Socialistische economen ondergraven PvdAprogram een middel wonlt geschuwd. 4 éi PvdA K Gezonder leven en gezonder produceren lijst 1, Den Uyl ^Vuilnisman uit nieuws- NADERE REGELING VOOR KOSTELOZE RECHTSHULP RNENLAND LEIDSE COURAN1 ZATERDAG 23 MEI 1981 PAGINA 9 9 /an de - de para n zondag uur en I aristievi^ special zilverei ecember Israël i nis van j genheid j ismaking gierigheid Enkel* minuten te laat ia het Apeldoorn- •e D'66 gemeente raadslid Rob Rijnhout gisteren zijn werk zaamheden als vuil nisman begonnen. „M'n auto startte niet", excuseerde Rijnhout zich. Met twee beroepsvuilnis mannen kieperde Rijnhout even na acht uur de eerste van de mini-containers leeg, die in Apeldoorn sinds een jaar de vuil niszak vervangen. Eerder al volgde raadslid Rijnhout praktijklessen bij de politie. Binnenkort gaat hij ook met de GG en GD mee, alle maal om beter kennis te maken met het werk waarover hij in de raad moet oorde len. DEN HAAG Er is een tijd ge weest dat dominees en pastores de gemeente vanaf de kansel vertelden wat ze moesten stem men. Niet-kerkelijken spraken daar toen doorgaans schande van. Dezer dagen plaatsten 18 economen van socialistische huize een advertentie in de dag bladen, waarin ze opriepen op Joop den Uyl te stemmen. Op zichzelf nauwelijks een opmer kelijk feit: de krant wemelt ie dere dag van de advertenties waarin allerhande aangeprezen wordt Hoogleraren denken vaak een even zo gezaghebben de stem te hebben als oudtijds de dominee of de pastoor werd toegedacht maar zij beschik ken nu eenmaal niet over een gemeente en plegen voor zo'n advies dan hun toevlucht te ne men tot een advertentie. Vier jaar geleden werd er uit deze hoek al een soortgelijke actie gevoerd. Dat je als hooggeleerd socialist het pro gramma van je eigen partij aanprijst kan moeilijk als nieuws worden opge vat. Dat ligt anders als dergelijke ge zaghebbende figuren hun eigen partij afvallen en dat is, mirabele dictu, pre cies wat een aantal van de onderteke naars van deze annonce niet aflaten te doen. Want ze mogen de kiezers dan opgeroepen hebben op 26 mei op Joop den Uyl te stemmen, dat neemt niet weg dat een niet onbelangrijk deel van de ondertekenaars het op zeer wezenlij ke punten totaal oneens is met het be leid dat deze man voor ogen staat. De intussen veel besproken advertentie handelde immers louter over de econo mische groei, een van de meest aange vallen punten van de PvdA. In het verkiezingsprogramma gaan de socia listen uit van 2,25 procent groei per jaar, wat bijna vier procent meer is dan ons dit jaar te wachten staat. Dat scheelt al gauw zo'n 11 miljard gulden. Met andere woorden: de PvdA denkt voor 11 miljard per jaar meer te verde len te hebben dan er thans beschikbaar is. Een droom misschien? Velen (onder wie CDA-lijsttrekker Van Agt) geloven van wel. „Neen, 't kan", zeggen de 18 socialistische economen. „Geen sprook je, maar verstandige politiek", staat er in de advertentie en vervolgens noe men ze een reeks van voorwaarden waaraan moet worden voldaan voor het zo ver is, die overigens ook regel recht uit het VVD-programma overge schreven zouden kunnen zijn. Geld vrijmaken voor investeringen, winstge vendheid van het bedrijfsleven vergro ten, afspraken over inkomens maken (en je daar ook aan houden), geen ar beidstijdverkorting zonder evenredig inleveren van loon, etc. Maar goed, vol gens de 18 kan 't wel als Joop den Uyl maar in de regering zit en deze 18 zijn per slot van rekening allen achten swaardige lieden die niet voor niets de titel „hooggeleerde" dragen. Juist omdat we hier met kenners te maken hebben is het interessant eens een aantal recente uitspraken van deze bekende socialisten in herinnering te roepen. Professor Cees de Galan, hoog leraar te Groningen, kroonlid van de SER en een van de auteurs van een rapport waarin een jaar geleden al voor ons allen een flinke minlijn werd aan bevolen, is een van de ondertekenaars van de annonce. De Galan riep onlangs voor de KRO-microfoon uit, dat het on zin was te beweren dat de laagste inko mens de komende jaren niet mee hoe ven te draaien