Icidóc (Bowtcunt Partijleider Kania behoudt zijn positie Jw; )pnieuw larricades in jnsterdam Informateurs helpen Den Uyl partijraad te bezweren Zeker 18.000 burgers vermoord in El Salvador Dode bij botsing op Rijksstraatweg Donderdag 11 juni 1981,7 le jaargang no. 21985 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Wreteipere, behorende lot SljthoH Pens. Apothekeredljk 34, 2312 DD Leiden, Poelbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-banl N.V.. Lelden. Directeur-hoofdredacteur I. J. HaDewas, Chei-redacteur Wlm Buiilemsg. Adrertentlee (aid. BTW) 052 per mm. Teleteontlee /031 per mm. Abonnementen: kwartaal 49.55; jaar 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (1800 tot 1800 uur). Locbb nummers ƒ0,65 Achter het nieuws van de VARA wordt vanavond geheel gewijd aan kerncentrales en kernwapens op Ned. II om 20.52 uur. Om 21.30 uur herha ling tv-spel „Niets aan de hand". Op Ned. I om 22.10 uur „De verboden symfonie", muziek van Edvard Grieg. Wisselend bewolkt met enkele buien. Middagtemperatuur on geveer 18 graden. Matige zui denwind. Morgen zon op: 5.19. Onder. '22.00. Schev. hoogw.: 12.18. 'Laagw.: 7.51 en 20.34. EPPO DOEVE OVERLEDEN AMSTERDAM De schilder, teke- naar en graficus Eppo Doeve is van morgen overleden aan een hersen bloeding. Hij was zaterdag jl. in een ziekenhuis te Amsterdam opgeno men. Doeve werd 73 jaar. De kunstenaar, die eigenlijk Joseph Ferdinand heette, was autodidact en vooral werkzaam op illustratief en journalistiek terrein. Hij was ont werper van affiches, theaterdecors, bankbiljetten en postzegels en maakte ook ex-librissen. TROS-tv zou reclameregels overtreden HILVERSUM - Het riet er naar uit, dat TROS- tv bezig is de reclameregels als omschreven in de omroepwet te overtreden bij het uitzenden van een reeks aangekondigde concerten van „Live music now". Het gaat om klassieke mu ziek die volgens de aankondigingen wordt uit gezonden vanaf vakantiecentra van Sporthuis Centrum, die deze concerten voor een deel fi nanciert. TROS-tv sprak hiervoor een eigen cultureel fonds aan. Ook het Prins Bernhardfonds steunt financlëel. Dit werd gemeld, waarbij ook de IBM werd genoemd als financiële deel nemer. Wrak 2.000 jaar oud Grieks schip gevonden ATHENE Bij de zuidwestpunt van de Griekse Peloponnesus is op 50 meter diepte het wrak gevonden van een vrachtschip uit de eerste eeuw voor Christus, dat onder meer 250 kruiken met wijn van het eiland Kos vervoerde toen het ver ging. Volgens de Griekse Oudheid kundige Dienst zijn deze amforen nog geheel in de oude staat. Dit komt omdat het schip niet is omge slagen toen het zonk. De lading zou bestemd zijn geweest voor een van de havens aan de westelijke Pelo ponnesus. Roel van Duyn boer-óf VEELE Oud-kabonter, ond- provo, oud-wethouder van Am sterdam Roel van Duyn, kan straks het predikaat „oud- boer" aan zijn titellijstje toe voegen. Met zijn vrouw Josti keerde hij 4Vi jaar geleden het drukke westen de rug toe om in het Oostgroningse Veele te gaan boeren. Maar door het drukke werk op de boerderij „leuk. maar keihard" kan Josti te weinig aandacht besteden aan de kinderen. Het echtpaar wil gaan schilderen en schrij ven. STERDAM Kra- i hebben vanmorgen 11e vroegte in de om- Ing van het gekraak- pand aan de Groen- gwal in Amsterdam ricades opgeworpen, irbij rijn de ophaal- en over de Klove- en de Groen- omhoog ge lid. Verschillende o's werden in brand token. Rond tien uur ben eenheden van de biele Eenheid posities [enomen in de buurt i bet kraakpand. Bo- i het gebied cirkelde k helikopter. nsterdamse politie wilde fpand vanmorgen rond ze iuur ontruimen. De tussen i vijf en half zes met hek- 1 en straatstenen opgetrok- barricades, hebben dat echter doorkruist, aldus woordvoerder van de poli- pand aan de Groenburg- 14 is op 7 maart door en- e honderden mensen ge- aakt. Na