Totalisator mist kans op meer omzet op Duindigt Suprematie Ingrid Bolleboom in armoedige turnstrijd Z wemzege biedt perspectieven Nereus overtuigt Elektronische apparatuur laat het afweten Theo Timmer in opmars 3PORTTRIBUNE oren volgt Raymakers op Volleyballers niet geplaatst Betalingen in biljartsport Ifftal POLITIEKE BESLISSINGEN BELANGRIJKER DAN WEDSTRIJDEN Van Raamsdonk verliest finale roet si 27.22,5, spelen Oude qportwerelt (Benn(r Haas $)ETERMEER 1 Kamstpian werd in de LE1DSE COURANT/ Henk Nooren heeft zijn kwaliteit als springrui- ^29 RmmI weekeinde 'n Eindhoven nog eens overduidelijk bewe- tinernerar' 0p een suPer>eure nianier werd de 26-jarige professional 2.938.023 Hoeven voor de vierde maal nationaal kampioen bij de t 5.560,90 >ren- 730,00. an de wjrder kreeg Nooren een rood-wit-blauw lint uitgereikt, In 1972, uit: 5-7^74 en 1977. Opvallend was dat Nooren zijn laatste twee titels lag Spiel èt hetzelfde paard behaalde, de veertienjarige Funest. Nooren Igde Piet Raymakers op, die bewust een stapje terug heeft ge- an de Bdan en meer tijd besteed aan de opleiding van jonge paarden, uit: 8-15-trd Meier en Rob Ehrens, een oud-leerling eindigde als derde. KUOPIO Het Nederlandse volleybalteam (heren) heeft zich niet geplaatst voor het toernooi om het Europees kam pioenschap. Nadat zaterdag in Kuopio Tsjecho-Slowakije vijf sets was afgedwongen, beëindigde de Nederlandse ploeg het kwalificatietoernooi gisteren met een kansloze nederlaag in drie sets tegen gastheer Finland. Tsjecho-Slowakije en Finland verzekerden zich van een plaats in het toernooi om de Europese titel, dat eind september In Bulgarije wordt gehouden. Nederland eindigde als derde voor Noorwegen en Israël. MAASTRICHT Het driedaagse congres van de Europese en mondiale biljartfederaties (CEB en UMB) in Maastricht heeft in het teken gestaan van de professionalisering. Na ruim achttien uur vergaderen besloten beide bonden In toer nooien op uitnodiging geldprijzen en startgelden toe te staan, met de restrictie dat die toernooien in overleg met de nationale en de continentale bonden tot stand dienen te komen en niet gelijktidig met nationale, Europese of mondiale evenementen mogen plaatsvinden. Daarnaast hebben de spelers de verplich ting deel te nemen aan de nationale, Europese en wereldkam pioenschappen, Indien zij daarvoor In aanmerking komen. Met deze besluitvorming zetten de CEB en de UMB de eerste stap op de weg naar commercie in de biljartsport. 3n Jelectie van 33 öWjudoka's wer( n KFQEN HAAG De vorige week luizerioor de Judo Bond Nederland >n varangetrokken bondsco akhuteter Snijders heeft de natio- cht djale selectie aanzienlijk uit- eejebreid. Snijders heeft 33 ju- bovedoka's uitgenodigd voor de djerste centrale training op 13 in maart onder leiding van lijders' voorganger Dave tarbrook en technisch advi- Koos Henneveld gevorm- selectie telde 21 judoka's, dertien judoka's, die door it bestuur van de JBN enige 10—i^jd uit de selectie zijn gezet en weer zijn uitgenodigd, zijn fgljpn plan na de eerste centrale f^Baining een spelersraad op te Jchten. Dat was een van de af- I0lbraken die de „dissidenten" kgin april tijdens een gesprek H het bestuur van de JBN ïbben gemaakt, selectie bestaat uit: tot 60 1engï'°9ram: E'iazer, Van Deursen, □ngcjob Hoogendijk; tot 65 kilo- ararHram: Peelers, Hans Hoogen- iansjijk, Van den Brand, Pauwels, meftarengkuan; tot 71 kilogram: j2 Issink, Van der Elshout, Schif- 'Vling, Witjes, Van Gent, Van Vlist; tot 78 kilogram: >schman, Bakker, Spijkers, Van Dijken, Hoen; 3loo% 86 kilogram: Verhoeven, der Geest, Van Oosten, isseling, Rapmund; tot 95 ki- jgram: Numan, Pleizier, Mon- ban, Kars; boven de 95 kilo- fram: Adelaar. Koenders, Wil- Oudshoorn. NIJMEGEN Politieke beslissingen spelen mo menteel een veel belang rijker rol in de Westeuro- pese turnwereld dan de wedstrijden. De Oosteu- ropese overheersing in de internationale federa tie (FIG) wordt steeds heviger aangevochten door de landen die