Belasting betalen is in Italië gevaarlijke zaak Spaanse oppositie voelt premier Calvo Sotelo aan de tand Nieuwe poging tot staatsgreep mislukt EERLIJKHEID WORDT DUUR BETAALD Gelukkige afloop vliegtuigkaping Vliegtuig president Ecuador gesaboteerd CotoVmtage Riojal975 Frankrijk steunt sancties tegen Zuid-Afrika Ku Klux Klan wordt steeds actiever in Amerikaanse bases in West-Duitsland KAUI UITENLANP" LEIDSE COURANT DINSDAG 26 MEI 1981 PAGINA 9 tOME Het trouw belasting betalen is in Ita- ië een gevaarlijke zaak. Daar is Valerio Alpi, en welgestelde maar zeer onopvallend levende ndernemer uit de streek van Florence, nu ook chter gekomen. Het afgelopen weekeinde is ijn enige zoon en oogappel Vittorio door band eten ontvoerd. Zeer waarschijnlijk krijgt vader Llpi dezer dagen een telefoontje met het ver- oek op een bepaalde plaats enige miljarden li- en te deponeren, als hij zoonlief tenminste nog B zijn armen wil sluiten. Maar, zo kan men zich afvragen, hoe weten die bandieten dat Alpi zoveel geld heeft? Waarom heb ben ze het nu juist op deze eigenaar van een klein h^utbewerkingsbedrijf gemunt? In Italië ligt dat niet zo moeilijk. De fiscus biedt de onderwereld ongewild de helpende hand. Elk jaar wordt er een lijst gepubliceerd met namen van Ita lianen, die in het voorbije jaar de gemeenschap met juiste en overvloedige belasting-aangiftes hebben gediend. Zoals trouwens ook elk jaar een lijst wordt gepubliceerd van mensen die te weinig verdiensten hebben opgegeven. Houtbewerker Valerio Alpi stond bovenaan de lijst van eerlijke belastingbetalers over 1980. De ont voerders zullen wel onder de indruk zijn gekomen van het bedrag, waarvover hij belasting moest beta len: Alpi verdiende vorig jaar bijna 2 miljoen gul den, officieel meer dan de grote baas van Fiat, Ag nelli, en vele Italiaanse politici. Alpi zelf denkt dat er mensen zijn die veel meer hebben verdiend. „Maar," zegt hij, „waarschijnlijk ben ik de eerlijk ste". Sneu voor hem, maar zijn eerlijkheid moet nu ongetwijfeld duur worden betaald. Het wachten is nog op de ontvoerders. En Alpi weet in elk geval, dat hij volgend jaar minder verdiensten aan de fis cus heeft op te geven. Al is het alleen maar door het geweldige losgeld dat hij straks op tafel zal moeten leggen. ranse pmmunisten illen in ïgering LRIJS De Franse com- inistische partij heeft de slalistische president, ancóis Mitterand, gisteren «gedeeld dat zij nog eds op ministerieel ni- ïu wil deelnemen aan zijn gering. Zij verbond dit rzoek aan de komende tiementsverkiezingen. j communistische partijlei- f Georges Marchais deelde i standpunt van zijn partij je tijdens een onderhoud (i een uur op het Elysée-pa- irchais weigerde te zeggen de president beloofd had hmunisten in een toekom- kabinet op te nemen, als verkiezingen voor de natio- le vergadering van 14 en 21 li leiden tot een linkse lerderheid. De communisten jnden zich ongeduldig na de ele houding die Mitterand zijn verkiezingsoverwin- ig van 10 mei jegens hen de dag had gelegd. MADRID De linkse oppositie van socialisten en communisten in Spanje heeft premier Leopoldo Calvo Sotelo vandaag in de Spaanse Cortes aan de tand gevoeld over de „aanzienlijke ver warring" die het gijzelingsdrama van het afgelopen weekeinde in een bank in Barcelona omgeeft. De communisten lieten weten het niet te zullen tolereren als de zaak weer in de doofpot ver dwijnt en van Spanjes democratie een lachertje wordt gemaakt. Alle verant woordelijken, welke positie ze ook be kleden, moeten worden gearresteerd, aldus de communisten. Bias Pinar, lei der van de extreem-rechtse partij Fuer- za Nueva beschuldigde de regering er van insinuaties toe te staan tegen het leger en uiterst rechts. Hij eiste het af treden van de regering. Gisteren waren noch de verantwoordelij ke ministers die met premier Calvo Sotelo overleg voerden over de nasleep van de actie, noch politiefunctionarissen bereid een verklaring te geven voor het feit waarom de terroristen, die aanvankelijk waren omschreven als aanhangers van de plegers van de mislukte rechtse staats greep in februari, later niet-politieke, ge huurde misdadigers werden genoemd. De verwarring werd gisteren nog ver groot door de mededeling dat de Spaanse politie niet elf maar tien extremisten ge vangen had genomen. Uit de verhalen