drie weken deelde officier van justitie de kra- mee dat er lokaalvrede- euk was gepleegd. Een con- iemachinehandel aan de Ceniersburgwal is de eige- van het pand. De krakers bben bestreden dat het om aaJvredebreuk gaat. Vol- Sis hen lag er alleen maar rommel opgeslagen. Als gevolg van het benzinete- T r' kort in Polen vormden zich gis- r' - teren lange rijen auto's bij de h benzinestations in Warschau. Vele Polen hamsteren op het ogenblik, bang als ze zijn dat een Russische inval weer na der bij is gekomen. WARSCHAU De Poolse partijlei der Stanislaw Kania heeft gisteren een felle aanval op zijn positie door voorstanders van de harde lijn over leefd. Het regerende Politburo (het hoogste bestuursorgaan binnen de communistische partij) bleef op de been in een twee dagen durende bij eenkomst van het Centrale Comité (het „parlement" in de communisti sche partij). Het Centrale Comité was in een spoedvergadering bij el kaar gekomen na een brief van de Russische partijleiding waarin felle kritiek werd geleverd op de Poolse partijleiding. In de uitgestippelde koers van dialoog zal geen verandering komen, zo heeft partij leider Kania ter afsluiting van de zitting van het Centrale Comité verklaard. Tijdens de stormachtig verlopende verga dering van het Centrale Comité leverden de aanhangers van de harde lijn felle kri- IBMmBMBBHKBHSHB ONDANKS TOENEMENDE VERDEELDHEID IN POOLSE COMMUNISTISCHE PARTIJ tiek op het beleid van Kania. Zij eisten zijn aftreden. Met de waarschuwingsbrief als steun in de rug eisten zij een ombui- fing van de in hun ogen al te toegeeflijke oers van het afgelopen jaar met name te genover Solidariteit. Voorstanders van de de hervormingsgezinde koers brachten hier tegen in dat de ingeslagen weg van dialoog de enig mogelijke is. Na de felle kritiek, die onder meer ook werd geuit door het Politburo-lid en voor stander van de harde lijn Tadeusz Grabski stelde partijleider Kania de vertrouwens kwestie en vroeg de 140 leden van het Centrale Comité zich uit te spreken over ieder van de elf leden van het Politburo, waartoe Kania als partijleider ook be hoort. Een meerderheid van het Centrale Comité stemde echter tot twee maal toe tegen het voorstel van Kania en het hoog ste bestuursorgaan van de communistisc- vhe partij bleef daardoor ongewijzigd. In zijn slotrede probeerde Kania de Rus sen gerust te stellen. Hij herhaalde dat de Russische communistische partij het recht heeft opmerkingen te maken. Hij herin nerde er echter tevens aan dat de Poolse communistische partij altijd „begrip" heeft, gevonden bij Brezjnev en de zijnen. Kania voorzag een felle strijd met de „radicale, en extremistische vleugel binnen de vrije vakbond Solidariteit, daarbij vooral doe lend op degenen die voor vandaag een (voortijdig) afgelaste waarschuwingssta king aan het adres van de communistische partij hadden willen organiseren. (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG Het gekrakeel rond het premierschap van het nu beoogde kabi net heeft voor een niet gering deel te maken met de partijraad van de PvdA, die aanstaande zaterdag in Den Bosch wordt gehouden. Den Uyl wil daar niet kunnen worden aangevallen op teveel inschikkelijkheid, aldus ingewijden in PvdA en CDA. Mede daarom is het voor de voorman van de socialisten van veel belang zich hardnekkig en' luidruchtig te verweren tegen de claim die het CDA, en in het bijzonder Van Agt, legt op het ambt van ministerpre sident. jandweeriieden moesten vanmorgen vroeg enkele door de krakers In brand gestoken auto's blussen. De beide informateurs spelen dit „spel" mee, zo zeggen bronnen in het CDA. Deze bronnnen wijzen erop dat Lubbers en De Koning, na eerst duidelijk te hebben ge steld dat alleen Van Agt premier kan worden, de kwestie nu plotseling quasi hebben opengegooid. Het premierschap voor concessies mag dan