k [IMitf '«UK Vera en Gerco Jongejans: 650 km. stroomafwaarts naar Klondike Vlekkie wil gezelschap IZINGl m bultertlal garantie I DUUR GRACHT OEN bergplaat 000 - D/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 MEI 1981 PAGINA 5 Gerco en Vera Jongejans, Relnier Mulder en Jan Brand jes: klaar voor Klondike, een verlaten Dora- Bmtojlen kan best redelijk gek I "jpsir water zijn, op zwemmen I tr1 Ranoën- graag ook ïensen willen redden uit e branding, maar om nu en maand lang onder vaak arre en uitputtende Omstandigheden iroomversnellingen en leren te moeten trotseren, elf op zoek gaan naar een laar korreltjes goud, terwijl f thuis op een terrasje in de on had kunnen zitten, nou lan moet je toch wel een neer dan zuivere liefhebber jijn met een beetje tuur en figebouwde lef in de bast. let. kei- ets dergelijks gaat van 23 st open ^jli tot 25 augustus 5 [ebeuren met vier jonge mHak! Nederlanders, die als team Ie „Che cha quo Klondike Expeditie" gaan maken in |e noordwesthoek van J'", ga- Canada, in de buurt van rardein ^3Ska- ^iet zozeer behept 'amerT "et goudkoorts als wel iilet, 2 Pet de waterkoorts. Net zo met loen als de oude udzoekers die hun londike vonden in de :reek van de Yucon-rivier, jdens de goldrush bond "|Q0. Zelfde route volgen, ïtberingen lijden; week in, eek uit. En dan weer naar luis gaan om er, met de ipgedane ervaringen, te rertellen dat zo'n tocht ook [oor anderen een haalbare (aart is. 'e vier Klondike-trekkers, in Nederlandse iverlevingskampen grondig getraind voor het toekomstige avontuur, gaan heel ruig doen onder het ndiaanse motto: „Che cha juo"; wat dan zeggen wil: ,De nieuweling die naar hel boorden gaat". Een trachtig stukje particulier nitiatief, uitgevoerd door fera en Gerco Jongejans, teinier Mulder en Jan irandjes. Reinier is 27, 'rijgezel en leraar Nederlands in Harlingen; vrijgezel Jan Brandjes (29) lit Uitgeest (vanwege zijn eislust ook wel Reizende ïrand genoemd), is ^erkoopbevorderaar bij een \msterdamse uitgeverij; 3erco en Vera Jongejans beiden 26) zijn drie jaar [etrouwd, komen uit Vassenaar maar wonen in -eiden. De Jongejansen zijn ervente watersportmensen: Jerco (inkoper bij een laags technisch bedrijf) Voorberei dend kanoën in de kop van Overijssel, waar helaas niet in beren voorzien kon worden. staat vaak te instrueren langs de kant in het Wassenaarse Sportfondsenbad en Vera, die in Leiden apothekersassistente is, verkoopt er kaartjes en zwemt er geregeld. Bovendien is Gerco Jongejans, behalve een verwoed hobbycat zeiler, bestuurslid van de 50 jaar oude Wassenaarse Reddingsbrigade en, everials zijn vrouw, lid van de Wassenaarse Kustzeil veren iging. Zoiets kan niet kapot, zou je denken. Dat is waterproof. Zo gauw die twee water ruiken, zijn ze niet meer te houden. Inderdaad. Een paar jaar geleden lazen ze een stukje over IJsland met die warme, spuitende geisers en zo, maar zo'n tocht was toen nog te duur. Vera: „Maar volgend jaar is het zover, dan gaan we wel degelijk naar IJsland, met z'n warmwaterbronnen". Hij en zij van Jongejans kwamen vorig jaar wel in Zweden terecht, waar ze een fantastische kano happening meemaakten, met Jan Brandjes als bekwaam gids in Varmland. Het wilde zat er al in: ruig was het en het wordt steeds ruiger. Nu dan Canada en Alaska: kranig crossen door het goudwingebied. Ze zijn niet de eersten, maar ook niet de laatsten. Banjeren door de pittige oernatuur van een land dat niets en niemand ontziet. Zoals de oude goudzoekers deden: stroomafwaarts door het Yukon-gebied, naar het noorden; en nooit meer terug, dachten en zeiden de ouden. Over het water; een simpele manier om iets te bereiken. Gerco Jongejans: „Ons team stelt zich ten doel de beroemde Klondike goudzoekersroute te volgen. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. We zullen proberen de omstandigheden uit die tijd zo goed mogelijk na te bootsen. Met deze expeditie willen we ook aantonen, dat jonge Nederlanders nog steeds de zin voor ontdekking en avontuur bezitten. Daarom ook hopen we, na afloop van de expeditie, andere jonge mensen te motiveren tot het maken van dergelijke tochten. Natuurlijk beschikken we over moderne hulpmiddelen en we zullen regelmatig onderweg kunnen fourageren. Dat is uiteraard wel even anders dan tachtig jaar geleden, toen de fortuinzoekers op stap gingen met leeftocht voor een jaar: 500 kg. stukken spek, bijvoorbeeld, en Indianen-pannekoeken". De jongelui hebben een stevige werk-training achter de rug, met Pasen in het Overijsselse watergebied, en in de Biesbosch hebben ze een "overlevingskamp" meegemaakt om op alles zo goed mogelijk voorbereid te zijn. Eind juli gaat het pa^ echt goed gebeuren. Gerco: „We vliegen naar Canada met de Canadase maatschappij Ward Air, één van onze sponsors, zoals daar ook zijn kano- importeurs en tentenfabrikanten, camera- leveranciers en een firma in waterdichte truien". Het begint meteen fris van de lever met een vierdaagse voettocht de hele boel op de rug van Skagway, richting Whitehorse, door dicht bebost gebied met verscheidene bergpassen. Het laatste gedeelte met de goldrush-boemeltrein. Links de Rocky Mountains, rechts de Mackenzie Mountains, die het Yucon Territory begrenzen. Daar zijn de woedende elementen de mens nog de baas. Er volgt een veertiendaagse kanotocht, over stroomversnellingen en andere obstakels. Dan een dag of wat goudzoeken in het woeste Klondikegebied en tien dagen touren met een landrover door gedeeltes van Canada en Alaska. In Whitehorse worden twee Canadese kano's gehuurd. Niks te varen met de raderboot, die je daar wel ziet, maar pagaaien, peddelen, links en rechts met een spaan. Als echte nieuwelingen die naar het noorden gaan. Bij leven en welzijn. Stroomafwaarts, 650 kilometer ver weg, met die Canadese transportkano's in polyester uitvoering, en niet meer zoals „toen" met huiden en berkebast bespannen. Vera JONGE NEDERLANDSE EXPEDITIE BELUST OP DE ONTBERINGEN VAN DE OUDE GOUDZOEKERS trappelt al bijna van ongeduld: „Niets is fijner dan kamperen aan het water. Het is daar prachtig natuurschoon. Heerlijk, zo'n bivak en eerst wat hout kappen voor het vuur". Gerco: „Ja ja, maar kijk uit. Er zijn twee gevaren aan die tocht verbonden: bosbranden en beren, de zwarte en de grizzly. Beren en elanden ook. Nu zijn beren in de zomertijd bessen-eters, dus zullen we ons voedsel in de boom moeten hangen. En de zalm gaat ook trekken in augustus". Als het ergens erg mooi is, blijft de expeditie een dagje „hangen", want het is tenslotte vakantie, vindt Vera Jongejans. Met de twee kano's door de Five Finger Rapids, een samenstel van vijf woedende versnellingen. Gerco: „Door de rechtse daarvan moeten we langs. Dat is de buitenbocht. En niet omgaan. De meeste versnellingen hoor je trouwens aankomen". Onderweg wordt brood gebakken en er wordt gedroogd voedsel meegenomen. Nu en dan fourageren, maar zalm is lekker eten, zeker als ze boven een vuurtje even gerookt is". Per dag wordt ongeveer 50 km. afgelegd en de kanotocht zal twee rustdagen kennen, hoopt men. Afgezien van de luilekkerende beren, die net zo vervelend kunnen zijn als boswachters, zijn er onderweg nog de „ghosttowns", de spookstèden; verlaten nederzettingen uit de goldrush-periode. Vera: „De mensen zijn er weggetrokken, maar de schoolboeken liggen er nog op tafel in huizen die nu kleine museumpjes zijn. Ook staan er nog heel oude auto's verlaten en al in het bos" Zo gaat het op Dawson City aan. Rond de eeuwwisseling telde de stad, als El Dorado, ongeveer 100.000 inwoners; vandaag zijn het er nog maar een goeie 800... Als dat geen verlaten stad is, zou ik het niet meer weten. Ja, dat wordt dan Klondike voor Vera, Gerco, Jan en Reinier, die nu nog de Biesbosch in het achterhoofd hebben. Nieuwelingen in het noorden, 300 km. van de Poolcirkel vandaan, nog net even beneden de boomgrens. Vera Jongejans: „Echt goud zoeken gaan we ook. We krijgen er een claim voor een dag, in Dawson. Dat wordt „fortuin verzamelen" volgens de oude methode van „gold panning": met zeef en stromend water; we hebben dan ook een schep en vier goudpannen bij ons. Afgezien van de waterdichte rugzakken, de walkie-talkies, de bijlen en opvouwbare zaag, 200 meter lijn, EHBO-uitrusting en reisapotheek, de waterdichte drums, waterdichte foto-camera's, een filmcamera met „onderwaterhuis", geluidsapparatuur, de survival kit (aan de riem te dragen), de geïmpregneerde truien en waterdichte wandelschoenen". Water genoeg, maar bijkomen zit er nauwelijks in. Want dan wordt er de auto gehuurd (met reductie) om „de omgeving" te verkennen. Maar dan hebben die