pres- tatief niet zoveel te ver tellen hebben. Waaron der dus ook Nederland. Er zijn diverse acties, die een afscheiding tot ge volg moeten hebben en daar zijn de huidige machthebbers niet zo van gecharmeerd/ Die zelfde Westeuropese turnbonden hebben een voorstel gedaan om voor taan de splitsing tussen A- en B-landen bij wereldkampioenschap pen en Olympische Spe len niet bij twaalf maar bij zestien te leggen. Voor de Oosteuropese en Aziatische turnsters heeft dat geen enkele na delige gevolgen en voor de bescheidener naties wordt het internationaal ineens veel leuker. Als de FIG inderdaad instemt met het voorstel, is daar mee de kritiek weer voor enige tijd gesust. Een simpel politiek spel, dat ook wel zo gespeeld zal worden. Voor Nederland kan dat verstrekkende gevolgen hebben, en daarom stond de natio nale titelstrijd bij de da mes dit weekeinde in Nij megen ook al groten deels in dat teken. Niet de resultaten op zich, want de suprematie van Ingrid Bolleboom was zo groot, dat het een eenzij dig en oninteressant ge beuren werd. De Zoetermeerse veroverde haar tweede titel en won ook nog alle vier de toestelfinales. Slechts op de brug moest zij Marja Huyting (altijd geïnspi reerd bij een NK, maar ook al tijd huilend van de pijn) naast zich dulden. De afstand met toch grote talenten als Moni que Kaaks en Miriam Eigen- huysen was dermate groot, dat er geen aanleiding is voor een beschouwing over de vooruit gang in de breedte die bij de EK in Madrid zo opvallend was. Ingrid Bolleboom zelf turnde vrij ontspannen door het gebrek aan enige concur rentie (titelhoudster Bibi Vos is pas gestopt) en kon zich enke le wankele oefeningen permit teren. De tweestrijd met Marij ke Aarnoutse bleef ook uit, want de speciaal uit Amerika overgekomen turnster moest langs de kant blijven met pijn lijke enklelbanden. Het is de vraag of zij nog meetelt voor de ploeg die In november bij het WK in Moskóu moet aan treden. Onderhand heeft zij vier maanden niet echt kunnen trainen en dat is zelfs voor ie mand met haar kwaliteiten bij na funest. Risico In Nijmegen werd voor het eerst de verplichte oefenstof geturnd, die op de komende internationale evenementen tot en met de Spelen van 1984 moet worden afgewerkt. Ui terst moeilijke materie, zeker in vergelijking met voorgaande jaren. Op zich niet zo belang rijk, ware het niet dat in Mos kou naar alle waarschijnlijkheid de verplichte stof beslissend is voor plaatsing in de A-, dan wel B-groep. Aangezien Neder land bij de laatste WK zeven tiende werd, lijkt die zestiende plaats, die nu ineens belangrijk wordt, niet zo heel ver weg. Trainingscoördinator Hans van Zetten wil dan ook de training gaan toespitsen op die ver plichte onderdelen. „Je moet bij elke wedstrijd streven naar het maximale", vindt hij. Bo vendien acht hij het risico van verwaarlozing van de keuzestof niet groot. Ambitieuze plannen van een ambitieus man, die overigens wel bezig Is het damesturnen een nieuw gezicht te geven. Hij werkt vooral (Indirect) met suc ces aan de opleiding van de ukkies die nu alleen nog maar voor familieleden wat oefenin getjes doen. En tenslotte moet daar de opvolging van de hui dige generatie worden ge zocht. Aan de top Is het mo menteel een kwestie van vast houden en aanvullen met meis jes uit de zogenaamde pré- olympische klasse, zoals Ellen Dees en Herma Giezen. Zij zijn onmisbaar, louter omdat het aantal toppers zeer beperkt is. Ook in Nijmegen konden er met moeite zes meisjes (Bolle boom, Huyting, Kaaks, Amson, Du Plessis, Eigenhuysen, in die volgorde) aan een kampioen schap meedoen. Geen al te florissant uitgangs punt voor de nabije toekomst. Ook Van Zetten beseft dat. „Er moet heel wat gebeuren wil er een goed team op de mat ko men bij de WK van 1983, waar de kwalificatie voor de Spelen moet worden afgedwongen", zegt hij. Wie in Nijmegen de turnarmoede heeft gezien in de hoogste categorie, kan niet an ders dan delen in Van Zettens twijfel. In het totaal van 48 ver plichte- en