yszynski begraven temidden Van de allergrootste Polen N 'eginenSadat Ruziën over ondeelbaar ■p Jeruzalem Vrijmetselaarsloge bezit naaktfoto's van paus Testament Wyszynski 9? Steker 20 doden in Libanon Amerikaanse jfficier verdacht van spionage Russische wapens op Zuidafrikaanse markt Zuidafrikaanse vakbondsleiders gearresteerd DE WELWILLENDE DICTATOR VANBANGLADESJ Rahman kwam en verdween met geweld Opperbevelhebber van Warschaupact onverwacht in Polen Westduitse liberalen binden in JITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 1IUNI1981 PAGINA 7 ARSCHAU In de vroe- avonduren is gisteren het >ffelijk oveschot van kar saai Wyszynski, aartsbis- lop van Gniezno en War- aau en primaat van Polen, ar zijn laatste rustplaats bracht Zijn graf bevindt ih in de crypte onder de tker zijbeuk van de kathe- aal van St Jan in Warsca- j, waar de allergrootsten n Polen begraven liggen, tast hem ligt de beroemde K>lse schrijver Henryk ivkiewics, bekend vooral zijn boek „Quo Vadis". tgenover hem ligt de eerste esident van de Poolse re- jbliek, Gabriel Naruto- •s, die in 1922 werd ver- ord. In de crypte ook de (hamen van vele aartsbis- lioppen naast die van ko- hg Boleslaw IV en koning pus de Oude, die in de jertiende eeuw over Polen erden. ïr in de namiddag WARSCHAU De Poolse communistische re gering heeft ernstige fouten begaan ten aanzien van het volk en de kerk. Dit constateert de gis teren begraven kardinaal Wyszynski in zijn geestelijk testament. Het document is gedateerd op 15 augustus 1969 en geschreven in het kloos ter op de Jasna Gora in Czenstochowa. Het werd zaterdag geopend door Mgr. Jerzy Modze- lewski, hulpbisschop van Warschau. Uittreksels ervan werden via de Poolse televisie voorgele zen. Wyszynski schreef onder meer dat hij steeds de zaak der arbeiders heeft verdedigd en opgekomen is voor een vernieuwing van zijn land. „Overtuigd van de noodzaak van hervor mingen in Polen heb ik de werkende massa ge diend". Kardinaal Wyszynski voegde eraan toe te we ten, dat in Polen een hele bibliotheek van pu blicaties bestaat welke de realiteit der relaties van de Poolse kerk met het Vaticaan vervalst weergeven. begon op het Plein der Over winning in Warschau de be grafenisplechtigheid. Namens de paus ging diens staatssecre taris, kardinaal Casaroli, met vele aartsbisschoppen uit de hele wereld voor in een gecon celebreerde requiemmis. Deze werd bijgewoond door de auto riteiten van kerk en staat, de legaties van regeringen en kerkprovincies van tal van landen en een overweldigende menigte Polen. Ook de paus had bij de begra fenis willen zijn. Hij zei dit eerder op de dag op een band je, dat op het St. Pietersplein werd afgedraaid. Hij verldaar- de dat hij zich in de geest had aangesloten bij het laatste eer betoon aan kardinaal Wyszynski. Nog voor de begrafenis van de kardinaal werd tussen de Poolse regering en het Vati caan overeenstemming bereikt over diens opvolging. Namen zijn nog niet genoemd, maar in het geruchtencircuit in Polen duikt steeds opnieuw de naam op van kardinaal Macharski, op het ogenblik aartsbisschop van Krakow, waar hij in 1979 kardinaal Wojtyla, de huidige eius opvolgde. e begrafenisplechtigheid werd namens de Poolse rege ring bijgewoond door onder meer president Henryk Ja- blenski, Kazinierz Parcikows- ki van het politburo, de plaats vervangende premiers Jerzy Ozdowski en Nieczyslaw Ra- kowski en minister van reli gieuze zaken Jarzt Kuberski. Op het Plein der Overwin ning, waar een mis werjLge- houden, stond en veertien me ter hoog houten kruis. Het plein zelf was omzoomd met vlaggen