,Leidse Woning stichting levert wanprestatie lijna .1600 woningen leeg in Leiden sg/ix C mus-Minus i Kickri lek finale FNV hekelt economisch beleid gemeente Leiden VOI ÏGINMEI LEKKAGES ALLEEN MAAR ERGER GEWORDEN aTJARETFESTIVAL NIET ï£B£EENGAGEERD Q - *5? Wethouder Waal stelt verkeersprocessor in werking IN JAARVERSLAG OVER 1980 LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 MEI 1981 PAGINA 3 :°Erleaene Morde, tv-* sche Famlllij J.45 Inform 20.15 Dlskij progr. 21.45 22.30 t vermeldt en de werke- voor bewoning, in sommige gevallen omdat ze dat mim 280 woningen momenteel meer dan gerenoveerd worden. De totale leegstand in '81 een jaar leegstaan. I Volgens een telling van het bo- het atistiek van de gemeente Leiden lijke i er in Leiden op 1 mei 1572 wonin- is ten opzichte van 1 mei 1974 met 37% toege- Deze cijfers zijn afkomstig uit het nomen. Vanaf '76 tot '80 schommelde het aan- Het grootste aantal woningen stond leeg in het egister. Door een aantal admini- Van de 1572 leegstaande woningen zijn er 228 tal leegstaande woningen tussen de 1100 en Kooidistrict (waaronder het Waardeiland). regelingen is het mogelijk dat er woningen sinds de oplevering nimmer be- 1200. In '80 en '81 steeg het aantal daarintegen Daarop volgt de Binnenstad-Noord en het chil bestaat tussen de leegstand die woond geweest 301 huizen zijn ongeschikt tot respectievelijk 1381 en 1572. Opmerkelijk is Morsdistrict 19.00 JouC Akt. 21.2T Fllegem Volkers: „En dit Is maar één van de vochtplekken..." LEIDEN „Wegens wanprestatie, vriend jespolitiek en zakkenvullerij door een amb tenaar van de Leidse Woningstichting (LWS) ernstige lekkage. Vrij toegang voor publiek plus commentaar van bewoners." Een bord met dit opschrift hangt aan de deur van het pand Levendaal 63a. Het bord blijkt te zijn opgehangen door de huurder van het pand de heer Volkers. Wanneer een dergelijke beschuldiging op een zo'n opvallende manier geuit wordt, moet er toch echt iets aan de hand zijn. Dat is ook het geval volgens de heer Volkers: „We hebben al jarenlang met lekkages te kampen. De eigenaar van het pand, de LWS, is zeker al vijftien keer langs geweest, maar de ellende is intussen al leen maar erger geworden." Het begon een paar jaar geleden. Volkers weet niet precies meer wanneer, maar zes jaar moet een aardige schatting zijn. Er deed zich een lek kage voor bij de schoorsteen in de kamer. De LWS gebeld. Dat leverde bezoek op van een paar heren, die tot de conclusie kwamen dat ge breken aan het metselwerk van schoorsteen de lekkage veroorzaakten. De schoorsteen werd gevoegd. Een volgende regenbui toonde, dat het weinig geholpen had. „We bleven maar bellen, maar we werden er niet wijzer van", zegt Vol kers. „Ze deden zo nu en dan wel wat, maar het hielp niet Ze hebben de schoorsteen afgebro- ken en een nieuwe gebouwd. Ze zijn op het dak geweest met emmertjes om alles dicht te sme ren. Ook zonder resultaat." Een paar jaar geleden leek het probleem uit de wereld. De LWS kwam met het aanbod om een nieuw dak te bouwen. Zo gezegd, zo gedaan. Helaas is deze constructie volgens Volkers ook niet feilloos. Integendeel. „Toen het oude dak er lag had ik één lekkage. Nu ligt er een nieuw dak en heb ik vijf lekkages. Ik word er dood ziek van." Volkers loopt door woning en toont de vochtplekken in de kamers. Sommige plek