Kardinaal Wyszynski: koers tussen compromis en martelaarschap Geweld in Ulster bij bliksembezoek Thatcher Sadat bereid tot overleg met Begin Paus zeer aangegrepen door dood Wyszynski ïzonken onderzeeër ftlfid kernwapen mee Italië zét Nederlandse landbouwexport voet dwars (Van onze correspondent) ROME Een maatregel van de Italiaanse regering zal de export van Neder landse landbouwprodukten naar Italië, na West-Duits- land een van de grootste af nemers, de komende maan den bemoeilijken. Elke Ita liaanse importeur is voor taan verplicht om 30 procent van de waarde van alle goe deren die hij invoert te depo neren bij de Italiaanse bank, waar hij drie maanden niet aan mag komen en waaro ver geen rente wordt gege ven. Van de Nederlandse agrari sche export naar Italië, die vo rig jaar 2.2 miljard gulden be droeg, maakt de vleesexport het voornaamste deel uit: vo rig jaar 1,4 miljard gulden. De maatregel van de Italiaanse overheid, die tot september duurt, zal vooral Nederlandse varkensmesterijen treffen. Ook de export van bloembol len en visprodukten zal getrof fen worden. Met de deposito plicht probeert de Italiaanse overheid de inflatie-opjagende import af te remmen en de be talingsbalans te verbeteren. Herdenking 20 jaar Amnesty LONDEN op de trap pen van de kerk van St Martins-in-the-field in Londen is gisteren een herdenkingsbijeenkomst gehouden, ter gelegen heid van de twintigste verjaardag van Amnesty International, de organi satie die streeft naar de naleving van de rechten van de mens. Peter Benenson, de man die met een artikel in het dagblad The Observer van 28 mei 1961 de aanzet tot de oprichting van Am nesty gaf, ontstak op de trappen van de kerk de- zelde met prikkeldraad omwonden kaars, het symbool van Amnesty, als die, welke bij bij de op richting van de organisatie werd ontstoken. In een toespraak zei Benenson „Ik steek deze kaars op nieuw aan als eerbetoon aan de moed van de 20.000 gevangenen, voor wie wij actie hebben gevoerd en als daad van hernieuwde toewijding aan hen die nog gevangen zitten". In een verklaring heeft Amnesty de gevangenzetting en fol tering van duizenden ge vangen over de hele we reld veroordeeld. Praktij ken, die volgens Amnesty veelal „door de hoogste re geringsniveaus" worden toegestaan. i r*i_ tENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 MEI 1981 PAGINA 11 (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De paus mag nog niet naar huis. Zijn doktoren vinden het bij nader inzien beter dat hij in het Gemelli-zie- kenhuis blijft dan dat hij ita het Vaticaan verder verpleegd wordt Het is het eerste bulletin waarin (zij het op indirecte wijze) vermeld wordt dat het toch niet helemaal gaat zoals men had verwacht. Er wordt wel weer gesproken over een verbetering van de conditie van de paus, maar die verbete ring is „langzaam". De paus is nog veel te gauw moe, en dit lichte teken van ver moeidheid openbaarde zich naarmate hij wat meer begon te werken. Waarschijnlijk houden de doktoren bij hun besluit ook rekening met de invloed die de dood van kardinaal Wyszynski op de paus heeft. De paus was zeer gehecht aan de Poolse kardi naal. De mededeling van zijn overlijden heeft de paus zeer aan gegrepen. Een andere vervelende mededeling kwam gisteren van prof. Fineschi die de linker wijsvinger van de paus heeft geopereerd. De kogel die deze vinger raakte, heeft zulke schade aangericht, dat de paus zijn wijsvinger nooit meer zal kunnen gebruiken. De vinger zal altijd stijf blijven. Prins Philip voorzitter Natuurfonds LONDEN Prins Philip, de echtgenoot van de Britse koningin Elisabeth, is de nieuwe voorzitter geworden van het Wereld Na tuurfonds. Bij