Hinault slaat kloof 1 Volgend seizoen drie degradanten in eredivisie VILLENEUVE WINT MONACO Borg maakt weer indrul Zware schorsingen gelden ook voor interland en Europees voetbal SPORTTRIBUIME I NACOMPETfflE IN HOOGSTE KLASSE OM „SPONSORGELD' Cri LEIDSE COURANT/ MAANDAG 1 JUNI 1981 PAGINA 18 V1LLARD-OE-LANS Bij het begin van de zomer 1981 is de situatie in de internationale profwielerwedstrijd ale volgt: eerst komt Hinault, dan een hele tijd niets en vervolgens de overige renners. De wereldkampioen heeft bij de eerste pedaalslagen in het hooggebergte grote schoon maak gehouden. Na zijn eprintzege in Lyon vrijdag voltooide hij in het weekeinde met een niet mis te verstane Bernard Hinault dubbelslag een ongekende trilogie. De etappe over de beruchte Mont Ventoux, die vandaag het sluitstuk vormt, ten spijt stond gistermiddag de derde overwinning van Bernard Hinault reeds vast. En wat zei hij in het hoogge legen Alpendorp? „Ik geloof dat de grote vorm er lang zaam aan begint te komen." 4Mog eens zal de op 25 juni In Nice te beginnen Ronde van Frankrijk in het teken staan van het duel Hinault-Zoete- melk. In de Dauphiné Liberé werd Zoetemelk in twee moor dende Alpenritten onder de door hem geliefkoosde zon op bijna drie kwartier achterstand gereden. De laatste tourwin naar lijkt op voorhand al verlo ren. Zowel de triomfator als de grote verliezer van de Dauphi né Liberé wilden daar niet van horen. „Ik heb nog een maand de tijd voor de tour", zei Zoe temelk. „Deze wedstrijd was geen maatstaf. Pas in de ronde van Zwitserland zal blijken of Ik een kans heb Hinault te ver slaan." Bernard Hinault was het daar mee eens. „De man nen van Post komen terug. Ik ben daarvan overtuigd. Joop zal er zijn als het zo ver is." Het warme weekeinde in de Al pen gaf een eentonig wed strijdbeeld vooraan. Dat was de positie, waar de Breton voortdurend reed. Hij ontwik kelde zo'n overweldigend klim- tempo, dat op belde dagen achter hem een ware chaos ontstond. Slechts twee renners waren in staat hem enigszins te volgen. Zaterdag tijdens 180 kilometer over de Col du Chat en de Mont Revard kon de Belgische oud-tour de Pavenir- winnaar Eddy Schepers de wereldkampioen volgen. Giste ren in een rit van 140 kilometer over vijf cols handhaafde de Franse klimmer Robert Alban zich aan zijn zijde. Beide „eendagsvliegen" wer den door Hinault moeiteloos in de sprint verslagen, want hij had nog reserves. In de Daupi- né Liberé kon een grootse Hi nault het alleen af. Hij reed de meute de vernieling in. Zoete melk verloor drie kwartier, Hennie Kuiper, nog een Neder lands „aas" in de tour, ging helemaal ten onder. Volkomen gedesillusioneerd staakte Kui per gistermiddag de strijd. Bert Oosterbosch, die donder dag Hinault nog zo overtuigend versloeg in de tijdrit, hield het zaterdag na de beklimming van de Col du Chat ai voor ge zien. Oosterbosch was volko men uitgeput. „Ik snap er niks van", verzuchtte hij later. „De ene dag vlieg ik, de andere sta ik stil." Adri van de Poel en Hennie Stamsnijder liepen In de rit over de vijf bergtoppen zoveel achterstand op, dat zij wegens overschrijding van de limiet, uit de strijd werden ge nomen. Positieve berichten uit het Ne derlandse kamp waren er al leen over Jo Maas. De Limbur ger eindigde zaterdag als acht tiende en gisteren als elfde. Hij is dertiende in het algemeen klassement. De Ronde van Italië staat aan de voet van de bergen. Zater dag werd de vijftiende rit ge wonnen door de Zwitser Daniel Geesiger die na 182 kilometer wegsprong en in de 16 kilome ter met de Italiaan Casiragh een voorsprong veroverde van 18 seconden. In de sprint toonde hij zich daarop de snel ste. De leiders In de Giro ble ven weliswaar attent maar de den het rustig aan. Dat was eveneens het geval met de zestiende etappe die gisteren werd gereden. De 23-jarige Sil- vano Cantlni bleef in de rose leiderstrui met 25 seconden voorsprong op zijn landgenoot De veelbesproken eindsprint tussen Wekema en Albers, waarbij de jury aanvankelijk Wekema aanwees als winnaar, maar (ater de ritzege