3 Winkeliers De Camp klagen hun nood \ian Kooij schenkt de koningin een Sancerre en ziet daarna wel verder :ourty Four Degrees Groepen handhaven zich aan de top 1LANGENVERENIGING OPGERICHT GIN .D/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 JUNI 1981 PAGINA 5 KOETSHUIS: HELDERE PAREL BINNEN GERESTAUREERD LEIDS BURCHTCOMPLEX aa* d al, kooi nifoA 7 aan- ierin e gemeente Leiden gooide ivoor >rig jaar geïnteresseerd men aasje uit en ving, na lag 2 »g vijven en zessen, Kooij. ooij nu, Jan Kooij, pachtte et vrouw Jolande, een insumptief onderdeel van et in alle pracht en bijna raai herstelde 5 urchtcomplex in het hartje an de Leidse city; igeveer bij de plek waar don een ei8en stilstaand r ven leidende Oude en vinieuwe ^Ün bij elkaar j-^^en op weg naar het algewater. Het pachtend nln btPaar Kooij bestiert jans sinds enkele weken 1 reugdevol 't Koetshuis, rzijde van het erenlogement, vanouds >or heren, maar nu het jkans wit opgevoegde I Be Drstelijke onderkomen van 't geje openbare bibliotheek en >7 af eszaal aan de Nieuwstraat erer ostelijk en uitzonderlijk l H, ukje herboren Leidse it on edepracht, met de rijzige e ne ancraskerk op het Hoge and samengevoegd tot een onumentenrij. Volgende eek donderdag 11 juni omt koningin Beatrix vai zant zo belangrijk en n '6. «rijpend deze rma adsvemieuwing ook wel) tejjat Burchtcomplex officieel yvujbenen. De zalen van de jJoormalige Kleine Burcht i/7F5>jn dan nog niet geheel aan lant, maar van buiten zal vorstin daar niets van innen merken, litendien zou ze daar de ook niet voor hebben, glas moet straks ven worden en Jan •ij, tevens restaurateur het leeszaal-café, wil zo vriendelijk zijn daar irg voor te dragen, fan en Jolande Kooij, jetsluiks beginnende an£fiertigers, zaten gisteren •ven bij te komen van de itilte in een stenen hoek fan 't Koetshuis. „Toch is iet wel mooi, hè, zo hier [innen?", vroeg Jan me ïllenderwijs. Nou en of, •nd ik, van alles in me 'nemend. Buiten de bouwing lag Leidens •ruit mooiste terras in de 'n, aan de voet van de rchtheuvel: Hoog- mm Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. \mmt\ Leiden. Twee opgekalefaterde, waakzame zandstenen leeuwen, met het matglimmende zwartgelakte toegangshek tussen zich in, stonden op het punt om hun nauwelijks venijnige tanden in opgeschilderde wapenschilden te zetten. Eén daarvan was het Leidse Sleutelswapen en het andere vertoonde een dubbelkoppige adelaar; en dan moet je uitkijken, want ook de dubbelmonarchie van de laatste Habsburgers hadden die naar twee kanten uitkijkende arenden in hun blazoen; maar het kan ook eem imposante uitdrukking van Rijnland zijn geweest. Wandelaars schuifelden aan, argeloos of welbewust, door het pas geopende nauwe Van der Sterrepad, een ongedacht gave entree van het complex en vernoemd naar de een paar jaar geleden gestorven Leiderdorpse architect Piet van der Sterre, die van de restauratie der Hooglandse" kerk en het Herenlogement cum annexis zijn levenswerk had gemaakt. Als de koningin volgende week even aankomt, zal het duidelijk zijn dat Leiden, een stad in herstel, hier iets werkelijk groots heeft verricht. Het schijnt bekend te zijn althans Jan Kooij wist ervan dat de jonge majesteit graag een glas witte wijn vat bij gelegenheid. Kooij had het er al met burgemeester Cees Goekoop over en vroeg hem in vertrouwen: „maar, o vader, welke wijn Heeft u verhoopt een advies?" Nu is meester Goekoop thuis in Huizen, Chateau's en in andere Spirituele Opstallen