de aanvaarding van het ambt leverde de Britse prins scherpe kritiek op de rijke landen, omdat deze naar zijn zeggen slechts lippendienst bewijzen aan de bescherming van de natuur en uitstervende diersoorten. Massaal ontslag zwarte mijnwerkers JOHANNESBURG Zestienhonderd zwarte mijnwerkers, die dinsdag weigerden na hun werk in de goudmijn van Buffelsfontein in Zuid-Afrika naar de oppervlakte te ko men, zijn woensdag ontslagen. Het ontslag is gemotiveerd met een verwijzing naar de „nood zaak van handhaving van de tucht". Het „onwettige gedrag" van de mijnwerkers kwam neer op ordeverstoring van „vergrijp aan andermans bezit". De stakers eisen dat 150 arbeiders, die begin dit jaar werden ont slagen, terug in dienst worden genomen. Japan wijst beperking auto-export opnieuw af BRUSSEL Japan, dat de afgelopen aprilmaand meer auto's heeft uitgevoerd dan ooit tevoren, heeft opnieuw af wijzend gereageerd op een verzoek van de Europese Ge meenschap om de auto-export naar de EG te beperken. De Japanse onderminister van buitenlandse handel, Naohiro Amaya, heeft leden van de Europese Commissie laten weten dat zijn land geen waarborg kan bieden voor het handhaven van de auto-export naar de EG op het niveau van 1980. Hij kon even min toezeggen dat auto's die Japan niet meer in de VS kwijt kan, tengevolge Van een overeengekomen exportbeperking, niet op de Europese markt zullen worden afgezet. LONDEN Margaret Thatcher, de Britse premier, heeft gisteren een on verwacht bezoek gebracht aan de Noordierse hoofdstad Belfast Tijdens haar toespraak op kasteel Stormont, het hoofdkwartier van het Britse be stuur, braken in Londonderry hevige onlusten uit Mevrouw Thatcher beschuldigde het ver boden Ierse leger ervan te streven naar een „dictatuur van macht en angst". Zij kondigde aan dat de Britse regering nooit aan geweld, binnen of buiten de gevange nis, zal toegeven. Tijdens een wandeling door de stad werd de „ijzeren dame" toe- gejuichd door sympathiserende protestan ten, die twee derde van de Noordierse be volking vormen. Zij dringen aan op har der optreden tegen de IRA. Hier en daar klonk echter ook het protest van de ka tholieke minderheid, die al tientallen ja ren door de protestanten wordt onder drukt. Nadat een Britse soldaat in Londonderry twee gemaskerde mannen had doodge schoten toen zij probeerden zijn auto aan te houden, werd die stad opnieuw over spoeld door een golf van geweld. Op de plaats van het voorval vond een schoten wisseling plaats tussen Britse piilitairen en onbekenden die zeker tien minuten duurde. Elders in de stad werden soldaten bestookt met benzinebommen en hand granaten. In de Noordierse streek Zuid- Armagh, een bolwerk van IRA-aanhan- gers, is woensdag een politieman door on bekenden doodgeschoten. Vanmorgen heeft de 27-jarige Martin Hurson in de Maze-gevangenis van Bel fast zijn ontbijt geweigerd. Hurson, een IRA-gevangene die in 1977 tot twintig jaar werd veroordeeld wegens bomaanslagen en medeplichtigheid aan de moord op po litiemensen en militairen, neemt de hon gerstaking van Brendan McLaughlin over. Deze heeft zijn actie op moeten ge ven, omdat hij als gevolg van een doorge broken magzweer binnen enkele dagen zou sterven. Volgens de IRA zou zijn actie daarmee niet hetzelfde effect bereiken als een langzame hongerdood. Het aantal hongerstakers in de Noordierse gevange nis is daarmee opnieuw op vier gebracht. Vier andere hongerstakers zijn inmiddels gestorven tijdens hun actie een politieke status af te dwingen voor gevangen IRA- leden. Mevrouw Thatcher, die het belsuit van McLaughlin om zijn actie op te geven toe juichte, veroordeelde de hongerstakers. „Zij