Zoeterwouds bibliotheek werk twintig mille duurder dan geraamd Voorschoten geeft beeldende kunstenaars gerichte opdrachten Waarschijnlijk tochW subsidie serviceflats St. Joseph Alphen Kosten muziekonderwijs rijzen de pan uit REGI0U0UR1NAAL1 C. Duindam 40 jaar schilder bij Van den Berghstichting REGIO LE1DSE COURANT DINSDAG 5 MEI 1981 PAGINA jTA NOORDWIJK - Een der oud gedienden van de Dr. Mr. Wil lem van den Berghstichting hoopt volgende week te jubile ren. Het is de heer C. Duin dam, voor wie het vandaag veertig jaar geleden is, dat hij als schilder bij de stichting in dienst trad. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt hem op maandag, 11 mei, in de theetuin van de Van den Berg hstichting een receptie aange boden. Van halt vijf tot zes uur bestaat daar voor ieder een gelegenheid de heer en Duindam geluk te De jubilaris begon z'n werk op de stichting in de veelbewogen jaren van de Duitse bezetting, die in de gelederen van het personeel heel wat leed en el lende heeft teweeggebracht. Op de Van den Berghstichting genóte. Zij werkte verpleegkundige en Kees was een van de vele Noordwijkers, die op de stichting niet alleen werkten, maar ook de liefde vond. Nog maar enkele maan den was het paar getrouwd (in september 1942) toen het met de bewoners van de Van den Berghstichting moest mee eva cueren naar 's-Heerenloo-Loo- zenoord in Ermelo. Veel te schilderen viel daar niet en Kees werd toen in de wasserij te werk gesteld. Tot zijn spe ciale taken behoorde het 's morgens vroeg opstoken De jubilaris aan het werk. van de kachels, want als de dames kwamen, dienden de gietijzeren strijkbouten heet te zijn. Alleen naar huis gaan was er in Ermelo niet bij. 's A- vonds als het werk in de was serij was afgelopen, fungeerde de fors uit de kluiten gewassen Noord wijker als begeleider van een groepje meisjes naar hun paviljoen. In die tijd van verduistering en gespuis langs de weg bepaald geen overbodi ge zorg. In z'n Ermelose periode werd Duindam opgeroepen voor de arbeidsinzet. Daar hij er niets voor voelde om voor Duitse bazen te werken, dook hij een poosje onder in Friesland. Toen de oorlog afgelopen was, keerde Kees Duindam met de bewoners van de Van den Berghstichting naar Noord- wijk terug en ontving hij (op 1 juli 1946) zijn aanstelling als schilder in vaste dienst. Werk was er genoeg. De Duitsers hadden op de stichting bar huisgehouden en er viel heel wat op te knappen. De jubilaris is een energiek man, die ook buiten zijn werk aktief is. Zo was hij van 1970 tot 1974 ouderling bij de plaat selijke gereformeerde kerk. Zijn grote hobby is muziek. Reeds vijftig jaar is hij muzi kant bij „De Echo der Duinen en bespeelt in dit korps de cor- hoorn. In april werd hij we gens de gouden trouw aan het Noordwijkse muziekgezel schap gehuldigd. Reclame (1) Dat het slecht gaat met onze economie mag als bekend worden verondersteld. We moeten allemaal inleveren en hebben dus minder geld te besteden. Minder geld voor luxe artikelen, dure vakanties en duurzame goederen. Een onderzoek bracht onlangs aan het licht dat „de Nederlan der" als gevolg van de geringere inhoud van zijn porte monnee, de afgelopen periode minder vlees is gaan veror beren, maar niet minder is gaan eten. De verkoop van fruit, aardappelen en vis steeg immers. Sommige in deze consumptiegoederen handelende winkeliers verkopen nog onvoldoende naar hun zin. Dus wat doet men? Juist; recla me maken. Reclame (2) Maar dat moet je dan wel zo doen, dat het lekker in het oog springt. En dat had Leen uit Alphen begrepen. Leen verkoopt namelijk vis in het Alphense winkel centrum De Ridderhof. Zijn verkoop laat echter te wensen over en dus bedacht hij een felle reclamecam pagne. Daar waar anderen in het oog springende woor den als „sex" of „geld" neerkalken, zocht Leen het in de verdovende/belovende middelen. Niet dat hij die verkoopt maar de aandacht wordt in elk geval wel op 's mans kikkerbillen gevestigd. IN KADER CONTRAPRESTATIE Boete voor in dienst nemen illegale