Een monster als u mag niet na enkele jaren vrijkomen m Solidariteit waarschuwt voor nieuwe spanningen Nederlandse vissers steeds brutaler RECHTER BOREHAM: Kabinet Mitterrand telt dertig ministers Kamminga nieuwe VVD-voorzitter Eifi JNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 MEI 1981 PAGINA 7 )PIN( tij Paisley te 1 Vliet N.Z.| 'UBLIEK lubbelt ils de uit en elijk bekt tIJNSBUI 22 mei (AP) Bij teenteraadsverkiezin- Noordierland hebben standers van een har bij zowel katholeie- t protestanten grote 4733 A-i geboekt bijna alle stemmen wa- ®jteld kwam dominee Ian mruiksrefy de meest miiitante on. p' Noord-Ierse protestan- Jt bezit v| de bus. Zijn democrati- "nionistenpartij won 139 in totaal 526 te verde- :ls in de 26 gemeentera- Jermee verdubbelde de taar aantal zetels. Je andere kant won de 2.00 thgerichte Ierse onafhan- neidspartij, nauw ver- Notaris jmet IRA, die Britse 19304). Vekking uit Noord-Ier- wenst, 19 zetels terwijl militante onafhankelij- itionalisten goed waren 7ijf zetels. •estatiebevel en Italiaanse !^^jmetselaar In Rome is giste- en arrestatiebevel uit- irdigd tegen de groot- 5.000,- ter van de vrijmetse- stijl (oge „Propaganda due", ken met Gelli. En eveneens te ken p?a- medewerker Anto- daaron 'iezzer, ex-hoofd van de met ianse militaire inlich- ndienst SID. xgArrien verdacht van over- van art. 257 van het jM^^)ek van strafrecht; poli- ^^^^spionage door de krijgs- l. Gelli, die een hoofdrol I in het politieke en fi- ^i5 25 40eje schandaalt is uitgewe- het buitenland. In AljIjfjSfchandaal zijn de namen van 963 personen. ndeft tkken (der narcose a banden i onze parlementaire ctie) HAAG Er komt een re wet op de tandheel- ige inrichtingen, die iter toezicht op deze in- ingen mogelijk maakt. meer zullen er regels n gesteld voor de toe- van narcose bij de leling. De minister- leeft gisteren een wets- :rp van staatssecretaris -Smit (volksgezond- hierover vastgesteld, toelichting wordt gezegd, i een aantal tandheelkun- inrichtingen - die onder jhillende benamingen n - veelal onder leiding •ersonen wordt gewerkt, liet bevoegd zijn tot de fening van de tandheel- Daarnaast is er sprake in bedrijfsmatige exploi- gericht op het behalen •inst. Andere beweegre- om de huidige wet te ingen zijn onder meer het [rote schaal en zonder lak. soms ook op me- onverantwoorde wijze, idelen van patiënten on- ilgehele narcose, gebrek lazorg, te snelle en daar- onzorgvuldige behande- im de omzet te vergroten. rijf. markt Op )ing 3n dii Idelei rse toename llissementen rtaal it aaijvei healijk HAAG In het eerste rtaal van dit jaar zijn faillissementen uitge- ken. Dat is vijftig pro- Imeer dan in het eerste ,1 van 1980, toen 1109 ven failliet gingen, ilijkt uit cijfers van het ara al Bureau voor de jstiek. leneming van het aantal lementen zette zich voort {ril vorig jaar, een stijging procent. Per 100.000 in- bedroeg het aantal lementén in het eerste aal 11,7 tegen 7,9 in de- periode in 1980. Het ■11 besloten vennootschap- ■pat failliet werd verklaard Jming met 66 procent. INI 'standigenaftrek I' dt blijvend IIËI onze parlementaire l(E|ctie) 1 HAAG De zoge- Jide zelfstandigenaftrek L &fi¥e inkomstenbelasting, III kinds 1975 steeds een tij- karakter had, wordt komende jaar een per en te maatregel als het jement een wetsontwerp an vaarden, dat de mi- Taad daarover vrijdag t vastgesteld. de aftrek komen dan in lerking zelfstandigen, die dagen in hun onderne- werken met een winst in onzuiver inkomen teza- van minder dan 77.000 en. Afhankelijk van de te van winst/inkomen len wisselende bedragen het fiscale inkomen wor- afgetrokken. Ook is een ging aangebracht in de re- 'g van de fiscale oudedags- ve, omdat elementen uit luidige regeling daarvoor opgenomen in de zelfstan- haftrek. i (o.