Sands begraven temidden van republikeinse helden „Ripper wist steeds precies wat hij deed" Begin doet nieuwe aanval op Duitsland AANKLAGER IN PROCES TEGEN SUTCLIFFE: Elizabeth in geweer tegen chequeboek journalistiek Schuiplaats GRAPO ontdekt Sovjets oefenen weer in zuiden van Polen Europa bezuinigt Franse minister werkte mee aan jodendeportaties Machtsvertoon van Syrië en Israël BUITENLAND LEIDSE COURANT Bert van Velzen) BELFAST Bobby Sands lag gisteren onder de groen-wit-en gouden vlag van de republikeinen in het kleine voorkamertje van zijn ouderhuis. Naast het door een 66 dagen hon geren geteisterde dode li chaam stonden twee ge maskerde IR A-soldaten op dodenwacht. We waren welkom om Bobby vaar wel te zeggen, maar ik kon het niet opbrengen om er heen te gaan en naar het dode gelaat te kijken, dat boven de vlag uitstak. In de avond is hij naar de kerk van St. Lukas ge bracht, niet ver van zijn huis, en vandaag wordt hij begraven in een vallei in de zoom van Anderson- stown. Over een bergrug, die de stad Belfast omarmt in een halve cirkel, valt een kille westen wind neer op het kerkhof. Bobby Sands gaat vandaag, laat in de namiddag begraven wörden met de zegen van de kerk, in gewijde aarde én met het militaire ceremonieel van deIRA, waarbij gemaskerde mannen revolvers afschieten boven het graf, wanneer het lichaam van Bobby Sands neerdaalt in de aarde, in de speciale hoek voor republi keinse helden. Op de route naar het kerkhof, door de troosteloze gettostra ten, liepen gisteren duizenden mensen in diepe rouw, zwaaiend met zwarte vlaggen. Er wapperden ook zwarte vlaggen uit de vensters van bouwvallige huizen en kinde ren droegen zwarte linten en armbanden. De Republikeinse priester Pia- ras O'Duill, de voorzitter van het cpmité dat strijdt voor po litieke status voor IRA-gevan- genen in Long Kesh en de vrouwengevangenis van Ar magh gaf het volk op een dag van diepe rouw troost met de verklaring, dat Bobby Sands geen zelfmoord had gepleegd. Hij zei dat geen enkele hon gerstaker het doel heeft te sterven, maar een verlangen om te blijven leven. Bobby Sands had, aldus Piaras, slechts het doel om zijn mense lijke waardigheid en die van anderen te verdedigen. Zijn motieven waren niet zelfzuch tig geweest. „Andytown" deed me gisteren denken aan een Siciliaanse dag maar dan zonder zon, met kil en nukkig weer. Zijn er overeenkomsten tussen mafia en de IRA? Tussen de dictato riale clerus in de beide in iso lement levende gebieden? De morbide en obsessieve belang stelling voor dood en verderf? Dezelfde verheerlijking van heroïsche buiten de wet staan de Ierse en Siciliaanse bloed- wrekers en dezelfde verering voor Maria, koningin der mar telaren? Ik had geen tijd om er over na te denken, want je moet goed uitkiiken op straat en niet lopen suffen. In de vei lige kalmte van het kerkhof zag ik een zwart marmeren gedenkteken waarop stond: „Gedenk onze vermoorde vrienden". Op de IRA-graven, die door vier, soms vijf repu blikeinse doden worden ge deeld, liggen bloemen van plastic. Plastic aronskelken bijvoorbeeld, die niet lijden onder het afzichtelijke weer van de eerste dagen van mei. De Ierse vlag is groen, wit en oranje, maar de republikeinen, die oranje haten (vanwege de protestante oranjeklanten van Ulster, die een hoge dunk heb ben van „Koning Billy", onze eigen vaderlandse Willem de Derde van de late zeventiende eeuw) hebben er daarom maar goud van gemgakt. Veel gra ven zijn met deze vlag van groen, wit en goud getooid. Er worden maar zelden rangen van IRA-soldaten op de gra ven aangeduid, want in de dood en in de hemel, alsook in de gevangenis zijn zij vol maakt gelijk. De enige uitzon