van de gijzelaars kwam steeds naar voren dat dat er meer dan twintig bezetters wa ren, onder wie een kapitein van de para militaire politie Guardia Civil. Dit zou er dan op duiden dat meer dan de helft van de bezetters is kunnen ontkomen en men vraagt zich af hoe dit weer mogelijk is, omdat de hele omgeving van het bankge bouw in barcelona hermetisch was afge sloten. Gijzelaars hebben verder meegedeeld dat de militaire manier waarop veel van de overvallers met elkaar omgingen erop wees dat er leden van de Guardia Civil onder de bezetters waren. Een andere merkwaardigheid betreft de wapens van de overvallers. Die waren volgens officiële verklaringen van moder ne Spaanse makelij en worden ook door de Guardia Civil gebruikt, maar gisteren werd gesproken over ouderwetse, verroes te wapens. Vele kranten geloven dat de verantwoor delijken voor de gijzeling nog op vrije voeten lopen. Zij betwijfelen het of de als 'nummer een' aangeduide extremist wel de werkelijke leider is van de actie. De politie in Barcelona weigerde zijn naam bekend te maken. Dat de gijzeling verband houdt met de mislukte staatsgreep op 23 februari trekt bijna niemand meer in twijfel. De grote verliezer lijkt de jonge Spaanse democra tie. Men vreest algemeen voor een toena me van het geweld, naast dat van ex treem-links (waaronder dat van de ETA) nu ook van extreem-rechts. Het gevoel van malaise onder de Spanjaarden dat door acties als in Barcelona steeds meer toeneemt, schept een klimaat waar ge makkelijk nieuwe aanslagen op de Spaan se democratie kunnen v. orden gepleegd, zo schrijven verscheidene kranten in Ma drid. BOLIVIAANSE PRESIDENT: L PAZ President Luis ircia Meza van Bolivia ïft gisteravond meege- ïld dat hem getrouwe epen een opstand van het -er in de stad Cochabamba 5>ben neergeslagen. Hij be- "uldigde twee voormalige sidenten van medeplich- heid aan de opstand. In i toespraak voor de televi- verklaarde Garcia, dat ex-presidenten Hugo Ban en Alberto Natusch isch en de opperbevelheb- van de landmacht, gene- il Eden Castillo Galarzo, rokken waren bij de po- Ig tot staatsgreep van ko- lel Emilio Lanza. [usch, die in november 1979 een staatsgreep korte tijd president was, en generaal Banzer, president van Bolivia van 1971 tot 1978, begaven zich begin mei in ballingschap in het buitenland, na genoemd te zijn als medeplichtigen in kolonel Lanza's eerste misluk te greep naar de macht op 11 mei. Gracia Meza, die in juli van het vorig iaar aan de macht kwam, hield zijn televisietoe spraak kort nadat het opperbe vel in La Paz had meegedeeld, dat de rust in Cochabamba (300 kilometer ten oosten van de hoofdstad) was terugge keerd en de opstandige onder delen van het plaatselijke gar nizoen naar hun kazernes wa ren teruggekeerd. De opstandige kolonel Lanza, op 14 mei uit gevangenschap vanwege zijn eerste mislukte putsch ontsnapt, had zijn sol daten gisteren openbare ge bouwen en radiostudio's in Co chabamba laten bezetten en had het aftreden geëist van de president en regerende junta in La Paz. In een telefonisch interview zei Lanza, dat hij wilde dat de macht zou worden overgedra gen aan een generaal „in staat om het land uit zijn huidige rampzalige situatie te leiden". Hij voegde eraan toe dat hij de voorkeur gaf aan generaal Na tusch of generaal Banzer. Lanza beweerde verder, dat hij gesteund werd door het achtste legerkorps in de twee de stad van Bolivia, Santa Cruz, waar al veel staatsgre pen zijn uitgebroed. Maar het opperbevel in La Paz deelde mee, dat zijn opstand een geïsoleerde onderneming was. Uit andere delen van Bo livia werden geen opstandige bewegingen gemeld. De huidige president, Gracia Meza, is in juli 1980 aan de macht gekomen, na het ver drijven van de democratische regering van president Lydia Gueiler in een bloedige op stand. Zijn militaire bewind heeft kritiek uit het buiten land te verduren en in de krijgsmacht zou grote ver deeldheid heersen over de vraag welke politieke koers Bolivia zou moeten inslaan. 