énui Schroeven in een handomdraai binnen de perken Touch-enart-knife Vlot verloop van tomatenhandel Minstens één keer per week meubelbekleding ook reinigen ,voor hikt v in, zei -LAND EN TUINBOUW/IN EN OM HET HUIS LEIDSE COURANT Een oeroude wet voor de doe-het-zel- ver is: „Gebruik nooit gereedschap voor klussen, waarvoor het niet ge maakt is". Een beitel is niet gemaakt om er schroeven mee te draaien, een staalborstel gebruik |e niet om verfla gen van hout te verwijderen. Toch zijn er uitzonderingen op deze regel. Een voorbeeld darvan is hot gebruik van een booromslag voor het in- en uit draaien van schroeven. Er zijn tegenwoordig booromslagen In de handel - niet de goedkoopste, maar wel de beste - die In de boorkop een vierdeli ge klem hebben, waardoor er de schroef- bitsen in passen, zoals die bijvoorbeeld worden gemaakt voor boormachines waarmee schroefwerk kan worden ver richt. Als zo'n booromslag dan ook nog voorzien Is van een ratelmechanisme (dat is zo'n „vrijloop" naar links, waardoor de handle telkens even teruggehaald kan worden) Is het helemaal mooi. Je kunt er dan namelijk ook mee schroeven op moeilijk bereikbare plaatsen. In de praktijk blijkt, dat met zo'n boor omslag een enorme kracht kan worden uitgeoefend op schroeven, een kracht die kan worden vergeleken met die, welke met behulp van een machine wordt ver kregen. En ten opzichte van de pomp- schroevendraaler, die ook vaak wordt gebruikt bij moeilijke schroefkarwelen, heeft het systeem een duidelijk voordeel: de bits schiet niet zo gauw uit de gleuf van de schroef, omdat je met een boor omslag meer vat hebt op het tempo, waarin wordt gewerkt. Een booromslag zoals hier wordt be doeld kost ongeveer zestig gulden, setjes met drie bitsen In verschillende maten zijn te koop voor bedragen tussen de ze ven en twaalf gulden. KLemmetjes Voor het in- en uitdraaien van schroeven op lastig bereikbare het systeem van klemmetjes die op de schroeven- ZATERDAG 13 JUNI 1981 PAGINA 2 draaier worden geschoven en waar tussen dan de schroevt geklemd worden, alom bekend. Het idee van Stanley met Introductie van „Clip 'n Grip" Is daarom alleen interessant van wege de prijs: 4,95 per set van 3 stuks. Spijker Kwasten BV in Beverwijk Importeert sinds kort de OLFA „Touch-Knife" en „Art-Knife". Het eerste Is een klein mesje dat er vriendelijk uitziet, maar ook sterk en scherp Is en gebruikt kan wor den voor uiteenlopende karweitjes. Het is een al- tijd-blj-de-hand-mesje voor het doorsnijden van touwtjes, het open maken van vacuum verpakte le vensmiddelen enz. Men zou er zelfs een sinaasap pel mee kunnen pellen. Het snljdertje zit in een kunststof houdertje ter dikte van 5 mm en kan met de duim naar buiten worden gedrukt. Laat men het veertje los, dan vliegt het mesje weer naar binnen. De Touch-Knife kan aan de sleutelbos worden ge hangen en kost 1.95. De OLFA (uitvinder van de afbreek- of cuttermes sen) „Art-Knife" komt goed te pas bij modelbouw, het snijden van sjablonen en soortgelijk kreatief werk. Nieuw Is dat dit hulpstuk als een pen kan worden vastgehouden. Voor 7,50 ontvangt men het apparaatje met zes mesjes (plus een „afbreker- tje"), een dispenser met 5 reservebladen van elk zes mesjes (Stainless staal) en beschermkapje. DIT: Geen stank en ook niet giftig Sadolin Produkten BV In Hengelo Introduceert een universele lak voor alle Interieurhoutsoorten onder de naam „DIT". De melkachtige substantie kent een paar opmerkelijke eigen schappen: niet giftig, geen stank en niet brandgevaarlijk. Alle bestaande lakken hebben deze euvels wel en terecht meent de fabrikant dat het hier gaat om een revolutionaire, milieu vriendelijke lak, die niet vergeelt en vele toepassingsmogelijk heden heeft. Daarnaast is het kras- en slijtvast en betemd te gen alle gebruikelijke