ken hebben de afmeting van bijna een vierkan te meter. Volkers windt zich op: „Ze laten je gewoon stikken. De opzichter van de LWS wam zo nu en dan kijken en anderen ook. Ik weet niet wie ik allemaal in huis heb gehad. Ze zeggen dat het erg is en dat ze binnenkort te rugkomen. Ze hebben zelfs gezegd, dat ze drie keer voor niets zijn geweest, terwijl ik de hele dag thuis was. Een briefje in de bus gooien kan er ook niet af. Ik heb dat bord aan de deur ge hangen, omdat ze elkaar de hand boven het hoofd houden. De één of andere aannemer kan er geld aan verdienen geld van de gemeen schap maar er verbetert niets. Het kost mij alleen maar geld, want ik blijf maar verven." De verantwoordelijke opzichter van de LWS wil geen commentaar geven: „Dit is een zaak tussen huurder en verhuurder. Ik ga niet via een krant hierover praten. De heer Volkers stelt de zaak zeer eenzijdig voor." Kijkhuis ln het KJJkhuls aan de Vrmtwenkerkkoontraat staan drie films met in de hoofdrol Michel Piceoli op het programma. Maandag 25 mei „Tbemroc" ran Clande Faralde. De film beschrijft het leven van een arbeider. die genoeg van zijn onmenselijk bestaan heeft en amok maakt Donderdag 28 mei „Touche pas i la Fem me Blanche" van Marco Fcrreri. De film is een vrijdag 29 en zaterdag 30 mei staat „The price of survi val" op bet programma. De film speelt Ln Amerika en gaat over een ontslagen manager, die uit wraak rijt rd. De films beginnen elke dag om kwa Braderie Na het succes van de braderie van vorig jaar wordt er ook 'dit jaar zaterdag 23 mei een braderie gehouden op de Lage Rijndijk in Leiden. Behalve een gezellige braderie zullen er ook stands zijn van het wijkcentrum, waarbij veel infor matie over wat er zoal in de buurt gedaan wordt. Ook zijn de verenigingen uit de Kooi op de braderie aanwezig en voor de kinderen zijn er zelfs kermisattracties. Uiteraard zorgen de winkeliers voor lage prijzen. De Lage Rijndijk zal gedurende de braderie zijn afgesloten voor verkeer. Voorlichingsa vond De Vrouwenvereniging N.C.V.B./K.V.G. afdeling Me ren wijk houdt maandag 25 mei een voorlichtings bijeenkomst over bet produktschap voor pluimvee en eieren. De bijeenkomst wordt gehouden in het kerke lijk centrum „De Regenboog" in de Meren wijk. De bij eenkomst begint om acbt uur. Programma Filmhuis Op het programma van het Filmbuis van het Leids Vrije- tijds Centrum aan de Breestraat 66 staat voor morgen en overmorgen om elf uur een klassieke film van Hitchcock. Dinsdag 26 mei om acht uur en om kwart over tien wordt in de serie oyer het thema School de film Ole Dole Doft van Jan Troell gedraaid over een onderwijzer die kapot gaat aan zijn denkbeelden over de maatschappij. Woensdag 27 mei om acht uur en kwart over tien draait in het Film huis „Highschool" van Frederic Wiseman. Deze film geeft een zienswijze op de manier waarop de Amerikaanse school levendige tieners deformeert tot 40-jarige geestelijke castraten. „De Heilige Vlam9 Toneelvereniging „Tot Ieders Genoegen" geeft maan dag 25 mei éen voorstelling van het toneelspel „De Heilige Ham", dat is geschreven geschreven door W. Somerset Maugham. Het stuk wordt gespeeld in de Leidse Schouwburg en begint om kwart over acbt Maurice Tabret is in bet stuk ten gevolge van een on geval voor altijd aan een rolstoel gekluisterd. Hij is volledig afhankelijk van