T an Heumen ptimistisch estemd „Renners met kopzorgen hebben lood in de benen" Gele trui tegen wil en dank KF.FS PELLENAARS RIJDT NOG MIDDEN IN HET PELOTON DCKEYTEAM WACHT AARSTE WEEK ALLER TIJDEN LEIDSE COURANT, ZATERDAG 13 JUNI 1981 PAGINA 15 Jan Cottaar en zijn hartewens. Vanochtend startten 2000 wielrennertjes van acht tot veertien jaar, licentiehouder- tjes van de Koninklijke Neder landse Wielren Unie en uit het gehele land afkomstig, voor een wedstrijd in de omgeving van Veldhoven. Nog nooit mocht zo'n koers gereden wor den want dergelijke prille cou reurs konden slechts op club- en regionaal niveau uitkomen. De KNWU stelde deze pri meur in om luister bij te zetten aan de presentatie van het wielerboek „Gele trui tegen wil en dank" van Jan Cottaar dat vandaag is verschenen. Jan Cottaar, wiens naam nog steeds onverbrekelijk is ver bonden aan reportages van de Tour de France. Het was een hartewens ooit nog eens een boek voor de jeugd te schrij ven met zijn grote passie, het wielrennen en speciaal de Tour, als onderwerp. Daartoe werd hij in staat gesteld en Jan Cottaar heeft de kans met beide handen aangegrepen om een uniek boek van tegen de 300 pagina 's te schrijven. Uniek omdat werkelijkheid en fantasie tot een boeiend geheel zijn aaneengesmeed. Gefin geerde namen - op een paar na - maar wel levensechte om standigheden waaruit de vreugde en het leed, de in spanningen en de zelfoverwin ningen, de voorbereidingen en de intriges, de combines en de vriendschap, het leider- en het knechtschap en al die andere facetten in een Tour in roman vorm zijn gebundeld. Het is een jeugdboek. Vandaar de verklaringen voor „moeilijke woorden" in het „bijvoegsel" waarin ook de (korte) geschie denis van de Tour en de num mers 1,2 en 3 van alle Tours, tot en met vorig jaar, zijn op genomen. Een jeugdboek Het werd als zodanig gepresen teerd, vanochtend in de feest tent van het Prinses Irenepark in het Brabantse Veldhoven, maar het is buiten kijf dat ie dere wielerliefhebber - ook de oudere - met rode oortjes zal genieten van de meeslepende, heldere maar nimmer gezwol len stijl, die Jan Cottaar eigen is en waarin hij zijn „harte wens" heeft gegoten. Jan Cottaar. Gele trui tegen wil en dank. Uitg.Elsevier- Van Goor Amsterdam/Brus sel. (CHT Het Neder- hockeyelftal staat de v ide week voor de 3 ste krachtmeting in de '9 ijke historie. Waren in '"wieden internationale 'looien hoogstens een kse aangelegenheid, 01 foordig vinden meer egelmatig onderlinge ji intaties plaats tussen angrijke naties. Maan- linsdag en woensdag fet het herenteam in e Jurt de vertegenwoor- 1 Je elftallen van Paki- 9 west-Dili Island en Au- 7[e en vanaf vrijdag is 'agenerstadion te Am- en het strijdtoneel leze vier landen. De ba- voor alle ploegen zes Tijke wedstrijden in dagen. Zelfs voor de Wereld, waar men let zo snel druk maakt wedstrijdje meer of sr, is dit een unieke Dan zal ook blijken op trede van de wereld- Nederland zich mag plaatsen. Voor bondscoach Wim van Heumen is dat een duidelijke zaak. „We zitten bij de beste vier, dat mag lo gisch zijn". Wim van Heumen (52) is er van overtuigd dat het hele maal niet zo slecht gaat met het Nederlandse hockey. Zo stelde hij zich in het verleden nog al eens voorzichtig op, maar ditmaal is de door de wol geverfde coach heel wat posi tiever gestemd. Na de verrich tingen in Karachi, waar aan voerder Paul Litjens op 12 ja nuari trots de Champions' Trophy boven zijn stoere schouders mocht tillen, en heel recent de Europa-Cupsucces sen in Brussel van Amsterdam (dames) en Klein Zwitserland (heren), is daar ook alle reden toe. Van Heumen: „Het gaat inderdaad goed. De concurren tie schijnt zelfs een beetje in Èaniek te geraken" >e voorname plaats die het Nederlandse hockey in de we reld momenteel inneemt, heeft volgens Van Heumen met een aantal factoren te maken. „Ik denk vooral aan de ontwikke ling van het kunstgras", zegt hij. „Er liggen in de wereld nu zo'n zestig kunstmatten