in de nationale rood witte kleur en met vaandels van organisaties, waaronder die van de vrije vakbond Soli dariteit. Diens voorzitter, Lech Walesa, woonde de mis bij. De plechtigheid werd recht streeks via de televisie uitge zonden. Ruim een half miljoen mensen waren nog op de been langs de route naar de kathe draal van St. Jan aan de rand van Warschau. De doodskist werd gedragen door twee groepen van tien jortge geeste lijken. Aan het begin van de stoet liepen mannen met een spandoek waarop stond „Zo'n vader, herder en primaat heeft God de Vader ons slechts een maal in 1000 jaar gegeven". Kerkelijke en wereldse leiders samen rond de kist van de Poolse kardinaal Wyszinski, kort voor deze In de crypte van de St. Jans kathedraal in Warschau werd bijgezet. EL AVIV CAIRO De Egyptische president Anwar Sa lt en zijn Israëlische collega Menachem Begin hebben zich steren allebei uitgelaten over de toekomst van Jeruzalem. dat heeft onlangs gesproken over een „Arabisch Jeruzalem" ~f over de rechten van het Palestijnse volk, een uitlating die in sruzalem veel beroering heeft gewekt. Begin benadrukte giste- jn dat Jeruzalem de „eeuwige en ondeelbare hoofdstad" is van >raël. De twee regeringsleiders zijn bezig met de voorbereidin- ?n voor het gezamenlijk overleg over terugrekking van de Is- jëlische troepen uit de Sinaï, dat donderdag wordt gehouden, fehalve over deze kwestie, zal gesproken worden over de raket- crisis tussen Israël en Syrië. Een Egyptische woordvoerder ft gisteren de uitspraak van Sadat toegelicht, waarin deze 'it voor een niet-verdeeld Jeruzalem onder een bestuur dat iat uit christenen, joden en moslems. JEIROET De gevechten in Libanon tussen Falangisten a soldaten van de Syrische vredesmacht zijn gisteren weer gelaaid. Bij onderlinge beschietingen in de hoofdstad ïiroet zijn zeker twintig mensen om het leven gekomen, ibië heeft zaterdag officieel toegegeven dat het land solda- heeft gestationeerd in Libanon om Syriërs en Palestij- te steunen. Syrische premier Raoef al-Kasm heeft zaterdag gezegd dat banon en de Palestijnse guerrilla's in dat land volledig afhan- felijk zijn van Syrië. „Zonder de vastberaden houding van Syrië ^ordt de Palestijnse zaak geliquideerd en valt Libanon uiteen in lamitische en christelijke ministaatjes", aldus Kasm. Israëlische inctionarissen hebben zaterdag verklaard dat de aanvallen op alestijnse soldaten in Libanon zullen doorgaan, omdat ze los- aan van de bemiddelingspogingen van de speciale Amerikaan- li onderhandelaar Habib. «V. De van spionage ver dachte luitenant M. Cooke. ^•WASHINGTON Een Amerikaanse militair die specialist i op het gebied van de lancering van Amerika's grootste Itercontinentale raket, de „Titan", wordt verdacht van pionage voor de Sovjet-Unie. ■iolgens het Pentagon is de 25-jarige tweede luitenant M. Cooke Jbij meer dan een gelegenheid" op bezoek geweest op de Russi- ^jhe ambassade in Washington, zonder daarvan zijn meerderen kennis te stellen. Inmiddels is de procedure voor de lancering in de „Titan" gewijzigd zodat, naar zeggen, de Sovjet-Unie ten gebruik meer kan maken van de eventueel door de militair 3P jrergebrachte gegevens. PHANNESBURG In Zuid-Afrika kan men gemakkelij- x aan wapens uit Oost-Europa komen dan aan wapens uit :t Westen. Dit heeft de Johannesburgse Sunday Express steren gemeld. sn wapenhandelaar uit Johannesburg verklaarde dat West- uitsland en Amerika zich nauwgezet houden aan het wapen- nbargo tegen Zuid-Afrika dat de Veiligheidsraad enkele jaren leden heeft ingesteld. Ofschoon Moskou zegt absoluut geen za- I in te doen