Jbeda zoekt naar Vereenkomsten nnen programma s n IWDA koerst naar voortzetting van h uidigbeleid Aandeelhoudersvergadering OGEM verrassend geschorst weer Genland LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 29 MEI 1981 PAGINA 9 UiUiiiMUS Vervolg van de voorpagina) Den Haag ziet men de plannen lliure^en VVD in het verlengde van eer- Itingen van premier Van Agt. Deze fle verkiezingscampagne herhaalde- sr het So&d dat het beleid van het huidige andag 1 Voortgezet moet worden wijken; dereen die daaraan mee wil doen welkom is. Met het voorleggen van het door het CDA als grootste parrtij uit te broeden sociaal, economisch, financieel plan aan PvdA en D'66, zullen deze partijen een be slissing over samenwerking met CDA en VVD moeten nemen. Haken zij af dan valt een voorzetting van het huidige kabinet met steun van SGP, GPV en RPF te verwach ten. Met deze drie partijen hebben CDA en VVD 80 zetels in de Kamer. Tegelijk hoopt men op gedeeltelijke steun van D'66, een partij die al voor bepaalde so ciaal-economische voorstellen van het kabi net stemde tijdens de afgelopen vier jaar. Zo stelde VVD'er Wiegel na afloop van zijn fractievergadering: „Niets wijst erop dat de Pvda in de regering moet en de VVD er so wieso uit", terwijl een CDA-woordvoerder stelde dat er meer meerderheidscombinaties te bedenken zijn op basis van de verkie zingsuitslag dan alleen CDA, PvdA en D'66. ogelwijt N GEBRUIKT ALS BLAUWDRUK VOOR clubhuis ip ORM ATEUR jaallaan, a I 1981) f 50.000, f 80.000,vi laghbuui f 35.000, de gemed CDA-fractieis verdeeld over opvolging Van kamervoorzitter (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De CDA-fractie in de Tweede Kamer moet voor 10 juni een be slissing nemen over de vraag of PvdA- Kamervoorzitter Dick Dolman zijn hui dige functie mag blijven vervullen of dat hij vervangen moet worden door een CDA-voorzitter. In de Tweede Kamer geldt al lange tijd de ongeschreven regel dat de Kamervoorzitter lid is van de grootste fractie in de volksver tegenwoordiging. Nu het CDA bij de verkie zingen de grootste partij is geworden zou Dolman dus eigenlijk'moeten plaats maken voor een CDA-collega. Een groot deel van de CDA-fractie is echter van mening dat Dolman zich de afgelopen drie jaar zo'n bekwame Kamervoorzitter heeft getoond, dat hij zonder bezwaar deze functie zou mogen blijven vervullen. Frac tieleider Van Agt liet zich op de avond van de verkiezingen ook al in deze zin uit. Een kleine groep CDA'ers is het daar echter niet mee eens. Men vindt dat het CDA ge bruik zou moeten maken van het „recht" als grootste partij de Kamervoorzitter te "le veren. Als mogelijke kandidaten circuleren in deze groep al de namen van minister Gardeniers (CRM) en de fractieleden Hans de Boer, Hans van den Broek en Dien Cor- nelissen. onze parlementaire redactie) AAG Het plan van minister (sociale zaken), dat een groep sten uit de CDA-fractie dit week- 4 lajtwerkt tot een blauwdruk voor gulden) afnateur(s), bestaat uit een tiental Deze zouden de basis moeten vor- sociaal-cior het sociaal-economisch beleid ieuwe regering de komende vier tal pr et voeren. Volgens Albeda heeft jjecten is i et opstellen van het plan gepro- tn te geven waar de grote politie- uiij jen „elkaar naar mijn opvatting ït"de moe noeten kunnen vinden na de ver- ïsterend I n leningen ^jj noemt „punten voor de kabi- jateur" vindt de minister zelf de V0( het belangrijkste: ie project iaij^ueplan; itionale initiatieven; "P^inkomensmatiging; 1 80.000 teken van werkgevers en werkne- hun medeverantwoordelijkheid; ling van het stelsel sociale zeker de belastingwetgeving. eft de noodzaak van een industria- maakt Albeda een vergelijking iren vijftig, de opbouwjaren, waarin erin slaagde de industriële bedrij- f 52.000-ingrijpend te vernieuwen. „Het raat 64 °°r<* °°k nu moeten zijn: ver- V 30.000°- W« dreigen de boot te missen ten van Japan, de VS en West-Duits- r .on non daarom pleit Albeda ook voor meer 1, gericht op de behoeften in eigen irbuiten: milieu, energie, voedsel- technologie. Volgens hem daarbij