Iets moois voor *n lange zomer kan tóch voordeligen Bij C&A. Donderdag 7 mei KAWAI ORGELSHOW Lutheranen ernstig verdeeld over kernwapen vraagstuk Proces zaligverklaring stichter Opus Dei adverteren doet verkopen! binnenland bi: \wereld Willebrands doelde nietopGijsen 1 boeken Boete voor chauffeur LEIDSE COURANT DINSDAG 5 MEI 1981 PAGINA! OA PRI JS: De Lutherse Kerk, een van de kleinere kerkgenoot schappen in ons land (35.000 leden), is duidelijk verdeeld over het IKV- standpunt ten aanzien van de kernbewapening. Uit een peiling onder de Luthe ranen is gebleken dat 46 procent zich met dat stand punt kan verenigen, 37 pro cent er tegen is en 16 pro cent het nog niet weet. De peiling is gehouden als voorbereiding op de verga dering van de Lutherse sy node op 12 en 13 mei in Den Haag, waar onder meer het kernwapenvraagstuk op de agenda staat. De secretaris van de i sie die zich in die Lutherse Kerk bezighoudt met het IKV-standpunt, ds. P. C. Roodenburg, kent slechts een zeer beperkte waarde toe aan de peiling. Het aantal ge meenteleden dat aan de dis cussies in de gemeenten deel nam was gering (in totaal duizend). De grote meerder heid is volgens Roodenburg weggebleven, omdat ze het te moeilijk vindt een oordeel te vormen of omdat ze vindt dat in de kerk dergelijke po litieke problemen niet be sproken moeten worden. De Lutherse kerk is echter wel een van de negen kerk genootschappen die het IKV steunt en erin deelneemt. De synode is dan ook om een standpunt gevraagd ten aan zien van de IKV-leuze „De kernwapens de wereld uit, te beginnen uit Nederland". De synode wilde echter niet eer der tot een uitspraak over gaan dan nadat in de ge meenten de meningen ge peild waren. Dr. M. Ruppert, tot voor kort vice-voorzitter van de Raad van State, pleit, in een bij de synodestukken gevoegde brief, ervoor dat de Lutherse Kerk in ons land zich distan tieert van de IKV-actie. Rup pert vindt dat de kerk niet moet vluchten uit de huidige „wereldpolitieke realiteit" door het eenzijdig afschaffen van kernwapens te steunen. Volgens Ruppert bevordert dat een Derde Wereldoorlog. Evenals Ruppert pleiten veel Lutherse gemeenten ervoor dat de Lutherse Kerk in ons land geen standpunt inneemt dan na overleg met de Lu therse Wereldfederatie (LWF). De Lutherse kerk in ons land mag dan klein zijn, over de gehele wereld geno men is ze veruit de grootste van alle protestantse stro mingen. De enige grote Nederlandse kerk die zich tot op heden achter het IKV-standpunt heeft gesteld, is de Neder landse Hervormde Kerk. Binnen de katholieke kerk stelt met name de vredesbe weging Pax Christi zich het achter het IKV. De Neder landse bisschoppen hebben nog geen gezamenlijke uit spraak gedaan, maar willen wel dat het gesprek over de kernwapens in de katholieke kerk in ons land dit jaar op gang komt. „Links imago" dreigt voor Humanistisch Verbond Het gevaar dreigt van een te veel en een steeds meer samenvallen van het leden bestand van het Humanis tisch Verbond met het „linkse" imago dat al ge vormd is. Dat staat in „Hu manisme en buitenkerke lijkheid II", het tweede deel van een onderzoek van de vakgroep cultuursocio logie van de Rijksuniversi teit van Utrecht. Het ver slag is samengesteld door drs. H. P. J. Boelaars, mevr. C. Broecheler-Damen en dr. A. J. Wichers. De onderzoekers hebben ge constateerd dat bij de meer bewuste gebruikers van dien sten van het Humanistisch Verbond de tendens bestaat naar veel VPRO, Volkskrant, D'66 en PvdA. Ze waarschu wen voor een al te „links" imago, omdat volgens hen dan wordt aangekoerst op een „niet essentiële homoge nisering die op verstarring en op fixatie op de situatie van één historische periode uit kan lopen"-. In het onderzoeksverslag staat dat zoiets in de plaats zou kunnen treden van de zo universeel mogelijke bewe ging van alle humanisten. Het Humanistisch Verbond zou in verband daarmee „een hem niet wezenlijke begren zing te aanvaarden krijgen", terwijl, zo staat te lezen, de VVD moet worden opgevat als een principiële partij en het liberalisme als een we zenlijke, en historisch vruchtbare, variant van hu- De onderzoekers menen dat het vraagstuk besproken moet worden met de nationa le VVD-leiding, maar, zo schrijven zij, ook met D'66. Het Humanistisch Verbond mag politiek niet „verzuild" worden. In „Humanisme en buiten kerkelijkheid II" wordt de aanbeveling gedaan dat het Humanistisch Verbond zich zo eenvoudig