,Het recht heeft zijn loop gehad Vier panden naar vorderingscommissie wmm Con Amore presenteert zich bescheiden KNAF heeft eigen bestuur Q JDEN LEIDSE COURANT DONDERDAG 11IUNI1981 PAGINA 3 VAN MILJOENENFRAUDE VERDACHTE JURIDISCH MARATHONPROCES onJIDEN „Jongens het is toch wat. Daar je gewoon koude rillingen van. ichtig hé? Maar ik hou het nou effe kort, je het niet erg vindt. Morgen bel ik je I terug. Dag Piet, fijn dat je belde". Het alweer het zoveelste telefoontje met ntane gelukwensen van vrienden en re- ies, dat Hans van Leeuwen (39) 's mor- ioóks op zijn kantoor aan de Overrijn ont- J igt. Blijdschap en vermoeidheid strijden "'hem en zijn zwager Frits Rijsbergen beurtelings om de eer. Dat is dan ook verwonderlijk. Na een jaar van bijna Iragelijke spanning en onzekerheid ft het Haagse gerechtshof hen in hoger oep vrijgesproken van alle hen tenlaste 5™ Egde feiten in de zogeheten Lemy-affai- dat inmiddels vaak besproken schan- il in de wegenbouw waarin het Leidse tratings- en rioleringsbedrijf van Hans Leeuwen zo'n centrale rol werd toege- i ht. Jspraak. Hans en Frits rofl nen het nog nauwelijks en. Ook hun vrienden en »a's niet die rond de ta in het directievertrek Van Leeuwen plaats iben genomen. Er wordt en koffie geserveerd en feilend weinig gepraat, "fes van Leeuwen leunt st zijn ellebogen op zijn bu- en verzucht: „Tja, ik t het nog verwerken, is zo grandioos. We heb- er zo lang voor moeten flcken". En Frits, zijn [er, maar in de Lemy- altijd de boekhouder Van Leeuwen genoemd, It met enigszins onder- 1de nuchterheid vast, dat- (Slfoel blij is. „Ach het over- je allemaal zo, daar moet jven de tijd voor nemen", t hij wat later, als de ste mensen weer ver- :ken zijn en hij samen Hans in een rustiger •ek de achter hun lig- le periode onder de loep (S| miljoen 21 april 1980 belanden van Leeuwen en Frits :rgen in de gevangenis op Hiking van valsheid in irifte en belastingontdui- Hun bedrijf, de Lemy bv dat het het slachtoffer was ge worden van diverse malafide onderaannemers met wie het in goed vertrouwen in zee was gegaan. Een ware klopjacht werd tegen beide Lemy-func- tionariseren in gang gezet. Om de bewijslast rond te krijgen werd hun kantoor in de Sleu telstad door de politie binnen stebuiten gekeerd. Vrachtwa gens met dossiers en andere paperassen werden vanuit de Overrijn meegenomen en naar een speciaal daarvoor inge richte dépendance in het Waaggebouw gebracht, wa^r het onerzoeksteam maanden lang zijn kiezen in de Lemy- boekhouding vastzette ten ein de de vermoede valsheid in geschrifte op het spoor te ko men. Het politiebureau aan de Zonnenveldstraat bleek te klein om de gigantische hoe veelheid „belastend" materiaal te herbergen. Jn november en december volgde een marat- honprooes van tien dagen voor de Haagse rechtbank. De ver dediging pakte al direct flink uit door het juridisch vooron derzoek onder leiding van plaatsvervangend korpschef Mostert uit Leiden op tal van punten te hekelen en te onkrachten. Zo hadden ambte naren van het Sociaal Fond Bouwnijverheid (SFB), dat eveneens met het vooronder zoek was belast, onder meer getuigenverklaringen opzette re Overrijn, zou stratema- lijk vervalst. Getuigen werden in dienst hebben gehad in de definitieve processen- verbaal woorden ten nadele van de Lemy in de mond ge legd, die zij volgens de klad- verbalen niet hadden gespro- Hans van Leeuwen (rechts) en Frits Rijsbergen opgelucht weer terug in