Uni versiteit. Hij hield zich bezig met de vasculaire-, de oncolo gische-, transplantatie- en de endocriene chirurgie. In deze tijd verleende hij verder zijn bijdrage aan Boerhaave-cur- sussen in Leiden, Suriname en Indonesië. Vanaf 1973 was hij tevens chef d'équipe van de Nederlandse Rode Kruis Mis sie naar Bangla Dash. Dit jaar werd hij Koninklijk onder scheiden tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Stichting Recreatie en Ontspanning zoekt gastgezinnen ALKEMADE Stichting Recreatie en Ontspanning zoekt gastgezinnen in Alke made, die bereid zijn tijdens de grote vakantie een kind uit een probleemgezin in huis te nemen. Vorig jaar bleken slechts vier gezinnen bereid om kinderen op te vangen. Een aantal dat ho ger zou moeten zijn, zo vindt de stichting. De stichting zet zich in voor kinderen, die om welke reden dan ook niet op vakantie kun nen. Meestal betreft het kinde ren uit probleemgezinnen. De gastgezinnen mogen zelf bepa len of zij een jongen of meisje in huis willen nemen. De leef tijden van de kinderen varië ren van 6 tot en met 12 jaar. Ze zijn tegen dokters- en onge^ vallenkosten verzekerd. De periode waarin de kinderen massaal naar Alkemade hopen te komen, ligt tussen 25 juli en 8 augustus. Belangstellenden die zich willen aanmelden of nadere informatie willen, kun nen contact opnemen met de Stichting Recreatie en Ont spanning per adres: R. Krijger, Zuideinde 142 in Roelofa- rendsveen of mevrouw Dem- mers, Ampèrelaan 10, Haar lem, telefoon 023-241799. „Arti et Religioni" wil niet meer in verbouwd parochiehuis LANGERAAR Muziekve reniging „Arti et Religioni" ziet af van gebruikmaking van het gerenoveerde paro chiehuis. Het bestuur van Arti kon het met het stich tingsbestuur niet eens wor den over de gebruikmaking van het onderkomen. Door deze beslissing is er geen en kele vereniging overgeble ven, die van het voor 450.000 gulden verbouwde parochie huis gebruik gaat maken. Oorzaak van de weigering van Arti is het geringe be drag dat het stichtingsbe stuur wenst uit te trekken om de ruimte aan de verlan gens van de muziekvereni ging aan te passen. De leden en het bestuur van Arti voe len zich afgescheept door het schamele aanbod. Arti wilde van een aparte ruimte binnen het gebouw ge bruik gaan maken. In ruil daarvoor dient men een jaarr lijks huurbedrag van 10.000 gulden te betalen. Een bedrag dat de helft van de totale jaar lijkse huuropbrengst van het parochiehuis is. De muziekve reniging stelt echter, dat het aparte gedeelte aangepast dient te worden aan een aantal gestelde eisen. Daarmee is een bedrag van 25.000 gulden ge moeid. Het stichtingsbestuur is slechts bereid een bedrag van 3.000 gulden voor materialen neer te tellen. De rest zouden de 120 leden van de muziekve reniging moeten doen. Arti gaat daarmee niet accoord en heeft laten weten dan liever maar helemaal geen gebruik meer te maken van het Paro chiehuis. De muziekvereniging zal het stichtingsbestuur op de hoogte brengen van de wens van de leden. Voorts gaat men bij de gemeente op een eigen ruimte aandringen. Tot die tijd wil men in 'De Schakel' blij ven en mogelijk het aantal ge- bruiksuren aldaar uitbreiden. Volgens de heer Van der Vlugt van de muziekveringing moet er nu maar eens een ruimte komen voor Arti. „Ie dereen kan tegenwoordig overal ruimte voor krijgen. Waarom zou een vereniging die bepalende is voor de ge meenschap, dat recht dan niet hebben. De manier waarop we nu moeten werken bedreigt de doelstellingen van onze vere niging. We zien elkaar zeldèn omdat we niet in één en de zelfde ruimte kunnen oefe nen", zo zegt Van der Vlugt al twee jaar ongebruikt bij". De middenstanders zullen het térreintje voorlopig als par keerplaats trachten open te houden. KATWIJK