Grootste bouwfraude tot nu toe ontdekt fokker krijgt 800 miljoen gifslangen Einde staking HTM verder weg dan ooit Zieke vis in Warmondse vijvers AF/RSV iii'gt order ntser- ertuigen Fiscus voor tientallen miljoenen benadeeld U.S.M. Romeinse aanklager overtuigd van complot tegen paus MINISTER WIJST COMPROMIS AF Man met twee donorharten maakt het slecht Zaterdag 16mei 1981,71e jaargang no. 21965 DAGBLAD VOOR ZUID-HOkLAND J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoü Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Poetbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; jaar 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers /0,65 Rechtstreeks tv-debat tussen Van Agt en Den Uyl in „Brandpunt" (Ned. II 21.20 uur). Spionage-romantiek in speelfilm „Operatie Barbados" (Ned. I 20.25 uur). Morgen Ne derlandse tv-bewerking van Cowards toneelspel „Still life" (Ned. I 20.50 uur). Zonnige perioden en in de loop van de dag mogelijk een bui. Middagtemperatuur onge veer negentien graden. Tot matig toenemende wind uit oost tot zuidoost. Morgen zon op: 5.42, onder: 21.31 uur. Schev. hoogw. 3.03 en 15.22 uur, laagw.: 11.13 en 23.32 uur. .LERY Inlljstwerk j sr voor 5 Anne ral. 1705^, De Britse ine heeft giste- EN het leven ge- aan een doch- door Bucking- ilace bekendge- [oeder en kind Prljjiet goed. Het is omen. In^ede kind van ^nne en echtge- itein Mark Phil- x jaar geleden eter Mark An doren, het eerste d van de Britse Elizabeth. la 550 K3 J th-Maxi Space shuttle 30 september opnieuw omhoog WASHINGTON De Amerikaanse ruimte vaartorganisatie NASA heeft gisteren bekendgemaakt dat de space shuttle Colum bia, op 30 september opnieuw vanaf Cape Canavaral de lucht in gaat. Zoals bekend maakte de Columbia verleden maand een zeer geslaagde eerste ruimtevlucht. Greenpeace koopt tweede schip AMSTERDAM De internationale milieu-organi satie Greenpeace heeft een tweede boot gekocht, de Sirius, die moet gaan dienen als opvolger van de Rainbow Warrior, het eerste actieschip van Green peace. De Rainbow Warrior is na afloop van laatstgevoer- de actie voor de bescherming van de zeehonden in de Canadese kustwateren in Amerika gebleven. Het zal daar ingezet worden voor het behoud en bescher ming van zee en zeezoogdieren. De in 1950 gebouwde, 46 meter lange Sirius heeft ja renlang dienst gedaan als verblijfplaats voor lood sen, maar was al geruime tijd buiten gebruik. Wan neer de Sirius voor zijn eerste actietocht uitvaart is niet bekend. Protest tegen gebruik alcohol bij overheid UTRECHT De Algemene Nederlandse Drankbestrijders- Organisatie (ANDO), wil dat de overheid stopt met het schenken van sterke dranken op recepties. Voorzitter De Wilde uit in het blad „Nuchter bekeken" forse kritiek op de verschillende overheden, die volgens hem wel vergunnin gen geven voor alcoholgebruik in jeugdlokalen, maar geen subsidies geven voor voorlich tingsprojecten. Plan voor tijdelijke baan schoolverlaters DEN HAAG Het ministerie van sociale zaken heeft in grote lijnen een plan ge reed om zestien- tot achttienjarige school verlaters binnen zes maanden aan een tij delijke baan te helpen. Een woordvoerder van het ministerie heeft dit gisteren mee gedeeld. Waar de vijftig miljoen gulden die voor het plan nodig zijn, vandaan moeten komen, weet men nog niet. Bo vendien hangt het van de duur van de ka binetsformatie af, of jongeren die dit jaar van school komen, van het plan kunnen profiteren. inet heeft besloten de bestel- 841 van deze pantservoertui- de landmacht te plaatsen bij /RSV-consortium. 