I Amerikaan begrijpt prg weinig van ^toom-discussie m Nederland SP Jury wil voor weekeinde af zijn van Ripper-proces EEN6R0ENE- 50 Schmidt in Washington ff Domper op optimisme inzake rakettenconflict Urker kotter, na achtervolging, opgebracht Woede over houding VS inzake code babyvoeding ITENLAND LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 21 MEI 1981 PAGINA 15 Prachtig &SHINGTON Een m te zien ïr aanzienlijk deel van nd als-ieuvt wereldbevolking lijkt laar 19.50 (ran overtuigd* dat de ede slechts bewaard kan »rden via het krachtig oeren van de bewape- g. In ieder geval is in de reld nog nooit zoveel pentulg voorhanden ge est als vandaag. Dat 3it de vraag op, zeker in estijd, waar we al die mietigingswapens moe- i opstellen. Nederland instelt met die vraag via Amerikaanse kruis-ra- tten, die volgens een NA- Fbesluit ook op Neder- ids grondgebied zouden >eten worden opgesteld. Nederlandse worsteling tmoet in de Verenigde aten echter over het alge een erg weinig begrip. t Amerikanen hebben van in nieuwe politieke leiders raomen, dat het bar slecht gesteld met de Westerse fensie en daarom zou je n een voor Amerikaanse grippen onder de rook van oskou gelegen land als Ne- rland toch eerder enig en- ousiasme verwachten bij de tocht van wat krachtig af- eergeschut. ar bijna idmk ar keuze *fm. 59x49tn grondige kennis van de ederlandse verhoudingen kan de doorsnee-Amerikaan niet worden toegeschreven. Zelfs iemand die nauwgezet de betere Amerikaanse kran ten volgt, kan de laatste jaren nauwelijks een andere in druk van ons land hebben gekregen dan dat wij gebukt gaan onder terroristische ac tiviteiten van zich Molukkers noemende Indonesiërs, onze koningin met rookbommen bestoken, voortdurend ruzie maken met de paus van Rome en vanwege een nij pende woningnood op de rand van een soort „burger oorlog" zweven. Sinds kort worden wij Ne derlanders ook aangemerkt als aanvoerders van de rebel lenclub tegen verdere atoom bewapening. Sinds Reagans veiligheidsadviseur Richard Allen, het oog duidelijk ge richt op Nederland, gewag maakte van een groeiend Eu ropees pacifisme, wordt in vrijwel elke Amerikaanse analyse over de raketten- kwestie zonder meer gerefe reerd aan „de sterk groeien de pacificistische beweging in Europa". Maar het is mogelijk dat de Amerikanen de Westeurope- se en dus ook de Nederlandse situatie wat beter gaan be grijpen. Medeverantwoor delijk daarvoor is de invloe drijke Amerikaanse Mormo- nenkerk. De Amerikanen zitten zelf namelijk ook met een netelig rakettenpro- bleem. Het gaat daarbij om de gigantische intercontinen tale MX-raketten, die vanuit de Verenigde Staten in staat zijn doelen in de Sovjet-Unie te bereiken. Een paar jaar ge leden ontstond hier de idee dat de Russen in staat zijn de opstelling van die raketten tot op de vierkante centime ter te bepalen. Sindsdien is een koortsachtig beraad op gang gekomen om de Russen op dit terrein te misleiden. Het tot op heden in militaire kringen meest populaire van de misleidingstechnieken be staat uit spreiden van de cir ca 200 intercontinentale ra ketten (met elk 10 atoomkop pen) over een kleine 5000 lanceerplaatsen. Een net van rail- of wegverbindingen tus sen die plaatsen moet de Rus sen voor vele jaren het bos insturen. Ruimte Voor zo'n plan is natuurlijk wel wat ruimte nodig, maar die is in de Verenigde Staten nog wel voorhanden. Voor de benodigde bijna 15.000 kilo meter aan rail- en/of weg verbindingen viel het oog op de Great Basin-woestijn in de staten Utah en Nevada. De nog geen anderhalf miljoen