dering op die regel is Brendan MacFarlane, die de bevelheb ber is van de IRA-gevangenen in Long Kesh. Op één van de graven staat te lezen: „O God, gedenk Uw dienaar Michael, gestorven op 29 oktober 1971 op de leeftijd van 22 jaar. Hij werd ver moord door het Britse leger". En er is een graf waarin Ant hony Molley rust, die, achttien jaar oud, op 20 juni 1975 „om Voor de Britse ambassade aan het Lange Voorhout In Den Haag Is gisteren geprotefcrtn t teerd tegen de behandeling van de IRA-gevangenen In de Maze-gevangenis. De betoondub ging verliep vreedzaam. zijn geloof werd vermoord". Op de terugweg van het kerk hof naar het luxe concentra tiekamp van het Europa Hotel, zag ik tientallen kwade inwo ners van Andersonstown, die met de deksels van asbakken da( Bobby Sands vandaag een afgrijselijk kabaal maak- vrede zijn laatste rustpla ten door ze tegen de muren kah innemen tussen van een politiebureau te slaan, vrienden en vriendinnen, Zo worden denk ik ook de hem zijn voorgegaan in e landei kwade geesten verdreven, zo- veel te vroege dood. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Peter William Sutcliffe (34) uit Bradford in Noord-Engeland, die de dader zegt te zijn van de moord op dertien vrouwen en zeven pogingen tot moord, heeft begin januari bijna 16 uur nodig gehad om aan de politie volledig te vertellen, wat hij op zijn kerfstok had. Toen zijn be kentenissen uitgewerkt wa ren op de schrijfmachine, vulden ze 34 grote vellen. Dit vertelde de Britse procu reur-generaal sir Michael Havers op de derde dag van het Ripperproces in Londen. Sutcliffe's advocaten zullen het zeker niet gemakkelijk hebben om de jury van zes mannen en zes vrouwen ervan te overtuigen, dat hun cliënt een halve gek is. Procureur- generaal Havers onderstreepte in zijn uiteenzetting telkens opnieuw, dat alles wat de be klaagde gedaan had, berekend was. De voorbedachtheid ont brak nergens. Sutcliffe be weert nochtans, dat hij de 13 vrouwen niet opzettelijk ver moord heeft. Havers vertelde gisteren uit voerig, hoe Sutcliffe op 2 janu ari 1981 na vijf jaar moorden eindelijk in de val liep, toen hij in Sheffield een jonge zwarte prostituée, Olivia Ree vers, had opgepikt. Ze zat naast hem op de voorbank van zijn bruine Rover met Sutclif fe te praten. Op een gegeven moment hield naast zijn auto een politiewagen stil. Sutcliffe gaf een valse naam op en zei dat Olivia zijn vriendin was. Toen hij haar naam niet wist werden de nummerplaten van Sutcliffe's Rover gecontro leerd. Die bleken vals. Kort voor hij werd meegenomen zag hij nog kans een hamer en een mes te verbergen. Bij de verhoren ontkende Sut cliffe iets met de moorden te maken te hebben gehad. „Ik ben nooit van mijn leven bij een prostituée geweest", be weerde-de verdachte. Zijn ver hoorders ontdekten evenwel, dat Sutcliffe al driemaal was ondervraagd. Die zaterdaga- vond besloot een pientere speurder de plaats waar Sut cliffe was aangehouden zorg vuldig te inspecteren. De ha mer en het mes lagen er nog. Op beide moordwapens kleef LONDEN De Britse koningin Elizabeth is in het geweer gekomen tegen de zogenaamde chequeboek-journalistiek. Aanleiding hiertoe zijn de berichten, als zou de Britse sen satiekrant Daily Mail Sonia Sutcliffe, de echtgenote van de Yorkshire Ripper, geld hebben betaald voor verhalen over. haar man, die na afloop van het proces zullen worden ge publiceerd. In een brief aan de familie van het laatste slachtoffer van de Ripper, de familie Hill, zegt Elizabeth de afkeer te delen van een dergelijke handelswijze. De familie Hill had tegen de beweerde publicatie geprotesteerd. De Daily Mail heeft de berichten „volstrekt onwaar" ge