Een hele goeie zware shag is samen gesteld uit de beste Kentucky tabakken. Ontroerde menigte op St.Pietersplein luisterde naar paus 'ood bedreigt derde Ierse hongerstaker Schmidt dreigt met aftreden elgisch kabinet voorlopig gered Linkse meerderheid voor Mitterrand lover John Kennedy Belgische politici beschuldigd van fraude met bestemmingsplannen Het betere zware werk. PENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 18 MEI 1981 PAGINA 7 ;oslavië huldigt anië van enging |ADO Joegoslavië et buurtland Albanië digd van openlijke ing in zijn binnen- aangelegenheden. egoslavische persbu- injug reageerde giste- een artikel in het Al- partijblad Zeri I Po- waarin er bij de Joe- sche regering op aan gedrongen de zuidelij- vincie Kosovo met ornamelijk Albanese ig de status van re- te verlenen. Nu is een autonome pro- binnen Servië, de i Joegoslavische re- was in maart en april »el van bloedige natio- he rellen, waarbij een id aantal mensen werd De Joegoslavische lei- •bben de rellen om- n als contra-revolutio- nationalistisch. tagon erkent elukken met rapens INGTON Het Ame- ministerie van defen- ft nog twee incidenten egd aan de officiële in „broken arrows", e in het militaire jar- istige ongelukken met ens worden aangeduid, een deze Week gepu- rapport is in decem- straaljager van de ma il een vliegdekschip in vallen. De straaljager tgerust met kernwa- e piloot kwam bij het om het leven, erheden over het twee- jent verschaft het rap- et, maar volgens rege ngen betreft het hier lijnlijk de schipbreuk met kernwapens uitge- ïderzeeër Scorpion, in i8. Indertijd wilde het n niet bevestigen dat rzeeër kernwapens igon kwam met deze ingen nadat in de pers over deze incidenten- irezen. Volgens het is de officiële lijst :en arrows" alle ongelukken met ins sinds 1945 nu was de ontroering op het plein voor de St. Pieter tast baar. Sommigen brachten een zakdoek naar de ogen, anderen knielden. De dui zenden op het plein hadden het moeilijk., Maar na zijn laatste woorden klonk een bevrijdend applaus en ging ieder zijns weegs. Het zal nog wel heel wat zon dagen duren voordat de paus er weer echt bij zal zijn. Vol gens de laatste medische bul letins gaat het nu weliswaar definitief de goede kant op met zijn gezondheid, maar de doktoren die hem behande len blijven voorzichtigheids halve wijzen op de gevaren. Vooral de kans op infectie is in deze fase zo kort na de o- peratie levensgroot. Maar de vitaliteit, het optimisme en het ijzeren gestel van de pa tiënt helpen de doktoren een handje. Men verwacht nu dat de paus nog wel vier tot vijf weken in het Gemelli-zie- kenhuis zal blijven. Niet op dezelfde afdeling van nu (de intensive care-reanimatie), maar hogerop, op de tiende verdieping waar de paus een heel appartement voor zich alleen krijgt. Van daaruit zal hij nauwlettend, gevolgd door de beste doktoren van Italië en door zijn Poolse huisarts, prof. Gabriel Tu- rowski, die dit weekeinde speciaal naar Rome over kwam, het bestuur van de kerk weer ter hand kunnen nemen. De reizen die de paus de ko mende tijd had willen ma ken, zijn uiteraard van de baan. Hij had op zijn pro gramma staan een reis naar Bologna (volgende week) en naar Zwitserland (begin vol gende maand). Of de Lourdes-reis van juli doorgaat, ligt aan de mate waarin de paus dan hersteld zal zijn. Maar geheel afge schreven is de reis nie{. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Ontroerd en be wogen. Zo hebben de dui zenden Italianen en buiten landse toeristen gistermid dag op het St. Pietersplein in Rome geluisterd naar de woorden die paus Johannes Paulus II tot hen sprak via de luidsprekers die op het plein staan opgesteld. Lij felijk kon hij uiteraard nog niet aanwezig zijn, zoals anders altijd op dit tijdstip, voor het uitspre ken van het Angelus (of nu in de Pinkstertijd het Regi- na Coeli). Maar omdat hij erop stond deze „afspraak" Koortsachtig probeert de politie alle gegevens te verzamelen van Agca en zijn naaste helpers, die onder meer gezocht wor den in het extreem rechtse Turkse Nationale Front of in de