inwoners van de beide staten (bijna 12 maal zo groot als Nederland) mogen dan een forse achtertuin hebben, ra ketten passen daar niet in, al thans zo blijkt uit een wijd verbreide protestactie in de twee staten. Bij de protesterende stemmen heeft zich onlangs ook de Mormonenkerk gevoegd en dat is van niet geringe bete kenis. In de Verenigde Sta ten zijn de Mormonen een van de vele religieuze groe peringen, maar in de staat Utah ligt dat wat anders. Utah, zo kun je zonder be zwaren stellen, is van de Mormonen. Ruim 70 procent van de inwoners van Utah is Mormoon, evenals de vier Congresleden die Utah in Washington vertegenwoor digen. De Mormonen steunen Reagan en de Republikeinse partij van harte, voorzitter Richard Richards van de Re publikeinse partij bijvoor beeld is een Mormoon en de Mormonen zijn ook voor krachtige opvoering van de fensie-uitgaven. Maar, zo heeft Mormonenpresident Spencer Kimball laten we ten: „Onze vaderen kwamen naar dit gebied om een basis te stichten voor het versprei den van het evangelie van de vrede". En dat betekent geen raketten. Blijft de vraag wat Europa aanmoet met „deze sterk groeiende pacifistische beweging in de Verenigde Staten". DICK TOET Bondskanselier Schmidt, bij aankomst In Washington verwel komd door minister van buitenlandse zaken Haig. WASHINGTON De Westduitse Bondskanselier Schmidt is gisteren in Washington aangekomen voor be sprekingen met de Amerikaanse regering, die door func tionarissen in de hoofdsteden „buitengewoon belangrijk'' worden genoemd voor de toekomst van het westers bond genootschap. Amerikaanse en Westduitse functionarissen zijn het er over eens dat het tempo van de onderhandelingen tussen de VS en de Sovjet-Unie over wederzijdse vermindering van het aantal raketten voor de middellange afstand in Europa de komende drie dagen gespreksonderwerp num mer eén zal zijn. Ook zal de hoge rentestand in de VS ter sprake komen. Het ligt in de bedoeling dat koningin Beatrix, tijdens het bezoek dat zij volgend jaar aan de VS brengt, het Congres toespreekt Het bezoek van de koningin houdt verband met het feit dat het volgend jaar 200 jaar geleden is dat Nederland en de VS betrekkingen aanknoopten. dat de vulkaan Mount' ■y^^lens In de Amerikaanse Jr Washington een jaar ge- tot uitbarsting kwam, Dez*oor een kapper in de in geldeteattle aanleiding op een toorraacMount St. Helens in het en tot eile roeP^n- Een rookbom- zaterdac moet het 9eheel 0 Mei dagetrouw karakter ge- «11 P wil regering i CDU in [lijn gedogen r-BERLIJN - Het be- J van de FDP (libera- lin West-Berlijn heeft Tcht stemmen tegen één ten, de partij aan te be- de vorming van een erheids re gering van de en-democraten te gedo- DU onder Richard von acker komt twee zetels ört voor een absolute lerheid in de gemeente van West-Berlijn. Tot r was er een coalitie van 1-democraten en vrije craten aan de macht, e- -» dat het geval is in Het bestuur van de FDP est-Berlijn heeft een sa- aan met de CDU uitge ven leden per geval na if zij het stadsbestuur zal tn. Als er een minder- öestuur van de CDU gevormd, wordt Von ker burgemeester. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Rechter Bore- ham, gehuld in een scharla kenrode toga en met een im posante pruik op het hoofd, heeft gisteren in het Londen- se gerechtsgebouw Old Bai ley gezegd, dat de jury mor gen moet overleggen over de toerekeningsvatbaarheid van Peter William Sutcliff (34), nu algemeen bekend als de Yorkshire Ripper. De zes dames en zes heren, die samen de jury vormen in het sensationeelste moordproces uit de geschiedenis van de Engelse rechtspraak, zullen zich wel haasten om nog voor het einde van de dag tot een beslissing te komen, want als ze daar niet in sla gen mogen ze niet naar huis. En de Britten hebben mor gen weer een lang weekein de voor de boeg, want zij ne men de laatste maandag van mei vrij, in plaats van twee de Pinksterdag, wanneer ge woon gewerkt wordt Een Engelse jury die er niet in slaagt de knoop door te hak ken vóór de rechtbank sluit wordt op kosten van de ge meenschap en onder politie bewaking ondergebracht in een hotel. De agenten moe ten er voor zorgen, dat geen enkel jurylid contact heeft met de buitenwereld. Tele foongesprekken zijn ook verboden. gen niet haast, loopt ze het ge vaar het lange weekeinde on der streng politietoezicht te moeten doorbrengen in een hotel. Rechter Boreham specu leert kennelijk op het feit, dat dit geen aantrekkelijk vooruit zicht is, want hij wil ook graag wat van zijn lang weekeinde genieten en doet daarom wat ij kan om de Yorkshire Rip per-zaak tijdig van de rol te krijgen. Peter William Sutcliff kan evenwel pas door hem gevon nist worden wanneer de jury haar oordeel kenbaar gemaakt heeft. De rechter is zich volko men bewust, dat de „ladies and gentlemen of the jury" een ontzettend moeilijke taak te wachten staat. In zijn zoge heten samenvatting van de Ripper-zaak heeft hij de jury leden bijna vaderlijk en ge moedelijk toegesproken. Hij heeft haarfijn uiteen gezet hoe de juryleden tot een definitie ve conclusie kunnen komen. De iury moet oordelen of Sut cliff, een vrachtwagenchauf feur uit het Noordengelse Bradford helemaal toereken baar is. Hij heeft al zijn af schuwelijke misdrijven be kend: In vijf jaar tijd heeft hij dertien vrouwen om het leven gebracht en zeven pogingen tot moord gedaan. Als de jury besluit, dat Sutcliff niet krankzinnig is, kan hij geen verminderde toerekeningsvat baarheid inroepen en zal hij door rechter Boreham wegens dertien moorden veroordeeld worden tot levenslang. Boreham heeft de juryleden aangeraden alle beschikbare gegevens kalm, rustig en ob jectief te bekijken. Als ze van oordeel zijn, dat Sutcliff's ver klaringen over hemelse stem men en goddelijke zendingen om prostituées te gaan doden gewoon leugens waren, moe ten zij hem schuldig verklaren aan moord en niet aan doods lag. Voor de jury komt het dus op aan te beslissen dat de Yorkshire Ripper de waarheid heeft gesproken of gelogen. Rechter Boreham verwacht van de jury een uitspraak voor elk van de dertien gevallen. Volgens de openbare aankla gers zijn de eerste twee en de laatste zes ontegenzeggelijk moord en geen doodslag. „Ik ben er zeker van, dat U lang zult aarzelen om tot die con clusie te komen," aldus de rechter. Hij spoorde de juryleden aan zich door niemand te laten beïnvloeden, zelfs niet door de drie psychiaters, die menen dat Sutcliff gek is. „U moet niet bang zijn om een volledig tegengesteld oordeel te vel len," aldus rechter Boreham. „Op die manier plaatst U de psychiaters niet in een ongun stig daglicht, want niet zij, maar de man in de beklaag denbank staat terecht". Rechter Boreham gaf de jury drie vragen ter overweging: was Sutcliff's geestesgesteld heid abnormaal telkens wan neer hij één van de dertien vrouwen om het leven bracht; werd die abnormaliteit veroor zaakt door een geestesziekte en was deze laatste zó ernstig, dat hij niet helemaal toereken baar kon zijn voor zijn daden? SYRIERS WIJZEN BEMIDDELINGSVOORSTEL LEN AF JERUZALEM, DAMASCUS Het optimisme, dat in Israël bestond over een spoedig einde van