Per motorfiets de wereld rond Zuinige auto's inAutotron „Onze veilingklokken wijzen nu vijf over twaalf aan" binnen de perken Tuijnmanwil andere opzet van registratie verkeersongelukken Van 10 grootste luchthavens zijn er 9 in Verenigde Staten Gepakt en gezakt op de fiets SAMEN i.AND EN "TUINBOUW/VERKEER Minister Tuljnman (Verkeer en Wa terstaat) wil begin 1983 een nieuwe manier van het registreren van ver keersongevallen. Het gaat daarbij vooral om de ongevallen alleen scha de aan voertuigen ontstaat en er geen gewonden of doden vallen. Tot nu toe zijn gevevens over deze ver keersongevallen nauwelijks in de re gistratie terug te vinden. Tuljnman wil nu dat dergelijke gege vens beschikbaar komen vla een sa menwerking met de verzekerings maatschappijen. Daardoor ontstaat een beter inzicht In de werkelijke ver keersonveiligheid in allerlei situaties, aldus de minister. De bewindsman heeft inmiddels voorstellen aan de verzekeringsmaatschappijen gedaan voor de verwerking van hun gege vens. Deze ondernemingen zullen daar nog op moeten reageren. Daar na wil de minister de verwerking van de gegevens bezien evenals de'kos ten die daaraan zijn verbonden. De minister meent dat de gegevens van de verzekeraars onontbeerlijk voor de opzet van een goed registra tiesysteem. De 37-Jarlge Engelsman Charles Batham, die in oktober 1975 uit Londen wegreed voor een wereldreis per motorfiets, heeft nu na zo'n vij- fenhalf jaar en ruim 170.000 kilometer Neder land bereikt. Batham maakt zijn spectaculiare trip, die naar hij verwacht over 2V4 Jaar In Au stralië zal eindigen, op een standaard Honda Goldwing. Na zijn aankomst in de VS heeft Batham Noord-Amerika doorkruist, en reed vervolgens via Mexico en Midden-Amerika naar Zuid-Ame- rika. Met zijn Honda Goldwing koos hij niet be paald de gemakkelijkste trajecten. In het woes te Andesgebergte bezocht hij de afgelegen ste den van de oude Inca's. Na de hitte ondervond hij in het uiterste zuiden de bittere kou van Vuurland, waar hij met zijn machine sneeuw- en ijsvlakten trotseerde om Kaap Hoorn te berei ken. Batham had inmiddels in metgezellin ge vonden in de charmante frangaise Veronlnque Piales (23). Een weekje meerijden opo de buddyseat door Mexico beviel haar zó goed dat ze haar baan opgaf om met Charles de we reld rond te trekken. Vanuit Argentinië reisde het duo samen met de Honda per vliegtuig naar Zuid-Afrika. De Hon da vlei de eer te beurt de eerste motorfiets te zijn die per passagiersvliegtuig de Oceaan overstak. Vanuit Zuid-Afrika ging het door het toen nog roerige Rhodesë naar Kenya. Daar namen Charles en Veronfque voorlopig af scheid van elkaar. De barre tocht door de Sa hara eiste alle beschikbare ruimte op voor ben zine, er was dus geen plaats meer voor een du opassagier. Het barre traject leverde voor de motor geen problemen op, ook niet voor de sinds Zuid-Afrika aangekoppelde aanhangwa gen. Als Batham Nederland verlaat, voegt in Parijs Veronique zich weer bij hem. Het duo zal dan met de motor vla Zuid-Europa en Klein- Azië aan het loodzware traject dwars door Azië naar Australië gaan ondernemen. De tocht is nu al rijp voor opname in het Gul- ness Book of Records, als de langste ooit op een motorfiets ondernomen. In het Autotron in Drunen wordt tot en met 20 september van dit jaar een ten toonstelling gehouden naar aanleiding van de wedstrijd „Denk mee aan het bouwen aan een zuinige auto". Naast de deskundigen is ook het publiek met meer dan honderd inzendlgen aan wezig. Hierdoor geeft de tentoonstelling een bijzonder brede kijk op wat er zoal is bedacht op het gebied van brapdstofbe- sparing. Inzendingen van automobielfa