keuze-oefeningen werd acht keer een negen of hoger gescoord, waarvan dan nog drie keer door Ingrid Bol leboom. Een bijna vernietigend percentage, ook met de weten schap in het achterhoofd, dat alle zes turnsters zich volgens opdracht inhielden bij de paardsprong wegens pijnlijke voeten. DICK HOFLAND Robin Buitenzorg (rechts) gaat als eerste over de fi nish tijdens de race om de gouden zweep in Gronin gen. irnando Mamede op weg iar zijn Europese toptijd. uropeesrecord 10 Silometer SABON De Portugese iet Fernando Mamede >ft zaterdag tijdens atle- ikwedstrijden in Lissabon n Europees record geves- |d op de 10.000 meter. amede liep 27 minuten 27,7 '"oot.k^eonden. Het oude record nd sinds 1978 op naam van Brit Brendan Foster 7.7 -30,8). Het wereldrecord Henry Rono uit Kenia staat 27.22,5. sortwereld Is (Robetermeer Nederlands kam- e Boy^oen luchtgeweer met 385 v.d. Abnten uit 400. Bij de dames sen (Oerd Annemarie Monnickhof Utrecffe,houdster met 369 Punten- oor de derde achtereenvol- pr,H" keer veroverde Zoeter- de ploegprijs. IONINGEN Sportschool 9:e van Dijk (Kampen) pro beerde in Groningen de na sale titel karate voor teams. |UEN Wim Elsendoorn Utrecht) is Nederlands kam poen dammen voor blinden èworden. Titelhouder Caffa »erd tweede. 'VIESBADEN Een negenlan- ïn énontmoeting turnen (heren) i Wiesbaden werd gewonnen por Italië, Nederland werd ze- snde. [ENEVE Nederland werd erde in het Europees kam- loenschap rolstoelbasketbal i Genève achter Israel en Irankrijk. IAVIROV Vandaag begin- en Israel, J.SIavie, Tsj.Slowa- Ije, Sovjet Unie, Italië en Ipanje in Havirov aan de eind- Dnde van het Europees kam pioenschap basketbal. LSMEER Door in Aals met 22-14 van Finland te n plaatste het Neder- ids juniorenteam zich voor w.k.zaalhandbal in decem- in Portugal. De uitwedstrijd met 20-15 verloren. LDHOVEN Bij de kam pioenschappen veldhandbal in jeldhoven werd Niloc bij de leisjes door in de finale Hellas iet 7-2 te verslaan en Hellas Ij de jongens (finalewinst op jlympia Hengelo met 12-9) iderlands kampioen. In Bus- werden de heren van ilsmeer en de dames van ikmeer (Wings tweede) kam- ALONIKI Gyula Lorant J8), de trainer van het Griekse jaok Saloniki, kreeg tijdens de 'edstrijd tegen Olympiakos Pi- i hartinfarct en over- I op weg naar het zieken- ima 1 Ingrid Bolleboom in actie tijdens haar oefening. WASSENAAR Het draf-en renprogramma op de Wasse- naarse renbaan Duindigt be stond gisteren slechts uit twee rennen en zes drave rijen. Van de kant van de draftrainers is de belangstel ling voor Duindigt de laatste tijd niet groot. Dat is een slechte zaak maar wel begrij pelijk. De drafsport moet op Duindigt altijd de meeting de len met de rensport. De ren sport loopt de drafsport dik wijls in de weg. Een grote trainer heeft elders meer kans om meer paarden aan de start te brengen dan op Duindigt. Gisteren waren er in het Stadspark van Groningen elf draverijen en op Duindigt slechts zes. Voor de toto-omzet is dat eveneens funest. Groningen komt met veel kunst- en vlieg werk, met een programma van elf draverijen, aan een omzet van rond de drie ton. Ondanks de draverij om de Gouden Zweep, die door Robin Buiten zorg met Jan Wagenaar werd gewonnen, kwam het Stad spark maar aan een toto-om zet van 400.883,00 Als deze Gouden Zweep gisteren het hoofdnummer was geweest op Duindigt van een compleet draf- en renprogramma had men rond de zeven ton kunnen draaien aan de totalisatorkas- sa. Gisteren moest men ge noegen nemen met ƒ367.661,00. Dat is niet slecht als men weet dat er maar spel mogelijk was op zeven koer sen. Bij de computer was weer eens een storing waardoor men op de derde koers niet kon spelen. Bij de tweede koers was dat maar gedeelte lijk mogelijk. Dat leverde een verlies aan totalisatoromzet op van rond de zeventigduizend gulden. In de draf en rensport moet men wat meer gaan inspelen op de totalisatoromzet. Het heeft geen enkele zin om be langrijke draverijen als De Gouden Zweep of de Sweep stakes in Groningen te