de Lemy-ves- te. wie geen loonbelasting en ale premies werd afgedra- ^°Jaan de fiscus en volksver- ringen. Dat was volgens tb» onderzoeksteam, dat de ken. Er volgden hierop nog idel boven water bracht, ïlijk door met nep-bv's te fken, die in feite schat- 'itig waren tegenover ge ide instanties. Die bv's ga- alle na korte tijd hun '.ten te hebben bewezen, geruisloos als ze waren ten, weer de geest. In to- zouden de belasting en de rijfsverzekeringen een be- van zeventien 'miljoen s Men door de neus zijn ge- oor rd. alsheidland" at Lemy-tweetal echter be- por irde van af het eerste uur lat het met de hele geschie- 11 is niets te maken had. en 'r 1 - meer feiten, die de „puzzelrit door valsheidland", zoals een van de advocaten het later noemde, hoogst bedenkelijk maakten. Het begon er han gende het proces veel op te lij ken, dat niet de Lemy en con sorten valsheid in geschrifte hadden gepleegd en meinedige verklaringen hadden afgelegd, méar de ambtenaren van het SFB zelf. Uiteindelijk trok de rechtbank zich een en ander minder aan dan te vuur en te zwaard door de verdedigers was bepleit. Op 22 december van dit jaar werden Hans en Frits veroordeeld tot respectie velijk gevangenisstraffen van vijf en vier jaar. De officier van justitie in deze zaak, mr. Den Os, had een jaar meer geëist. Van Leeuwen en Rijs bergen gingen in april van dit jaar tegen deze uitspraak in hoger beroep. Inmiddels wa ren zij al geruime tijd op vrije voeten gekomen, nadat was gebleken dat op het parket van de oficier van justitie het officiële document voor de verlenging van hun gevangen houding een dag te laat was betekend. Beide verdachten hadden tot dan ruim veertig weken in het Huis van Bewa ring doorgebracht. Schadeclaim Hans van Leeuwen: „In het begin geloofde geen hond in onze onschuld. Het lange voor arrest was louter bedoeld om ons op de knieën te krijgen en ons onder druk te blijven zet ten. We moesten en zouden dingen bekennen die we niet hadden gedaan. Karrevrach- ten papier hebben ze bij ons vandaan gesleept, maar er stond geen enkel belastend feit in. Toen zijn ze de boel zelf maar gaan verdraaien. Met veel tamtam werden er inval len gedaan en telefoontjes met onze advocaten afgeluisterd, waarvan de bandjes later weer werden verbrand, omdat ze ons in alle opzichten vrijpleit ten. Kijk!, daar staat nog een kist met lege dossiermappen. Die zijn we ook allemaal kwijt. banskpresident stond toch wel vast dat we schuldig waren". De zakelijke schade die de Lemy daardoor heeft geleden is niet te overzien. Dat loopt zeker in de miljoenen. Met mijn advocaat moet ik het er nog over hebben of en op wel ke manier we een schadeclaim gaan instellen. Maar de psy chische schade is niet terug te betalen. Die is veel groter. Maanden lang hebben we met beperking vastgezeten in een cel van twee bij drie meter. Je kunt beter elke dag een draai om je oren krijgen dan geïso leerd in zo'n hok te zitten. Onze vrouwen en kinderen hebben we al die tijd niet mo gen zien. Je werd gewoon ver knipt en murw gemaakt. Voor de rechter-commissaris, de of ficier van justitie en de recht- „Vloek" Wie wel in de Lemy en haar directie bleven geloven, waren de meeste aannemers waar mee zaken werden gedaan. En niet te vergeten de advocaten van de Lemy, de mrs. Van Za lingen, De Witte en in hoger beroep mr. Wladimiroff. Hun laatste geld hadden Van Leeu wen en Rijsbergen aan dat trio uitgegeven. Toen ze zo krap bij