Gouden munt op Antillen houdt gemoederen bezig Moeilijk dagje voor het LBO Giscard en Mitterrand vanavond in tv-debat U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN. DELADYBRAUN ELEGANCE Japan zal ook auto-uitvoer naar EG matigen Veerman CDA Bij kabinets- forma tie kra ch t in de CDA-benen niet overschatten KIEZEN 0PH ELK een riO ilo BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 5 MEI 1981 PAGINA 7 WILLEMSTAD Een speciale com missie van de Antilliaanse Staten zal zich binnenkort buigen over de affaire rond de „Queen of Saba", een gouden munt die op de Nederlandse Antillen en met medewerking van de eilandre gering in omloop zou worden gebracht. De commissie zal zich met name bui gen over de rol die minister van finan ciën Marco de Castro in deze zaak heeft gespeeld. De omstreden munt dankt de naam „Queen of Saba" aan de beeldenaar van de beroemde koningin van Sheiba. Maar omdat de munt op de Antillen zou worden uitgebracht, heeft men Sheiba in Saba veranderd. De drijvende kracht achter het project is de firma Offir Curasao, een dochter van het Amsterdamse bedrijf Ofir Export, waarvan Huub Luns, de zoon van NAVO- secretaris-generaal mr. Joseph Luns, di recteur en aandeelhouder is. Mr. Luns zelf is, evenals zijn echtgenote, in het bezit van aandelen van Offir Curasao. Toen Huub Luns met de Antilliaanse re gering kwam praten over de uitgifte van de gouden munt, overlegde hij onder meer een introductiebrief van zijn vader. De centrale bank van de Nederlandse An tillen beschouwde de uitgifte van de munt, die moet concurreren met de Zuid- afrikaanse gouden Krugerrand en de gou den Canadese Maple Leaf, als door de Antillen als wettig betaalmiddel moest worden geaccepteerd. De centrale bank van de Antillen besloot daarom een bedrag van 1,5 miljoen dollar in het project van Luns jr. te steken. Later bleek dat waarnemend bankdirecteur Braumuller, die bovendien commissaris is van Offir Curasao, hiertoe niet was ge rechtigd. Hij handelde in strijd met de sta tuten van de bank. Ook waren er verwik kelingen rond het aandelenkapitaal van Offir Curasao, dat veel kleiner bleek dan de centrale bank én ook de eilandregering was voorgespiegeld. Bovendien was bij de overmaking van de anderhalf miljoen dol lar naar Amsterdamn niet aan de vereiste deviezen-bepalingen voldaan, zodat minis ter van financiën De Castro niets ander kon doen dan de zaak terugdraaien. Dit lijkt hem echter slechts ten dele ge lukt. De Antilliaanse oppositiepartijen verweten de regering van premier Don Martina het afgelopen weekeinde, dat er nog steeds met Offir Curasao wordt ge praat over de uitgifte van de „Queen of Saba". Hieruit werd geconcludeerd, dat men uit financiële overwegingen maar moeilijk om Offir heen kan, waarna een motie van afkeuring tegen minister Da Castro werd ingediend. De bewindsman wordt momenteel alleen nog door de MAN-partij van premier Don Martina ge steund. Een van de parlementsleden, Leo Chance, wil een parlementaire enquête laten hou den, waarbij ook de rol van mr. J. Luns nader moet worden onderzocht. Zo wil Chance weten of en in hoeverre Luns sr. zijn naam en invloed heeft laten gelden bij de introductie van zijn zoon. In af wachting van de resultaten van de enquê te is de motie van afkeuring tegen minis ter De Castro aangehouden. Niet helemaal duidelijk is momenteel, of de uitgifte van de „Queen of Saba" nu de finitief van tafel is. Minster De Castro verklaarde, dat als de Antilliaanse rege ring ondanks alle problemen nog aan het project wil deeelnemen, snel beslissingen moeten worden genomen. Waarnemers zien dit echter, mede op grond van de ge beurtenissen in het parlement, niet. gebeu- Het lager beroeps onderwijs heeft met de exa mens van gisteren geen gemakkelijk dagje ge had. Het begon gistermorgen al met Neder lands (meerkeuzevragen). Volgens de kandida ten was het werk (in totaal vijftig meerkeuze vragen) aanzienlijk moeilijker dan de open vragen (Nederlands) van afgelopen vrijdag. In de middaguren had men natuurkundemiechani- ea. Het oordeel daarover was: toch wel rede