mogelijk gaat presenteren, daar een groot deel van het publiek te wei nig geïnteresseerd en /of te weinig ontwikkeld is. Al dit publiek wordt gerekend tot de „potentiële cliëntele en daarnaast gaat het, aldus het verslag, om de „goede naam van het verbond van niet uit de hoogte te zijn". Het onderzoek „Humanisme en buitenkerkelijkheid", waarvan in 1979 een eerste verslag werd gepubliceerd, is een soort marktonderzoek naar potentiële leden en ge bruikers van de diensten van het Humanistisch Verbond. Oud-katholieke aarts bisschop treedt af De oud-katholieke aartsbis schop van Utrecht, Mari- nus Kok, treedt op 1 janua ri 1982 af. Als redenen daarvoor heeft hij zijn leef tijd (65) en de gezondheids toestand van zijn vrouw opgegeven. Kok werd op 5 februari 1916 te Leiden boren. In 1941 werd hij priester gewijd. Hij was van 1944 tot 1970 hoogle raar in de vaderlandse en al gemene kerkgeschiedenis, kerkrecht en patrologie aan het oud-katholiek seminarie, dat toen nog was gevestigd in Amersfoort. Hij is ook een jaar president van dat semi narie geweest (in 1969). In 1969 werd hij tot bisschop gewijd, waarna hij in 1970 aartsbisschop werd van Utrecht. Marinus Kok is voorzitter van de internatio nale oud-katholieke bis schoppenconferentie. Hij zit verder in de commissie „Rome-Utrecht", een com missie die zich bezighoudt met de betrekkingen met de roomskatholieke kerk. De Nederlandse oud-katho lieke kerk heeft twee bis dommen, te weten Haarlem en Utrecht. Het bisdom Haarlem omvat Noord-Hol land, de rest van Nederland valt onder het aartsbisdom Utrecht. G. A. van Kleef is bisschop in Haarlem, A. J. Glazemaker is titulair bis schop van Deventer. Geestelijken en leken uit het aartsbisdom zullen nu een opvolger van Marinus Kok gaan kiezen. Kardinaal Willebrands heeft niet gedoeld op bis schop Gijsen, maar op het functioneren van de bis schopsconferentie in zijn brief over de situatie in de kerk van Nederland. Dit heeft de secretaris van het aartsbisdom Utrecht, J. M. Berntsen, desgevraagd meegedeeld over de zinsne de „Wanneer een lid van het lichaam ziek is, lijdt het hele lichaam daaron der". In deze brief die afge lopen zondag in de kerken van het bisdom Utrecht werd voorgelezen, zegt de kardinaal dat de eenheid onder de bisschoppen na de bijzondere synode van ja nuari 1980 niet is hersteld. De Titus-Brandsmastichting in Voorburg heeft in een te legram aan de kardinaal krachtig protest aangetekend tegen de zinssnede, waardoor de gelegenheid is geboden deze zin, ontleend aan een brief van Paulus, „volkomen ten onrechte" op bisschop Gijsen toe te passen. Het telegram is ondertekend door voorzitter Klaas Beuker en secretaris J. Leechburch Auwers. Ook laken de tele gramschrijvers het door kar dinaal Willebrands geciteer de onderscheid tussen rechts- katholiek en links-katholiek, „een niet-bestaand onder scheid, aangezien men ofwel rooms-katholiek is ofwel ker niet meer rk". Kardinaal Willebrands deed dat in vraaggesprek voor de televi sie op zondagavond als toe lichting op zijn brief. In een nadere reactie op de brief van de kardinaal heeft bisschop Simonis van Rotter dam in de radiorubriek Hier en Nu verklaard er wel a te voelen om met zijn colle ga's een tweede bijzondere synode te houden. Hij meen de dat zoiets wel tot de moge lijkheden behoort. Op dinsdag 12 mei begint in Rome het proces van de zaligverklaring van de stichter van Opus Dei, mgr. Escriva de Balaguer. Op die dag vindt de eerste zit ting plaats van het tribu naal dat de kardinaalvica ris van Rome, aartsbis schop Ugo Poletti heeft be noemd, tribi aan de tand gaan a het leven en de capaciteiten van de stichter van de rooms-katholieke kerkelijke organisatie. Daarnaast zal een ander tribunaal, dat be noemd is door de aartsbis schop van Madrid, kardinaal Enrique y Tarancon, de ge tuigen horen die in Spanje Het decreet over de opening van het proces is gepubli ceerd in de jongste uitgave van het „Rivista Diocesana" in Rome. Het is ondertekend door kardinaal Poletti zoals uit het document van het Ro meinse vicariaat blijkt, wor den de geschriften en wonde ren van Escriva de Balaguer aan een onderzoek onder worpen. Hem wordt de gene zing toegeschreven van onge neeslijke ziekten. De hele procedure voor de zaligver klaring zal jaren aanlopen. Het decreet over de opening van het proces zegt dat de „roep der heiligheid die mgr. Escriva tijdens zijn leven heeft gehad zich na zijn dood