moderne kunst in Lakenhal Leidse Fassbinder glad en commercieel leidse bioscopen Zwart-witte reconstructie van mismaakt leven Danstheater De eigen realiteit van Ans Wortel in 'De Oude Rijn' Intelligent spelletje van Alain Resnais met menselijkeemoties En Verder Bustochten naar voorstellingen Nederlands LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 MEI 1981 PAGINA-7 TWEEDE ATELIERTENTOONSTELLING GESTART LEIDEN/DEN HAAG Het Nederlands Danstheater geeft tijdens het Holland Festival weer voorstellingen in het Circustheater in Scheveningen. Ter gelegenheid van dit gebeuren zullen er weer busritten verzorgd worden vanuit Leiden naar Scheveningen. Voor de voorstelling van 19 juni verzorgt de Leidse Volk suniversiteit weer de losse kaartverkoop, met het voordeel dat hiervoor de normale prijzen gelden en dus niet de met 50 procent verhoogde Holland Festival prijzen. De toe gangskaarten zijn vanaf 12 juni te koop bij K&O aan de Oude Vest 45 Leiden, tel. 141141 en 141200. De prijzen zijn: eerste rang 20 gulden (K&O inschrijvers 17,50 gulden), tweede rang 17.50 gulden (K&O 15 gulden). Jongeren tot 26 jaar betalen 10 gulden voor alle rangen. De bussen ver trekken om 19.15 uur vanaf Molen De Valk. LEIDEN De last van het leven, verdorvenheden en tegenslagen zijn uitgebeeld in de gouaches van Ans Wortel, die tot en met volgende week zondag in het Art Tea House De Oude Rijn zijn geëxposeerd. Daar naast is het verfijnde werk van de technisch begaafde keramiste Ivet Thunnissen in de galerie aan de Stille Mare te zien. Ans Wortel is autodidact en heeft zich onafhankelijk ont wikkeld. Haar zeer eigen stijl geeft blijk van een persoon lijke, enigszins sombere visie op de realiteit. De figuren, die Ans Wortel schildert, drukken door een zekere mate van vervorming sterke emotionaliteit uit. De dichterlijke teksten, die veelal onder het werk zijn aangebracht, ver sterken de toon, die het schilderij uitstraalt. Die toon met veelal sobere kleuren geeft blijk van een somber (wellicht realistisch) mensbeeld. Enkele teksten: „Die er door niemand opgemerkt aan onderdoor gaat", „Torsend dat zware lijf, dat afwachten en uitrusten wil", Aangaande zowel de grote als de kleine blinde man", „Voorbij gaande aan de grote ander op de achtergrond" en „Hoe men zich vastklampt aan wat, naar men denkt, nog net bestaat". Ook zijn in het Art Tea House drie dichtbundels (tekst en afbeeldingen van werken) van Ans Wortel te koop. De sfeer van gedichten en schilderijen zijn eender. Keramiek Ivet Thunissen stelt keramische werkstukken ten toon in 'De Oude Rijn'. Haar beeldjes zijn altijd figuratief en meestal bedekt met matte of halfmatte glazuren. Op een enkele mannelijke baby of een serie katten na vervaardigt deze kunstenares altijd vrouwen: zittend, staand, lopend, rennend, knielend, barend, actief of passief. De uitdruk king van hen is vaak naïef. Dat de kunstenares daarmee een reactie teweeg wil brengen, is niet ondenkbaar. Soms ook maakt zij halve vrouwen en sinds kort vrouwenhan den, voeten en zo voort, die in dozen zitten of liggen. Zo zit bijvoorbeeld een vrouw uiterst parmantig in een doos, waarin pakjes blue-band margarine verpakt plegen te wor den... Het meest recent is een serie van vrouwen- en kin derkleren op hangertjes. Opvallend is de verfijnde uitvoe ring van de werkstukken. Technisch zij de beeldjes zeer verantwoord. mmmm LEIDEN De Leidse kun stenaars Gea Kalksma, Fred van der Linden en Frans van Nieuwenborg* /Martijn Wegman tonen hun werk in de tweede ate liertentoonstelling, die tot 15 juni in het Stedelijk mu seum 'De Lakenhal' wordt gehouden. Het museum aan de Oude Singel besteedt vooral aandacht aan kunst uit Leiden en omgeving. Ook moderne kunst komt daarbij aan bod. In de zoge naamde atelierstentoonstel ling krijgen elk jaar drie Leidse kunstenaars de gele genheid om hun meest re cente werk ten toon te stel len. Op die manier kunnen ook minder bekende kun stenaars hun werk aan 'het grote publiek' tonen. Behalve