« Twee moeders van slachtoffers van de Yorkshire Ripper toonden zich duidelijk tevreden met het vonnis van de Londense rechter. Vervolg van voorpagina LONDEN „Dertig jaar is een lange tijd", zei rechter Boreham, terwijl hij de be klaagde Peter William Sutt- cliffe, beter bekend als de Yorkshire Ripper, diep in de ogen keek. „Maar u bent een ongewoon gevaarlijke man. De misdrijven, die u ge pleegd hebt, waren bijzon der brutale en lafhartige moorden. U bent jarenlang de terrorist van West-Yorks hire geweest. Een monster zoals u mag niet na enkele jaren alweer in vrijheid ge steld worden". Staande luisterde Suttcliffe naar het vonnis van rechter Boreham, zonder een" spier van zijn gezicht te vertrekken. Na de uitspraak keerde bij zich bruusk om en daalde tus sen vier cipiers de smalle trap af naar de cellen onder ge rechtszaal nummer 1 van de Londense Centrale Criminele Rechtbank, bijgenaamd Old Bailey, waarin zijn proces we kenlang de aandacht heeft ge trokken. Kort daarna viel be neden een zware deur dicht, hetgeen in de rechtzaal nog duidelijk te horen. De Ripper-jury, bestaande uit zes mannen en zes vrouwen, had urenlang beraad om tot een unanieme conclusie te ko men over de vraag: is Sutcliffe een gek of een monster? Toen ze daar vijf uur later nog niet in geslaagd waren, werden zij door rechter Boreham terug geroepen. „Als u niet tot een unaniem besluit kunt komen, ben ik bereid een uitspraak van tien tegen twee te accepte ren", zei hij. Hierna trok de jury zich op nieuw terug. Korte tijd later had de jury de gewenste uit spraak al bereikt. In de rechts zaal stelde rechter Boreham de jury-voorzitter voor elk van de dertien door Suttcliffe ge pleegde en toegeven moorden de vraag: Was het moord of doodslag?® PARIJS De nieuwe Franse president Francois Mitter rand heeft gisteren, op de tweede dag van zijn nieuwe func tie, het parlement ontbonden en een nieuw kabinet be noemd. Hoewel hij het kabinet heeft gepresenteerd als een overgangsregering die de verkiezingen voor het parlement in juni moet voorbereiden, heeft hij een voltallig kabinet benoemd van dertig ministers en twaalf staatssecretarissen. Een van de bekendste leden van het nieuwe kabinet is socialist Claude Cheysson, die de laatste jaren lid was van het Europese parlement. Cheysson is vooral bekend door zijn inspanning voor nauwere samenwerking tussen de EG en de ontwikkelingslan den. De 71-jarige veteraan Gaston Deferre, burgemeester van Marseille en fractieleider van de Socialistische Partij in de Na tionale Vergadering, is benoemd tot minister van binnenlandse zaken. Uit een gisteren gepubliceerde verklaring blijkt dat Mitterrand lichamelijk gezond is. Tevens wordt melding gemaakt van Mit- terrands bezittingen Kok kraakt plan voedingsbonden NIJVERDAt FNV-voor- zitter Wim KOk kraakt het plan van zijn eigen voe dingsbonden om een ar beidsloon inkomen in het le ven te roepen. Daarbij zou iedereen, of hij nu werkt of niet, hetzelfde basisinkomen krijgen. Mensen met een baan krijgen daar bovenop een toeslag, mensen zonder baan. Kok zei vanmorgen in Nijver- dal tijdens de „Twentedag" VAN de bouwbonden-FNV dat een arbeidsloos inkomen noch sociaal-economisch noch psychologisch een geloofwaar dige oplossing voor de proble men is. „Dat met een basisin komen het recht op werk juist beter gerealiseerd kan worden dan nu, is al even onaanneme lijk. Het verandert niets aan ons economisch stelsel en aan de verdeling van inkomens. Maar werk betekent veel méér dan een inkomen, aldus Kok. Hij pleitte nog eens krachtig voor een herziening van de loonstructuur in de bouw. „Ik ben