en binnenkort kunnen wij in Ne derland over een derde deel van dat aantal beschikken. Dit hebben we dan vooral te dan ken aan de grote werklust van de clubbesturen, die zich enorm voor de integratie van het kunstgras hebben ingezet. Het is nu eenmaal een gege ven dat alleen de landen die op kunstgras kunnen spelen, zich gaan handhaven. Wij heb ben nu een aardige voorsprong opgebouwd". Coaching-clinic „En dan natuurlijk de begelei ding. In dat opzicht staan wij eveneens aan de top. Ter illu stratie: ik was onlangs aanwe zig bij een coaching-clinic van de FIH (de wereldhockey- bond; red.) te Amstelveen. Daar heb ik een uiteenzetting gegeven over het nemen van al afleveringen is de Tour de haast even oud als Kees iars in jaren. De in het jetier vergrijsde „Pel" werd op S8 jaar, de Ronde van Frankrijk em met het aantal gereden op banddikte. Op donderdag 25 irdt voor de 68e keer gestart, op amde Promenade des Anglais met de langzamerhand nele proloog, een tijdrit over Met het geel van Joop elk nog vers in de herinnering dan ook in ons land weer een belangstelling voor dit zowel als commercieel zijn weerga cjnnend wielerevenement Peter ^succesrijke ploegleider van de jaren, profiteert nog altijd van nierswerk dat Kees Pellenaars m en zijn renners in de vijftiger eeft verricht. Pellenaars, een ruste nu. Al dient dat begrip 51 nadrukkelijk tussen haakjes [en geplaatst ft Op die middag es Pellenaars in een labele stoel. Of hij weggeweest. Wel ou- gerder ook. Maar on- limlachend verbeten problemen nog al- knoertige, wat onbe- i Brabander, die voor rd opzij wenst te De timmerman uit den, die, toevallig in Iers port verzeild ge- ia een wereldtitel op voor amateurs (1934) >ntallen Zesdaagse- iningen in de na-oor- fj eriode uitgroeide tot st besproken ploeglei- het mysterieuze e van de Europese ifessionals. Zijn Jim van Est en Wout ^ans aangevoerde Ba li, zoals de Neder- renners in die jaren >nd in Frankrijk ge werden, gaven de France door hun on- sde aanvalsdrift een ander gezicht Zoals -et koersen in eigen i ank zij De Pel van Mift voorzien werd. [en was en is zijn pa- i niet alleen tijdens strijd. Ook op organi- ch vlak was zijn T ist niet te beteugelen, g dlerbond, toen nog NWU I, heeft dat in de statige van jonkheer Van de hl) van Heemstede vele ja- gapan den lijve ondervon- l#"-De aanhangers van de *»i door Pellenaars voor een leerde held van 't 'jm van Est, konden Ifs met een gericht t niet van zijn be schieten. En ook de nu lebrede rug van ex-le- air Félix Lévitan schuil- gentleman-hervormer Tour, „monsieur Jac- ddet", heeft heel wat parlementaire woor- s lelingen met hem ge- >3i Kortom, Kees Pelle- bbleef Kees Pellenaars. kealle omstandigheden. Dsen in zijn riante houten 18Hier is't" aan de rand I8i halverwege Breda en ra eur gesitueerde iieios. Op hetzelfde tafel de in zijn gloriejaren vele ju en malen als schrijfblad hc bij het ondertekenen ct ielercontracten, glazen ik. Alcohol" kan zijn ge- I Ie lichaam nog maar ik ïjks verdragen. Zoals ir eeuwige voor hem ka- tieke reuze-sigaar het i- leeft moeten ruimen Kees Pellenaars: „Een Tour wordt In de winter gemaakt". „Hollanders halen wat te halen valt" voor een van bescheider afme tingen. „'Oor 's 'ier ,,'Oor 's 'ier", begint de Pel met zijn geliefkoosde uitdruk king, „ik heb het voor het wereldkampioenschap in Sal- lanches al gezegd: Joop Zoete melk had gelijk na z'n Touro verwinning in Parijs moeten zeggen: „Na vijf tweede plaat sen heb ik nu eindelijk mijn triomf. Met de gele trui over de finish. Dit was mijn laatste Ronde van Frankrijk". Waar om? Nondeju, dat weet ge toch. Joop is een groot coureur, maar geen superman. Niet compleet. Geen persoonlijk heid. Geen Merckx, geen Hi- nault. Joop kan zich goed rich ten op het achterwiel van de favoriet Het uitgangspunt? Al tijd een tweede plaats. Vorig jaar viel Hinault weg, werd Joop plotseling een winnaar. Versta me goed, ik gun het 'em. Hij heeft 't verdiend. Als sluitstuk