met Zuid-Afrika zijn allerlei producten uit commu- stische landen in Zuid-Afrika verkrijgbaar, van Cubaanse si- iren tot Russische kaviaar. De Sovjet-Unie is er onlangs door BBC van beschuldigd van samenwerking met Zuid-Afrika n de goudprijs hoog te houden. Na Zuid-Afrika is Rusland de •ootste goudproducent. Protest tegen Thatcher Op Trafalger Square In Lon den verzamelden zich gisteren rond de 50.000 mensen voor de slotmanifestatie van een grote protestbeweging tegen het werk gelegenheidsbe leid van de rege ring Thatcher. De manifestatie was tevens de verwelkoming van 500 werklo zen, die In Lon den hun op 1 mei In Liverpool begonnen Mars tegen de Werk loosheid beëin digden. Opnieuw doden in Ulster BELFAST Het geweld in Noord-Ierland heeft het af gelopen weekeinde aan twee mensen het leven gekost, een politieman en een Britse militair. De politieman werd gisteren in een ziekenhuis in Belfast, waar hij op wacht stond, dood geschoten. Naar de reden en de daders wordt nog gezocht. Eerder op de dag was in het plaatsje Newry een Britse mili tair omgekomen, toen bij het onderzoek van een verdachte auto een in die auto geplaatste bom tot ontploffing werd ge bracht. Ook in andere Noord- ierse steden was het de afgelo pen dagen onrustig. Algerijnse minister overleeft vliegongeluk ALGIERS De Algerijnse minister van buitenlandse za ken Mohamed Benjahia, die eind vorig jaar optrad als be middelaar tussen Iran en de Verenigde Staten in de Iraan- se gijzelingscrisis en voor wie de oplossing ervan als een per soonlijke triomf werd gezien, heeft gisteren een vliegtuigon geluk overleefd. In Mali moest zijn toestel een noodlanding maken. Drie mensen kwamen om het leven, drie anderen overleefden het ongeluk. iiniiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiuiunnnniiinniiiiin JOHANNESBURG In Johannesburg zijn vanmorgen bommen ontploft bij de Progressieve Liberale Partij. Bij de aanslag zijn geen gewonden gevallen. Het is de eerste keer dat er een aanslag wordt gepleegd op de Engelstalige libera len, die al jaren oppositie voeren tegen het apartheidsre gime van premier Botha. De politie van Johannesburg heeft zaterdag twee zwarte vak bondsleiders gearresteerd. Joseph Mavi, van de Bond van Zwar te Gemeentewerkers, en Sisa Njekelana, van de Zuidafrikaanse Bond van Arbeiders in de Auto-industrie, spraken op een pro testbijeenkomst tegen de feestelijkheden voor de viering van het feit dat Zuid-Afrika zich twintig jaar geleden heeft losgemaakt van het Britse Gemenebest. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken stelt een onderzoek in naar het uitlekken van geheime rapporten met de tailleerde gegevens over de Amerikaanse politiek ten aanzien van Zuid-Afrika. Daaruit blijkt de bereidheid van de Verenigde Staten om te ijveren voor verbetering van de reputatie van Zuid-Afrika, als Pretoria meewerkt aan een vredesregeling voor Namibië. DEN HAAG De zaterdag vermoorde president van Bangladesj, Ziaur Rah man, werd volgens radioberichten za terdag vroeg in zijn slaap in een gas tenverblijf van de regering in Chitta- gong vermoord. De aanslagplegers schoten bovendien twee adjudanten en zes lijwachten van de president dood. De 45-jarige Rahman speelde een promi nente rol in de onafhankelijkheidsstrijd van zijn land tegen Pakistan. Hij kwam aan de macht na de woelige pe riode die volgde op de omverwerping van het bewind van Bangladesj' eerste presi dent, Sjeik Moedjiboer Rahman. Deze kwam eveneens, in 1975, op gewelddadige wijze om het leven. Rahman was de eerste officier van wat toe nog Oost-Pakistan heette, die