toekende aan Albers. Twee baanrenners uit de Sov jet-Unie hebben het afgelopen weekeinde tijdens de tweede etappe van Olympla's Ronde van Nederland de zwakte van de huidige Nederlandse gene ratie amateurwielrenners aan getoond. Alexander Krasnov en Alexander Koelikov gooiden in het Limburgse heuvelland het algemeen klassement vol komen door elkaar. Het twee tal had op de eindstreep ruim een minuut voorsprong op de eerste Nederlander, Toon van der Steen. De rest volgde op een nog grotere achterstand. Een dag later lieten de Sovjet coureurs in de beginfase van de derde etappe naar Schijn- del nog eens zien hoe sterk zij zijn. Als in een ploegentijdrit reden zij op kop van het pelo ton met in de eerste twee uur een gemiddelde snelheid van bijna 50 kilometer per uur. Geen van de overige kansheb bers zag bij dit geweld kans weg te springen. In de slotfase geloofden de Russen het ech ter wel. Jos Alberts, zegevierde in Schijndel voor Bert Weke ma, die tweede werd. cal* gro> bij ond bij Argentijnse invitatie afgezegd ZEIST De uitnodiging van de Argentijnse Voetbalbond om In oktober met het Ne derlands elftal een vriend schappelijke wedstrijd te ko men spelen, zal niet worden aanvaard. Niet alleen omdat de KNVB bevreesd is voor reacties om in dat omstreden land te spelen maar ook om dat het in verband met de competitie niet mogelijk spe lers voor één wedstrijd vrij te maken. De kwaificatiewedstrijden voor Spanje 1982 tegen Ier land (9 september) en Belgie (14 oktober) zullen in het Feyenoordstadion worden gespeeld. De scheidsrechterscommissie - er wordt gestreefd naar een aantal van 35 arbiters in het betaald voetbal - heeft zes fluitisten uit de amateursec tor aangesteld in het betaald voetbal: M.Bannet (VIaardin- gen), H.v.d.Ent (Poortugaal), J.Hobé (Tiel), Th. van Riel (Hoorn), C. Verhoef (Den Drie!) en W.de Vrieze (Til burg). FC Vlaardingen, dat het be taald voetbal verlaat, ont vangt van de KNVB f.230.000,-, zijnde eenvijfde van het gereserveerde be drag voor clubs die verdwij nen (er wordt in de toekomst met in totaal vijf rekening ge houden) en f.38.000,- NOS- vergoeding. Het geld zal ge bruikt worden om een (groot) deel van de salarissen voor spelers te betalen en het res tant is voor de crediteuren. De overeenkomst van Mar- bella, waarbij t.v.-uitzendin- gen van interlands door zes Europese landen zijn gere-r geld, is door de KNVB opge zegd. Een buurland kon zijn veto uitspreken over een di recte uitzending indien eigen belangen in het spel waren. Doordat Belgie toestemming wilde geven om Nederland - Frankrijk uit te zenden indien daarvoor werd betaald, is de overeenkomst geschonden en daarom opgezegd. ZEIST Het aantal clubs dat in het aanstaand seizoen uit de eredivisie zal verdwijnen, is met een toegenomen. De drie laagstgeplaatste clubs degraderen automatisch en uit de eerste divisie promove ren de nummers en en twee en is de derde promovendus de winnaar van de nacompe- titie. Zo was het besproken op de vergadering betaald voetbal van 17 januari en zo werd het gisteren op de algemene bij eenkomst betaald voetbal in het KNVB-centrum in Zeist uit gevoerd. Toen puntje bij paal tje kwam had Floor Bouwer (Sparta) toch wel bezwaren. Er was al uitputtend gesproken over het aantrekkelijker maken van het betaald voetbal tenein de te trachten de gunst van het publiek te herwinnen maar Bouwer zag in die versterkte degradatie juist het tegendeel. „Het spel zal nog harder wor den wat dus niet de attractivi teit van het betaald voetbal ten goede komt, er zal meer be houdend worden gespeeld om dat verscheidene ploegen al aan het begin van de competi tie beseffen tot de laatste drie te kunnen gaan behoren, de agressieve reacties op de tri bunes zullen door het hardere spel toenemen". Als overtui gend bewijs dat door het aan wijzen van meer degradanten de spanning in de competitie niet zou toenemen en er niet meer publierk zou komen, haalde Bouwer een onderzoek aan van een doctorandus, een bedrijfseconoom, die aan de hand van de cijfers van de competities 1972 