overlijden Hughes Rellen in Ulster na r gr. Gijsen aalt priester- oliticus uit erste Kamer Kleine aardgasvelden moeten Staat miljarden meer gaan opleveren Vier van de tien Hagenaars missen hun bus en tram Openbare gebouwen Lisse beklad DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Woensdag 13 mei 1981,71e jaargang no. 21962 J Uitgave Westerpers, behorende tot SijthoH Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0^31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; jaar 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers /0.6S Rechtstreeks verslag van fina le Europa Cup II: Dinamo Tif- lis - Carl Zeiss Jena (Ned. I 20.05 uur). Speciaal themapro gramma over „Vier jaar kabi net-Van Agt" in parlementaire rubriek „Den Haag Vandaag" (Ned. I 22.45 uur). Flinke Zonnige perioden en te gen de avond een kans op een regen- of onweersbui. Middag- temperatuur van 20 graden in Zeeland tot 25 graden in Gro ningen. Zwakke tot matige oostenwind. i Morgen zon op: 5.47. Onder: 21.27 Schev. hoogw.: 1.47 en 14.12. Laagw.: 9.49 en 22.24. brilt IEN 0,7 JRDER "TïAAG Het leven is half maart en half ,7 procent duurder ge il. In prijs omhoog kleding, schoeisel, si- n, brood, rundvlees ren. Ook vakantierei- sommige meubelen duurder. Verse i werden echter wat Lper. Met deze prijs- en ligt de inflatie dit i 3,1 procent. Dat is jneer dan in dezelfde van vorig jaar. Tus- cember 1979 en april jêgen de prijzen totaal 5 procent. Oefenen in eenzaamheid In de eenzaamheid van het landschap van Wa les, legt de Welshe componist, prof. Wil liam Mathias de laatste hand aan een lofzang ter gelegenheid van het huwelijk van prins Charles en lady Diana. Op de dag van het hu welijk zal deze lofzang, gebaseerd op psalm 67, via de televisie door miljoenen gehoord kun nen worden, uitgevoerd door het koor van de St.-Paul. Poststuk van 2,5 miljoen GENEVE Een ge- frankeerde brief uit 1845 is in Genève van eigenaar gewisseld voor het atstronomi- sche bedrag van 2,5 miljoen gulden. Het poststuk werd in 1845 van Alexandrië naar Richmond gestuurd en was een wat zwart gallige liefdesbrief van een jongeman aan een vrouw. De zegel waarvan de brief voorzien is, wordt „blue boy" genoemd. PROVINCIE ZONDER PARDON: Leidschendam en Nootdorp moeten bouwen in LeiNo DEN HAAG Leidschendam en Nootdorp moeten binnen ander half jaar bestemmingsplannen voor de bouwlocatie LeiNo klaar Een en andër betekent, dat Leidschendam en Nootdorp 8.500 tot 11.000 woningen en een hoeveelheid ruimte voor bedrijfsterreinen moeten inpassen in het agrarische LeiNo-gebied. Zowel Leidscheifdam als Nootdorp hebben zich in de afgelopen jaren tegen aanwijzing verzet. De gemeenteraden hebben een maand de tijd om bij de Kroon in be roep te gaan tegen de beslissing. Dat betekent dat de definitieve reali sering van LeiNo nog wel enige tijd op zich kan laten wachten. Ruim dertien mille per maand voor ombudsman DEN HAAG Het kabinet vindt dat de nationale ombudsman een salaris moet verdienen van ruim 13.000 gulden per maand. Voor de substituut-ombudsmannen zou dat tweeduizend gulden per maand minder zijn. Dit blijkt uit een wets ontwerp dat minister Wiegel van binnenlandse zaken bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De salaris sen van de ombudsmannen worden gekoppeld aan de ontwikkeling van de lonen van het burgerlijk rijkspersoneel. Naast het maande lijks salaris krijgt de ombudsman een vakantieuitkering overeenkom stig de regelingen die er zijn voor het rijkspersoneel. Van onze correspondent Bert van Velzen) 5ELFAST In de twee groot te steden van Noord-Ierland ijn gisteravond rellen uitge- i wo^en nadat bekend werd dat LOCIJrancis' Hughes, de IRA-hon- [erstaker