in op stand kwam tegen het Pakistaanse leger. Hij overviel in maart 1971 het radiostation in Chittagong, waar hij de onafhankelijk heid van Bangladesj uitriep. Daar zou hij ook zijn eigen einde vinden. De werkelijke onafhankelijkjheid van Oost-Pakistan kwam echter pas in decem ber 1971, nadat India in de burgeroorlog ten gunste van de Oostpakistanen tussen beide was gekomen. Politieke macht De moord op sjeik Moedjiboer Rahman in augustus 1975 door een groep jonge offi cieren bracht voor hem de politieke macht. Hij slaagde erin opperbevelhebber te worden van het leger en riep de staat van beleg uit waardoor hij in feite leider het land werd. In april 1977 werd hij ook werkelijk president. In juni 1978 on derwierp hij zijn presidentschap aan een referendum dat hij won met 77 procent. Toch hield hij de staat van beleg in stand tot 1979. In dat jaar werden er verkiezin gen gehouden waarbij zijn nationalistische partij meer dan 250 van de 330 zetels in het parlement wist te veroveren. De oppo sitie verklaarde echter dat er op grote schaal was geknoeid bij de verkiezingen. Bangladesj voerde ook onder Ziaur Rah man een politiek van niet-gebondenheid. Landgenoten beschreven hem als een welwillende dictator. Zia probeerde met economische en sociale hervormingen de produktie van het straatarme land te ver groten. Hij lanceerde grootscheepse cam pagnes voor geboortebeperking in dit ne gentig miljoen inwoners tellende land, het dichtstbevolkte ter wereld. Ook onder streepte hij de noodzaak van een zekere emancipatie van de vrouw. Hij geloofde sterk in de mogelijkheden het platteland te ontwikkelen. Rahman reisde dikwijls naar de uithoeken van het land voor ont moetingen met de bevolking en om aan sporingen te geven bij ontwikkelingspro jecten. Met irrigatieprojecten en verbeterede landbouwmethoden trachtte hij de vele hongersnoden tegen te gaan. In 1980 was er een recordgraanoogst en kon Bangla desj voor het eerst graan uitvoeren. Militarisering Kapitein van Amerikaanse atoomonderzeeër ontslagen TOKIO De kapitein en een officier van de Amerikaanse atoomonderzeeër George Was hington zijn berispt en van hun functie op het schip on theven na een botsing vorige maand met een Japanse vrachtboot De George Washington kwam op 9 april in de Oostchinese zee in aanvaring met de Ja panse vrachtvaarder Nissho Maru. De vrachtvaarder zonk en twee van de bemanningsle den, onder wie de kapitein kwamen om het leven. Het in cident veroorzaakte grote ver ontwaardiging in Japan omdat de Amerikaanse atoomonder zeeër doorvoer zonder hulp te bieden. De vermoorde president Ziaur Rah man het land hebben gewerkt, hebben in een reactie verklaard niet verbaasd te zijn over de moord op Rahman. De vergaande militarisering van het land en de onder drukkende regeringswijze van de presi dent zouden daarvoor verantwoordelijk zijn. De stichting noemt als voorbeelden de vestiging van honderdduizenden land lozen uit andere districten van Bangladesj op land van de minderheidsgroepen en het introduceren van een wet die het het overheidspersoneel mogelijk maakt om burgers enkel op verdenking neer te schieten, aldus de stichting. Overal in de wereld hebben politici met afgrijzen op de moord op Rahman gerea geerd. WARSCHAU De opperbevelhebber van de strijdkrachten van het Pact van Warschau, de Russische maarschalk Vik tor Koelikov, is zaterdag onverwacht in Warschau aangeko men. Hij heeft daar een onderhoud gehad met premier Jaru- zelski en partijleider Kania. Over de besprekingen is niets meer bekendgemaakt, dan dat zij in „vriendelijke sfeer" zijn