lijk, maar bepaald niet gemakkelijk. De meerkeuzevragen Nederlands behelsden drie teksten: „Het lawaai in bedrijven is vaak groot", een artikel uit de Volkskrant (1978) van Redman Kooistra; „Olievreters of zweten de arbeiders", een tekst van Matthijs de Vreede uit 1979 en een tekst over de provincie Utrecht van Huub Maas en Roel Renssen. Bij natuurkunde-mechanica waren vijf open vragen aan de orde met als onderwerpen statica, elektriciteit aërosta tica (gassen), warmte en licht. Volgens de docent was het uitstekend examen, waarbij het rekenwerk zoda nig was dat het gebruik van tabellen en rekenmachines noodzakelijk was. Maar de kandidaten vonden het bepaald niet gemakkelijk. vwo Het vwo moest voor het exa- len Nederlands een samen- atting in maximaal 500 oorden geven van een tekst an 2300 woorden. Deze kst, getiteld „Denken over erdraagzaamheid", kwam it de essaybundel „De.uto- ie is een gevaarlijk wapen" an prof A.D. Belinfante. Het lat in de tekst niet direct ter concrete zaken, maar at is meer een filosofische benadering van de begrippen geluk en vrijheid. Ofschoon de tekst zeven jaat oud is (uit 1974), had ze duidelijk niet actualiteit ingeboet. Bij Frans hadden veel vwo- -kandidaten nogal moeite met de tweede tekst (van Jean Lecanuet) over sociaa l-economische zaken. Er za- i zinnen van zes regels in de moeilijke woorden wa- ook niet van de lucht. De overige vier teksten van dit ien dat in totaal vijftig meerkeuzevragen omvatte, n goed te doen. HAVO Bij het havo Frans (meerkeu zevragen) was de algemene indruk goede, afwisselende actuele teksten. Het was redelijk werk en goed te doen, aldus de docent. Onze woordvoerder had zonder de tekst gezien te hebben de vijftig vragen beantwoord. Hij had er 28 van de 50 goed. Een onvoldoende dus, waar- laar weer eens mag blij ken dat met gokken alleen or een multiple choi- •examen geen voldoende is halen. Het onderwerp Nederlands (tekstverklaring) was een stuk van Geert Mak uit De Groene Amsterdammer (van december 1979). De titel luid- „De grote trek west waarts" en behandelt de trek het Nederlandse platte land naar de Randstad. Het gaat met name om deze mi gratie in de vorige eeuw, maar ook geeft Mak enkele voorbeelden uit deze tijd. Er wordt ingegaan op de meest al economische oorzaken van migratie en op de gevolgen voor onder meer de gezinssi tuatie. Geert Mak vergelijkt de Nederlandse migranten uit deze en de vorige eeuw met de Turken, Marokkanen en Surinamers vandaag de dag. De kandidaten vonden het wel een redelijke tekst, ofschoon wel saai. MAVO Mavo-3 kreeg een goed geko zen tekst voorgeschoteld on der de titel „De kick van een krom stuur". Het was een overzichtelijk verhaal, waar bij korte gesprekken het be toog afwisselden. Het taalge bruik was niet te moeilijk en de veertien vragen over dit verhaal van Jacques de Jong uit De Volkskrant van begin 1980 waren van een redelijk niveau. Actueel was de tekst die mavo-4 onder ogen kreeg: „Verslik u niet". Over het gebruik van medicijnen, maar de kritische toon ten aanzien van de industrie die men daarbij meestal aantreft, ontbrak hier. Voor Frans hadden mavo-3 en mavo-4 een tekst gemeen schappelijk, „Murphy et le bébé". Deze tekst was beslist niet te moeilijk. Van de drie overige teksten, die mavo-3 te verwerken kreeg was de derde tekst wat pittig. De tweede Franse tekst voor mavo-4 „Le Francais qui sau- ve les éléphants" zal zeker problemen hebben opgele verd. De vierde tekst „Un maitre nageur sympathique" was wat verraderlijk in- ver band met de wending in het verhaal van verleden naar heden. Conservatieven uit Zweedse regering STOCKHOLM Ondanks het uittreden van acht conser vatieve ministers uit zijn kabi net heeft de Zweedse premier Thorbjorn Falldin gisteravond besloten niet af te treden, maar gezegd te proberen een minderheidskabinet te vor men, in verband met de slech te economische situatie van het land en de grote werkloos heidsproblemen. De premier beschikt nu in het parlement nog maar over 102 van de 349 stemmen. De conservatieven traden uit de regering nadat Falldin met de