Ernstige kritiek op huisvestingsbeleid gemeente Leiderdorp REGIOUOURINAA Sii REGI0U0UR1NAAI Alkemade schort antenneverbod op n Geldwervingsactie protestantse kerk in Voorschoten REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 26 MEI 1981 PA< LEIDERDORP De werk groep jongerenhuisvesting in Leiderdorp is niet tevre- -deiv over de manier waarop de gemeente Leiderdorp de huisvesting van de jongeren aanpakt. Volgens de werk groep staan zowel het colle ge als de gemeenteraad vol komen onverschillig ten op- .zichte van de huisvestings problemen van de jongeren. Ondanks herhaalde verzoe ken is er nog altijd geen stuurgroep één- en tweeper soonshuishoudens van de grond gekomen en het ziet er niet naar uit dat die er óp korte termijn zal gaan komen. Voor wat betreft *het bejaardencomplex De Dillenburg aan de Maurits- "singel, dat voorbestemd leek om het eerste project van enige omvang voor jon- 'gerenhuisvesting in Leider dorp te worden, is de situa tie in een impasse gekomen omdat het bestuur van de Protestants Interkerkelijke Stichting voor Bejaarden zorg niet bereid is het oude gebouw voor de boekwaar de aan de Algemene Wo ningbouwvereniging in Lei derdorp te verkopen. ï.We zitten ons nu eigenlijk af -te vragen wat we als werk groep jongerenhuisvesting nog kunnen doen", aldus .voorzitter J.G. Remmerswaal, ierugblikkend op de afgelo pen anderhalf jaar van het gestaan van de werkgroep. „Eind 1979 zijn we als de werkgroep Dillenburg begon nen. We hoorden toen dat De "Dillenburg zou gaan verkas sen naar Buitenhof en we hebben toen, als groepje men sen dat iets wilde doen aan de huisvesting voor jongeren de koppen bij elkaar gestoken. Er werd globale financiële op zet gemaakt en een architect maakte een plan, dat voorzag in een verbouwing waardoor ongeveer 60 wooneenheden voor jongeren tussen 18 en 25 jaar zouden ontstaan. We heb ben dat allemaal erg omzich tig gedaan om eventuele spe culanten geen kans te geven. We hebben daarna gesprek ken gevoerd met de directeur van de Algemene Woning bouwvereniging Leiderdorp (AWL), aan wie we het be heer wilden overdragen en met wethouder Meerburg van woningbouw. Verder hebben we nog gepraat met de raads leden, de experts volkshuis vesting van de verschillende partijen. Iedereen was het met ons eens en we kwamen overeen dat de AWL onze verdere plannen zou uitwer ken. We hebben de gemeente wel gewaarschuwd dat er een koppeling gemaakt zou moe ten worden tussen de uitgifte van de grond in Buitenhof aan de bejaardenstichting en de waarde van het over te dragen complex aan de Mau- ritssingel", aldus Remmers- waal. „BELANGEN JONGERENHUISVESTING WORDEN OVER HET HOOFD GEZIEN" De leden van de werkgroep jongerenhuisvesting In Leiderdorp. Impa: sse Begin 1981 ontving de werk groep het bericht dat de Stichting voor Bejaardenzorg het gebouw aan de Maurits- singel niet wilde verkopen te gen boekwaarde. „Het is zeer begrijpelijk dat de stichting zoveel mogelijk probeert te krijgen voor de oude grond", meent Victor Molkenboer, lid van de werkgroep. „Maar als de gemeente die koppeling had gemaakt was dat allemaal niet gebeurd. De zaak zit nu muurvast en de gemeente kan geen kant meer uit. Er wordt nu flink onderhandeld over Dillenburg maar voorlopig is men er nog niet uit", aldus Molkenboer. „Bij de exploita tie-opzet is uitgegaan van hu ren van 150 a 200 gulden. Het Vrolijk opent nieuw gebouw Albanianae ALPHEN AAN DEN RIJN De Commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, opent vrijdag 5 juni het nieuwe gebouw van scho lengemeenschap Albanianae. De Alphense school voor mavo, havo en atheneum heeft haar nieuwe onderkomen aan de Diamantstraat. Vorige week vierden de leerlingen van het Albanianae op offi cieuze wijze reeds de inge bruikneming van het nieuwe gebouw. y Auto tegen achteruit rijdende vrachtwagen ALPHEN AAN DEN RIJN Een 24-jarige Alphenaar raakte gisteravond rond 23.00 uur gewond nadat hij