rechtse Actie Partij. Hier staat Agca samen op de foto met zijn klasgenoten uit zijn middelbare schooltijd. na te komen, en de traditie dus kost wat kost in ere wilde houden, had hij zijn boodschap even daarvoor in het Gemelli-ziekenhuis op de band laten opnemen door de technici van Radio Vaticana. Om 12 uur precies klonken de volgende woorden uit de luidsprekers, in alle uithoe ken van het St. Pietersplein opgesteld: „Geprezen zij Je sus Christus. Dierbare broe ders en zusters. Ik weet dat U deze dagen met mij bent, vooral op dit tijdstip van het Regina Coeli. Ontroerd dank ik U voor Uw gebeden, en ik zegen U allen. Bijzonder dicht ben ik bij de twee per sonen die samen met mij ge wond zijn. Ik bid voor de broeder die mij heeft getrof fen. Hem heb ik vergeven uit de grond van mijn hart. Ver enigd met Christus, priester en slachtoffer, bied ik mijn smarten aan tot heil van de kerk en van de wereld. Aan U Maria herhaal ik: Totus Tuus ego sum, ik ben geheel de Uwe". De paus sprak aarzelend, en moest van vermoeidheid en ontroering pauzes inlassen. Maar juist daarom vonden degenen die hem aan hoor den zijn woorden zo aangrij pend. Vooral toen hij op nieuw vergiffenis schonk (zoals bij zijn eerste woorden na de aanslag, aan de man die hem had willen doden) Overleg VS-Iran in Vredespaleis (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In het Haagse Vredespaleis zijn vandaag voorbereidende besprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran begonnen over de afhan deling van de financiële claims die zijn overgebleven na de vrijlating van de 52 Amerikaanse gijzelaars uit Iran. De bedoeling van het overleg is een speciaal tribunaal samen te stellen dat zijn werkzaam heden verricht onder toezicht van het in het Vredespaleis gevestigde Permanente Hof van Arbitrage. Het tribunaal, dat zal worden samengesteld uit juristen, zal zowel over de Amerikaanse als over Iraanse claims een oordeel moeten vel len. Overheidssteun voor Nieuwkoopse riolering NIEUWKOOP De ge- meente Nieuwkoop krijgt van de rijksoverheid een fi nanciële bijdrage van 2,5 miljoen gulden voor de aan leg van riolering in de woonkern Noorden. Het rioleringsproject wordt door bemiddeling van de pro vincie gesteund op basis van de Bijdrageregeling Kostbare Rioleringswerken. De gemeen te Nieuwkoop wil nu de over heidssteun er is, afhankelijk van de keuze van het systeem, snel beginnnen met de uitvoe ring van het werk. In het tra cé Simon van Capel weg/Voor weg worden 240 aansluitingen gemaakt. Tegelijkertijd zal de weg een opknapbeurt kunnen krijgen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnoq nabe zorgd. (Van onze correspondent) p!N Raymond McCreesh, een 2}4-ja- A-gevangene die in de Maze-gevange- i Belfast al 58 dagen ieder voedsel L dreigt het derde slachtoffer te wor- D de campagne van het Ierse republi- lleger. Vóór hem stierven al Bobby Francis Hughes. v Volgens de gevangenisartsen zal McCreesh, die er altijd van overtuigd is geweest dat de Britse regering aan de eisen van de gevangenen zou toegeven, deze week sterven. De vierde hon gerstaker, Patsy O'Hara, zal, zo wordt aangeno men, volgende week aan de rand van het graf staan. In Londen wordt gevreesd dat de dood van McCreesh nog meer geweld zal veroorzaken. In Belfast is gisteren een rooms-katholieke slager vermoord, die weigerde zijn winkel te sluiten tijdens de begrafenis van de overleden IRA- hongerstaker Francis Hughes. Tony Benn, de leider van de linkervleugel van de Britse Labourparty, heeft afgelopen week aangedrongen op terugtrekking van de Britse troepen uit Noord-Ierland. Hij noemde de scheiding van Ulster en de Ierse Republiek een 'misdaad tegen het Ierse volk. In de populaire Britse kranten werd gisteren fel geageerd tegen kardinaal Tomas O'Fiaich van Ierland, die een beroep heeft gedaan op premier Margaret, That cher zich minder onbuigzaam op te stellen. BONN - Voor partijgenoten in Westfalen en Beieren heeft de Westduitse bonds kanselier Helmut Schmidt dit weekeinde in duidelijke bewoordingen zijn functie als bondskanselier