wel niet op de agenda staan van de vandaag begonnen „echte" onderhan delingen, bespreekbaar is het immers nu wel, als één van onderhandelaars dat wenst De Koning ging zelfs zover dat hij „kanttekeningen" wenste te plaatsen bij de harde opstelling van Van Agt, die de kwestie even bespreekbaar had genoemd' als het weer. „Je kunt er lang over praten maar veranderen doe je het niet, aldus CDA-onderhandelaar Van Agt in het weekeinde. Door de handelwijze en kritiek van de (CDA-)informateurs wordt de houding van Van Agt afgezwakt en wordt bereikt, aldus de zegslieden in het CDA, dat Den Uyl niet met een „blokkade" op zak naar Den Bosch hoeft. Met andere woorden: de vraag wie premier wordt is ogenschijnlijk nog open, zodat de PvdA-partijraad geen aanleiding heeft Den Uyl de handen te binden door middel van harde resoluties. Pagina 9: PvdA-achterban rijp maken Gisteren trad de Tweede Kamer in nieuwe samenstelling aan. Op vijf WD-bewindslieden na werden alle leden beëdigd. Hier legt CDA-frac- tleleider Van Agt de eed af. Voor 10 september moeten de bewindslieden beslissen of zij lid van de Kamer of bewindsman (-vrouw) blijven. (Zie ook pagina 9) toer de herkomst wordt niet erept, maar dat Japan een Bardlge" leverancier moet In, Is wel zeker. RADIO VATICAAN: VATICAANSTAD Radio-Vaticaan heeft gisteren gemeld dat in de burgeroorlog in El Salvador de at gelopen 19 maanden zeker 18.000 burgers door mili tairen rijn vermoord. De Vaticaanse zender beriep zich op informaties van bet aartsbisdom in San Sal vador. Alleen in de eerste maanden van dit jaar vielen onder de burgerbevolking van het Midden- amerikaan.se land al meer dan 8.000 doden. Volgens Radio-Vaticaan werden ruim 1.000 mensen alleen om dat zij de avondklok niet in acht namen om het leven gebracht Bij het totaal aantal van 18.000 doden zijn de naar schatting dui zenden omgekomen guerrillastrijders en soldaten niet meegere kend. De meldingen van Radio-Vaticaan komen tegelijk met berichten uit El Salvador, dat bij de hevigste gevechten tot nu toe tussen het leger en guerrillastrijders de afgelopen dagen vele honder den doden zijn gevallen. Amnesty International heeft de Ameri kaanse regering verzoch alle militaire hulp aan El Salvador te stoppen, in een poging een eind te maken aan de vele schendin gen van de mensenrechten in dat land. Washington heeft ver klaard het niet met Amneéty eens te zijn, maar wil de toestand wel nader met de organisatie bespreken. WASSENAAR Op de Rijksstraatweg tussen Was senaar en Den Haag ter hoogte van de Rust en Vreugdlaan is gistermiddag de 68-jarige W. Boonstoppel uit Den Haag bij een ver keersongeval om het leven gekomen. Het slachtoffer was met zijn personenwagen op de verkeer de weghelft terecht gekomen, vermoedelijk doordat hij on wel was geworden. Een tege moetkomende vrachtwagen, bestuurd door de 35-jarige M. van Duin uit Katwijk kon een frontale botsing niet voorko men. Door de klap van de bot sing werd het dak van de per sonenauto gerukt, terwijl de vrachtwagen kantelde en de Rijksstraatweg in beide rich tingen gedurende een uur ver sperde. De vrachtwagenchauf feur is met een hersenschud ding opgenomen in het zieken huis Bronovo in Den Haag. Overzicht van de ravage na de botsing. Op de achtergrond de gekantelde vrachtwagen. Steeds meer Amerikanen positief over Reagan WASHINGTON bekende bureau Twee op de drie Gallup. Amerikanen oor deelt zeer positief Iets meer dan over bet presi- twintig procent denstscbap van Ro- van de Amerika- naldReagan. Dit nen vindt dat Rea gan het slecht doet Bij het begin van zijn presidentschap waren aanmerke lijk minder Ameri kanen het met Reagans optreden eens. De waarde ring voor de presi dent heeft ook in vloed op de me ning van de Ame rikaan over het reilen en zeilen van zijn land.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1