met zijn auto tegen een ach teruit rijdende vrachtwagen met oplegger was aangere den. Het ongeval gebeurde op de President Kennedylaan. De vrachtwagen met oplegger verliet achteruit rijdend het bouwterrein, waar de tennis banen worden aangelegd. Twee mannen assisteerden de chauffeur tijdens die manoeu vre, maar zij werden door de Alphenaar te laat opgemerkt. wordt erg moeilijk om het al lemaal nog financieel rond te krijgen als de grondprijs om hoog gaat". De werkgroep jongerenhuis- vesting kan voor wat betreft de Dillenburg niets anders doen dan afwachten. De afge lopen tijd heeft men zich ech ter ook beziggehouden met de problemen van jongerenhuis- vesting in het algemeen. Ook in dat opzicht is de werkgroep teleurgesteld in de houding van het gemeentebestuur. „De gemeente en de AWL ontken nen het bestaan van de grote groep woningzoekende jonge ren in Leiderdorp", aldus William Stijger, lid van de werkgroep. „Er staan welis waar maar 115 woningzoe kenden tussen de 18 en 22 jaar ingeschreven bij de AWL, maar het is een feit dat de meeste jongeren hier niet eens de moeite doen om zich nog te laten inschrijven. Ze gaan meestal in Leiden woon ruimte zoeken. Dat is ook de reden waarom we hier ook bijna nooit kraakacties heb ben. Die problemen wentelt Leiderdorp af op Leiden. Er is wel een aantal projecten voor één en tweepersoonshuishou dens in de maak, zoals het project aan de Gaarmeester- straat en het plan voor het „Slakkenhuis" dat in Buiten hof is geprojecteerd, maar het gaat dan toch weer vooral om ouderen, zoals gescheiden mensen. Die moeten natuur lijk ook geholpen worden, maar de jongeren komen al tijd pas op de allerlaatste plaats.. Dat de gemeente er to taal geen visie op nahoudt voor wat betreft de jongeren huisvesting wordt ook wel ge ïllustreerd door het feit dat daarvoor in de bestemmings plannen Buitenhof Midden-en West waarschijnlijk geen ruimte voor zal worden gere serveerd", aldus Stijger. Stuurgroep De werkgroep verwacht veel van de instelling van een stuurgroep voor één- en twee persoonshuishoudens, zoals die bijvoorbeeld ook in de ge meenten Noord wijk en Kat wijk gestalte heeft gekregen. „De AWL heeft het druk ge noeg met haar eigen proble men. Er moet een andere in stantie komen die speciaal gaat richten op die groep één- en tweepersoonshuishoudens, en met name dan de jongeren. Vele andere gemeenten zijn Leiderdorp daarin voorge gaan", weet J.P. Hokkeling van de werkgroep. „Een stuurgroep zou zich daarmee kunnen bezighouden. Wij zijn bereid om zitting te nemen in die stuurgroep. We hebben eind 1980 al een ontwerp-re- geling voor een dergelijke stuurgroep aan de gemeente aangeboden, maar hoewel de raadsleden er blijk van gaven achter ons te staan in dit op zicht is er nog altijd geen en kel initiatief ondernomen van gemeentelijke zijde om te ko men tot de oprichting van een dergelijke stuurgroep. Alles wordt voor kennisgeving aan genomen, maar er gebeurt verder niets mee.". Over de wijze van functione ren van een stuurgroep heb ben de werkgroepleden erva ring opgedaan in onder meer Utrecht. „Ze komen daar in Utrecht vaak met zeer orgine- le ideeën voor de dag om jon geren te huisvesten. Ook in Leiden is er sprake van een beleid waarbij oude panden worden verbouwd en opge knapt ten behoeve van de jongeren", aldus de heer Rem merswaal. „Op die manier worden de jongeren ook meer verspreid, hetgeen'altijd beter is dan ze op éen plaats te con centreren, want dan krijg je vaak klachten van omwonen den in verband met overlast. Dat merk je nu al met dat plan aan de Gaarmeester- straat, waartegen een aantal bezwaren is ingebracht door omwonenden". De werkgroep jongerenhuis- vesting is nu op een punt ge komen waarbij men twijfelt tussen verder afwachten of meer actie ondernemen om het gemeentebestuur te over tuigen van de noodzaak van een beleid voor jongerenhuis- vesting. „Hoewel we op pa pier weinig hebben bereikt feloof