kas waren komen te zitten, dat zij het geld voor hun verdedi ging bijeen moesten schrapen, woven de advocaten dit offer weg en zetten hun pleidooien pro deo voort. „Geld", zegt Van Leeuwen, heeft me nooit geïnteresseerd. Ik ben geen miljonair, zoals velen nog steeds denken en ik zal het wellicht ook nooit worden. Ze ventien miljoen! Ik wou dat ik ze had. Toch is het opvallend hoeveel mensen er zijn die on gemotiveerd volhouden dat je schuldig bent. Vanochtend nog spreekt een van onze mensen een timmerman en hij vertelt hem dat we vrijgesproken zijn. De man reageert onmiddellijk door te zeggen: „Zie je wel als je maar geld hebt, dan krijg je alles gedaan." Het is toch te gek, dat mensen zo naief kun nen zijn door te geloven dat wij het Hof hebben kunnen omkopen. Over rehabilitatie gesproken. Het foute idee dat velen door die affaire van je hebben gekregen is niet meer recht te trekken. Ik vraag me daarom ook wel af, of we in de toekomst met dit bedrijf nog wel verder kunnen gaan. Er rust zo'n vloek op je". „Klasse" Zwager Frits zegt blij te zijn, dat hij, Hans en hun advoca ten in de tijd dat ze vrij kwa men op eigen houtje een on derzoek naar de handel en wandel van de malafide on deraannemers hebben kunnen doen instellen. Dankzij de nieuwe gegevens uit dat on derzoek kegelden de advoca ten Van Zalingen en Wladimi roff de argumenten van het O- penbaar Ministerie, die het merendeels van vervalst mate riaal moest hebben, verder on deruit. Er werd wederom een aantal getuigen verhoord, maar dit maal door het Hof. Nagenoeg alle verklaringen die nu werden afgelegd door stratemakers en aannemers vielen in het voordeel van de Lemy uit. Steeds duidelijker werd dat de rechtbank destijds valsheden voor waarheid had aangenomen. De procureur- generaal en de president van het gerechtshof gaven dit dan ook ruiterlijk toe. Predident mr. P. Roggen had gisteren zelfs enkele woorden van gro te waardering over voor de wijze waarop de strafpleiters hun verdediging hadden ge voerd. De advocaten noemden op hun beurt de houding en beoordeling van het Hof „klas se". Mr. Wladimiroff: „Als je in een zaak keihard hebt ge werkt en al je technische kun de hebt ingezet, terwijl je de hele wereld tegen je had, dan is zo'n uitspraak hartverove- rend". Mr. Van Zalingen: „Het Hof is doorgegaan waar de rechtbank ophield. Het recht heeft daarmee zijn loop ge had". De advocaat zegt desge vraagd, dat hij er niet in ge looft dat de procureur-gene raal tegen het vonnis in appel zal gaan. Die kans is er overi gens nog wel, maar of een der gelijke stap succes zou hebben, is volgens hem uiterst klein". Hoofdinspecteur Mostert van de Leidse politie de man die negen maanden lang achter de Lemy-top aanjaagde r— rea geert in eerste instantie teleur gesteld. Ik ken het vonhis van het Hof nog niet precies en weet dus ook niet hoe ze tot hun vrijspraak zijn gekomen. Er spelen wel allerlei menselij ke en zakelijke gevoelens door mijn hoofd heen. Het is jam mer, dat we al die tijd voor niets hebben gewerkt. We moeten nu zeker met het oog op de toekomst gaan be kijken hoe het zo ver is geko men, dat al onze inspanningen en bewijsvoering niet tot straf waardigheid hebben geleid. Het Hof zat in elk geval op een heel andere lijn dan wij. Zoiets kan gebeuren. Maar het blijft, nogmaals, wel jammer". PETER VIERING P (EN - Ondertrouw: M. J. Zaalberg M. L. van den Berg; P. A. M. it en K. E. Mooij; G. M. J. Ver-, en M. Filippo; M. B. Jacques en Slootweg; J. C. van Egmond en, ln Steneker; H. J. Smaltz en E. C. - r" tV 1. JI2boren: Albertus, z.v. A. Kerpers- I. Schuiling; Leendert, z.v. ihoek en M. Schuiling; Ma- d.v. A. N. M. Hickendorff en D. A. van Lieshout; Robert-Jan Pie- ^lv. J. L. KoolJ en M. E. S. A. Ba- wse van Hövell van Wezeveld en sterflier; Cornells Joost, z.v. A. »en en A. M. Leeuwenburg; Dione 0. d.v. F. de Weger en M. I. D. 