brieken een organisaties zoals ANWB, Bovag, Shell en TNO worden afgewisseld met vindingen van particulieren op het gebied van nieuwe motoren, wlndmoble- len, vormgeving, voorverbrandingska- mers etc. Ook de zuinigste auto ter we reld, een Mercerdes die 1 op 970 (I) rijdt is op de expositie aanwezig. Het Autotron is dinsdag t/m vrijdag geo pend van 10.00 tot 18.00 uur, zaterdag en zondag van 11.00 tot 18.00 uur. In de maanden juni, juli en augustus is het Au totron ook op maandag open. De zuinigste auto ter wereld: 970 kilo meter op 1 liter benzine. Gemeten naar het aantal passagiers dat ze jaarlijks verwerken bevinden van de tien grootste luchthavens ter wereld er zich negen in de Verenigde Staten en een in Europa (Heathrow). In het afgelopen jaar stond de luchthaven O'Hare bij Chigcago met 43,7 miljoen passagiers als vanouds aan de top. Als de aantallen passagiers van de twee grote Newyorkse lucht havens bij elkaar worden opgeteld 26,8 miljoen van John F. Kennedy en 17,5 miljoen van La Guardia kan New York bo gen op het drukste passagiersverkeer van het afgelopen jaar. Heathrow bij Londen is met 27,5 miljoen passagiers de enige niet-Amerikaanse luchthaven onder de tien grootste. Op een rijtje gezet naar aantal passagiers zijzijn de tien Chica- go-O'Hare 43,7 miljoen, Atlanta 40,2, Los Angeles 33, Londen- -Heathrow 27,5, New York-JFK 26,8, San Francisco 22,2, Dal las-Fort Worth 22, Denver 20,8, Miami 20,5 en New York-La Guardia 17,5 miljoen. Op de elfde plaats komt Frankfort (Rhein- -Main) met 16,9 miljoen passagiers. In 1980 werden op alle luchthavens ter wereld 890 miljoen pas sagiers geteld. Dat waren er 46 miljoen minder dan in het voor gaande jaar. Alleen in de Verenigde Staten bedroeg het aantal passagiers 596 miljoen. Voor al deze cijfers geldt dat passa giers meer dan één keer worden geteld, namelijk bij vertrek, bij aankomst en tussenlandingen. ZATERDAG 23 MEI 1981 PAGINA Voor het maken van grote fietstochten en voor een tie Is er een grote keus fietstassen. Vaak moet er heel wat den meegenomen, en dan zó dat de fietser er geen last heeft. Deskundigen hebben uitgerekend dat 45 kilo voor een toerfiets het maximum is, als daarbij de bagage en rechts gelijkmatig is verdeeld en de belastlngverhoudir vóór en achter resp. 1/3 en 2/3 is. Gaat de bagage alleen terop, dan is 25 kilo het maximum. Bij lichter gebouwde fietsen moet het gewicht aanzienlijk worden beperkt. Als mum-gewicht moiet dan worden gedacht aan 12 kilo en dan moet het gewicht gelijkmatig verdeeld worden. Heel informatie en goede tips over de vele soorten fiettassen, op gelet moet worden en hoe de tassen op een wijze te pakken, sl te vinden in het boekje „Goede raad fietstochten" verschenen in de serie „Fietsotheek". Na king van 6,40 op giro nr. 234567 van de Stichting Fietsl Amsterdam brengt de PTT het bij u thuis. In het boekje staan ook veel andere soorten tips voor het ken van een fietstocht of fietsvakantie het uizetten van welke kaarten en gidsen daarbij het best te gebruiken de overnachtingsplaatsen te plannen, welke voeding Is, pech onderweg verhelpen. Hoe allerlei soorten juiste wijze mee te nemen, is een heel belangrijk daarvan. Fraaie planten in huis en tuin worden steeds belangrijker voor de mensen. Waar vroeger de tuin in de allereerste plaats gebruikt werd voor de kweek van eigen levensmiddelen en alleen de rijke hereboer voor zijn kapitale boerderij zich de weelde van een bloementuin kon veroorloven, beginnen nu de groentetuinen bij huis sporadisch te worden. De echte liefhebberende groentekwe ker heeft nu meestal een volkstuin gehuurd omdat hij om het huis de voorkeur geeft aan