Arabieren vragen Europeanen: „Vergroot druk op Begin" Vergetelheid Israël gaat door met inlijving van bezette gebieden vroeg Iemand aan enig Idee hoe oud Kennedy nu zou zij, weest als hij niet In ber 1963 In doodgeschoten kenwerk Jongste Amerikaanst sldent op het Witte ik me de 60", wan tedag had Ik den. Het Is om zijn 64 en de bereikte precies dat hij voor mij varing aan de achtlge" president te denkt een oudere man, dl Nederlandse ven toch al weer fi met pensioen had zijn. De meeste van realiseer Je Je dan toch maar als gekkei het ons toegemetenI gewricht. W vaak zelfs het geve de tijd. Zeker de krat hier zeven maal en zes maal per week\ binnenrolt is een mi opname. Weliswaar ten wij Journalisten en dan die moment me In een wat mt loos kader te ph maar de krant van gl wint het nooit van dl vandaag. Neem nou een voormalige Ameril president: Jimmy Vier Jaar lang wai naam toch nagent Ieders lippen. Nau\ vijf maanden geledei hij In het Witte Huis lost door Ronald flea maar zelfs de Amerik<n media besteden slechts uiterst plichtrr aandacht aan de over schaarse openbare schijningen van Carte schrijft een boek, dal getwijfeld saai, gedegt integer zal zijn, maai uitvoerige gras rond woning In Plains (Gec en Is druk met het In ten van een Jimmy Ca bibliotheek In Atl Met Jimmy verdwenen trouwd geworden na r a/s Cyrus Vance, Ant Young (bezig burgemt t ter van Atlanta te mit Billy Carter. Bitxis Mondale. Muskle. He\ er naar uit dat u allee naam Mondale nog u zult horen als hij In mogelijk een van de dt cratlsche kandidaten het presidentsschap zijn. Verdwenen is ook de John Anderson, het i beeld van oud-nieuw Frits Tors, die tevei probeerde als onafhi lijk kandidaat zowel C als Reagan te slim zijn. Anderson heeh rieuze plannen een partij op te richten, zo nam Ik onlangs vla pi 18 van het tweede k van de New York Ti Als dat lukt, zult u na van Anderson horen, de kans daarop Is u gering, zo niet uitgesl Nog dichterbij zijn dt gijzelden, 53 Amerikt die teruggekeerd uit li se gevangenschap e: weken lang de ogen de wereld op zich gi hadden. Het gaat met ze, zo bleek onl op een reünie In West glnla, waar er 31 bij e' waren. En de meestei ven toe die paar wekt de schijnwerpers elg wel geweldig te he gevonden. Onlangs het al zonder enige i gebeuren dat Joseph bic (24) als enige vei 21 militairen In de g geen onderscheiding k uitgereikt. Sublc we gewillig geweest voo Iraanse bewakers, t het ministerie van del en daarmee basta. Net als velen van de ui zicht verdwenen polll ook een aantal ou zelden bezig boek schrijven. Maar ook op de overvloedige kaanse boekenmarkt geen garantie voor vermaardheid. Politiek Is natuurlijk enige sector waar maardheld en verget soms erg dicht bij liggen. Het kan oo filmster zijn als John volta, die voor een periode de wereld aai voeten had met filmwe als „Zaterdagse koorts" en „Smeer" een dorp Lake Placid na de winterspelen sf lieden, bezoekers en teurs zag wegtrekkei bleef zitten met een ti van 8,5 miljoen dollai het kan een Jonge w zijn als Karen Ann Quh wier naam een syno werd voor „het recht o sterven". Vijf Jaar gel< was haar naam een door de Juridische over de vraag of ze was of leefde. De hoe rechtbank van de New Yersey deed In 1976 uiteindelijk een taculalre uitspraak. Ann Quintan, na een luk al ruim een coma, werd afgeslo de ademhalingsappa die haar In leven hl ren Ann, nu 27 Jaar leeft nog, al zes coma, vergeten dooi leven en de dood. DICK Centraal in het Midden-Oosten-conflict staat het Israël-Palestina-probieem. Onze redacteur Rick Kersjes die onlange drie weken door dit gebied reisde, sprak met leiders op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever. Uit de gesprekken komt het beeld naar voren, dat de kansen op een vreedzame regeling van het Palestijnse probleem wel erg klein zijn geworden. NABLOES „Overal waar ik heen ga word ik door Israëlische militairen achtervolgd. Mijn