anders bn Wilborts aat op dreef RAM wil Raalteraces nóg veiliger maken Theo de Rooy nieuwe leider in Ronde van Zwitserland Metgod en Tol blijven bij AZ 67 HINAULT GEVELD DOOR ZONNESTEEK Toernooi Milaan inzet strijd t.v.-stations jPQRT LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 JUNI 1981 PAGINA 11 IAVIS CUPTEAM NEEMT [OYALE VOORSPRONG I Louk Sanders had pas na drie sets door hoe hij zijn Ierse tegenstander Matt Doy le moest aanpakken. INDHOVEN De reprise in de ontmoeting tegen Ier- nd lijkt voor het Neder- ndse tennisteam net zo'n «de afloop te krijgen als n paar maanden geleden. >en bewerkstelligde de »or Tom Okker „gedragen" derlandse ploeg promotie lar de hoofdafdeling van Europese competitie om Kings Cup. Zonder Okker jg erd gisteren in Eindhoven pk een forse stap gezet op oi("(eg naar de derde ronde d'in het mondiale Davis- v uptoernooi. Na de eerste gd( vee enkelspelen kon de Ne- erlandse ploeg, waarvoor ii ouk Sanders en Eric Wil- ibetorts in actie kwamen, bo en op een voorsprong van Daardoor behoeft er uit dubbelspel vandaag waarin bondscoach Fred [Hemmes de weinig ervaren Huub van Boeckel en Mare Albert aan elkaar heeft ge peld) en de twee reste- ie enkelspelen nog één it te worden vergaard om iker te zijn van een ont- loeting met Finland, dat Bulgarije uitschakelde. De maximale voordelige mar ge die gisteren werd gereali seerd, was een resultaat waar naar het gedurende de partijen lange tijd niet heeft uitgezien. Louk Sanders balanceerde te gen de 23-jarige import-Ier Matt Doyle, die hem onlangs in Apeldoorn op tamelijk een voudige wijze had verslageh, te lang in twijfel welke aan pak te hanteren. Dat leidde nadat de Leidenaar de eerste set moeizaam in de wacht had gesleept, tot verlies van de bei de volgende reeksen. „Ik heb er te lang, drie sets, over ge daan om uit te vinden hoe ik hem moest aanpakken", ver klaarde de inmiddels 31-jarige Sanders later. „Ik wilde in het begin te veel het spel zelf dic teren, hem onder druk zetten. Maar dat lukte niet. Hij was aan het net, waar hij makke lijk kon komen door zijn goede service, bijna niet te passeren". Waarbij het Sanders ondanks zijn langzamerhand toch rede lijk grote ervaring was ont gaan, dat de dank zij zijn pas poort voor de Ieren uitkomen de Amerikaan op zijn fore hand-kant aan het net kwets baar was. „Ik ben na de rust pauze wat geduldiger en geva rieerder gaan spelen", ver volgde Sanders, die recentelijk voor vier jaar een nieuw kle- dingcontract heeft afgesloten, dat ertoe bijdraagt dat de Ne derlandse kampioen de helft van zijn verdiensten uit neve ninkomsten kan peuren. Die veranderde tactiek leidde tot succes. Doyle droeg daar ove rigens voor een niet gering deel toe bij door zijn aantal dubbele fouten gaandeweg op te schroeven tot uiteindelijk zestien. Met 8-6, 2-6, 2-6, 6-2, 6-2 bezorgde Sanders niet al leen Nederland een voor sprong, maar zichzelf voor het eerst sinds geruime tijd weer eens een belangrijke overwin ning. Sinds zijn verlies in de eerste ronde van het toernooi in Rotterdam in maart, boekte Sanders vrijwel louter nieten, in Stuttgart en Parijs. Welis waar bereikte hij de kwartfi nales in Linz en verloor slechts éénmaal in de vader landse competitie, maar dat konden internationaal toch nauwelijks aansprekende re sultaten worden genoemd. „Maar ik ben tevreden met wat ik heb en doe", aldus San ders, die op dit moment 89ste op de wereldranglijst staat. „Ik ben nog steeds van plan nog een jaar of vier te blijven spe len. Een nederlaag is natuur lijk nooit leuk, maar na een paar dagen ben je daar weer overheen. Ik heb er nog ple zier in en over wat ik straks moet gaan doen, denk ik ei genlijk nauwelijks na". Door zijn laconieke instelling verwerkt Louk