51, erl «/C7 ong Bts-doe4. brom- e Herensir parkeeri RETS ner pwc. voude0 «nuïv. De order van het !fu' rie van defensie voor de „Ba l' van 841 pantservoertui- "peuga >rdt geplaatst bij DAF en i order bedraagt ruim 700 gulden. Het kabinet heeft gisteren besloten, ondanks dat de bestelling bij ongeveer honderd mil- olden méér kost dan wan- [elopen weken is van rege lde over de aanschaf van de voertuigen (type YPR-765) nderhandeld met DAF/RSV Aanvankelijk was het prijs- tussen het Nederlandse con- en het Amerikaanse bedrijf >ter. Eind april bleek dat de anen de pantservoertuigen 0 miljoen gulden goedkoper pen leveren. Het kabinet was mening dat de meerprijs die 7RSV betaald zou moeten niet in verhouding stond met tal te behouden arbeidsplaat- DAF en RSV. tre onderhandelingen hebben sgral ihool r en Rijk ructie irllngen 1773. rnrnark Tuince toen tot honderd miljoen Daarop besloot het kabinet r toch in Nederland te plaat- (t name vanwege de „hoog- e werkgelegenheid" die de jlevert. Bij de uitvoering van r zullen niet alleen DAF en iwe technieken kunnen toe maar ook wordt een aantal Nederlandse bedrijven inge- Aiie scfei voor de toelevering van on- aantrein. DEN BOSCH Een opsporingsteam van politie, belastingen. Gemeen schappelijk Administratie Kantoor en de Stichting Sociaal Fonds Bouwnij verheid ontrafelt momenteel van wat genoemd wordt de grootste bouwfrau de tot nu toe in Nederland. Bij de fraude zijn 116 malafide onderaanne mers betrokken, 38 verdachten zijn aangehouden en 400 getuigen zijn in middels gehoord. Men verwacht nog meer aanhoudingen te verrichten. Ook enkele hoofdaannemers in Zuid-Hol land worden verdacht. De inmiddels twintig onderzochte bedrijven blijken de fiscus en de bedrijfsverenigingen voor in totaal veertig miljoen gulden te hebben benadeeld. Dit is gisteren bekendgemaakt in Den Bosch. Op verschillende plaatsen in het land is ad ministratief materiaal in beslag genomen. Onder meer in Den Bosch, waar de meeste verdachten in deze affaire vandaan Jsomen. Bij de twintig onderzochte bedrijven werken 3.000 bouwvakkers, onder wie een aantal met een sociale uitkering. Ook zij hebben een proces-verbaal gekregen. De leider van het opsporingsteam, adjudant A. van Dore- malen, hoopt het onderzoek, dat sinds okto ber jongstleden loopt, voor het einde van dit jaar af te sluiten. Van de 38 verdachten zijn er 36 na verhoor en voorgeleiding weer op vrije voeten ge steld. Alleen de twee hoofdverdachten be vinden zich nog in arrest: een 38-jarige man uit Den Bosch en een 32-jarige man uit Waalwijk. Laatstgenoemde is ooit veroor deeld wegens koppelbazerij. Het onderzoek in zijn zaak heeft geleid tot de ontdekking van deze grootste bouwfraude. Volgens de adjudant wordt tegen de hoofdaannemers ook actie ondernomen, omdat zij hadden kunnen weten dat zij in zee gingen met ma lafide ondernemers. Dollarkoorts De aanhoudende koersstijging -van de dollar en de scherpe- daling van de Franse franc sinds de verkiezing van Frangois Mitte- rand tot Frans president heeft tot gevolg dat de Westeuropese geldhandel hoog tijdagen beleeft. De grote wissel markten kunnen het werk nauwe lijks aan, zoals hier in Frankfort. Hoe een hande laar uit de giganti sche hoeveelheid telefoons steeds weer de juiste weet te pakken zal ongetwijfeld onder de noemer beroepsgeheim vallen. /an onze parlementaire redactie) a. voi IAAG Het kabinet heeft de vlieg- mo< nek Fokker een kredietgarantie van jagewa joen gulden verleend voor het samen- asoires gsproject tussen Fokker en het Ame- bedrijf McDonnell Douglas. De in orui edrijven gaan samen een nieuw type '"r ersvliegtuig produceren: de MDF kredietgarantie geldt tot 1990. Vice- minister-president Wiegel heeft dit gisteren na afloop van het wekelijkse kabinetsbe raad bekend