telefoontjes Tulpentelers hopen in stilte op Pinksterbrander Aanbod rode paprika's sterk afgenomen 2 4 MAMMA. KAN JE DE WAS OPHANGEN AAN DE NULLIJ* HET ANTWOORD STAAT IN DE KRANT. 071-122244 35.- 65.- M Gunstig verloop bloemenhandel Auto v.d. Laan pompbediende WEBACO WAAR LASIK DATOOK WEER? SOMS IS DE KRANT OM TE BEWAREN. •LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 25 MEI 1981 PA( Er is nog niets veranderd. De bloembollenhandel - en spe ciaal die in tulpen - ligt nog al tijd op één oor. En er zal een wonder (of een ramp!) moeten gebeuren, willen de expor teurs blakend van kooplust naar de bloembollenbeurs in Hillegom rijden en de commis sionairs 's avonds met sta pels koopbriefjes naar de hui selijke haard terugkeren. Op een wonder behoeft men niet te rekenen. De tweede helft van de twintigste eeuw is nu eenmaal niet rijk aan mirake len. Niettemin zit het bollen- vak vandaag met een te groot areaal tulpen in zijn maag. En er is geen exporteur te vinden die veel trek heeft om bollen te kopen. De broeiers even min, want die kunnen als ge volg van de geleden verliezen het woord „tulp" niet eens ho ren zonder een verhoogde bloeddruk te krijgen. Inder daad: een tè groot areaal tul pen, want de kwekers plantten In het afgelopen najaar maar liefst 200 ha. meer dan in het jaar daarvoor. En bij het po ten vergat men gemakshalve maar dat men toen al was ge confronteerd geweest met verschijnselen van overpro- duktie. Ramp Geen kans op een wonder en men mag zo langzamerhand gaan vrezen met groten vreze. Want als de gewassen blijven doorgroeien, dan kan een dra ma haast niet uitblijven. Alleen een ramp zal het getij nog kunnen keren. Het lijkt zo on dankbaar als het maar kan, maar het bloembollenvak is - zeker als men te veel heeft uitgeplant - helemaal niet ge baat bij een groeiseizoen waarin het allemaal glad en probleemloos verloopt. Het is trouwens een uitgemaakte zaak dat de gehele agrarische sector nog nooit garen heeft gesponnen bij jaren waarin al les vanzelf groeide en een kind de was kon doen. Als al les overal even best groeit, dan rijst de produktie de pan uit. En de handel heeft over stelpend grote aanvoeren nog nooit een baas kunnen geven voor vriendelijke prijzen. Dat gaat zeker op voor bloembol len, maar men mag de lijn met een gerust hart doortrekken naar de aardappelen, de uien, de groenten en de bloemen. De agrarische markt Is - of men dat nu leuk vindt of niet - veel meer gebaat bij een groeiseizoen waarin het alle maal wat tegenzit. Een sei zoen waarin men enkele we ken met smart op een bul re gen zit te wachten. Land- en tuinbouwers hebben altijd meer kunnen verdienen In ja ren waarin men het droogte te kampen had dan in seizoenen waarin het steeds groeizaam weer was en de buitjes regen uit voorraad leverbaar waren. „Branders" Dat gaat in het bijzonder op voor de tulpen die van half mei tot eind juni een periode hebben dat ze uiterst kwets baar zijn voor klimatologische omstandigheden. Volgens het boekje moet het in die weken niet te warm zijn, maar moe ten de bollen nooit gebrek aan vocht hebben. Dan groeit een tulp als de bovenstebeste. Nu de zaken er vandaag zo voorstaan dat bij een best tul pengewas met een aan zeker heid grenzende waarschijnlijk heid moet worden gerekend op veel lagere prijzen dan men sinds 1975 gewend Is, zijn er meer tulpenprodukten die hopen op een „Pinkster brander". Ze zullen dat na tuurlijk nooit hardop willen zeggen, maar niettemin is het wel zo. Die benaming geeft men aan dagen met heel zon nig weer en met temperaturen die ver boven de twintig gra den liggen en waarbij dan ook nogeens een fel-drogende oostenwind waait. De tulpen kunnen na twee, drie van zul ke dagen ineens eert heel an dere kleur krijgen. „Het gewas vervalt hard", zegt men in het bollenvak en als het eenmaal zo ver is, kan men de koop op een goede