landing tussen bloem- Kinder- moorden in Atlanta vooral ook verhaal van bittere armoede bedden it wonder van Jena" ging bij een brand in 1976 voor ig verloren. zijn lijk gevonden, op geringe afstand van dat van Christopher Richardson. Na de verdwijning van Clifford Jones (13) op 20 au gustus gebeurt er iets merkwaardigs. De volgende dag krijgt de politie een anoniem telefoontje, dat leidt naar Cliffords lijk. Het telefoontje levert verder geen enkele aanwijzing op. Als het van de moordenaar afkomstig is geweest, is het het enige teken van leven, dat hij heeft gegeven. In de herfst komen er drie nieuwe moorden bij: Charles Stephens (14 jaar), Aaron Jackson (9 jaar) en Patrick Rogers (16 jaar). Par trick Is op dat moment het oudste slachtoffer. Om die reden en omdat hij behoorlijk thuis was in de karatesport werd hij aanvan kelijk door de politie bulten „de reeks" gehouden. Patrick kende zeker vier van de eerdere slachtoffers. In februari wordt hij als nog In de serie opgenomen. De „kindermoorden van Atlanta" zijn dan echter allang interna tionaal nieuws geworden. De reacties, met name onder zwarte Amerikanen, worden heftiger. De FBI wordt te hulp geroepen, president Reagan stelt geld ter beschikking en ook van particu liere zijde beginnen giften binnen te stromen. Frank Sinatra en Sammy Davis Junior geven een benefit-concert, Mohammed Ali verhoogt de beloning voor „de gouden tip" van 100.000 tot 500.000 dollar, in gevangenissen wordt geld opgehaald en zelfs een lid van de Klu Klux Klan stuurt een bijdrage. De slachtoffers 17 tot en met 21 volgen het geijkte patroon; zwarte jongetjes uit straatarme, meestal grote, onvolledige gezin nen, kwetsbaar doordat ze voortdurend op pad zijn om een paar centen bij elkaar te schrapen. Eddie Duncan (21) is het eerste volwassen slachtoffer. Hij ver- dwijnt op 20 maart van dit jaar en wordt anderhalve week later dood uit de Chattahoocheerivier opgevist. Net als het volgend slachtoffer Larry Rogers (21) is Eddie geestelijk gehandicapt en daardoor, aldus de politie, nog kwestbaarder. Joseph Bell (15), wiens moeder in de gevan- genis zit voor het vermoorden van zijn vader, is een van de twee teenagers onder de laatste zeven slachtoffers. Van de laatste 8 slachtoffers zijn er zeven in het wa- ter gevonden. Het was kennelijk de bedoeling van de dader eventuele sporen uit te wissen. Effect De verschuiving naar oudere slachtoffers kan volgens de politie zijn veroorzaakt doordat de waarschuwing voor jongeren om zo veel mogelijk binnen te blijven effect begint te sorteren. Een paar maanden geleden nog maakte de politie veel ophef van het feit dat bij een steekproef van in burger geklede agenten alle dertig zwarte jongetjes die werden benaderd bereid bleken tegen de belofte van een klein bedrag in de auto te stappen. Dat er niet hard genoeg aan de zaak gewerkt wordt is niet het belangrijkste verwijt aan de politie. Negentig man plaatselijke politie en veertig FBI-agenten zijn thans continu met de zaak be zig. De politieleiding wordt vooral verweten voortdurend grote psychologische blunders te maken. Het naar Atlanta halen Van de man, die het onderzoek leidde naar de Yorkshire Ripper wordt als zo'n psychologische blunder gezien. „Die moordenaar heeft vijf jaar vrij rond gelopen en is uiteindelijk gearresteerd door een soort buurtagent", zo klonk het meteen. Afgelopen week pakte de politie een freelance-cameraman In de kraag, die ooit nabij de plek waar een lijk gevonden was, werd gesigna leerd. De man werd na 12 uur vrijgelaten. Het gebeuren had zo veel opzien gebaard, dat de betrokkene nu overal waar hij gaat een stoet van journalisten en politiemensen achter zich aan heeft. De zaak krijgt ook steeds meer een verkillende Invloed op de rassenverhoudingen. De zwarte Amerikaanse gemeenschap, zo menen niet alleen zwarte leiders, voelt zich meer en meer In de steek gelaten, door de politie, door