ege 3 PvdA lijst 1, Den Uyl arels voor de gooien p het Malieveld om Help Den Uyl tegen de huurverhogings-plannen van het CDA. KORTWEG Open dag bij Energie Anders Aene Boeren wijsh eid KIEZEN INENLAND LODSE COURANT DONDERDAG 21 MEI 1981 PAGINA 13 Ht voor de zwijnen gooien, dubbeltjes op zijn kant zet- of omdraaien, girokaarten werpen en de eindjes aan el- r knopen. Dat kan allemaal tot en met zaterdagavond op Haagse Malieveld op de „Kijk-op-geld-show". Dit finan- circus, dat na Den Haag naar nog een aantal plaatsen H land gaat, is opgezet naar aanleiding van het eeuw- t van de Rijkspostspaarbank. de hand van ruim vierhonderd Nederlandse spreekwoor- I» en gezegden over geld en sparen wordt op informatieve, gicatleve en ludieke wijze het thema „kljk-op-geld" uitge lid. In het paviljoen van de show staat een hulskamer. Hier- zijn straten gebouwd: De Gulden Middenweg, hel |ntplein, Straatarm enzovoort. Aan deze straten staan pan- i waarin men zich kan vermaken en waar informatie kar den verkregen. Een dubbeltje op zijn kant, een plek, zwarl 'd, half geld kan men bekijken in het geldmuseum. Het infla- ipookhuis geeft weer hoe inflatie wordt veroorzaakt en wei effecten de geldontwaardign kan hebben. Voor een hapje een slokje kan men terecht in het restaurant „Boter bij de of de „Gouden Leeuw-lnn". iavond van 17.00 uur tot 22.30 uur, morgen van 12.30 tol 00 uur en zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur kan mer ~i kijkje gaan nemen. LENTEFEEST Het jaarlijk se lentefeest op de Dunne Bierkade en het Groenewegje In Den Haag beleeft morgen en zaterdag zijn eerste lu strum. Het festijn staat dil keer in het teken van de (wa tergeuzen. Ze zijn morgen van 19.00 tot 1.00 uur en za terdag van 11.00 tot 1.00 's nachts het middelpunt van een vrolijk programma met een waters pel, veel muziek en vuurwerk. PLASTIC Plastic staat cen traal op de tentoonstelling die van zaterdag aanstaande tot en met 9 augustus te bezichti gen is in het Gemeentemu seum in Den Haag. Zowel de ontstaansredenen en toepas singen van deze kunststof als de associaties die hij oproept, krijgen aandacht. Door de week van 10.00 tot 17.00 uur (op donderdag ook van 20.00 tot 22.00 uur) en zondags van 13.00 tot 17.00 uur is het Ge meentemuseum open. EETLEPELS „Nederlandse eetlepels" zijn het onderwerp van een tentoonstelling die tot 1 november is ingericht in het Nederlands Openluchtmu seum in Arnhem. De tentoon stelling gaat in op gebruik, ge schiedenis en gewoonten. De oudste geëxposeerde lepels dateren uit de Romeinse tijd. Het museum is geopend van 9.00 tot 17.00 uur, behalve op zondag wanneer de poorten van 10.00 tot 17.00 uur geo pend zijn. ZANDVOORT Op het cir cuit van Zandvoort wordt zon dag gereden om de Histori sche Zandvoort Trofee, een Europese wedstrijd voor race wagens die zijn gebouwd tus sen 1931 en 1960. Aanvang 13.00 uur. ZUINIGE AUTO'S In het Autotron In Drunen is tot en met 20 september een unieke tentoonstelling te zien, het re sultaat van de wedstrijd „Denk mee over het bouwen aan een zuinige auto". Er zijn Inzendingen van automobiel fabrikanten en van organisa ties als ANWB, Bovag, Shell en TNO, maar ook van talloze particulieren. Het Autotron is open van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 18.00 uur en op zaterdag en zondag van 11.00 tot 18.00 uur. In de maanden juni, Juli en augustus Is het ook op maandagen open. Entree 7 gulden voor volwassenen, 4 gulden voor kinderen tot en met dertien jaar en vijf gulden