aan het werk van de kunstenaars besteedt de expo sitie ook veel aandacht aan documentatie. De tentoonstel ling verdwijnt immers na ver- LIDO IV: The Elephant man (a.l.) met John Hurt. Regie: David Lynch. David Lynch's „The elephant man" is het bizarre verhaal van John Merrick, een historische figuur uit het Engeland van Koningin Victoria en op een afschuwelijke manier mis maakt geboren. Om slechts een deel van Merricks ellende uit de doeken te doen: Zijn hoofd is één groot gezwel, zijn lichaam overdekt met een laag wratten. Een „freak" noe men de Engelsen dat, en hij werd evenals zijn lotgenoten in het verleden geëxploiteerd op kermissen en jaarmarkten. Regisseur David Lynch heeft het trieste geval van John Merrick opgediept omdat hij in tegenstelling tot zijn lotge noten door een Engelse arts in een ziekenhuis, werd ge plaatst, waar hem een menselijker leven zou wachten. Dat gegeven werd de basis voor een in aanzet interessante, gero mantiseerde kostuumfilm, die helaas door de zware accen ten op charitas en menselijke waardigheid ontaardt in een wat weeïge en tranentrekkerige „draak" pur sang. Ondanks het feit dat je halverwege „The elephant man" tegen alle goede bedoelingen in zelfs geïrriteerd raakt, blijft er genoeg te waarderen in deze ongewone film: de zwart-wit fotografie van de 63-jarige cameraman Freddie Francis, die veel bijdroeg aan het succes van de Britse realistische film in de '60-er jaren en zelf een aantal horror-films regisseerde; het perfecte beeld van het Victoriaanse Engeland en het goede spel. Met daarbij als extra vermelding de gepannen vertolking van John Hurt die aardig wat weggezweet zal hebben onder het afschuwelijke mas ker van zijn mismaaktheid. Hurt als John Merrick wordt in het ziekenhuis zelfs tot een society-figuur, wanneer men ontdekt dat hij met zijn halve mond kan praten en de psalmen uit zijn hoofd kent. Daar raakt Anthony Hopkins als de menslievende arts in conflict met zichzelf, omdat Merrick in dat hospitaal net zo'n be zienswaardigheid dreigt te worden als op de kermissen voor dien, een thema dat de film verder ongebruikt laat liggen. Mer rick wordt een fijnbesnaarde gentleman in pak-met-vest, krijgt .een beroemde actrice op bezoek, met wie hij de balkonscène uit Romeo en Julia leest en van wie hij zijn eerste kus krijgt. Meer zit er niet voor hem in, ook al wordt expliciet verteld dat zijn geslachtsorganen normaal zijn. Al koestert de film nogal het prachtige effect van al die charitas op Merrick, je blijft medelij1 den houden met die levenslang gemanipuleerde mismaakte, die tussendoor 's nachts nog een extra zakcent oplevert aan een nachtwaker omdat die dronken kroegvolk kaartjes verkoopt voor een privé-voorstelling bij de olifant-mens thuis. Merrick sterft dankbaar en gelukkig na een ovatie in een theater, en wat dat betreft lijkt de verfilming van zijn verhaal on danks pseudo-diepzinnige beelden aan slot en begin compleet met olifanten wel verdacht veel op het prototype van de „success-story": Van kermisartiest tot society-ster. Maar mis maakt blijft hij helaas. BERT JANSMA CAMERA Garantie tot de hoek (a.l.) De zo veelste autowrakkenfilm. Geproduceerd door Ste ven Spielberg.(tweede week). EUROCINEMA I (Alp hen aan den Rijn) The blue lagoon (a.l.) Mier zoete film van Randal Kleiser vol prachtige plaatjes van de Fidji-ei- landen. EUROCINEMA II (Alp hen aan den Rijn) Vrijdag de 13e (16) (eer ste week) EUROCINEMA III (Alp hen aan den Rijn) Once upon a time in the West (12) Een van de beste westerns ooit ge maakt. (eerste week) EUROCINEMA IV (Alp hen aan den Rijn) Recht voor z'n raap (a.l.) (derde week) In zijn voorlaatste film „Pro vidence" laat regisseur Alain Resnais een doodzieke au teur (John Gielgud) 's nachts nen", waarin zoals later blijkt zijn naaste familiele den model staan voor de hoofdrollen, die hij gniffe lend allerlei venijnige dialo gen in de mond legt. In zijn jongste film „Mon oncle d'A merique" schijnt Resnais nog