'der; Alan, z.v. W. Pison en M. Th. Groot; Ewald Peter, z.v. W. J. M.. en C. M. B. E. Giezen; Bart, z.v. J. Zuidhoek en G. Schoneveld; Antonette, d.v. C. G. Strating en lozendaal; Jansje, d.v. A. J. Era fin J. Honsbeek; Casper, z.v. F. J'IJeklnd en A. Sint Maartensdijk; isw bertus Maria, z.v. C. J. M. Immer- rd-Jen H. M. Heuchemer; Bouke Ujs- z.v. A. J. Hoek en B. J. de ,ra. olj; Eduard, z.v. E. Karim en C. Kasterop; Naoil. d.v. M. Moufld M. Ismaïll-Alaoul; Peter Arnoud; P. Bierdrager en R. B. A. van der n; Marie-Louise Elisabeth Bernardl- dv. l. Mieremet en A. E. M. "tje; Uesbeth, d.v. H. W. en P. Triest. WMmnei Overleden: A. den Haan, geb. 28-2- 1915, man; A. de Graaf, geb. 23-2- 1903, man; T. B. H. van Meurs, geb. 19-8-1896, man; R. Blok, geb. 3-9- 1898, vrl., echtg. van W. van Hesse; H. A. Beugelaar, geb. 19-9-1948, vrl.; C. Klomp, geb. 26-12-1897, man; J. Roelandse, geb. 10-5-1900, vrl., geh. gew. met H. J. van Dam; J. Dubbe- laar, geb. 23-9-1911, man; J. Mulder, geb. 21-4-1895, vrl., geh. gew. met J. J. Jonker; J. RuIJs, geb. 26-7-1913, man; A. J. van der Meij, geb. 20-4- 1912, vrl., echtg. van W. H. Haas broek; A. H. M. van Spaendonck, geb. 30-3-1918, man; M. E. Lebbing, geb. 25-7-1911, vrl., echtg. van F. Wassenaar; E. M. Hendriks, geb. 6-4- 1902, vrl., geh. gew. met M. de Bruijn; E. H. W. Koreman, geb. 25-7-1896, vrl., geh. gew. met G. van der Sluis; E. C. Donck, geb. 31-3-1919, vrl., echtg. van A. van Schalk; W. van Gróenlngen, geb. 23-6-1901, man; J. de Man. geb. 15-10-1965, vrl.; A. Sle- val, geb. 1-7-1898, man. Gehuwd: F. Fleseler en M. J. Piket; R. A. C. Baars en M. C. C. Schouten; R. J. Holtslag en E. F. Westerhout; G. R. W. Berk en E. J. Brussel; P. A. Wol fing en T. Roos; J. Schlagweln en T. M. L. M. Ferru; P. A. Verwilligen en M. Broekhof; W. J. Hoeven en J. de Llgny; P. M. L. Frentrop en I. S. M. Meltzer; M. van Dun en J. M. Eggink; C. J. van Oosten en W. van Oosten; J. Schalks en J. S. de Feijter; Th. H. van Leeuwen en J. E. van der Blom; J. R. Spijker en C. J. Roggeveen; G. W. A. S. van der Vliet en W. C. M. Desslng; J. de Wolf en B. H. M. Melis; J. J. Roosendaal en C. M. J. Fles; J. de Bruin en C. Jongbloed; M. J. Bo- termans en E. M. Verhoeven. LEIDEN Ben w van Leiden heeft de vorderingscommissie gevraagd ad vies uit te brengen over 4 in Leiden leegstaande panden. Tijdens de hoor zitting die de commissie gistermiddag had belegd bleek dat twee van de vier panden enkele dagen geleden zijn ver kocht. In beide gevallen was de ver koopprijs in vergelijking tot de oor spronkelijke vraagprijs aanzienlijk gedaald. Conclusie van één van de medewerkers van de vorderingscom missie was dan ook dat de vorderings commissie in belangrijke mate pre ventief werkt. „Het is niet van belang of er werkelijk gevorderd wordt, het gaat er om dat er weer mensen in de leegstaande huizen komen", aldus de woordvoerdster. De commissie zal binnen afzienbare tijd definitief ad vies uitbrengen. Toevalligerwijs waren het twee panden van