niet bang zijn voor auto- gemterfcgt >>maar deze juist oppakken de gele—'' ikties, slijk aai ons instellen op de noodzaak bij zoveel ver nieuwing ook sociale mobiliteit (soepelheid, red.) aan de dag te leggen". Dat laatste vergt volgens Albeda wel een zorgvuldige begelei ding, ook van de zijde van de overheid. Voorts meent hij dat een her-industrialisatie ook met zich mee brengt het stimuleren van „het sterke, het kansrijke". Hij verstaat daaronder het steunen van „voorttrekkers" onder de bedrijven als Fokker en Océ Van der Grinten. „Ik denk dat deze successen ook iets van doen hebben met vakmanschap in die bedrijven en dat mag van mij ook tot uiting komen in het inkomen van de be trokkenen". Ook pleit de minister voor het aanleggen van zogeheten industrieparken, zoals bij voorbeeld in Twente. Het gaat daarbij om centrale bureau's, die hulp verlenen aan omliggende kleine en middelgrote bedrij ven. „De groei van de werkgelegenheid zit voorail in die bedrijven", aldus Albeda. Vol gens hem hebben zij dikwijls behoefte aan specialistische ondersteuning, maar kunnen ze die zelf moeilijk betalen. De minister houdt eveneens een pleidooi voor het verbe teren van de relaties tussen enerzijds de universiteiten en hogescholen en anderzijds het bedrijfsleven. Rond Eindhoven en Gro ningen zou al bewezen zijn hoe goed dat kan functioneren. Internationaal Albeda wijst er vervolgens op dat het werk gelegenheidsprobleem ook en vooral een in ternationaal vraagstuk is. Nederland moet volgens hem drie initiatieven nemen om verbetering in de situatie te brengen. Ten eerste denkt hij daarbij aan het proberen tot stand te brengen van overleg tussen de Eu ropese Gemeenschap en de Verenigde Sta ten over de rentestand met tenminste twee punten terug te dringen. In afwachting van internationale maatregelen moet het in ons land wellicht mogelijk zijn voor een bedrijf om rentesubsidie te krijgen, aldus de minis ter. Ook wil hij dat de lidstaten van de EG proberen gezamenlijk de werkloosheid te rug te dringen. Bij dit alles mag de ontwik kelingshulp niet in het gedrang komen. Vol gens Albeda is dat ook in ons eigen belang, omdat de Derde Wereld daardoor in staat blijft of raakt om Westerse produkten te ko pen. Matigei :n Uit wat er in de plannen van de andere gro te partijen en van de vakbonden staat con stateert Albeda dat alom de noodzaak wordt ingezien van loonmatiging. Hijzelf gaat uit van een daling van het gemiddelde inko men met twee procent per jaar. Daarbij wil hij alleen een uitzondering maken voor de zogeheten echte minima (minimuminko mens waar tenminste twee mensen van moeten leven). Het streven van de PvdA naar een maximaal netto-inkomen van drie maal het netto-minimum is volgens Albeda zinloos, omdat het in het algemeen gespro ken al zover zou zijn. „Wij zullen de uit schieters moeten aanpakken". Wat betreft de hogere inkomens denkt hij aan een jaar lijkse achteruitgang met vier procent, met daarnaast en gerichte aanpak van de „onge rechtvaardigd hoge inkomensposities". De ambtenaren moeten wennen aan de ge dachte dat er een einde komt aan het zoge heten automatische trendbeleid. Uiteraard zal zoveel mogelijk moeten worden gepro beerd in de pas te blijven met werknemers in het particuliere bedrijfsleven, maar het is niet langer verantwoord dat „de grootste werkgever in dit land zich geheel afhanke lijk maakt van wat elders in het bedrijfsle ven buiten haar verantwoordelijkheid om plaats vindt". Een goede manier om werknemers en werkgevers tot een langdurige forse mati ging te brengen, is volgens Albeda het plan van het CNV voor een werkgelegenheids- fonds en een investeringsloon. Voor beide zouden de werknemers bereid moeten zijn één procent van hun prijscompensatie te la ten zitten. Arbeidstijdverkorting als middel om meer banen te scheppen ziet Albeda niet zo erg zitten. Hij denkt aan hooguit een verkorting van de "werkweek met één uur, al was het alleen maar om het verlies aan koopkracht niet nog groteryte maken. Het bevorderen van het aantal deeltijdbanen heeft wel zijn