Kantoorinrichter Cieba vlucht"naar Leiderdorp der wet •>r> Steeds meer jongeren beginnen niet met roken ONVREDE OVER BELEID GEMEENTE LEIDEN Stadspoldermolen in oude luister hersteld LEIDSE COURANT DINSDAG 5 MEI 1981 PAGINA 3 21.20 0.05 Jol 05 Kleu 19.00 19m35 I0 Infi 3.05 Cl irogran geprea Dfc" Volwassen kattekwaad LEIDEN Als de ouders van huis zijn, dansen de kinderen. Zo zou het oude spreekwoord van de kat en de muizen al thans evengoed kun nen luiden. Een ten tje bouwen in de ech telijke sponde, ver stoppertje spelen (met de linnenkast en moeders gardero be als degelijke schuilplaatsen), het omzichtig plunderen van de proviandkast en voetballen in de gang, behoren dan' plotseling tot de mo gelijkheden. Maar niet alleen kinderen zien hun kans bij afwezigheid van de ouders dikwijls schoon. Soms ook blijken volwassenen de kinderlijke verlei dingen niet te kun nen weerstaan. Maar dat de aard van het kattekwaad in die gevallen des te ern stiger is, bleek giste ren bij het kantonge recht. Een boomlange automobi list werd onlangs ergens in Leiden staande gehouden. De man bleek niet in het bezit te zijn van een rijbe wijs, hetgeen zijn vreemde j-ijgedrag verklaarde. Ook constateerden de agenten feilloos, dat hij niet de moeite had genomen om de veiligheidsgordel vast te gespen. „Het eerste feit is het ergste, hoewel het tweede voor u op z'n zachtst gezegd verstrek kende gevolgen gehad zou kunnen hebben. Autorij den zonder veiligheidsgor- m is levensgevaar- aldus kantonrechter Dijke. De verdachte, die de kantonrechter en de officier keurig met „me neer" betitelde, legde een kleine verklaring af: „Ik was net voor het rijexa men gezakt en mijn ouders waren met vakantie. Mijn vaders autosleutels hingen aan de kapstok... Ik be sloot wat te gaan oefenen." Wel had de verdachte in middels met goed gevolg examen gedaan. Met enige trots toonde hij het roze papiertje. Hoe hij er echter in geslaagd was de exami nator van zijn rijvaardig heid te overtuigen, is voor alsnog een raadsel. „Ik loop in de ziektewet. Ik heb namelijk veel onge lukken gehad," aldus de verdachte „Dus we zien u hier nog een paar keer," concludeerde de rechter. Dat was niet het geval, want de verdachte was, zoals hij zei „gewoon uit de bocht gevlogen". De kantonrechter deed ver volgens enkele voorzichti ge uitspraken, die echter wel boekdelen spraken over zijn gedachten met betrekking tot de rijkun sten van de man voor het hekje: „Ik hoop u niet te gen te komen op de weg. Hoe bent u hier geko men?" „Met de auto, me neer." „En, alles goed ge gaan?," informeerde de rechter belangstellend. Vervolgens werd de ver dachte de les gelezen door de officier van justitie mr. De Vos van Steenwijk: „De gordel is in de auto aangebracht om u te be schermen. Maar daarbij kost het de gemeenschap een paar miljard per jaar om de mogelijkheid te scheppen, dat iedereen, die met het hoofd door de vooruit is geslagen, weer wordt opgelapt. Voor zo ver dat nog mogelijk is, natuurlijk. Als geheugen steuntje vraag ik een boete van vijfenveertig gulden. Voor het rijden zonder rij bewijs eis ik vijfenvijftig gulden boete." „Ik veroor deel u overeenkomstig de eis van de officier. Het lijkt me goed, dat u nog wat bijlessen neemt, sprak de kantonrechter vaderlijk. Uit de reactie van de verdachte bleek, dat hij misschien zijn les al heeft geleerd. „Ik denk, dat ik voortaan wat min der aggressief rijd. Dag meneer," zei hij timide en maakte zich met een berouwvolle trek op het gelaat uit de voeten. Buiten