Ö33BSQÜ Textielbedrijven schreven maar voor halve legerorder in Secretaris eist miljoen schadevergoeding van NRC Wetsontwerp geeft alternatieve artsen meer mogelijkheden NS komen met nieuwe Gezins toerkaart' jiijjjj- Doden uit oorlog herdacht NS: maatregelen tegen aanslagen onbegonnen werk Beroep tegen dumping radio-actief afval sfNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 5 MEI 1981 PAGINA 9 tAN DAM KREEG GEEN STEEKPENNINGEN' IECHT De secretaris van het college voor hoofdredactie van de^NRC. enhuisvoorzieningen, A. van Dam, gaat van VHandelsblad een schadevergoeding van één in gulden eisen wegens aantasting van eer en naam. Van Dams raadsman, mr L. Wessel- Aanleiding voor het geschil is een publicatie vorige heeft dit aangekondigd in een brief aan de week over steekpenningen die maatschappijen en pro jectontwikkelaars in de gezondheidszorg zouden hebben gegeven aan mensen die invloed hebben op het toeken nen van bouwvergunningen in deze sector. Behalve Van Dam werd daarbij ook oud-minister Veldkamp van sociale zaken genoemd. Beiden ontkennen ooit steekpenningen te hebben aangenomen. De voorzitter van het college van ziekenhuisvoorzie ningen zei naar aanleiding van de publicatie dat het niet uitgesloten is dat Van Dam in de privésfeer van zijn contacten gebruik heeft gemaakt. „Het college laat zich in zijn adviezen niet uit over wie de plannen uit moet voeren", aldus de voorzitter. Bevrijding De laatste twee oorlogsjaren heeft moeder met stug volgehouden enthousiasme beweerd, dat je van de pulp van suikerbieten zulke overheerlijke flensjes kon bakken. Maar toen de Canadezen eindelijk de stad binnentrokken, zat ze huilend in de keuken de tulpenbollen voor het avondeten te schillen. Die dag kwam vader 's middags thuis met zijn fietstas, waaruit hij twee onbeschrijflijk mooie broden opdiepte. „Stientje", riep hij met trillende stem, „haal nu het zondagse tafelkleed maar uit de linnenkast. De broden zijn er". Uit de kast kwam het petieterig geborduurde damasten kleed voor hoogtijdagen. Vader had ondertussen het dressoirbiad leeg gemaakt en plooide die witte weelde piëteitsvol over het donker gebeitste hout. In de naaidoos vond moeder daarna nog wat rode en gele linten die ze als gemarkeerde wandelpaadjes in het sneeuwlandschap aanlegde. Toen zei vader: „Jongens kom eens allemaal hier". We schuifelden dichterbij en stelden ons zwijgend rondom het dressoir op, alsof er nu elk moment een gedenkteken onthuld kon worden. Vader liet die ondragelijke spanning nog enkele seconden freewheelen en daarna pas legde hij de broden naast elkaar op het dressoir. „Dat is een geschenk van de Zweden", zei hij plechtig, „die hadden gehoord dat wij honger lijden en toen hebben ze meel gestuurd. Is dat niet prachtig?". Wij knikten en beminden de Zweden zeer. Want nu pas begrepen we, dat die blonde reuzen in hun eeuwig lispelende bossen ten noorden van het Kattegat meer deden dan alleen maar hout hakken. We keken bewonderend naar de broden die als huifkarren tussen de geborduurde bloemetjes waren blijven steken. Een aangrijpend tafereel. En daarom verbaasde het eigenlijk niemand, dat moeder zachtjes snikte en met een slip van haar schort de tranen uit haar ogen veegde. Alleen vader leek uiterlijk onbewogen. Hij deed enkele stappen achteruit en monsterde het brood alsof het de kroonjuwelen van Engeland waren. „Zo", zei hij, „hoe vinden jullie dat nou?". „Prachtig pa", tsjilpten wij om het hardst. Met uitzondering van Ernst, die begerig riep: „Ik zou best een boterham lusten". Vader keek hem pijnlijk getroffen aan. Aan de mogelijkheid dat dit schitterende brood ook geconsumeerd kon worden had hij namelijk nog niet gedacht. Daarvoor was het in zijn ogen te mooi. Dit was manna uit de hemel, dat alleen geschikt was om op feestdagen als deze uitgestald te worden. En daarna borg je het weer op totdat er weer iets opmerkelijks te vieren