Degradatie De Algemene HVS bedwingt Wings: 8-8 Skadi-acht te sterk voorNjord 'M Pernix terug in landelijke promotieklasse Leidenaars reiken niet ver tijdens finales NK Dames Alphians zette zegereeks voort SPORTTRIBUNE Philidor igRS blijft in Lj Ook Oase goed op dreef Beslissingsduel voor Ons Eiland MAANDAG 18 MEI 1981 PA LEIDEN De kamp de LSB, Philidor 3,1 in geslaagd naar ds) promoveren. Ook wedstrijd in de proni petitie ging verlor* Tal kwam de Leide# verder dan zes remiy Philidor 3. dat de 1 competitie begonnen' een 3.5-6.5 nederlat DD 2, heeft tegen Tal als geen kans gehad.) de tijdnoodfase kwanf se kampioen veel I eindelijk hielden c Smit, Van Steenwljk, I Meijer en Freeke I remise: 3-7. Philidor 3 het volgende seizo^ LSB weer van voren t ginnen. BIJ HOLLAND!A WEDSTRIJDEN ci, heef lijk de sl Duitse I ende w rlaag tw Bayern liga hee agen. B HSV e vijf pun de spar les moge jnnen Mu lerkusen). ALPHEN AAN OEN RIJN - Hoewel Njord lijden» h< nummer van de traditionele Hollandia Roeiwedetrijde ™uo, nior A-acht, met de sterkst mogelijke samenstelling Alphense water verscheen, gelukte het de Leidse nieuw niet de zo gewilde winst inderdaad te verovers bleek in de finale verreweg de snelste ploeg en won n macht. Njord slaagde er wel in de acht van Die Leyths tfil Dl achter fich te laten. T Al In de voorwedstrijd ontmoetten de drie ploegen elkaa f8S legenheidscombinatie van Die Leythe/Asopos De Vliet ku7pci nald Florijn, het van Njord overgelopen duo Bakker/Du «TT p_, het Asopos-tweetje Van der Steen/De Bruyn) bleek toej",, delijk de mindere van het drietal. Skadi, met toproeier ifJJJJ:, op slag en verder onder meer bestaande uit de winne JJTL #L sity-vier, startte sterk in die voorwedstrijd, maakte evei JJL,2P geweldige snoek en diende voor een tweede maal te dei fin om Njord achter zich te houden. In de finale kende Skai lijk minder problemen (een uiterst snelle winnende tijd concentreren op het behouden van de tweede plaats, Leidse combinatie. Aangezien dat consoliderende werk gif,® P fn te, legden de studenten beslag op het zilver. i ninr Tjeerd de Vries won de klasse jongens 16-jaar skiff weet is gend. Reden voor de jeugdcommissie De Vries voor uir naar Keulen voor te dragen, met de jongens dubbeltwe Voorbij en Sicco Elzinga. Die Leythe won verder de nieuwelingen dubbel-twee ranen-acht, evenals de senior A twee met stuurman, sp langwekkende Njordzege was de overwinning van de Be kA genacht, die na een slechte seizoenstart nu redelijk gai en de Quadrupple die zeer verrassend Asopos versloe roeien liet ook de Senior A vier zien die de Skadi vier I bleef. AMSTERDAM Het afgelo pen weekeinde stond in het teken van de Nederlandse Kampioenschappen. Ton Plummen uit Heerlen prolon geerde zijn titel, terwijl Farida Israël uit Nijmegen haar eer ste nationale titel bij de da mes greep* De Leidenaars presteerden niet zo geweldig. De beste vertegenwoordiger uit de Sleutelstad was Tony Hoeberichts, die beslag legde op een 16e plaats. Van de vier Leidse bowlers, die waren doorgedrongen tot het finaleweekeinde, bracht slechts Hoeberichts het viè een serie van 1493 (8 games) tot de achtste finales. Daarin struikel de ook hij. De Lionsspeler startte goed met 799 over 4 games, maar viel toen terug. Zijn uiteindelijke serie van 1100 was niet voldoende om zich bij de laatste 14 te voe gen. Gert-Jan Onvlee was de tweede Leidenaar met 1415, terwijl Kees Plaizier niet verder kwam dan 1405. René van der Horst stelde eveneens teleur door 1337 te scoren. van aan icht ;adi het van Plummen was al in 19 ofd- pioen van Nederland,, hij in 80 zijn tweede tit de Om voor de derde ma- gouden medaille te moest hij in de afvalfinja jn afrekenen met Renè dam. De jonge Amstei1 had eerder Leo Hazes'- ruggewezen, die als d< digde. Plummen pakt maand overigens al