bloemen, een gazon en wat heesters in plaats van aan strakke rijen worteltjes en malse spinaziebed- den. Die tuinen worden daarnaast steeds meer statussymbolen; fraaie heesters verschijnen achtereenvolgens in de tuinen van rijtjeshui zen omdat wat de buurman heeft ook maar in de eigen tuin moet gedijei Niet vi Niet veel anders gaat het met de planten binnenshuis. Het rijtje geraniums op de vensterbanken is al lang vervangen door imposante groen-eilanden op een opvallende en lichte plek in de kamer. Er worden lang niet alleen maar plantjes gekocht in hun eentje maar steeds vaker moet de bloemenman een fraaie plantenbak inrichten. De mogelijkheden daartoe zijn ook uitgebreid met de komst van veel meer variteiten uit tropische en subtropische landen die het in onze regelmatig verwarmde huiskamers uitstekend blijken te doen. Wat is in zo'n tijdsbeeld dan logischer dat de bloemist van wel eer met alleen een aardig assortiment snijbloemen in het seizoen en enkele tientallen vaste planten zich aanpast aan de ontwikkelingen en .zich als on- derhoudsvakman presenteert naast zijn simpele taak van plantenleveran- cler. Onder het motto „Plantplan brengt buiten binnen" hebben zich nu zestien bloemisten uit het hele land tot een soort coöperatie aaneen gesloten. Die coöperatie gaat zich nu inzetten voor een betere groenvoorziening. Daarbij hebben de bloemisten niet alleen de bedrijven waar tegenwoordig ook steeds vaker „kantoortuinen" worden ingericht op het oog maar zeker ook de particulier die het beu is ondanks de (naar zijn mening) goede verzorging steeds weer dure planten te zien weg kwijnen. De coöperatie wil meer doen dan al leen een standaardpot met standaard planten vullen. Er wordt bij de beplan ting van de huiskamerbakken en de plaatsing daarvan rekening gehouden met lichtval, persoonlijke smaak, de al aanwezige planten in huis, de looprich ting in een vertrek, het budget, het meubilair en alle andere omstandighe den die een rol spelen bij de inrichting van het huls. Bij het aanpakken van de groenvoor- Hydrocultuur ziening binnenshuis kan een keus ge- 1 maakt worden uit drie systemen. De aloude aarde-cultuur zoals grootmoeder die ook al kende, de hydro-cultuur en het water- geefsysteem. Over de laatste twee bestaan veel misverstanden. Daarom een korte uitleg. Bij hydro-cultuur staat de plant met zijn wortels in hardgebakken kieikorrels. De onderste centimeters reiken tot in het water waarin een voedingsmiddel. Door af en toe water en voedingsstof aan te vullen kunnen planten wet 5 tot 6 weken aan hun lot worden overgelaten. Dat scheelt enorm in de tijd die met de verzorging van de planten is gemoeid. Niet alle planten kunnen zo behandeld worden. Het watergeefsysteem Is een combinatie van de oude aarde-cultuur en het hydro-systeem. Hierbij groeien de wortels van de plant dwars door een filtermat. Die mat voorkomt dat de aarde uitspoelt en zorgt verder voor een goede vocht- en luchtverhouding. Een watermeter hoort bij beide systemen. Coöperatieleden zijn onder meer te vinden In Alkmaar, Amersfoort, Assen, Den Haag, Emmen, Enschede, Leeuwarden en Zutphen. Verhoging aardgasprijs voor glastuinbouw doodklap Charlet Batham en zijn Honda De verhoging van de aardgasprijs nu nog 24,9 cent per ku bieke meter, met ingang van 1 juli 1981 27,9 cent en op 1 december opklimmend naar 30,4 cent lijkt voor de 17.000 glastuinbouwbedrijven in Nederland, die direct en indirect werk bieden aan 70.000 mensen, het effect te hebben van eqn doodklap. De gemiddelde tuinder met een jaarlijks verbruik van 500.000 600.000 kubieke meters aardgas ziet zijn post verwarming in 1981 met zo'n dikke vijftig