in de matigingsmolen. De PvdA, die De Galan zo graag in de regering helpt, garandeert in hetzelfde programma dat hij als zo realistisch kenmerkt, de koopkracht voor alle mi nima. Èen van zijn collega's, de Leidse hoog leraar Victor Halberstadt, is mede schrijver van het hierboven genoemde matigingsrapport van de SER. Ook hij ondertekende het stemadvies voor Joop den Uyl. Halberstadt haalde in het ver leden meermaals de kolommen van dag- en weekbladen met zijn stelling dat de sociale uitkeringen niet meer kunnen worden gedragen zonder de werkgelegenheid op de tocht te zetten. En Halberstadt kan het als hoogleraar weten. Een andere Leidse hooggeleerde is Flip de Kam, bekend fiscalist, ex-PvdA-Ka- merlid en auteur van onder meer het geruchtmakende boekje „betalen is voor de domme". De Kam ondertekent de steunadvertentie voor Den Uyl met zijn 2,25 procent economische groei. De esterraad te*Le"a*VOlg OD brief Je het 1'i| tps^IIebrands horen ai 12 (ev<TERDAM De Pries- van l>et bisdom 3'|aar erdam wil dat de Ne- en ligmdse bisschoppen ka aanleiding van de eHnum yan wille- ir jaar. ds over functione- /an de kerk in Neder- om in een speciaal beraad bevoègdJzondere Synode en al- aovenwc/at daarop is gevolgd Bnd Paueens grondig doorne- I hfikan. A 2. men. Dit beraad zou, aldus de priesters van het bis dom, bij voorkeur onder een onafhankelijke ge spreksleiding moeten staan. Een dergelijk beraad vindt de priesterraad zinvoller dan wanneer de bisschoppen af zonderlijk blijven reageren in actuele kwesties en ontwikke lingen. Volgens de Priester raad zou dit, wanneer men op deze weg verder gaat, uit groeien tot een werkelijke verdeeldheid. Bij een gesprek als nu door de Priesterraad wordt voorgesteld kan in ieder geval worden nagegaan op welke punten men elkaar in ieder geval kan vinden. Kam tekent ook voor het volgende ci taat uit zijn meest recente boekje „Wie zal dat betalen": De PvdA bezuinigt het minst, maar de sociaal-democraten heb ben het zich gemakkelijk gemaakt door van alle partijen de hoogste economi sche groei in te boeken. Meer groei be tekent dat er meer te verdelen valt en dus ook dat er minder hoeft te worden bezuinigd. Dip hoge groei, waarop de PvdA mikt, ontmoet alom twijfel en scepsis, (einde citaat). Geen werk Het wordt eentonig, maar toch nog maar een paar voorbeelden. De Rotter damse econoom Wolfson, ook hoogle raar, staat ook achter Joop den Uyl. Hij verklaarde in het weekblad de Haagse Post van 14 februari. „Ik denk datje op korte termijn niet veel anders kunt doen dan de inkomens verlagen". De handhaving van de koopkracht voor de minima, die het PvdA-programma „Weerwerk" garandeert, noemt deze socialistische hoogleraar „een schijn-so- lidariteit, want op die manier maken we geen werk". Last but not least Hans van den Doel, Amsterdams economisch hoogleraar, oud-Tweede Kamerlid voor de Partij van de Arbeid. Ook hij laat er geen twijfel over bestaan: hij stemt straks ook nummer één van lijst één. Van koopkrachtgaranties die zijn partij geeft moet hij daarentegen niets heb ben. Al jaren roept Van den Doel dat we met z'n allen veel te veel consume ren en dat we drastisch moeten inleve ren. De minima die Den Uyl heilig heeft verklaard moeten volgens Van den Doel (in Elsevier) zeker vier pro cent terug en de lonen aan banden via een geleide loonpolitiek: zestien pro cent inleveren is wat Van den Doel voor het werkend deel van de Neder landers nodig acht en dat is heel wat meer dan waar Den Uyl het verkie zingspad mee opgegaan is. „De Nederlandse economie kan beter, veel beter!", luidde de kop boven de publiekelijk gepresenteerde overtuiging van de achttien socialistische hoogge leerden, maar of het met het uitvoeren van het PvdA-programma lukt mag je blijkens de vaste overtuiging van deze kenners ernstig betwijfelen. Het lijkt er veel op dat deze wetenschappers in hun verstrooidheid niet veel verder hebben gekeken dan hun neus lang is en ze na die over de economische groei een paar minstens zo wezenlijke paragrafen uit het programma van hun partij over het hoofd hebben gezien. Drastisch