Makelaardij Proper die enkele da gen voor de hoorzitting werden ver kocht. Een aan het Levendaal, al 17 maanden leeg staand pand is, na een oorspronkelijke vraagprijs van 185.000 gulden voor 100.000 gulden verkocht. Volgens een ambtenaar van bouw en woningtoezicht zou er na een eventuele vordering voor een halve ton in het huis opgeknapt moeten worden. De verkoop hangt nog op de woonvergunning die de gemeente moet verstrekken. Volgens de regels is de woonruimte te groot voor de alleenstaande toekomstige eigenaar. Het andere pand van makelaardij Proper dat gisteren ter sprake kwam is het huis aan de Brtlcknerstraat 27. Deze flat stond vr 98.000 gulden te koop maar werd enkele dagen geleden voor 70.000 gulden ver kocht. Het pand stond reeds twee jaar en drie maanden leeg. De flat aan de Jacob van Kampenlaan 22 staat na een oorspronkelijke verkoop prijs van 205.000 gulden nu te koop voor 155.000 gulden. De eigenaars voerden voor de commissie aan dat zij het liever kwijt dan rijk waren en dat de leegstand te wijten is aan het inzakken van de wo ningmarkt. „Het is de overheid die met haar maatregelen de doorstroming be lemmert", aldus de betrokken makelaar. Op de suggestie van voorzitter M. Ko ning om het huis dan maar tijdelijk te verhuren antwoordde hij: „Dat is je hoofd in een strop steken. Je huis is dan meteen genationaliseerd". Een pand aan de Magdalena Moonstraat staat nog maar 7 maanden leeg. De hui dige eigenaar had het pand bewoond ge kocht er op rekenend dat de bewoner binnen afzienbare tijd zou vertrekken zodat hij er zelf kon gaan wonen. Toen dat niet gebeurde, kocht hij een pand aan de Zijlsingel zodat hij nu met twee huizen en zware financile. lasten zit op gescheept. Het huis aan de Magdalena Moonstraat is inmiddels opgesplitst en voor de helft verkocht. Een etage en een grote zolder staan nu voor 72.000 gulden te koop, een volgens Bouw en Woning toezicht alleszins redelijke prijs. De ma kelaar verwacht het huis binnen twee maanden verkocht te hebben. Ten toonstelling In de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat is een tentoonstelling ingericht van het werk van architect Piet van der Sterre. Via de tentoonstelling wordt de mogelijkheid geboden „in de keuken" te kijken van het werk van een architect. Via tekeningen en platte' gronden wordt een beeld gegeven van het werk en de visie van Van der Sterre. De tentoonstelling is tijdens de openingsuren van de bilbliotheek vrij toegankelijk. LVC Filmhuis Het filmhuis van het LVC, Breestraat 66, heeft weer een aantal films op het programma staan. Morgen en zaterdag „Le juge Fayard dit le sherrif" van Yves Boisset. Dinsdag 16 en woensdag 17 juni om acht uur en om kwart over tien „Muriel" van Alain Resnais. The Modettes In het Leids Vrijetijds Centrum treedt morgenavond de Engelse Meisjesband The Modettes op. Ramona, Jane, Kate en June spelen met reggaeinvloeden door spekte swingende muziek. De dames brachten tot op heden drie singles en een elpee uit. Het concert begint om 2100 uur, de toegang bedraagt 5 gulden voor leden en 6.50 gulden voor niet-leden. Pop aan de bak Pop aan de Bak heeft voor komende zaterdag drie bands uit de Leidse regio op het programma staan. Allereerst treedt de Nederlandstalige band De Kroonluchters op. De groep bracht onlangs onder de titel Daar zijn leuke liedjes' een cassette uit. De leuke liedjes van de Kroonluchters worden gevolgd door de groepen Hegt en WE, een