en de burgervader antwoordde dan ook: „beste jongen, geen nood: een Sancerre, zonder meer. Doe dat nou maar". Dus schenkt Jan Kooij ,op 11 juni een meer dan redelijke Sancerre: „dat is een goeie Loire-wijn, hoewel je er ook minder goeie onder hebt. De koningin is uiteraard welkom hier. De straat' is geveegd en gezogen". Hij doelde daarbij op de interne klinkerbestrating van 't Koetshuis die bijna om een zandlaagje smeekt rond de centrale enorme plantenbak en de grote eiken eiland-bar die te pronk staat als een eerbied afdwingende burcht; een sarcofaag met gedraaide kolommen, waarbij je een gehouwen, in gebed verzonken, grafelijke figuur node mist. 't Koetshuis, café-restaurant, is volgens eigen Kooijse ideeën ingericht. Dat was eens de stalling van koetsen en paarden. Vandaag glansrijk omgetoverd. Waar vroeger de voerbakken stonden, eet men nu la carte, en de botjes komen op een bordje. Jan en Jolande Kooij, als twee p.k., kwaliteitbewust onder de hanebalken van het koetshuis. Ontsnapt aan een onzekere horecatoekomst op airbornegrond in Oosterbeek, bij Arnhem. Daar draaide vader Kooij een hotelbed rijf, Vreewijk genaamd. Bijna net zo Leids aandoende naam als die van de eerste eigenaar van de oude Oosterbeekse villa, een zekere meneer Reuvens. Jan en Jolande kwamen erbij, maar het leek beter om te gaan verkassen, vanwege te kostbare investeringen. Leiden riep, en de Kooijs beginnen nu wat te wennen. Jan: „er zijn wat kleine probleempjes geweest. Men klaagde nu en laiHit Zo mooi Is 't Koetshuis nu van bulten: alsof het gisteren pas gebouwd was. dan over de zachte koekjes bij de koffie, inplaats van de harde krokante. Maar die werden buiten in de zon op het terras zacht Ik ben blij, dat we dit nu weten. Ook waren er mensen die het hier te sjiek vonden, omdat het hele complex nogal „duur" aan doet. Een wat statige omgeving. Maar we hebben hier een middenklassebedrijf dat openstaat voor een breed publiek. Het is geen luxe en ook geen kroeg". Buiten, aan het pleintje, heeft 't Koetshuis een uitbouw gekregen: een erker, waar eens een 18e eeuwse voliëre stond. Van binnen is die erker een vreemd zaakje, want vanwege de drank- en horecawet mag hier niets geschonken en opgediend worden. Omdat de ruimte te klein is. Bij calamiteiten kun je daar waarschijnlijk niet gauw genoeg met bord en glas uit de voeten. En dan zegt de wet: stop. Daar wordt niet gedronken en ook wordt er geen voedsel verstrekt. Dat mag Jan niet. En als hij een gast zou zien die in de erker met een consumptie in het zonnetje wilde gaan zitten, zou hij in geweten, voor de drommel, verplicht zijn om te roepen: meneer, wilt u daar NIET met uw glas heen gaan, alstublieft. Je mag er wel zitten lezen of staren. Aan de witte wanden knap amateurwerk met Leidse „gezichten", stadsbeelden, van de hand van de schilderende Leidse tapijtlegger M. Keiizer. Voorlopig in bruikleen en eventueel te koop. Eigenlijk is een dergelijk etablissement voor een zoekend kunstenaar een uitstekend verkooppunt, want men raakt er licht bewogen. En boven op zolder, volgens Jan Kooij, een fantastische ruimte onder de steile kap, met prachtig uitzicht Dat is nog toekomstmuziek. Maar er is al plaats voor een trap naar die verdieping. Dan is er uiteindelijk de kaart, waar alles om draait en waar je alle kanten mee uit kan. 