iets verder gegaan te zijn en zelf de rol van de auteur te hebben overgenomen, ook al -komt het scenario van Jean Gruault, die daarvoor - te recht - een Oscar-nominatie ontving. Resnais baseerde zich met „Mon oncle d'Amerique" op de bevindingen van de bio loog Henri Laborit, die hij zo nu en dan aan het woord laat en soms in beeld brengt om diens theorieën over het gedragspatroon van het indi vidu aan de hand van proe ven met witte ratten kracht bij te zetten. Geheel apart daarvan - en toch parallel lopend - vertelt Resnais het verhaal van drie, qua af komst en milieu zeer ver schillende figuren, wier we gen eens zullen kruisen. Aan de hand van Laborit's theo rieën tracht hij hun reacties, de zucht de moeilijkheden te nais - „Toen zag ik een ci neast die miin ideeën zou Studio: Mon oncle d'Ame- kunnen visualiseren, wat ik rique (16) met Gerard De- pardieu en Nicole Garcia. Regie: Alain Resnais. ontvluchten en hun on macht hun angst té overwin nen, te motiveren. Resnais zelf noemt het een leuk spel letje en ziet de film zelfs als een komedie, al mag voor hem iedereen er zijn eigen betekenis aan geven. Labo- rit, sedert Mariënbad een groot bewonderaar van Res- niet voor mogelijk gehouden had" - wil geen oordeel over de film geven. „Het is te veel mezelf". „Mon oncle d'Amerique" in troduceert - bijna als een legpuzzel - drie peronages. De gegoede burger Jean, die carrière wil maken en dat als hoge overheidsfunctiona ris of als schrijver wil doen, Janinne, afkomstig uit een arbeidersgezin, die er na het zien van een film met Jean Marias van droomt om actri ce te worden en de boeren zoon René, die niets meer in de landbouw ziet en né jaren ploeteren zich opwerkt in de textielbranche. Zijn afgod is Jean Gabin, van wiens film we telkens - evenals die van Jean Marias - flitsen te zien krijgen. Jean ontmoet Jani- ne en verlaat voor haar zijn jeugdliefde en echtgenote Arlette, die hem echter door een list weet terug te win nen. Janine, van actrice nu mode-ontwerpster gewor den, brengt vervolgens de carrière van de hardwer kende, maar fantasieloze René in gevaar. Zo simpel als het hierboven even staat geschreven, is het allemaal beslist niet. Resnais' film is er niet een om even na de begintitels „binnen te wippen". Je moet er tijdig gemakkelijk voor gaan zit ten en dan uitvorsen waar Resnais nu eigenlijk naar toe wil met zijn beginbeelden. Wat de titel „Mon oncle d'A merique" betreft, de Ameri kaanse oom, die op avontuur naar Amerika is gegaan en misschien nog eens als de miljonair zal terugkeren is LIDO I Mc Vigar (16) Goede vertolking van Roger Daltry als de be roepsmisdadiger Mc Vi gar, wie het lukte tot tweemaal toe uit de best bewaakte gevangenis van het Verenigd Ko ninkrijk te ontsnappen (tweede week) Janine (Nicole Garcia) zoekt haar vroegere minnaar Jean (Roger Pierre) op na twee jaar. Marleen tijdens haar optreden voor de nazPs. loop van tijd, terwijl docu mentatie in dé vorm van een catalogus en videoregistratie een langer leven beschoren is. De videoregistratie is mede bedoeld om het werk voor de bezoekers meer toegankelijk te maken. Tot voor kort waren de foto werken van Gea Kalksma nogal 'clean'. Haar idee, dat emoties in vaste banen geleid moesten worden door struc tuur en constructie, was over heersend. Na geruime tijd op LUXOR Ordinary People (a.l) Het debuut i acteur Robert Red- ford als regisseur is in Amerika rijkelijk met Oscars overladen. En te recht, want Redford dwingt met zijn eerste ling veel bewondering af. (vijfde week) deze manier gewerkt te heb ben, was de kunstenares aan verandering toe. De in 'De Lakenhal' tentoongestelde fo towerken gaan over dagdro men: bewuste fantasieën, die ze zelf in scene zet om een ze kere wens te vervullen. Het zijn gedachten in beelden, die te maken hebben met ambitie en/of erotiek. Fred van der Linden houdt zich bezig met ruimtelijk werk. In 'De Lakenhal' is on der meer een sculptuur van staalplaten en takkebossen te zien. Zijn beelden