ToonkunstorkestL ei den gaat >p niveau Parijs versieren ichte daling werkloosheid onder Leidse bouwvakkers WENS RENE VERHOEFF C. S. JMEER O VERHEIDS WAARDERING VOOR EIGEN STADSORKEST linnenstadscafés rijgen achtvergunning pproef Universiteit vraagt vrijlating Zuidkoreaanse „gewetensgevangene,, 1 Vij\ jks/et urtsch inkiat Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. alen ■jam t. Et J ijnln rentes kalen )EN/LISSE Het aantal ingeschreven e heei koekenden in de Leidse regio is in de 'e 'Let nd april met 38 afgenomen. Het waren bij dl ral werkzoekende bouwvakkers die hiervan ckhal iteerden (metselaars, opperlieden, voegers luisschilders). Grote schommelingen in de ere beroepsgroepen deden zich niet voor. de vrouwen steeg het aantal ingeschreven kzoekenden met 48. Voor een groot deel zijn vrouwen tot en met 18 jaar. Hun belangstel* gaat vooral uit naar beroepen in de detail- del en op kantoor. Vorig jaar om deze tijd □og een daling van de werkloosheid bij inen én vrouwen worden geconstateerd, ge- rd gaande met een forse stijging van het tal vakatures. In tegenstelling tot de regio Leiden steeg het aantal werklozen in Lisse en omgeving. Het aantal mannelijke werklozen verminderde weliswaar van 854 tot 809, maar bij de vrouwen was een stijging te constateren van 345 naar 350. De stijging van het totale aantal werklozen be draagt derhalve 70. Ten opzichte van de maand april van het vorige jaar is de werkloosheid in Lis- se en omgeving ruim verdubbeld. De daling van het aantal werkloze mannen is vooral merkbaar in de horeca en de sociale sector. De stijging bij de vrouwen is te wijten aan het feit, dat een einde ge komen is aan seizoenswerkzaamheden in de land- al omdat veel schoolverlaters als verkoopster wil- vrouwen 1133 (vorig jaar 798). Het aantal vakatu res nam de afgelopen maand in bescheiden mate toe met 69 tot 257 (vorig jaar in april 1250). Vaka tures voor bouwvakkers ontbraken aan het eind van de afgelopen maand volledig. De terugval in de vakatures ligt in vergelijking daten zich aangemeld voor voorlichtingsbijeen komsten die in de komende maanden worden ge organiseerd. Het zijn vooral jongeren die komen van algemeen vormend (mavo, havo) en technisch (lts) onderwijs. Een nader onderzoek naar de ontwikkeling van de tachtig procent. Het minst erg is de situatie in de kantoor- en horecasector, waar de afname minder dan vijftig procent bedroeg. Met zorg ziet het Ge en tuinbouwsector. In de regio Leiden waren in april bij de mannen 3387 werkzoekenden (in april '80 2068) en bij de met vorig jaar in zijn algemeenheid op ongeveer werkloosheid in de burger- en utiliteitsbouw sedert - - januari 80 heeft uitgewezen, dat het aandeel daar van in de totale werkloosheid voor mannen is toe genomen van 20 tot 27 procent. Jeugdigen gaven een minder ongunstig beeld. Dit aandeel liep op van 16 tot 19 procent. De werkloosheid in de bouw bedroeg in januari van het vorig jaar nog ongeveer 9,5 procent; thans is dit aandeel ruim 16 procent. Duidelijk is dat de bouwsector onevenredig zwaar- len gaan werken. De verwachte toeloop van schoolverlaters gedurende de paasvakantie is ove rigens uitgebleven. Wel hebben veel meer kandi- der getroffen is dan andere bedrijfstakken. In onderstaand overzicht een beeld van de werk loosheid in april in de gemeenten die bij het GAB Leiden zijn aangesloten: plaats mannen vrouwen Alkemade 92 31 Katwijk 315 81 Leiden 2386 768 Leiderdorp 199 71 Oegstgeest 94 57 Rijnsburg 42 15 Valkenburg 14 5 Voorschoten 157 57 Warmond -26 23 Zoeterwoude 42 20 Overigen 20 5 PAq AD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 19 MEI 1981 PAGINA 5 LEIDEN De