Engelands landscha zit vol raadselen Ariane L 03 gaat volgende week omhoog Na de jammerlijke mislukking van de Ariane L 02 vorig jaar, veroorzaakt door een hapering in de brandstoftoevoer naar de motoren, moet de lancering (volgende week vrijdag, 19 juni) de vluchtwaardigheid van het Ariane-systeem aantonen. De lancering zal geschieden in Kourou, Frans Guyana.' In stuwkracht is deze raket een goede concurrent van de Amerikaanse Delta-raket en zo mogelijk nog belangrijker, de ESA, de Europese ruimtevaartorganisatie, brengt haar Ariane goedkoper op de markt dan de Delta. Het ligt dan ook in de bedoeling om de Ariane, na twee succesvolle lanceringen, operationeel te verklaren. Om toekomstige klanten van de betrouwbaarheid te overtuigen is het belangrijk, dat die Ariane L 03 met succes zal werken; immers, een goed produkt verkoopt zichzelf, denkt de ESA. Europese raket bracht dikke orderportefeuille Terecht verklaarde Erik Quistgaard, de directeur van de ESA, nog vorige week in Parijs dat het heel belangrijk is dat Europa een plaats heeft in de ruimte. „We zullen hierdoor minder afhankelijk worden van de Verenigde Staten", zei hij toen. De ESA heeft de testen voor de komende lancering afgesloten en ook de injectoren voor de vierde raket al goedgekeurd. Die injectoren, de oorzaak van de falende tweede lancering, werken op dezelfde manier als een carburateur in de automotor; de brandstof en de zuurstof (beide in tanks opgeslagen) worden op deze plaats vermengd en in de motoren gespoten. De test van die vierde raket wordt binnenkort afgesloten met een 'hot fire'; de aftel- procedure wordt gevolgd tot en met het moment van de lancering. Dus de motoren lichten op, echter, men laat de raket niet los. Deze derde lancering is overigens niet zomaar een test, want met de Ariane L 03 zullen ook enkele satellieten in een baan om de aarde worden gebracht. Allereerst staat dan de ontkoppeling van Meteosat II op het programma. Alhoewel zijn voorganger de Europese geleerden sprakeloos maakte over de geleverde prestaties en de werking van de visuele apparatuur vele maanden langer duurde dan was voorspeld, kampt men hier in Europa nu al enige tijd met een niet-operationeel systeem, want de Meteosat I was de enige weersatelliet van Europa tot nu toe. De nieuwe Meteosat II zal de lege plaats van zijn voorganger in een wereldomvattend observatiesysteem moeten opvullen. Op een vijftal plaatsen boven de evenaar hangen dergelijke 'geostationaire' weersatellieten en tesamen kunnen zij de gehele aarde, op de Noord- en Zuidpool na, goed overzien. Nu functioneert naast deze vaste satellieten ook nog een respectabel gewone weersatellieten, zoals bijvoorbeeld het Tiros- en het NOAA- weersysteem. Deze kunstmanen draaien echter elk in een lage baan hun rondjes om de aarde en maken dan om de vijf minuten een foto van het gebied, waarover werd gevlogen. Samen vormen al die foto's een mozaïek van het aardoppervlak. De Meteosat kan volstaan met één foto per twaalf uur. De voordelen van beide systemen laten zich gemakkelijk aantonen, maar er is een groeiende tendens naar die economisch goedkopere vaste satellieten. Een belangrijk voordeel is nu bovendien, dat Europa niet Apple De tweede lading van de Ariane be staat deze keer uit de Indiase satel liet Apple. Voor India zal de Apple de kern gaan vormen van een be-: langrijk landelijk communicatie systeem. Omdat dit land zo onmete lijk groot is, vormt de communica tiesatelliet één van de weinige mo- gelijkheden om tot een betrouwbaar verDindingsnet te komen. Voor In dia bijzonder goedkoop, want de Apple gaat immers als experiment mee binnen de Ariane-lancering. In feite is de Apple een logisch vervolg op het belangrijke succes met de Amerikaanse ATS 6-satelliet. Tij dens de periode van een jaar hing deze destijds boven India en had als steunzender een belangrijke positie in de onderwijs-televisieprogram- ma's van de overheid. Met behulp van enkele vaste grondstations in Ahmedabad, Delhi, Madras en te vens enkele verplaatsbare schotels zal een groot aantal experimenten worden uitgevoerd. Commercie Na enkele testvluchten het komen de jaar wordt de Ariane overgeno men door een speciaal opgerichte firma: Ariane Space. Dan worden de industriële belangen verder door ESA behartigd en de commerciële belangen door Ariane Space. De aandelen van deze firma zijn mo menteel in handen van zo'n 36 fa brikanten (onder andere Fokker) en dertien Europese banken (onder an dere ABN). De firma blijft echter wel een Franse aangelegenheid, want negenenvijftig en een kwart Door Jos M. Nijs procent van de aandelen is in han den van Franse firma's. In totaal beschikt Ariane Space nu al over een