tot en met 1980 had berekend dat het pu bliek geen Interesse heeft in degradatievoetbal en „dat een heilloze weg wordt bewandeld die wel het hardere maar niet het attractievere voetbal be vordert". Arie Ugthart (AZ'67) had een tussenvoorstel: laat de num mer drie van onderen in de eredivisie meedoen aan de na- cómpetitie van de periodekam pioenen uit de eerste divisie. Dé Stoop, de voorzitter van de werkgroep competitie-opzet die de wijzigingen heeft ont worpen. betoogde dat niet was uitgegaan van attractiever voetbal maar van het span ningselement. En hoewel de voorzitter betaald voetbal, mr.Eric Vilé, tevoren had ge waarschuwd dat het bestuur gerechtigd is het competitiebe- stel te regelen naar eigen goeddunken, had hij de in spraak toch niet willen uitscha kelen. Maar het hielp niet veel want hij handhaafde de rege ling met dien verstande dat de werkgroep zich over het voor- stel-Ugthart zal beraden waar na het bestuur een definitieve uitspraak aan de hand van de eventuele aanbevelingen zal Periodetitels In die nieuwe competitie-opzet past ook het instellen van pe riodetitels voor de eredivisie. De KNVB beoogde de winnaar van dé nacompetitle in te schrijven voor het toernooi om de UEFA Cup maar de Europe se Voetbal Unie had daarover juist enige dagen tevoren ver gaderd en afgevaardigde Jaap van Praag moest laten meede len dat het voorstel van de KNVB weinig tot geen kans van slagen heeft omdat de UEFA bevreesd is dat een ploeg van minder kaliber die nacompetitle kan winnen en het peil van het UEFA-toernool daardoor bepaald niet zou stij gen. Vilé:„Er is nog altijd het aanbod van een sponsor om f.250.000,- beschikbaar te stel len voor de winnaar van de na- competitie". Namens alle clubs - er waren er 34 vertegenwoor digd - hief Jan Wiersma (PEC Zwolle) de waarschuwende vin ger. „Dat sponsorbedrag ligt niet goed bij het publiek en zal de image van het betaald voet bal aantasten. Schort de be slissing op tot het moment waarop u zeker weet dat de UEFA negatief reageert op ons voorstel". Peter Stephan (Fey- enoord) voegde er aan toe dat Nederland het risico loopt, in dien een zwakkere ploeg als winnaar van de nacompetitie in het UEFA-toernooi komt, dat minder punten worden behaald en ons land een plaats in het toernooi kwijt raakt. „Wel pe riodetitels maar geen nacom petitle",aldus Stephan. Ook Groeneveld (PSV) liet zich ne gatief uit maar Vilé kapte de discussie af en het ziet er sterk naar uit dat het - op dit punt niet eensgezinde - bestuur be taald voetbal toch om de „sponsorcenten" zal laten spe len. Dat zal het besuur de b.v.o.'s voor eind juni laten we ten. Tweede teams Voorts werd besloten dat de tweede elftallen, die thans C- of toekomstteams worden ge noemd, met 13 ploegen in de eerste afdeling (te noemen re serve-eredivisie) zullen spelen, met 23 teams in de tweede af deling (te noemen reserve eer ste divisie A. met 12 en reserve eerste divisie B.met 11 ploe gen). In het seizoen 1981-1982 degraderen drie clubs uit de reserve eredivisie en promove ren de nummers een van de reserve eerste divisie zodat dan drie afdelingen van 12 clubs zijn ontstaan. Er zal ook gëexperimenteerd worden met een andere puntentelling: 3 punten voor een gewonnen wedstrijd, 2 voor een wedstrijd die na het nemen van straf schoppen is gewonnen - gelijkspel bestaat dus niet meer - 1 voor een duel dat na strafschoppen is verloren en 0 bij een „normaal" verloren wedstrijd. Van voor Kerstmis tot begin Januari zal een winterstop wor den gehouden van drie weken, tenzij het voorstel uit de zaal wordt gehonoreerd om in het begin van de comjwtltie niet 2 maar 4 kèer; op dè'wöensdag- avond te spelen,Czodat meer „geschoven" kan worden. Er moet door werkgroep en be stuur nog over 'gediscussieerd worden. HERMAN VAN BERGEM SPELERSRADEN VERLATEN VERGADERING BETAALD VOETBAL ZEIST Eén punt van de agenda van de zaterdag in Zeist gehouden algemene vergadering betaald voetbal kon niet worden behandeld: reglementswijzigingen en - aanvullingen, waarbij o.m- .een verandering in de