huishoudreinlgingsmlddelen, alcohol en Inkt. De pluspunten hebben het produkt voor de consument niet duurder gemaakt: drieachtste liter kost 9.95, driekwart liter 16.75 en 2,5 liter 51.90. Op kaal hout - dus materiaal dat niet eerder bewerkt is met een middel - is één liter voldoende voor twaalf vierkante meter. Markt voor tomaten gunstiger dan vorig seizoen. Het Is beslist geen uitzondering dat de prijzen na Pinksteren in, elkaar zakken, hier wordt elk jaar met spanning naar uit geke ken. Men kan stellen dat de tomatenhandel de afgelopen week vlot verlopen is en dat het prijsverval binnen de perken bleef. In de laatste week van mei nam de export naar West- Duitsland af. Dit is op zich niet zo verontrustend, omdat zich vorig jaar precies hetzelfde afspeelde. In de tweede week van Juni nam de export weer toe, zij het wel nadat de tomaten in prijs gedaald waren naar 6 gulden per kistje. Een op het ogen blik positieve ontwikkeling is de toegenomen export naar Frankrijk, Engeland en Scandinavië. De geëxporteerde hoe veelheden vallen groter uit dan die van vorig seizoen. Hieruit valt af te lelden dat de markt voor tomaten er op het ogenblik wat gunstiger voor staat dan vorig seizoen. Dit geldt ook voor de vleestomaten, de aanvoer werd wat kleiner, maar de aan gevoerde hoeveelheden zijn altijd nog zo'n 500 ton groter dan vorig seizoen. De prijs voor de vleestomaten trok zelfs nog aan, voor de sortering BBB werd er op donderdag 11 juni op Veiling Westland Noord gemiddeld 2.51 per kilo betaald. Vo rig Jaar lag de prijs in dezelfde verslagweek op 1.99 per kilo. Voor de ronde tomaten was er wel sprake van een prijsdaling. De A-l-export bracht gemiddeld 1.96 per kilo op, vorig jaar In dezelfde week 1.57. Het aanbod kan bij wat hogere tem peraturen groter worden, de prijs zal dan een lichte daling te zien geven. Naar verwacht zullen de prijzen wel gunstig af blij ven steken bij die van vorig Jaar. Paprika's De aanvoer van groene paprika's nam verder toe, die had tot gevolg dat de prijs daalde naar 3.40 per kilo. Het aanbod van groene paprika's bereikte in de eerste week van juni het niveau van vorig seizoen. De prijzen steken echter gunstig af bij die van vorig seizoen. In de afgelopen week lagen de prij zen 25 tot 27 cent per kilo hoger. Bij de rode sortering liepen de prijzen weer op en wel naar 7.50 per kilo. Het totaal aan bod van paprika's zal de komende week groter worden met als gevolg dalende prijzen. „Super boormobiel" van Wolfcraft is een hulpstuk voor de boormachine. Er zit een dieptestop op, waardoor een groot aantal gaten op exact dezelfde diepte geboord kunnen worden. In de voetplaat is bovendien een prisma aan gebracht en daardoor wordt het maken van ope ningen in ronde materialen, zoals buis en pijp, ook een stuk eenvoudiger. Schuin boren is mogelijk tot onder een hoek van 60 graden. Het hulpstuk is leverbaar in twee uitvoeringen (belden ruim 51.-), geschikt voor twee groepen boormachi nes. Daarmee wordt be doeld dat belde typen niet op alle machines passen. MULCHEN Wij wonen in wat heet een „gematigde" klimaatzone. Maar velen zullen het met ons eens zijn dat dat „matige" vaak ver te zoeken is. Dagen met gloeiende zon worden afgewisseld met regenvla gen, In voor- en najaar komt het meer dan eens voor dat de tem peratuur van de ene dag op de andere tien graden hoger of lager is. Om dan van de nachten nog maar te zwijgen. Deze uiteenlopende klimatologische omstandigheden zijn niet goed voor de grond. Fel zonlicht kan de grond snel uitdrogen, harde regenbuien doen de bovenlaag van de aarde dichtslibben. Daarom is het goed die bovenlaag van de grond tegen sterke Wisselingen in temperatuur en dergelijke te beschermen, tn Duitsland heeft men daarvoor een woord: „Mulchen". Mulchen betekent dat we de grond tussen de planten