was. Een begrijpelijke visie, want vijf jaar bezetting had ook hém totaal vervreemd van smakelijke zaken als brood. In het begin had hij zijn gouden horlogeketting bij een boer geruild voor een lummelig zakje tarwe, dat voor de helft bestond uit zemelen. En in 1943 was ik nog één keer met hem meegegaan naar de Haarlemmermeerpolder, waar we pas bij de vierde boerderij geluk hadden en moeders trouwring per gratie Gods goed was voor een handje gerimpelde aardappelen. Daarna waren we aangewezen op de Gaarkeuken, waar je de ene dag een pan waterige stamppot kon halen en de volgende dag werd afgescheept met1 pap. waar dode wurmen in dreven. Geen wonder dus, dat vader met al dat brood geen raad wist. Want reken er op dat honger schichtig maakt. Vader keek moeder aan en zei op fluistertoon: „Nee, jongens. We laten dat brood nog even zo staan, want ik heb nóg een verrassing voor jullie". Ditmaal haalde hij uit de fietstas een klein pakje. „Ik ben net even bij slager Meester geweest", zei hij glimlachend, „en weet je, wat hij zei? Buurman", zei hij, „eindelijk is het zover. We fijn bevrijd. En dat moet gevierd worden, zou ik zo denken. Jij hebt een vrouw en zeven kinderen thuis buurman. En daarom zou ik het op prijs stellen, als je dit kleine geschenk zou willen accepteren. We zijn maar eenmaal bevrijd moet je maar denken. En dat moet gevierd worden, zou ik zo denken". Voordat vader begon met uitpakken zei hij ook nog: „In tijden van ellende leer je je vrienden kennen. En slager Meester is een vriend". Vervolgens vouwde hij het pakpapier open en onthulde hij een licht aangebraden bal gehakt. „Een bal gehakt", stamelde moeder, „je hebt gelijk pa. Slager Meester is een vriend". Met de acht stemmen van zijn gezinsleden tegen besloot vader daarna, dat het feestelijk aansnijden der broden pas zou plaats vinden na de dankdienst, die haastig was ingelast, toen de eerste tanks bij Sloterdijk gesignaleerd waren. Een kwartier later luisterden we geknield naar de devote galm, die door de propvolle kerk trilde. Maar ondertussen zagen we in een glashelder visioen die bal gehakt steeds groter worden, totdat hij tenslotte met zijn bovenkant de gotische gewelven had bereikt. Misselijk van de honger volgden wij vader na de dienst in de richting van de achterkamer. „Jongens", riep hij schor, „nu gaat het gebeuren". Hij zweeg daarna en staarde verbijsterd naar het dressoir. „Hemelse goedheid", hoorden wij hem zeggen, „waar is die bal gehakt gebleven?". Nu pas zag ik ook dat de schaal tussen de broden leeg was. „Heb je hem niet in de voorkamer gelegd?", probeerde moeder nog, maar hij snoerde haar de mond en schreeuwde: „Omdat ik barst van de honger, daarom ben ik nog niet gek. Ik weet waarachtig wel, waar ik die bal gehakt heb achtergelaten". Hij keek naar de grond en riep: „Stien, waar is Teddy? Die rothond is er met onze gehakt vandoor gegaan. Ik zie het aan de kruimels. Waar is die smeerlap?. Daar zal ie van lusten". We vonden Teddy uiteindelijk bij de deur van de rommelzolder, waar hij met een intens welbehagen het restant van de gehaktbal tussen de gele tanden wurmde. „Vuile rot hond", riep vader, „durf je wel". Teddy keek hem aan met een blik van „wat Is daar nou aan te durven? Hij lag er toch zeker voor". Want reken er op, dat die tulpenbollen ook hem de neus uitkwamen. Vader deed een uitval naar de hond, tilde hem op en droeg hem als een tijdbom, die op springen staat, naar de tuin. „En nou wegwezen en nooit meer terug komen", schreeuwde hij, „we kunnen Je missen als kiespijn". Lelijk mormel dat je daar bent". Een half uur later werd. er nadrukkelijk aan de keukendeur gekrabd. Vader, die net een halve snee wittebrood met dik reuzel In de mond had gepropt riep: „Dat zal Teddy zijn. Hij heeft spijt als haren op zijn hoofd. Laat hem maar binnen, Stientje". Even later maakte de hond zijn rentree met opgeheven snorpunten, waarin de