laten verrijden, wetend dat de toto- omzet daar nauwelijks door omhoog gaat terwijl dat elders. op Duindigt of Hilversum, hon derdduizenden guldens meer omzet betekent. Een baan als Duindigt mag In het zomersei zoen feitelijk ook geen zondag- meeting missen. Als Alkmaar op een zondag koerst, kost dat erg veel geld. Duindigt, dat deze maand 75- Jaar bestaat, heeft recht op elke zondag koers, met een volledig pro gramma, waarop een hoofd nummer zeker In het hoogsei zoen niet mag ontbreken. De eerste ren gisteren, voor amatrices en amateurs, werd zeer verrassend gewonnen door kampioene Linda van Overeem met Mush Kabad. Favoriet Laetitia en llvico kwa men voor de tweede en derde plaats dead heat overeen. Country House moest genoe gen. nemen met een vierde plaats. De tweede ren voor sprinters over de afstand van 1200 meter leverde een zege, op voor Eric Bloem met Cocky Dundas voor King Emperor en Ballora. In de laatste draverij van de meeting, waarin de be tere paarden aan de start kwa men, zegevierde Hegalino erg fraai met een eindsprint waarin hij Rainier Gallant versloeg. ARTHUR VAN RIJSWIJK MAANDAG 1 JUNI 1981 PAGINA 13 MANILLA Pedro van Raamsdonk heeft zaterdag in het „Pre sident Marco8"-bokstoernooi in Manilla in de finale van het middengewicht verloren van Vladimir Melmik uit de Sovjet- Unie. Het was de tweede keer binnen korte tijd dat Van Raamsdonk in een belangrijk internationaal toernooi in de finale stond. Eerder verloor hij de eindstrijd van het Europees kampioenschap in Tampere van de Rus Joeri Torbek. Van Raamsdonk verloor van Melmik op punten. Vooral in de der de ronde had hij het moeilijk. Hij kreeg twee keer acht tellen rust, waardoor de kans op de zege verkeken was. BUSSUM Het enthousias me dat de routiniers Cee9 Vervoorn en Edward Maasdijk bij hun tijdelijke terugkeer in de Nederlandse zwemploeg pompten, heeft tot onver wachte resultaten geleid. In de broeikastemperatuur van het Sportfondsenbad van Bussum, won Nederland voor het eerst sinds mensenheu genis van Italië (317—306) en gloorden er zowaar enige perspectieven voor de Euro pese titelstrijd in september in Split. Het vervelende voor bonds coach Bert Sitters is echter dat zijn beide geroutineerde krach ten daarvoor geen belangstel ling hebben. Daarbij komt dat schoolslagzwemmer Albert Boonstra last heeft van de ziekte van Pfeiffer, zodat Sit ters de 4 x 100 meter wissels lag heren voor Split heeft moe ten afschrijven. Afgaande op de resultaten van Bussum houdt Sitters het er deson danks op dat bij de nationale kampioenschappen over zes weken in Amersfoort acht zwemsters en zes zwemmers de EK-limieten moeten kunnen halen. Dat zal dan wel hoofd zakelijk in estafetteverband moeten gebeuren. Individueel was Jolanda de Ro ver op de 200 meter rugslag de eerste en enige die de EK- limiet haalde: 2.17,44 bij een li miet van 2.17,5. Fred Eefting toonde met drie overwinningen enig vormher stel, Connie van Bentum was goed voor een eerste plaats op de 100 en 200 meter vrije slag, Reggie de Jong nam de lange re vrijeslagnummers voor haar rekening en Wilma van Velsen blonk uit op de 100 meter vlin derslag. De vijftienjarige Anne marie Verstappen vestigde een nationaal senioren- en junio renrecord op de 200 meter vlinderslag met 2.16,69, waar door het belegen record van Mathilde Vink (2.16,87 van de Europese kampioenschappen 1977) uit de recordboeken ver dween, plus een aspirantenre cord op de 400 meter wissels- AMSTERDAM Nereus is overtuigend winnaar gewor den van de hoofdnummers van de wedstrijden van de Amsterdamsche roeibond, waarmee volgens traditie ook op de Bosbaan het seizoen werd geopend. De nieuwelin gen acht had eigenlijk alleen van Njord concurrentie. De Amsterdammers slaagden er echter in met een lengte voorsprong als winnaar over de finish te gaan. Het hoofdnummer van de da mes, de nieuwelingen vier met stuurvrouw leverde een nog duidelijker zege voor Nereus op. De Okeanos-Orca-combi- natie en Skadi werden op twee lengten