't Begint met een kopje koffie en allengs verheffen de warme dranken zich tot de sfeer van Irish en French coffee, die nagenoeg dezelfde uitwerking hebben als je er een paar van neemt. Het warme appelgebak, met slagroom. Laten we voorbijgaan aan de frisdranken, het gedistilleerd (nou ja, voorbijgaan), de wijnen en apéritiefs, want het substantiële wenkt. Iets gezelligs bij de borrel, zoals, behalve de bitterballen en kroketten, een eveneens onderhoudende oriëntaal spies en een uitvoerig en geselecteerd Hollands kaasplateautje met knapperend stokbrood. De kaart loopt onschuldig uit in een smakelijk scala van „bescheiden, gangbare dingen". Daarnaast denkt Jan aan een .jaargetijden- kaart", en die kan wild zijn... „Niet te hoog van de toren blazen, anders kun je diep vallen. Niet die enorme waslijst, maar het eerlijk houden. Vleesschotels met twee soorten groenten en aardappelen. Asperges? „Wil men asperges, dan zijn er asperges. Daar wordt voor gezorgd. We denken op langere termijn aan dagschotels en toeristenmenu's. Voorlopig spelen we op zeker". Voor de hap tekent Jolande, die in de keuken continu van 12 uur tot 8 uur 's avonds als chef-kok de vuren brandende houdt. „Ze kan gewoon lekker koken", aldus Jan, die zelf allround kok is maar verder met een scherp oog op de kleintjes in de zaak moet letten. „Die Hollandse biefstuk „de Burcht"? Ja, dat is nou zo wat hè. Een samengestelde aardigheid. Dat is biefstuk met twee schijven ananas, en dat lijkt meteen al op een burcht. Maar dan vullen we de compositie nog wel op met een overkoepelende schaslicksaus. Het smaakt wel weer even anders dan naturel", 't Koetshuis binnen het Burchtcomplex, dat met vernieuwde kracht van argumenten geestelijk en lichamelijk voedsel opdient, staat klaar om een groeiende belangstelling op te vangen. Het is een spannende business die enthousiasme oproept, maar in het geval van Jan en Jolande Kooij wordt geschraagd door ervaring en flexabiliteit. Daar is tegenwoordig moed voor nodig, want nu al houdt Jan Kooij z'n hart soms vast en zegt hij, dat hij het niet kan opnemen tegen allerlei samengestelde opzetten en prijzenslagers. Het kraakt als ijs van één nacht onder de voeten van van wal stekende ondernemers. „Het enige dat wij. met z'n tweeën weten is, dat er het beste wordt opgediend; waar we voor honderd procent achter kunnen staan". Niemand zal ooit in 't Koetshuis tegen z'n tafelgenoten kunnen zeggen: zit nou eens stil, zit niet te wiebelen, want je beweegt de tafel. Geen tafel die zich daar laat bewegen, want ze lijkt als uit beton gegoten en er is geen stoel die staat te hobbelen onder een weerbarstig kind. Eiken. De oeros onder de gebruikelijke houtsoorten. Maar dat alles zal aan onze geëerbiedigde vorstin voorbijgaan, tenzij 't Koetshuis haar warm wordt aanbevolen. Intussen houdt Jan Kooij zich aan een principe: „eerst een instrument dat op orde is. Daarna zien we wel weer verder". )E „MIDDENKLASSE" GAA T STOUTMOEDIG OP JERSEY DE SHOW STELEN is weer nieuws van het tegrees-front. De Degrees lijn, zoals u weet, een heel Itel vrolijke Leidse |ongedames met ihowtalenten die doorgaans tot uiting komen in been- i armgebruik en bij het anteren van de batons in !en goede stokvoering. Het s bovendien een ploeg tebleken met Groeimogelijkheden. Een ar of vijf, zes geleden was laar de stam, onder de am „Fourty Four •egrees" wat eigenlijk olgens de regelen der Engelse) spraakkunst Forty four had moeten zijn. Een (ruchtbare stam, want hmiddels hebben 'erschillende loten samen fen boeket gevormd dat iFourty Four Degrees proepen" heet. Allemaal vrouwelijke inbreng wat de Klok slaat, met