sociaal-democraten die in de oppositie zijn een compro mis over de belastingheffing had gesloten. Dit hield in dat een voor volgend jaar aange kondigde belastingverlaging met een jaar zou worden uitge steld. Op hoge wielen Drie mannen bezien New York vanuit de hoogte, al staat het niveau van hun zadel in geen verhouding met de hoogte van de meeste omringende gebouwen. De drie namen deel aan een fietswedstrijd door New York, waaraan zo'n 17.000 fietsers deelnamen. PARIJS Na lang touwtrekken zijn presi dent Giscard d'Estaing en zijn socialistische tegenstander, Francois Mitterrand het giste ren toch nog eens geworden over een ont moeting voor radio en televisie. Dit debat dat vanavond wordt gehouden zal 110 minu ten duren en via de drie televisienetten en de radio worden uitgezonden. Overeenkomstig een wens van Mitterrand zullen de twee kandidaten door twee journa listen worden ondervraagd, terwijl er voorts, op verzoek van Giscard, een rechts- streeks debat zal zijn, waarbij ieder even veel tijd aan het woord zal zijn. Volgens de laatste opiniepeilingen in de laat ste week voor de verkiezingen mogen geen re sultaten van peilingen meer worden gepubli ceerd zou Mitterrand de beslissende ronde op 10 mei winnen met 51,5 prcent van de stem men, tegen Giscard 48,5 procent. Het debat van vanavond zou nog voor een verschuiving ten gunste van Giscard kunnen zorgen. Ook in 1974, toen Giscard en Mitterrand eveneens te genover elkaar stonden, was dit het geval. Het initiatief voor het debat is dan ook uitgegaan van Giscard. Mitterrand reageerde in eerste aanleg met een groot aantal voorwaarden. Ondertussen zoekt Giscard duidelijk toenade ring tot de gaullistische leider Jacques Chirac. Diens steun is voor Giscard onontbeerlijk in dien hij zondag herkozen wil worden. Chirac heeft zelf wel aangekondigd ojv^e president te Terroristen onder elkaar Het was een wat vreemde aanblik, gisterenmiddag in het gerechtsgebouw van Turijn, waar de rechtszaak begon tegen 78 mensen die ervan worden verdacht lid te zijn van de terroristische organisatie Prima Linea. Een deel van de verdachten over legt, voor het begin van de zitting, met een van de verdedi gers. ADVERTENTIE. 0 BRHun MET DE UNIEKE RONDE TONDEUSE EN DRIE JAAR INTERNATIONALE GARANTIE. IETS SPECIAALS VOOR MOEDERDAG. EG-COMMISSARIS: BRUSSEL Wilhelm Haferkamp, de Europese commis saris voor de buitenlandse betrekkingen, vertrouwt er op dat de Japanse automobielindustrie ook haar uitvoer naar Europa zal matigen. Dit heeft een woordvoerder van de EG-commissie gisteren in Brussel meegedeeld. Vorige week vrijdag is er een overeenkomst tussen Ja pan en de Verenigde Staten tot stand gekomen waarin staat dat Japan in 1981 ten hoogste 1,68 miljoen auto's naar Amerika uitvoert. Volgens Haferkamp mag die beperking van de uitvoer van Japanse auto's naar de VS in geen geval nadelige gevolgen hebben voor de Europese automarkt. De Japans-Amerikaanse overeenkomst zal besproken wor den op de wekelijkse bijeenkomst van de EG-commissie, ko mende woensdag in Straatsburg. Maar in Brussel wordt aan genomen dat het akkoord ter sprake zal komen als de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, een bezoek brengt aan Gaston Thorn, de voorzitter van de Europese commissie. Dat bezoek is gepland voor vanmiddag. Als het CDA na de verkie zingen de grootste fractie wordt, dan moet deze partij bij de kabinetsformatie niet al te hard van stapel lopen. Hêt beste kan begonnen worden met een informa teur uit CDA-kring die net ver genoeg afstaat van de hefe politiek om de zaak van voldoende afstand te bezien en die net genoeg politieke ervaring heeft om de zaak met fijnvoelende vingers te behandelen. Dit schrijft het CDA-tweede kamerlid Veerman in het partijblad CDActueel. Als het CDA inderdaad de formatie gaat leiden, dan moet de kracht in de benen van de lijsttrekker én van de fractie niet worden over schat, zo waarschuwt het kamerlid. Wat dat betreft kan volgens hem lering ge trokken worden uit de for matieperikelen in '77. „De beginfout van '77 is geweest dat Den Uyl na een dave