het rakettenconflict is gisteren weer verdwenen. Premier Begin zei 's avonds dat niet duidelijk was of de Amerikaanse diplomatieke missie van bemiddelaar Philip Habib zou lukken, nadat hij met de Amerikaan had gesproken. Het optimisme werd getemperd door de Syrische president As sad. Deze verklaarde dat hij geen Amerikaanse voorstellen had ontvangen, maar alleen Israëlische eisen, „die niet logisch zijn of normaal". Ze houden volgens waarnemers onder meer terug trekking in van de SAM-raketten uit Libanon. Het verzoek daartoe zou formeel gedaan worden door de Libanese president Sarkis, zodat Syrië geen gezichtsverlies zou lijden, door toe te geven aan Israëlische druk. Israël ontkende op geruchten offi cieel dat vermindering van de vluchten van Israëlische verken ningsvliegtuigen boven Libanon die door de Israëli's onont beerlijk worden geacht voor hun veiligheid onderdeel uit maakt van de voorstellen. De Syrische president Assad zei tegenover journalisten in Da mascus dat de raketten die Syrië in Libanon heeft geplaatst de fensieve wapens ziin, die geen bedreiging voor Israël vormen. In de Saoedische hoofdstad Riad heeft kroonprins Fahd ver klaard dat ziin land Syrië zal bijstaan, indien het wordt aange vallen door Israël. Op het Slnt-Pleterspleln zitten, acht dagen na de aanslag op de I paus, twee nonnen In gebed. Paus buiten levensgevaar (Van onze correspondent) ROME Uit het feit dat de paus gisteren weer vast voedsel tot zich heeft mogen nemen, wordt afgeleid dat zijn herstel zeer voorspoedig verloopt De artsen zijn ver der van oordeel dat er van nu af aan geen levensgevaar meer bestaat voor de pa tiënt Van de 26 steken waar mee de chirurgische wond in de buik werd gehecht, zijn er nu twaalf weggenomen. Tussen het dozijn doktoren dat de paus verpleegt, zes buitenlanders en zes Italia nen blijkt het overigens niet voortdurend koek en ei te zijn. De Italianen zijn geïrri teerd geraakt door de snel heid en de bereidheid van het Vaticaan een beroep op de buitenlandse collega's te doen. Maar ondertussen is gebleken dat de buitenland se specialisten (twee uit de VS, een Fransman, een Duit ser en een Spanjaard) niet naar Rome zijn gehaald op initiatief van het Vaticaan, maar door de Poolse arts van de paus, Gabriel Tu- rowski. Hij heeft erop ge staan dat de besten van de besten de paus zouden be handelen. BÜSUM De Nederlandse kotter „Limanda", die gisteren voor de Westduitse Noordzee-kust twee ambtenaren van de Sleeswijk-Holsteinse visserijcontroledienst had ontvoerd, is vanmorgen onder politiebewaking de haven van Büsum binnengelopen. Gistermiddag werd waargenomen dat de kotter in Westduitse wateren viste op tong. Een schip van het Westduitse visserijtoe- zicht ging er op af en twee van zijn vier bemanningsleden sprongen over op de Limanda. Ineens gaf de Nederlandse schip per bevel: volle kracht vooruit, en voer weg met de twee beamb ten. Het schip van het Westduitse visserijtoezicht volgde de Ur ker en riep versterkingen op via de radio en er kwam een hele vloot kleine vaartuigen aangezet. Maar het duurde tot 's middags vier uur voor men de Limanda te pakken had. De kotter is door de Westduitse waterpolitie buiten de twaalf- mijlszone geënterd en gedwongen de haven van Büsum binnen te lopen. Daar zal vandaag de politie een onderzoek beginnen. De kapitein van het Nederlandse vissersschip zal zich voor ver boden visvangst en vrijheidsberoving moeten verantwoorden. Vrachtschip in Kanaal gezonken DEN HAAG Een Grieks vrachtschip, de 5.476 ton me tende „Alkmini", is gisteren in