uitzondering van enige stoere knapen die inet banieren een soort vaandelwacht in stand houden. Welnu, dè majoretten-pelotons en „twirlende" Pom Pom Girls van „Little, Midi en Fourty Four Degrees" hebben zich weer van hun beste zijde laten zien, en dat kan in dit showverband zowel de voor- als de achterzijde zijn. Op Hemelvaart namen de Leidse groepen, in een met sterke concurrentie bezet veld, deel aan het „Drum Gold Cup Festival" in het Westfriese Medemblik. Tussen de meer dan veertig groepen handhaafden de Degrees zich uitmuntend met eerste prijzen en eerste plaatsen. In het totaalklassement veroverden de Little Degrees een vijfde, de Midi Degrees een vierde en de Fourty Four Degrees een tweede plaats, vlak voor de heel beste Rainbows uit Roosendaal. Van de vijf Miss-Majorette-prijzen gingen er ook nog drie (met Sonja Eradus, Ellis van Evert en Anne van Egmond) mee naar Leiden. De trotse Degrees- organisatie vermeldt met een lichte kleur van opwinding enkele opmerkingen uit de jury rapporten: „goede vondsten als kijkspel, zeer goede presentatie, goede twirl- technieken, solisten doen prima werk en groepen werken zeer zelfverzekerd". Wie nu zou denken, dat de Degrees Groepen voorlopig op hun behaalde lauweren zouden gaan rusten, komt bedrogen uit. Zaterdag 13 juni alweer werpt de groep Fourty Four Degrees zich met veel omlijstend elan in het voetbalgewoel als in Dordrecht de eerste divisie- willen op Jersey de show gaan stelen. nacompetitiewedstrijd DS'79 versus FC Den Bosch gespeeld wordt. Dordrecht blijft trekken, want een week later gaan de Little en Midi Degrees in die stad meewerken aan een show- parade. Op zondag 5 juli gaan de meiskes in Midi- verband voor het eerst de grens over, want dan is er een grote show en optocht in de Noordfranse stad Lille ofwel Rijssel. Op datzelfde ogenblik zijn hun medezusters van Fourty Four Degrees in Haaksbergen bezig om te trachten de Leidse naam hoog te houden in een middag-taptoe. En dan het Kanaal in. Vorig jaar maakte Fourty Four Degrees vijf dagen furore op het Britse Kanaaleiland Jersey, dit jaar gaat Midi Degrees het dunnetjes over doen. Ook met een toernee van vijf dagen. Op 11 augustus de oversteek met een bonkende „draagvleugelboot" vanaf St. Malo. Op Jersey zal de bijbehorende muziek verzorgd worden door de Rotterdamse Excelsior- band, bekend onder meer van minivoetbalshows en veel taptoes in binnen- en buitenland. Twee tot drie optredens per dag en slapen in een eerste klas hotel. Op 13 augustus is er op Jersey het klapstuk: The Battle of Flowers, een bloemenslag in de vorm van een groots bloemencorso dat telkenjare honderdduizenden Britse en continentale toeristen naar Jersey trekt. Voorwaar een vijfdaags subtropisch genoegen voor de Midden- Degrees, want ze gaan er ook nog op z'n midi's stappen, in hun vrije uurtjes. U bent nu in elk geval weer op de hoogte; de Degrees kunnen nu eenmaal niet stilzitten. vi- DEN Dc winkeliers uit de wijk De in P (en omgeving) hebben gisteravond aan -<>. kouder C. Waal duidelijk proberen te ma re- dat de steeds verder gaande afneming van \ct Ukeergelegenheid in de wijk een ware be- n, Ing begint te vormen. De winkeliers en de :te ouder bleken op een aantal belangrijke m en met elkaar van mening te verschillen, trd gisteravond geen enkele toezegging ge- Wel werd tijdens de bijeenkomst een "ers-be langen vereniging voor De Camp t. Het nut van een dergelijke bunde- van krachten werd door iedereen onder en. Zeker, nadat