oogst gevoeglijk la ten varen. Speciaal op de gronden waar men de water stand niet zo nauwkeurig in de hand kan houden als in het het gebied van het Hoog heemraadschap van Rijnland of in regio waar niet voldoen de zoet water beschikbaar is om te beregenen. Omdat het toevalligerwijze meerdere malen Is voorgeko men dat dergelijke weersom standigheden zich rond en met de Pinksterdagen voorde den, is de benaming „Pink sterbrander" in de wereld ge komen. Vandaag lijkt het er op cfat zo'n brander het enige middel is om de tulpenhandel een injectie te geven die zijn uitwerking op het prijspeil niet zou missen. De Pinksterdagen zitten er aan te komen. Mis schien wordt de stille hoop van een aantal tulpentelers wel realiteit. Je kunt nooit we- tenl. Na 9 mei Is de aanvoer van rode pa prika's sterk afgenomen. Na die da tum zijn de prijzen voor deze sorte ring fors opgelopen. Deze terugval In de aanvoer wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door het in een vrij kort tijdsbestek geoogste zetsel, het is nu weer wachten op het volgende zetsel rode paprika's. In de afgelo pen week werd er voor de rode pa prika's gemiddeld 12,40 per kilo betaald. De prijs lag hiermee gemid deld maar liefst 6,60 per kilo ho ger als vorig jaar in dezelfde ver- slagweek. Zij het zoals gezegd door de belangrijk kleinete aanvoer. Er mag echter weer spoedig op een groeiend aanbod gerekend worden, waarbij de prijsdruk vrij sterk kan toenemen. De aanvoer van groene paprika's nam geleidelijk verder toe. Bij de groene paprika's was er spra ke van een prijsverval. De gemiddel de prijs kwam op 4,12 per kilo te recht. Vorig jaar werd er In dezelfde week 5,35 per kilo betaald. Na de duikeling van de afgelopen week wordt er voor de komende week op een weinig veranderde prijs gere kend. Door het kleinere aanbod van gele paprika's ook ten aanzien van het vorige seizoen, kwamen er prima prijzen op de klok. Voor een kilo geel werd er gemiddeld 11,60 be taald tegen vorig jaar 3,60. Aan gelokt door de goede prijzen in 1979 breidde de oppervlakte In 1980 sterk uit, nu de oppervlakte weer in gekrompen Is, blijkt er voor een be perkt aanbod een goede markt te bestaan. De prijs van de gele papri ka's komt de komende week ook onder grotere druk door een groeiende aanvoer. Een verheugend feit op de paprika-markt is de groeiende belangstelling van Enge land voor dit gewas. Veel tomaten Ook In de afgelopen week zijn er weer veel tomaten geoogst. De hete-luchttomaten beginnen hun partijtje op het ogenblik ook aardig mee te blazen. In de week van 11 tot en met 16 mei viel de aanvoer met ruim 14,3 miljoen kilo ruim 800 ton groter uit als in dezelfde week van het vorig jaar. De prijs kwam In de loop van de week steeds meer on der druk. Op woensdag 20 mei werd er voor de A-l-export 2,58 per kilo betaald, de dag erop was er weer een dubbeltje van de prijs af. De prijs dook in de afgelopen week voor het eerst onder de prijs van vo rig jaar door. Bij de vleestomaten viel het prijsverval aanmerkelijk gro ter uit. Voor de sortering BBB daal de de gemiddelde prijs van 3,05 naar 2,42 per kilo. Een belangrijke oorzaak is het dit seizoen weer ge groeide areaal van vleestomaten. Over de hele linie zal de aanvoer blijven groeien. Voor de ronde to maten zal de prijs geleidelijk dalen. Voor de vleestomaten wordt er op een wat vastere prijsontwikkeling gerekend. Overige gewassen De komkommeraanvoer zat ook In de lift, met als gevolg lagere prijzen, dit lag echter geheel In de lijn der verwachtingen. Voor de sortering van 41 t/m 76 varieerde de prijs van 62 tot 75 cent per stuk. De vroege stookteelten lijken enigszins pas op de plaats te maken, de gewassen zitten In een herstelperiode. Bij de overige teelten blijft het aanbod groeien. Er wordt voor de komende week geen spectaculaire groei ver wacht. De prijs lijkt zich redelijk te