blij dat ik in de voorste li nies mag staan van de prikac- ties, die de bouwbonden heb ben aangekondigd. Het lande lijk conflict dat dreigt over de arbeidsvoorwaarden van de werknemers in de bouw, is kenmerkend voor de algeme ne situatie", aldus de FNV- voorzitter. Beslag op video-films De Amsterdam se politie heeft bij een aantal winkels video banden in be slag genomen. De winkeliers worden verdacht van het verhuren en verkopen van illegaal op video band opgeno men speelfilms. Daarmee ontdui ken zij de wet op het auteursrecht. Opnieuw Israëlisch vliegtuig door SAM- raketten neergehaald BEIROET JERUZALEM Syrië heeft bekend ge maakt gisteren opnieuw twee Israëlische verken ningsvliegtuigen te hebben neergeschoten. Israël heeft het verlies van slechts één vliegtuig toegegeven. Sinds Syrië de Russische SAM-6 luchtafweerraketten in Libanon heeft opgesteld, nu 24 dagen geleden, zijn volgens Li banese veiligheidsfunctionaris sen twee Israëlische verken ningsvliegtuigen neergehaald. Intussen is de Amerikaanse bemiddelaar Philip Habib weer naar Libanon gereisd, om met president Sarkis te praten over de aanwezigheid van de raketten. Israël heeft zijn eisen inmiddels verhard. Het land wil dat Syrië niet al leen de raketten uit de Liba nese Bekaa-vallei terugtrekt, maar ook die van haar eigen grondgebied. Volgens presi dent Assad van Syrië komt deze eis neer op een oorlogs verklaring, die de vredesmis sie van Habib op dood spoor zet. In de Libanese hoofdstad Bei roet is weer hevig gevochten. Van welingelichte zijde wordt gemeld dat-het personeel van de Russische ambassade, die in een zwaar bestookt gebied ligt, het land verlaat WARSCHAU De onaf- spanningen. Zij verwijt de hankelijke Poolse vakbond Poolse machthebbers een Solidariteit heeft gisteren aantal gesloten overeenkora- gewaarschuwd voor nieuwe sten niet na te komen. De verklaring heeft betrek king op de vijf hongerstakers die protesteren tegen het feit dat er nog steeds mensen ge vangen zitten op politieke gronden. Een woordvoerder van de hongerstakers heeft la ten weten dat de actie zal voortduren totdat vijf leden van een als nationalistisch be schouwde organisatie zijn vrij gelaten. De waarschuwing heeft tevens betrekking op een aantal lokale acties, zoals de langzaam-aan actie van de Poolse brandweer. Een commissie van de Sejm, het Poolse parlement, bereidt een nieuwe wet op de censuur voor. Volgens het Poolse par tijblad Trybuna Ludu garan deert de nieuwe wet het grondwettelijke recht op vrije t meningsuiting en drukpers. 'De maatregels is een van de hervormingen die de Poolse regering bij de stakingen van afgelopen zomer heeft beloofd. Nieuw raadslid in Nieuwkoop NIEUWKOOP Mevrouw G.M. Slagmolen-Roumen zal de heer A.H. Post opvolgen als raadslid voor de Partij van de Arbeid. De heer Post kondigde on langs aan zijn raadswerk om zakelijke- en gezondheidsrede nen niet langer te kunnen voortzetten. Recordbedrag voor zelfportret Picasso New York Pablo Picas so's „Zelfportret: Yo Picas so" heeft donderdagavond op een veiling in New York 5j miljoen dollar opge bracht, het hoogste bedrag dat ooit voor een schilderij uit de twintigste eeuw is be taald. Het olieverfschilderij, gemaakt in 1901, was getaxeerd op an derhalf tot twee miljoen dol lar. Het zelfportret toont Pi casso en profil, gekleed in een wit hemd met rode das. Het werd aangekocht door een anonieme handelaar. Op de zelfde veiling bracht „twee le zende jonge meisjes" van de Franse schilder Auguste Re noir twee miljoen dollar op. ADVERTENTIE ??Tien jaar geleden werkte ik nog bij de VARA. Toen ben ik in de politiek gegaan. Dat is wel heel ander werk. Waar je voor vecht, dat is eigenlijk hetzelfde: versterking van progressief Nederland. En dat is ook de reden waarom we de VARA niet kunnen missen. Geen dag!?? Marcel van Dam. Lid Tweede Kamer PvdA. KIES OOK VOOR DE VARA O 035-711911 Steun de VARA Geef u op als lid voor f 10.