het gebouw van het kantongerecht, op het Ra penburg, nam de veroor deelde plaats in een auto en mengde zich behoed zaam, zonder enige haast in de verkeersstroom. WIM BUNSCHOTEN LEIDEN/LEIDERDORP Het centrum voor kantoorinrichting Cieba begint over enkele we ken met de nieuwbouw van een bedrijfspand in Leiderdorp. Aan de Riet schans wordt een hoofd kantoor met toonzaal van in totaal 1500 vier kante meter gebouwd. Het bedrijf dat al zo'n dertig jaar gespecialiseerd is in de verkoop van kantoor- en di rectiemeubelen alsmede brandkasten heeft tien jaar een vestiging gehad in Lei den op het industrieterrein de Waard. Het bedrijf is een onderdeel van de Stolten- hoff-Groep. In een persbe richt laat de directie weten, prima met het Leiderdorpse gemeentebestuur te kunnen samenwerken. Met het Leid- Het nieuwe hoofdkantoor van Cieba aan de Leiderdorpse Rietschans. se gemeentebestuur is dit niet het geval. Integendeel. In 1970 vertrok Cieba van de Leiderdorpse Hoofdstraat naar een groter bedrijfsge bouw op het Leidse indu striegebied, onder voorwaar de dat Leiden zou zorgen voor een goede ontsluiting van dit schiereiland. Van uit kant van de Waard voor doorgaand verkeer afgeslo ten. Toen Cieba anderhalf jaar geleden met de gemeen te onderhandelingen begon over de aankoop van een ter rein voor een nieuw pand, kreeg men van de gemeente Leiden nul op het rekest. Het bedrijf zou niet voor grond in aanmerking komen, zo constateert de directie. In middels was een ander lid van de Stoltenhoff-Groep, het distributie en postrecla- mebedrijf HFS Adressen en Direct Mail al uit Leiden vertrokken naar Roosendaal. Het personeelsbestand groei de daar al met 35 procent. De kantoorinrichter heeft weinig plezierige ervaringen opgedaan met de gemeente voering van die voorwaarde Leiden en constateert. kwam Toen stand kwam nabij de Lage Rijndijk, werd de andere niet veel terecht. Cieba daarin niet alleen staat 1978 één brug tot gezien de enorme leegloop van het bedrijfsleven uit Lei den. Zó zag de molen eruit voordat met de restauratie werd En zó na de opknapbeurt, begonnen. LEIDEN De restauratie van de Stadspoldermolen aan de Slaaghsloot (nabij de Gooimeerlaan in de Me ren wijk) is voltooid. Op Nationale Molendag, zater dag 9 mei, wordt de molen door wethouder C. Waal weer officieel in gebruik gesteld. In oktober 1977 werd door de gemeente besloten de in zeer bouwvallige staat verkeren de Stadspoldermolen te her stellen. Het behoud van deze windwatermolen was des te meer gewenst, omdat het een unieke vorm van het „fles- romp-type" betrof. Ook zou de molen een pittoreske af sluiting vormen van het volkstuincomplex Noord, wat door de molen bemaald kon worden. Bij de voorbe reidingen van het metsel werk van de molenromp bleek, dat over de gehele hoogte van het molenli chaam het metselwerk door klimatologische omstandig heden in drie delen was ge spleten. Daarom werd beslo ten de molen vanaf de kap tot de bovenkant van de fun dering te slopen en opnieuw op te trekken, de totale kos ten hiervan bedroegen bijna 150.000 gulden, waarvan 85 procent gesubsidieerd werd zodat de gemeente slechts 15 procent moest opbrengen. Thans is de restauratie vol tooid. Door gebruik te ma ken van de oude betimme ringen staat de molen er pre cies weer zoals hij was. Zelfs het onderwiel, dat rot was, is weer in oude staat terugge bracht. Dit kon worden ge daan dankzij een extra be schikbaar gesteld krediet van ruim 25 mille door de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. Verder