proberen te werken op het diepste van de menselijke gevoelens, medelijden, om het vuur van bitterheid en haat op te stoken", aldus de Britse premier. ge de vaca^INGTON De Amerikaanse onderzeeër met ker- nont ardeirijving „Scorpion" had kernwapens aan boord, toen jaar geleden met zijn bemanning van 99 koppen op de tische Oceaan zonk. Dit berichtte de „Washington gisteren. Iiiekringen in Washington verklaarden dat de Scorpion g bs één kernwapen aan boord had toen hij verging. Zij I de juiste ligging van het wrak niet onthullen. CJUStUahip, dat 40 miljoen dollar had gekost, werd op 29 mei 1968 Op 31 oktober van dat jaar deelde de Amerikaanse ma- ;e, dat het was gelokaliseerd op een diepte van 3.000 me- mijl ten zuidwesten van de Azoren. ivaterfoto's toonden aan dat het 3.075 ton metende schip Ikant lag met een gespleten romp en een stuk uit de boeg. Berzeeër, die een maximale veiligheidsdiepte van 365 me- 1, was klaarblijkelijk ingedrukt door de enorme pressie t water. andt naar Moskou De voorzitter van de Westduitse sociaal-democratische Bondskanselier Willy Brandt, gaat deze uviiuonauotiiti iiijr uianui, gaal uciu luiiiui llactl irgeDiea,u om er het bezoek van president Leonid Breznjev van it, bar, Ijet-Unie aan Bonn voor te bereiden. Dit zal plaatshebben embad, 0ber. speeltuig ^tslaggolf in Italië na '50jmetselaarsschandaal kosten (Van onze correspondent) t De ontslaggolf na het bekend worden van de na- fan leden van de beruchte Vrijmetselaarsloge Propa- 12 zwelt nog steeds aan. Inmiddels hebben de chef-staf et Italiaanse leger, twee generaal en het hoofd van de heidsdienst onslag genomen. Zij ontkennen allen lid 1» geweest van de loge. nissionaire Italiaanse premier Forlani onderzoekt intussen lelijkheid een nieuwe regering te vormen. President Per- feft hem hiertoe gisteren opdracht gegeven. Forlani diende Sag het ontslag in van zijn centrum-linkse coalitie, omdat istenieider Craxi weigerde mee te werken aan vervanging P drie ministers die genoemd werden in het geruchtma- V rijmetselaarsschandaal. T CAIRO JERUZALEM De Egyptische president Sadat heeft toegestemd in een gesprek met president Begin van Israël. Volgens diplomatieke waarnemers betekent deze stap van Sadat een herziening van diens eerdere standpunt. Sinds de zomer van 1980 weigert Sadat met Begin te praten over veranderingen in het verdrag van Camp David, dat voorziet in een vredesregeling tussen Israël en Egypte. Het feit dat Sadat nu wel bereid is om te praten, is een gevolg van de crisis tussen Syrië en Israël, die voortvloeit uit de statio nering van Syrische luchtdoelraketten op Libanees grondgebied. In diplomatieke kringen is men van mening dat Sadat bang is dat de vreedzame terugtrekking van Israël uit Egyptisch gebied in gevaar komt, als er oorlog uitbreekt tussen Israël en Syrië. Ook zou Sadat bang zijn voor gezichtsverlies in de Arabische wereld, aangezien hij neutraal zal blijven bij een dergelijk con flict. In Israël verwijt men Begin het gesprek te gebruiken als een stunt voor de komende parlementsverkiezingen, maar de Is raëlische radio heeft gemeld dat ook oppositieleider Peres moge lijk met Sadat zal praten. Israëlische, Egyptische en Amerikaanse onderhandelaars zijn het intussen vrijwel eens geworden over de stationering van een internationale vredesmacht in de Sinaï, nadat Israël zich heeft teruggetrokken. Voor het eerst zullen ook Amerikaanse troepen deelnemen aan een dergelijke vredesmacht in het Midden-Oos ten. De Verenigde Staten zullen ongeveer de helft van de man schappen leveren voor de twee- drieduizend man tellende vre desmacht. Leden van ontvoerdersbende opgepakt ROME In Italië zijn