Teneinde de kans op ongelukken zoveel mogelijk te beperken, heeft het gemeentebestuur van Katwijk besloten om twee plaatsen op het strand aan te wijzen als afvaart- en aanlandingsplaats voor zeil planken. Deze maatregel is genomen op aandrang van de Kat- wijkse politie. Het gaat om een stuk zeestrand dat al ge ruime tijd wordt verhuurd aan de Katwijkse water sportvereniging 'Skuyte- vaert' en het strand tegeno ver het Zeehospitium (strandvak 5). De overige strandvakken blijven verbo den terrein voor zeezeilers en windsurfers. kracht bij. Voor de ENFB was te laat Eén van de ENFB-le- volgens de dienstregeling delijk is, dat verbod geen zin de actie op dat moment ge- den na afloop van de actie: om te vertrekken. Vertraging heeft. We gaan maar eens pra- slaagd. Toen alles voorbij was, „Toen wij instapten had de kan dus geen argument zijn en ten met de NS. Misschien vertrok de trein acht minuten trein nog tien minuten ook bagageruimte was er wel. Dui- helpt dat." lggejSIDEN Als afsluiting haar schooljaar presen- enjj erde de Streekmuziek- poli11005 zicïl ln de Stadsge- rg ^tonaal met een program- a, waarin de verschillende delingen konden tonen at het afgelopen seizoen jin muzikale vorming tot "l w. and is gebracht. Naast en- wpp, mbles van hout- en koper- p va e.rs traden groepen op S "tie zich nog in een pril mu- ~-de kaal stadium bevinden. 1° noordeling van een derge- 0 Jk heterogeen en kwalita- du wisse5en^ programma ®reist een beoordeling met .Trj, rïteria die rekening hou- n «n met leeftijd, ervaring en atentie van de uitvoeren- en. Een opvallend onderdeel vormde het orgelspel van Ja cob Kruyswijk dat met zijn so listisch kaliber een belofte voor de toekomst is. Eveneens overtuigend was het direct erop volgend Renaissancekoor dat een aantal liederen van onder meer Sweelinck elegant nuanceerde en een meesterlij ke imitatie van dierengeluiden gaf. De soms onzuivere klank vorming deed hier weinig aan af. Het ad-hoc gevormde school- orkest dat over een strijkers- bezetting van symfonische om vang beschikte, slaagde met slechts twee repetities achter de rug in een strakke, maar zeer genietbare uitvoering van Handels 'Watermusic'. Van de toehoorder werd enig aanpas singsvermogen gevergd door de abrupte afwisseling in een wat andere muzikale richting die accordeon en vibrafoon daarna brachten. Het houtblazersensemble-B zorgde, onberispelijk en op zijn tijd virtuoos blazend, voor een muzikaal uiterst waardevolle afsluiting. Dat daarnaast een demonstratie van de Orff-klas te beluisteren was, waarin men zien kon hoé een combi natie van drama en muziek jonge kinderen met klank ver trouwd maakt, typeert de veelzijdigheid van deze avond. DIRK VOOREN Mierennesthof gerestaureerd De restauratie van het Mierennesthofje aan de Hooglandse Kerkgracht is voorbij. Wethouder C. Waal van Ruimtelijke Ordening opende het hofje gistermiddag door een gedenksteen te onthullen. De restauratie geschiedde onder auspiciën van de Stchting Diogenes. Het hofje werd al in 1386' gebouwd. De restauratie werd mogelijk door een subsidie van de rijksoverheid van 700.000 gulden. Restauratie was bittere noodzaak, omdat het hofje in zeer slechte staat verkeerde. De restauratie heeft ruim een jaar geduurd. LEIDEN Uit onvrede met het gemeentelijk parkeerbe-1 leid „verbouwden" een aan tal winkeliers uit de Haar lemmerstraat gisteren het terrein van de voormalige Vrouwekerk in De Camp tot parkeerplaats. Tot twee jaar geleden stond op deze plaats het LOK-schoolgebouw maar nadat dit werd afge broken ligt het terrein braak. Er bestaan plannen om er een parkje aan te leg- gen. Met de volgens het ver beteringsplan geplande bouw van een aantal bejaar denwoningen op de plaats van bestaande parkeerruim