accentue ren de omgeving met eenvou dige middelen om er zeker wanneer de beelden buiten .zijn opgesteld tegelijkertijd mee te vergroeien. De beel den zijn niet dominant en staan dan ook niet op sokkels. Ze bloeien op als natuurver schijnselen en kwijnen weer weg om na verloop van tijd weer plaats te maken voor iets anders: de platen zullen roesten, de takken verrotten, er waaien zaden tussen e ontstaat weer iets wezenlijk Het duo Nieuwenborg/Weg- man is vooral bedreven in de industriële vormgeving. Het vrije werk dat zijn maken is minder bekend. Essentieel in hun werk is, dat zij de karak teristieke eigenschap van het materiaal als vormgevend ele ment gebruiken. Het mate riaal wordt aangetast door kunstmatige ingrepen. In 'De Lakenhal' is een spiegelpro- ject van beide kunstenaars geëxposeerd. Een speciaal voor de tentoonstelling ge bouwde ruimte wordt door middel van spiegels ve derd. De ruimte zelf wordt daarbij echter niet aangetast. Hierbij wordt gebruik ge maakt van de meest kenmer kende eigenschap van spie gels: het spiegelen. LIDO II Nighthawks (12) Het geslaagde Ame rikaanse filmdebuut van Rutger Hauwer in een aantrekkelijke thriller vol vaart, (vierde wéék) LIDO III Chère in- connue (a.l.) Simone Sognoret, Jean Rochefort en Delphine Seirig weten een verhaaltje uit de Bouquet-reeks zo knap te vertolken, dat een on troerend epos onstaat. (derde week) REX Night Bird (16) Pornofilm. Van links naar rechts Gerald Tibbs, Chris Jensen, Ric McCullough end Michael Sanders in de Solda- tenmis. CALYPSO en BABYLON 1 Lili Marleen (16) met Hanna Schygulla en Mel Ferrer. Re gie Rainer Werner Fassbin der. ongekende populariteit ver kreeg bij de Duitse troepen aan het front, die mét Heim- weh in hun betraande ogen iedere avond om drie minu ten voor tien hun gevechts handelingen even onderbra ken om ernaar op Radio Bel grado te luisteren. Het liedje kreeg zo'n populariteit, dat ook de „vijand" meeluister de. Het werd gebracht door een middelmatig zangeresje Lale Andersen in de film Wil lie Bunterberg geheten en door Fassbinder's favoriete actrice Hanna Schygulla neergezet als een wel heel onbetekend wicht. Ondanks Lale Andersen's poging om. in haar memoires de collabo rerende rol met de nazi's wat te verzachten door zich als verzetsstrijdster uit te ge ven, zal Lale ook wel niet erg slim geweest zijn. Fass binder gooit er nog een schepje bovenop en maakt het nog mooier door haar fo to's van concentratiekampen naar het buitenland te laten smokkelen. Giancarlo Giannini speelt, haar geliefde, een aanko mend Zwitsers dirigent en is even „displaced" als Mei Ferrer, die Giancarlo' vader moet verbeelden. Een zo volkomen ongeloof waardige film over het le ven in nazi-Duitsland zon der verschrikkingen en vol klatergoud, dat je je er niet eens boos om kunt maken. Het is of de UFA van de heer Goebbels er nog de su pervisie over had. Gerard Depardleu breekt met zijn boerenfamilie In „Mon oncle d'Amerique". gr* Muziek de w is gege Met na, n deed and scoo jubliek funkgr a iet in s< vitaal, de :ht zijn. Europa rzend ptgiroka kabonne periode lentsgelc rt aange ig aan de Rainer Werner Fassbinder was destijds een der eer sten, die rebelleerde tegen wat de jonge Duitse fil mers smalend de gezapige „Papa's Kino" noemde. Met „Lili Marleen" echter loopt hij nu op zijn beurt de kans door de jongere generatie gehoond te wor den. Maar misschien was het wel Fassbinder's wraak omdat zijn realisti sche televisie-serie „Berlin Alexanderplatz" door som mige verontruste Duitsers slecht ontvangen was. e dan ook „Lili Marleen" zo glad -als een aal. Een brok vervalsing van de ware feiten, verpakt in keurig verzorgde beelden over nazi-Duitsland die je totaal onbewogen laten. „Lili Marleen" was de titel van de smartlap, die al in 1916 door Hans Leip werd geschreven, maar pas een jn dat er ipijt - toe i bezorgin t het, inl :e lander ni e uwkran iteraard id dragei - telefoon en wann

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7