gistermorgen 25 mensen van hun bed gelicht. Zij worden ervan verdacht te behoren tot een bende die zich heeft gespecialiseerd in ontvoeringen. Onder de verdachten behoren rechtse extremisten en leden van de Maffia. De arrestanten, onder wie twee vrouwen, zouden geld in omloop hebben gebracht dat afkomstig was van het los geld voor Barbara Piatelli, de dochter van een Italiaanse mode koning. De bende wordt ook verantwoordelijk gehouden voor de ontvoering van de zakenman Ciocchetti, wiens lijk in februa ri in de Tiber werd gevonden. tal Stefan Wyszynski Gesprek VS en Sovjets over graan LONDEN De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zullen op 8 en 9 juni in Lon den officiële besprekingen houden over extra leveran ties van Amerikaans graan aan de Sovjet-Unie. De Amerikaanse minister van landbouw, John Block, heeft dit gisteren verklaard. De ver klaring van Block komt ruim i maand na de opheffing i het graanembargo tegen de Soviet-Unie, dat door de irmalige Amerikaanse pre sident Carter was ingesteld wegens het Russische ingrij pen in Afghanistan. OPINIE-ONDERZOEK: Socialisten in Spanje op kop MADRID Wanneer er nu verkiezingen worden gehou den in Spanje, winnen de so cialisten. Dat blijkt uit de gisteren bekend gemaakte resultaten van een opinie onderzoek. Van de ondervraagden zou 42% op de socialisten stem men; de nu regerende Unie van het Democratisch Cen trum van premier Calvo Sote- lo, die bij verkiezingen in 1979 ruim 30 haalde, zou maar 23 van de stemmen krijgen. Volgens de onderzoekers hangt dit samen met de mis lukte rechtse staatsgreep 23 februari en het feit dat So- telo er, door het politieke geweld, nauwelijks in geslaagd is een oplossing te vinden voor Spanjes economische en socia le problemen. ize redactie buitenland) IAAG Voor de laat- il hadden de Polen de n overleden kardi- fyszynski kunnen ho- een toespraak die op sd was opgenomen, jtë op de dag na de j op de paus op het letersplein. Zijn rijke, lende stem, die de Po- vaak en onbevreesd horen vragen om ring van de mensen en kerkelijke vrijhe- as zwak en onstand- Het beleid van tski die drieëndertig Dg aan het hoofd van [se kerk heeft gestaan rentegen altijd door- n geweest van grote radenheid en onbuig- tid. lange periode groeide Bski uit tot een vader en beschermer. Hij geestelijk leider van lie generatie die op- t onder een officieel isch regime, maar die de te breken met haar lijk verleden. 1901 in Zuela bij War- jeboren Wyszynski leid- {kerk door de donkere van stalinistische ver- j. Drie jaar lang van I 1956 werd hij vast en in een klooster nabij jechoslowaakse grens. de verdrukking in ech- eide de Poolse kerk on- I leiding tot een positie ^geëvenaarde invloed. !r een koers die lag tus- I martelaarschap en het Imis. Nadat hij zich na list in 1956 weer vrije lijk mocht bewegen, leek het te komen tot een vorm van sa menwerking met de in dat jaar aan de macht gekomen Go- mulka. Maar al spoedig na het wegebben van de onrust in Polen dreigde hij opnieuw te worden vastgezet. Toen Go- mulka in 1970 ten val kwam, besloot zijn opvolger, Edward Gierek, tot diplomatieke res pectering van de prelaat. V erstandhouding Het compromis belette de kar.