orderportefeuille van 700 mil joen gulden. Le Bourget De lucht- en ruimtevaarttentoon stelling van Le Bourget stond dui delijk in het teken van deze ontwik kelingen. De meeste firma's, die materialen leveren voor de fabrica ge van de raket, of betrokken zijn bij de lancering, waren op de beurs vertegenwoordigd met stands. Het lijkt dat de aandeelhouders van Ariane Space niet bang behoeven te zijn voor een financiële flop. Im mers, deze firma mag al in 1983 re kenen op een groot aantal lancerin gen. Zeven orders zijn nu getekend en nog veertien opties zijn er uitge bracht op de Europese raket. Zo zul len Frankrijk en West-Duitsland ie der een aantal communicatie-satel lieten met die raket de ruimte instu ren en ook Arabische landen kiezen voor het neutrale systeem. Redenen genoeg voor Ariane Space om nog vier raketten te bestellen en de grondstoffen voor nog eens vijf ra ketten te reserveren. De Europese ruimtevaartorganisatie is duidelijk zeer gelukkig met haar initiatief om rond de Ariane een fir ma te stichten. Het succes geeft haar bovendien de moed om verder te' gaan met de ontwikkeling van gro tere brandstoftanks, extra hulpmo toren en een tweede lanceertafel. In dat licht der commercie is' de Ariane al succesvol gelanceerd. Het witte paard van Uffington, dat zo modern aandoet dat het wel beste uitzicht spoor van bewijs dateerden zij het paard in de laatste steentijd en vroe gen zich af: „Kan het zijn dat het (paard) bedoeld was om uit de lucht gezien te worden het signaal vn de mens uit de steentijd aan zijn goeden die dan met hun luchtvoer- tuig op de Dragon Hill landden?" Serieuze onderzoekers moeten van space invaders kan volgens hen geen sprake zijn. Het paard bevindt zich op een helling van dertig gra den, geen gerieflijke landingsbaan dus. Het moet een zwaar karwei zijn geweest op die steile heuvelflank de bodem af te graven. Die inspanning kan slechts één bedoeling hebben gehad: het paard moest vanaf de be gane grond te zien zijn. Steeds weer die prikkelende vraag: wanneer? waartoe? Borden in de omgeving melden plichtsgetrouw door Ewout Janse dat leeftijd en doel onbekend zijn. In ieder geval wordt het paard sinds de 11e eeuw als grensbaken ver meld. Het gold toen als een van de wonderen van Brittannia. Sinds de 17e eeuw houden zich oudheidkun digen met de vraag naar de oor sprong bezig. Sommigen zagen er een monument in ter ere van ko ning Alfred van Wessex die in de nabijgelegen Ashdown in 871 de binnenvallende Denen versloeg. Ijzertijd Andere onderzoekers plaatsen de geboorte van het Uffingtonse paard in de laatste ijzertijd, ergens tussen 300 vóór en 40 na Christus. Zij vin den daartoe gronden in de sterke gelijkenis die het gestileerde paard vertoont met afbeeldingen van paarden op Keltische gouden mun ten. Zij waren in gebruik bij de stam van de Atrebaten op wier grondgebied het witte paard gelegen was. De waarschijnlijkheid dat de figuur uit de ijzertijd stamt wordt versterkt door de nabijheid van een der vele heuvelforten in Engeland die in deze periode zijn aangelegd. De archeoloog Richard Muir veron derstelt in zijn boek Raadsels van het Britse landschap dat mogelijk de bewoners van het fort in een over maat van vrije tijd dat paard in het landschap hebben uitgesneden. Mis schien was het paard een stamsym- bool. Misschien ook, aldus Muir, was de figuur de aanduiding van een ri tueel centrum. En misschien was het alleen maar of vooral dat gene wat latere documenten ver meldden: een grensteken, bevesti ging van een territoriale machtspo sitie. Blank Misschien, misschien.... In deze sfeer van onbeantwoorde vragen kunnen de mythen dankbaar op bloeien. Een daarvan komt tot klin ken een een ballade van Chesterton. Hij dicht dat het witte paard'reeds in de vallei was getekend „voordat de goden die goden maakten hun zonsopgang hadden zien voorbij gaan. Maar belangrijker nog: als het paard niet regelmatig van over woekerend gras wordt ontdaan, zal groot onheil Engeland treffen. Om dat af te weren gelastte die ver maarde koning Alfred dat het paard 'blank gehouden moet worden als vers gevallen vlokken sneeuw'. Dat alles is zeer schoon en poëtisch. Vast staat dat in vroegere eeuwen het paard van Uffington iedere ze ven jaar werd gereinigd. Het gebeu ren ging met feestelijkheden en vol gens oude geschriften zelfs met niet geringe losbandigheid gepaard. De taak het paard schoon te houden is al lang door monumentenzorg over genomen (met uitzondering van de oorlogsjaren toen de talrijke krijtfi- guren werden afgedekt om de over vliegende piloten van Hitier geen oriëntatiepunten aan de hand te doen). De oude verhalen leven voort, tot op de huidige dag, en met warme instemming van de