noemd. Olive Smelt (rechts), een van de vrouwen die een moordpoging van de Yorkshire Ripper heeft overleefd, gaat de gerechtszaal in Londen binnen. den Sutcliffes vingerafdruk ken. Van toen af was de politie zeker dat ze de Ripper van West-Yorkshire eindelijk te pakken had, maar pas op zon dag 4 januari viel Sutcliffe door de mand. „Ik geloof dat ik weet waar jullie op aanstu ren", zei hij plotsklaps. Zijn ondervragers: „Wat bedoel je?". „De Yorkshire-ripper", zei Sutcliffe. „Wel, dat ben ik." Hij pauzeerde even. „Als ze me niet gepakt hadden, zou ik die vrouw in Sheffield ook vermoord hebben", ging hij verder. „Ik ben blij dat het voorbij is, want ik weet dat ik zou blijven moorden". Monsterachtig Uit de bekentenissen Van de massa-moordenaar is geble ken, dat hij de monsterachtige ernst van zijn misdrijven be- seft(e). Sutcliffe zei dat het vermoorden van prostituées voor hem in 1977 een ware ob sessie geworden was. Hij dacht, dat de duivel zich van hem meester had gemaakt en dat hij een beest geworden was. Procureur-generaal Ha- vers wees de jury gisteren op het grote belang van deze ver klaring, die niet overeenstemt met wat 5j>ufcliffe de psychia ters gezegd heeft. Zij hebben uit de Rippers woorden opge maakt, dat hij een paranoïde schizofreen is, bezeten van waanvoorstellingen en „de Goddelijke drang" om prosti- tuéès te vermoorden. De aanleiding hiertoe was het feit, dat Peter na een ongeluk in 1966 stemmen begon te ho ren. In die tijd had hij een baan als grafdelver. Op een mooie dag stond hij beneden in een vers gedolven graf. PLotseling hoorde hij gemom pel uit de hoogte. Sutcliffe heeft de stem later opnieuw gehoord. Deze gaf hem bood schappen en instructies. Na de moord op Barbara Badford in septémber 1979 zou Sutcliffe op dramatische wijze tot het besef gekomen zijn, dat hij niet God, maar de duivel hoor de, wat hem er niet van weer hield ziin „kruistocht" tegen prostituées voort te zetten. Meeste Spanjaarden verwachten nieuwe staatsgreeppoging MADRID De meerder heid van de Spanjaarden verwacht nog een (poging tot) staatsgreep. Dit blijkt uit een gisteren door het weekblad „Sabado Grafico" gehouden opiniepeiling. Tussen 17 maart en 8 april zijn 1351 Spanjaarden onder vraagd. Ruim 57 pet gelooft dat zich situaties zullen voor doen, zoals op 23 februari. Een kwart van de ondervraagden meent, dat de situatie zich se dertdien gestabiliseerd heeft. MADRID De Spaanse poli tie heeft in Madrid een schuil plaats ontdekt van de anti-fas cistische ondergrondse bewe ging GRAPO, die verantwoor delijk heet te zijn voor de moord op generaal Andres Gonzalez Suso. Volgens het blad El Pais had de politie de schuilplaats ont dekt aan de hand van de ver klaringen van een gewond lid van de GRAPO. Alsof er niets aan de hand is, maken prins Charles en zijn verloofde lady Diana met de hond een wandeling door de tuinen van het kasteel Balmoral in Schotland. Brits gerechtshof verbiedt publicatie Charles gesprekken LONDEN Een Brits ge rechtshof heeft gisteren op verzoek van Buckingham Palace de Britse journalist Simon Regan verboden om afschriften van de telefoon gesprekken tussen prins Charles en lady Diana te verspreiden. De gesprekken, die prins Charles uit Austra lië met zijn verloofde gfe- houden heeft, zouden laat dunkende opmerkingen over Australië bevatten. daaraan toeveoegend, dat het Westduitse tijdschrift „Die Aktuelle"vastbesloten is, om de gesprekken te publiceren Overigens heeft Regan ver klaard, dat hij wordt bedreigd. Hii zou een aantal tefeoontjes hebben gehad en de ruiten van zijn auto zijn vernield. Hij heeft de politie van een en an der op de hoogte gesteld. Het bezoek dat prins