andere mensen, zoals zijn verpleegster, zuster Wayland. Door de wijze waarop bij zijn lot draagt, dwingt bij bij zijn naaste familiele den en een ieder die bem kent bewondering en respect af. Tabret wordt dan ook door iedereen in zijn directe omgeving op banden gedragen. Er komen echter onge kende emoties en spanningen los, als zijn vrouw Stella door zuster Wayland rechtstreeks wordt beschuldigd. Têlefonisch bespreken is mogelijk via de nummers 141141 en 141200. resp. vijftig w. muz. 23.1J 00 Nw». .03 (S) Pop I (Van 12.301 Tlpparado. Top 40. MlddelMuvM 9.35 (S) Vil 1. VOO 11.04 miljoenen. EO 15.00 (S) M Rusatoche vo 6 VooroordoW De uitslag van de voorronde van het derde Leid- (tfestival gisteravond op Augnstinus liet lang op ef" Hi aangepak jeugdpjj de ;ld voor de tippe in de hai ids voo de Jury, bestaan- Ier Harst, Ma ten. Kwart voor één was het Kroes, Koos Zwart, Hanny van der Molen, Marc van de Velden en Jacqueline Kley zware discussie htm beslissing bekend maakte: Niets, Cees Verborg en Cabaredband eruit, Felix r Wauw Group, Pius-Minus en Kick'n lek In de H* ende zaterdag in de Schouwburg. maties kregen gisteren ieder een half uur om zich te Er werd opgetreden in de mensa en op de theezolder, on de optredens life zien of via video-monitoren. Dat een beetje mis toe een camera niet bleek te werken, maar w lmd. Ke wat die kan de wel d iscussie ar wille] ?n onget zin itiek. He Hi ïze volk! was bi. men en le pressi ndelijk kwam alles op zijn pootjes terecht v y overheerste unaniem de indruk Iruk dat alle groepen sëngageerd waren dan verwacht was. De hot-items el genoemd, maar de uitwerking ervan liet te wensen n had de klok wel horen luiden, maar de kritische kle- èvonden" zei jury-voorzitter Rolf Kroes. De muziek en was veel beter verzorgd. Er zat een goed heden- I Dent in, zodat de klassieke tingel-tangel piano gisteren j^rd werd.Je zou misschien beter kunnen spreken van ;t ater dan van cabaret", merkte één van de jury-leden de verliezende groepen kreeg van de jury een tame- lilleerd rapport; de winnende moeten op zaterdag 'anisator Harry Kies was door de uitslag tamelijk jn keuze gebaseerd op wat hij bij de eerste voorselectie i, zou heel anders zijn uitgevallen. „Zo zie je dat de met het publiek, de prestaties van een groep geheel 'eranderen." Een extra-stimulans om zaterdag te ko- n, omdat er nog van alles kan gebeuren. De belang stelen was voor de organisatoren iets aan de ïlaats van de verwachte tweehondervijftig :n er een kleine tweehonderd kijkers. DER PLANK Wethouder. C. Waal van ruimtelijke orde ning en verkeerszaken stelde gistermid dag op het stadsbouwhuls de Inmiddels berucht en beroemde verkeersprocessor In werking. De wethouder deed dit door een code In de computer In te voeren waarna de verkeerslichten op het kruis punt Pellkaanstraat/Langegracht in wer king traden. De bedoeling Is dat de pro cessor, rekening houdend met de drukte op de wegen, de verkeerslichten In Lel den op elkaar afstemt Hierdoor wordt een betere doorstroming mogelijk ge maakt Bovendien kan met deze proces sor sneller Ingegrepen worden wanneer er ergens In Lelden In het verkeer Iets fout dreigt te gaan. „Het afgelopen Jaar heb Ik op alle klachten over lange wacht tijden bij de stoplichten geantwoord: „Wacht maar, als wé de processor een maal hebben, wordt alles beter". Nu