Laurens van nooyen vinax zijnei stijl in „Een vlucht regenwulpen Koningin reikt verzetskruisen uit TERUGBLIK TELEVISIE VANAVONI TELEVISIE WOENSDAG RADIO VANAVOND RADIO WOENSDAG RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT/: DINSDAG 5 MEI 1981 PAGIN? ]TP Toen de kanaalkiezer van m'n ra diotoestel dezer dagen langs Hil versum gleed, hoorde ik daar opeens „Just a simple love song" van en door Laurens van Rooyen. Ik vroeg me af, voor welke gele genheid die schitterende melodie nü weer werd gebruikt of mis bruikt. Het bleek voor een pro gramma van de Evangelische Om roep te zijn. Zo zie je maar weer eens, hoe uni verseel muziek is, want Laurens heeft zijn elpee „Rêverie" (waar dat lied-zonder-woorden van afkomstig is) ook al bij o.a. TROS' Marco Bak ker en op Veronica gepromoot. Was 1980 in de Nederlandse populai re muziek het succesjaar van May- wood - 1981 zou wel eens het succes- jaar van Laurens van Rooyen kun nen worden. Van „Rêverie" zijn in tussen al meer dan elfduizend platen verkocht. De monotonie in de strij kersbegeleiding, waar ik destijds bij het recenseren van dit produkt als kritisch-beluisterbare plaat niet al te enthousiast over was, blijkt - zo weet ik sindsdien ook uit eigen ervaring - juist ideaal te functioneren, je „Rêverie" als easy-listening be schouwt. Uit binnen- en buitenland stromen bij Laurens van Rooyen dan ook de brieven binnen van mensen, die bij deze plaat heerlijk tot rust en/of helemaal tot zichzelf zeggen te zijn gekomen. En nu heeft Laurens met een orkest onder leiding van Wim Witteman op Philips 6423.422 weer de originele filmmuziek uit „Een vlucht regen wulpen" laten vastleggen. Hij speelt zelf de pianopartijen en tekende zo wel voor het schrijven als voor het arrangeren van deze muziek. In dit geval geen enkele positieve of negatieve monotonie. Een zeer veel zijdige en gevarieerde en („Maarten en Zus") originele orkestratie. En uiteraard ook veel afwisseling in de verschillende stijlelementen. Want je ontkomt er natuurlijk niet aan, dat filmmuziek ook programmatisch, li terair, illustratief is, ter begeleiding van het beeld. Dit geldt hier vooral voor „Standbeeld", „Shock", „Labo ratorium", „Ouderlingen" (militant, onheilspellend en tegelijk satirisch la Maarten 't Hart) en „Alpenbe klimming". Jurriaan Andriessen schreef lichtvoetige en sfeervolle muziekjes bij tv-serie „Lessen in liefde". Maar waar het niet alleen om han delingen, doch vooral om innerijke roerselen gaat, levert Laurens van Rooyen ook weer enkele sublieme, ontroerende thema's af: het langza me thema in de verder wat Stra- winsky-achtige ouverture, het mengsel van Noorse volksmuziek en Fauré-romantiek dat „Vriendschap" is genoemd, het rimpelloze „Liefdes thema", het misschien wel wat geijk te „Hoofdthema" (het metrum van „Love Story"), het innige samenspel van cello en piano in „Moeder en Zoon" en niet te vergeten de uitvoe rige „Flash-back 1952", een karakte ristieke staalkaart van Laurens' ta lent als componist en arrangeur. In een interview met ondergeteken de vertelde hij vorig jaar, te streven naar een geheel eigen stijl, op gebouwd uit de elementen die hem uit diverse stromingen uit diverse tijden hebben geïnspireerd. Ik heb de indruk, dat Van Rooyen dit ideaal thans heeft breikt. Hij bezit het vermogen om heden daagse populaire melodieën te schrij ven en te arrangeren met een klas sieke diepte alsof het composities van Bruckner of