is het de bedoeling, dat de molen weer met authentieke meubels wordt ingericht en het huisje van de molenaar J.C. Pouw Kraan, weer in orginele staat wordt teruggebracht. Deze toeristische attractie in Lei den zal tevens kunnen func tioneren als een excursiedoel voor scholen. Minister Van Ardenne op Leids symposium LEIDEN Minister drs. G.M.V. van Ardenne van Economische zaken is een van de sprekers van het symposium „Vestiging en verplaatsingen van onderne mingen en instellingen" dat op dinsdag 19 mei wordt ge houden in het Gorleuslabo- ratorium van de Leidse uni versiteit. Het symposium is het resultaat van een initia tief van de Kamer van Koophandel voor Rijnland en de Leidse Vereniging voor Industrie in samenwer king met de Rijksuniversi teit Leiden. Tijdens de bij eenkomst, die door tal van prominenten wordt bijge woond, is een tentoonstel ling ingericht over de vesti gingsmogelijkheden in Alp hen en Leiden. De universi teit zal tevens een aantal praktische voorbeelden to nen van samenwerkingsmo gelijkheden met het be drijfsleven. Achterliggende reden van het symposium in de naderende opening van de Schiphollijn en de daar mee verband houdende ster kere aantrekkingskracht die zowel Leiden als Alphen voor vestiging van indu strieën en organisaties wen sen uit te oefenen. Het symposium heeft ten doel inzicht te verschaffen in het vestigings- en verplaatsingsge drag van organisaties en de mate waarin het overheidsbe leid daarop kan inspelen. Deze vraagstukken worden door vooraanstaande inleiders be licht vanuit het bedrijfsleven, overheid en wetenschap. Hun bijdragen zijn vooral gericht op het geven van praktische wenken aan managers en be stuurders. De diverse sprekers zullen de werking van vraag en aanbod op de markt van bedrijfster reinen tegenover elkaar afzet ten. Daarbij staat enerzijds de onderneming die juist in deze economisch magere tijd zorg vuldig kiest voor een nieuwe of andere vestigingsplaats en anderzijds de lokale en regio nale overheden voor wie het steeds belangrijker wordt nieuwe en vervangende werk gelegenheid aan te trekken. Het succesvol samenbrengen van beide partijen stuit op veel belemmeringen. Deze ontstaan veelal door steeds ingewikkel der voorschriften, premiestel sels en procedures. Psychiatrische communes Bij jongerenvereniging Augustinus wordt morgen avond een bijeenkomst gehouden over experimentele psychiatrische communes. Na een film wordt informa tie gegeven door mensen van het „Wegloophuis" uit Haarlem en een psycholoog van de St Bavo in Noord- wijkerhout Plaats van handeling is de sociëteit aan het Rapenburg 24. De bijeenkomst begint om kwart over acht Vrede en veiligheid De PPR houdt vrijdag 8 mei in het kader van de verkie zingscampagne een bijeenkomst over vrede en veiligheid in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. Lijsttrek ker Ria Beckers houdt een rede. Het Polisario Komitee, Amnesty Internationaal en het IKV nemen aan de avond deel en geven een reactie op de rede van Ria Beckers. De muziekgroep Conjunto Yaravi brengt authentieke Indiaan se volksmuziek uit het Andesgebergte. De avond begint om acht uur. Zoutendijk In het kader van de naderende verkiezingen spreekt vrijdag 8 mei de liberaal prof. dr. G.J. Zoutendijk in Leiden. De hoogleraar is fractievoorzitter van de VVD in de Eerste Kamer. De bijeenkomst wordt gehouden in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat en begint om acht uur. Schrijfavond Amnesty De Leidse afdeling van