de lokale overheden en door de zwaar op hun sociale uitkeringen bezuinigende federale rege ring. De vrees voor sociale onrust ofwel een „hete zomer", met name In de grote steden, is sinds de conservatieve verkiezings winst al menig maal verwoord. Atlanta Is daarbij een belangrijke factor. Want het gaat hierbij niet uitsluitend om het bizarre ver haal van de verbijsterende serie moorden. Wat In Atlanta pijnlijk duidelijk aan het licht treedt, is hoe kwetsbaar mensen kunnen worden door bittere armoede in een van de rijkste landen van de wereld. STERDAM „De ster van Betlehem? We hebben het sterke oeden", zegt prof. Dr. E. van den Heuvel, astronoom van lessle en uit liefhebberij, „dat we daar een heel bijzondere enstand achter moeten zoeken van Jupiter, Saturnus en Die vond plaats In het jaar 5 of 6 vóór Christus en je kunt oórstellen dat de drie Wijzen meteen op hun kamelen spron- geïnteresseerd als men toentertijd was in de astrologie, rna heeft de mensheid 1600 jaar op weer zo'n samenstand ten wachten; kun je nagaan hoe zeldzaam hij is. Maar wij ben straks in ons nieuwe planetarium de mogelijkheid hem in .handomdraai op de hemelkoepel te toveren. Of een totale Jisverduistering. Eén van de tien Plagen van Egypte. Dit huive- hwekkende natuurverschijnsel doet zich in Nederland pas 0 voor op 7 oktober 2135. Wij zullen het op elk gewenst mo- int van de dag kunnen laten zien. En zo realistisch dat je er jerdaad koud van wordt". Idelijk krijgt Nederland weer een planetarium. En laten de Frie- n nu niet boos opveren, omdat met deze constatering te kort rdt gedaan aan de al weer 200 jaar oude schepping van Eise Inga in Franeker, want zoiets ligt allerminst in de bedoeling prof. Van den Heuvel. „Het planetarium van Elsinga is na j eeuwen nog steeds uitermate mooi en belangwekkend. Een ider van vernuft en indrukwekkend natuurgetrouw. Het trekt jcht tienduizenden bezoekers uit binnen- en buitenland. Maar geeft alleen een afbeelding van ons planetenstelsel en daarin [breekt nog Uranus, want die werd pas negen jaar na de dood Eisinga ontdekt". het nieuwe planetarium waarvoor inmiddels te Amsterdam eerste paal is geslagen en dat april volgend jaar open moet m, laat natuurlijk niet alles zien wat hier in de ruimte rondwen- Van den Heuvel: „Alleen onze melkweg al telt 100 miljard rren en er bestaan 100 miljard van dergelijke melkwegen. iar we tonen wel alle sterren die de mens In de allerhelderste Icht met het blote oog kan waarnemen. Dat zijn er 8900, als je nachthemels van het noordelijk en het zuidelijk halfrond bij Ikaar optelt. Een planetarium in de eigenlijke zin van het woord (het dus niet, want we laten verschrikkelijk ve§l meer zien dan i planeten. Je zou het eerder een universium moeten noemen zoiets. Maar de naam planetarium is nu eenmaal Ingebur- krd". «onder van Jena legeerder was Nederland zo'n planetarium rijk dat beter universl- kon heten. Het werd in 1934 geopend in de koepel op het iuw van de Haagsche Courant te Den Haag en stond bekend Jiet wonder van Jena", naar de plaats waar Zeiss de uiterst .ewikkelde en verfijnde apparatuur had gebouwd. Maar bij een lie brand op 29 januari 1976 ging dit mirakel van optisch ver- reddeloos verloren en sindsdien heeft Nederland het zonder vergelijkbare attractie moeten stellen. Amsterdam gaat nu eerste de leemte vullen en wint daarmee de race van plan nenmakers. Het Haagse plan Immers voor een ruimtetheater an- djex planetarium in de buurt van het gemeentelijk Museum voor if-Onderwijs is nog pas in zijn ontwikkelingsstadium en wordt ïreigd door twijfels rond de exploitatiekosten, terwijl Rotter- i met zijn voornemens nog verder van huis is. in leemte opgevuld. Jazeker, vindt prof. Van den Heuvel. En kt hem betreft mag Den Haag zowel als Rotterdam fluks het rtisterdamse voorbeeld volgen, want er is irnde Randstad rulm- voor alle drie. „Kijk maar naar Duitsland of Japan. Daar