afhanke lijk gesteld van de yerwe- zenlijking van het dubbele NAVOrakettenbesluit. Hij betrok daarbij nadrukkelijk beide delen van het besluit, namelijk modernisering van de middellange afstandsra ketten om het evenwicht tussqn Oost en West te her stellen, als een gelijktijdig onderhandelen met de Sow- jet-Unie over wederzijdse vermindering van deze wa pens. „Met de realisering van beide onderdelen, en dan bedoel ik niet alleen het begin van on derhandelingen of het begin van bewapening maar resulta ten, daarmee staat of valt mijn optreden als bondskanselier", aldus Schmidt in Recklinghau sen. In Beieren liet hij door schemeren als bondskanselier te zullen aftreden als hij inza ke het NAVO-dubbelbesluit onvoldoende ondersteuning in zijn partij, de SPD, zou vinden. Een afwijzing van het besluit zou hij voor zijn geweten niet kunnen verantwoorden. Te vens waarschuwde de bonds kanselier ervoor dat dit tot ge volg zou hebben dat de FDP dan een coalitie met de CDU in Bonn zou aangaan. Schmidt ging hard in de slag met al zijn partijgenoten in de SPD, die vraagtekens zetten bij het Brusselse besluit en die zich tegen de westelijke bewape ning met atoomraketten in Europa verzetten. Daarbij her innerde hij er nog eens aan dat het de Sovjet-Unie is geweest die begonnen is zich eenzijdig te bewapenen en die daarmee het evenwicht tussen Oost en West heeft verstoord. „Wie dit principe van evenwicht ter discussie stelt; levert zichzelf uit, levert ons uit", aldus Schmidt. Volgens opiniepeiling PARIJS - Een opinieonder- zoek onder Franse kiezers over hun stemgedrag tijdens de aanstaande parlementai re verkiezingen wijst uit dat de socialist Francois Mitter rand, die donderdag de 21ste president van Frankrijk wordt, erin zal slagen om de 23 jaar oude centrum-rechtse meerderheid in het Franse parlement te breken. Deze ommekeer naar links wordt voorspeld door het Franse bureau voor opinieon derzoek IFOP, in opdracht van het weekblad Le Point. Het onderzoek werd twee da gen na de presidentsverkiezin gen van 10 mei verricht onder •1.595 kiezers. De onderzoekers concluderen dat 36 procent van de stemmers socialistische kandidaten zullen steunen, terwijl 16 procent voor de communisten of uiterst linkse kandidaten is. Conservatieve kandidaten krijgen slechts 42 procent van de stemmen, vol gens het onderzoek. De ver kiezingen worden vóór 1 juli gehouden. Japanse minister van buitenlandse zaken afgetreden TOKIO De Japanse minister van buitenlandse zaken, Masa- josji Ito, hteft zaterdag onverwacht zijn ontslag genomen. De oorzaak van het aftreden is een meningsverschil met president Suzuki over de term „bondgenootschap" in een communiqué over de betrekkingen tussen Japan en de Verenigde Staten. Het woord „bondgenootschap" zou Japan dwingen tot aanvaarding van een grotere militaire verantwoordelijkheid. Volgens Suzuki is dat niet het geval, maar voor Ito was het reden om af te tre den. Hij zal worden opgevolgd door Sunao Sonoda, een man die al eerder minister van buitenlandse zaken is geweest. ïze correspondent Mare de Ko- ninck) IEL Belgisch premier Eys- eeft de val van zijn kabinet >ig weten af te wenden. Aan iravond van het weekeinde skens zijn Vlaamse en Waal- isters verenigen op een inge- d akkoord over hulp aan de staalindustrie en lastenver- voor het bedrijfsleven. Naar en wordt verwacht kan een regeringscrisis nu tot na de zomerva- kantie uitblijven. Het rooms-rode kabinet-Eyskens balanceerde al twee weken op de rand van de afgrond, omdat de Waalse regeringspartijen een onverwijlde reddingsoperatie van ruim drie miljard gulden eisten om de belangrijkste staalbedrijven in Wallonië van de totale ineenstor ting te behoeden. De grootste regeringspartij, de Vlaams katholieke CVP van partij-voorzitter Tindemans, wilde tenslotte alleen ak koord gaan indien de regering een ver regaande lastenverlichting voor het hele bedrijfsleven zou afkondigen, liefst door afschaffing van de automati sche vergoeding van alle prijsstijgingen in de lonen. Dat laatste stuitte weer op hevig verzet van franstalige