h bij de Europese ki schappen. Bij de dam Irene Gronert, die maand in Helsinki tweede achtereei. keer Europees ka werd, derde. De 55-ja Bronzwaer (nationaal Jzonaer één in 1978) schab Haagse uit voor de ei JAAN DE n, wlnna roeiw» De slotgames werden der spannend en door Farida Israël ui gen. en LEIDEN De klappen zijn In het laatste speelweekeinde van de korfbalcompetitie toch nog hard aangekomen. De Al gemene duikelde uit de eer ste klasse na een 7—6 neder laag tegen DKC. Voor Ons Ei land duurt de competitie nog een (degradatie-)wedstrijd langer, doordat de ploeg van coach Piet Weerheijm zelf verloor van Animo (7—3) en TOP het af liet weten bij Vriendenschaar (83). De Danaïden besloot het seizoen met een 7—11 nederlaag te gen Ready, terwijl Fides Pac ta won van DOS (11—9). Meer dan een vierde plaats zat er voor De Danaïden dit sei zoen niet in. Maar dat was ook kennelijk niet nodig, want te gen Ready leverde de ploeg van coach Gerard Bos tenmin ste nauwelijks tegenstand. De Hagenaars speelden wel geïn spireerd en halverwege de eer ste helft was het verschil al duidelijk: 14. Door twee strafworpen van Cees Chris- tiaanse was de achterstand halverwege (rust 36) niet ver der opgelopen. Pas in het laat ste kwartier toen Ready het bij 411 ook wel voor gezien hield kon De Danaïden wat te rugdoen. Hennie Devilee, Erik Peters en Ruud Visscher haal den de stand nog op tot 711 terwijl Jo Korenhof voor de overige twee treffers tekende. Vanuit de kop van de ranglijst kwam Fides Pacta via de staart tenslotte terecht in de middenmoot. Een opwindend seizoen werd besloten met een 119 overwinning op DOS In een wedstrijd die het aanzien zeker nog waard was. De ploeg van Jan Hensen bevond zich vrijwel voortdurend aan de goede kant van de score. Doordat het derde aanvalsvak moeilijk tot scoren kon komen bleef de voorsprong beschei den en viel de beslissing pas halverwege de tweede helft. Via een 86 ruststand werd het nog 88 alvorens Fides Pacta wegliep naar een beslis sende 118. Robin Somme- ling (3), Wim Piket 62), Henny Piket (2), Patricia Gottmer, Joke Noordervliet, Aad de Vos en Dick Onderwater scoorden. „Het is natuurlijk niet zo leuk dat TOP verloor van Vrienden schaar, maar we hadden het zelf moeten doen. Je mag Je nu eenmaal niet afhankelijk van anderen maken". Relative rende woorden van Ons Ei land-coach Piet Weerheijm die met zijn ploeg nu nog tegen Vriendenschaar moet spelen om een plaats In de eerste klasse. De ploeg van Weer heijm Het het vooral in de eer ste helft tegen Animo aanval lend afweten. Pas ver na rust (40) kwamen de Leidenaars Wim Neijenhuls en Jan van Kalkeren tot scoren. Toen Ani mo direkt na 42 voor een vijfde treffer zorgde was het pleit beslecht. Daar konden in vallers Barrie van Duyn en Ar- noud van Lunteren niets meer aan veranderen. Ondanks een treffer van laatstgenoemde werd het 73. Voor de rust (32) gaf TOP Vriendenschaar nog wel dege lijk partij. Maar in de tweede helft scoorde de thuisploeg al snel 4—2 en alle goede voor nemens om het tempo nog verder op te schroeven werden prompt vergeten. De Sassen- heimers gaven zich simpelweg gewonnen: 83, met tegen treffers van Stella van der Zaag, Wilma Kuhn en Philip Trap. Na Crescendo werd De Alge mene de tweede degradant in de eerste klasse B. Het de gradatieduel tegen DKC ver loor de ploeg van de vertrek kende coach Ruud Niesing tenslotte met 7—6. De Delfte naren hadden voor rust vol doende afstand genomen (6 3) om een zwakke en verlate eindspurt van De Algemene op te vangen. Heel lang ontbrak de spanning bij DKCDe Algemene. Qua spel was het zeker degradatie korfbal. Met haastig spel, ner vositeit en irritaties, waarmee een zwak optredende scheids rechter Michielsen nauwelijks rekening hield. Verrassend was de sterke opening van De Al gemene. Na de gelijkmaker