- per jaar of als abonnee op de VARAGIDS voor f 11,50 per kwartaal. Mr. Korthals Altes (links) overhandigt de voorzittershamer van de VVD aan zijn opvolger Jan Kamminga. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Wij zullen het geleuter over behou dend, links, nieuw rechts, en progressief als etiketten uit de oude doos schouderophalend langs ons heen moeten laten gaan. Daartegenover reiken wij de hand aan wie bereid zijn samen te werken. Het moet nu maar eens uit zijn met het blijven benadrukken van verouderde politieke structuren en s tegenstellingen. Het is tijd voor een politieke vernieuwing". Met deze woorden aanvaardde de 34-jarige Groningse makelaar Jan Kamminga gisteravond het voorzitterschap van de VVD. Hij volgt in die hoedanigheid de Rotterdamse advokaat Korthals Altes op. Kamminga was al twee jaar vice-voor- zitter van de liberalen. In zijn afscheidsrede verdedigde de scheidende voorzitter hartstochtelijk het beleid van het ka binet Van Agt-Wiegel. Hij bestreed dat een kabinet van CDA, PvdA en D'66 waar na de verkiezingen grote kans op is, een breder maatschappelijk draagvlak zou hebben als de huidige CDA-VVD-combinatie. Schmidt en Reagan eens over meeste vraagstukken WASHINGTON De Amerikaanse president Ronald Rea gan heeft gisteren bij het vertrek van de Westduitse bonds kanselier Helmut Schmidt gezegd dat zij het eens zijn ge worden over de meeste vraagstukken. Schmidt heeft ver klaard ervan overtuigd te zijn dat Reagan serieus met de Sovjet-Unie wil onderhandelen over de beperking van de - 'kernwapens. Even voor Schmidts vertrek werd een gemeenschappelijke ver- klaring uitgegeven, waarin staat dat modernisering van de nu- cleaire wapens van essentieel belang is voor de veiligheid in West-Eurpa. Schmidt zal het komende weekeinde als eerste re geringsleider een officieel bezoek brengen aan de nieuwe Fran- se prresident, Francois Mitterrand. .Klein lek" in Belgische kerncentrale (van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Tijdens het op starten twee weken geleden van een van de twee kern centrales in het Belgische Doel, vlak bij de grens met Nederland, heeft een lekka ge van radio-actief water plaats gehad. Dit is pas gis teren bekend gemaakt. De directie van de kerncentra le, die wegens een onder houdsbeurt een aantal weken heeft stilgelegen, en de anti- kernenergiebeweging VAKS zijn het oneens over de om vang van de lekkage. Volgens de bedrijfsleiding gaat het om een beperkte ontsnapping van 7000 liter licht radioactief wa ter, maar de VAKS echter zegt te weten er zeker 300.000 liter in de kelders van de centrale is gestroomd, dat na zuivering fc in de Schelde zou zijn geloosd. Volgens het Belgische ministe- rie van arbeid, dat de zaak I heeft onderzocht, is het lek „binnen de normen gebleven is geen radioactiviteit in de Schelde is terechtgekomen". In Amerika is uit een kern- centrale in de staat Noord-Ala- barna ruim 16.250 liter radio- I actief koelwater ontsnapt. Vol- - gens een woordvoerder van de centrale is er bij het ongeluk geen straling vrijgekomenw aangezien het water is opge-:* vangen in een noodbassin. m WEST-DUITLAND: (Van onze correspondent Ami Van Vree) BONN De spectaculaire jacht op de Urker kotter „Li- manda" die woensdag twee Duitse visserijbeambten had gegijzeld en die, achtervolgd door negen boten van doua ne en waterpolitie, pas na zeven uur kon worden opge bracht, is het voorlopige hoogtepunt van een jaar lijks terugkerende