en Vlaam se socialisten. De oplossing-Eyskens is een typisch Belgisch compromis geworden, zo inge wikkeld en onvolledig dat alle partijen er iets van hun gading denken te kun nen aantreffen. Zij betekent onder meer dat de Waalse staalindustrie twee miljard krijgt en dat de rest geleend moet worden bij parti culiere banken. Het indexeringssys teem (waarbij prijsverhogingen auto matisch worden doorberekend in de lo nen) zal vrijwel geheel in tact blijven. Daar staat voor het bedrijfsleven een lastenverlichting van 30 miljard gulden tegenover. Kennedy en zijn vrouw Jacky, gespeeld door de i James Franciscus en Jaclyn Smith, pauzeren ijdens de opnamen voor de Amerikaanse tv-film en van Amerika's beroemste presidenten. verschuiving kost 184 Javanen het Ie- A Bij aardverschuivingen en overstromingen op a zijn zeker 184 mensen om het leven gekomen. De huivingen zijn veroorzaakt door lavastromen uit de Semuru, hetgeen gepaard ging met hevige regens die mingen veroorzaakten. De bewoners, die voor de ramp huwd waren, weigerden hun vruchtbare landbouw- verlaten. ontploft op Kennedy Airport 9^^ Op het Nfewyorkse vliegveld „Kennedy Air- isteren een 19-jarige werknemer van de luchthaven bij anslag om het leven gekomen. Een Portoricaanse onaf heidsbeweging heeft de verantwoordelijkheid voor de opgeëist. Na de ontploffing deelde een man telefonisch er nog meer bommen waren geplaatst. Daarop werd een -1 van de luchthaven ontruimd, totdat alle helse machi- ten gevonden. (Van onze correspondent Mare de Köninck) BRUSSEL Enkele Belgi sche ministers, onder wie premier Mare Eyskens, zijn in het nauw gebracht door bekentenissen van een aan tal hoge regeringsambtena ren inzake geknoei met be stemmingsplannen. Volgens Vlaamse kranten hebben de ambtenaren, voor het meren deel stafleden van staatsse cretaris Paul Ackermans van de Vlaamse deelrege- ring, uit de bestemming plannen beschermde groen- zones geschrapt om woning bouw mogelijk te maken. De beschuldigden zeggen in op dracht van regeringsleden te hebben gehandeld. De vervalsingen in de gewest plannen zouden al jarenlang op het niveau van de Vlaamse deelregering gaande zijn. Vóór Ackermans was onder meer de huidige premier Mare Eyskens verantwoordelijk voor het be trokken kabinet voor Ruimte lijke Ordening. Beiden zijn lid van de christen-democratische CVP. Volgens de krantenbe richten, waarop nog niet door juridische of politieke autori teiten is gereageerd, zouden ook op verzoek van ambtena ren van minister van Openba re Werken Mathot (Waalse so cialist) bestemmingsplannen zijn vervalst. Dat alles om „po litieke vrienden een plezier te doen". Onderzocht wordt thans in hoeverre inderdaad bewinds lieden medeplichtig zijn en wie financieel voordeel aan de fraude hebben overgehouden. Daartoe zijn inmiddels 25 Vlaamse bestemmingsplannen verzegeld. De grootste knoeie rijen zouden zijn gepleegd in de wettelijk vastgestelde land schapsinrichting rond Antwer pen, Gent, Oudenaarde en Brussel. Ondermeer zou zijn vastgesteld dat één minister zelfs wijzigingen in een plan heeft "aangebracht, nadat het betrokken besluit al door ko ning Boudewijn was onderte kend. Kardinaal Wyszynski bediend WARSCHAU De ernstig zieke Poolse Primaat, kardi naal Stefan Wyszynski, heeft zaterdag het sacrament der zieken toegediend gekregen. De kardinaal is sinds midden maart ziek. Dokters hebben niet precies gezegd waaraan hij lijdt Carter roept Reagan op tot respect mensenrechten NEW YORK De Amerikaanse oud-president Jimmy Car ter heeft zijn opvolger Ronald Reagan zondag opgeroepen de nadruk die de vorige regering legde op de mensenrech ten, te handhaven. Carter vroeg Reagan ook er alles aan te doen om met de Sovjet-unie een verdrag te sluiten over een beperking van strategische wapens. Carter hield zondag een rede voor 2.000 mensen ter gelegenheid van de honderdste jaardag van de New Yorkse raad van rabbij nen Het was zijn tweede openbare redevoering sinds hij in janu ari het presidentsambt neerlegde. ADVERTENTIE f2.95

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7