rende verkiezingsuitslag meteen (als formateur) te zeer vrij spel meende te hebben". De tweede fout van Den Uyl was dat hij, na enkele malen vastgelopen i gewaar-- te zijn, niet als i schuwd man de zaak tott goed einde bracht. Veerman ziet, gezien de, partijverhoudingen, na 26 formatie op ons afkomen. Maar dat is volgens hem ook wel verklaarbaar. De, formatie is immers hèt mo- ment waarop het parlement aan de bak komt: invloed op het regeerakkoord, ver- deling van de portefueilles en het aanwijzen van de mannetjes of vrouwtjes. Den Uyl waarschuwt tegen Nieuw Rechts PvdA-leider Den Uyl heeft in het Amsterdamse Paradiso in een cultuur-filosofische rede van tweeëneenhalf uur ge probeerd uiteen te zetten waar het zijns inziens vandaag de dag in de politiek om gaat. Volgens hem moet links vooral beducht zijn voor wat hij noemt Nieuw Rechts. Daaronder verstaat hij de in de Verenigde Staten opgekomen, maar nu ook in Europa sterker wordende bewegingen, die als voornaamste gemeenschappelijk element hebben „de af keer van en kritiek op de verzorgingsstaat". Hoewel deze bewegingen naar de mening van Den Uyl in tellectueel „uiterst pover" zijn en als politiek program „on uitvoerbaar of ondoeltreffend", maken zij toch opgang. De populariteit van het neoconservatisme wordt begrijpelijker, aldus Den Uyl, als we dit opvatten als een houding, een mentaliteit „Een houding van: het is nu wel mooi geweest en: het moet maar eens afgelopen zijn met al die voorzie ningen". Die stemming is voorts mogelijk, aldus Den Uyl, omdat de verzorgingsstaat inderdaad een aantal zwakke zijden heeft waarop terecht kritiek worden uitgeoefend. „Door niet te kijken naar de lofwaardige bedoelingen die ten grondslag liggèn aan grootscheepse sociale programma's maar scherp te letten op de uiteindelijke resultaten daarvan, hebben zij (neoconservatieven) de onbedoelde gevolgen van dergelijke programma's aan het licht gebracht". Ook in ons land zou Nieuw Rechts volgens Den Uyl aan hangers hebben, „al durven sommige politici er nog niet zo duidelijk voor uit te komen". Die laatste opmerking zou wel eens kunnen slaan op premier Van Agt, die wat be treft zijn eigen ideeën (kernwapens, kernenergie, sociale voorzieningen) min of meer gemuilkorfd is door het CDA. Den Uyl geeft VVD-leider Wiegel de eer „klare wijn te schenken". Nadat hij deze naam had laten vallen ging Den Uyl nog even door met het typeren van het nieuw-rechtse denken. Volgens hem is dat „sterk in het aanwijzen van zondebokken, waaronder de staat. „De idee wordt uitge dragen dat staatszorg zwakke mensen voortbrengt. De staat is geen schild voor de zwakken, maar een excuus voor de lanterfanten". VVDM-blad 'Twintig'zet verkiezingsprogramma 's naast elkaar, maar zónder CDA De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) heeft in haar blad "Twintig" ten behoeve van haar lezers de hoofdpunten uit alle verkiezingsprogramma's samenge bracht onder de kop „Een koffer vol beloftes". Zijn alle verkiezingsprogramma's aan bod gekomen? Nee, alleen die van VVD, PvdA, D'66, PPR, PSP en CPN. Verbaasd moe ten wij vaststellen dat het CDA in het rijtje ontbreekt. Wacht even, linksonder staat toch een klein stukje CDA. Daar staat het volgende geschreven: „Het CDA was de enige partij die er niet in slaagde een verkiezingsprogramma naar de VVDM op te sturen. Vier verzoeken en storting van drie gulden vijftig op de girore kening van de christen-democratén leverden niets op. Bij het laatste telefoontje informeerde de, overigens vriendelij ke, dame die het adres noteerde: VVDM...wat is dat ook al Wellicht had de VVDM nog een weekje kunnen wachten met het aanbieden van de koffer aan de lezers, maar dan compleet mèt de CDA-beloften. Bovendien is al drie we ken lang bij de erkende boekhandelaren het grote verkie- zingsboek van de Staatsuitgeverij te verkrijgen, waarin de letterlijke teksten van alle verkiezingsprogramma's staan afgedrukt. nederb; ir^|j3G sloberid Cf Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070- 46964 7. MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7