van Aad Rusman zorgden Jory Sjardijn en Ruud Swaak voor KORFBAL en 13 voorsprong. De om mekeer kwam echter al snel. ook al omdat de Leidse verde diging de schutters van DKC erg veel ruimte gaf. Vijf minu ten later was de stand weer gelijk (33), waarna DKC di rekt doorging. Ondanks twee gemiste strafworpen ook Henny Rusman miste bij 53 ging de Delftse ploeg bij rust met 63 aan de leiding. In het eerste kwartier na rust slaagde De Algemene er niet in wederom aansluiting te krijgen, al was Ruud Swaak treffer af gekeurd. er dichtbij. Na 73 werd het wel snel 74 maar bleef het erg lang bij. Nadat Wim van Vliet (28e minuut) en Aad Rusman voor 76 had den gezorgd kwam er pas spanning. Toen was er echter nog maar vier minuten te gaan en was DKC al bezig met het op balbezit spelen. Voor de overige eersteklassers Zuiderkwartier en Crescendo stond er niets meer op het spel. Zuiderkwartier speelde een ontspannen partij korfbal tegen Quick en won via een 73 ruststand met 85. Doel punten waren er van Dirk Jan de Kreek (2), Carla Akse, Jopie van Leeuwen, Els Lardee, Ine ke de Hertog, Toos- en Joep van Dam en Wil de Wit. De schutterij van OSCR kreeg alle kansen om aan te leggen van een losjes spelend Crescendo. Het resultaat was erna. Met een 310 nederlaag beëindig de de ploeg, waar speler Louis Kok en coach Frans de Haas niet meer terugkeren, het tweejarige verblijf in de eerste klasse. In de derde klasse slaagde KNS er niet in Stormvogels van het kampioenschap af te houden. Kort voor rust namen de Zeeuwen een 24 voor sprong en bouwden deze in de tweede helft verder uit tot 4 7. Monique Slingerland, Yvon ne van Dam, Peter Zitman en Rob Ultzen scoorden voor KNS. LEIDEN Op de laatste wed strijddag van de veldcompeti- fie leverden de dames van HVS in de eerste divisie een goede prestatie door kam pioene Wings een 88 pun- tendeling af te dwingen. Ook Oase kwam in deze klasse goed voor de dag. Helma Stigter c.s. wonnen verdiend met 117 van het Haagse Hellas. In de tweede divisie boekte Plantenhoek/Forehol- te een ruime 1611 zege op De Treffers. MMO ging in deze divisie geflatteerd met 118 ten onder tegen een bikkelhard Hollandiaan. Bij de heren in de tweede divisie behaalde Olga/Saturnus een duidelijke 1610 overwinning op Atomium. Dames HVS deed in de eerste rond gang van het bij vlagen aan trekkelijke duel tegen Wings beslist niet onder voor haar Haagse opponente. Vooral Ma rijke Luiten stond in die speel periode haar „mannetje". Met een redelijke 54 stand in het voordeel van Wings werd ge rust. Na de veldwisseling leek de Haagse formatie definitief toe te slaan. Mede door on achtzaamheid in de Stomp- wijkse defensie kon Wings bin nen tien minuten doordrukken naar een 7—4 voorsprong. HVS liet zich daardoor echter niet uit hei veld slaan. Met snel (het tempo ging merkbaar om hoog) en bekeken spel werd getracht de achterstand onge daan te maken. Tot enthousi asme van de Stompwijkse sup porters gelukte dat zo'n vijf mi nuten voor het einde, 77. In de slotfase kwamen beide ploegen elk nog één keer tot scoren, daarmee de eindstand op 88 brengend. Voor de Stompwijkse score zorgden: Marijke Luiten (5x), Gerda, Leny en Ank van de Bosch. HANDBAL Oase heeft van Hellas minder tegenstand ondervonden dan aanvankelijk was verwacht. Van meet af aan dicteerden de Alkemadese dames het spel. Vooral in aanvallend opzicht voerde Oase de boventoon (de wisseling van 3/3 naar 2/4 en weer terug verliep perfect). Met een 74 voorsprong in het voordeel van de Alkemade se dames werd de eerste rond gang afgesloten. Ook In de tweede speelperiode een do minerend Oase. Geen moment heeft Hellas de ploeg van Wil van der Geest echt kunnen be dreigen. Het werd uiteindelijk een verdiende 117 zege voor Oase. Verantwoordelijk voor de score van Oase waren: Riet