in de Maze-gevange- iis in Belfast was overleden, cis Hughes stierf op de dag van zijn hongersta king, op 27-jarige leeftijd. Onmiddellijk na de bekendmaking van de dood van Francis Hughes stroomden grote groepen demonstran ten de straat op in de katholieke ghet to's van Belfast en Londonderry. Bij schermutselingen met Britse militai ren is minstens een man om het leven gekomen. Volgens lege rwoord voer ders werd het slachtoffer geraakt, toen Britse soldaten het vuur van sluipschutters beantwoordden. In de Ierse hoofdstad Dublin bestormde een menigte de Britse ambassade. Ook in New York werd gedemonstreerd. De Ierse premier Charles Haughey heeft naar aanleiding van Hughes' dood gezegd dat zijn land niet onver schillig kan blijven, wanneer meer hongerstakers het leven laten. Mo menteel zijn nog twee IRA-gevange- nen in een vergevorderd stadium van hun actie. Een derde weigert sinds eind vorige week ieder voedsel. De IRA heeft gedreigd door te gaan met dergelijke acties wanneer de Britse regering niet toegeeft aan de eisen van het verboden Ierse leger. De IRA wil onder meer dat de gevangenen hun eigen kleding kunnen dragen en niet gedwongen worden gevangenis- werk te doen. Premier Thatcher heeft tot nu toe geweigerd de IRA-gevange- nen anders te behandelen dan „gewo ne criminelen". IENS STEMMEN VOOR ABORTUSWET HAAG De rooms-katholieke priester drs. M. G. G. hreurs, lid van de CDA-fractie in de Eerste Kamer, van bisschop Gijsen opdracht gekregen dit politieke neer te leggen, omdat hij op 28 april vóór het abortus- Ontwerp heeft gestemd. uniddels met één stem verschil tot wet verheven ontwerp tngr. Gijsen veel te ver. In het CDA gaat men ervan uit dat :m 510 geen andere keus heeft dan inderdaad de senaat te ten. Schreurs, die woont in Heerlen en werkzaam is als aalmoe voor sociaal werk in de oostelijke mijnstreek, is priester iet bisdom Roermond. Hij bevestigde een brief te hebben igen van de bisschop met onder meer de bovengenoemde ld. Hij erkende ook zich in een „zeer moeilijke situatie" te iden, maar voegde eraan toe nog niet te hebben besloten lij zou doen. jl^-, u 1L Grote verontwaardiging in CDA-fractie. tig miljoen en in EG 'HT In de landen Europese Gemeen- leven volgens een rap- van de Europese Comissie dertig miljoen mensen in 1 armoede. Dit heeft de Krijns, lid van de Comis- isteren gezegd op een stu- inferentie van het CNV in eht. Volgens Krijns blijkt }et rapport, dat eind juni ieel wordt gepresenteerd, Ie welvaart in West-Euro- an grote bevolkingsgroe- is voorbij gegaan. In de landen van de EG wonen lkaar ongeveer 270 mil- mensen. sjaransky op nd van dood »p ti JB Ipagai f pva SHINGTON De Sovjet- dent, Anatoli Sjtsjaransky, sedert 1977 in een straf- 'P zit wegens „anti-Sovjet- "ganda", zweeft op de van de dood. Dit heeft vrouw bekend gemaakt. Puw Sjtsjaransky, die in woont, is naar de VS ge- om de Amerikaanse g en het publiek op te om alles in het werk llen om het leven van man te redden. Haar man n°g slechts 49 kilo wegen geheugenverlies lijden. Premier Van Agt doopt giraffejong „Verrekijker" Premier Van Agt heeft gisteren in het Dierenpark Wassenaar een giraffejong geadopteerd en het de naam „Verrekijker" gegeven. Hij deed dit op uitnodiging van de directeur van de dierentuin, de heer Louwman. Uit ruim driehonderd inzendingen moest de heer Van Agt een keuze maken voor de naam van zijn pleegkind. In de naam „Verrekijker" (een inzending van een meisje uit Puttershoek) zag hij een zekere symboliek. Immers, politici moeten vooruitzien, liefst verder dan 26 mei. Op de foto trakteert de heer Van Agt een van de oudere giraffen op andijvie. Verrekijker is hier nog te jong voor, die krijgt alleen