van een mooie carriè re". „Maar voor het overige hoort Joop, ook al gezien zijn leef tijd, thuis in het rijtje van een malige Tourwinnaars. Walko- wiak, Pingeon, Aimar, Nenci- ni, Van Impe en Jan Janssen. Na hun Tourzege was het ge lijk met ze gedaan. Geen su- perklassers. Coppi, Bartali, Anquetil en Merckx, dat wa ren renners met meer bagage, met meer verstand. Zoals nu Hinault. In de afgelopen Dauphiné Liberé, waarin de Hollanders zo op hun donder kregen, zat de Revard, een nij dige col. Wat doet Hinault? Gaat voor de start van die rit in z'n eentje bergop. Toen de koers echt begon, was ie met z'n warm gedraaide benen bij wijze van spreken al op de top voor de rest van het veld de voetriempjes had aangetrok ken. Zoals ie op de Kasselberg in de Vierdaagse van Duinker ken, die een keer of wat be klommen moest worden, tel kens van achter naar de kop reed. Steeds op een andere versnelling, nu eens licht, dan weer zwaar. Hinault kwam niet om te winnen, maar om 4'n vorm, z'n mogelijkheden te testen. En wat doet ie na z'n overwinning in de Dauphiné? Krijgt een contract van 120.000 aangeboden om een paar wedstrijdjes in Italië te rijden. „Past niet in m'n sche ma, die vermoeiende reis", •.zegt ie doodnuchter". Gram halen „Onze Hollanders waren er al geweest, daar in Italië. Die denken, als het om geld gaat, alleen maar op de korte ter mijn. Halen wat er te halen valt, volgend jaar zien we wel weer. Hinault denkt liever aan straks. Vorig jaar met een rot te knie uit de Tour, dit keer gaat ie z'n gram halen. Reken er op. Daar heeft ie de hele winter al aan gewerkt. Want versta me goed, een Tour wordt al in de winter gemaakt. Goed soigneren moeten de coureurs zich dan. Rusten, veel slapen, niet te veel op de winterbaan in Zesdaagses. Vertel het ze maar. Hollanders verdienen niet alleen graag geld, ze teren ook graag op hun roem en omdat die na de vorige Tour groot was, begrijpt ge wel wat er de afgelopen winter gepasseerd is. Te mak kelijk geld verdienen, te mak kelijk geld uitgeven". Kees Pellenaars zit weer mid denin het peloton. Beter ge zegd: ndg middenin het pelo ton. Wie denkt dat deze 68-ja- rige liever herinneringen aan het veelbewogen verleden op haalt, heeft het mis. Omkijken is leuk, bijblijven nog leuker. Waar hij zijn informatie, zijn wetenschap vandaan haalt? Niemand in het toch al erg ge sloten wielerwereldje weet het, maar De Pel in ruste blijft bij. Tot op de minuut Belastingdienst ,,'Oor 's 'ier. Ik wist maanden geleden al dat de belasting dienst bij Peter Post alles op geschreven had en dat ook zijn renners navorderingen over niet afgedragen sociale lasten hadden gekregen, waar jij en ik van duizelen. Ik ken die problemen beter dan wie ook. Zelf ben ik in de jaren '50 drie weken door de Fiscale Opspo ringsdienst achter de broek ge zeten. Zaten er twee van die gasten hier op het terras in de tuin en eentje in de kroeg ver derop. Die derde aan iedereen maar Vragen. „Pellenaars heeft een mooie villa. Hoe leeft ie eigenlijk?". Ondanks alle beschuldigingen van de bond en van wat coureurs, dat ik geld achterover gedrukt zou hebben, moesten diezelfde ambtenaren me na die drie weken feliciteren. „Meneer Pellenaars, uw boekhouding is prima in orde. Er mankeert geen dubbeltje aan". Daarom ook heb ik onderlaatst tegen Post gezegd „Peter, als ge niks te vrezen hebt, kunt ge ieder fier en recht in de ogen blijven kijken". Maar of 'ie het kan? Nondeju, ik heb er destijds voor gezorgd dat ook beroeps- wielrenners sociaal verzekerd moesten worden. Godsblij wa ren ze. Kregen ze plotseling kinderbijslag. Of, als ze uit een ploeg werden gekegeld, een WW-uitkering. Zodra ze ech ter het grote geld gingen ver dienen, was het gedaan met die blijheid. Begonnen ze me te vervloeken. Moesten ze te veel belasting betalen. Eerlijk, ge doet het bij de heren cou reurs nimmer goed. Het blij ven eenlingen. De ploeg van Post mag dan naar buiten de grote eenheid lijken, vergeet het. Jan Raas