steeds meer heeft uitge breid". Josemaria Escriva de Balagu er werd op 9 januari 1902 in het Spaanse Barbastro gebo ren. In 1925 werd hij priester gewijd. In 1928 stichtte hij i Madrid het Opus Dei voc mannen uit alle sociale lagei In 1930 richtte hij de afdeling voor vrouwen op. Paus Pius XII erkende Opus Dei 1950 als instituut met pause lijk recht. Escriva de Balagu er was in 1946 naar Rome verhuisd, waar hij in 1975 overleed. Briljante joodse novelle Wie enigszins bekend is met de zeden en normen van het Israël van deze tijd zal met ge noegen de pas in het Neder lands vertaalde novelle „Vroeg in de zomer van 1970" van de Israëlische schrijver Abraham B. Jehoshua lezen. Het is een briljant werkje, dat door Maartje van Tijn op uit stekende wijze is vertaald. Wat vooral bewaard is gebleven Hebreeuws is door zijn logi- - sche formulering en relatief beperkte woordenschat erg moeilijk correct te vertalen is de sfeer van het verhaal. De uitwaseming van het oude Ye- rushalaim, dat niet alleen in letterlijke zin moet worden verstaan. Yerushalaïm He breeuws voor Jeruzalem kan namelijk ook worden ge zien als een soort geestestoes tand, van waaruit kan worden gehandeld en gedacht. Tref- fend is het conflict tussen het orthodox-joodse denken en de rauwe realiteit van het leven, zoals dat in Israël vaak wordt gevoeld wanneer van binnen of buiten de grenzen gevaar dreigt. Het conflict derhalve tussen het verleden en heden. Een uitbreiding van de bijbel ook, waaraan steeds een nieuw hoofdstuk wordt toegevoegd. De hoofdpersoon, een oude or thodoxe onderwijzer van jood se geschiedenis, wordt als het ware wakker geschud. Zijn zoon, een professor aan een Amerikaanse universiteit, komt „vroeg in de zomer van 1970" naar Israël om aan de universiteit van Jeruzalem een leerstoel te bezetten. Hij neemt daarbij zijn vrouw en zoontje mee. De oude onderwijzer heeft zijn schoondochter en zijn kleinzoon nog nooit ge zien. Blijkt het al moeilijk om zijn ietwat verstilde denktrant in te stellen op al deze emoties door onder meer een con flict met de hoofdonderwijzer van zijn school voelt de oude man zich weinig begrepen door de moderne wereld en praat hij weinig wanneer na circa drie maanden zijn zoon, opgeroepen om dienst te doen in het leger, op de West- bank in bezet Jordaans gebied als vermist wordt opgegeven, stort zijn wereld in elkaar. In het boek worden de gebeur tenissen telkens herhaald als een queue van flash-backs. Steeds vanuit een andere in valshoek, totdat de oude man ontdekt dat zijn zoon niet dood is. Ook ontdekt hij dat hij zelf niet dood is, slechts heeft ge slapen, zich koesterend aan de interpretatie van het „gestolde woord Gods". Het oude begrip van de TeNaCh (de joodse bij bel) maakt dan langzaam plaats voor nieuwe creativiteit. De oude man huilt, niet kla gend als vele wijze joods or thodoxe gelovigen aan de Klaagmuur, maar vanuit een ontdekking van het samenspel van de bijbel en het leven. De innige omstrengeling van de levende ziel met het oeroude verhaal in de bijbel, die pas ontstaat als het „gestolde woord Gods" niet letterlijk wordt geleefd maar vervolg krijgt in de ziel van de oude Abraham B. Jehoshua: „Vroeg in de zomer van 1970", Uitg. Amphora Books Amstelveen. Prijs 15, DEN HAAG/ALKEMADE De Haagse rechtbank heeft een 20-jarige chauffeur uit Alkemade veroordeeld tot duizend gulden boete. De man stond terecht wegens het veroorzaken van licha melijk letsel door schuld. Met de door hem bestuurde auto reed de chauffeur over de Alkemadelaan in Roelofa- rendsveen op de linker weg helft, waardoor hij in botsing kwam met een tegenligger. Een passagier van de tegenlig ger, L. de Rijk, werd zo zwaar gewond dat hij kort daarop aan de gevolgen ervan over leed. De bestuurder van de te genligger liep ernstig beenlet sel op. OA PRIJS: OA PRIJS TEL.: 071-122858 *n Zorgeloze zomerdag Zonnig jurkje voor 'n in deze badstof japon met zuinig prijsje, ajour. Inklusief lak- Tricot met broderie, ceintuur. 38-46 Gevoerd. 38-44 Sierlijke japon in erg fraai chenille polyester/katoen. 38-46 C&ji Li tóch iUtxAcLeÜ^eh. BARNING SINDS 1921 - STATIONSWEG 11-17 - LEIDEN VAN 15-21 UUR OP DE STATIONSWEG 11-17 LEIDEN NATUURLIJK BIJ: INRUIL MOGELIJK KAWAI E-44C KAWAI E-100 KAWAI E-150 KAWAI E-260 KAWAI E-360 KAWAI E-520 KAWAI E-550 f 2.390,- f 2.995 f 3.995- f 4.995,- f 5.995,- f 9.990,- f 13.450,-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6