stad kan ik niet verlaten omdat zij hier voor geen toestemming verlenen. Onlangs werd mijn zoon, die dertien Jaar is, door hen opgepakt. Op het politiebureau werd hem gevraagd waarom ik voor de Palestijnse zaak blijf opkomen. De Intimidatie die de Is raëlische autoriteiten op mij en mijn gezin uitoefenen is sterk". Dit vertelt Bassam Sha- ka, de burgemeester van Nabloes, die begin juni vorig jaar als gevolg van een bomaan slag beide benen verloor. Het gesprek vindt plaats in Shaka's huls, dat halverwege de westelijke heuvelrug in Nabloes ligt. Zijn vrouw Ineia, dip uitstekend Engels spreekt, is hierbij aanwezig. Wij zitten in de serre, die een prachtig uitzicht biedt op het bergland schap van de bezette westelijke Jordaanoe ver. Het gesprek komt al gauw op de serie aanslagen op die tweede Juni van het vorige jaar, waarbij niet alleen Bassam Shaka maar ook de burgemeesters van Ramallah en EJ- Bireh getroffen werden. Voor Shaka is het duidelijk dat de aanslag, die door een ex treem-joodse organisatie gepleegd werd, mede het werk Is geweest van de regering- Begin.' „Nadat president Sadat In 1977 naar Jeru zalem is gegaan om vrede met Israël te slui ten", aldus Shaka. „is er door de Israëlische regering druk op mij uitgeoefend. Zij wilde dat ik mij zou aansluiten bij de Camp David- onderhandelingen. Maar omdat de Israëli's hiermee wilden bereiken dat de PLO buiten spel gezet zou worden, weigerde ik dit. De Israëlische minister van defensie, Weizman, waarschuwde mij vervolgens, dat mij Iets zou overkomen als ik niet van standpunt zou veranderen. In november van het vorige Jaar werd ik gearresteerd. Zij wilden mij het land uitzetten, maar dit stuitte op felle protesten onder de Palestijnen. Ik begon een honger staking. Onder Internationale druk liet de re gering-Begin mij na enkele weken weer vrij. In Nabloes teruggekeerd werd ik opnieuw gewaarschuwd. Nu door de militaire gouver neur van het district Jenin. Daarna volgde die aanslag. Hierbij verloor ik wel mijn be nen, maar niet mijn wil om voor de Palestijn se rechten te strijden". Heeft deze aanslag uw houding ten aanzien van Israël gewijzigd? „Voor de aanslag was het al duidelijk, dat de Israëlische regering zich de gehele westelijke Jordaanoever wil toeëigenen. De Israëli's willen geeri vrede en daarom zal onze strijd harder zijn". Bezetting Met dit antwoord vertolkt Bassam Shaka de gevoelens van de Palestijnen in de bezette gebieden. De voortgaande kolonisatie van de westelijke Jordaanoever, de deportatie In mei vorig jaar van de burgemeesters van Hebron en Halhoel, de vele politieke gevan genen en de talrijke beperkingen opgelegd door de bezettingsmacht, hebben de ver standhouding tussen Israëli's en Palestijnen er de afgelopen Jaren niet beter op gemaakt. Journalisten van het Palestijnse persbureau PPS In Oost-Jeruzalem geven maar al te graag voorbeelden van hoe de bezettingsau toriteiten te werk gaan. „Wel mogen wij en kele dagbladen uitgeven", zo vertelt Iemand, „maar de artikelen worden gecensureerd. Ook worden wij In ons dagelijks werk belem merd. Als er In een stad of dorp In de bezet te gebieden onenigheid is tussen Palestijnen en Israëlische militairen, dan volgt er meteen een blokkade van de betreffende plaats. Niemand mag er dan in, behalve de Israëli sche militairen en Israëlische journalisten. Zo wordt alleen de Israëlische visie op de ge beurtenissen bekend gemaakt. Wij kunnen. pas over het gebeurde berichten als de rust hersteld is, maar dan is het voor de Interna tionale pers niet interessant meer". „Naast dit soort tegenwerkingen wordt ook de verspreiding van onze dagbladen be moeilijkt. Herhaaldelijk wordt er een ver schijningsverbod afgekondigd. Omdat wij ei gen bladen hebben kan de Israëlische rege ring ondertussen wel naar buiten toe de in druk ophouden, dat wij onder een liberale bezetting leven". Verhouding De verhouding tussen