buitenlanders DEN HAAG/SASSENHEIM De Haagse politierechter heeft een 42-jarige bloembol lenkweker uit Sassenheim veroordeeld tot tien maal vijfhonderd gulden boete omdat hij de wet op de bui tenlandse arbeidskrachten had overtreden. De man had tien illegale buitenlanders in dienst gehad. Sassenheimer bétoogde dat het ging om tijdelijk werk, waar voor hij via het Arbeidsbureau geen werkkrachten had kun nen krijgen. Zijn verdediger wees op de problemen waar voor de bollenkwekers gesteld worden in het drukke seizoen. Hij stelde dat verdachte ge noeg deed om legale werkne mers te krijgen. Hij vroeg de boete te beperken tot driehon derd gulden per overtreding, waar de rechter niet op in ging. Fikse celstraf geëist tegen heroïne - dealer DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen een 20-jarige inwoner van Alphen aan den Rijn twaalf maanden gevangenis straf waarvan drie maanden voorwaarde lijk met proeftijd van twee jaar en aftrek van voorarrest geëist. De man stond terecht we gens het verhandelen van verdovende midde len. Verdachte bleek in het bezit te zijn van 1,20 gram heroïne en 0,72 gram cocaïne. Later werd hij opnieuw betrapt met tien pakjes heroïne, die hij voor 25 gulden per pakje verkocht. De Alphenaar ontkende te heb ben gehandeld. De verdoven de middelen zouden voor ei gen gebruik bestemd zijn. Maar getuigen hebben ver klaard dat de Alphenaar aan vijf jongens heroïne had ver kocht. Verdachte gebruikt zelf een halve gram heroïne van 25 gulden per dag, hoewel hij een sociale uitkering krijgt. De rechtbank wijst 12 mei vonnis. tonwa: 1 In een plein I I boekh, Het fi j(hoofd i In de j lenbed ALPHEN AAN DEN RIJN Het ge meentebestuur van Alphen zal het mi nisterie van CRM toch gaan vragen om huursubsidie te geven voor de pas gebouwde serviceflats van de Stich ting Bejaardentehuis St-Joseph in Alphen. Aanvankelijk voelde de ge meenteraad er weinig voor om de Stichting ter wille te zijn omdat de huren van de nieuwe serviceflats zo hoog zijn dat ze niet meer voor subsi die in aanmerking komen. Alleen mensen die niet afhankelijk zijn van rijksbijdragen zouden zich een derge lijk huur kunnen permitteren. Na gesprekken met de staatssecretarissen van CRM en Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening is besloten dat deze een circulaire doen uitgaan waarin St-Joseph als „pijplijngeval" wordt aangemerkt. Dat wil zeggen dat er een uitzondering wordt gemaakt voor het Alphense bejaardentehuis omdat bij het verleggen van de normen voor de subsidies in het kader van de bezuinigingen de bouw al in een vergevorderd! stadium was. Door het wegvallen van de subs-l didie moesten de oorspronkelijk geplande hu-! ren aanzienlijk worden opgeschroefd. CRM zalj vermoedelijk voor drie jaar bijspringen metj huursubsidies en andere bijdragen. De Stichting heeft dan drie jaar de tijd om haar tarieven te verlagen door flink te snoeien in een aantal uit gaven. St-Joseph zal door CRM worden aange merkt als een dienstverlenende instelling. Dat is nodig om voor subsidie in aanmerking te ko- Aan d bemidt ringen In een het cal De kit is verp In de de Bot texiels Het mi naar d de Doi Aan d ruimte VOORSCHOTEN De ge meente Voorschoten is van plan voor twee te plaatsen beelden in Bijdorp en in Vlietwijk één of meer kun stenaars een gerichte op dracht te geven. Dit is niet gebruikelijk in het kader van de Beeldende Kunste naars Regeling (BKR). Kunstenaars klagen er ech ter vaak over, dat hun beeld of ander kunstwerk in de kelder van een gemeente huis belandt omdat er geen behoefte aan zou zijn. De ge meente wil dit nu opvangen door in overleg met de kun stenaars zaken als materiaal en hoogte van het kunst werk te bepalen. Bij de ingang van park Ter Wadding in de wijk Noord- Hofland en in Bijdorp aan de Zwaluwweg worden nog dit jaar twee beelden neergezet, die zonder opdracht wèl bevie len. Voor deze en de nog te vervaardigen beelden vragen B en W aan de gemeenteraad 5.000 gulden plaatsingskosten beschikbaar te stellen. Ook de nog te