gemaakt. Het feit dat de Nederlandse staat voor 800 mil joen garant wil staan voor het vliegtuigbouw project, komt volgens minister Wiegel van bin nenlandse zaken voort uit de doelstelling van de regering om bedrijven te stimuleren tot ver nieuwende industriële activiteiten. Ook het be lang dat de regering hecht aan het voortbestaan van de Nederlandse vliegtuigindustrie heeft een belangrijke rol gespeeld. Met de ontwikkeling van de MDF 100 wordt verwacht dat het aantal van 8700 arbeidsplaat sen bij Fokker in de komende vijf jaar zal uit groeien tot 12.000, verdeeld over vijf Neder landse vestigingen. Zie verder voor reacties pagina 19 advertenties 1CTIE BON voor •JK IN DE TON MENKEN HAL-LEIDEN mei geopend! z a van 10 lot 22 uur. zo. van to lot so uur) i 'n van deze bon krijgen u en uw huisgenootleden ieder f 1* korting jang tot s werelds grootste gifslangententoonstelling atrox ZONDAG 17 MEI Aanvang 20.30 uur Dorpshuis Rijpwetering 2 l(6^nt ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer' *2248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe- ROME Romeinse politiefunctionarissen die zich bezighouden met het onderzoek naar de aanslag van afgelopen woensdag op de paus raken er steeds meer van overtuigd dat de vermoedelijke dader, de 23-jarige Turk Mehemet Ali Agca, niet in zijn eentje heeft geopereerd en de aanslag onderdeel is van een internationaal complot tegen de paus. Met name de vele reizen van Agca gedurende de afgelopen jaren en het feit dat hij, waar hij kwam, over voldoende geld kon beschiken zon der cheques te verzilveren, sterkt de Romeinse openbare aanklager Infelisi in het vermoeden van een complot, al kan hij dit op geen enkele manier bewijzen. Agca zelf wijst alle gedachten over een samenzwaring af en eist zelf de volle dige verantwoordelijkheid voor zijn daad op. Intussen doen politie-autoriteiten binnen en buiten Italië verwoede pogingen het leven van Mehemet Agca sinds hij in november 1979 in Turkije uit de gevangenis ontsnapte in beeld te brengen. Intussen blijft de toestand van de paus, die ko mende maandag 61 wordt, stabiel. Gisteren heeft hij vanaf zijn ziekbed twee maal de H. mis kunnen meevieren en de aanwezige artsen, verpleegsters en hoge Vaticaanse functionaris-1 sen zijn zegen gegeven. DEN HAAG Er is voorlo- er ook andere acties. pig geen uitzicht op een beëindiging van de staking bij de HTM, die vandaag precies tien dagen duurt Mi nister Tuijnman van ver keer en waterstaat heeft gis teravond laat een compro mis tussen de Raad van Be heer van de HTM en de ver- voersbonden afgewezen. De bewindsman heeft ver klaard dat het gezamenlijke voorstel voor de regering „onbespreekbaar is". Op grond van deze uitspraak zullen de bonden doorgaan met staken. Mogelijk komen Gisteren hebben de vervoers- bonden, de Raad van Beheer en de ministers Albeda en Tuijnman overleg gepleegd over het loonconflict bij de HTM. Na afloop van dit over leg kwam de Raad van Beheer met een compromisvoorstel bij de bonden. Dit voorstel hield in dat het rijdend personeel van de HTM behalve een sala ris volgens loonschaal zes, een zogeheten „persoonlijke toe slag" zou krijgen van 68 gul den netto per maand. De ten- den waren bereid hierop in te gaan en verklaarden dat in dien de minister hiermee ak koord zou gaan, zij hun leden zouden oproepen de staking te beëindigen. Op dat moment leek het erop dat Den Haag weldra van de staking verlost zou zijn. De voorzitter van de Raad van Beheer van de HTM, de Haagse wethouder C. Nyq- vist, heeft gisteravond dit voorstel voorgelegd aan minis ter Tuijnman. De bewindsman zei hem telefonisch dat hij „met verbazing van dit com promisvoorstel