riminaliteit afgenomen Koningin maakt rondvaart jdens bezoek aan Leiden bezwaren egen )ullebrug Kamervragen over Curium igir!dën ARVERSLAG GEMEENTEPOLITIE LEIDEN OVER 1980: Fietsen voor gehandicapten jieuw iderkomen 'lode Kruis LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 JUNI 1981 PAGINA 3 tylDEN Het jaarversla? van de idse politie maakt melding van tame van de criminaliteit in n gelijking met 1979. Toch heeft j Leidse politie een bewogen jaar thter de rug. Met name de Leidse M< en van de Mobiele Eenheid 3e,lVamen voor hete vuren te staan, liswaar behoefde de M.E. in [den minder ingezet te worden d in voorgaande jaren, maar des tneer werd buiten de gemeente- Das mzen opgetreden. Aan de geoe- sp dheid van dit corps werden 127 nuren besteed (34 uur in *79). Kl vens is opmerkelijk, dat het Bu- iu Kinder- en zedenpolitie 541 tal hulp moest verlenen in ge- zinnen, die met moeilijkheden te kampen hadden (179 maal het jaar daarvoor). Het aantal door kinde ren gepleegde misdrijven nam ech ter af van 317 naar 160. De politie heeft Leiden in drie parten verdeeld. In het centrum nam het aantal 'criminale incidenten' af van 601 tot 528. In Leiden Zuid daalde de criminaliteit van 465 naar 432 en in Noord viel een daling van 699 naar 616 te constateren. Nieuw De Leidse Hermandad voerde het af gelopen jaar twee nieuwtjes in: de hondebrigade en de wegsleeprege- ling. In het jaarverslag wordt gecon stateerd, dat de hondebrigade in een behoefte voorziet. Van daadwerkelij ke inzet is slechts in enkele gevallen sprake geweest, maar de preventieve waarde van een politiehond wordt groot geacht. Ordeverstoringen kon den volgens de politie door aanwezig heid van de hond in de kiem worden gesmoord en het transport van weer barstige verdachten kon meer en meer zonder toepassing van geweld plaats hebben. Een ander nieuwtje was de wegsleepregeling. In totaal werden een kleine driehonderd voer tuigen verwijderd. Hoewel de 'be hoefte' duidelijk aanwezig is, moet gezegd worden, dat de administratie- Toename Het aantal gewonden ten gevolge van verkeersongelukken steeg niet on rustbarend: van 420 naar 433. Even als voorgaande jaren vonden tien verkeersdeelnemers de dood. Een dikke drieduizend ongevallen wer den ter kennis van de politie gesteld. Ongeveer 230 (200 in '79) weggebrui kers kregen een proces-verbaal we gens het rijden onder invloed. Aan merkelijk forser was de stijging van het aantal weggebruikers, dat het rode verkeerslicht negeerde: van 2.538 naar 3.408. Daar tegenover staat echter, dat de maximumsnelheid minder overschreden is dan in 1979: van 2.410 naar 1.927. Het totale aantal ziektedagen in het Leidse politiecorps bedroeg over 1980 4.892: een stijging van 652. Het aantal gemaakte overuren steeg van 13.385 tot 15.594. Bij de parkeercontroleurs liep het ziekteverzuim het afgelopen jaar terug: van 383 tot 326 dagen. De parkeerpolitie werd het ook dit jaar weer moeilijk gemaakt door tijdro vende administratieve werkzaamhe den. In het afgelopen jaar werden 34 klachten ingediend over het optreden van de politie. Na onderzoek bleek, dat 16 klachten op waarheid berust ten (in '79 42 om 23). POTEST TEGEN f GIFTE VERGUNNING ijÖOR TIJDELIJKE BRUG Pei IDEN De gemeentelijke commissie voor de beroep- en [waarschriften heeft gistermorgen het bezwaarschrift be- ndeld, dat de bewoners van de Oude Rijn hebben inge- end tegen de aanleg van de Dullebrug. De brug over de lude Rijn is inmiddels gerealiseerd. Éérder hebben de omwonenden van de brug bij de Raad van tate protest aangetekend tegen goedkeuring van het bestem- ngsplan Maredorp, waarin ruimte opengelaten wordt voor de mtuele aanleg van het bouwsel. De Raad van State zag toen- ■pijd geen aanleiding om het bezwaarschrift