dienst voor het In Dé ran de in 195 Wood „Er val toerisme. Zelfs nu nog weten ing< W tijd zetenen van de omliggende dorpel®beurc te vertellen van vreemde krachte '&ngarl die het paard uitstraalt. „Iedei,n Tod vrouw", zo zegt een inwoner va beter het stadje Ashbury, „weet dat als 10 °P op het oog van het witte paard ga 1 °P Al staan je een goede kans hebt zwaï jovang ger te worden door de man van 9 wöfC keuze. Ze beweren dat dit het besl'n c werkt om twaalf uur maar i Uitalan weet natuurlijk niet of het wéi is..." nzek Als het niet waar is is het toch aai jUgp v dig verzonnen. En het klinkt veiB on(j( trouwd. Verder westelijk, in h( re graafschap Dorset, bevindt zich ee hllnge' andere figuur in het landschap, ni< en minder met raadselen omgeven da )r(j j de draver van Uffington. De van Cerne Abbas (naam van het dorp van inwoning) is 54.90 mete lang. In zijn rechterhand houdt h een vervaarlijke knuppel met ee lengte van bijna 37 meter. En oo het bewijs van des reuzen mannr - lijkheid vertoont indrukwekkend JfcÖS afmetingen. Het laat zich raden: de traditie ver langt dat de vrouw die zich in d nacht vóór haar huwelijk op d centrale onderdeel van de krijtf guur te rusten legt, mag grol vruchtbaarheid verwachten. BK beeld wordt wel beschouwd als afbeelding van een Romeinse Hei cules. De reus zou dan gedateer «tik moeten worden in de tijd van keize§i|l|§ Commodus, 180 A.D., die het mi delpunt van een Hercules-cultus geweest. De gestalte vertoont ovi eenkomst met figuren op Romeil altaren en vazen van die tijd. Maar ook deze reus geeft zijn geh< men niet meer prijs en evenmi helaas, de wonderbaarlijke gave vruchtbaarheid. Want hoe hei lisch ook deze knuppeldrager, voetzolen van al te talrijk toerist! bezoek zouden zijn contouren ki nen uitwissen en onherstell schade berokkenen. Vandaar een eigentijdse afrastering de gang tot Hercules verspert. voor maagden aan de vooravi van haar bruiloft wordt geen zondering meer gemaakt. Acht jaar geleden wisselde Engelands beroemdste paard van graafschap. Eeuw na eeuw had het dier deel uitgemaakt van Berkshire maar in 1973 werden de grenzen van veel counties gewijzigd. De streek van een bureaucraten-pen was genoeg om het paard naar aangrenzend Oxfordshire te doen springen. In Berkshire heeft men daar nog lang geen vrede mee. Een actiegroep "White Horse for Berkshire' wil de grenzen zodanig zien verlegd dat de viervoeter te rugkeert naar de oude stal. Waarom al dat geijver? zo werpt het be stuur van de Vale of White Horse District tegen, het witte paard is van heel Engeland. Fantasie Wie in het bezit van een zaak is kan zich natuurlijk een gelatener stand punt veroorloven dan wie dat ei gendomsrecht aanvecht. Maar het districtsbestuur van de Vallei van het Witte Paard heeft gelijk. Het dier behoort evenzeer Engeland toe als de krijtrotsen van Dover of de prehistorische steenzuilen van Sto- nehenge. Wie het paard in het groe ne heuvelland heeft geëtst en wa neer en waarom dat behoort (als Stönehenge) tot de onopgeloste raadselen van het Engelse land schap. Die blijvende geheimzinnig heid verhoogt de bekoring van het verschijnsel. Wetenschappelijke ze kerheid mag de vorser tevreden stellen maar sluit een beroep op de scheppende fantasie uit Het is de onopgehelderdheid van het myste rie dat de verbeeldingskracht uit daagt en aan het werk zet Modern oud Het witte paard nabij het dorp Uf fington ziet er zo modern uit dat het wel erg oud moet zijn. In het graaf schap Wiltshire komen alleen al elf witte paarden voor, evenals het ros van Uffington ontstaan door het wegsteken van een dunne veenlaag zodat de helder witte krijgbodem zichtbaar wordt. Maar die andere paarden zijn van latere datum, 18e en 19e eeuw, op last van groot grondbezitters aangebracht Waar dige decoraties, maar archeologisch gesproken nieuwelingen, nauwelijks meer dan veulend. Die lust tot ver sieren van het landschap heeft zich tot in onze tijd voortgezet. Een witte leeuw is het merkteken van de die rentuin Whipsnade, ten noordwes ten van Londen. Vooral als het zonlicht op de Dra gon Hillbij Uffington valt, glanzen de snelle lijnen van het paard hel der temidden van het omringende groen. De White Horse is 120 meter lang en alleen op geruime afstand houdt de toeschouwer (met enige moeite) het overzicht Gekweld door de beperkingen van het aardse blikveld zou hij in een helikopter willen opstijgen voor een onbelem merd uitzicht op de volle omvang van het voortdravende dier. Vliegende goden? Dat verlangen schijnt iedere bezoe ker te besluipen. Misschien heeft dit het archeologen-echtpaar Janet en Colin Bord tot zijn stoutmoedige veronderstellingen verleid. Zonder

Leidse Courant | 1981 | | pagina 20