het Engelse Kanaal gezonken na een aanvaring met een Spaanse vrachtboot. De 28 opvarenden van de „Alkmini" werden aan boord genomen van een onder Pana mese vlag varende vrachtboot, die hen naar Cherbourg bracht. De Spaanse boot liep een flinke scheur in de romp op, maar kon op eigen kracht Cherbourg binnenlopen. Lot Saint-Exupery opgehelderd PARIJS Het lot van de Franse schrijver en jachtvlieger Antoine de Saint-Exupery, auteur onder meer van Le Petit Prince, is 37 jaar na zijn geheimzinnige verdwijning opge helderd. Hij werd, naar een grondig onderzoek in het Fran se luchtvaarttijdschrift Icare heeft aangetoond, inderdaad door een Duits vliegtuig neergeschoten. De Saint Exupery's vliegtuig, een verkenner van het type P-38, stortte op 31 juli 1944 op tien kilometer van Saint-Raphael in de Middellandse Zee. Uit getuigenverklaringen is vast komen te staan dat er op die dag in dit gebied een Franse verkenner door de Duitsers is neergeschoten, maar dit werd niet in verband ge bracht met de 44-jarige 'Saint Ex' van wie men tot nu toe aan nam dat zijn toestel door motorstoring was neergestort. WASHINGTON GENEVE Een aantal Amerikaanse Congresleden is ronduit woedend over het feit dat de Verenigde Staten zich als enige lid van de Wereld Ge zondheidsorganisatie van de Verenigde Naties hebben ge keerd tegen een vrijwillige internationale afspraak, die het adverteren voor poeder- melk als vervanging van borstvoeding verbiedt Volgens de Congresleden is de tegenstem van de VS ingege ven door de belangen van de producenten van babyvoeding, die met name in de Derde We reld op tal van onoirbare ma nieren het gebruik van baby voeding propageren. Vrijwel geen enkel middel wordt ge schuwd om moeders aan te praten dat babyvoeding beter is dan borstvoeding. Een van de nadelen van de poedermelk is, nog afgezien van het feit dat borstvoeding op tal van gronden als gezon der wordt beschouwd, dat in veel landen geen schoon water voorhanden is om de babyvoe ding aan te maken. Met als ge volg dat de kinderen alleen al door het ongezonde water tal van ziekten oplopen. De ver vanging van borstvoeding door babyvoeding zou volgens sommige rapporten jaarlijks een miljoen kinderen in de Derde Wereld het leven kos ten en tien miljoen kinderen ziek maken. De opdracht van Washington tegen te stemmen heeft twee Amerikaanse diplomaten, af gevaardigden naar de confe rentie, ertoe gebracht op staande voet ontslag te nemen. Zij wijzen de redenering dat de vrijwillige afspraak in strijd is met het vrije handelsver keer én de Amerikaanse wet geving over de vrijheid van meningsuiting als „onwaar" van de hand. Ambtenaren EG in staking BRUSSEL - Ongeveer 13.500 ambtenaren van de Europe se Gemeenschap zijn door htm vakbonden opgeroepen vandaag te gaan staken om hun salariseisen kracht bij te zetten. De vakbonden heb ben de staking uitgeroepen omdat de Europese minister raad er niet in is geslaagd het langslepende conflict over de salariëring van de 1.500 ambtenaren van de raad, de 11.000 ambtenaren van de Europese Commissie en de 2.000 ambtenaren van het Europese Parlement op te lossen. De Europese ambtenaren eisen de herinvoering van een on langs afgeschaft systeem, waardoor hun salarissen auto matisch hoger lagen dan die van ambtenaren in de lidsta ten. Een voorstel om de lagere ambtenaren 3,3 procent meer salaris te betalen is afgewezen. ADVERTENTIES] 1®p Met een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij aJle banken en spaarbanken van Nederland.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15