kunnen handhaven of zal slechts licht dalen. Het totale aanbod van sla neemt af, dat wil zeggen de aan voer van glassla wordt minder en de aanvoer van natuursla neemt gelei delijk toe. De concurrentie van na tuursla In het buitenland wordt ook steeds groter. De zwaarste sla brengt redelijke prijzen op. In de afgelopen week schommelde de prijs rond de vier dubbeltjes per krop. Er wordt voor de komende week op een lagere prijs gerekend. De belangstelling voor Chinese kool nam sterk af. De prijs daalde sterk, er was sprake van een verval van 1,03 naar 50 cent per kilo. De prijs lijkt de komende week niet veel te veranderen. De dalende tendens van de splnazie-prijs zette de afgelo pen week door. De kilo-prijs kwam op 60 cent te liggen. De aanvoer zal ruim blijven en de prijsdaling lijkt de komende week door te zetten. De aanvoer van andijvie leefde weer op, de gemiddelde prijs daalde naar 71 cent per kilo. Ook andijvie wordt de komende week goedkoper. In het rijtje van goedkoper geworden groentesoorten hoort ook postelein thuis, voor dit gewas bedroeg de ge middeld prijs nl. 42 cent per kilo. Kassnijbonen worden in steeds gro tere hoeveelheden aangevoerd, de prijs Is dalende. Dit wil niet zeggen dat ze voor de consument direkt goedkoop te noemen zijn. De ge middelde prijs lag op 4,75 per kilo. Sperziebonen van onder glas zijn nog steeds een schaars artikel, vandaar dat de prijs voor dit gewas aanmerkelijk hoger ligt dan voor snijbonen. Voor een kilo sperziebo nen werd er 8,- betaald. Naast de beperkte aanvoer van Hollandse bo nen is er een Invoer van sperziebo nen uit Egypte. Deze bonen worden op de groothandelsmarkt in Rotter dam verhandeld tegen een prijs van 3,80 per kilo. Het ziet er naar uit dat de liefhebbers van asperges nu hun slag moeten slaan. De aanvoer Is op zijn hoogtepunt en de gemid delde prijs ligt op 5,46 per kilo. Het aanbod blijft de komende week nog ruim, maar zal begin juni in om vang afnemen. Volgens een vaste regel wordt er naar de langste dag van dit geas niet meer geoogst. no^ De aanvoer aan de CCWS ging afgelopen week met sprong omhoog, hetgeen aan de meeste bloemenveilingen geval is geweest. Opvallend was ook het grote aanbod potplanten en ook van perkplanten. Maar ook de ar mochten er zijn met bijna 5 miljoen hetgeen bijna een mili' minder is dan in dezelfde week van het vorig jaar. Maafl aanbod neemt snel toe, want de Nederlandse kwekers mof alleen voor deze markt zorgen, nu de aanvoer uit Israël is stopt. Ondanks dat alles was er een totaalaanvoer van l| 50 miljoen bos of stuks aan de CCWS en dat is ruim drie] joen meer dan dezelfde week vorig jaar. Om het in geld v te geven omzetbedrag was 15.756.505,06 te 11.291.718,81 vorig jaar en dat betekent dus een behoo verschil. De milde weersomstandigheden stonden de prij?AA< wikkelingen wel wat in de wegl uwe ia or Er was een aanvoer van bijna 5 miljoen trosanjers hetcjan h een klein miljoen minder is dan vorig jaar, maar nu met yl zi gemiddelde prijs van 37 cent en vorig jaar 28 cent, zoda>or 1 van een gunstig resultaat kan worden gesproken. Bovenndeli, kan binnen enkele weken het aanbod aanzienlijk vermeej wei ren, hetgeen vermoedelijk invloed zal hebben op de prijschei verle Als geheel Is het dus een gunstig verloop in de handel. B^te abnormale situatie ontstaat er wat de fresia betreft. Daatllen was een aanbod van boven de 10 miljoen en een gemiddïustel prijs van 15 cent, tegenover aanbod vorig jaar ruim 8 milfe*de en gemiddelde prijs 12 cent, waaruit valt te concluderen d^'s^r bij het publiek een ruime belangstelling bestaat voor éÊto bloemsoort, ondanks de hogere prijs. Goed in de markt la hiei ook de irissen met een aanvoer van bijna 3 miljoen en geiPunt" delde prijs van 11 cent tegen een aanvoer vorig jaar dieSoed half miljoen lager was maar met een prijs van 8 cent. Zo tevor liep het