geconstateerd werd, dat verleden verzuimd was slagvaardig te- eentelijke plannen op te treden. ens werd de bijeenkomst in 'Wienerwald' verrassend goed bezocht. De grote zaal van het res- daar niets tegenover. Behalve dan vermindering taurant zat bomvol middenstanders. Wethouder Waal werd om te beginnen met cijfers geconfron- de omzet. „De gemeente heeft in 1962 toege zegd, dat in De Camp veel parkeergelegenheid ge teerd: vóór 1975 waren er in het gebied ongeveer creëerd zou worden. Dat is bij ons blijven hangen, duizend parkeerplaatsen (Haarlemmerstraat, De Wij hebben vast gerekend op de komst van een Camp, Lange Mare, molen De Valk, Lammer- parkeergarage onder het Galgewater (het project markt en de Steenstraat). Met het beginman het bleek later te duur, red.) Het is raadzaam om ge- i t-»_ meentelijke panden te slopen om in de plaats daar van parkeergelegenheid te realiseren", aldus de voorzitter van gisteravond, de heer Van der Zon. De winkeliers gaven te kennen niets van het nieu we bestemmingsplan te hebben geweten omdat „anders wel protest zou zijn aangetekend". Wethouder Waal wees op de waarschijnlijke reali sering van een parkeergarage aan de Langegracht, die uitkomst zou kunnen bieden. Volgens het be stemmingsplan kan, aldus Waal, binnen de Camp uitvoeren van het bestemmingsplan De Camp is het aantal beschikbare plaatsen echter drastisch te ruggelopen. Binnen niet al te lange tijd zullen er, volgens de winkeliers van die duizend parkeer plaatsen er nog maar vierhonderd over zijn. Voor een belangrijk deel wordt de teruggang veroor zaakt door de plannen om op de plaats van het parkeerterrein aan de Caeciliastraat bejaarden wo ningen te bouwen en in de tweede plaats zal ver lies optreden door omlegging van het wegenbeloop rend molen De Valk. Volgens de winkeliers staat het wonen en grootscheeps parkeren niet samen gaan. De winkeliers zijn van mening, dat een par keergarage aan de Langegracht of de parkeergara ge Sanders geen positieve invloeden op De Camp zal hebben. „De mensen zijn niet bereid om een paar honderd meter te lopen. Voorheen konden de klanten hun auto bijna voor de deur parkeren. Daar komt bij, dat degenen, die aan de Lange gracht parkeren bij Digros en niet in de Haarlem merstraat boodschappen zullen doen", aldus de winkeliers. Voorts bleken de middenstanders niet alleen fi guurlijk te vallen over de fietsdrempel aan de Apothekersdijk en de „Leidse palenziekte" (ook dat ontneemt parkeergelegenheid). Waal verklaar de, dat de paaltjes nodig zijn om de voetgangers de nodige veiligheid te verschaffen en om het fout- parkeren tegen te gaan. De drempel aan de Apo thekersdijk is bedoeld om de fietsers tegemoet te komen. Die maatregelen zijn er om de boel te be teugelen en niet om mensen dwars te zitten. „Bo vendien moei niet uit het oog verloren worden, dat veel menserv op de fiets of wandelend boodschap pen gaan doen", aldus de wethouder. De bevreesde middenstanders verwachten echter, dat zich door alle verkeersmaatregelen niet alleen persoonlijk letsel voor zal doen, maar dat binnenkort ook fi nanciële slachtoffers gaan vallen. Tenslotte ver klaarde Waal, dat een goed functionerende stad al tijd een zekere parkeerproblematiek met zich mee brengt. Waal: „Dat is onlosmakelijk aan elkaar verbonden. Het zou beangstigender zijn, indien alle parkeerproblemen opgelost zouden zijn. Dat bete kent namelijk, dat Leiden inderdaad dood is".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5