instemming. Zijns inziens kunnen we eind 1985 in de buurt van de één miljoen van deze banen uitkomen. Medezeggenschap De overheid alleen kan de noodzakelijke so ciaal-economische maatregelen niet aan. Zij „vertilt zich". Als zij het toch zou proberen, loopt zij bovendien de kans het politieke en maatschappelijke klimaat te verstikken. „Organisaties van werknemers en werkge vers kunnen daarbij niet léven". Volgens de minister houdt dit in dat er nieuwe impul sen moeten komen voor medezeggenschap. Hij denkt daarbij aan een directe verkiezing van de Raden van Commissarissen door aandeelhouders en werknemers en een wet telijke regeling voor bedrijfstakraden. De sociale zekerheid is de afgelopen jaren teveel gebruikt als middel om „mensen af te danken". Albeda wil dat het stelsel niet lan ger als vangnet fungeert maar als spring plank om weer aan de slag te kunnen. Het aantal uitkeringstrekkers móét omlaag, te meer omdat iedereen wil voorkomen dat de uitkeringen rigoureus verlaagd worden. Ook moeten de diverse sociale wetten in el kaar worden geschoven. Albeda constateert ook een algemene be reidheid om iets te verbeteren aan het „dol gedraaide" belastingstelsel. In onderlinge samenhang moet een verlaging van de ta rieven voor de loon- en inkomstenbelasting en een „gezondmaking" van het aantal af trekposten worden doorgevoerd. Op deze wijze zou ook het principe van de „zwaarste lasten op de sterkste schouders" beter in het belastingsysteem tot ziin recht komen. Eind volgende maand zal het wetenschappelijk instituut van het CDA een uitvoerige en op onderdelen zeer gedetailleerde studie op dit terrein publiceren. „Ik neem aan dat de ka binetsformateur daar zijn voordeel mee kan doen". Minister Albeda vindt dat er nu voor de grote politieke partijen een plicht is tot eensgezindheid. Zijns inziens kan ons land zich geen verdeeldheid meer veroorloven. Hij verwijst opnieuw naar de periode van vlak na de Tweede Wereldoorlog, toen men over de gehele linie vond dat het land zo snel mogelijk en met vereende krachten moest worden geïndustrialiseerd. Albeda wekt de politici op dat nu weer te doen, al realiseert hij zich dat de barrières „anders en lastiger zijn dan destijds". )h tweede teldatum inks protest bonden de stukkeAAG Ondanks bezwaren van onderwijsvakorga- Buro Voc13' minister Pais van onderwijs en wetenschappen schooljaar toch een tweede teldatum invoeren. Vol- >t beste rrf>rganisaties zal deze maatregel 300 arbeidsplaatsen iciaal cuIt® de taak van de overige onderwijskrach- teldatum houdt in dat halverwege het jaar het het onderwijs opnieuw wordt geteld wa 1 leraren wordt aangepast. Het leerlingenaantal is i het schooljaar namelijk altijd hoger dan aan -W. Jansen nieuwe hoofdlegerpredikant LAG Drs. M. Jansen (47) uit Eindhoven is bij Konink- luit per 1 juni benoemd tot hoofdlegerpredikant. Hij W.F. Jense op, die de dienst gaat verlaten. Drs. Jansen I Geleen, studeerde theologie in Leiden en deed zijn doc- um laude) in Utrecht. In 1967 trad hij in dienst als leger- it. Sinds 1975 is hij directeur van het vormingscentrum kgen" in Huis ter Heide. „Tram storing" Het visseizoen is gisteren in alle hevigheid losgebarsten. Deze Haagse hengelaar zag zijn rust verstoord door een (weer) rijdende tram. Grootse plannen voor Zandvoort ZANDVOORT Als de nieuwe eigenaar van het Bouwes-con- cern in Zandvoort, de Canadees Michael Hordo, zijn zin krijgt en het geld vindt, wordt Zandvoort met het circuit één „swingend geheel". Hordo wil het circuit van de Cenav bv overnemen, om het voortbestaan te garanderen. Ook staan plannen op stapel voor vernieuwing van het hele Bouwescomplex waarin o.m. het Zandvoortse casino is ondergebracht. Een en ander hangt wèl af van de gemeentelijke goedkeuringen. Mr. Van Wijk (PSP) overleden DEN HAAG Mr. J. van Wijk, oud-Eerste-Kamerlid voor de PSP, is gisterochtend in Haarlem op 73-jarige leeftijd overleden aan de verwondingen die hij vorige week bij een verkeersonge luk had öpgelopen. De heer Van Wijk was van 1966 tot 1974 lid van de Kamer. Van jonjp af aan