ook vreemd met andere bloemsoorten waarvan00*11' prijs soms sterk wisselend is. Gemiddelde prijzen met tu&»^xc haakjes die van vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 28 £nde' trosanjers 37 (28), anthurium 1,07 (85), trosanjers jaarron<jin w (38), idem geplozen 56 (46), fresia 15(12), gerbera 15(17), f!de diolen 51 (30), Irissen 11 (8), leliekelken 29 (24), lelietakkeitö via (38), cymbidium 55 (59), idem klein 8 (19), grote rozen 22 (Yfrr idem klein 17 (12), sonia 19 (12), belinda 13 (10), red garn"" h Ook na moederdag is de aanvoer van snijbloemen zeer gadel gebleven en hadden de prijzen het dus zwaar te verduren, aanvoer van potplanten is ook sterk toegenomen aanrister CCWS, afgelopen week 1.684.095 stuks met een opbreraarbi van ƒ3.070.098,42 tegenover vorig jaar 1.134.471 en chter brengst van 1.847.816,04 en dat ziet er dus niet zo kvtfr Va uit! Na moederdag is de prijs toch wel wat gedaald, maaran mi kon worden verwacht. it" ei 'en U Overigens kan wel worden verwacht dat de brede bloenögelij stroom zich niet zal beperken en ook deze week er ruime k in zal zijn. it ru: De perkplanten weten zich goed te handhaven waaruit r! kunnen blijken dat de burger beter aandacht gaat beste<nt w. niet alleen aan zijn tuintje, maar dat ook de balkons en der^,. Vg lijke een fleuriger beeld gaan vertonen, hetgeen alleen mjjt s0 kan worden toegejuicht bij zoveel dat het leven versombuaten En dat is een (klein) lichtpuntje voor de kweker. ,je e iVRD LEIDSE COURANT telefoontjes Advertenties klein gezet over 1 kolom, met één woord In hoofd letters 31 cent per mm. Minimum formaat 12 mm. REGELTELEFOONTJES Advertenties gezet over één of twee kolommen, met letterkorps naar keuze 35 cent per mm. Bij plaatsing van dezelfde tekst op 3 achtereenvolgende dagen, slechts 2x betalen. Bij plaatsing van dezelfde tekst op 6 achtereenvolgende dagen, .slechts 3x betalen. ADVERTENTIES ONDER NUMMER Voor advertenties onder nummer berekenen wij 3.10 pi plaatsing aan administratiekosten. Bewijsnummers alleen op aanvraag 2,60 per exemplaar. Alle bovenstaande prijzen zijn exclusief 4% BTW. DIVERS PERS. GEVRAAGD officiële Toyota-dealer WIJ hebben binnen ons team een vacature open voor een Sollicitatie na telefonische afspraak, v. Foreestlaan 17-19, Alphen a.d. Rijn, tel. 01720-32234. Schoonmaakbedrijf K. Ringma vraagt schoonmaakwerkzaam- heden en glazenwassen. Tele foon 071-21.04.95. na 18.00 Radio of tv DEFEKT, bel 01729- 8523, b.g.g. 9251, wij komen di rekt, ook voor wasautomaten en geisers, ook 's avonds. Te koop gevr. schrijfmachine Tel. 894815. Wij zoeken voor onze zoon (21 jr) een zit-slaapkamer 2 p. per 1 september 1981 In Leiden of directe omgev. Brie ven onder nr. 8272 bur. blad. I Jongeman met onderwijsfunc tie zoekt m. spoed zelfst. woonruimte ONDERHOUD EN REPARATIE Het van ouds bekendste en goedkoopste adres Riool ontstoppings- bedrijf. Tel. 132481. Herenstraat 7b, Lelden. Wij ontstoppen met de modernste appa ratuur. Vaste tarieven 100,-, incl. BTW. Ook het adres voor rioolreparatie en vernieuwing. Sportieve blouse in "e va polyester/katoenen die gingham. In geel. rood en J||||||||i Mt. 38 t/m 48 j Polyester blouse in Geheel gevoerde de kombinatie- plooirok in wit/bleu, kleuren rood, wit/rood en wit/marine, marine en bleu. Mt. 38 t/m 48 Mt. 38 t/m 48 Lelden: Haarlemmerstraat 163a. Winkelcentrum Leldsehage. Katoenen rok met elastieken taille-band en steekzakken, o.a. i, l wit en bleu. mm m Mt. 36 t/m 46 :n n Zomerblouse in In he polyester/katoenen «- crêpe. Wit en gebrokt dal f80% jf" Bedrukte katoenen ro in rood, zwart, kaki e/£ie beige. Polyester/katoenen blouse met embroyderie, in gebroken wit, beige, wit en bleu. Mt. 38 t/m 50 Katoenen rok in ILT-I zwart/wit, marine/wit daB en rood/wit. Ten 1 Mt. 38 t/m 48 dinsda il urei temp.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6