be- likt vrijwel elke grote stad over een1 planetarium. En ze trek- n, zelfs In middelgrote plaatsen als Stuttgart of Osaka on- NIEUW PLANETARIUM IN AMSTERDAM (Van onze correspondent Dick Toet) I'LANTA Het Is 28 Juli 1979. Een zomerse dag zoals er vele n In Atlanta. Het is warm (33 graden) en benauwd. Aan de rand n een kermisterrein in het armoedige zuid- westen van de mo- ime snelgroeiende stad, zoekt een oude vrouw naar lege blik- i, die Indien van aluminium een paar centen kunnen op- «ngeh. In het dichte struikgewas langs het terrein stuit ze plot ting op een lichaam. Het blijkt dat van Alfred James Evans, 13 JÉ oud, drie dagen tevoren verdwenen op weg naar de bio- oop. De gealarmeerde politie ontdekt nauwelijks 50 meter van Ifreds lijk dat van een andere Jongen: Edward Hope Smith (14 ar), acht dagen tevoren verdwenen op weg naar een rol- ihaatsbaan. Edward is In de borst geschoten met een pistool, Ifred blijkt gewurgd. e kennelijk dubbele moord brengt diepe verslagenheid teweeg ari de onmiddellijke omgeving; voor de politie is het niet meer dan aglen wat zwaardere routinezaak. De plaatselijke kranten besteed- ei en nauwelijks meer dan plichtmatige aandacht aan de zaak. At- otnta, via het grootste en op een na drukste vliegveld van de Ver- 30 ilgde Staten uitgegroeid tot „de poort naar het zuiden van de elBrenlgde Staten", is een fors aandeel In de toename van de ot rare criminaliteit niet bespaard gebleven, ir- aar niemand kan op dat moment vermoeden, dat de moord op id Iward en Alfred het begin Is van een afschrikwekkende reeks, e thans 28 slachtoffers heeft opgeleverd. Is op 4 september 1979 Milton Harvey (14) niet thuis komt van ïdb bank waar hij een rekening voor zijn moeder heeft betaald, Ie n eigenlijk alleen zijn moeder, stiefvader en vier oudere broers ïg i zussen ongerust. Milton, een rustige, intelligente jongen, is el et het prototype van een straatjongen. Datzelfde geldt voor Yu- ts if Bell, 9 jaar, een bijdehandje. Hij lijkt voorbestemd om ooit de ,7 (zichtloosheid van het getto te ontvluchten. Hij keert op 21 ok- <s iber niet terug van een boodschap voor een oude dame. Op 5 leüvember wordt het lijkje van Milton gevonden, drie dagen later T- 8t van Yusef. De moeder van Yusef is de eerste die aan een ar menhangende serie moorden gaat denken. Ze beweegt andere ig oeders tot actie. De politie is nog niet zover. Bt blijft ruim vier maanden stil. Maar op 4 maart 1980 verdwijnt lëngel Lanler (12) een van de twee meisjes In de reeks. Haar Ie loeder slaat alarm als ze niet thuis komt voor haar favoriete -programma „Sanford and Son". Zes dagen later werd Angel et ver van huis gevonden, vastgebonden aan een boom en ge it urgd. De politie voegt haar niet toe aan de reeks, die op dat y loment op vier staat. Het vermoeden bestaat dat Angel is ge- Nikt als „boodschappertje" in een drugszaak. Tot nu toe is nog r- Ben arrestatie in Angels zaak verricht. Voorlopig is het een van r- b vier zaken, waarvan een FBI-woordvoerder onlangs zei dat die y 'Jwel buiten de reeks vallen en dat de dader mogelijk onder i- imllleleden gezocht moet worden. De FBI-man noemde geen it amen, er Is in geen van de gevallen een arrestatie verricht en d 'gemeen Is de uitlating als een psychologische blunder van de Brste orde beschouwd. J; Wraak" n o de moord op Angt zwelt de reeks snel aan. Jeffrey Mathis n 'O) verdwijnt een week erna. Zijn lijkje wordt pas bijna een Jaar ter gevonden. Jeffrey's vader is zeven jaar geleden vermoord 's lid van een particuliere bewakingsdienst. Op 19 mei verdwijnt r'c Middelbrooks (14). De volgende ochtend wordt hij naast zijn ets gevonden. Hij is dood geranseld. Ook In dit geval houdt de olitle de zaak bulten de reeks. Eric, die zijn vader nooit heeft ekend en zijn moeder voor het laatst zag toen hij vijf Jaar was, 3d kort voor de moord een belastende getuigenis afgelegd te en een aantal teenagers. De politie houdt het in Erics zaak op wraak". 