gegrond te verkla- iteren echter maakten de omwonenden bezwaar tegen de af- te van een vergunning (door het college) voor de daadwerke- :e bouw van de 'tijdelijke' brug. De commissie stelde gisteren vraag waarom het besluit zo snel genomen en vervolgens al !n snel uitgevoerd is. „Waarom was de aanleg zo dringend," jus de commissie. Volgens een gemeentevertegenwoordiger het de bedoeling, dat de brug en het Burchtcomplex onge- 12 («r tegelijkertijd klaar zouden zijn. De fraaie wandelroute zou, verwacht de gemeente, niet gebruikt worden, indien de brug ^1 lager gerealiseerd zou worden, bezwaarden zijn van mening, dat de noodzaak van de aanleg ii de brug niet is aangetoond en dat de brug bovendien af- juk doet aan de schoonheid van de omgeving. Volgens de ge- tente echter heeft de brug een tijdelijk karakter. Na twee jaar Gerben Karstens (links) stuurde gisteravond ongeveer vier honderd fietsers de weg op en gaf daarmee niet alleen het startsein voor een winderige, doch gezellige fietstocht over 25 kilometer, maar opende daarmee tevens de feestweek, die in Zuid-West wordt gehouden. De parochie Antonius van Padua is de organisator van de feestweek, waarvan de opbrengst aan gehandicapten ten goede komt. Zo staan in Zuid-West vele activiteiten op stapel. Behalve de fietsvierdaagse (dege nen, die ten minste drie van de vier avonden meefietsen, ont vangen een insigne en dus kan vanavond ook nog gestart worden), is er vrijdag een bingo-avond in de Antoniuskerk, zaterdag kunnen de ouderen in de wijk zich in de aula van de Noorderwiek eveneens aan de bingo-tafel uitleven en ten- slótte begint zondagmorgen om tien uur een eucharistievie ring die op de radio wordt uitgezonden, een uur later gevolgd door een (jazz)koffieconcert. De kinderen kunnen hun creati viteit botvieren in een foto- en tekenwedstrijd. Spanning voor de inzenders, want vrijdagavond wordt in de Antoniuskerk de uitslag bekend gemaakt. Maar ook kan dan ongeveer beke ken worden hoeveel geld uit Zuid-West ten bate van gehandi capten gaat komen. UEIDEN Het bezoek dat koningin Beatrix morgen aan Leiden brengt, bestaat lit twee delen. Het eerste deel is gewijd jan een kennismaking met de stadsver- leuwing en het tweede deel bestaat uit de ticiële opening van de hoofdvestiging de openbare bibliotheek in en rond het numentale Heerenlogement aan de voet t de Burcht Om twee uur worden de koningin en haar ge zelschap ontvangen in de Burgerzaal van het Stadhuis. Wethouder C. Waal van ruimtelijke ordening geeft een inleiding met dia's over de aanpak en het verloop van de stadsvernieu wing in Leiden. Om vijf voor half drie ver trekt het gezelschap per bus naar het bijna vol tooide stadsvernieuwingsgebied Herengracht- Zijlsingel. In het noordelijke gedeelte van dit gebied wordt een wandeling gemaakt, waarbij ook één van de daar nieuw gebouwde wonin gen door de koningin wordt bezocht. De wan deling eindigt bij het nieuw aangelegde Anker- park, waar het gezelschap zich inscheept voor een rondvaart langs de singels. De route voert van de Zijlsingel via de Zoeterwoudsesingel naar de Witte Singel. Dan via het Galgewater via de Blauwpoortsbrug en de Turfmarktbrug naar het Elisabeth Gasthuishof aan de Oude Vest. Dit verpleeghuis voor langdurig zieken bejaarden was het eerste vernieuwingsproject, dat zo'n tien jaar geleden werd gerealiseerd in het vervallen stadsvernieuwingsgebied De Camp. Na het bezoek wandelt het gezelschap door De Camp naar het geheel vernieuwde en gedeeltelijk nieuw gebouwde complex van het Heerenlogement, waar Beatrix om ongeveer vier uur de officiële opening verricht van de bibliotheek. Fietsvierdaagse De tocrvereniging Swifttocr houdt vanaf maandag 15 Juni tot en met vrijdag 19 juni een