ondernemende vier wel iets meegemaakt in dat onmetelijke land, al is het op de kaart ook nog maar zo'n klein stukje. Terug naar Whitehorse, met de landrover, heel comfortabel, en terug naar Nederland. Kosten van de expeditie ca. 14.000 gulden, waarvan het leeuwendeel je zou net zo goed het berendeel kunnen zeggen bestemd is voor de vliegtickets. Gelukkig, dat er tegenwoordig „sponsors" bestaan. En die vier Klondikers maar reclame voor ze maken: midden op de Yucon-rivier, met die bessen-eters langs de kant en op de eilandjes. Voedsel meenemen voor meer dan twee dagen is niet geoorloofd. Wat dat betreft hebben de nieuwelingen met hun particulier initiatief minder in de melk te brokkelen dan de originele goudzoekers. Het zal je vakantie maar wezen. Maar weer wegtrekken doen ze allemaal, naar de vleespotten van Egypte, die voor Vera en Gerco omtrent Leiden te vinden zijn. Immers, als je ze nu al vraagt of ze er zouden willen blijven, daar aan de monding van de Klondike- rivier of in een knusse ghost-town, zeggen ze meteen: „Voor geen goud...!" Maar het is de geweldige kick van de hele onderneming die ze waarschijnlijk hun leven lang niet meer zullen vergeten. tie Is Ideaal feame- e voor f kln- v. LEIDEN Vlekkie, de naam van de hond van deze week is dan misschien al net zo weinig origineel als de af komst van het dier,, maar Vlekkie is een hond van een voudige afkomst en met weinig pretenties. Een glad- harige bastaard fox, wat in de volksmond zoveel wil be tekenen als dat zij een af stammeling is van het be kende vuilnisbakken ras. Haar naam is bepaald door de bruin/zwarte vlekken die haar witte beharing teke nen. Vlekkie is zeven jaar en heeft alle opstandigheid van de jeugd achter zich ge laten. Een rustig maar geenszins saai gezelschap voor iedere hondenliefheb ber van welke leeftijd dan ook. Vlekkie heeft eigenlijk maar één zwakke karaktertrek, zij is dol op mensen en kan niet te gen alleen zijn. Tot voor een maand maakte Vlekkie, tot al ler tevredenheid, deel uit van een gezin uit de omgeving van Leiden. Toen echter bleek dat de dochter des huizes aller gisch was voor dieren moesten alle aanwezige viervoeters tot grote spijt van de gehele fami lie het veld ruimen. Met de ca via werd Vlekkie naar het asyl gebracht waar ze nu bijna anderhalve maand op een nieuwe baas wacht. Dat deze zich tot op heden nog niet eld, Wekelijks verschijnt In de Leldse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat)* beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vols lagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14?17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. zoekers van het Leidse Diere- nasyl het beestje letterlijk en figuurlijk over het hoofd zien. Met haar beschaafde hoogte van nauwelijks 40 centimeter neemt zij immers een beschei den plaats in tussen de vele viervoeters die een veel rui mere omvang meten en daar door onmiddellijk in het oog springen. De goede eigenschappen van Vlekkie laten zich ruim op sommen. Ze is uiterst lief voor kinderen, een ideaal speelka meraadje. De kleintjes kunnen er zogezegd alles mee doen. Hoogstens de aanwezigheid van katten of poezen kan Vlekkie uit haar evenwicht brengen. Het gezelschap van soortgenoten zal zij daarente gen alleen maar op prijs stel len. Wanneer ze eenmaal ge wend is aan haar nieuwe om geving vertoont ze alle trek ken van een geduchte waak hond. Mogelijke indringers zal zij dan wel niet naar de keel vliegen maar met haar felle blafje zal ze in elk geval haar baas op de hoogte stellen van het mogelijk onverwachte be zoek. Op een flat wonen, le vert geen enkel probleem op en het gemak waarmee deze hond het autorijden ondergaat kan menig volwassenene zich aantrekken. Vlekkie stikt van de energie, is enerzijds een ontzettend lief en anderzijds een dartel en speels hondje. En dat maakt haar zowel voor een jong gezin als voor de al wat ouderen een ideale huisgenoot Loeki Loeki, onze poes van vorige week, vond reeds na enkele dagen een nieuw tehuis bij een ouder gezin in Leiderdorp. De belangstelling was zo groot dat de vele geïnteresseerden die er te laat bij waren maar een an dere poes of kater uit het asyl hebben genomen. En zo von den drie katten de afgelopen week een nieuwe baas.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5