tuchtrechtspraak. De oor zaak was dat aan het begin van de vergadering de ver tegenwoordigers van de acht aanwezige spelersra den het KNVB-centrum had den veriaten omdat, zoals woordvoerder Wim Meutste- ge zei, „ondanks afspraken deze vergadering toch wordt gehouden op een zaterdag waarop alle teams uit de eredivisie en enige uit de eerste divisie moeten spelen waardoor de spelersraden niet in voldoende mate ver tegenwoordigd kunnen zijn". De WCS behield zich net recht voor te bepalen dat besluiten niet op demo cratische wijze tot stand zijn gekomen. Dat betrof dan ook ojn. het besluit van de tuchtcommi8sie dat straffen bij ernstige vergrijpen (rode kaart) voortaan ook door werken in interlands en Eu ropees voetbal. De tuchtcommissie moest tot de conclusie komen dat het met de hardheid in het be taald voetbal nog steeds de verkeerde kant uitgaat. Het beleid in het aanstaande sei zoen zal dan ook worden toe gespitst op schorsingen die „doorlopen" in interland- en Europees voetbal. „Het pu bliek moet het Immers zeer vreemd vinden dat de ene dag een speler (bedoeld werd Willy van de Kerkhof) met een rode kaart het veld moet ver laten om de volgende dag doodleuk in het vliegtuig te stappen om met het Neder lands elftal naar Cyprus te vertrekken". Tot nu toe volgt alleen West Duitsland ook deze lijn bij zware vergrijpen. Bij schorsing na drie gele kaarten zal deze procedure afhankelijk zijn van de vegrij- pen waarvoor zé werden ge geven. Groeneveld (PSV) vroeg of zijn conclusie Juist was dat een international, Indien de schorsing meetelt voor inter land en Europees voetbal, zijn club dan minder dupeert, wat werd beaamd. Sluikreclame In de omroepwet die per 1 augustus in werking treedt, komt ook het onderdeel sluikreclame voor waardoor het niet meer mogelijk zal zijn uitzendingen per t.v. te ver zorgen indien een stadion te veel „borden" bevat. Daarte gen Is het betaald voetbal per brief In het geweer gekomen. Voorzitter Vilé:„Dle reclame botst met de richtlijnen van CRM dat aan de ene kant aandringt op het verhogen van de inkomsten maar die aan de andere kant blok keert". Het betaald voetbal hoopt in een gesprek met CRM, waarbij ook de NOS en de NSF vertegenwoordigd zullen zijn, de richtlijnen zo danig om te kunnen buigen dat de NOS wel uitzendingen zal kunnen verzorgen. De vrees van Gerard Bouwer (DS'79) dat het bestuur wel erg laat met zijn reactie (brief van 26 mei) Is geweest, werd door Vilé ontmanteld me- t:„Het ministerie acht vol doende tijd aanwezig om eventueel dispensatie te ver lenen". waarop Bouwer tot 1 augustus 1982 had aange drongen. Over het afgelopen seizoen toonde Vilé zich niet tevre den. De afspraak met de trai ners aan het begin van het seizoen om tot een redelijk produkt te komen, noemde hij „tot het nulpunt gedaald, maar het bestuur kan er geen Invloed op uitoefenen, wel op de verpakking". Vilé noemde twee punten: zorgen voor juiste instructies voor de scheidsrechter en meer bij eenkomsten van de werk groep competitie-opzet die voor de aanvang van het sei zoen „hanteerbare richtlijnen en uitgangspunten geeft en tijdens het seizoen een of meer keren tijdens bijeen komsten zal bezien wat ervan terecht is gekomen". Trainer Henk de Jonge (Cambuur) maakte zich sterk voor het nemen van sancties tegen scheidsrechters die ernstige fouten hebben gemaakt waarop Vilé antwoordde:„Zij- worden dan wel niet echt gestraft maar wel gepasseerd voor bepaalde .belangrijke, wedstrijden". Tijdens de behandeling van de begroting merkte Bayens (NAC) op dat de inkomsten te veel afhankelijk zijn van de recettes van interlandwed strijden. Hij spuide voorts ernstige kritiek over de be stedingen ten behoeve van het betaald voetbal. Hij wilde afschaffing van de vergoe ding van 30 mille voor het deelnemen aan de intertoto- competitie (dit seizoen heeft alleen Willem 2 zich aange meld), minder geld besteden aan het Nederlands B-elftal en Jong Oranje („dat toer nooi in Toulon kost nota bene f.165.000,-"), het scherp in de gaten houden van de perso neelskosten (vooral