was hij betrokken in de vredes- millflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIflIllllllttlinillfl Actie tegen lozingen van kunstmestfabriek VLAARDINGEN Een aantal actievoerders van de Rijngroep Rotterdam en van de Stichting Reinwater hebben gisteren bij de kunstmestfabriek Windmill in Vlaardingen geprotes teerd tegen het jaarlijks lo zen van 1,8 miljoen ton af- valgips door deze fabriek in de Nieuwe Waterweg. Volgens de actievoerders be vat het afvalgips sporen van cadmium, waardoor elk jaar bij deze lozingshoeveelheid, ongeveer zeventien ton van dit zware metaal in het water komt. Behalve het aanbieden van een petitie aan directeur Vink van Windmill legden de actievoerders een krans en lie ten ze een doodskist te water, als symbool voor het einde van de Rijn. Volgens de actie voerders valt het gipsafval in de bouw toe te passen. Direc teur Vink erkende dat het on derzoek hiernaar door de overheid vergevorderd is, maar dat er nog onzekerheid is over de gevolgen voor het grondwater. Cadmium kan via het eten van vis in het lichaam van de mens komen, wat ge vaar kan opleveren voor bot ten, hart, nieren en bloedva ten. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllium Te veel water in schouderham DEN HAAG Veel slagers en vleeswarenfabrikanten verkopen schouderham met een onnatuurlijk hoog vochtgehalte. Tot die conclu sie is het Konsumenten Kontakt (KK) gekomen op basis van een onderzoek dat in Koopkracht, het maand blad van de organisatie, is gepubliceerd. Van de 25 gekookte schouder- hammen die werden onder zocht hadden er maar vijf het fosfaatgehalte dat van nature in vlees zit. Vooral de vlees warenfabrikanten voeren het vochtgehalte kunstmatig op, om de omzet te verhogen, al dus Koopkracht. De produk ten zijn dan vaak flink gezout om de smakeloosheid en de waterige samenstelling te ver doezelen. Sommige producen ten peppen het produkt met smaakversterkers op. Volgens KK zit er in de door de slagers geleverde schouderhammen weer te veel vet. In ieder ge val staat de winkelprijs van deze produkten in geen ver houding tot de kwaliteit, zo meent de consumentenorgani- advertentie JONGE DUBBELE GRAANJENEVER erland is voor hart ig jsplantaties HT „Nu de re- zo goed zijn, ge- dat het echt tijd lat we in Neder ig met harttrans- beginnen". dr. A. Bruschke ig in het t Antoniuszie- na afloop van laagse cardiolo- jres in de Dom- vees naar zijn Ameri- :ollega Shumway, die de helft van zijn ge iteerde patiënten een igskans van vijf jaar voorspelt. Van hen Ier transplantatie ne- procent binnen twee Een probleem toter de kosten: tus- drie ton. Trans- patiënten hebben na- lang zeer intensie- eging nodig. Voor die inen tien open harto- worden uitgevoerd. „De vraag rijst: hoe- en kun je investeren nd in leven te hou- ROTTERDAM Aan het eind van een uit puttingsslag van vier uur kreeg woensdag de jaarvergadering van OGEM een even ver rassende als zeldzame wending. Het bestuur stelde voor de vergadering tot 8 juli te schorsen. Dan zal de behandeling van de jaarrekening 1980 worden afgerond. Het belangrijkste struikelblok was het pre-ad- vies van de raad van commissarissen de jaarre kening goed te keuren. Hierdoor zou echter au tomatisch décharge worden verleend aan de per 15 september min of meer gedwongen afge treden raad van commissarissen die tot toen verantwoordelijk was voor het toezicht op het beleid Het tweede struikelblok was èen vraag van de heer P. Lakeman van Sobi, die wilde weten in hoeverre OGEM aan het bankencon- sortium stemrecht heeft moeten afgeven op verpande aandelen van haar deelnemingen. Een aan het begin van de vergadering al gehar rewar over de benoeming van oud-NDU/Else- vier-topman W. Pluygers tot voorzitter van de raad van commissarissen. Pluygers is ook com missaris van IBB-Kondor. De vergadering vreesde een verstrengeling van belangen. Na dat Puygers had gezegd dit commissariaat eraan te zullen geven, werd hij alsnog be noemd. ARNHEM De Vereniging van Elektriciteitsbe drijven (VEEN) heeft de oprich ting bepleit van een keuringsor gaan