Sanders te leurstellingen snel en weet op zo'n manier toch nog met een redelijke mate van genoegen actief te blijven. „Het is na tuurlijk een voordeel dat ik hier in Nederland speel. Als Nederlands kampioen kan ik toch aan redelijk inkomen ge raken door allerlei sponsor contracten. Een Amerikaan, die net zo hoog staat op de we reldranglijst als ik, is in zijn land niet hoger geklasseerd dan als veertigste. Voor zo'n jongen is geen droog brood te verdienen". Sanders ziet overigens geen brood in Wimbledon, waar hij zich op het gras nooit erg heeft thuisgevoeld. In Londen zal tot de kleine Nederlandse de legatie in ieder geval wel be horen Eric Wilborts, die giste ren in Eindhoven gebruik maakte van een onverklaarba re terugval van de Ierse kam pioen Sean Sörensen. De Ier leek moeiteloos af te stevenen op een snelle zege, doordat Wilborts te eenzijdig opereer de. Maar na 6-4 en 5-1 raakte Sörensen van slag en verloor de tweede set met 7-5 en de derde met 6-4. Na de rustpauze sloeg Wilborts, die op de junio ren-wereldranglijst (vorig jaar derde) een forse terugval heeft doorgemaakt. Hij greep de vierde set met 6-1 en bekroon de daarmee zijn debuut in het Davis-Cuptoernooi. FRANK WERKMAN Uitslagen: Louk Sanders (Ned)-Matt Doyle (Ier) 8-6, 2-6, 2-6, 6-2, 6-2; Eric Wilborts-Sean Sörensen (Ier) 4-6, 7-5, 6-4, 6-1. De Sovjet-Unie nam gisteren een voorsprong van 2-0 op Belgis en Oostenrijk deed hetzelfde tegen De nemarken. RAALTE Ruim drie maanden is de stichting Sportevenementen RAM in de weer geweest om de veiligheid van de Luttenbergring, waar mor gen weer internationale motorraces worden gehouden, te verzekeren. Het stoort Henk Aa, woordvoerder van de stichting, dan ook in grote mate als hij geen enkele medewer king ontvangt van de provinciale overheid inzake het aanleggen van een parallelweg aan de zuidkant van het (niet permanente) circuit?" Henk Aa, woordvoerder van de Raalteraces vraagt het zich vertwij feld en tegelijkertijd boos af. De plannen voor de parallelweg liggen voorlopig nog in de ijskast". „De stichting ijvert al jaren voor een parallel weg aan de zuidzijde van het circuit. Aan de HeÜendoornseweg staan welgeteld 115 bo men. Om ieder risico te vermijden wil de stichting een parallelweg naast de bestaande Hellendoornseweg aanleggen. Van gemeente wezen bestaat er geen enkel probleem. Fi nancieel kan de stichting het ook opbrengen. Die drie ton kunnen wij la minute op tafel leggen. Ook de Rijksoverheid legt ons geen strobreed in de weg. Maar juist de provinciale overheid. Waarom? Ik weet het niet. De vei ligheid van een circuit gaat boven aües". Het sein veilig is inmiddels toch gegeven voor het stratencircuit van Luttenberg. De Luttenbergring voldoet aan de eisen van de commissie „veiligheid motorcircuit" die in het leven is geroepen naar aanleiding van het rampjaar 1980. Raalte heeft echter nog meer in petto om de veiligheid van de motorrijders en liefhebbers te waarborgen. Henk Aa: „Raalte heeft de primeur voor wat betreft mobiel hospitaal. Iedere coureur die valt, on gedeerd of niet, is verplicht zich te laten keu ren in het mobiel hospitaal. Mocht hij licha melijk of misschien geestelijk niet helemaal gezond zijn, wordt hij zonder pardon uit de strijd genomen. Daarmee voorkom je ook dat anderen gevaar lopen". „Daarnaast is er een noodhospitaal met 26 bedden plus chirurg. Dat laatste is ook één van de eisen van CRM. Verder geeft het ge sloten TV-circuit zicht over ieder stukje van de Luttenberg. En via de mobilofoon wordt contact gehouden met de daar aanwezige baanfunctionarissen. Je kunt het eigenlijk niet opnoemen of we hebben er aan gedacht", aldus Henk Aa. „Voorop echter staat het publiek. De Raalte races staan of vaüen met de komst