de Israëlische rege ring en de Palestijnen Is sinds de Camp Da- vid-akkoorden slechter geworden. Toch zijn er in Israël krachten aan het werk, die oog hebben voor de Palestijnse rechten. Aan en kele leidende figuren uit de Palestijnse ge meenschap vroeg ik naar de betekenis van deze Israëlische groeperingen. Bassam Sha ka was over de Israëlisch-Palestijnse samen werking erg kort maar duidelijk: „Wij heb ben contacten met Israëli's, maar deze heb ben geen Invloed op de houding van de re gering-Begin". De plaatsvervangend burgemeester van He- bron, Moestafa ai-Natscheh, antwoordde: „Geregeld zijn er contacten met de Israëli's. Vorige week kwam Peled (hij Is voorzitter van de Peled-commissie die zich Inzet voor een Israëlisch-Arablsche vrede) naar He- bron. Hij wilde een week bij ons blijven. De militaire gouverneur van Hebron zei hem echter, dat hij deze stad zo gauw mogelijk moest verlaten. Hoe kan er zo een samen werking opgebouwd worden?" De schrijfster-journaliste Raymonda Tawll, die verbonden is aan het Palestijnse persbu reau, liet mij een verkiezingsspeldje zien van de links-zlonlstische Shelli-partij. Op dit speldje staan de Israëlische en de Palestijn se vlag afgebeeld. „Dit moet", zo zegt zij, „de eenheid tussen Israël en Palestina sym boliseren. Maar welke eenheid?", vraagt zij schamper. Van de kant van de Israëlische regering wordt vrijwel elk Initiatief om een betere re latie tussen Israëli's en Palestijnen op te bouwen gedwarsboomd, zegt de Israëlische advocate Felicia Langer. „Vorig jaar had ik In Sofia een ontmoeting met de voorzitter van de PLO, Yasser Arafat. Toen ik In Israël teruggekeerd was, dreigde mijn regering mij een proces aan te doen, omdat ik gesproken had met een vertegenwoordiger van een Is raël Vijandige organisatie". Felicia Langer geeft nog een voorbeeld. „In Januari van dit Jaar wilden wij In Israël een vredescongres organiseren om de verstand houding tussen Israëli's en Arabieren te ver beteren. Dit congres werd door de regering- Begin verboden". Onderdrukking Zij wijst er op dat de onderdrukking van Is raëlische Arabieren toeneemt. „Het Is voor Arabische studenten moeilijk geworden om rustig aan de Hebreeuwse Universiteit te studeren. Geregeld wordt er Iemand gear resteerd. Enkele dagen geleden zijn nog een vijftal Arabische studenten opgepakt, die zit ting hebben in het Arabische Studenten Co mité". Tenslotte zegt Felicia Langer, dat het ook voor Israëlische journalisten moeilijker wordt om te werken. „Een journalist die kritisch schrijft over het zionisme, loopt het gevaar voor anti-semiet uitgemaakt te worden". Ondanks de tegenwerkingen van de rege- rlng-Begln ziet zij een positieve ontwikkeling onder de Israëlische bevolking ten aanzien van het Palestina-probleem. „In de Israëli sche publieke opinie wordt weliswaar ge zegd, dat de PLO een terreurorganisatie Is maar onderhandelingen met de PLO zijn nu eenmaal noodzakelijk om tot vrede te ko men, zo denkt men. Maar dit proces moet nog rijpen. Niemand durft nog openlijk over de PLO te praten". Leiderschap Het moeilijke leven onder de bezetting ver sterkt de gevoelens van eenheid onder de Palestijnen in de bezette gebieden. De afge lopen jaren is in de bezette gebieden een nieuw leidersschap ontstaan, dat de PLO als enige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk beschouwt. Dit leiderschap, dat vere nigd is in het Nationale Bestuurscomltè, is In 1978 opgericht als reactie op het bezoek van president Sadat aan Jeruzalem. Een bei an g- De burgemeester van Nabloes, Bassam Shaka bejubeld door enthousiaste aanhangers, rijke positie in het Nationale Bestuurscomltè In het centrum van het Arabische stadje Ramallah, vijfentwintig kilometer ten noorden van Jeruzalem, waar het leven echijnbaar gewoon voortgaat ondanks de Israëlische bezetting. neemt Bassam Shaka In. Hem vroeg ik hoe het IsraëFPalestina-probleem opgelost