Amnesty International houdt don derdagavond 7 mei een schrijfavond voor politieke gevan genen in Zuid Korea. De brieven zijn vooral bestemd voor Myong No-Keun, professor in de Engelse literatuur, die is beschuldigd van illegale activiteiten voor Kim Dae Jung, de politieke tegenstander van de huidige dictator. De brie ven worden geschreven vanaf acht uur aan het Rapenburg 100. Bourgondië Volksuniversiteit K&O houdt drie lezingen over de Franse landstreek Bourgondië in de Kapelzaal aan de Oude Vest De Romaanse kunst in deze streek staat daarbij centraal. De lezingen worden gegeven door mevr. drs P.D. Friederich-Kuenen op de donderdaga vonden 7, 14 en 21 mei. Voor inlichtingen: tel. 141141. Neo-realisme Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 vertoont volgende week twee films van neo-realistische regisseurs. Maandag 11 mei draait Vier stappen in de wolken van A. Blassetti uit 1942. De film wordt tweemaal vertoond en wel om acht uur en om kwart over tien. De film handelt over een jongeman, die een in de steek gelaten zwanger meisje helpt door met haar naar haar ouders te gaan en te doen alsof hij de vader van het kind is. Donderdag 14, vrijdag 15 en zaterdag 16 mei staat de vertoning van „La terra trema" (de aarde beeft) van Luchino Visconti op het programma. De film beschrijft het leven in een Siciliaans vissersdorp, waar een visser in opstand komt tegen de monopolieposite van de groothandelaar die de vis tegen een habbekrats op koopt. De film wordt op alle drie de avonden om acht uur vertoond. Actie voor Tanzania Onder de naam „Draag een steen(tje) bij" houdt de sec tie werelddiakonaat van de diakonie van de gerefor meerde kerk in Leiden een actie voor een project in Tanzania. Het is een door Nederlandse vrouwen opge zet project voor vrouwen in een van de voorsteden van de Tanzaniaanse hoofdstad Dar Es Salaam. Hier leren de vrouwen, die vaak op zoek naar werk van het plat teland naar de stad zijn getrokken, kleren te maken, zowel voor eigen gebruik als voor verkoop. Op deze wijze wordt voorkomen dat de vrouwen, bij gebrek aan werk, gedwongen worden de prostitutie in te gaan. De lessen worden thans gegeven in een huis dat op in storten staat. Het is de bedoeling om geld in te zame len voor een huis van steen. Zondag 10 mei wordt in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg 15 een speciale dienst gehouden waarin deze actie centraal staat Me dewerking verleent het Rijnsburgse koor „De Lof- stem" onder leiding van P. Bontje. Mevrouw I. de Kier, een van de initiatiefneemster, zal iets over het project vertellen. The Spikes De uit Groningen afkomstige groep „The Spikes" treedt vrijdag 8 mei op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De groep brengt vooral eigen nummers met een new wave-karakter. „The Spikes" bestaat uit Marleen de Jong (zang). Peter Bubeneck (gitaar), Willem Veenhoft (piano, stringensemble, synthesizers). Hans van Ees (bas) en Doede ter Veld (drums, zang). De toegangsprijs is drie gulden vijftig voor leden en vijf gulden voor niet-leden. Het concert begint om negen uur. Het Goede Doel ,JIet Goede Doel" is een nog jonge groep rond zanger- tekstschrijver Henk Westbroek en pianist/componist Henk Temming. De groep treedt zaterdag 9 mei vanaf negen uur 's avonds op in het Leidse Vrijetijdscen trum. De groep bestaat verder uit Dennis Ringeling (basgitaar). Hans Boosman (drums), Sander van Herk (piano, orgel, synthesizer). De toegangsprijs voor het concert bedraagt twee gulden vijftig