de processor er Is, zal Ik moeten wijzen op de kinderziektes die met de aanlultlng van dit apparaat zullen optreden", aldus de wethouder gekscherend. In de afgelo pen maanden zijn reeds twee Installaties op de processor aangesloten. Het Is be doeling dat over anderhalf Jaar alle ver keerslichten aangesloten zullen zijn. Het gehele project kost zo'n 8 ton. De appa ratuur Is vanuit het stadsbouwhuls en vanuit het politiebureau te bedienen. BURGERLIJKE STAND Omkeutom dv. A. Abed en Khadiia; Pieter Gerrit Marenk rv. H. van Wiet en M. A. C. Vletter; Jour- dain Joachim Abednego xv. J. A. O. MatahaUimtial en EL Y. Tlcoalu; Eli sabeth Hendriks dv. J. Haasnoot en BI J. Hogewoning; Michael Patrick tv. G. Star en C. van Hembergen; Michel rv. J. A. BI Hartevelt en H. A. van den Berg; Sandra dv. J. A. M. Hartevelt en H. A. van den Berg; Mi chael xv. K. Jie en A. BL BL C. Boog; Irlth dv. L. Levie en B. Jungman; Alexander Jeroen rv. A. Hoorn en M. J. Paauw, Maurits Relndert rv. F. van Lelyveld en A. Hillel van Her- txfeld; Janneke Sophia dv. A. B. Voa en L J. den Haas; Eric r.v. P. BL Kor- bee en C. B. Salman; Ronald rv. R. BL H. Laken en L. A. Jansen; Vanes sa Sabine dv. H. A. Jorisaen en K_ L van der Meer, Peter rv. C. J. van Maanen en M. S. Calkhoven; Bertina dv. G. Haasnoot en A. Harrison; Femke dv. W. J. W. Wallaart e BL Overleden: S. van Es, geb. 15-9-1904 vrL echtg. van D. Holswilder, W. H. Doest, geb. 30-7-1902 man; J. Petera, Sb. 11-10-1921 man; A. Hoek. geb. -11-1917 vri. echtg. van W Schaap; A. H. Beukers, geb.. 11-4-1923 vri.; 5, de Ronde, geb. 15-3-1900 vri.; C. Hak ker, Heb. 21-11-1900 vri. geh. gew. met H. J. Eradus; S. Hamer ling, geb. 0-3-1888 man; H. Bouwmeester, geb. 2-1-1898 man; G. BL Hoogervont, 25-3-1920 vri. echtg. van J. >f; P. Mariens, geb 14-3-1914 geb. 12-1-1893 vri. geh. gew van der Spek; J. L. van der Woude, geb. 25-7-1940 man; P. A. Schouls, gab. 11-7-1909 man; C. Provily, geb 27-0-1910 man; C. Kuijt, geb 25-6- 1907 man; N. Schild, geb. 6-3-1911 LEIDEN De FNV, afdeling Leiden, uit in haar Jaarverslag over 1980 vooral kritiek op het economische beleid van de gemeente Leiden. De FNV stelt in haar jaarverslag dat er in een gemeente, waar de werkloos heid toenam, van 3217 aan het begin van 1980 tot 4364 aan het einde van dat jaar, de bestrijding van de werkloosheid de hoogste prioritei zou moeten hebben. De federatie somt het vertrek van een aantal bedrijve vliet-We ipinnerij N.V. en binnenkort wellicht Adler, hetgeen op, zoals Backer en Co, Vandervliet-Wer» nink, Arnoldus, de Leidsche Wolsp een gevoelige klap voor de werkgelegenheid in de gemeente heeft betekend. In het jaar verslag kraakt de FNV het door de gemeen te gemaakte „Ontwerp Economisch Beleids- Slan" (EJLP.) dat zou moeten inspelen op e groter wordende werkloosheid. Zij stelt dat voor het EBJ». gebruik is gemaakt van verouderd cijfermateriaal (van 1971 tot 1976) en dat de situatie Juist vooral de laat ste jaren drastisch is gewijzigd. Als belangrijkste kritiek op het gemeentelijke plan stelt de FNV, dat de gemeente veel te wei nig uitgaat van het aanbod aan werklozen in de gemeente. In het E.B.P. wil de gemeente kanto ren aantrekken als mogelijke werkverschaffer, maar de FNV stelt dat er juist erg weinig kan toorpersoneel werkloos is. De meeste werklozen zijn volgens de FNV