mille omhoog schieten. En dat be drag moet hij voorlopig uit zijn eigen portemonnee betalen. Maar daarin kun je tussen de dubbeltjes door inmiddels royaal de bodem zien. Want de tuinbouw blijft ondanks zijn hoogwaardige specialisatie een stuk open economie, waarbij de consument het laatste woord heeft. Als hij niet langer be reid is om een hogere prijs te betalen voor groenten, bloemen en planten, springen automatisch de veilingklokken op vijf over twaalf. Het systeem van de veilingklok, waarbij de hande laar bepaalt, welke prijs hij haalbaar acht voor een vlotte ver koop, garandeert weliswaar een optimale opbrengst voor dag- produkten. Maar als de afzet daarna stagneert, blijft ook de koopman wijselijk met zijn armen over elkaar wachten, totdat de veilingmeester zijn klok rond heeft gedraaid. „Een tuinder die de zaak rationeel bekijkt, is nu waarschijnlijk geneigd om te zeggen: Ik kap ermee", meent rozenkweker en WD-statenlid M.J. Varekamp, die als voorzitter van de gigan tische Coöperatieve Centrale Westlandse Sierteeltprodukten- veiling in Honselersdijk de miljoenen-belangen van zijn 2500 collega's behartigt. Op gezag van het Landbouw Economisch Instituut voegt hij daar aan toe: „De gemiddelde tuinder heeft een inkomen van 25 mille. Maar omdat in de meeste gevallen zijn vrouw of een zoon meewerkt, weet hij dat bedrag tot krap 36 mille op te schroeven. Tel uit je winst. En ook dat cijfer is In feite nog geflatteerd, want in de praktijk maakt het overgrote deel van de tuinders honderd gulden kosten voor een op brengst van negentig gulden. Dat betekent dus, dat hij momenteel inteert; de rek is er finaal uit. En lijdzaam zal hij moeten wachten, totdat het marktme chanisme de schok weer heeft verwerkt en de consument be reid is om prijzen te betalen, die zijn onkosten dekken". Rampzalig Toch is ook voorzitter Varekamp ervan overtuigd, dat de glas tuinbouw In Nederland deze rampzalige ontwikkeling zal over leven. „We boksen tegen een muur, waar we nog nleï over heen kunnen kijken", constateert hij. „We weten dus niet ze ker, of er daarachter voor ons nog een reëel stuk toekomst ligt. Maar toch hebben we het geloof, dat we ook nu kans zul len zien om uit het diepe dal te kruipen. In 1963 ontstond ër ook paniek, toen de marktsituatie rondom de groenten lange tijd uiterst precair was. Toch konden we ook dat gevaar tijdig bezweren. Paniek lost trouwens niets op. Daarmee gooien we alleen onze eigen glazen In. Daar is trouwens geen enkele reden voor, want Nederland blijft ondanks tegenslagen zijn volstrekt unie ke plaats in de glastuinbouw behouden. In heel Europa be draagt de omzet in bloemen en planten 10 miljard gulden. En van dat bedrag is 2 miljard grensoverschrijdend. Van die 2 miljard neemt Nederland In zijn eentje 1,5 miljard voor zijn re kening. Met andere woorden: driekwart van de export van bloemen en planten in Europa komt uit ons land. En wereld wijd exporteert Nederland voor een bedrag van drie miljard gulden aan bloemen en planten. Dat zijn indrukwekkende cijfers, die overduidelijk maken, hoe belangrijk onze bedrijfstak voor de nationale economie Is. Ne derland is al jaren het Wereld Handelscentrum voor bloemen en planten. En niet voor niets worden wij de Japanners van de Bloemisterij genoemd. Wij kunnen momenteel een „laar-rond- CCWS-voorzitter M.J. Varekamp: „Onze veilingklokken •taan momenteel op vijf over twaalf". produkt" garanderen en dat kan geen enkel ander land ons nazeggen. Daarom zou het een ramp zijn, als onze glastuinders door ge brek aan liquide middelen gedwongen zouden worden om 's winters hun teeltschema los te laten en voortaan alles te