avondfietsvierdaag- se. De afstand is elke avond 30 kilometer. De start vindt telkens tussen half zeven en half acht plaats bij het clubhuis van Swifttoer aan de Admiraal Bancker- weg op het industrieterrein in de Waard. Het inschrijf geld bedraagt vijf gulden en kinderen tot 16 jaar beta len vier gulden. Voor jeugdige fiesters bestaat de mo gelijkheid onder leiding van enkele ervaren Swifttoer- leden te rijden. Elke avond start om zeven uur een jeugdgroep. De vrijdagavond is bedoeld als inhaaldag voor degenen, die een avond verhinderd waren. Ieder een, die de eindstreep haalt, krijgt een herinnering en de deelnemerskaart fungeert als 1 met als hoofdprijs een Intfede ds. B.A. Koek Ds. B.A. Koek doet zondag 14 juni zijn intrede in de Doops gezinde Remonstrante Gemeente, na bevestiging door dr. E.P. Meijering. De dienst zal worden gehouden om 14.30 uur in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat 1 in Lei den. Jeugd- vakan tiebezigheden Dit jaar trekt de speeltuinvereniging „De Vijf Hoven" er van maandag 27 juli tot en met vrijdag 7 augustus weer in bussen op uit met kinderen van 4 tot 14 jaar. Het programma begint maandag 27 juli met een be zoekje aan een dierentuin (Artis of Blijdorp), dinsdag 29- is er film in het Vijfhovenbuis, woensdag 29- be zoek aan Drievliet, donderdag 30- zwemmen (als het mooi weer is), vrijdag 31 juli naar jeugdland in Rotter dam, maandag 3 augustus naar Duinrell, dinsdag 4- naar Meyendell, woensdag 5- naar Avifauna, donder dag 6- is er bingo in het Vijfhovenhuis en vrijdag 7 au gustus naar de Beekse bergen. De kosten zijn voor le den twee weken 60 gulden, alleen eerste week 25 gul den en alleen de tweede week 35 gulden. Voor niet le den kost het respectievelijk 100 gulden, 40 gulden en 60 gulden. Inschrijvan kan vrijdag 12 juni tussen 19.00 uur en 20.00 uur in de speeltuin aan de Hof laan en jac. Url usplan tsoen. Openluchttheater In het openluchttheater van het Leidse Hout zullen zondag 14 juni vanaf 13.30 uur drie groepen optreden. De toegang is vrij. Op het programma staat om 13.30 uur het zigeune rorkest „Csardas", om 14.30 uur de acrobatengroep „Laze- rus" en om 15.00 uur de clowns van het kindertheater „Pluisje". Forumdiscussie In het Antoniusclubhuis wordt vanavond een forum discussie gehouden onder de titel „De nadagen van de monarchie". Het forum bestaat uit Manuel Kneepkens, docent strafrecht aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam, Andree van Es, specialiste politiezaken voor de PSP in de Tweede Kamer, Annelies Ponsen, ge meenteraadslid voor de PSP in Leiden en de socioloog Godfried Engberse. Er wordt een film gedraaid over de arrestaties op koninginnedag in Breda. Met medewer king van de popgroep „Black Rose" zal er tot slot een feestelijk „Oranje Franje Beu Bal" zijn. De discussie begint om acht uur. Kijkhuis Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 heeft twee films op het programma staan van de beroemde Russische regisseur Andrej Tarkowsky, die ondanks de censuur in zijn films het Sowjetsysteem op de korrel neemt. Maandag 15 juni „De spielgel" uit 1975. De film wordt om acht uur en om tien uur gedraaid. Donderdag 19, vrijdag 19 en za terdag 20, juni „Stalker" uit 1979. Deze film werd gekozen tot de beste filmhuisfilm van 1980. „Stalker" wordt maar eenmaal per avond gedraaid en begint steeds om acht uur. Happening De Leidse Vereniging van Popmuzikanten houdt vana vond in de Leidse Schouw in de Lange Scheistraat (naast de Lakenhal) een kroegconcert De groep „The Hapenning" treedt op. De zaal gaat om negen uur open en de toegangsprijs bedraagt f 2,50 gulden. Geschenk Naar aanleiding van de officiële opening van bibliotheek wordt morgen van zeven tot negen uur „Open huis" ge houden