laatste restjes gehakt duidelijk zichtbaar waren. „Heb je spijt?", vroeg vader gebiedend. De hond keek hem even aan en begon daarna behoedzaam aan het restant van de wittebroden te snuffelen. Het was een bevrijdend gezicht. DEN HAAG Nederlandse textiel bedrijven hebben maar voor de helft op de onlangs geplaatste superorder van het ministerie van defensie inge schreven. Van de order is uiteinde lijk veertig procent in Nederland ge bleven. De rest ging naar textielbe drijven in Duitsland (veertig pro cent) en België (twintig procent), al dus minister Van Aardenne van eco nomische zaken in antwoord op vra gen van het CDA-kamerlid Couprie. De order omvatte 500.000 binnenge- vechtsbroeken en 300.000 binnen ge- vechtsjassen, en had volgens Cou prie een fikse ondersteuning kunnen betekenen voor de noodlijdende tex- grotendeels naar het buitenland (onder tiel- en confectieindustrie in eigen anderen Malta) overgeheveld heeft, land. De minister schrijft dat wel degelijk ge keken is naar de werkgelegenheid in Nederland en dat daarom ook vroegtij dig overleg geweest is tussen de minis-, teries van defensie en economische za ken, Het Nederlandse bedrijf dat met een deel van de order is gaan strijken, heeft „niet alleen een verkoopapparaat in Nederland, maar is tevens wever van stof voor eigen levering". Inmid dels is vast komen te staan dat dit be drijf, waarvan de naam niet bekend ge maakt wordt, het weven van de stoffen Met voeten treden Van Aardenne vindt het niet correct nu alsnog de totale order in Nederland te plaatsen omdat daarmee algemene rechtsbeginselen en het beginsel van gelijke behandeling, zoals neergelegd in het Verdrag van Rome, met voeten ge treden zouden worden. Dat de gang van zaken rond de reuzenorder is strijd zou zijn met het aanschaffingenbeleid van de overheid, waarover kort gele den een nota verschenen is, bestrijdt hij, omdat dit beleid streeft „een goede coördinatie" tussen die overheidsdien- sten die wat kopen willen, en het mi nisterie.' Voor de veronderstelling dat de Duitse en Belgische overheid in tegenstelling tot de Nederlandse overheid, de eigen textielindustrie fors steunen, waardoor de bedrijven in die landen aanmerke lijk lagere offertes konden aanbieden, „zijn geen aanwijzingen", stelt Van Aardenne. Aan de order waren even min bijzondere onderzoeks- en ontwik kelingskosten verbonden; zowel het doek als de jassen en de broeken zelf zijn als „conventioneel" te beschouwen. Ter nagedachtenis van „alle sinds 10 mei '40 gebrachte offers, ongeacht tijd en plaats", hebben Koningin Beatrix en Prins Claus gisteren voor de eerste maal de eer ste krans gelegd bij het Nationale Monument op de Dam in Amsterdam. DEN HAAG Gisteren zijn op veel plaatsen weer de do den herdacht uit de Tweede Wereldoorlog en „alle sinds 10 mei 1940 gebrachte offers, ongeacht tijd of plaats". Ko ningin Beatrix en prins Claus legden voor alle ge vallenen sinds 10 mei een krans bij het Nationaal Mo nument op de Dam in Am sterdam. Ook ministerpresi dent Van Agt legde namens de regering een krans. De herdenkingstoespraak op de Dam werd voorafgegaan door een korte plechtigheid in de Niewe Kerk. Deze dienst werd bijgewoond door het ko ninklijk paar, autoriteiten, ge nodigden en nabestaanden. Kardinaal Willebrands hield een toespraak waarin hij on der meer de vraag ter sprake bracht of de vrijheid waarvoor zovelen in de oorlog hun leven hebben gegeven hedentendage wel goed wordt aangewend. Op de Waalsdorpervlakte in Den Haag hebben enige dui zenden mensen de gevallenen van de Tweede Weereldoorlog herdacht In een stille tocht trokken zij naar de fusillade plaats waar veel bloemen en enkele kransen werden neer gelegd. In de Haagse Spoorwijk kwam heden toen jongeren met verf rige jongen werd wegens het rond het uur van de do- en projectielen naar de'politie openlijke geweldpleging aan- denherdenking tot ongeregeld- begonnen te gooien. Een 