handarbeiders, bouwvak kers, ongeschoolden en jonge werkzoekenden met een lagere technische opleiding. De FNV vindt dat er meer voor de werkloosheid wordt gedaan als er een aktief beleid zou komen, dat ervoor zorgt dat er bedrijven naar'Leiden ko men. De bouw van kantoren ziet de FNV niet zo zitten omdat er nu reeds veel kantoorruimte leegstaat en dat het slechts werknemers van buiten Leiden zal aantrekken die weer een be roep op het Leidse woningbestand zullen doen. Een voorstel van de gemeente om in Leiden opleidingen te starten, die aansluiten op de eventuele toekomstige kantoorbehoefte, wijst de FNV van de hand. Uit allerlei sociale onder zoekingen zou zijn gebleken dat het in Leiden bii velen de gewoonte is om zo vroeg mogelijk zelfstandig te worden en het eigen loon te ver dienen om de vader in het gezin te ontlasten. De FNV denkt daarom, dat er van de genoem de kantooropleidingen toch geen gebruik zal worden gemaakt door de Leidse bevolking, maar eerder studenten van buitenaf zal aan trekken die dan weer een beroep doen op, het toch al abominabele, kamerbestand. De FNV vindt een stimulering van de industrie in en om Leiden daarom het belangrijkste strijdpunt Zij wijst op de noodzaak om uitbreiding van on middellijk uitgeefbare industrieterreinen. Ver der vindt de federatie dat de gemeente het de industrie zo aantrekkelijk mogelijk moet ma ken en allerlei heffingen achterwege moet la ten. Ook de ambtelijke molen, die moet worden gestart als een bedrijf zich wil vestigen, moet sneller en efficiënter werken, waardoor het voor een bedrijf aantrekkelijker kan worden zich in Leiden te vestigen. Ook vindt de FNV dat de kleine bedrijfjes in de woonwijken gehandhaafd moeten blijven, mits ze aan zekere millieu-eisen voldoen. Vaak wordt het volgens de FNV voor zo'n bedrijfje te duur om te verhuizen. Sluiting is dan vaak de enige oplossing. Volgens de FNV maken deze kleine bedrijfjes, die niet meer dan tien mensen in dienst hebben, maar liefst 35 procent van de totale werkgelegenheid uit Zij vindt dat de ge meente deze onderneminkjes moet steunen, wanneer zij na een renovatie in financiële ademnood zijn gekomen. Een sector die eveneens voor zo'n 30 procent verantwoordelijk is voor de Leidse werkgele-1 genheid, is de kleine middenstand en de detail handel. Ook in deze sector hoteert de FNV een teruggang van de werkgelegenheid. De federa tie stelt dat steeds meer winkels worden ver dreven door dienstverlenende instellingen, zoals uitzendbureaus, en dat het daardoor voor de resterende winkeliers steeds moelijker wordt De FNV wil dat de gemeente deze ont wikkeling een halt toeroept het stadscentrum aantrekkelijker maakt en het goederenaanbod ln kwaliteit verhoogd wordt om zodoende de regiofunctie te behouden en dat er uiteraard komen. Verder vindt de FNV ook een verbetering van het openbaar vervoer van belang voor de aantrekkelijkheid van het winkelcentrum. naar het effect op de werkloosheid wanneer er meer deeltijdbanen zouden komen. De federa tie stelt voor dat de gemeente als „trendsetter" het voortouw neemt en in haar gemeentelijke diensten werktijdverkorting doorvoert Iets wat volgens de S.E.R. niet eens zoveel extra hoeft te kosten omdat er ook een evenredige verminde-, ring van het salaris plaats heeft

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3