voor 65- plussers. Een van de zuinige ontwerpen: een windmobiel met een aandrijfmechanisme dat onafhankelijk is van de windrichting. Lelieshow „Liliade" in Keukenhof Op de Keukenhof staan tot en met 24 mei de lelies weer te geuren en te kleuren op de 21ste lelietentoonstelling „Li liade". In de warme kas, met een oppervlakte van tweedui zend vierkante meter zullen ongeveer 15.000 takken lelies door arrangeurs In zo'n drie honderd bloemstukken wor den verwerkt, waarbij het ac cent zal liggen op diverse nieuwe soorten. De kassa's van de Keukenhof zijn tot en met zondag dagelijks geo pend van 8.00 tot 19.30 uur. Entreeprijzen: voor volwasse nen 6,50 gulden, voor kinde ren van vier tot en met twaalf jaar en voor mensen ouder dan 65 jaar 3,25 gulden. Op Hemelvaartsdag (28 mei; is het voorlichtingscentrum „Energie Anders" in Hoek van Holland de hele dag gra tis toegankelijk. Er wordt die dag een exposi tie geopend over de mogelijk heden van waterkracht in Ne derland. Er wordt getoond hoe vroeger en nu de kracht van vallend water door wind molens In nuttige energie wordt omgezet. Tijdens de open dat zal er elk uur een rondleiding langs de buiten opgestelde windmolens en zonnewoning gegeven wor den. Groene gaat in op de HTM- iking. „Er is veel overleg ge test voor de staking. Ook "^uis. De chauffeurs hebben bewust gekozen. Ik heb al feerdere inzinkingen gehad et m'n maats. Het is een slij- geslag. Maar we zullen win- tn van Tuijnman. ïn interview met Jan Ter- iw. „Ik erken dat er een ze re afstand is tussen ons en buitenparlementaire aktie- oepen. Wij hebben vaak voor mpathie voor zulke bewe- ngen, maar dat wil niet zeg n doelen altijd paral- p 'l lopen''. Verder aandacht j tor Noord-ierland en El Sal- edimd ldor de man -n de straat vraagt tar de problemen van deze aar d, zo signaleert de Haagse hoort niet in de eerste snelhed£ats werkloosheid en de irslechterde economie, maar 1 en gif over de toename van imigranten in zijn wijk, de nkies voor zijn deur en de akers naast zijn huis. Waar- i komen deze vraagstukken et aan de orde in de Verkie- ;igsstrijd? HP over „het poli- jS^jg^lke mijnenveld waar men r^&ss^Böjjht de verdenking op zich fin laden zelf door racistische eeën te ziin overmand of het 1 et de rechtsstaat op een ak- kjrdje te willen gooien". I de serie „Campagne '81" <n ontmoeting met de Realis- yi '81 van Hans Knoop, leurneus Knoop blijkt weer zes Hollandse SS'ers op het spoor te zijn. „Wij eisen actie". Een enquête onder de voor lichters van de verschillende ministeries over de prestaties van de verschillende ministers leverde een resultaat op dat de HP zelf kenschetst als „verbij sterend". Een minimum aan initiatieven en een maximium aan voorzichtigheid, aldus het blad. Volgens een enquête die Else- viers Magazine door het Nipo liet uitvoeren wordt het CDA volgende week met 46 zetels de grootste partij. De PvdA zakt naar 45 zetels, de VVD haalt er 25 en D'66 zou naar 20 zetels oprukken. De PSP haalt volgens dit onderzoek maar liefst zes zetels. In dezelfde enquête werd het charisma van de lijsttrekkers onder de loep genomen. Van Agt wint op punten als het gaat om betrouwbaarheid, be kwaamheid, vaderlanderschap en wijsheid. Maar hij heeft ook de hoogste onhandigheidssco re. Den Uyl wordt net meest als leidersfiguur gezien, maar scoort ook hoog in sluwheid, zelfs glibberigheid. Wiegel wordt meer dan de drie ande ren als doortastend en glas hard gezien. Terlouw haalt de hoofdprijs voor „sympathiek overkomen". Net