had kennisge nomen". Hij deelde de wet houder mee dat de regering geen financiële ruimte had om hierop in te gaan. „De bonden zouden door het compromis een deel van hun eisen hebben laten vallen. Ik vrees dat ze nu nog meer moe ten inleveren", aldus een gis teravond duidelijk teleurge stelde wethouder Nyqvist. CNV-stakingsleider M. van der Zwan reageerde met de opmerking: „Ik begrijp er wer kelijk niets meer van. We wa ren het met de Raad van Be heer eens en nu reageert de minister zo. We zullen nu wel met staken moeten doorgaan". „Het vuur uit de sloffen voor emancipatie" Elf vrouwen en twee mannen zullen maandag in de Ridder zaal door premier Van Agt worden geïnstalleerd als leden van de Emancipatieraad. Een van die mannen is ir. Henk Vredeling, de voormalige beheerder van het harde departe ment dat Defensie is, die zich nu stort in het „zachte eie- renwerk" waarvoor emancipatoire activiteiten vaak worden versleten. Onze verslaggever Plet Snoeren had een gesprek met hem; een weerslag hiervan op de voorpagina van onze bijlage Finale. Het gegeven, dat de vrouw nog steeds on dervertegenwoordigd is juist daar, waar de beslissingen worden genomen, vindt Vredeling een groot manco. „Er zit ten haast geen vrouwen in de top van de vakbeweging. In geen enkele top trouwens", verzucht hij. Op allerlei gebied komt Nederland volgens hem volstrekt achteraan. „Het be wijst hoe laag we de emancipatie in het vaandel hebben". Verder in onze bijlage: Zenuwarts dr. Jaap Hofman: „Het nazis me was onmenselijk; de N.S.B.'ers en de S.S.'ers waren mensen zoals u en ik" (der de artikel in een serie van vier). Arbeid sonrusten Oostblok duurt voort. Wie be klaagt de Ierse moeders, die eenzaam hui len in de nacht? Belastingparadijs Schiphol, zonder een slang die de lol vergalt. HILLINGDON De gezondheidstoe stand van de man die met twee do- narharten verder leeft, baart de art sen zorgen, aldus een verklaring van de Harefield-zie- kenhuis in Hilling- don in Engeland. De twee harten die de 51-jarige Britse drukker Peter Scott in leven hou den, doen het goed, maar volgens de verklaring „func tioneren zijn nie ren niet goed en wordt hij hiervoor behandeld". In wat een unieke operatie werd ge- noemd, is Scott eerder deze week in leven gehouden doordat chirurgen binnen 72 uur twee nieuwe harten in zijn lichaam aan brachten. Eerst ontving de patiënt een extra hart dat afkomstig was van een 13-jarig meisje, doet het slachtoffer was geworden van een verkeersonge val. Toen bleek dat Scott's eigen hart het driegde te be geven, werd dit vervangen door het hart van een 24-jarige vrouw. Scott leeft dus nu verder met twee „vreemde" harten in zijn lichaam. WARMOND De vorige week in twee vijvers in de War mondse wijk Endepoel II uitgezette gras karpers blijken ziek te zijn. Om infectiegevaar, vooral bij kinderen, te voor komen, adviseert de visvereniging De Leede, om voorlopig niet in de twee vijvers te spelen. De vereniging heeft ook een vangstverbod voor het gehele seizoen voor de vijvers af gekondigd. De vissen werden vorige week in de vijvers uitgezet. Ze waren afkomstig van kweekvijvers van de Organisatie ter verbetering van de Binnenvisserij. De sterfte van de vissen in de vijvers is nu al groot; de Warmondse vereniging verwacht dat alle vissen om zullen komen. Overigens is het nog niet bekend aan welke ziekte de dieren lijden. Een ambtenaar van het ministerie van landbouw en visserij heeft een dode vis voor onderzoek meege nomen. In afwachting van het resultaat heeft hij het dringende advies doen uitgaan geen spelende kinderen meer bij de vijvers toe te laten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1