Leidse Uni versiteit gaat een brief stu ren naar de president van de republiek Zuid-Korea waar in zij de onvoorwaardelijke vrijlating vraagt van profes sor Myong No-Keun. Deze hoogleraar Engelse litera tuur aan de Chunnam uni versiteit in Korea is in okto ber vorig jaar veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar voor het ontkete nen van een opstand. betuigd aan de studentenpers van El Salvador leefde bij sommige raadsleden de twijfel of zaken als deze in de univer siteitsraad thuishoren. Een te genstander van het sturen van de brief gisteravond gebruikte zelfs het woord klassejustitie: „Nu het om een professor gaat, staat de raad erachter. Als er een fabrieksarbeider wordt ge vangengezet dan past het niet in zijn straatje". worden tijdens de toernee het College Nèerlandais Juliana in Parijs, en, in Chateaudun, de kerk van St. Valérien aangedaan. Als een soort „try-out" speelde het orkest, afgelopen zondag delen uit het toerneeprogramma in de Oranjerie van de Leidse Hortus Botanicus. „Zondagavond 31 mei hopen we weer terug te zijn, met een stoot Franse ervaring in onze concertbagage. En dan weer vooruit, naar de toekomst van het Leidse stadsorkest, zullen we maar zeggen: concerten in Lefden en omgeving, radio-opnamen, ondermeer in orgelconcerten met Albert de Klerk, en waarschijnlijk (noteer het tóch maar, dat kan geen kwaad) plaatopnamen voor het CBS-label van o.a. de Christmas Cycle van Marius Monnikendam. Kijk, dit noem ik nou aan de weg timmeren. Over twee jaar hoopt het Toonkunstorkest Leiden in Sofia, Bulgarije, te spelen. Als je stil blijft staan, gaat de vitaliteit er zonder meer uit. Kan ik overigens nog een oproep aan je kwijt Nou dan, we zouden voor het nieuwe seizoen best nog een paar goede hoornisten en strijkers kunnen gebruiken; alten, cellisten, contrabas, noem maar op. Ze moeten wel ambitieus en op niveau zijn, die gegadigden. Men kan altijd bij ons terecht. Het orkest repeteert elke woensdagavond, van kwart over acht tot kwart over tien, in de mavoschool aan de Asserstraat in Leiden". DEN Drie cafés in de binnenstad krijgen gedurende "jtomermaanden toestemming om in het weekeinde tot e uur 's nachts open te blijven. Deze ontheffing van het jjtlngsuur van twee uur, dat voor de overige cafés geldt, |t als een proef functioneren. Dit bleek gisteravond tij- een vergadering van de commissie politionele aangele iden, waar een motie van deze strekking van D'66, en VVD die samen een meerderheid in de gemeente- vormen aan orde was. Ook burgemeester C. Goe- kon zich met de motie verenigen. Volgende week idag komt de motie in een vergadering van de gemeen- od aan de orde. gaat om Taverne aan de Korevaarstraat, The Duke aan de ie Singel en Centrum aan de Beestenmarkt. Wanneer blijkt, in de ogen van de politie de overlast voor de buurt te groot "O!* Wordt de situatie weer, zoals hij momenteel is. Mochten de L "cafés van de ontheffing geen gebruik willen maken, omdat lezamenlijke horeca van mening is, dat alle 33 cafés, die ont- ing willen dat ook moeten krijgen, dan is daarmee het punt de sluitingsuren van de cafés voor de gemeenteraad van de RIJN n- Het blijft dan definitief twee uur. naschftpunt van de sluitingsuren stond op de agenda, nadat de ge- »ntelc tnteraad er vorige week maandag weer niet was uitgekomen, beschik bleek, dat D'66 plotseling het standpunt van de progressie- alen 1 (geen ontheffing) verlaten had en zich achter de mening iantal 1 bet CDA en de VVD (wel onheffing) had gesteld. De motie ieu gisteravond aan de orde was, sluit aan bij een notitie van de ^meester, waarin hij voorstelt deze drie cafés op proef ont- >g te