bedekken met een laag organisch materiaal van zo'n vijf tot tien centimeter. Daar voor kan allerlei tuinafval gebruikt worden; heel geschikt is bij voorbeeld afgemaaid gras van het gazon maar ook een flinke laag bladeren uit het bos of van eigen heesters en bomen kan gebruikt worden. Zorg er wel voor dat in het materiaal geen ziek tes zitten. Verder zijn heel bruikbaar: stro en turfmolm. Zo'n afdeklaag houdt de grond, ook bij extreem warme omstan digheden, heel lang vochtig. Bij hevige regenval of bij langdurig sproeien blijft de losse structuur van de grond bewaard. In de mulchlaag kunnen bodembacteriën zich prima vermeerderen en dat is goed voor de samenstelling van de grond. Al met al veel voordelen voor de grond en die komen ten goede aan de planten die we in die grond verbouwen. Mulchen is vooral aan te raden bij planten die lang op eenzelfde plaats blijven staan en een voch tige grond nodig hebben. Om er maar eens een paar te noemen: selderij, tomaten en rozen. Maar ook bessenstrui- ken en vruchtbo men op lage on- derstammen zijn er zeer mee ge- Een mulchlaag: goed voor rozen. diend. Meer over deze manier van bodem-afdekking is te vinden in een nieuw deeltje in de serie Thieme's Tuinvaria: „Tuinieren op de Juiste wijze". Een uiterst overzichtelijk boekje voor de beginnen de amateurtulnier maar ook voor oude rotten in het vak geeft het boekje veel aardige Informatie. Alle delen van de tuin als siertuln, groentetuin en zelfs de „boomgaard" krijgen aandacht. Vanaf het spitten, het laten on derzoeken van de grond en het zaaien tot en met het bewaren van de oogst komen aan bod. In korte teksten en met veel illu straties die duidelijk maken hoe de verschillende handelingen uitgevoerd moeten worden. Tegelijk met dit boekje In dezelfde serie verschenen een bundel tje over Cactussen en andere succulenten en over tulnbloemen. Het kweken van cactussen Is een steeds groeiende hobby. De fraaie exotische bloemen die verschillende cactussoorten kunnen dragen zijn voor de ware liefhebber een uitdaging. En met be perkte middelen is al een heel aardig kwekerijtje op te zetten. Heel belangrijk voor de bloei van veel cactussen is de manier waarop ze overwinteren. Enkele graden te hoog of te laag in de winter kan het verschil uitmaken tussen geen bloei of een enor me bloemenpracht in de bloeitijd. In de bundel staat duidelijk aangegeven welke soorten succes garanderen en welke echte zorgenkinderen zijn. Heel praktisch dus. Ih het bundeltje Tulnbloemen wordt een overzicht gegeven van vaste planten, zaaibloemen en bloembollen. Ook de rozen zijn niet vergeten. Bij een goed gebruik kan de tuin het hele Jaar door een weelde aan bloemen leveren met een minimum aan werk. En wie heeft er nu alleen een tuin om In te werken? Af en toe is het heel prettig om er alleen maar In te zitten genieten. Super boormobiel Stofzuigen Is misschien niet met huldtalg en transplratie- één van de prettigste dagelijk- vocht In aanraking komt, zal se huishoudelijke karweitjes, het moeilijk te reinigen zijn. Toch moet het gebeuren. In Beter Is de bekleding een tot vele gevallen beperkt men twee keer per week te stofzul- zich tot tapijt en de stof afne- gen. Wanneer het stof vast zit, men van de salontafel; de (ge- vóór het zuigen met een bor- stoffeerde) meubels worden stel bewerken (en niet met de wijderd. Afneembare kusseno- jsjiet nogal eens vergeten. Dat ver- matteklopper, dat is niet zo vertrekken van draion ptev gfljkk zuim beperkt de levensduur, goed voor het weefsel) en als weefsels kunnen gereinigd >//0 tra zo meent de Stichting Pers- het poolweefsels (velours, trijp worden vla een handwarmst re<j< rren ar we ;ht me nacht laar op het du plane zoiets vuild Is, kan een behandeling^", met een droogschuim verhel derend werken. Men laat hetL, schuim