'p 9 Juni 1980 gaat Christopher Richardson (11) naar het zwem- ed. Zowel zijn vader als zijn stiefvader zitten in de gevangenis, ji wordt niet meer levend terug gezien. Zijn lijk werd pas begin 't Jaar gevonden, na dat van Earl Terrell, het twaalfde slachtof- atonla Wilson, een 9-jarlg lievelingetje van haar moeder en de ^urt, verdwijnt op 22 juni. Zij is het tweede meisje onder de 'achtoffers en ook hier gelooft de politie In een incidentele zaak, 'aarbij de vermoedens uitgaan naar de familie van Latonia en Er zijn dan In een jaar tljds 8 kindéren vermoord, drie worden nog vermist. Sommige ouders en buurtbewoners schreeuwen al maanden om hulp. De plaatselijke pers besteedt toenemende aandacht aan de kwestie. Ook buiten Atlanta beginnen de ge heimzinnige „kindermoorden" aandacht te trekken. Speciaal team Het Is na de moord op Anthony Carter, dat de politie In Atlanta een speciaal team op de zaak zet. „Veel te laat", aldus een van de vele punten van kritiek op het politie- werk tot nu toe. De reeks gaat door. Op 30 juli wordt Earl Terrell (10) uit het zwembad gezet omdat hij heeft gevochten. Op 9 Januari wordt geveer de helft van de Amsterdamse agglomeratie per jaar honderdduizenden bezoekers. Amerika telt honderden planeta ria. België bouwt alweer zijn derde. Maar Nederland bleef, na de brand in het Haagse Zeiss Planetarium, het enige Westeuropese land zonder kunstmatige hemelkoepel. Hetgeen des te verwon derlijker is omdat bij ons sterrenkunde en ruimtevaart toch sterk in de belangstelling staan". Er zijn volgens prof. Van den Heuvel stadskinderen die nooit meer dan een paar honderd sterren aan de nachthemel hebben zien staan, terwijl het er duizenden hadden moeten zijn. Straat verlichting en luchtvervuiling benemen steeds meer de blik op de praal van het uitspansel; alleen de helderste hemellichamen kun nen er met hun lichtbundels doorheen priemen. En ook op het platteland is de situatie vaak niet veel gunstiger. Moderne kinde ren hebben dus veelal geen flauw benul van het werkelijke ge zicht dat de nachthemel biedt. Trekpleister Daarom acht prof. Van den Heuvel de komst van een planetari um In Amsterdam en straks misschien in Den Haag, Rotter dam, in andere steden of regio's van groot educatief belang. „Ik vind het een hulpmiddel bij uitstek om een groot publiek en vooral de jeugd vertrouwd te maken met de sterrenhemel en zo de bewegingen van zon, maan en planeten langs de hemel te le ren kennen. Daarnaast is zo'n planetarium natuurlijk een cen trum voor de verspreiding van kennis en literatuur over sterren kunde, ruimtevaart en natuurwetenschap in bredere zin. En het vormt een toeristische trekpleister van de eerste orde. zoals ze zich in Den Haag nog wel zullen herinneren". Daar sprak men dus over het wonder van Jena en ook prof. Van den Heuvel denkt er met veel respect aan terug. Maar in Amster dam zal men over het wonder van Oberkochen gaan spreken; naar het dorpje In de Swablsche Alpen waar Zeiss, voor de Rus sen uit het Oostduitse Jena wegvluchtend, in 1945 min of meer per ongeluk neerstreek om er een nieuwe optische industrie uit de grond te stampen. Meer dan 29.000 onderdelen telt de pro jector die het hart van het planetarium gaat vormen. Een compu ter stuurt hem, zodat de mogelijkheden vele malen groter zijn dan indertijd bij de met de hand bediende Haagse apparatuur. Prof. Van den Heuvel vertelt met stijgende geestdrift: „Dank zij de centrale projector kunnen we op de binnenwand van de koe pel, die een doorsnede van twintig meter krijgt en plaats biedt aan 350 bezoekers, 8900 sterren afbeelden. Ze staan op dezelf de wijze gerangschikt als aan de werkelijke sterrenhemel, met de Juiste helderheden en kleuren. De toeschouwer heeft dan ook, wanneer de lichten langzaam uitgaan, het gevoel dat de avond- echt aan het vallen Is. We kunnen de zon zelfs even groot