17-ja- gehouden. Een griffier van de Tweede Kamer helpt Kamervoorzitter Dolman bij het leggen van een krans bij de erelijst van gevallenen In het gebouw van de Tweede Kamer gister avond. TREINTERREUR TART TWENTE (vervolg van voorpagina) WIERDEN „Zoiets komt natuurlijk niet dagelijks voor. Gelukkig niet. De laatste keer dat er éen trein werd bescho ten dateert van enkele jaren geleden, toen de commando's een eind maakten aan de treinkaping in Drente. Maar wat in Wierden zondagnacht gebeurde is een incidenteel gebeu ren. Voorzorgsmaatregelen, ach daar kunnen de Nederland se Spoorwegen niet aan beginnen. We hebben namelijk een spoorwegnet van tienduizenden meters. Bovendien zijn wij geen politieagenten". Woorden van de heer Meijer, voorlichter van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht, naar aanleiding van de beschieting van de trein tussen Wierden en Riissen zondagavond. Een uiterst kwalijke zaak, die mogelijk verband houdt met de botsing van een trein met een teil stenen opgehangen aan een viaduct aan de Looweg in Wierden. De heer Meijer ziet de ware treinterreur van de laatste dagen als een „merkwaardige serie baldadigheden". De beschieting van de trein met een automatisch wapen wil Meijer echter niet tot deze categorie rekenen. De voorlichter „Dit gaat veel verder. Er hadden slachtoffers kunnen vallen, dan was de ramp niet te overzien geweest. Motieven voor een dergelijke daad kan ik niet verzinnen. Wat dat betreft ben ik sprakeloos". De Wierdense politie doet er in samenwerking met de groep Zwolle van de rijkspolitie alles aan om de daders op te sporen en voor het gerecht te brengen. De gevolgen voor het aantal trein- passagiers zijn nog niet duidelijk. Dat moeten we afwachten, is de algemene kreet. Adjudant Minor van het Wierdens politie korps gelooft in ieder geval dat de politie in samenwerking met de spoorwegrecherche de passagiers een veilige tocht moet kun nen garanderen. „De politie is verplicht ervoor om te zorgen dat nieuwe aanslagen niet weer gebeuren", aldus de adjundant- majoor. UTRECHT Aan de loketten van de Nederlandse Spoorwegen kunnen in juni, juli en augustus gezin» kaarten worden gekocht Met deze kaarten (ƒ170 in de eerste en ƒ120 in de tweede klasse) kan een gezin met «_i_j ongeacht de gezinsgrootte vier dagen reizen. De vier dagen hoeven niet achter elkaar te worden ge bruikt, maar kunnen verspreid over een periode van ne gen dagen worden „opgenomen". Voor de nieuwe kaart, de Gezinstoerkaart, worden voor het begrip „gezin" dezelfde normen gebruikt als bij de al bestaande gezinskaart Dat wil zeggen: voor de gezinstoerkaart geldt als gezin iedere alleenstaande man of vrouw, twee gehuwden of meer dan één jaar samenwonenden, in gezelschap van hun eigen kinderen, stief- of pleegkinderen (allen tot en met zeven tien jaar) en één hond. UTRECHT „De monopoliepositie van de arts verdwijnt, en dat zal voor een aantal artsen wel even wennen zijn". Zo reageerde de voor zitter van de Koninklijk* Neder landse Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst, D. Hagenaar, op de nieuwe ontwerpwet „BIG", die het onder meer mogelijk moet ma ken dat onbevoegden op een legale manier geneeskunst bedrijven. Het wetsontwerp, dat gisteren door staatssecretaris Veder-Smit (volksge zondheid) en minister De Ruiter (justi tie) werd gepubliceerd, houdt een aan tal ingrijpende veranderingen in voor de gezondheidszorg. Naast het toestaan van ongediplomeerde artsenarij, wordt bet tuchtrecht meer openbaar gemaakt In de derde plaats geeft de wet de over heid extra bevoegdheden voor.het tref fen van maatregelen ter bevordering en bewaking van de kwaliteit in de ge zondheidszorg. De nieuwe wet, die een vereenvoudig de en aangepaste? samenvatting is van acht oude wetten op het terrein van de gezondheidszorg, gaat naast de medi sche beroepen minstens 24 andere vak gebieden bestrijken, variërend van op