van het publiek. Naast een aantrekkelijk motorsport- programma met klinkende namen moet je ook aan de veiligheid van het publiek den ken. Motorsportliefhebbers kunnen daarom niet dichter dan op twaalf meter van de baan komen. In de bochten is die afstand nog gro ter." Het publiek is nummer één. Wat kan Jan Pu bliek dan verwachten? „Spektakel van de bo venste plank, reken daar maar op. Als ik de races in Tubbergen bekijk, krijg ik tranen in mijn ogen. Daar was nauwelijks sprake van enige strijd. Mijn oplossing is dan: geen ge zeur, rijden voor je geld. De startgelden zijn dit jaar over de hele linie genomen gelijk ge bleven. Het prijzengeld is aanzienlijk ver hoogd. Alleen van het startgeld kunnen ze niet rondkomen. En sommige coureurs heb ik gecontracteerd zonder startgeld aan hen uit te betalen. Wie mij belazert, komt nooit meer op de Luttenbergring. En deze klassieker heeft toch een goede naam in de motorsport- wereld. Wie hoge ogen gooit in Raalte is vaak verzekerd van een contract voor enkele Grand-Prixs" Aan de goede naam van internationale we grace Raalte circuit Luttenbergring wordt van alles gedaan. 4000 raambiljetten, 15000 stickers, 200 borden en 150 spandoeken vor men een deel van de propaganda en dat evenement heeft dit jaar ook weer een nieu we naam: Kortweg Raalte-races. Henk Aa: „Dat ligt wat gemakkelijker in de mond". ustige start rand- Masters :heveningen lechts een handjevol toe shouwers heeft gistermid- ag op de Scheveningse Iets-tennisbanen de eerste chermutselingen van de rand-masters van weleer ijgewoond in het 45-plus- lernooi, dat met een prij- tngeld van 60.000 gulden is tdoteerd. )e nummer één geplaatse Au- traliër Mal Anderson (46) loest als gevolg van een ver waarloosde bronchitis in zijn otel blijven en daarom wer- en slechts drie - gewijzigde - 'ei fwartfinale wedstrijden ge peeld. De Zweed Sven David- st on, weer voor 100 hersteld isl^an zijn derde hartaanval, daardoor een vrije dag in bracht de namiddag volijk tietsend door met een ieder ie in zijn buurt stond. Van ijn coUega's, die telkens pas aat warm draaiden, haalden lleen Neale Fraser en Torben Jhlrich in hun onderlinge luel een aantrekkelijk A-ni- eau. Voor Bobby Riggs (63) vas tegen de jeugdige Alex Ol- nedo (45) slechts de rol van lown weggelegd. Jitslagen kwartfinales: Frank iedgman (Aus)-Abe Segal Zaf) 6-3, 6-0; Neale Fraser - Aus)-Torben Ulrich (Den) 6-3, 1-6, 7-6 (8-6); Alex Olmedo "lVst)-Bobby Riggs (Vst) 6-3, 6- 9 schaaktweekamp uitgesteld AMSTERDAM De voor- itter van de Internationale Ichaak Federatie (FIDE), fridrik Olafsson, heeft gis- eravond besloten de twee kamp om de wereldtitel tus- en titelverdediger Anatoli Karpov en Viktor Kortsjnoj «duit te stellen. tweekamp zou op 19 sep- ^tfember in Merano in Noord- «alië beginnen. De direkte Jaanleiding tot het uitsteüen van de tweekamp is de onwü -Van de autoriteiten in de Sov jet-Unie om Kortsjnoj's vrouw en zoon een uitreisvisum te verstrekken. Fridrik Olafsson zegt in een gisteravond uitgegeven com muniqué dat de voorzitter van 'de FIDE verantwoordelijk is voor het verloop van de gehele Atweekamp. Hij vindt het tot ft-zijn taak behoren dat beide ViSpelers onder gelijke omstan- -digheden kunnen deelnemen aan de titelstrijd. De nieuwe datum is nu 19 ok tober. DÖTTINGER De Belg Roger de Vlaeminck won gisteren de tweede etappe van de Ronde van Zwitser land. De Vlaeminck was de snelste in de sprint van vrij wel het gehele peloton. De trage rit voerde over 210 ki lometer van Uster naar Döt- tinger. Theo de Rooy, één van de Nederlanders uit de Belgische ploeg van Gode- froot, nam de leiderstrui over van de Zwitser Gody Schmutz. De Rooy eindigde in de massasprint vóór de winnaar van de eerste etap pe. Een