en rood laten ondergaan als hij dat bij Scheveningen doet, of we kunnen het Alpenglühen vertonen, want we zijn in staat op de ronde wand elk gewenst landschap te projecteren, even natuur getrouw alsof u er middenin staat. Naarmate dan de schemering voortschrijdt, worden een voor een de sterren zichtbaar, eerst alleen de helderste, maar langzaam ook de duizenden zwakkere sterren. De weergave is zo realistisch dat zelfs de NASA zijn astronauten traint met behulp van een Zeiss Planetarium". De interessantste foefjes kan men vervolgens met dit kunstmati ge firmament uithalen onder de reusachtige koepel (Den Haag had een doorsnee van slechts 12 meter; het grootste planetarium ter wereld heeft slechts 4 meter meer dan het Amsterdamse zal krijgen). Men kan bijvoorbeeld voor elk tijdstip In verleden en toekomst tonen waar de planeten zich tussen de sterren bevon den of zullen bevinden. In enkele minuten kan men de klok dui zenden jaren vooruit of achteruit zetten. Wil iemand een sterren regen boven de Sahara zien, het noorderlicht boven Spitsbergen, een zonsverduistering boven de pyramide van Cheops, een on weer boven Kaap de Goede Hoop, terwijl het Zuiderkruis nog ne't door een wolkenwak priemt? Het kan allemaal, mede dank zij de lanschapsprojectie, met griezelige precisie. Maanwandelaar Men kan zich zelfs een maanwandelaar wanen en neerkijken op de aarde zoals Armstrong en Aldrin hem moeten hebben gezien na hun eerste landing daar in 1969. En men kan verder gaan: een complete ruimtereis maken waarbij de planeten en andere hemellichamen realistisch voorbij trekken. Het programma zal voortdurend aan de actualiteit worden aangepast. Tijden de re cente ruimtereizen naar Saturnus bijvoorbeeld zou men een spe ciaal programma aan deze planeet hebben gewijd. Over de exploitatie maakt prof. Van den Heuvel zich als voorzit ter van de Stichting Amsterdams Planetarium geen zorgen. Dit in tegenstelling tot de Haagse twijfelaars. De vijf miljoen gulden die het geheel gaat kosten, komen er volgens hem wel weer uit. Nu heeft hij het voordeel dat de eerste paal voor zijn planetarium geslagen is op het terrein van de Floriade, de gigantische ten toonstelling van bloemen, planten en gewassen, die eveneens in april volgend jaar zijn poorten opent. Minstens 4 miljoen bezoer kers worden daar verwacht en het zou raar lopen als het planeta? rium er niet een flink graantje van meepikte. Een voordeel is ook dat veel attracties van die Floriade na het einde van de expositie gehandhaafd blijven. Het deels recreatief, deels educatief opge zette park is bedoeld als permanente magneet en de aanwezig heid van een planetarium zal de aantrekkingskracht ervan alleen maar vergroten. PIET SNOEREN directe omgeving. Latonia wordt vier maanden later gevonden In een bosgebied in de buurt van haar huis. Aaron Wyche (10) een vriedelijk Intelligent Jongetje met artistieke Inslag, worc^een dag nadat hij Is verdwenen dood gevonden on der aan een spoordijk. Gevallen of geduwd? Gevallen, neemt de politie onmiddellijk aan. Geduwd, zegt zijn familie, want Aaron heeft hoogtevrees en zou nooit uit eigen wil zo dichtbij een spoordijk komen. Anthony Carter (9), een vrolijk, handig straatjoch, wordt op 6 juli als vermist opgegeven. De volgende dag wordt hij gevonden. HIJ is om het leven gebracht vla diverse messteken, reden waarom de politie ook In dit geval aan een Incidentele zaak denkt. Voor het nieuwe planetarium is inmiddels de eerste paal geslagen op het terrein van de Floriade, de gigantische tentoonstelling van bloemen en planten, die eveneens in april volgend jaar zijn poorten opent. „Gehelmde" prol. van den Heuvel maakt zich geen zorgen over de exploitatie. Van de vier miljoen Floriade- bezoekers hoopt hij een Ilink graantje mee te pikken. Van de laatste acht slachtoftere zijn er zeven in het water gevonden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 25