geven. Volgens de opstellers van de motie en volgens loop' burgemeester, geelt de motie een goede juridische basis aan i naf^emeente om de overige cafés een ontheffing te weigeren. De verzette zich fel tegen de motie. R. Eikerbout: „Er wordt CAO- ^"aal geen juridische duidelijkheid gecreëerd, maar een juri- ch vacuüm. Dit heeft tot gevolg dat de andere cafés in beroep a en dan is een administratieve chaos het gevolg." In dit ver- "J wees het PvdA-raadslid op het ontbreken van criteria, vol- welke de drie cafés zijn geselecteerd. Twee politie-agenten zoeken het hogerop De politie-agenten mevrouw J.M.G. Brug- huis en de heer W. Schildwacht werden gistermorgen ontvangen door burgemees ter C. Goekoop, omdat zij hun rechtenstu die onlangs met succes hebben bekroond. In het politiekorps is een dergelijke ge beurtenis een uitzonderlijk Iets. Mevrouw Brughuis (sinds 1973 In dienst bij de Leid se politie) Is centraliste op de meldkamer en de heer Schildwacht (sinds 1969 In dienst) Is wijkagent in het centrum. Zij be gonnen hun studie in 1976. De burge meester roemde het doorzettingsvermo gen van het tweetal: „U heeft uw studie In vijf Jaar voltooid tussen de normale werk zaamheden als agent door, zonder dat u over studiefaciliteiten beschikte. Wanneer ik daarbij bedenk, dat ik zelf zes jaar over de rechtenstudie heb gedaan, terwijl Ik geen baan had, moet ik tot de conlusle komen, dat u erg hard gewerkt hebt." In principe zijn de twee van plan bij het Leid se korps te blijven, maar zij zien wel uit naar een andere functie. De twee meesters In de rechten ontvingen uit handen van de burgemeester een tegel met het wapen van Leiden erop. Volgens Amnesty Internatio nal, die zich met deze zaak be zighoudt, heeft de professor echter alleen deelgenomen aan vreedzame activiteiten. Hij zou een bemiddelende rol hebben gespeeld tussen opstandelingen en de militaire regering van Korea door een beroep op de eersten te doen om al hun wa pens over te geven. Omdat Amnesty overtuigd is van het vreedzame karakter van de daad heeft zij de professor als „gewetensgevangene" geadop teerd. De Universiteitsraad heeft gis teravond in de vergadering goedkeuring verleend aan het wegsturen van de brief met verzoek tot vrijlating. Una niem schaarde de raad zich er echter niet achter. Net als on langs bij de vraag of er wel of geen adhesie moest worden Maar wel eerst even langs de fietsenmaker. -acbtaL- en wijle slaat René raar fl 'erhoeff, weliswaar met en pokerface doch rerantwoord, een hoge toon in en roert hij de grote jm. Figuurlijk; want in Jte is een dergelijk an viei .dagwapen" niet het j begii oofdbestanddeel binnen hoolrt ijn instrumentarium. Hij 's mil edient zich liever van 'ers, tei neer verfijnde middelen, erwaet letgeen Verhoeff kleutei «scheiden is hij niet er Nassau liet van weerhoudt tam- van c am te maken als hij dat n de Jc lodig oordeelt. En het is -dschcx weer nodig. Eén van de ?erewi ezelschappen waarover de lan b[ loordwijksë musicus René Verhoeff als leider en simulator is aangesteld, taat op het punt befaamde lodia te betreden om daar na voo ,anaf blinkende proeven e ZuU "an muzikaliteit en plaat «kwaamheid te laten tine o loren- Dat moet dan bij 1 trac\ voorbaat in de krant. het Di Verhoeff is niet slechts r; Jon 'iri6ent van grote irlichamen, zoals Die jhe Sanghers en Rotte's lannenkoor (waarbij hij er Pa-«friet voor terugschrikt om in e ervi monnikspij die'gedrilde, mer e lin8ende hordes aan te ert al voeren en harmonie te Int oa bren8en- naar men heeft kunnen zien op de teevee, vorig jaar november, naar aanleiding van de concertreis naar Rome van beide koren), hii voert ook, sinds