ongeveer twintig minu- ten inwerken. Het achter ge- leerdei bleven poeder kan met bor- nkon stel en stofzuiger worden Mr- stouw igenikk centrum Woninginrichting. Op stoelen, fauteuils e.d. of pluche) betreft, dan werken sopje: goed spoelen en nlelpn verc In de richting van pool of wringen, drukken of knijpen s eersl vleug. De beste methode op Als de stof mooi vlak word anmak* dit punt is: eerst zuigen, dan gehouden, kan het ook In d ex plar wasmachine. De hoezen moe onó ten In nog vochtige toestan tdreigc opruimen, wordt dit elke dag Als de bekleding door onvol- weer om de vulling worde m me dikker. Wanneer dit laagje doende stofzuigen ernstig ver- gedaan. »n leei It hen hetzelfde laagje stof als op de borstelen en opnieuw zuigen, vloer en tafel en bij het niet- Komkommers in prijs gedaald De komkommermarkt is de afgelopen week in de problemen geraakt. Het gegroeide aanbod ondervond duidelijk afzetpro- bremen, zowel op de binnen- als op de buitenlandse markt. Naast het gegroeide aanbod heeft ook het weer niet bepaald consumptiebevorderend gewerkt. Het uiteindelijke resultaat was dat er lagere prijzen betaald werden. Voor de sortering 41/76 varieerde de prijs van 34 tot 44 cent per stuk. Vorig seizoen werd In dezelfde verslagweek 37 tot 60 cent per stuk betaald. Voor de komende week wordt een minder omvangrijk aanbod verwacht, of dit tot prijsherstel zal lelden is nog maar de vraag. Beter weer zal zeker een gunstige uitwerking op de prijsvorming hebben. Overige gewassen Door het toenemende'aanbod van natuursla werd de prljsdruk groter. De gemiddelde prijs daalde met 10 cent per krop en kwam op 22 cent. De aanvoer van sla blijft groeien en als ge volg hiervan zal de prijs verder dalen. De andijvie-prijs wist zich de afgelopen week redelijk te handhaven, er werd 59 cent per kilo betaald. Een prijsdaling Is echter niet uitgesloten. Spi nazie liep de afgelopen week verder In prijs op, de prijs kwam uit op 1.06 per kilo. De prijs zal gelijk blijven of iets dalen. Het nog steeds kleiner wordende aanbod van prei blijft duur, de gemiddelde prijs lag op 3.68 per kilo. Bloemkool werd de afgelopen week niet goedkoper^ vooral door het koele weer kon er in een rustig tempo geoogst worden. Voor de sortering „zessen" werd er 2.17 per stuk betaald en voor de „achten" 1.97. Het aanbod van bloemkool zal blijven groeien, de snel heid is afhankelijk van het weer. Hetzelfde geldt voor de prijs vorming, ook bij een sterk groeiende aanvoer zullen de prijzen vlot dalen. Het aanbod van bospeen van de volle grond zal de komende tijd toenemen. Hierdoor wordt de prijsdruk geleide lijk groter. In de afgelopen week lag de gemiddelde prijs op 1.72 per bos. Voor aubergines varieerde de prijs van 2.55 tot 2.95 per kilo voor de sorteringen van 300/400 en 225/300. Het aanbod lijkt stabiel te blijven, hetzelfde wordt er van de prijzen ook verwacht. De aanvoer van tuinbonen begint ook weer op gang te komen, er werd 1.27 per kilo betaald. Klein fruit Het klein Wultseizoen is van start gegaan met de aanvoer van aardbeien, deze brachten de afgelopen week ƒ1.- per doosje op. Spoedig zal het aanbod van de volle grond zo groot zijn dat de aardbeien per kilo verhandeld zullen worden. Er wor den ook weer rode bessen aangevoerd. De prijs ligt op twee gulden per doosje. Frambozen spannen de kroon in prijs, er werd 4.60 voor een doosje van 200 gram betaald. Perziken werden geveild tegen een gemiddelde prijs van 66 cent per stuk. De kasprulmen varieerden, afhankelijk van het soort, in prijs van 7.20 tot 11.75 per kilo. Naast de aanvoer van het Hollandse fruit worden er kersen ingevoerd vanuit Italië tegen een groothandelsprijs van 7.