bond- strainers) en de bezettings graad en het nalaten van „al lerlei franje rondom het Ne derlands elftal". Vilé:„Van uw eisen liggen er vier in de di recte voetbalsfeer en om daarop te bezuinigen lijkt in dit bestuur niet haalbaar". De begroting werd tenslotte una niem goedgekeurd. Positief punt was dat staats secretaris Wallis de Vries te vreden was over de bereikte resultaten in het gezondma- kingsproces en daarin aanlei ding zag over te gaan op de tweede fase van vier jaren van dit proces. x- m( Sul aagtel gde S( pbie ze bzegd k prschei acht onda edicijr flde, k; Gilles Villeneijve op weg naar zijn zege in Monaco. MONTE CARLO Gilles Vil- leneuve (29) heeft gisteren op het stratencircuit van Monte Carlo de incidentrijke Grote Prijs van Monaco, de zesde formule l-race meetellend voor het wereldkampioen schap, op zijn naam ge bracht. Het betekende voor de Canadese Ferrari-rijder de eerste zege in zijn woon plaats. De overwinning kwam overi gens pas in de slotfase tot stand. Tien ronden voor het einde leidde wereldkampioen Alan Jones met meer dan 30 seconden voorsprong op Ville- neuve. De Australiër stuurde daarna zijn Williams naar de pits voor een tankstop. Ville- neuve profiteerde van het brandstoftekort en passeerde Jones met nog drie ronden te rijden. In de laatste van de 76 omlopen bouwde hij een voor sprong op van 39,9 seconden. Jones werd tweede en de Fransman Laffitte in een Ligier derde op ruim één minuut. Van de twintig gestarte wagens beëindigden er slechts zeven de race, die een uur later dan gepland van start ging. De vertraging was te wijten aan een hotelbrand. In de keu ken van het hotel Loews, dat uittorent boven de tunnel die deel uitmaakt van het straten- circuit, brak een binnenbrand je uit. De sprinkler-installatie van het hotel trad onmiddellijk in werking en het bluswater liep door de tunnel op het cir cuit. Daar de rest van het 3300 meter lange traject door de zo merse temperatuur (33 graden In de schaduw) kurkdroog was, beoordeelden organisatie en coureurs de situatie onder de tunnel als uiterst gevaarlijk. Eerst na een uitvoerige inspec tie en twee proefronden van Nelson Piquet en Gilles Ville- neuve kwam men tot een ak koord. Tussen de chicane en de finish mocht niet worden in gehaald. Dit verbod heeft in de race geen rol van betekenis ge speeld. Nelson Piquet in de training de snelste, nam direct na de start de leiding. Hij hield zijn Brabham 53 van de 76 ronden aan de kop. Opgedre ven door Alan Jones maakte hij bij een inhaalmanoeuvre van twee achterblijvers een stuurfout, waardoor hij In de vangrails belandde en de strijd staakte. PARIJS Björn Borg heeft gisteren een belangrijk psycholo- 1 gisch voordeel op zijn tegenstanders behaald. Zijn overwin ning in de achtste finales van het toernooi om de open tennis- kampioenschappen van Frankrijk maakte diepe indruk. In 73 minuten werd zijn tegenstander, de Amerikaan Terry Moor, nummer 34 van de wereldranglijst, van de baan van het Parijse sportpark Roland Garros geveegd. Borg, vijf keer winnaar van het toernooi, gunde Moor slechts één game: 60, 60, 6—1. i Daarmee maakte de Zweed op ondubbelzinnige wijze duidelijk, dat zijn „tennisschouder" hem geen parten speelt. Naast Borg plaatsten Balasz Taroczy uit Hongarije en Victor Pec- ci uit Paraguay zich al voor de kwartfinales. In de volgende ronde ontmoet Borg Taroczy, die in vier sets het Franse talent Thierry Tulasne uitschakelde. Pecci werd op weg naar de laatste acht allerminst gehinderd door pech. Zaterdag viel zijn opponent Gene Mayer geblesseerd uit, waarna zondag de Pool Wojtek Fi- i bak in drie sets een willig slachtoffer van de Zuidamerikaan was. Bij de dames is het niet één van de favorieten die de show steelt. Kathy Rinaldi, die dit weekeinde eerst de als achtste geplaatste Australische Dianne Fromholtz uitschakelde en vervolgens num mer elf Anne Smith uit de Verenigde Staten versloeg, verbluft iedereen. Het Amerikaanse meisje werd pas twee maanden gele den veertien.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 18