voor leden van vier gulden voor niet-leden. LEIDSE OUD HOOGLERAAR WERELDGEZONDHEIDSZORG: LEIDEN Steeds meer jongeren (vooral jongens) laten de sigaret of het shaggie voor wat het is en beginnen er niet aan. Mensen met een hoog inkomen zweren het ro ken ook steeds meer af, maar dege nen met een minimuminkomen lij ken de sigaret nog maar moeilijk te kunnen laten liggen. Ook be jaarden hebben meer moeite om het roken op te geven. Er zijn in ons land meer niet-rokers dan ro kers, maar de rokers onder ons ste ken er wel steeds meer op. Veel ex- rokers en nooit-rokers zeggen last te ondervinden van de rook van anderen. Dit zijn de voornaamste conclusies van een enquete naar het rookge drag in Nederland. Deze landelijke enquete werd in 1979 door het NIPO gehouden. Dr. J.H. de Haas, oud hoogleraar in de wereldge zondheidszorg in Leiden en zijn vrouw dr. J.H. de Haas-Posthuma, werkzaam als medisch sociaal kin derarts, hebben het recente cijfer materiaal van de enquetes in een redelijk duidelijk boekje „Zo rookt Nederland" samengevat. Al jaren houdt de Leidse hoogleraar zich bezig met de consequenties van het roken. In internationaal verband was hij lid van een 'Expert Committee' over „Smoking and its Effects on Health" van de Wereld Ge zondheids Organisatie, van een werkgroep over Roken en Kanker, later als afdelings hoofd in het Nederlands Instituut voor Pre ventieve Geneeskunde en als consulent bij de Geneeskundige Hoofdinspectie van de Nederlandse Hartstichting en er versche nen regelmatig artikelen over het roken van zijn hand. Doordat dr. De Haas de rookcijfers over een langere periode naast elkaar zet, wordt goed duidelijk hoe snel de rookgewoonten in ons land aan het veranderen zijn. In 1966 rookte van de mannen en jongens vanaf 15 jaar maar liefst 81 procent. In 1971 was dit nog 69 procent, in 1979 nauwelijks 52 procent en uit de jongste telling van 1981 blijkt dit percentage nog maar 46 procent te zijn. Vrouwen tussen de 15 en 24 jaar roken meer dan mannen van die leeftijd. Vanaf 25 jaar roken de vrouwen echter weer min der dan de mannen. Bij de hogere inko mensgroepen neemt het roken steeds meer af. In de lagere inkomensgroepen daalt het sigarettengebruik veel minder en bij de vrouwen uit die groepen is er zelfs een stij ging te constateren van ruim een kwart De Nederlandse vrouw steekt er echter al tijd nog twee minder op dan de mannen van Nederland, die dan op een gemiddelde van 15 sigaretten per dag zitten. Jongeren van 15 tot 19 jaar die roken, steken onge veer 9 tot 10 sigaretten per dag op. Maar volgens een uitslag van het CBS zou het si garettengebruik ongeveer 20 per dag bedra gen. Ruim eenderde van de welgestelde mannen en vrouwen vanaf 35 jaar is met roken ge stopt en van de 15 tot 19-jarigen is dit onge veer 10 procent. Van de ex-rokers stopte ruim 80 procent van de ene op de andere dag, maar slechts 10 tot 20 procent stopte op advies van een arts. De echte verslaafde ro kers lijken wel steeds meer te consumeren. Als verklaring geeft dr. De Haas, dat het nicotinegehalte van de sigaretten vermin derd is, waardoor de verstokte rokers steeds meer sigaretten moeten roken om aan een bepaalde hoeveelheid nicotine te komen. De Leidse oud hoogleraar stelt tenslotte naar aanleiding van de enquete, dat de voorlichting en propaganda tegen het ro ken in het bijzonder gericht moet zijn op de minder welgestelde bevolkingsgroepen, (jonge) vrouwen, verstokte rokers en tie-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3