melk. DEN HAAG De regering denkt ongeveer een kwart miljard gulden per jaar te kun nen ontvangen uit de exploitatie van kleine aardgasvelden, als de Tweede Kamer ak koord kan gaan met een regeling die minis ter Van Aardenne gisteren heeft gepresen teerd. Die regeling komt neer op afroming van de winsten die de oliemaatschappijen op de kleine aardgasvelden maken. Minister Van Aardenne wil hiervoor een spe ciale heffing in het leven roepen en daarvoor is een wettelijke regeling vereist. Die regeling zal, zo verwacht de minister, op zijn vroegst vol gend jaar tot stand kunnen komen. Bij elkaar zal deze maatregel de Staat in de jaren 1982 tot en met 1985 ongeveer twee miljard gulden op leveren. Van Aardenne wil met de houders van vergunningen om aardgas te winnen overleg gen of op de een of andere manier op de rege ling kan worden vooruitgelopen. Momenteel heeft de Nederlandse overheid een winstaandeel van zeventig procent. De nieuwe plannen moeten dat aandeel opvoeren tot een percentage tussen 82 en 91. Met de extra inkomsten uit de nieuwe heffing wil het kabinet de economische structuur van ons land versterken door steun aan het be drijfsleven en verbetering van de werkgelegen heid in de bouw. Maar ook, aldus minister Van Aardenne, dient de maatregel om het financie ringstekort van de overheid te verkleinen. Minister Van Aardenne kwam gisteren rtiet de plannen, nadat eind vorig jaar een motie van PvdA en D'66 was aangenomen waarin om een groter staatsaandeel in de winst van kleine aardgaswinsten werd gevraagd. LISSE De politie van Lis- nog meer jeugdigen bezig ge- se heeft vannacht drie jonge- weest met verf. ren opgepakt die bezig wa- Er werden politieke leuzen ge ren met het bekladden van schilderd, zoals „Wiegel, SS" banken en openbare gebou- en „ME, SS" en verder kwam wen, waaronder het politie- het anarchistenteken (de letter bureau. Vermoedelijk zijn er „A" in een cirkel)regelmatig voor. De actie is waarschijnlijk een uitvloeisel van de versto ringen die maandagavond in de Hobahohallen plaatsvonden bij de verkiezingsbijeenkomst van de VVD, waar minister Wiegel het woord voerde. ADVERTENTIE CONTANT CELD VOOR OUD GOUD. f20,-per gram. Bij aankoop van nieuwe artikelen zelfs f22.50 per gram.' Rotterdam. Stadhuisplein 24-28 Haarlem, Grote Houtstraat 63-65 Utrecht. Bakkerstraat 27-29 Terrorist in gemeenteraad Tiergarten WEST-BERLIJN Een we gens terreur veroordeelde is tot lid van de gemeenteraad van Tiergarten, een van de gemeenten van West-Berlijn. Het is Gerald Klopper, die Klöpper was een van de kan didaten van de „Alternatie ven", een losse groepering van milieubeschermers en krakers. Hij mag de vergaderingen bij- Het congres van de Westduitse liberale partij (FDP) in West- Berlijn heeft zich uitgesproken tegen een coalitie met de CDU voor het bestuur van die stad. Rechtszitting verwacht in euthanasiezaak BOTTERDAM De Rot- terdamse officier van justi tie mr. H. van Brammen verwacht dat er een rechts zitting komt tegen de 76-ja- rige mevrouw C. Wertheim uit Dordrecht. Zij wordt verdacht van moord of le vensberoving op verzoek van het slachtoffer, een 67- jarige weduwe uit Capelle aan den IJssel. De datum van een eventuele rechtszaak is niet bekend, "maar het wordt waarschijn lijk na september". Mevrouw Wertheim is een voorvechtster van het recht op vrijwillige euthanasie. Acht jaar geleden heeft zij een tante geholpen euthanasie te plegen. Volgens de officier van justitie is zij van hulp bij zelfdoding. Vol gens mr. Van Brummen zullen de onderzoeken die nog moe ten worden ingesteld zich ook richten op de opvattingen die over zelfdoding bestaan. „We proberen een landelijk beeld te krijgen hoe daarover