Broesterhuizen, Helma Stigter, Gerrie Hoogenboom en Lydia van de Poel. Na een aantrekkelijk duel won Plantenhoek/Foreholte met 1611 van de kampioene van de tweede divisie A De Treffers uit Krimpen aan den IJssel. Tot 88 in de tweede helft (de eerste speelperiode werd afge sloten met een 57 voor sprong voor De Treffers) de den beide ploegen weinig voor elkaar onder. Na die 88 leek de Voorhoutse formatie ineens vleugels te hebben. Binnen de kortste keren werd De Treffers door het nu op volle toeren draaiende Foreholte naar een onoverbrugbare 149 achter stand gespeeld. In de slotmi nuten voegden beide teams elk nog twee treffers aan hun totaal toe, 1611. De Voor houtse score werd voorname lijk verzorgd door: Annemiek de Bruyn, Theo van Rijn en Marian van de Berg. Ook de kampioene in de twee de divisie B, het Hoogmadese MMO, moest met een neder- LEIDSE COURANT DEN HAAG De dames van Alphians blijven het bl '0ORT goed doen. Ook de derde competitiewedstrijd werd i toppen omgezet. Dit keer waren de reserves van ADO het slaJtors de van de Alphense softbalsters die uiteindelijk met 3-5«indsels ••n aan Alphians nam in de tweede inning een 0-3 voorspror i 1 augu kwam in de derde slagbeurt dichterbij (1-3) en vond in d zullen i inning de aansluiting: 3-3. In die vierde inning verzorglosst dai Groenewegen een knappe vangbal. Nadat er in de vijfild en m beurt niet was gescoord pakte Alphians in de zesde (3-WIJd kon vende inning (3-5) de volle winst. i, Ruud ftten Cijfert Kh) zet Pitcher Alphians: Irene Ponsloen: 7 maal 3 slag. 3 maal 4 wijd, ««HI Alex tegen, 2 veldfouten. Slaggemiddelden: Leonle Theunlssen 0.666 (2:3); Greet van der Ponsioen. Karin van Hartevelt 0.333 (1:3). voor de ie kamp torln het Margo Kouwenberg van Olga/Saturnus waagt een doelpoging In het duel met de reserves van Foreholte. laag genoegen nemen. In Vlaardingen werd het tegen De Hollandiaan een 118 verlies voor José Elstgeest c.s. MMO had een goede start. Binnen tien minuten hadden de Hoog madese dames een 13 voor sprong genomen. De Hollan diaan kwam echter middels harde acties sterk terug. Via 3—3 drukten de Vlaardingse dames door naar een 54 ruststand. Tot 88 in de twee de rondgang was de strijd nog geheel open. MMO drufde ech ter, gelet op de ongecontro leerde speelwijze van haar te genstandster, geen initiatief te nemen en liet het spel over aan De Hollandiaan. Met het nodi ge fortuin en de hulp van de falende arbitrage slaagden de Vlaardingse dames erin MMO in de slotfase definitief op de knieën te krijgen, 118. De doelpunten van MMO werden gescoord door: Helma Volwa- ter 3x, Elly van Leeuwen 2x, Corrie Pennings 2x en Connie Elstgeest. In de aldelings tweede klasse won Olympia met 86 van de reserves van Velo. Bij rust had den de Wassenaarse dames een 52 voorsprong. Doel- puntenmaaksters bij Olympia waren: Olga Smit en Floor Si- monis. HVV 70 kon het niet bolwer ken tegen het tweede tearr van Oase. Na een 30 rust stand werd het een 7—3 ne derlaag voor de Voorschoten- se ploeg. Olga/Saturnus liet in het duel tegen.de reserves van Forehol te zien dat de titel in de afde- lings derde klasse niet voor niets bij de Leidsen is terecht gekomen. Met attractief spel werden de Voorhoutsen uitein delijk naar een 73 nederlaag gespeeld. Bij rust had Satur- nus al een 31 voorsprong. Heren Olga/Saturnus sloot de veld- competitie af met een geens zins geflatteerde 16—10 over winning op Atomium. In de eerste rondgang wilde het bij de Leidenaren nog niet zo vlot ten. Vooral In defensief opzicht tastte Saturnus nogal eens mis. Het was maar goed dat doelverdediger Rob Spieker man in een uitstekende vorm stak, anders was de ploeg van trainer/coach Frank Bonte voortijdig onderuit gegaan. Met een magere 76 voor sprong in het voordeel van Sa turnus werd nu gerust. Na de veldwisseling pakte