ik toch dat wel iets ebben losgemaakt in de af gelopen anderhalf jaar, en dat was de bedoeling", aldus Vic tor Molkenboer. IN AFWACHTING VAN KABELTELEVISIE ALKEMADE In verband met de komen de aanleg van kabeltelevisie in Alkemade werd tijdens de gisteravond gehouden ge meenteraadsvergadering aandacht geschon ken aan het thans geldende antenneverbod. In de bouwverordening staat dat geen afzon derlijke antennes op een woning mogen wor den opgericht indien de woning kan worden aangesloten op een gemeenschappelijke anten ne. Dit verbod geldt niet indien men andere signalen wil ontvangen dan via de centrale voorziening mogelijk is, dus bijvoorbeeld een antenne ten behoeve van het „bakkie". Uiter aard is een binnenantenne te allen tijde toege staan. Het gemeentebestuur somde desgevraagd enige bezwaren en voordelen op die aan de diverse antennebepalingen verbonden zijn voor perso nen die in een op het centraal antennesysteem aangesloten wijk wonen. Zo mag men geen nieuwe buitenantennes aan brengen en moeten binnen vijf jaar waarop het verbod van kracht wordt de buitenantennes verwijderd zijn. Een ander bezwaar vindt het gemeentebestuur de afhankelijkheid van de centrale voorziening in geval van calamiteiten en misbruik. Als voordelen ziet het gemeentebestuur het feit dat de vaak in slechte staat verkerende anten nes geen gevaar meer kunnen opleveren voor de omgeving en een vergroting van de afname- dichtheid van de kabeltelevisie hetgeen kosten verlagend kan werken. De heer Kret (VGA) vond de bezwaren over trokken voorgesteld door het gemeentebestuur en stelde voor om aan degenen die daar prijs op stellen een buitenantenne toe te staan. Hoogen- boom (PvdA) benadrukte dat het „voordeel" van een vergroting van de afnamedichtheid te vens het nadeel van de vérplichte vrijwillig heid geeft. Wethouder Verhaar stelde voor eventuele wijzigingen van de desbetreffende bepalingen van de bouwverordening aan te houden tot einde van dit jaar als meer bekend is over de animo voor kabeltelevisie in Alke made. Hiermee ging de raad uiteindelijk ak koord. Vernielingen In verband met schrikbarende vernielingen aan de nog steeds niet in gebruik genomen hal len voor Openbare Werken aan de Korte Goog ging de raad ermee akkoord alvast een krediet van 30.500 beschikbaar te stellen ten behoeve van de meest hoognodige beveiligingen van het complex. Dit bedrag wordt besteed, vooruitlo pend op de goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten voor de totale verbouwing ter waarde van f 380.000. Men denkt dat verdere vernielingen voorkomen kunnen worden ais het sportpad met bruggetje alvast verlegd worden en een goede afrastering gerealiseerd is. Streekmuziekschool Over de Streekmuziekschool vielen weer de nodige hartige woorden: een door de gemeente samengesteld overzicht gaf namelijk inzicht in het enorme verloop bij het muziekonderwijs. Het gemeentebestuur wijt dit verloop voorna melijk aan de gebrekkige medewerking en soms zelfs weigering van medewerking door enkele scholen en heeft zich middels een brief tot de schoolbesturen en schoolhoofden gewend om de aandacht op het probleem te vestigen. Oude raadhuis Leiderdorp krijgt grote opknapbeurt beurt. Zoals bekend wordt in het voormalige gemeente huis het kantoor van de wa terschap „De Oude Venen" gevestigd. Het pand, dat on langs voor een bedrag van 575.000,- door het water schapsbestuur werd aange kocht, wordt zo veel moge lijk in de oude staat her- steld. Uiterlijk ondergaat het pand geen enkele wijzi ging. De gla5-in-loodramen, die uit voorzorg door de ge meente Leiderdorp na de verhuizing naar het nieuwe gemeentehuis aan de Staten- daalder waren verwijderd, krijgen weer hun oude plaats terug. Op een kleine herindeling na blijft het pand inwendig prak tisch ongewijzigd. De zaal waar vroeger de raads- en commissievergaderingen wer den gehouden krijgt de voor de hand liggende bestemming van vergaderruimte