Charles aan de VS heeft gebracht, heeft ook weer gevolgen ge had. Er is namelijk een storm van protest opgestoken over het feit, dat de chef protocol van het Witte Huis, mevrouw Leonore Annenberg, een révé rence voor de prins heeft ge maakt, toen zij hem verwel komde. „In ons land buigen wij de knie alleen voor God", zo schreef een zeer boze leze res van de Washington Post. Een andere lezer veronder stelt, dat mevrouw Annen berg, echtgenote van een voor malige ambassadeur in Lon den, alleen maar „op bevallige wijze haar handschoen heeft opgeraapt". Zuidafrikaans episcopaat benoemt zwarte secretaris JOHANNESBURG De katholieke bisschopsconfe rentie van Zuid-Afrika heeft voor het eerst een zwarte priester als secretaris-gene raal gekozen. Het is pater Smangaliso Mkatshwa. Hij is door de Zuid- afrikaanse regering voor de tijd van vijf jaar in zijn per soonlijke bewegingsvrijheid beperkt. Voor de bisschopscon ferentie is dit evenwel geen bezwaar. VS-vliegtuig in lucht ontploft: 21 doden Een vliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht is gisteren tijdens een vlucht boven de Amerikaanse staat Maryland in de lucht ontploft en neerge stort, waarbij alle 21 inzitten den om het leven zijn geko men. Het vliegtuig van het type EC-135-A was op een testvlucht Op de foto: het met verfijnde radaraapparatuur WARSCHAU Volgens de Poolse legerkrant Zolnierz VI ^a; nosci houden verbindingseenheden van het Sovjetrussisc kij] leger oefeningen in het zuiden van Polen. Volgens Westei c waarnemers is de aanwezigheid van een Russische c neenheid tamelijk ongebruikelijk in deze tijd van het j Het Poolse parlement heeft gisïeren zijn goedkeuring gehe< fee aan wetsvoorstellen, die de weg moeten bereiden voor de of m ciele registratie van een onafhankelijke vakbond van boer^ft vë Van deze bond zijn 800.000 van de 3,5 miljoen onafhankelij ij, boeren lid. Vc De landbouw in Polen is voor het merendeel een particulie iiij& aangelegenheid. In het parlement stemde geen enkele afg- digde tegen de legalisering van een vrije boerenbond;*, vL. hielden zich van stemming in de kwestie, die maandenlang vo de partijleiding niet voor discussie vatbaar heette te zijn. Het vrije Poolse vakverbond Solidariteit krijgt eigen program ma's voor radio en televisie. Daarnaast komt een eigen studfijcht t ruimte voor de centrale van Lech Walesa. Wel zal men aan c suur onderworpen blijven. Betoging tegen kernwapens in Bremen - Jigu: orden i bij oor een BREMEN Ongeveer 3000 jongeren hebben gisteren in Bren lpsw men betoogd tegen militairisme en kernwapens. De betogijerontscl verliep vreedzaam tot groepjes jongeren op de markt met stents echt* en verfbommen begonnen te gooien. Zes jongeren werden gelote ins resteerd. Voerd. nvoor i lpsw STRAATSBURG Het Europees Parlement gaat het vuRU gend jaar drastisch bezuinigen op dienstreizen, materiaiwi-iT-i personeel en huurkosten. fVljU De begrotingscommissie van het parlement heeft becijferd, het totale bedrag voor het komende zittingsjaar bijna 600 milj< gulden móet zijn. Hoewel dit iets hoger is dan verleden jaar, toch, gezien de infaltie, van een daling gesproken worden, de begroting sluitend te maken, zal er zwaar bezuinigd moei worden, vooral op dienstreizen. VOLGENS CANARD ENCHAINE PARIJS Het Franse satirische weekblad Le Canard Enchainé heeft gisteren de gaul listische minister voor begrotingszaken, Maurice Papon, ervan beschuldigd dat hij in de Tweede Wereldoorlog meegeholpen heeft honderden joden te deporteren naar de Duit se vernietigingskampen. De bewindsman noemde de beschuldiging een „schandelijke verkiezingstruc om de re gering vlak voor de beslissende ronde in de