groot aantal coureurs •vond het niet erg, dat er zo langzaam werd gereden. Ook Joop Zoetemelk niet. „Zo kan ik rustig in mijn ritme ko men", waren zijn spaarzame woorden. De eerste serieuze confrontatie voor Zoetemelk heeft vandaag plaats in de klimtijdrit van Solothurn naar Balmberg. Die rit is een graad meter voor de vorm van de Nederlandse Tourwinnaar Bernard Hinault heeft tijdens de tweede etappe van de Midi- Libre, die gisteren door Maria no Martinez (Fra) werd ge wonnen, opgegeven. De wereldkampioen klaagde over hoofdpijn. Gedurende de rit van Ganges naar Rodez riep hij verschillende keren de tourdokter bij zich. Na de ra- vittaillering bij Hures-Lapara- de de renners hadden toen 85 kilometer achter de wielen stapte de tweevoudige win- wekenlang met een kniebles sure gesukkeld. De oud- wereldkampioen ging naar de Midi-Libre om het eens te pro beren. Hij zal zich nu verder op vlakke parcoursen voorbe reiden. Jan Raas neemt pas op de dag van het Nederlands kampioenschap voor profs (zondag 21 juni) een beslissing over de Tour, die vier dagen later in Nice van start gaat. Luxemburg De Belgische prof Eddy Planc- kaert heeft gisteren de derde etappe van de Ronde van Luxemburg gewonnen. Planc- kaert was de snelste van een kopgroep, die acht seconden voorsprong had op het peloton na een rit over 170 küometer tussen Grevenmacher en Esch-sur-Alzette. In het alge meen klassement nam de Franse prof Pascal Poisson de leiding over van de Belg Ben ny van Brabant. Amateurs De Nederlander Johan Lam mere zegevierde gisteren in de vierde etappe van de Ronde van Europa. Na 154 küometer versloeg nij medevluchter Vi- tali uit Italië. De Belg Vercam- men na de leiding in het alge meen klassement Proloogwinnaar René Koppert Wereldkampioen Bernard Hinault, de grote favoriet voor de Tour de France, is giste- heeft gisteren in de eerste ren met hoofdpijnklachten uit de Midi-Libre gestapt. etappe van de Ronde van Ba den de leiding verspeeld. Hij naar van de Ronde van zonnesteek. In de Cevennen is Cees Priem en de Belg Fred- werd vierde. De Zwitser Trin- Frankrijk af. Mogelijk is Hi- het thans zeer warm. die Maertens hielden de Midi- ^er won en leidt thans m het nault het slachtoffer van een Ook Jan Raas, Frits Pirard, Libre voor gezien. Raas heeft algemeen klassement ALKMAAR Johnnie Met god en Pier Tol blijven bij landskampioen en beker winnaar AZ'67. Beide spe lers, die in onderhandeling waren met buitenlandse clubs, hebben gisteren hun contract met de.Alkmaarse vereniging met drie jaar ver lengd. De 29-jarige Bulgaar Andrej Jeliazkov heeft in Sofia een driejarig contract voor Feye- noord getekend. Het contract bevat overigens een clausule waarin ontbinding mogelijk is, als het Ministerie van Sociale Zaken het volgend jaar geen nieuwe werkvergunning af geeft. Feyenoord vertrekt van daag zonder René Notten naar het Super Mondialtoernooi in Milaan. Het stichtingsbestuur van de stadionclub heeft de ex-aanvoerder buiten de selec tie voor het toernooi gelaten, vanwege diens slechte verhou ding met de trainers Jezek en Westerhof. Marcel en Paul van de Blom verlengden hun contract bij Feyenoord giste ren met opnieuw een seizoen. De tuchtcommissie van de KNVB heeft Leo van Veen bestraft met een schorsing van vier wedstrijden en een geld boete van 375 gulden. De spe ler van FC Utrecht werd za terdag tijdens de competitie wedstrijd tegen Ajax door scheidsrechter Van Ettekoven uit het veld gestuurd. De tuchtcommissie bestrafte Hans Voskamp van Go Ahead Ea gles en Peter Selbach van NEC met een schorsing van respektievelijk drie en twee duels. Beiden kregen daarbij nog een boete van 150 gulden. Viskamp en Selbach zagen op de laatste competitiedag hun derde gele kaart. MILAAN Het