- per kilo. Twee miljard gulden aan bloembollen uitgevoerd De export van bloemisterijprodukten Is in het afgelopen jaari de or met 17,1 procent gestegen. In totaal werd voor een bedragen wal van bijna twee miljard gulden door ons land geëxporteerd m nai Het marktaandeel van West-Duitsland liep terug van 68,5 to nta, vl 66,4 procent. Daarentegen nam de export naar Engeland ei ilgde Frankrijk toe. De export van potplanten steeg over 1980 meiwenlg bijna 28 procent en die van snijbloemen met 15 procent tofrare c een bedrag van 1.523.677.000 gulden. Dit blijkt uit het over- aar nl zicht van de Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland Iward (VBN). a thai 8 op De exporttoename naar West-Duitsland bleef relatief gezien i ban weer achter bij het totale stijgingspercentage. In 1980 nam de nelgi export naar West-Duitsland met 11,8 procent toe. Het belang i zus: van de landen Frankrijk en Engeland neemt bijzonder snel et het toe, zo wordt geconstateerd. Nam Engeland in 1978 slechts f Bell 1,1 procent van de snijbloemenexport af, in 1980 ging al 2,7 tzlcht procent naar dit land. De export naar Engeland steeg ondanks iber n de moeizaam verlopende uitvoer van chrysanten in het vierde ivemt kwartaal als gevolg van de bekende mineervlieg en de Japan- it var se roestproblematiek. De groei van de snijbloemenexport naar ment Frankrijk handhaafde zich op het niveau van 1979 en bedroeg oedei daarmee 25,8 procent. Bt blij Ook in 1980 bleef de groei van de bloemenexport naar Belgié igel I en Luxemburg achter bij die naar andere landen. Naar beide &edei genoemde landen nam de snijbloemenexport toe met 4,2 pro- -prog cent. In 1980 nam deze export naar Zwitserland met 10,3 pro- Bt vei cent toe. De export naar Oostenrijk steeg met 13,5 procent urgd. De ontwikkeling van de export naar Italië is bijzonder tevre «mer denstellend. Nikt In twee jaar is de export van snijbloemen naar dit land ver- sen a dubbeld. De export naar Denemarken stijgt nog steeds ster-Bvler ker dan de gemiddelde stijging. In 1980 weden er 21,4 pro- ijwel cent meer snijbloemen naar Denemarken uitgevoerd. De ex- imlliei port van snijbloemen naar Zweden en Noorwegen verloopt ®fen minder succesvol. In 1980 werden hier stijgingen gerealiseerd fleme van respectievelijk 7,7 en 5,4 procent. De export naar de Ver- tote enigde Staten verloopt hoopgevend. In 1980 bedroeg de snij bloemenexport naar de VS 14,2 miljoen gulden tegen 8,3 mil- Wr£ joen in 1972. Hoewel minder spectaculair dan In 1979 ver toonde de potplantenexport in 1980 de zeer forse groei van de 27,9 procent. Hiermee bereikte de export van potplanten een ve bedrag van 354.998.000 gulden. tef 9 Met een groei van 25,6 procent bleef de export naar West- 'ld Duitsland iets onder het gemiddelde. Van de totale potplante- nc M nexport was nog 50,1 procent voor dit land bestemd. De Bj® 9' grootste stijging, namelijk 84,8 procent, vertoonde de export ™tle naar Italië. Inmiddels is Italië belangrijker dan Zwitserland en Oostenrijk geworden voor onze plantenexport. Ook de export M kt naar Engeland en Frankrijk vertoonde een zeer forse stijging ®n w met een toename van respectievelijk 69,8 procent en 40,9 ™r3al procent. Vergeleken bij de groei in 1979 werd de exportstij- P9 J ging naar Zweden en Denemarken aanzienlijk minder. Spanje 2 lijkt goede mogelijkheden te bieden voor de Nederlandse pot- 'j planten. In 1980 nam de uitvoer naar dit land met 59,9 pro- "I®3 cent toe. Er kan worden gesteld dat de groei van de export voor een flink deel ook is te danken aan het marketingbeleid. Onze positie wordt ook naar het oordeel van de VBN in sterke mate bepaald door het snijbloemen- en potplantenassortl- ment. De marktmogelijkheden moeten dan ook optimaal wor- aarD den benut en waar mogelijk worden bijgestuurd. De export statistiek voor de snijbloemen kan hierbij goede diensten ver lenen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 24