50FIA Op het Bulgaar- le vliegveld Burgas bij So- 'ia is gistermiddag een ein- le gekomen aan de kaping ran de DC-9 van de Turkse uchtvaartmaatschappij. Nadat de Bulgaarse autori teiten twee kapers uit het oestel hadden gelokt, wer en de andere twee linkse emisten door de pasa riers overmeesterd. Bij de ontknoping zijn enkele lassagiers licht gewond ge- laakt; een van de kapers is er prnstig aan toe. Dertig uur nadat het Turkse toestel op ten binnenlandse vlucht werd gekaapt en de piloot Werd gedwongen naar Sofia koers te zetten, liep de actie len einde. De kapers, leden van de marxistische stadsgu- errilla Revolutionair Links, kisten vrijlating van 47 geest- Verwanten uit Turkse gevan genissen en een losgeld van een half miljoen. Eerst dreig den ze vijf Amerikaanse bankiers die zich onder de passagiers bevonden te ver- noorden. Later openbaarden :e het plan het toestel met klle passagiers op te blazen. "JKort voor de ontknoping be tonden zich 91 mensen aan ord. Eerder hadden de ka- bers acht en negentien passa giers vrijgelaten. Under het voorwendsel dat e een verklaring aan de pers konden geven, werden twee kapers uit het vliegtuig ge- llokt. Zij werden echter on- ■middellijk gearresteerd. Toen de pasagiers begrepen dat ze nog maar met twee kapers te maken hadden, wisten zij, Twee Bulgaarse soldaten lelden een gewonde Turkse kaper weg van het vliegveld van Burgas nadat de kaping door de Bulgaren was beëindigd. geholpen door een onver wachte beweging van het toestel, een van de kapers het pistool te ontfutselen. Deze nog even in het wilde weg, sprong daarop uit het vlieg- maar werd later overmees- tuig. De andere kaper schoot terd. De president van Ecuador, Jaime Roldos, die het afgelo pen weekeinde om het leven kwam toen zijn vliegtuig neerstortte. GUERRILLABEWEGING: BOGOTA De Colombiaanse guerrillabeweging M-19 heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor het neerstorten van het vliegtuig van de president van Ecuador, zondaga vond, waarbij president Roldos, diens vrouw en zeven ande re inzittenden om het leven zijn gekomen. De beweging M-19 heeft in telefoontjes aan kranten in Bogota verklaard, dat Roldos met zijn leven heeft betaald voor de uitle vering van 48 Colombiaanse guerrillastrijders, die in Ecuador politiek asiel hadden gevraagd. Twee leden van M-19 zouden het toestel onklaar hebben gemaakt. Nadere bijzonderheden werden niet verstrekt. Door de dood van president Roldos, het jongste gekozen staats hoofd van het Zuidamerikaanse continent, zullen de politieke verhoudingen in Ecuador volgens waarnemers weinig verande ren. Verwacht wordt dat ook de nieuwe president, ex-vice-presi- dent Osvaldo Hurtado, ondanks groeiende politieke, sociale en economische moeilijkheden de democratische koers die Ecuador in 1979 is ingeslagen zal blijven volgen. ADVERTENTIE, Terecht veel waardering voor deze sublieme, Rioja. In kwaliteit vergelijkbaar mét een betere Bordeaux. Echter niet in prijs... die is opvallend laag. r_ Verkriigbaar bij l slijterij en wijnhandel. Import en distributie tel. 015 - 569324* tel. 08334 - 9104 Zwarte studenten van de Universiteit van Witwatersrand verbranden de Zuidafrikaan- se vlag. ZIJ demonstreren tegen de viering van het telt dat Zuid-Afrika zich zondag precies twintig jaar geleden heeft losgemaakt uit het Britse Gemenebest. PARIJS Frankrijk zal alle pogingen van de Verenigde Naties steunen om een einde te maken aan rassendiscriminatie. Dit heeft de nieuwe Franse minister van buitenland se zaken Claude Cheysson gisteren gezegd op een door de Verenigde Naties georgani seerde conferentie over economische sanc ties tegen Zuid-Afrika. Eind vorige maand spraken Frankrijk, Enge land en de Verenigde Staten in de Veiligheids raad nog hun veto uit over sancties, maar een volgende keer zullen Engeland en de VS Frankrijk niet meer aan hun zijde vinden. De Franse president Mitterrand zal, in tegenstel ling tot zijn voorganger, naar verwacht stevig het mes zetten in de betrekkingen met Zuid-A frika. VN-secretaris-generaal Waldheim betoogde dat sancties alleen effect hebben, als ze door alle betrokkenen worden nageleefd. Het CDA-ka- merlid Scholten heeft de verwachting uitge sproken dat een nieuwe Nederlandse regering- zich zal aansluiten bij de landen die een olie- embargo hebben 'uitgesproken tegen Zuid-Afri ka. Oliver Tambo, de leider van de Zuidafrikaanse verzetsbeweging ANC, heeft tijdens zijn toe spraak de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag op de spoorlijn tussen Johannesburg en de zwarte woonstad Soweto, waardoor het treinverkeer tussen de steden enige tijd werd lamgelegd. Over de aanslag op het politiebu reau in East-Londen heeft Tambo niet gerept. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Italiaanse regering valt over vrijmetselaars- schandaal ROME De Italiaanse pre mier Forlani heeft vanmor gen het ontslag van zijn ka binet aangeboden. Zijn rege ring, de veertigste sinds de oorlog, heeft het vorige week bekend geworden vrij- metselaarsschandaal niet overleefd. dat het uiteenvallen van centrum-linkse coalitie niet meer te vermijden was, omdat de socialisten niet meer met de christen-democraten wensen te praten over de wijze waarop het staatsapparaat gezuiverd moet worden. De socialisten willen radikaler te werk gaan dan de christen-democraten, die de zaak slechts willen op lappen. Vorige week werden de namen bekend van honder den topfiguren uit het Ita liaanse leven, die lid zijn of zijn geweest van de geheime vrijmetselaarsloge P-2. In deze loge zouden staatsgeheimen zijn uitgewisseld en staatsgre pen zijn beraamd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniit Be^in bereid tot overleg met Libanese president TEL AVIV De Israëlische premier Menachem Begin is bereid binnen 24 uur met de Libanese president Sarkis praten over een vredesver drag. Begin heeft dit gistera vond verklaard tijdens een verkiezingstoespraak. Wan neer Begin erin zou slagen de vrede te bewerkstelligen, zou dat zijn kansen om her kozen te worden vergroten. Syrië heeft gisteren het derde onbemande Israëlisch verken ningsvliegtuig neergeschoten met de omstreden SAM-6 ra ketten. De speciale Ameri kaanse onderhandelaar Habib wacht intussen met spanning op de resultaten van het over leg tussen een broer van de Syrische president Assad en koning Khaled van Saoedi- Arabië over de rakettencrisis. Het zal van dat gesprek afhan gen of Habib weer naar Da mascus teruggaat, aldus func tionarissen in Jeruzalem. Het Russische persbureau Tass heeft Begins beschuldiging dat de Syrische troepen in Liba non worden bijgestaan door Russische adviseurs afgedaan als provocerende verzinsels. Onbekende schutters hebben zondagnacht de ambassades van de Verenigde staten, Egypte en Soedan in Beiroet aangevallen. NASLEEP BROKDORF: Burgemeester Hamburg afgetreden (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Niet geheel onver wacht heeft de burgemeester van de stadsstaat Hamburg, Hans Ulrich Klose (43), gis teren zijn ambt neergelegd. Zijn niet aflatende pogingen om Hamburg uit het heftig omstreden project van de atoomcentrale Brokdorf te rug te trekken hebben hem uiteindelijk de kop gekost. Klose keert terug in de ban ken van het Hamburgse parle ment. De laatste weken poog de Klose alsnog de Hamburgse elektriciteitsmaatschappij HEW te dwingen om de bouw van Brokdorf te stoppen. Dit mislukte, temeer omdat zijn partijbestuur hem hierin on voldoende steunde. Mogelijk is dat de Hamburgse CDU, die een minderheid in het parle ment van de deelstaat heeft, het gebeuren als aanleiding zal nemen om nieuwe verkiezin gen te eisen. DER STERN: HAMBURG De Ku Klux Klan heeft banden met Westduitse neo-nazl's en heeft zijn racistische activi teiten op Amerikaanse le- gerbases in de Bondsrepu bliek drastisch opgevoerd. Dit heeft het Westduitse weekblad Stern onthuld. Een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse za ken van de deelstaat Rijnland- Palts heeft verklaard dat zijn departement op de hoogte is van de activiteiten van de Klan, maar tot dusver geen aanleiding heeft gezien in te grijpen. De activiteiten binnen de legerbases vallen buiten de Westduitse jurisdictie. De activiteiten van de Klan, die honderd jaar geleden in Amerika werd opgericht door voorstanders van blanke over heersing, zijn binnen de Ame rikaanse strijdkrachten in de Bondsrepubliek de afgelopen maanden enorm toegenomen. Steeds vaker worden zwarten door Klan-leden gemolesteerd. Volgens Stern heeft de West duitse afdeling van de Klan, die vecht tegen zwarten, Rus sen, Turken en joden, „omdat die verantwoordelijk zijn voor dit alles", banden met de „Wehrsportsgruppe Hoff mann", een verboden ex treem-rechtse paramilitaire or ganisatie, die verantwoordelijk wordt gehouden voor de aan slag in München in oktober 1980, waarbij dertien mensen om het leven zijn gekomen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9