een jaar oI res, de directie over het Toonkunstorkest Leiden, fa voordien onder leiding m Henk Briër stond. Andaag dan aandacht voor J/it stevige, volwassen lamerorkest: „het 'oorziI ;tadsorkest van Leiden, noem ik dat maar altijd", zegt Verhoeff, niet zonder trots. „Het is overigens niet steeds van een leien dakje gegaan. Er was een jaar of vijf voor nodig om het wederzijds respect voor elkaar te doen groeien binnen de muzikale opbouw van het orkest. Sinds een jaar hebben we ons echter als orkest een stuk ontplooid en zijn we flink tot wasdom gekomen. We zijn vooral getraind op het werken met solisten; ik noem maar, bijvoorbeeld, Thijs van Leer, Bernard Kruijsen, Caroliene van Hemert. Goed begeleiden, daar gaat het ons om en dat dit ons niet slecht afgaat bewijzen wel de verschillende aanvragen in den lande om het Toonkunstorkest Leiden als begeleidend orkest te mogen ontvangen". René Verhoeff, die er bij zijn strijkers en blazers behoorlijk de wind onder heeft, mag het dan wel met enige zwier hebben over „het stadsorkest van Leiden", een status die steeds meer glans krijgt door de orkestrale verrichtingen (hoewel de Leidse das die de heren omhebben er ook best mag wezen), hij ?ou het des te meer op prijsstellen als het gemeentebestuur van deze stad die presentatie ook daadwerkelijk zou beseffen: „de bestuurders van Leiden zouden in de subsidiesector best eens hoger van de toren mogen blazen, gezien de sociale functie van het orkest één van de oudste amateur-orkesten van Nederland binnen het Het Toonkunstorkest Lelden, met Ttenè Verhoeff linksonder hurkend, op het punt hogedrukgebled van een rijk repertoire. stadsbestel. Vorig jaar brachten we voor het eerst in een stampvolle Hartebrugkerk een kerstconcert met vooraanstaande solisten en koren. Dat gaan we dit jaar ook weer doen. En de sfeer is goed hè; op die basis kun je musiceren en de hele wereld veroveren". Nu is het Toonkunstorkest Leiden op zijn veroveringspad nog niet aan de hele wereld toe, maar het zit te komen, als je de vurige getuigenis van doordouwer Verhoeff wil geloven. „Ik mag gewoon constateren, dat ons niveau behoorlijk hoog ligt. Dat is dan mede te danken aan de repertoire-keuze, het geestelijk eigendom van deze musici, die met veel podiumervaring werken op een professionele ondergrond". Geen holle frasen van deze orkestleider, immers het loon naar werken blijft niet uit. Het resultaat van gedegen en geestdriftig muziek maken is een vijfdaagse concerttoernee door Frankrijk die op 27 mei, de woensdag vóór Hemelvaart, begint. Als solist gaat mee de bariton Bernard Kruijsen om zijn - artisticiteit in Frankrijk al eerder onderscheiden die dan juist terug is van een Amerikaans optreden. De uitvoeringen beginnen op Hemelvaartdag in de Parijse kerk van St. Germain l'Auxerrois, bij het dit jaar? 'tuurlijk weereen fiets-vakantie! Louvre. Op het programma een cantate van Bach, Vivaldi, Joh. Chr. Bach, Monteverdi en werk van de enige tijd geleden uit de anonimiteit opgedoken Nederlandse componist Unico Wilhelm, graaf van Wassenaer. Maar ook zullen de toehoorders vergast worden op de Kuhnau- variaties van de onlangs overleden nestor der hedendaagse Nederlandse componisten en groot bevorderaar van de Nederlandse kerkmuziek, Hendrik Andriessen. „Bovendien speelt een eigen blazersensemble uit ons orkest werken van onder anderen Haydn". Voor het tweede concert rijdt het Toonkunstorkest Leiden naar het Lycée Internationale in St. Germain (een aloude heilige die het in lie de France helemaal voor het zeggen heeft) -en-Laye, even buiten Parijs. Verder

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5