verlopen. Het bezoek van Koelikov komt op een moment, dat in de Russische pers toenemende kri tiek valt te beluisteren op de situatie in Polen. Opnieuw werd in talrijke dagbladen gewaarschuwd tegen het afglijden van het westelijke buurland in een staat van chaos en wetteloosheid. Vooral de vrije vakbond Solidariteit kreeg er, onder meer in het orgaan van de officiële Russische vakbond Troed, van langs. Er werd in gesuggereerd dat de tijd is gekomen om Solidariteit openlijk te bestijden. KEULEN De Westduitse li beralen hebben na het dreige ment vrijdag van minister Genscher om af te treden, als het zogenaamde NAVO-dub- belbesluit door zijn partij niet langer zou worden gerespec teerd, water bij de wijn ge daan. De grote meerderheid van het congres ging na het dreigement van Genscher ak koord met het NAVO-plan tot opstelling van nieuwe kern wapens en om gelijktijdig met het oostblok om te onderhan delen over vermindering van de kernwapens. Inzake Berlijn slaagde Gen scher er echter niet in zijn partij te bewegen tot mede werking aan de vorming van een minderheidsregering door de CDU in deze stad. China nodigt nationalisten van Taiwan vergeefs uit PEKING Communistisch China heeft dit weekeinde een van zijn meest opmerkelijke gebaren gemaakt naar Taiwan sinds 1949, toen Taiwan zich losmaakte van China. De rege ring in Peking nodigde de Tai wanese president Chang Qing- kuo uit om woensdag de be grafenis bij te wonen van Soon Chingling, de weduwe van Sun Yatsen, de grondlegger van het moderne China. In Taiwan werd echter afwijzend op de uitnodiging gereageerd. Noch de president, noch diens broer die verwant zijn met Sun Yatsen wensten „in de val te lopen die de hebben opgezet". (Van onze correspondent Cees Manders) ROME In het Italiaanse vrijmetselaars- schandaal dat al heeft geleid tot de val van de regering-Forlani, is nu ook paus Johan nes Paulus II in het geding gekomen. Licio Gelli, de naar het buitenland gevluchte lei der van de geheime loge Propaganda 2, be schikt over foto's van de paus, zonder enig kledingstuk zittend op de rand van het zwembad in zijn buitenverblijf Castel Gan- dolfo. Gelli heeft deze foto's onlangs getoond aan een van de leden van zijn loge, de socialistische po liticus Nistico. Volgens Nistico liet Gelli hem die foto's zien om aan te geven hoe slecht het gesteld was met de bescherming van de paus door de Italiaanse geheime dienst. Kolonel Viezzer, hoofd van de geheime dienst en tevens lid van Propaganda 2, was Gelli's rechterhand. Hij is vorige week gearresteerd. Hoe Gelli de hand heeft weten te leggen op de naaktfoto van de paus is onbekend. Wel was al enige tijd bekend dat iemand erin geslaagd was foto's van de paus bij zijn zwembad te maken. Deze foto's, verkocht aan een grote Italiaanse uitgeverij, zijn nooit gepubliceerd. Na publicatie van de biina duizend man tellen de ledenlijst van de geneime loge, wordt deze week de openbaarmaking van nog meer gehei me documenten in deze duistere affaire ver wacht De officier van justitie die met het on derzoek is belast, heeft de beschikking gekre gen over koffers vol documenten, afkomstig uit Gelli's huis. Waarschijnlijk zullen ook de naaktfoto's van de paus onder deze documenten worden aangetroffen. De demissionaire premier Forlani boekt intus sen weinig vooruitgang bij het formeren van een nieuwe regering. President Pertini heeft al laten doorschemeren dat als de socialisten een „grote schoonmaak" en een nieuwe premier blijven eisen, nieuwe verkiezingen moeten worden uitgeschreven.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7