terug van een conferentie inDjakarta over gezinsplan ning en geboortenbeperking laat de Nederlandse gynaeco loog dr. Willem van Os be zorgde geluiden horen over de toename van de wereldbevol king. „De explosieve bevol kingstoename is een kanker", aldus Van Os. Jan Brusse doet verslag van het filmfestival in Cannes. In Elseviers Weekblad een uit voerig interview met „Neer- lands onderkoning", de „politi- Hervormd Nederland is alvast met een particuliere kabinets formatie begonnen. Het blad wijst drs. Joop den Uyl als mi nister-president aan. Dr. Al- bert van den Heuvel wordt weggeplukt bij de Vara en krijgt de protefeuille voor vre desbeleid. Mient Jan Faber, van het IKV, wordt minister van ontwapening. Bas de Gaay Fortman, die immers een streepjespak bezit, gaat buiten landse zaken bestieren. Een Harry Mulisch CRM. „Met Mulich krijgen we een minis ter die verstand heeft van cul tuur en dat is nooit weg. Bo vendien een man die als Cul tuurfilosoof voor de rest van het kabinet van groot belang is". In een artikel over het beleg gingsbeleid van de pensioen fondsen en verzekeringsmaat schappijen komt de belangen tegenstelling aan de orde tus sen pensioentrekkers en wo ningzoekenden. De premie-be talers zijn tuk op een zo hoog mogelijk rendement. De wo ningzoekenden willen dat het geld in goedkope huizen wordt Belegd. „Het belangrijkste is", aldus HN, „dat de dwangge dachte wordt doorbroken, dat de pensioentrekkers in een aparte wereld zouden leven. Met de huidige argumenten worden de pensioentrekkers tegen de huizenzoekers uitge speeld". Voorts een gesprek met de Belgische polemoloog Hans Niezing over „het volkomen verstoorde wereldbeeld" zoals dat in Rusland en Amerika wordt gehuldigd". De Tijd publiceert op de drem pel van de verkiezingen de laatste aflevering van de serie over „de gebrekkige democra tie". Politiek commentator Vermaas legt nog eens de wenselijkheid uit van een ka binet van PvdA, CDA en D'66. Politie-arts H. Cremers erkent dat de dood hem niet meer raakt: „Natuurlijk, je raakt er door afgestompt, als ie het zo mag noemen. De dood doet me emotioneel niets meer. Zelfs een dood kind zie ik als een object. Wèl de ontmoeting met de nabestaanden, die blijft moeilijk. Dan heb je met le venden te maken". Voorts een artikel over de „straf-uitkering" aan werklo zen die hetzij door eigen schuld op straat zijn komen te staan, hetzij te weinig moeite doen om weer aan de slag te komen. „Een trieste zaak", zegt wethouder Schmitz van Rotterdam. „We hebben steek proeven genomen waaruit bleek dat juist de zwakste groepen in de samenleving slachtoffer van zo'n strafuitke- ring worden". De vrouw van Fons Radema kers blijkt zelf te gaan filmen. De opvolging van Papa Doe door Baby Doe als president- voor-het leven op Haiti heeft de bevolking geen verbetering gebracht. Op de voorpagina van Vrij Ne derland een verhaal met zéér kritische kanttekeningen bij de stelling van minister- presi dent Van Agt dat de mini mum-inkomens er onder zijn bewind „heel duidelijk en fors op vooruit zijn gegaan". Hooftprijs. „De eerste versie schrijf ik op rottig papier, de tweede in een lelijk school schrift. De derde in een beter schrift en met een mooie gou we pen. De vierde typ ik en de vijfde ook, na hardop te heb ben gelezen zodat ik hoor waar de fout in zit. Ik geloof in elke dag een paar pagina's". Verder een verhaal over de bemoeienis van de Bhagwan- discipelen met afkickpro gramma's. „In de drugvrije programma's wordt de per