voor het waterschapsbestuur. De ka mers op de begane grond zijn bestemd voor dijkgraaf Van der Geest, waterschapssecreta ris De Blaai en het secretarie- personeel. De technische dienst wordt ondergebracht op de eerste verdieping. Het op- knapplan omvat niet de naast het voormalige raadhuis gele gen woning. Dit pand, dat in vroeger tijden werd gebruikt als ambtswoning van de bur gemeester, is aangekocht door de waterschapssecretaris en wordt voor zijn rekening en in eigen beheer opgeknapt. Het restauratieplan ontworpen door architectenbureau Visser uit Schoonhoven kost f 27.000.- en wordt uitgevoerd door het Leiderdorpse aanne mingsbedrijf Meerburg. Verwacht wordt dat de ver huizing van het waterschaps kantoor van Roelofarendsveen naar Leiderdorp begin oktober zal kunnen plaatsvinden. Nieuw lid commissie ruimtelijke ordening ALKEMADE De Alkema- dese gemeenteraad heeft gis teravond, wegens vertrek van de heer A. R. Meima naar Harderwijk, een nieuw burgerlid voor de commissie ruimtelijke ordening moe ten kiezen. Uit vier kandida ten werd de heer H. J. de Jong, Noordeinde 197, Roelo farendsveen, gekozen. Henk de Jong (34 jaar) woont pas vijf jaar in Alkemade, maar mede door zijn aktief lidmaatschap van de plaatselij ke CDA-fraktie is hij al goed op de hoogte van het politiek reilen en zeilen in Alkemade. Hij heeft een hogere techni sche opleiding (Hogere Zee vaartschool) gevolgd en is thans adjunkt-directeur van een bedrijf dat gespecialiseerd is in industriële ventilatie. Als zeeman heeft het kersverse commissielid zich tien jaar lang over de gehele wereld ruimtelijk kunnen oriënteren! Verkiezingen (1) Inwoners van Voorhout kunnen vanavond in 'De Gaai^ zox. aan de Jacoba van Beieren weg vanaf half tien het be?nuter worden van de uitslagen van de landelijke verkiezingen rr n. Er is televisie en commentaar van Dial1(1 lijke politici. pn v< i eig i gele Verkiezingen (2) Een dergelijke bijeenkomst is er ook in de Leiden se raadszaal. Hier worden vanaf halt acht de plagr* lijke uitslagen verwacht, terwijl de landelijke fefljAe tenissen via televisie gevolgd kunnen worden. Aal nfJP hand van het Leiderdorpse stemgedrag wordt boi dien een prognose gemaakt van de eventuele zeteh Pret deling binnen de gemeenteraad gemaakt. I een 1 jgehoi Folder p- 06 »rk o Aan de balie van het gemeentelijk in forma tiecen trun^v ki het gemeentehuis aan de Stratendaalder 1 is een nj'eUerni folder over Leiderdorp verkrijgbaar. Deze public!* vormgegeven in de blauwe huisstijl van de gemeen ter-,, voorlichting geeft in kort bestek een totaalindruk van Fn ki derdorp: feiten en cijfers over geschiedenis en groei, dan e wonen, werken en winkelen, over voorzieningen diep lie gemeente herbergt en plannen die er zijn voor de kar komst. Een overzichtelijke plattegrond helpt de belangt jan ste punten snel te vinden. De folder wordt verstrekt Lt 1. nieuwe inwoners en geeft bijvoorbeeld schoolkinderen fllreK aantwoord op vragen over hun woongemeente. Inwoifz< die geïnteresseerd zijn in de folder kunnen deze gratig ij do halen. ^ar d' met Electric Alex i aspe Het behalen van de eerste prijs vorig jaar op het ju^e meretten Festival voor Studenten Cabaret in Delft voor de Haarlemse groep Electric Alex het begin L, J vele optredens door het hele land. Zaterdag 30 f komt de cabaretgroep naar Lisse. De voorstele wordt gegeven in Artopa aan de Grevelingstraat K Kaarten zijn verkrijgbaar bij Idé, Kanaalstraat!71v®' Het programma van Electric Alex kan het beste u 'jl j den omschreven als absurdistisch effect-cabaret, f L programma toont enige gelijkenis met wat men Lft v' het Engelse 'Monty Python'gewend is. nbeerd Sken, lx ui laag postzegels tep on Postzegelvereniging De Rijnstreek organiseert op 30 jgeseldr een ruildag in het Dorpshuis aan de Hoofdstraat in Le/£idom dorp. De zaal is open van 10.00 tot 17.00 uur. De enfoperat bedraagt f1,50 voor volwassenen en /0,50 voor de