voor de on geveer vijfhon derd elektrisch aangedreven ker misattracties in ons land. Binnen kort zal de Kema dit plan bespre ken met de Vere niging van Neder landse gemeen ten. Uit een landelijk overzicht van VEEN blijkt, dat de elektrische in richtingen de afge- Elektriciteitsbedrijven willen keuringsorgaan voor kermisattracties lopen vijf jaar wel wat veiliger wer den, maar nog niet genoeg. In die pe riode vielen name lijk vijf doden door een defecte elektri sche installlatie of door een verkeerde opstelling ervan. Volgens VEEN is dat mogelijk omdat de attracties snel slijten door het vele opbouwen en afbreken. Gepleit wordt voor een si tuatie zoals in West-Duitsland, waar men dergelij ke installaties na de bouw keurt en om de vijf jaar her keurt. De vraag is volgens VEEN welke instantie dat in ons land moet doen. De attracties moeten namelijk behalve op het elektrische gedeel te ook worden ge test op de brand en mechanische veiligheid. RECLAMECOMMISSIE: Advertentie taalcursus misleidend taaiinstituut waarin staat dat men binnen zes maan den een vreemde taal spreekt en verstaat, wat vijftien gulden per maand kost, is misleidend. Aldus een uitspraak van de Recla me Code Commissie, die Linguaphone aanbeveelt niet langer op deze wijze te adverteren. Volgens de commissie wekt de advertentie de indruk alsof de periode van zes maanden waarin iemand een taal kan leren, verband houdt met het maandelijkse bedrag. In werkelijkheid moet men voor een cursus 23 maanden lang vijftien gulden beta len plus een aanbetaling van 65 gulden. Dit staat echter niet in de advertentie vermeldt. Illllllllllllllll! Eerste Kamer akkoord met collegeld voor HBO DEN HAAG Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer afgelopen woensdag het voorstel aangenomen van minis ter Pais van onderwijs, om studenten van het hoger beroepson derwijs (HBO) een collegeld van 650 gulden op te leggen en om het schoolgeld en de schoolgeldvrije voet te verhogen. De senaat nam eveneens het voorstel aan om het collegeld voor universiteiten en hogescholen te verhogen van 250 gulden tot 750 gulden. De promesseregeling ter voldoening van het ver schuldigde bedrag is komen te vervallen. Farmacie stopt met Des-hormoon UTRECHT Wegens de ne gatieve publiciteit rond het kankerverwekkende Des-hor moon stopt de farmaceutische industrie met het produceren van preparaten waarin deze stof is verwerkt. Dit heeft dr. Sanders, directeur van Nefar- ma, de organisatie van genees middelenfabrikanten, meege deeld. Volgens Sanders zijn er voldoende preparaten om Des te vervangen. Sommige zijn zelfs effectiever, vandaar dat Des nog maar sporadisch werd gebruikt, aldus Sanders. Vrij warm DE BILT-KNMI - Vrij warm: Geleidelijk aan stroomt war mere lucht naar ons land. De temperatuur loopt morgen middag op tot ongeveer 23 gra den. De komende nacht zullen er eerst enkele mistbanken ontstaan, maar overdag wordt meerendeels zonnig weer ver wacht en blijft het droog. De aanvoer van deze lucht vindt plaats tussen een depressie ten westen van de Britse Eilanden en een hogedrukgebied dat bo ven Midden-Europa tot ont wikkeling komt. Een regensto ring, die gisteren via Bretagne Frankrijk binnendrong is gro tendeels ten zuiden van ons land naar Duitsland getrok ken. Warm blijft het in Spanje met middagtemperaturen bo ven 25 graden. In Italië ligt de middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Vooruitzichten voor zondag: Zonnig en vrij warm. Later kans op onweer. Weersvooruitzichten voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp.: omstreeks 15 gra den. Max. temp.: omstreeks 24 gra den. Kans op een droge periode Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. teeiptemp eiag Den Helder on bes». Lh. R'dem onbew. VUeeingen zw .bew. Z.-Umborg motregei Aberdeen on be*. BerUjn geh.be* Bordeaux zw.bew. Brueael regen Frankfort regen Ganève zw.bew. Innebruck regen i cijfers Münehen Nice Otto SS5 Sput Stockhotn Wenen ZQrich zw.bew. 27 13 zw.bew. 10 11 onSrw. 20 12

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9