ticiens tot logopedisten. Alternatieve genezers krijgen als de BIG-wet wordt aangenomen meer mo gelijkheden om hun activiteiten te ont plooien. Voorwaarde is wel, dat de ge zondheid van de patiënt niet geschaad wordt Een vergoeding door het zieken fonds voor alternatieve behandelingen zit er volgens de staatssecretaris voorlo pig niet in. Over de ontwerp-wet is ad vies gevraagd aan de centrale raad voor de volksgezondheid. AMSTERDAM De milieu organisaties Greenpeace en Natuur en Milieu hebben bij de Kroon beroep aangete kend tegen het besluit van minister Ginjaar (volksge zondheid en milieuhygiëne) om ook dit jaar radio-actief afval in de Atlantische oceaan te dumpen. De organisaties verwachten, dat het dumpschip al binnen enkele weken met 7000 ton licht- en middel radio-actief materiaal vanuit IJmuiden zal vertrekken. Een uitspraak van de Kroon zou in dat geval te laat komen. Greenpeace en Natuur cn Milieu hebben daarom de Raad van State verzocht de vergunning voor de dumping aan te houden, totdat de Kroon uitspraak heeft gedaan. Minima eerder gratis verzekerd DEN HAAG De inko mensgrenzen waarbij geen premie voor volksverzeke ringen hoeft te worden be taald en waarbij kortingen gelden, zijn verhoogd. Uit een mededeling van het mi nisterie van sociale zaken blijkt, dat ongehuwden be neden de 35 jaar met een in komen van 5.900 gulden per jaar of minder gratis verze kerd zijn. Deze grens lag op 5.400 gulden. Vrijgesteld van premies zijn verder: ongehuwden boven de 35 jaar met een inkomen tot 7.900 gulden (was 7.300) en on- gehuwen met kinderen en ge huwden met een inkomen be neden de 10.200 gulden (was 9.400). Voor de hogere inko mens, tot circa 15.000 gulden, kunnen voorts reducties wor den toegepast. Franse geestelijken beëindigen hongerstaking LYON/BOURGES Een priester, een dominee en een jonge Noordafrikaan in de Franse stad Lyon hebben het afgelopen weekeinde na 29 da gen hun hongerstaking onder broken, die was gericht tegen de uitwijzing van Noordafrika nen „van de tweede genera tie". De drie namen hun be sluit na een schriftelijke toe zegging van minister Bonnet van binnenlandse zaken de komende drie maanden niet tot uitzetting over te gaan. ABN voert weer opslagrente in AMSTERDAM De renteta rieven in Nederland zijn weer aan het stijgen. De Algemene Bank Nederland heeft gisteren bekendgemaakt met ingang van woensdag weer een toe slag van een half procent op de rënte in te willen stellen. De toeslag van een half pro cent werd begin dit jaar door vrijwel alle handelsbanken ge schrapt, toen de prijzen op de internationale kapitaalmark ten begonnen te dalen. De ex tra toeslag is voornamelijk be doeld om de winsten van de banken veilig te stellen in tij den van geldkrapte. Het weer invoeren van het 0,5 procents tarief is een indicatie van stij gende tarieven op de geld markten. Verwacht wordt, dat andere banken snel zullen vol gen. Een 'particulier krediet zou daarmee in Nederland weer op het oude peil van bij na 12 procent komen. Protesten bij strijd om „Gouden roos" MONTREUX - Bij de strijd in het Zwitserse Montrem om de „Gouden roos" vooi het beste televisieprogran» ma heeft de Italiaanse ür zending aanleiding gegeven tot heftige protesten, mei name van de zijde van de Nederlandse deelnemers. In het door de RAI geprodu ceerde programma „Palcosce- nico" werd de door Bertoll Brecht voor de „Heilige Jo hanna van de Slachthuizen' vervaardigde parodie op hel „Horst Wessellied" in het Ita liaans gezongen. Journalisten die geen Italiaans kennen, be grepen niet dat het niet om de originele tekst van het strijd lied van Hitiers nationaal-so- cialisten ging. Het ten gehore brengen van dit lied op de dag van de dodenherdenking viel vooral bij de Nederlanders verkeerd. In de toelichting op de Ita liaanse inzending was niel vermeld dat het om de parodie van Brecht ging.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9