jë(jicy-w< Inlichtingen over het huren van tafels zijn verkrijgbaar Leid nummer 071-890786, voor verdere informatie kan men (fenten 895890 bellen. Tnnen merika |oriënt< ie Boui De heer en mevrouw Zegers van het gelijknamQ^ Noord wijkerhoutse restaurant stappen volgeP*lede maand na een periode van 23 jaar uit de leiding reme" dit restaurant aan de Herenweg. Op 9 juni dragenmV het restaurant over aan Arjan Houwaart en Els G^tenm; lings die de afgelopen drie jaar al de nodige ervansitue£I hebben opgedaan in restaurant Zegers. j strak! proepri Afscheidswedstrijd het o Het Bernarduscomplex aan de Sweelincklaan in /fazi^e'brc woude vormt donderdag (Hemelvaartsdag) het decor \tstaan Restaurant Zegers Pi een bijzondere voetbalwedstrijd tussen leden van Ben dus en het Voorschotense SVLV. De wedstrijd is bijzont omdat de in het strijdperk tredende spelers elkaar ze jaar geleden bestreden voor een plaats in de vierde kl\ van de KNVB. Destijds behaalde Bernardus de titel, kon ook SVLV dankzij de behaalde tweede plaats ooi moveren. Bernardus-SVLV staat bovendien in het té) van het afscheid van de Hazerswoudse speler Pim Wetten, een man die jaren deel uitmaakte van het Bert dus keurkorps. De geroutineerde spitsspeler die m< doelpunt voor zijn rekening nam en in het seizoen dal strijd tussen SVLV en zijn eigen team zich afspeelde 27 goals wist te maken. Een interessante derby derh, die destijds ruim 1000 bezoekers trok. De afscheidswj strijd van Van Wetten begint om 17.30 uur. Busverbinding Colleges van Koudekerk en Hazerswoude gaan bij i Intergemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek pleivff voor een rechtstreekse busverbinding tussen de *wroir plaatsen en het Leiderdorpse Elisabeth ziekenhuis. woners van beide gemeenten zien een dergelijke ij11111*11 binding met groot verlangen tegemoet. Naar verwal zate ting zal de verkeerscommissie van het IGOR de kujlillen tie voorleggen aan het beirokken vervoeresbedrijf. [ibiblio Ifabeti Van Een c tellen In Nic jebied niet g Zo ongeveer gaat het nieuwe bedehuis eruit zien. VOORSCHOTEN De her- vormde en gereformeerde gemeenschap in Voorscho ten zal begin juni een geld wervingsactie starten ten einde de nieuwe kerk in de wijk Noord-Hofland in Voorschoten te kunnén be kostigen. De nieuwe kerk, die zal worden gebouwd aan de Abraham van der Hulst laan en „De Ontmoeting" zal gaan heten zal 750.000 gul den gaan kosten. De protes tantse gemeente heeft in middels al 250.000 gulden bij elkaar gespaard en hoopt met de actie dat bedrag te verdubbelen, zodat „De Ont moeting" hypothecair zo min mogelijk zal worden be last Er zal in Noord-Hofland een kill folder huis aan huis worden verspreid waarin een beroep worut gedaan op de gemeen schap. De folder bevat veel informatie over het hoe en waarom van de kerk. Hervormden en gereformeer den maken momenteel nog ge bruik van de aula van een scholencomplex dat dicht bij de plaats ligt waar de nieuwe kerk dit jaar zal worden gebouwd. Deze aula is echter te klein en bovendien een wei nig toepasselijke omgeving voor de kerkdiensten. De pro testantse gemeente heeft de kosten van het nieuwe kerk gebouw kunnen drukken door te bouwen in samenwerking met het gezondheidscentrum in Noord Hofland, dat even eens dringend behoefte had aan een nieuw behuizing garderobe, toiletten, en crèche zullen schappelijk worden waarmee eveneens een zienlijke besparing op d« ten wordt verkregen. Hoewel de de hervormi gereformeerde kerk in schoten als zelfstandige genootschappen bestaan in Noord-Hofland reeds het ontstaan van de wijk ke van een innige samei king. Er worden ook al vele jaren gezamenlijke diensten gehouden. De mene is overigens in P Hofland helemaal verj derd. Ook zijn rooms-ka1 ken en protestanten regf tig bij elkaar te gast. ikeuze 'jnlijk s 'waar z Gebor Dirk zv. onneveli il|oort en Wneijer; F er en P. olters er ithia

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4