presidentsverkiezingen in diskrediet te brengen". Het weekblad drukte twee documenten af, on dertekend door Papon die toen secretaris-gene raal was van het departement Gironde. Het ene betreft een order uit 1943 aan de gendarmerie om een konvooi joden naar het kamp Drancy bij Parijs te begeleiden. Van daaruit werden de IANK etbalt SV) boet ubescl hij in i tegei joden naar Duitsland gebracht. In het twee door Papon ondertekende document werd i spee aanwezigheid kenbaar gemaakt van een groi joden in een huis in Bordeaux dat ontruiniy k moest worden. Volgens Le Canard zijn tussen 1 juni 1942 en bevrijding,*toen Papon in Bordeaux in funcl was, 1690 joden 'gedeporteerd. Het blad voq _-j, hier aan toe dat er weliswaar bewijzen zijn d Papon een klein aantal joden heeft gered, ma; dat niets hem gedwongen had zijn hoge post een strikt door de Duitsers gecontroleerde pr fectuur te aanvaarden. In zijn reactie verklaaOOr H de de aangevallen minister dat hij over vcfet me doende getuigenverklaringen van mensen u het verzet beschikt om zijn verzetsactiviteit t gen de Duitsers te bewijzen. Hij voegde hi aan toe dat hij zich van verder commentaar zc onthouden. de s voorziene toestel, dat bestemd is om raketten en satellieten op te sporen TEL AVIV In een nieuwe anti-duitse uit barsting heeft de Israëlische premier Mena- chem Begin gisteravond in een radio-inter view verklaard dat hij Duitsland nooit het nazi-verleden zal vergeven. Hij verklaarde „zeer verheugd" te zijn over de „kleine storm" die hij met zijn aanval van zondag op bondskanselier Schmidt bad weten te ontketenen. In het radio-interview zei Begin: „Ik heb het Duitse volk als geheel nooit vergeven. Ik zal hen ook nooit vergeven, omdat zij een collectieve verantwoordelijkheid dragen". Aan Schmidt verweet hij dat deze als een goed Duits soldaat Hitier tot aan het eind toe was trouw gebleven. De aanval op Schmidt kwam nadat deze tijdens zijn bezoek aan Saoedi-Arabië het recht had er kend van de Palestijnen op zelfbeschikking. In Bonn werd gezegd dat Schmidt met zijn uitla ting bleef binnen het door de EG geformuleer de standpunt. De Franse president Giscard d'Estaing kreeg ook een veeg uit de pan. De laatste werd ver weten dat hij helemaal geen principes heeft „afgezien van die om wapens te leveren aan de Arabieren en olie van hen te kopen. Iets anders interesseert hem niet. In Bonn werd gezegd dat men. er het zwijgen toe wilde doen, omdat met de resolute afwijzing van maandag genoeg is gezegd en Bonn niet aan een „escalatie van woorden" wil beginnen. Parijs zei in een officiële verklaring dat de Franse regering niet wenst te reageren vanwe ge de toon „van de heer Begin, „die ongebruike lijk is in de internationale omgang". BEIROET Syrië heeft gisteren op zijn eigen gebied mi taire manoeuvres gehouden en Israëlische gevechtsvliegn gen hebben, eveneens gisteren, de geluidsbarrière doorbj ken boven de Bekaavallei in Oost-Libanon, waar de Syr1 moderne Russische afweerraketten hebben opgesteld. Dit sabelgekletter van de beide landen valt samen met de kor*Üg w< van zowel een Russische als een Amerikaanse afgevaardigd Jfclfve die moeten proberen om beide partijen tot rust en kalmte te itflen. D nen. Zoals bekend eist Israël het onverwijlde terugtrekken i de Russische afweerraketten aangezien het zich daardoor b Neder dreigd voelt. Syrië heeft, bij monde van zijn minister van bfVerlie: tenlandse zaken, deze eis „lachwekkend" genoemd, aangeïÜ Ploeg Syrië het recht heeft om zijn troepen, die de ruggegraat vorm er van het Arabische vredesleger, te beschermen tegen eventul -- Israëlische aanvallen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 14