z.g. „Super Mondial" voetbaltoernooi, dat van 16 tot en met 28 juni in Milaan wordt gehouden, is de inzet van een strijd tussen twee Italiaanse televisiestations. Het toernooi, waarin Feyenoord, Santos (Bra), Penarol (Uru), AC Milan en Inter (Ita) in een hele competitie uitko men, is een geesteskind van het commerciële station „Cana- le 5". Het station wil geen kans onbenut laten kijkers af te snoepen van de staatsomroepmaatschappij RAI. De tv-rechten zijn reeds verkocht aan tien Zuidamerikaanse landen en kanaal 5 hoopt de komende dagen nog meer kontrak- ten af te sluiten voor de vijftien uur voetbal, die verpakt in re- klame-boodschappen wordt uitgezonden. Door het aantrekken van Johan Cruyff, die voor een bedrag van 150.000 dollar (bijna 400.000 gulden) als gastspeler vier wed strijden bij AC Milan zal spelen, hoopt kanaal 5 miljoenen Italia nen te verleiden om het voetbalgebeuren te aanschouwen. Cruyff's gage voor zijn optreden bij AC Milan ligt 50.000 dollar (130.000 gulden) hoger dan de premie die de winnaar van het toernooi ontvangt. Engeland, België en West-Duitsland zuüen met vier voetbal clubs in het elfde toernooi om de UEFA-beker vertegenwoor digd zijn. Spanje, Oost-Duitsland, de Sovjet-Unie en Frankrijk nemen evenals Nederland (FC Utrecht, Feyenoord en PSV) met drie verenigingen deel. Nico de Bree (36) heeft een contract getekend bij Beerschot. De oud-doelman van NEC, die het afgelopen seizoen voor Wintere- lag uitkwam, tekende een contract dat hem voor één jaar aan Beerschot bindt. Sinds 1972 speelt De Bree al in België. De Oos tenrijker Kurt Jara gaat van Schalke'04 naar het Zwitserse Grasshoppers. De Joegoslaaf Ivan Buljan zal voor New York Cosmos gaan spe len. Hamburger SV houdt aan deze transfer 350.000 DM over. Buljan heeft een contract getekend voor tweeëneenhalf jaar. Buljan speelde vanaf 1977 bij de Westduitse vereniging. Alan Durban is de nieuwe coach van de Engelse eerste-divisie- club Sunderland. Durban, 39 jaar, verlaat Stoke City, waar hij drieëneenhalf jaar werkzaam was. De aanvoerder van het Braziliaanse voetbalelftal, Socrates de Oliveira, heeft een aanbod gekregen voor 4,5 miljoen doüar in Saoedi-Arabië te komen spelen. De voorzitter van de betreffen de club komt vandaag naar Brazilië voor een gesprek met Socra tes. Amateurelftal verliest van Italië PISA Hèt Nederlands amateurelftal heeft ook zijn tweede wedstrijd in het vierlandentoernooi in Pisa verloren. Tegen gastland Italië werd het 10, nadat bij rust de stand nog in evenwicht was. Engeland, dat eerder met 20 had gewonnen van Nederland, speelde met 00 gelijk tegen Schotland. Judoka Wilhelm wint weer goud COLORADO SPRINGS Willy Wilhelm heeft in Colorado Springs zijn militaire wereldtitel judo geprolongeerd. De 22-jarige Brabantse zwaargewicht won in de finale van de Italiaan Beccace. Vijf judoka's uit Nijmegen doen niet mee aan de eerste centrale training, die vandaag onder leiding van de „nieuwe" bondscoach Peter Snijders in Utrecht wordt gehouden. Het vijftal (Mervin Eliazer, Ben Spijkers, Harry Peetere, Gerrie Boschman en René Pauwels) traint bij de sportscholen Visser en Van der Pool, die de centrale trainingen van de Judo Bond Nederland al jarenlang boycotten. Sportwereld PARIJS Nederland, met de springruiters Hendrix, Ehrens en Nooren, is gisteren na bar rage met Zwitserland winnaar geworden van de landenprijs tijdens het internationaal con cours hippique in Parijs. DOUGLAS De Nieuwzee- J van het eiland Man gewonnen. LE MANS De Porsche met de Belg Jacky Ickx en de En gelsman Derek Beü aan het stuur, heeft de snelste trai ningsronde gereden voor de 24-uure race van Le Mans, die vanmiddag van start gaat

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11