alternatief Tenminste twee socialistische hooglera ren hebben zich niet aan een stemad vies bezondigd. De namen van Van der Zwan en Driehuis prijken niet onder de advertentie. In de Haagse Post van vorige week bleek waarom. Om de Ne derlandse economie er weer bovenop te helpen hebben zij een plan ontworpen dat zij het „drastisch alternatief" heb ben genoemd. Zoals de naam al doet vermoeden liegt het er niet om. Kern van hun verhaal is (en daarmee zitten ze op dezelfde lijn als hun geestver wanten die zich wel voor Den Uyl uit spraken) dat een economische groei van 2,5 procent kan worden gehaald. Maar ook Van der Zwan en Driehuis hebben zo hun voorwaarden, en die staan haaks op de PvdA-voornemens. Beide economen zetten het mes in de sociale zekerheid op een manier die geen mens in Nederland tot nog toe heeft durven voorstellen. De WAO- AAW moet aan de kant en worden vervangen door een noodwet, omdat het aantal mensen dat hierop een be roep doet oprukt naar de miljoen. Via een verscherpte keuring en door ver borgen werklozen naar een lagere bij standsuitkering te verwijzen moet dit aantal beperkt worden. Verder willen beide hoogleraren de eerste dagen dat men ziek is niet meer uitbetalen, het ziektegeld drastisch verlagen, denken ze aan een fikse vermindering van het minimumloon en de uitkeringen voor schoolverlaters. Dat zou ook moeten ge beuren als men een partner heeft met een inkomen of uitkering. Den Uyl kan alleen maar blij zijn dat deze twee professoren hun naam niet hebben geleend voor zijn supportersad vertentie. Dat hij wetenschappers als hierboven geciteerd met zulke opvat* tingen over het sociaal-economisch be leid onder zijn kiezers heeft zitten moet hem al verlegen genoeg maken. De enige reactie van de PvdA-lijsttrekker op het plan van Driehuis en Van der Zwan luidde tot nog toe: „Het is de he ren in hun bol geslagen. Maar het houdt de discussie in de PvdA leven dig, zullen we maar zeggen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft in zijn vergadering van vrijdag een nieuwe rege ling vastgesteld voor het verlenen van rechtshulp, voorzover deze van overheidswe ge wordt betaald. Het gaat hier in de eerste plaats om, de organi satie van de bureaus voor rechtshulp in de 19 reaus zal bijstaan. De directe rechtshulpverle ning en de toevoeging van advocaten en andere rechtshulpverleners in en buiten proces wordt uitvoerig beschreven. Ook de financiële grenzen voor de verlening van kosteloze rechtshulp en de vaststelling van de tarieven voor de vergoeding aan de hulpver leners worden precies geregeld. De kwaliteit van de rechtshulp wordt onder meer bewaakt door de invoering van een speciale tuchtrecht- arrondissementen. Voorts wordt voorzien in spraak. Dit alles is vervat in een wetsontwerp, een college van advies en bijstand, dat zal advi- J seren over de uitvoering van de wet en de bu- sectie Harsten i kantoj inalaan treft pe J. M. vï wijk. tt Drie dagen voor de verkiezingen bereiken de verdachtmakingen aan het adres van de Partij van de Arbeid en Joop den Uyl een hoogtepunt. Een verdraaid interview in een Russisch blad wordt door de heer Van Agt gebruikt om Den Uyl onderuit te halen. Sinds wanneer gelooft de heer Van Agt Russische kranten? Eén van de roddelbladen bouwt een reeks van schandalige verdachtmakingen om het feit dat Den Uyl drie maal hals over kop door de regering van vakantie werd teruggehaald. Van links en rechts wordt het uiterste gedaan om u te laten geloven dat de PvdA de koopkracht van de laagste inkomens ook niet zou willen of kunnen handhaven. Dit alles heeft maar één doel: ervoor te zorgen dat de PvdA niet in de regering komt. En u weet wel wie daar belang bij hebben. De PvdA laat zich niet in de grond stampen. Zolang als zij bestaat is ze opgekomen voor gewane mensen en hun belangen, of het nu gaat om de inkomens of om de huren. U kunt op de PvdA rekenen, wat er ook beweerd is of wordt. Wij rekenen op uw steun. ARJEN BROEKHUIZEN Ï2ES.1&Z BESTE BEZUINIGING IN 3S.d'aVntl,,d,i."r£ GEZONDHEIDSZORG: gers en kaashandela ren, begon de Algeme ne Nederlandse Phar- maeeutische