- dinaal echter niet voortdurend kritiek te uiten op het hande len van de regering. In zijn preken hekelde hij het abor tusbeleid, de beperkingen op het godsdienstonderwijs en de kerkenbouwpolitiek van de regering. Zijn pogingen om tot een verstandhouding met de communisten te komen bracht bepaalde kerkelijke functiona rissen ertoe hem ervan te be schuldigen dat hij een „pact met de duivel" wilde sluiten. Vooruitstrevende katholieke intellectuelen waren daarente gen van mening dat hij in bin nenkerkelijke aangelegenhe den te behoudend was. Hij remde de geest van vernieu wing, zoals die begonnen was met het Tweede Vaticaanse Concilie, duidelijk af. Stefan Wyszynski werd op 3 augustus 1901 te Zuela bij Warschau geboren als de zoon van een arme onderwijzer. Na zijn opleiding op het seminarie van Wloclawek werd hij op zijn 23-ste tot priester gewijd. Daarna ging hij sociologie en kerkelijk recht studeren aan de katholieke universiteit van Lublin. Tot aan de invasie van de Duitsers was Wyszynski le raar aan het seminarie van Thatcher schudt de handen van Noordierse protestanten. Tijdens haar onverwachte be an Belfast, maakte de Britse premier een korte wandeling door de stad. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Zusters uit de residentie van de overleden kardinaal verzamelden zich samen met familieleden van de prlmaart in gebed om zijn baar. Wloclawek. Tijdens de Twee de Wereldoorlog speelde hij een rol in het verzet. In 1946 werd hij bisschop van Lublin, in 1948 aartsbisschop en vier jaar later kardinaal. De laatste jaren was het beleid van Wyszynski gekenmerkt door een grote betrokkenheid bij de werkende bevolking van Polen. Dat werd vooral duidelijk tijdens de arbeidson rust die in juni 1980 de kop op stak naar aanleiding van prijs verhogingen. Solidair met arbeiders In zijn kerstboodschap van 1979 kritiseerde de kardinaal uit naam van alle bisschoppen de slechte economische toe stand van het land. Hij noem de het vernederend dat de mensen in de rij moesten staan voor hun boodschappen. In 1976 had hij het opgenomen voor de Poolse arbeiders die waren gearresteerd omdat ze hadden geprotesteerd tegen het tekort aan voedsel in het land. Hij zei toen dat het de taak van het Poolse episcopaat was de arbeiders te verdedigen tegen „onbuigzame beslissin gen", die aanleiding waren voor de voedsel rellen. De kar dinaal noemde het smartelijk dat de wereld van de arbeid om zijn fundamentele rechten moest vechten tegen een rege ring die officieel de arbeiders vertegenwoordigde. Voordat de arbeidonrust in Polen een hoogtepunt bereik te, sprak de kardinaal zich en kele malen uit voor een huma nere behandeling van de ar beiders Zo beschuldigde hij de regering ervan dat zij de arbeiders „met kapitalistische methoden" uitbuitte. Hij keer de zich ook tegen de rege ringscampagne voor de zon- dagsarbeid die tot doel had de produktie te verhogen. Wyszynski wees erop dat de mens geen machine is en recht heeft op ontspanning en vrije tijd. Het was tenslotte via Wyszynski dat dat de vrije vakbond Solidariteit steun ontving van de top van de rooms-katholieke kerk. De lei der van Solidariteit, Lech Wa lesa getuigde dat Wyszynski de enige echte en grote per soonlijkheid was die hij in zijn leven had ontmoet. Niet onderschat moet worden hoezeer de vakbond zijn zelf vertrouwen heeft ontleend aan die steun daar Polen een land is waar de overgrote meerder heid van de bevolking behoort tot de katholieke kerk. Wyszynski die al in 1976 met emeritaat had kunnen gaan wegens het bereiken van de 75-jarige leeftijd, maar er de voorkeur aan gaf aan te blij ven, laat in Polen een verenig de en van zelfvertrouwen stra lende kerk achter. Of zijn op volger van hetzelfde postuur zal blijken te zijn, is nog maar de vraag. De kardinaal van Krakow, Macharski, zal voor lopig als hoofd van de Poolse kerk fungeren. Reagan op West-Point De Amerikaanse president Reagan bracht gisteren een bezoek aan de militaire aca demie West- Point, waar hij de officieren toe sprak die de af gelopen weken hun opleiding hebben beëin digd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11