kers verse roek-band uit Oegstgeest. De aanvang van dit alles is 22.00 uur, de toegang bedraagt 2.50 gulden voor leden en 4 gulden voor niet leden. Uitslag loterij Tijdens het voetbaltoernooi, dat door het Leids Organi satie Komitee op het terrein van de voetbalvereniging Roodenburg werd gehouden met onder meer een wed strijd met politci vond ook een loterij plaats. Op de volgende loten is een prijs gevallen: 13682, 10829, 12017, 14068, 09468, 10163, 09522, 13128, 13198, 13088. Inlichtin gen over de prijzen onder telefoonnummer 210747. Op hoop van zegen Het is ruim negen jaar geleden, dat het toneelstuk 'Op hoop van zegen' van Herman Heijermans in de schouw burgen te zien was. Dat was bij het afscheid van Beppie Nooy in 1972. Vanavond wordt het toneelstuk wederom opgevoerd en wel in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest. Het verhaal handelt over een vissersdorp. Over de uitbuiting van de arme bevolking, de betrekkelijke weelde van de reders en over de zee, die geen genade lijkt te ken nen. De begrippen verzet, moed, angst, diep verdriet, be krompen kleinburgerlijkheid en grootmoedige verwachtin gen van liefde en tederheid komen in het klassieke stuk van Heijermans aan de orde. Het toneelstuk begint om kwart over acht. LEIDEN Op een uitvoe ring die niet pretentieus „concert" maar „koorpresen tatie" werd genoemd, zong Oratoriumvereniging „Con Amore" met enkele solisten de cantate 68 van Bach. Voor de pauze voerde het Gewestelijk Orkest de sym- fonia concertante van Haydn uit met solisten, voortkomend uit eigen kring. De taak waarvoor deze op res pectievelijk viool, cello, hobo en fagot, zich gesteld zagen, bleek hen doorgaans te zwaar. De gedegen zorgvuldigheid die in de solopartijen doorklonk, gaf deze eerder de allure van obligate orkestpartijen dan van imponerend muzikaal vuurwerk, waarmee aan de voornaamste opzet van het werk afbreuk werd gedaan. Veel beter was het gesteld met de realisatie van de expressie. Hierin liet ook het Gewestelijk Orkest onder leiding van Arie van Beek zich overtuigend ho- Het eerste vocale gedeelte be trof de aria Exsultate Jubilate van Mozart. De soliste Hanne- ke van Bork startte met een wat stug volume en soms on gecontroleerd uitbarstende, fortes, maar voldeed in het tweede en derde deel met aan merkelijk meer souplesse aan de expressieve eisen. De bas Ruud van der Meer, die als tweede solist optrad ix\ Bachs cantate, bezit overdui delijk alle kwaliteiten om een technisch en qua dramatische inleving perfecte solo weg te geven. Bovendien liet hij de tekst prachtig tot zijn recht ko men. „Con Amore" droeg het zijne bij door een evenwichtige klank, waarin de benadrukte cadans het muzikaal prima deed. De tweede passage voor koor ,de slotfuga, verloor na een energieke inzet aan span ning zodat, wat als ingetogen heid bedoeld was, lichtelijk als anti-climax ging werken. Van de instrumentale begeleiding deden vooral de blazers uitste kend werk. DIRK VOOREN DEN HAAG In Zeist is gis teren met het kiezen van een nieuw federatiebestuur de her structurering van de Neder landse autosport afgerond. Tot voorzitter van de nationale au tosportfederatie (KNAF) werd gekozen mr. J. W. G. van Ros malen, vice-voorzitter werd Jan Hulsker, penningmeester Dirk de Wild en bestuurslid mr. L. van Noordwijk. De ver tegenwoordigers van de diver se secties vormen de overige leden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3