maken opdrachten val len in de zogenoemde contra prestatie. Dat betekent, dat-het ministerie van Sociale Zaken hiervoor tegemoetkomingen geeft, die vrijwel het hele be drag dekken. De nieuwe in valshoek van de gemeente Voorschoten zou wel eens een precedent kunnen zijn voor de gedragslijn, die totnogtoe alom in den lande is aangehouden. Kunstenaars maakten wat ze wilden en de overheid keek of er iets tussen zat dat in par ken, plantsoenen of gebouwen ste. n woordvoerder van de af deling welzijnszaken in Voor schoten: „Het is toch veel be ter voor een kunstenaar als we tot een soort overeenkomst ko men? Anders komt zijn beeld misschien in de kelder terecht. Daar heeft die kunstenaar ook niets aan". De BKR loopt in Voorschoten via de gemeente door middel van een bepaalde declaratie methode aan Sociale Zaken. De vorig jaar voorgestelde de centralisatie van het welzijns beleid is voor wat betreft de BKR nog niet doorgevoerd. Voorgesteld was de BKR in het vervolg via een hogere uit kering uit het gemeentefonds helemaal een gemeentelijke aangelegenheid te laten zijn. De kosten voor sokkels en plaatsing van beelden zijn tel kens al voor rekening van de gemeente Voorschoten ge weest. ZO ETERWOUD E In de Zoeterwoudse gemeente begroting 1981 is voor subsidiëring van de biblio theek in de dorpskern en aan de Hoge Rijndijk een bedrag geraamd van ruim 39 duizend gulden. Thans blijkt echter dat de kosten van het bibliotheekwerk 20.542,28 hoger zijn dan geraamd. Dat is hoofdza kelijk te wijten aan het besluit van de provinciale overheid om met ingang van het lopende jaar een bijdrage in de kosten van wisselkollekties in reke ning te brengen. Bij het gereedmaken van de con ceptgemeentebegroting was het besluit van de pro vincie nog niet bekend zodat daar geen rekening mee gehouden kon worden. Morgenavond zullen de leden van de raadscommissie voor de financiën zich moeten uitspreken over een aanvullend krediet van ruim 20 mille. Het is tot nu toe gebruikelijk geweest dat van beide Zoeterwoudse bibliotheken de begrotingstekorten worden gesubsidieerd. Het tekort van de bibliotheek „Meerburg" voor 1981 bedraagt 11.067,74 terwijl de „bieb" aan de Noordbuurtse- weg een tekort heeft begroot van 30.432,14. Het verwachtte te kort zou derhalve zo'n éénenveertig en eenhalf duizend gulden bedragen. Door de provinciale overheid is echter aanvankelijk medegedeeld dat ingaande 1981 door de provinciale bibliotheek centrale een tarief van 2,40 per boek/per jaar in rekening zou worden gebracht voor wisselkollekties in uitleenposten in ge meenten tot 5.000 inwoners en in woonkernen tot 5.000 inwo ners. Deze kosten zullen jaarlijks oplopen en zullen in 1986 kos tendekkend moeten zijn. Omdat Zoeterwoude in de categorie valt, waar in elk van de woonkernen van minder dan 5.000 inwoners een bibliotheek is gevestigd, zal met bovenstaande rekening gehouden dienen te worden. Volgens opgave van de provinciale bibliotheek centrale te Schiedam heeft de bibliotheek Meerburg een wisselcollectie van 6.000 boeken, terwijl de bibliotheek dorp een wisselkollectie van 6.500 boeken heeft. Een en ander zou voor 1981 neerkomen op een extra post van 30.000,- zijndp 12.500 boeken a 2,40 per boek. Zo ver zal het echter niet komen omdat binnenkort een belangrijke wijziging bekend gemaakt zal worden. Het is bij na dere heroverweging de bedoeling, dat voor 1981 niet wordt uit gegaan van het aantal boeken doch van het aantal inwoners. Voor Zoeterwoude komt dit neer op een bedrag van 18.242,40 indien wordt uitgegaan van het inwoners per 1 januari 1981 van 7.601. Overigens is voor 1982 en volgende jaren nog niet bekend of dan ook weer wordt uitgegaan van het aantal inwoners. SERIE SCHOOLCONCERTEN AFGESLOTEN Het Gewestelijk Orkest heeft gisteravond met een suc cesvol concert in „De Schuur" In Hoogmade een serie van drie schoolconcerten afgesloten. Ongeveer twee honderd leerlingen volgden de prestaties van het orkest met aandacht. Gistermiddag stond het werk van de diri gent centraal, terwijl bij de vorige concerten de muziek instrumenten en de solisten aan bod waren gekomen. De vlotte en eenvoudige presentatie van dirigent Arie van Beek (staand tussen orkest en toehoorders rechts) en van presentator Jan Polak (staand tussen orkest en publiek links) boeiden de concertgangers van de eerste tot de laatste minuut. De verschillende maatbewegingen van de dirigent werden „en masse" uitgevoerd. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse raadscommissie voor de financiën zal zich morgenavond moeten verdiepen in een aanvullende subsidiëring van de muziekschool in de dorpskern. In de gemeentebegroting 1981 is een bedrag opgenomen van 45.000,- voor subsidië ring van de twee in Zoeterwoude be staande muziekscholen. Inmiddels blijkt dat de subsidieberekening is op gelopen tot 65.096,32. exploitatietekort van 3.751,89 (f 1.237,73 bij het Algemeen Muzikaal Vormend on derwijs en 2.514,16 bij het instrumentaal muziekonderwijs). Dit exploitatietekort blijft op grond van de huidige subsidiere gels voor rekening van de muziekschool. De aanvullende begroting 1981 heeft be trekking op de kosten van een tweede groep pianoleerlingen. Met deze nieuwe groep pianoleerlingen is gestart omdat de wachtlijst te groot is geworden. De han delwijze van de muziekschool is niet in strijd met de verordening omdat deze niet spreekt over het aantal groepen doch lou ter dat iedere groep tenminste vijf leerlin gen moet bevatten. Het begrotingstekort van deze tweede groep pianoleerlingen bedraagt 8.076,30 zodat inklusief het reeds eerder bepaalde bedrag van f 57.020,02 het totale bedrag wegens subsi diëring van beide muziekscholen in 1981 neer komt op 65.096,32. Dit bedrag kan eventueel nog wijziging ondergaan omdat de Stichting muziekschool Zoeterwoude- /Rijndijk, ondanks diverse verzoeken, nog geen exploitatierekening over 1980 heeft ingediend. Avondgebed In de Vinkenhof aan de Achterzeeweg in Noordwijk wordt een avondgebedsdienst gehouden. Het thema van de bijeenkomst, die om half negen begint, is „Vriendschap". Iedereen is welkom. Dam- en schaaktoernooi De Zoeterwoudse scholieren treden morgenmiddag met el kaar in het strijdperk voor het jaarlijkse dam- en schaak toernooi voor leerlingen van alle lagere scholen in het dorp. Traditioneel worden de deelnemers verdeeld in een onderbouw (laagste drie klassen) en een bovenbouw (hoog ste drie klassen). De eerste zet wordt morgen om half twee gedaan in de Sjaloomschool aan de Veldzichtstraat. Verkiezingen CDA-afdeling Alkemade houdt morgen een verkiezings bijeenkomst in het Dorpshuis in Rijpwetering. Tijdens deze bijeenkomst praten de christen-democraten onder meer over sociale zaken, ontwikkelingssamen werking en de pro blematiek rondom de illegale buitenlandse werknemers in ons land. Iedereen die hierover wenst mee te praten, kan I dat vanaf acht uur doen. Jaarvergadering De Aarlanderveense KPJ afderling houdt morgen haar jaarvergadering in het Dorpshuis. Tijdens deze vergadering, die om acht uur begint, zullen er onder meer nieuwe bestuursleden gekozen worden. Voorts moeten er nieuwe redacteuren voor het KPJ-blad „Nieuwsvat" gevonden worden. Touringcar De firma Beuk Touringcars uit Noordwijk zal vandaag in verband met het 75-jarige jubileum een gedeelte van het i wagenpark presenteren op het Wantveld in Noordwijk. De i demonstratie-wagens zijn tot acht uur te bezichtigen. Er worden onder meer drie nieuwe exclusieve touringcars ge presenteerd, namelijk de VIP-car, de rolstoercar en de eer ste 59-persoons touringcar in Nederland. Met deze drie wa gens wordt dit jaar deelgenomen aan het Internationale Concours d'Elégance in Nice, waaraan in totaal ongeveer 160 touringcars meedoen. In het verleden heeft Beuk een aantal successen geboekt met de Koninklijke Bus, die ge heel gerestaureerd in originele staat op het Wantveld te bezichtigen is. Belangstellenden kunnen uitvoerige infor- tie krijgen over het jubilerende bedrijf.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4