zou kunnen worden. „De meest ideale oplossing is de oprichting van een democratische staat, waarin jood, christen en moslim naast elkaar kunnen le ven. Maar dit is nu niet haalbaar. Daarom sta ik een twee-staten-oplossing voor. Een Palestijnse staat op de westelijke Jordaan oever en in de Gaza-strook Is zeer belangrijk voor ons. Dan wordt de inlijving door Israël van deze gebieden tegengegaan en kunnen wij met de opbouw van een eigen economie beginnen. Van groot belang Is echter dat Is raël onder druk gezet wordt om zijn neder zettingenpolitiek op te geven, en tot erken ning van de PLO overgaat. Van de Verenig de Staten verwachten wij niets. Wij zien dat de Europese Gemeenschap een objectiever standpunt inneemt. WIJ hopen dat de EG de PLO als onderhandelingspartner accepteert en Israël onder druk zet". Onzeker De situatie in het Midden-Oosten is op dit moment erg onzeker. Het Is bijvoorbeeld nog niet uitgemaakt wie de verkiezingen in Israël 'gaat winnen. Bij een stembuszege van de regerende Llkoed-partij kan geen veran dering In de Israëlische politiek met betrek king tot de bezette gebieden verwacht wor den. Immers, premier Begin gaat er van uit dat de bezette westelijke Jordaanoever „bevrijd" gebied Is. Bij een verkiezingsoverwinning van de Arbei derspartij Is het niet duidelijk op welke pun ten er een ander beleid gevoerd gaat wor den. Maar het ligt In de lijn der verwachtin gen, dat er geen grote wijzigingen aange bracht zullen worden. Een woordvoerder van de Israëlische Arbeiderspartij vertelde mij, dat na een verkiezingsoverwinning het Camp David-vredesproces weer op gang gebracht moet worden door Jordanië in de onderhan delingen te betrekken. Dit lijkt weinig ers- pectief te bieden, omdat koning Hoessein van Jordanië eist dat ook de PLO In de vre desbesprekingen betrokken wordt. Tekenend voor de houding van de Arbei derspartij was de opmerking van de woord voerder „Het beleid van Begin heeft wel een aantal nieuwe elementen, maar tegelijkertijd Is het een voortzetting van de „traditionele" Israëlische politie. Het beleid van de rege ring-Begin ten aanzien van de bezette gebie den Is een voortzetting van al Jaren bestaan de concepten". De Palestijnen op de westelijke Jordaanoe ver verwachten niets van een eventuele re gering onder de Arbeiderspartij. De plaasts- vervangende burgemeester van Hebron lichtte dit als volgt toe: „De Ukoed-partlJ wil overal In de bezette gebieden nederzettin gen bouwen, terwijl de Arbeiderspartij deze op bepaalde plaatsen wil. In belde gevallen blijven we onder een bezetting leven". Annexatie De standpunten tussen Israëli's en Palestij nen liggen nog mijlen ver uit elkaar en het zal waarschijnlijk nog lang duren voordat er een oplossing gevonden is voor het Israël- Palestina conflict. Het Israëlisch plan om de westelijke Jordaanoever te annexeren wordt ondertussen gewoon uitgevoerd, zoals ik zelf heb kunnen constateren. Na ongeveer twin tig minuten In de bus van Hebron naar Jeru zalem te hebben gezeten, zag ik een groep van ongeveer 25 Jonge mannen en vrouwen. Enkelen waren gewapend met een Uzi-ma chinepistool, twee anderen droegen paple ren en kaarten. Aan mijn reisgenoot, een Pa lestijn van ongeveer veertig Jaar die In een vluchtelingenkamp bij Bethlehem woont, vraag ik wie dat zijn: „Het zijn leden van de Goesj Emoniem beweging, die een stuk land In kaart gaan brengen. Over enkele weken nemen zij dat in beslag". Ik moest denken aan wat Bassam Shaka hierover had gezegd: „De Israëli's gaan ge woon door met het onteigenen van Pales tijns grondgebied. Voordat premier Begin aan de macht kwam gebeurde het om veilig heidsredenen. Nu pakken zij het zonder ar gument". JlHt Het nieuwe gezicht van de westelijke Jordaanoever: een Israëlische nederzetting in aanbouw in de buurt Shiloh waarboven de Israëlische vlag is gehesen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 22