soonlijkheid van de verslaafde tot de grond toe afgebroken. Daarna wordt het vacuüm ge vuld met andere normen en waarden". In een portret over minister van economische zaken Gijs van Aardenne staat de vraag centraal of deze al dan niet de saaiste man van Nederland is. „Zijn vader was chirurg en zijn acht jaar ouder zus Micha studeerde medicijnen. Dat kwam goed uit want Gijsje was vaak ziek". Het kleurkatern behelst een boekenbijlage. Er wordt wel eens beweerd dat politici tijdens de verkie zingscampagnes de zaken versimpelen. Het VVD-ka- merlid Rudolf de Korte maakte het woensdagavond helemaal mooi, toen hij tij dens een toespraak in Kerk- rade de grootste partijen vergeleek met vier boeren zoons. Deze hadden volgens de parabel van De Korte ie der drie koeien uit de erfe nis van pa gekregen. De PvdA-zoon dacht aan hel handhaven van de koop kracht, slachtte zijn drie koeien, kon van de op brengst van het vlees twee iaar voor zijn gezin de koop kracht op peil houden, maar toen alles op was moest hi; naar de bijstand. De CDA- zoon wilde in opdracht van zijn partij een goed rent meester zijn en sober leven. Daarom zette hij ziin drie koeien op stal en molk ze se cuur, zodat hii met zijn gezin vijf jaar redelijk kon leven. Maar toen waren de koeien uitgemolken, dus restte ook voor hem de bijstand. De nog minderjarige D'66-zoon verkocht zijn koeien voor goudgeld om de wereld te kunnen verkennen. Toen hij platzak was meldde hij zich aan voor een schoolverla ters-uitkering. Maar dan de WD-er. Die hield één koe en verkocht de twee andere. Met de op brengst kocht hij een stier, (Met bijdragen van Jo Smits, Carel Goseling en Dick van Rietschoten) waardoor hij na verloop van tijd meer koeien had dan hij aankon. De stier kon ook nog meer aan, zodat deze zoon ook nog eens een sta tion voor kunstmatige inse minatie kon beginnen. En toen? De VVD-er moesl hulp hebben, zocht in de kaartenbak van het arbeids bureau naar boerenknechts, trof zijn drie broers aan en nam hen in dienst. ,,Zo gal de WD-zoon de stoot tot een nationale aanpak," be sloot De Korte ziin verhaal. De bekende slotzin uit sprookjes „En ze leefden nog lang en gelukkig" liet hij echter maar weg. Kommunistenbond wil landelijke actie voeren tegen het fascisme Er zal een landelijke actie gevoerd moeten worden te gen het fascisme. De acties zullen zich moeten richten tegen de deelname van de Volksunie en de Centrum partij aan de verkiezingen. De acties zijn nodig nu de Raad van State via het ge ven van zendtijd aan beide partijen het succes van de eerdere strijd tegen de fas cisten in één klap teniet heeft gedaan. Deze stelling betrekt de Internationale Kommunistenbod (1KB). De 1KB is zelf van plan het voortouw te nemen in de massale acties. Geen oefeningen in Denemarken VVD-staatssecretaris Van Eekelen (defensie) heeft zich in Leeuwarden gekeerd te gen de plannen van de PvdA het leger te laten oefe nen in Denemarken waar door de aanleg van oefenter reinen in ons land, onder meer in het Lauwersmeer- gebied, achterwege zou kun nen blijven. Volgens Van Eekelen kan het leger niet in Denemarken oefenen om dat ook daar ruimtegebrek heerst en de Denen alleen iike oefeningen leger toestaan. Ie der land moet zelf opdraaien voor oefeningen van pelo tons en compagnieën, aldus Van Eekelen, die verder zei dat voor schietoefeningen en oefeningen met rupsvoertui gen alleen het Lauwers- meergebied in aanmerking komt Dit militair gebruik achtte hij verenigbaar met belangen van