de Leidse formatie de zaken resoluter aan. Atomium kon geen mo ment in z'n spel komen en moest lijdzaam toezien hoe Sa turnus gedecideerd doordrukte naar een 1610 eindstand. Dank zij een formidabele eer ste speelperiode zegevierde HVV 70 met 15—13 over de reserves van Wings. In die eer ste rondgang was HVV '70 dui delijk de betere ploeg. Zowel in aanvallend als verdedigend opzicht stak de Voorschotense ploeg met kop en schouders boven z'n tegenstander uit. Vooral Wim Dompeling mani festeerde zich daarbij. Hij nam acht van de elf Voorschotense treffers (ruststand 11—4 voor HVV '70) voor zijn rekening. Na rust zakte HVV '70 ver terug. Wings, dat nog aanspraak kan maken op de titel in de afde- lings tweede klasse, kwam sterk terug, doch de achter stand bij rust bleek toch te groot om nog geheel te wor den ingelopen. Tegen de „oudjes" van AHC '28 kwam Olympia tot een eclatante 258 overwin ning. Bij rust was de marge nog maar drie treffers. 7—4. Pernix keerde na een kampioenschap in de eerste klasse terug naar het landelijke korfbal. Staand v.l.n.r. coach Karei Verschoor, Kees van der Kraan, Kees Brokaar, Kees Hortenslus, Willie van der Kooy, Janko Breedveld, Peter Kuipers, Eelco Kool haas en Geerten Breedveld. Geknield v.l.n.r. Janneke Mulder, Jet Boter, Carla van der Vegte, Liesbeth van der Kraan, Jenny van der Laken, Denise Smits, Agnes de Rooy. LEIDEN Pernix is weer terug in de landelij ke promotieklasse na een eenjarig verblijf in de eerste klasse. In de direkte confrontatie met concurrent GKV bleek de ploeg van coach Karei Verschoor de sterkste. Hoewel de Leidenaren bij rust met 6—3 aan de leiding gingen werd de zege pas in de slotfase veilig gesteld. De sterk terugkomende Gorkumse ploeg joeg Pernix in de tweede helft nog langs de rand van de afgrond. Vijf minuten voor tijd scoorde Kees Brokaar 9—8 en schonk zo zijn zestigjarige vereniging het jubileumcadeau: de titel in de eerste klasse A. Coach Karei Verschoor sprong een meter In de lucht toen scheidsrechter Dubbeldam tenslotte afblies. Nauwelijks een minuut tevoren had hij de arbiter op niet mis te verstane wijze op diens vermeende fout gewezen toen deze de tegen stander van de geblesseerd op de grond liggen de Denise Smits tot tweemaal toe liet aanleg gen. Karin Kolff mocht de laatste vijftien secon den meeverdedigen en toen was het afgelopen. Pernix was weer kampioen. De kampioenswed strijd tussen Pernix en GKV kreeg zo een apo- thepse die in de eerste helft onmogelijk leek. Want met erg goed korfbal hadden de Leidse Hout bewoners GKV in het eerste halt uur volle dig zoekgespeeld. De 62 voorsprong gaf het technisch surplus van Pernix duidelijk weer. Maar uit kansloze positie kwamen de Gorkum- mers terug en nog niet eens zo zeer omdat Per nix wat terugzakte. Bij' rust was het nog 63, ook al omdat GKV tweemaal miste vanaf de strafworpstip. Toen GKV snel na rust de aansluiting hervond (65) verdween het laagje vernis van het spel van Pernix. Simpel, zonder enige franje korfbal den de ploegen verder. Twintig minuten voor tijd kwam de Gorkumse gelijkmaker en twaalf minuten later kwam GKV op voordeel: 78. Gezien het rustiger spel van GKV - Pernix was erg geirriteerd geraakt en koelde dat op arbiter en tegenstander - een logische stand. Een straf- worp, geforceerd door Eelco Koolhaas en benut door Kees Hortensius bracht Pernix weer terug In de strijd. Vijf minuten voor tijd was het ten slotte Kees Brokaar, die zich als enige niets aantrok van alle tumult in en rond het veld en de bal In de korf tilde: 98. Vijf nerveuze minu ten later kon het kampioensfeest losbarsten. Gescoord werd er door Peter Kuipers (2), Kees Hortensius (2). Kees van der Kraan (2), Carla van der Vegte, Jenny van der Laken en ten slotte Kees Brokaar. BRAM VAN GENT

Leidse Courant | 1981 | | pagina 18