Studenten vereniging (ANPSV) in Dalfsen gisteren een congres over de kosten en de kwaliteit van ge neesmiddelen. Zo'n con gres vinden de pharma- ceuten zelf noodzake lijk, omdat de kosten van de gezondheidszorg in Nederand ruim 27 miljard gulden bedroe gen in 1980 en alleen al de geneesmiddelen daarvan 10 procent uit maakten, een aandeel dat voortdurend stijgt. De vraag die de phar- maceuten zichzelf voor leggen is of de kwali teit van de geneesmid delen wel evenredig is toegenomen met de kostenstijgingen, met andere woorden of de consument er wel ZO- gestemd. Het schijnt mij toe de alternatieve geneeswij- veel gezonder op is ge- dat de personele bezetting z®n. die tegen de verdruk worden. Zo nee, hoe van die eerste lijn op een 1 dan te bezuinigen? aantal punten duidelijk ver- betering behoeft, maar dat Dat er op de gezondheids- nog duidelijk ontbreekt het zorg bezuinigd moet wor- zicht op de uiteindelijke den staat als een paal boven vormgeving van die organi- water. Daar zijn ook alle satie. Ik denk dat het de king in groeien omdat de mensen er kennelijk be hoefte aan hebben". „Naar mijn mening kan het kostenniveau van de ge zondheidszorg in zijn alge meenheid omlaag, maar er hoe verschillen de me- de huidige AWBZ in die zin ten van onze manier van ningen. De nieuwe voorzit- aan te passen, dat de finan- leven en produceren, dat de ter van de Centrale Raad ciering van die eerstelijns gezondheidszorg pas echt voor de Volksgezondheid, gezondheidszorg integraal goedkoper kan worden als» J.P.M. Hendriks, droeg deze vanuit de AWBZ zou week in Bilthoven, waar hij nen plaatsvinden." het boek van prof. Munten- dam „Kijk, gezondheid" presenteerde, een oplossing Hagen, als staflid verbon- de slechte dingen die we aan. Hij zei: „Ik houd vol den aan de Hogere School zelf veroorzaken. Er moet dat wij eens af zullen moe- voor de Gezondheidszorg in preventief gewerkt worden, ten van de opvatting dat de Utrecht, gaf zijn rede de ti- want zoals het nu is, is de duurste vorm van hulpver- tel mee: „Is de gezondheids- gezondheidszorg in vele ge- lening ook altijd de beste is. zorg te duur?" Op die vraag vallen een kwestie van het Nog scherper durf ik het te antwoordt hij: „Daar kun je paard achter de wagen formuleren door te zeggen niet een-twee-drie ja of nee spannen, dat ik de hulp in de intra- op zeggen. Sommige onder- Als we het milieu verbete- murale sfeer, en ik doel delen van de gezondheids- daarbij natuurlijk op het zorg zijn duidelijk te duur, ziekenhuis, ook in het be- maar in andere onderdelen zondheidszorg nog flink lang van de patiënt pas wordt de vraag niet vol- verbeteren. Dat kan mis- aanvaardbaar acht indien doende gedekt door het schien betekenen dat we onomstotelijk vaststaat, dat aanbod, zodat daar zeker bijvoorbeeld te veel zieken- die hulp elders niet of niet niet van een te dure ge- huizen zullen hebben die zo goed verleend zal kun- zondheidszorg sprake is moeten worden gesloten, nen worden. Meer en wel- omdat er zelfs nog een uit- waardoor de werkgelegen- licht betere hulp dient te breiding te wachten staat. heid in gevaar komt. Maar worden verstrekt in de eer- De inkomens in de vrije be- ik vind niet dat je werk ste-lijnszorg. Men moet zich roepen in de gezondheids- moet gaan doen waar nie- dan echter afvragen of die zorg kunnen alleen al een mand naar vraagt. Als we eerste lijn voldoende is toe- besparing geven van één kunnen zorgen dat mensen gerust om in die behoefte te miljard gulden. Er zitten minder ziek worden, zorgen voorzien, maar ook of de daar te veel monopolisti- we ook dat er minder men- samenstellende delen - sche trekjes. Er mag echter sen in de WAO komen, dat huisarts, kruiswerk enz. - best nog wat geld naar de levert ook een besparing voldoende op elkaar zijn af- geestelijke gezondheidszorg, op". GERARD CRONE we die effecten in de hand kunnen houden. De ge- Een van de inleiders op dit zondheidszorg is nu nog congres, de econoom drs. H. steeds een lapmiddel voor ren, als we gezonder gaan leven, kunnen we op de ge-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9