geroeid. Het „sportieve" hoofdnummer van de regatta op de Bosbaan was echter voor Skadi. Met er varen roeiers als Lycklama, Boeve en Oosterloo waren de Rotterdammers oppermachtig. De ploeg dook ruim onder de zes-minuten-grens. Daartoe was voorts slechts Njord-Die Leyhte in staat. Die combinatie had voor de 2000 meter zo'n vier seconden meer nodig dan de winnaars. Lycklama, Boeve en Oosterloo maakten ook deel uit van de ongestuurde vier van Skadi die winnend door de finish ging. Een dubbele zege was er, mede omdat de roeiers in di verse boottypen uitkwamen, bij de senior A-roeiers alleen voor skiffeur Karei Delhy. De Eindhovenaar liet zijn tegen standers op beide dagen kans loos en zegevierde met een voorsprong die amper in leng ten kon worden uitgedrukt. Jos Compaan, die zaterdag bij de dames skifs de zege aan Ni- colette Hellemans moest laten, was daags daarop oppermach tig. ATLETIEKINTERLAND AARTSELAAR De Neder landse damesatletiekploeg heeft zaterdag in Aartselaar een ruime zege behaald op België: 156—142 punten. Van de 15 nummers won Neder land er acht, waarvan vier dubbele triomfen opleverden. Helaas hadden de organisato ren met de elektronische tijd waarneming geen gelukkige greep gedaan. De apparatuur was defect wat reeds bleek bij het openingsnummer. Het kostte Els Vader het Neder landse record op de 100 me ter. Elektronisch werd voor haar 10.67 seconden, 0.21 se conden onder het officiële we reldrecord van Marlies Göhr (Odl) gemeten. Dat bleek on mogelijk en er werd druk ge rommeld aan de jurytafel. Ten slotte kwam er een handtijd van 11.0 seconden uit maar die heeft totaal geen waarde omdat handtijden niet meer of ficieel erkend worden. Later won Els Vader de 200 meter in 23.37 seconden, maar ook deze tijd werd waardeloos, omdat men ondekte dat de ap paratuur een afwijking van ze venhonderdste seconde had. Nederland won in Zevenaar de jeugdinterland tegen België met 145 tegen 133 punten. De jongens verloren met 70 tegen 91, maar de meisjes triomfeer den ruim: 75—42. RIJEKA Vlak voor de race in de klasse 350-cc, waarbij de Franse motorcoureur Michel Rougerie na een val dodelijk werd aangereden door zijn landgenoot Sybille, had de Neder lander Theo Timmer een vierde plaats bemachtigd in de 50cc- klasse van de Grote prijs van Joegoslavië. Tormo was de win naar en Timmer rukte door zijn prestatie op naar de derde plaats in het klassement van het wereldkampioenschap. In de populaire halve-literklasse werd de strijd beslist door de twee Suzuki-rijders Randy Mamola en Marco Lucchinelli. De laatste spaarde zijn kopman, die de leiding in het WK-klassement heeft overgenomen van zijn Amerikaanse landgenoot Kenny Roberts (Yamaha). In deze merkenslag legde Boet van Duimen beslag op een zevende plaats in de race en een zesde plaats in de tussen stand van het wereldkampioenschap 500-cc. In de klasse tot 125-cc ging de overwinning naar de Italiaan Lorls Reggiani. Nederlandse zijspancrossers hebben gisteren in Landskrona de races om de Grote prijs van Zweden, meetellend voor het wereldkampioenschap, beheerst. Ton van Heugten won met Frits Kiggen beide manches, op de voet gevolgd door Jan Bakens met bakkenist Henk van Heek. Beide equipes voeren na vier van de tien races het klassement om de wereldtitel aan. Gerard Rond is gisteren in Cingoli als derde geëindigd in de 500cc-motorcross om de Grote Prijs van Italië. Winnaar over twee manches werd de Belg Andrè Malherbe, die daarmee zijn voorsprong in het WK-klassement (114 pnt) op de nummer twee, de Engelsman NoyCe (87), vergrootte. Kees van der Ven kan ondanks een derde plaats In het klasse ment van de strijd om het wereldkampioenschap motorcross klasse 250-cc, zijn titeikansen opbergen. In het Bulgaarse Somo- kov werd de Nederlander alleen in de tweede manche vijfde. Al gemeen winnaar werd de Brit Neil Hudson voor de Belgische lei der Jobe. Jobe bezit thans 152 punten, Hudson 102 en Van der Ven 70.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13