wordt gedacht", aldus de officier. BLIKSEMONDERZOEK WUST UIT: DEN HAAG Vier van de tien Hagenaars zeggen hinder te ondervinden van de staking bij de HTM. Het aantal voor- en tegenstanders van de staking houdt elkaar nagenoeg in evenwicht (44 procent spreekt rich tegen de staking uit, 39 procent is voor). Opvallend is dat iets meer dan de helft van de inwoners van Den Haag achter de eisen van het sta kende HTM-personeel staat. Bijna dertig procent verwerpt echter de eis van het rijdend personeel om ingeschaald te worden in een hogere loongroep met behoud van de onge- makkentoeslag. Dit is het resultaat van een gisteren gehouden bliksemonderzoek van onze krant onder enkele honderden inwoners van Den Haag. Van hen zegt 37 procent van bus of tram van de Haagsche Tramweg Maatschappij gebruik te maken, terwijl 44 procent pertinent nooit met het Haagse openbaar vervoer rijdt. Bijna twintig procent neemt af en toe tram of bus. De Hagenaar blijkt meer dan ooit gebruik te maken van de auto (vier op de tien Hagenaars). In gevallen waarbij men voor de staking nog wel eens de tram of de bus nam, wordt momenteel veelal bij gebrek aan deze openbare transportmiddelen de auto genomen. In sommige gevallen bieden autobezitters aan voor familieleden, kennissen of buren als privé-chauffeur te fungeren (vijf procent). Het gebruik van de taxi ligt aanmerke lijk lager dan algemeen werd aangenomen (slechts zeven pro cent). Dat de taxibedrijven het niettemin druk hebben komt vooral ook door de velen, die met de trein van buiten Den Haag komen en dan van de taxi gebruik maken. Mede door het fraaie weer wordt veelvuldig de fiets genomen (30 procent) of gaat men lopen (22 procent). Aangenomen mag worden dat de zomerse temperaturen dit beeld enigszins verte kenen. Vooral bejaarden blijken de dupe te zijn van de staking. Velen van hen gaven ten antwoord dat zij hun huis niet meer verlaten in verband met het ontbreken van vervoer. Circa een vijfde van alle ondervraagden onthield zich van een mening over de eisen van het rijdend personeel van de HTM, omdat men zich, ondanks de vele publicaties in de media, onvol doende op de hoogte achtte van de uitgangspunten van de sta king. Zeventien procent wilde zich er niet over uitspreken of de staking een terecht middel was of niet om de eisen kracht bij te zetten. Netto-winst Philips veel lager EINDHOVEN In het eerste kwartaal is de omzet van Philips in vergelijking met dezelfde periode van vorig jaar met 14 pet gestegen van ƒ8180 tot ƒ9362 min. In volume groeide de omzet met drie a vier procent. Het bedrijfsresul taat bleef echter vrijwel gelijk op ƒ462 min (1980: ƒ455 min). De netto-winst kwam over het eerste kwartaal op ƒ112 min, tegen ƒ151 min in 1980. In zijn jaarrede zei de aftredende president van Philips, dr.ir. N. Rodenburg, dat de reorganisaties van het concern, vooral in Eu ropa, versneld zullen worden voortgezet. Volgens de president heeft Philips op vrijwel al zijn werkterreinen voldoende groei kansen, soms met meer dan 20 procent. Om deze kansen niet te missen moet de interne organisatie en produktiestruktuur echter worden aangepast en het personeelsbestand verder ingekrom pen, aldus Rodenburg. Maximumstraf voor vervalsen autopapieren MAASTRICHT Wegens het den, de maximumstraf die op vervalsen van een autokente- dit misdrijf staat. De recht- kenbewijs heeft de rechtbank bank overwoog in het vonnis in Maastricht gisteren een 31- dat het voordeel door de ver- jarige garagehouder uit koop van de auto zo groot is Schaesberg veroordeeld tot geweest, dat de maximumstraf een 'geldboete van 10.000 gul- in dit geval terecht is. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1