natuurbehoud, visserij en recreatie. Voorts wees hij erop dat via de oe feningen werkgelegenheid in het noorden ontstaat. Er zullen legerdiensten komen in Ulrum en Kollum. Den Uyl wil nieuw debat met Van Agt over woonlasten PvdA-fractieleider Den Uyl wil vóór de verkiezingen op nieuw een debat voeren met CD A-kopman Van Agt. Het enige onderwerp van dat de bat zou moeten zijn: de ont wikkeling van de woonlas ten in de komende jaren. Den Uyl heeft gisteren voor zo'n debat gepleit omdat er nog steeds onduidelijkheid bestaat over de vraag wat het CDA in de komende tijd met de woonlasten voor heeft Zoals bekend, vlogen Den Uyl en Van Agt elkaar afgelopen zaterdag, tijdens het Brandpunt-televisiede bat over dit onderwerp in de haren. Den Uyl beweerde dat het CDA de woonlasten in de komende periode met gemiddeld tien procent zou willen verhogen. Van Agt ontkende dat en liet later weten, dat Den Uyl zich van misleidende trucs had be diend. De Veronica-omroep wilde de beide lijsttrekkers gisteravond in de gelegen heid stellen om de zaak via het televisiescherm uit te vechten, maar Van Agt had daar, gezien het plotselinge karakter van de uitnodiging, geen tijd voor. Van Agt vindt wel dat de PvdA direct moet ophouden met het verspreiden van „fabels" over de huurplan nen van het CDA. In Assen verklaarde hij gisteravond dat de discussie moet wor den gevoerd op basis van de programma's van beide par tijen en niet op basis van an dere verhalen. Hii acht zich „in zijn persoonlijke integri teit aangetast" door aantij gingen van Den Uyl en Van Dam dat het CDA de huur ders met de smalle beurs wi) pakken. Als beide heren daarmee niet ophouden, al dus Van Agt, „dan is het ge daan met het fatsoen in deze discussie en zelfs met de goede trouw". Van Agt riep de christelijke kiezers op om de versplinte ring een halt toe te roepen door op het CDA te stem men. Hij benadrukte dat het CDA zich laat leiden door het evangelie, maar daar niet in vlucht. Het CDA moet voor politieke proble men politieke oplossingen vinden, al zijn die soms in strid met de principiële doel stellingen van het CDA. Kortom, aldus Van Agt, ra dicaal zijn is makkelijk als dat toch geen gevolgen he- fet oerdege Hoogovj plaatst: 3 Het CDA wil er de komende jaren voor zorgen dat de overheid 1 miljard extra binnen krijgt van de mensen die in een huurwoning wonen. Dat betekent een extra huurverhoging van tenminste 20%, en daar komen de normale verhogingen dan nog bij. De rekenmeesters van het CDA hebben dat zwart op wit gezet De mensen die al zo duur wonen, dat ze individuele huur subsidie nodig hebben, gaan er ook flink op achteruit Minimum loners moeten f36,- per maand meer gaan betalen en mensen met een modaal inkomen f 46,- per maand. En volgens de heer Van Agt is dat nog maar een begin. In een landelijk ochtendblad zei hij: 'We moeten er maar aan wennen dat we in de komende jaren zo'n 20% tot 25% van ons salaris moeten uittrekken voor het wonen.' Dat zou betekenen dat iemand met een minimumloon gemiddeld zo'n f170.- per maand extra aan huur zou moeten gaan betalen. En iemand met een modaal inkomen zelfs gemiddeld zo'n f 250.- per maand extra. Een kabinet met de Partij van de Arbeid zal dat nooit laten gebeuren. Daarom maakt het wel degelijk verschil wie er de komende vier jaar gaat regeren. Daarom is het van belang dat U dinsdag 26 mei gaat stemmen. Steun de Partij van de Arbeid. ADVERTENTIES J JONGE DUBBELE GRAANJENEVER

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13