te zou het aantal parkeer plaatsen in De Camp vol gens de winkeliers teruglo pen van 1000 naar 200. Rond negen uur gisterochtend verwijderden de winkeliers de om het terrein geplaatste hek ken, werden de borden met de bekende P geplaatst en wezen de voor deze gelegenheid aan gewezen parkeerwachters de naar ruimte zoekende automo bilisten een plaats aan op het nieuwe parkeerterrein. Eén van de aktievoerders: „Hoewel wethouder Waal meent dat zijn beleid geen nadelige ge volgen voor de winkeliers heeft, wijst de praktijk uit dat Het „gekraakte" parkeerterrein. zijn plannen funest zijn voor uitverkopen omdat zij hun de winkeliers. Door de terug- winkel noodgedwongen op lopende cliëntéle zijn er op dit moeten heffen. En ondertus- moment al zes winkeliers in sen ligt dit terrein, waar toch de Haarlemmerstraat aan het zo'n 60 auto's kunnen staan, er De eerste Haaswijk-be- woonster in gesprek met burgemeester Scheenstra en wethouder Blom. derlandse vlag en de aanleg van hun tuin. De directeur district Zuid-Hol land en Zeeland van het Bouwfonds, de heer H. Bas, deelde tijdens de bijeenkomst in restaurant 't Camphuys' mee dat de verkoop van pre miewoningen vlot verloopt en dat al wordt gewerkt aan de uitwerking van het centrum- plan Haaswijk, waar verzor gende bedrijven komen. De verkoop in de'vrije sector blijft nog achter, maar daar start men binnenkort met de bouw van een project van twee wo ningen onder één kap. ]HTE NEDERLANDSE FIETSERS BOND: ganjApEN „Waarom willen Nederlandse Spoorwegen 0: t dat fietsen worden mee- O"1611 *n de trein, die ider rtraast op de Schiphol- in si Dat vraagt de ENFB i.hte Nederlandse Fietsers id) zich af. Om de NS delijk te maken dat ze □iet met het verbod eens •ITs1» deden tien leden van de eievÉd gisteravond een (tever- Platfse) poging toch met onUh k en al gebruik te maken ijw1 de Schiphollijn. |ex,ilgens de reglementen van NS, mag een reiziger de ets meenemen, als er een ba- i°2u£ igeruimte in de trein is en als het tl iet station hiervoor „geschikt S 'Voo de Schiphollijn is fietsvervoer echter geheel uit den boze. De gloednieuwe fol der van de NS meldt, dat de treinstellen op de Schiphollijn geen bagageruimte hebben en dat het verboden is fietsen mee te nemen. De ENFB-leden stelden hun ongenoegen hierover gistera vond op een doeltreffende ma nier aan de kaak. De tien le den van de NS kochten een kaartje voor zichzelf en fiets stapten op perron 5a in de trein van 21.07 uur naar Am sterdam via Schiphol. Want wat bleek: het treinstel be schikte wèl over een bagage ruimte, dat groot genoeg was voor op zijn minst vijftig fiet sen. De conducteur van de trein vond het prima en de De ENFB voor de zoveel ste maal op de bres voor de fiets. machinist vertelde, dat hij het verbod eigenlijk maar onzin vond. Een NS-employé op het per ron hield zich evenwel aan de regels van zijn baas en som meerde de ENFB-leden uit te stappen. Omdat dit geen resul taat had, werd de politie erbij gehaald. Deze vertelde de fiet sers, dat ze eruit gehaald zou den worden als ze niet zelf kwamen. Een lawaaierige po litiehond zette deze opmerking STGEEST Mevrouw Los-den Hartogh heeft als eerste in van haar woning ontvangen, wethouder van volks- mevrouw T.L. van Leeuwen, haar dit voor van bur- Scheen- ta, de overige wethouders 'f een flink aantal genodig den. Zes andere sleutels wer den aan evenveel nieuwe be woners uitgereikt door een aantal raadsleden. Het officiële gebeuren trok veel belangstelling van de zij de van het Bouwfonds Neder landse Gemeenten, dat het ge bied in exploitatie heeft. De woningen die in gebruik zijn genomen liggen aan de Johan Wagenaarlaan. Het Bouwfonds schonk de bewoners een Ne-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3