pakte als wereldkampioen voor elk cri terium een duizendje of zes, zeven aan startgeld. Wint Joop Zoetemelk, z'n ploegmakker, de Tour. Kreeg Joop tien mille startgeld, maar wilden de or ganisatoren Raas er niet meer bij hebben. Werd ze te duur. Raas is een kanjer. Heeft tij dens de koers geen twee, maar acht ogen. Ziet van voren, van achteren en opzij. Stuurt Van der Velde om een boodschap. Of Lubberding. Die jonge gas ten hebben veel van 'em ge leerd, maar wat ze nu begin nen in te zien is dat Raas ze toch altijd in z'n eigen belang om die boodschap stuurde. Be grijpt ge... Worden ze wakker, laten ze zich niet meer sturen. Animositeit kan bij het profes sionele wielrennen zelfs in de beste ploeg, en dat is de ploeg van Post, niet uitblijven. Als ploegleider kun je er gebruik van maken. Je kunt de zaken lang tegen elkaar uitspelen, maar komt de klad er eenmaal in dan staat ge op slag machte loos. Dat heb ik ondervonden, dat zal ook Post gaan onder vinden. Dus geloof De Pel nou maar, het wordt dit jaar niet veel in de Tour. Renners met kopzorgen hebben lood in de benen. In m'n hart hoop ik op oneeliik. maar eerlijk, ik heb ,er angst voor". KEES JAGERS strafcorners. Een groot aantal aanwezigen, onder wie men sen uit Amerika en Kenia, was niet eens op te hoogte van de opstelling bij een korte of lan ge corner. Dat die moet ver schillen voor een eventuele re bound, was velen totaal onbe kend". De bondscoach vervolgt: „Voorts blijken onze clubs over het algemeen goed te functioneren. Het verloop is klein, het kader meer dan vol doende en omdat het sociale aspect binnen de hockeysport aan hoge eisen voldoet, blijken vele sporters langdurig door te gaan ondanks eventuele hin dernissen als studie en wer komstandigheden. Ook op de scholen wordt afdoende aan dacht aan hockey besteed. In dat opzicht mogen wij ons ge lukkig prijzen boven de trai ners in andere sporten", aldus de Boschenaar, die - als fer vent CDA'er - ook actief is in de gemeentepolitiek. Niets dan goede dingen dus over het vaderlandse hockey, al dekt Van Heumen, wanneer de komende week ter sprake komt, zich toch een beetje in. „Ik weet niet hoe het zal ver lopen. Het verschil tussen de vier landen is zo gering, dat we in plaats van eerste ook ge makkelijk vierde kunnen wor den. Pakistan zal zich willen revancheren. Australië werkt ook hard aan de toekomst en de confrontaties met West- Duitsland zijn door de jaren heen al bij voorbaat met span ningen geladen. Ik vind het in ieder geval een goede zaak dat we steeds aanwezig zijn bij dit soort evenementen. Want wie niet telkens aanwezig is, drijft af". Naar Nederland „Ik vind het een goede ont wikkeling dat nu ook in Ne derland een belangrijk evene ment wordt georganiseerd. Ik ben er dan ook een voorstan der van volgend jaar het toer nooi om The Champions' Trophy naar Nederland te ha len. Of het echter volgend sei zoen al mogelijk is, schijnt zeer de vraag. Het kan niet te vroeg in het jaar, want dan is de competitie nog in volle gang. Voorts is er het wereld kampioenschap van Jong Oranje. Ook kunnen we het niet tijdens het WK voetbal in Spanje organiseren, want dan zal het financieel niet aantrek kelijk zijn", aldus de man die al zes jaar de technische scep ter van het hockeyteam zwaait „Het is trouwens frappant hoe Wim van Heumen: „Wie niet telkens aanwezig is bij dit soort evenementen, drijft af. Pakistan is geschrokken van de nederlaag tegen ons in Ka rachi. Ze hebben daar een aan tal spelers langs de kant gezet en het is beslist niet overdre ven van een panieksituatie te spreken. De Pakistaanse kran ten staan bol van de laatste ontwikkelingen. Hoe sterk die jongens zijn, weet ik echter niet. Dat zal de komende week duidelijk moeten worden. Maar we hoeven niet bang te zijn, want we hebben bewezen tot grote daden in staat te zijn", klinkt het, voor wie Van Heumen kent, opmerkelijk zelfbewust DENNIS MULKENS

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15