in de bibliotheek. Tijdens dit „Open huis" wordt door het „Comité Openingsgeschenk" het geschenk van de lezers aan de bibliotheek aangeboden. Lezers die nog wil len bijdragen aan het cadeau kunnen in de hal van de bi bliotheek terecht fd f ilgej Leidse afdeling van het de de Kruis krijgt een nieuw zovjbouw. IJs en weder die- anshde kan het pand nog voor betrokken worden wan- tr de gemeente tenminste of volgende week de vergunning verleent. In nieuwbouw zullen alle af- „Jingen, momenteel nog op verse plaatsen in Leiden Jclergebracht, worden ge- jstigd. Oorspronkelijk lag jt In de bedoeling van het UPde Kruis ergens in Leiden In bestaand gebouw aan te >pen. Toen dit niet mogelijk eek te zijn, mede doordat ambulance een vrije uitrit ïdlg had, werd gekozen nieuwbouw. Het Rode centrum aan de Apollo- naast het gebouw van sociale dienst, gaat 7 ton sten, een bedrag dat volle- ;door de Leidse afdeling worden opgebracht, vuaktie onder de leden, I voor dit doel, bracht Jaar 1 ton op. OEGSTGEEST/DEN HAAG Het PvdA-tweede kamerlid Haas-Berger heeft staatssecretaris Veder-Smit in schriftelij ke vragen opheldering gevraagd over de ontslagaanvraag van een aantal medewerkers van de psychiatrische kinder kliniek Curium in Oegstgeest, die onlangs door het Gewes telijk Arbeidsbureau is geweigerd. Haas-Berger wil weten of het bestuur van Curium onder voorwendsel van een reor ganisatie een intern conflict wil op klinische voorziening gesloten zal Volgens het PvdA-kamerlid heeft de Rijksuniversiteit Leiden de afgelopen jaren gebruik gemaakt van faciliteiten van Curi um, zonder daarvoor te betalen. Daardoor is Curium in een slechte financiële positie terechtgekomen. Bovendien neemt het aantal cliënten tengevolge van de onrust af, waardoor de finan ciële situatie nog meer verslechtert. Haas-Berger wil van de staatssecretaris weten wat de gevolgen voor het huidige perso neel van Curium zullen ziin. In elk geval moet worden gegaran deerd, dat een poliklinische jeugd psychiatrische opvang moge lijk blijft, zo schrijft het PvdA-kamerlid. Garage weg uit Atjehstraat LEIDEN Het garagebe drijf annex LPG-station „Leiden" aan de Atjehstraat wordt verplaatst naar het industrieterrein in de Waard. De gemeente en de eigenaar van het bedrijf heb ben hierover overeenstem ming bereikt Omdat het gedeelte van het bedrijf waar. LPG wordt ver kocht niet verplaatst kan wor den, wordt het geliquideerd. De verwerving van het terrein aan de Atjehstraat is voor de gemeente van belang in ver band met de realisering van het bestemmingsplan „De Kooi". Nachtwaker op dievenpad ALPHEN AAN DEN RIJN De politie heeft een 22-ja- rige nachtwaker uit Spijke- nisse aangehouden, die sa men met een 35-jarige vriend, voor enkele tonnen bij verschillende Alphense bedrijven heeft buit ge maakt. Het duo sloeg on langs haar grootste slag bij het textieldistributie bedrijf Jansen, waar een vrachtwa gen vol kleding ter waarde van 3 ton gestolen. De politie kwam de nachtwa ker op het spoor toen de vrachtauto vorige week in de buurt van Spijkenisse werd te ruggevonden. Navraag leerde dat de man steeds dienst deed bij de bestolen bedrijven. De nachtwaker gebruikte de sleu tels die hem waren overhan digd voor het uitoefenen van zijn werk, om zich toegang tot de bedrijven te verschaffen. Om een inbraak te fingeren, forceerde het duo deuren of sloeg een ruit in. Behalve de kledingdiefstal hebben de nachtwaker en zijn vriend in middels inbraken bij Zanussi en Robot Pompen bekend. Bij deze bedrijven werden respec tievelijke twee kleurentelevi sies en een pomp gestolen. Van de totale buit is ruim 95% terecht. De dieven zijn inmid dels voorgeleid aan de officier van justitie.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3