en vol gens de Westduitse autoritei ten steeds brutaler worden de piraterij van Nederlandse vissers in de Noordduitse kustwateren. In de maanden april en mei trekt zeetong naar de kust om kuit te schieten. In verband daarmee is het binnen een zone van drie mijl verboden om te vissen, terwijl binnen een zone van twaalf mijl al leen mag worden gevist door schepen met een grootte van minder dan zeventig ton en een motor die niet sterker is dan driehonderd pk. Maar de Nederlandse vissers, die de tong tegen hoge prijzen in Bel gië en Frankrijk kunnen ver kopen, trekken zich van deze bepalingen weinig aan. Met hun zware kotters, gemiddeld zo'n 240 ton en een 15.000 pk- motor, werpen zij regelmatig hun netten in het verboden kustgebied uit. De schepen zijn in staat om zware kettingen over de zeebodem te slepen, waarmee de tong, die zich in het zand verbergt, opgejaagd en met een sleepnet gevangen wordt. Bovendien wordt daar door ook de flora en fauna van de zeebodem vernietigd. Vaak kunnen de piraten aan de kleine boten van de visse rijcontrole ontkomen; het is ook meermalen voorgekomen dat die gewoon door de kotters worden geramd. Het begint zelfs zo uit de hand te lopen dat minister Ertl van land bouw en visserij zijn Neder landse collega Braks deze week indirect heeft gedreigd om in de toekomst niet terug te schrikken voor het gebruik van geschut. Tot nu toe heb ben de talloze protesten van de visserij-instanties en van de Bondsregering tegen het ge drag van de Nederlanders wei nig uitgehaald. De vissers ne men zelfs een eventuele boete van maximaal tienduizende op de koop toe. De eigenaar van de „Liman- da" zal echter moeten bloeden: behalve de boete die hij krijgt opgelegd, verspeelt hij zijn vangst en de staalconstructie (samen zo'n 75.000 DM) terwijl Forse steun voor Engelse vissers (van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Braks (landbouw en visse rij) ziet de steun die de Brit se overheid voor een bedrag van 134,5 miljoen gulden aan de nationale visserij geeft, niet als een Britse po ging de eigen positie in het EG- visserijoverleg te ver stevigen. Dit blijkt uit een schrijven van de minister aan de kamercom missie voor visserij. In de EG zijn nationale maatregelen van deze aard verboden. De steun die de Britse regering dit jaar geeft is beduidend hoger dan in 1980. Toen was het bedrag 37,5 miljoen gulden. In een toelichting heeft de En gelse collega van Braks, Wal ker, gezegd dat de Britse rege ring via het geven van steun haar vastberadenheid tot uit drukking wil brengen om de Britse visserij ook in de toe komst een belangrijke bijdrage te laten leveren aan de natio nale economie. Bejaardenraad met zware stem van ouderen zelf DEN HAAG - Het kabinet wil de ouderenorganisaties een zware stem geven in de in te stellen voorlopige raad voor het bejaardenbeleid. Het derde deel van de maxi maal 21 zetels in die raad wordt dan ook toegewezen - aan het Centraal Orgaan Sa^ menwerkende Bonden van Ouderen om speciaal reker ning te kunnen houden met de wensen van de ouderen zelf. Een ontwerp-instellingsbesluit voor de raad is gisteren vast gesteld; het gaat thans voor commentaar naar verschillen de organen. De raad krijgt alsu hoofdtaak het adviseren van^ de minister van CRM als coör- dinerend minister voor het be-_^ jaardenbeleid. Alle ministers worden verplicht alle informal tie aan de raad te verschaffen die van belang is voor het be jaardenbeleid. ADVERTENTIE „t,e<9elW - taeSc* w*nfU*s ^1 "De RKPN komt terug In de Tweede Kamer" (enquête mei '81 Bureau Lagendijk voor AVRO) Int.: RKIil. Postbus 100. 2270 AC Voorburg. Giro: 2765269

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7