concentreren op de maanden, waarin zij in hun warenhuizen niet of nauwelijks behoeven te stoken. Als dat zou gebeuren krijg je een heilloze opeenhoping van produkten in bepaalde perioden. En dat zal onafwendbaar tot gevolg hebben, dat de Nederlandse glastuinbouw zich uit de markt prijst". Wurggreep Om aan deze wurggreep te kunnen ontkomen moet er voorzitter Varekamp een nieuw Marshallplan voor de bouw komen. „De rentevoet is momenteel schrikbare en de liquiditeit van de meeste bedrijven is even laag", stelt hij yast, „daarom zijn we ook blij met het renprogramma van de regering, dat tuinders, die sparende maatregelen nemen, een subsidie geeft van per kubieke meter genormeerd glasbedrijf. Daardoor nu in versneld tempo onmisbare voorzieningen worden fen: dubbele beglazing, schermdoeken, nieuwe mingssystemen. Ook worden intensief de mogelijkheden bestudeerd om Westland te laten profiteren van de enorme hoeveelhe restwarmte, die nu in het industriegebied aan de overkant de Nieuwe Waterweg ongebruikt blijven. Misschien kan de warmte in de aarde onder het Westland op den duur ui komst bieden. Maar de problemen, die bij de winning daarva ontstaan, zijn voorlopig onoplosbaar. In die luchtstroom m een temperatuur van 90 tot 100 graden bevinden zich namelij ook agressieve stoffen logen, zuren en zouten die pote tiële vijanden zijn van de glastuinbouw. Kernenergie Ook de kernenergie kan in de toekomst misschien een bijdr ge leveren tot de oplossing van het verwarmingsprobleem. D Westlander reageert gelukkig vrij nuchter op de nieuwe situ ties en gaat er van uit, dat de menselijke geest in staat is o elke materie te leren beheersen. Maar om zover te komen z je er toch eerst mee moeten werken. Kernenergie is in 1981 een concreet gegeven. De vraag blij echter, of de voordelen opwegen tegen de nadelen. Als je b sluit om het te gaan gebruiken, zit je meteen met het leven grote probleem, waar je het afval laat. Dat kun je niet straff loos in de zee blijven dumpen. Opbergen in enorme zoutk gels kan misschien een tijdelijke oplossing bieden. En daarn is de techniek waarschijnlijk al zover gevorderd, dat we d ballast van de reactoren naar de zon kunnen schieten, die z één brok kernenergie is". Strategisch „We komen hoe dan ook uit deze nieuwe impasse", mee ook Ir. H. de Boon, die sinds één jaar directeur is van de Ho selersdijkse CCWS, die met een jaaromzet van 700 miljo gulden na Aalsmeer de op één na grootste bloemen- en plan- tenveiling van Nederland is. Voor zijn optimisme pleit de strategische ligging van het Ne derlandse glastuinbouwareaal, dat 8700 hectaren omvat „Binnen een straal van 600 kilometers", zegt hij, „woont drie kwart van de Europese bevolking. Dat is een achterland waaf voor de komende jaren nog voldoende groei in zit. Wij van onze kant zullen alle zeilen moeten bijzetten om de kwaliteit1 en de verscheidenheid van onze produkten te verbeteren nieuwe markten aan te boren en het verbruik van onze pr dukten te bevorderen. Onontbeerlijk daarbij is een intensiev samenwerking met buitenlandse organisaties. Een voorbeeld: op dit moment wordt 12 procent van de blo menaanvoer via supermarkten verkocht. Voor groenten is d 55 60 procent. In die richting zijn er voor ons dus nog reël groeimogelijkheden". Credo Het credo van Ir. De Boon is kort en duidelijk: „Waar je rot vast in gelooft, dat kun je ook bereiken. Wij marcheren m onze glastuinbouw mee in het voorste gelid. En daarom zij we om de drommel niet bang voor de toekomst. Als het hier het Westland niet lukt om de energieproblemen op te losse lukt het nergens in Nederland". LEO THURING

Leidse Courant | 1981 | | pagina 20