Fauré zijn. Dus wel iets heel anders dan populaire mu ziek een klassiek jasje aantrekken of andersom De muzikale uitersten in de ex-ker korganist en de ex-pianist uit de Herman van Veen-shows hebben el kaar ontmoet en zijn met elkaar ver smolten tot die eigen stijl. Vandaar zowel in „Een vlucht regenwulpen" als in „Rêverie" die volop verkwik kende rust, die zekerheid, dat even wicht, dat diepe geluk in zowel com ponist/arrangeur/pianist Laurens van Rooyen zelf als in degenen die genieten van de muziek van deze Nederlandse evenknie van interna tionale groten als Ennio Morïicone en Henry Mancini. Een typisch Hol lands sfeertje, overigens, ook die muziek uit „De Regenwulpen". Maar het kan nog veel Hollandser, als je luistert naar de dubbelelpee „Ko ninklijke koren zingen vaderlandse liederen" (Dureco Benelux 21.91005/6), waarvan de hoes gesierd is met een foto van de kronings plechtigheid van koningin Beatrix. Tal van liederen uit Valerius' Ge- denck-clanck en ook schoolliedjes uit de eerste decennia van deze eeuw worden hierop gezongen en gespeeld door o.a. Reinata Heemskerk, Klaas Jan Mulder, de Gebroeders Brou wer, „Deo Cantemus", „Pro Musica", de Urker Zangers, het Kamper man nenkoor „D.E.V." en „De Lofzang" uit Heerde. Op de bezielde manier die we kennen van E.O.-optredens van deze ensembles en solisten. Wie wel van Nederlandse volkslie deren houdt, maar niet van de E.O.- sound en het klimaat waaruit Maar ten 't Harts regenwulpenvlucht stamt, kan zijn hart misschien opha len aan „Geluckug is het land", een in Rembrandtieke hoes gestoken el pee van Thijs van Leer, Louis van Dijk (fraai harp-achtig toucher) en het Amsterdams Kamerorkest o.l.v. Rogier van Otterloo (CBS 84819). Deze elpee heeft de stijl en het ni veau van „Musica per la notte di Na tale", de befaamde kerstplaat van dezelfde coryfeeën. Toch vind ik dit produkt wel mono toon. Komt dit wellicht door de wat Laurens van Rooyen maakte een groei door naar rijpe muziek. routineuze arrangementen met de onderhand gemakkelijk voorspelba re Van Otterloo/Van Leer/Van Dijk-modulaties? Ik weet het niet. Het kan ook komen doordat bij die kerstelpee nu eenmaal vanzelf al een speciale sfeer-van-die-tijd aanwezig is, terwijl het op de dag dat ik „Ge luckug is het land" draaide nog geen 30 april of 5 mei was. Mocht hqt niet bevallen, dan is deze schijf altijd nog (net als die van die zangkoren, etc.) een goede herinne ring aan enkele eeuwen Nederlandse volksmuziek. Ook voor bijvoorbeeld voor geëmigreerde familie en vrien den in het buitenland. Een zeer Hollandse naam is ook die van Jurriaan Andriessen. Op „A knigt at the theatre,, (Philips 6423.427) speelt hij een synthesizer- suite, die hij zelf ook gecomponeerd en gearrangeerd heeft. Het betreft hier muziek die hij schreef voor een drietal dramatische produkties: „Volpone" van Ben Johnson en „Co- las Breugum" van Pavel Kohout door de Haagse Comedie en de TROS-tv-serie „Lessen in liefde" naar de verhalen uit de Decamerone van Boccaccio. Zeer charmante, lichtvoetige en sfeervolle muziekjes met een sterke Renaissance-inslag, zij het ook weer een typisch-Hol- landse. Andere, maar dan ook zeer bijzonde re, gelegenheidsmuziek vormen de „35 Variaties op Für Elise" (Philips 6570.585), bij het beroemde zondag morgenprogramma op Hilversum 4 als intro's gespeeld door Phia Berg hout, The Group, Polo de Haas, Piet Kee, Theo Olof, Pluche, Tobi Rix en vele anderen. Bovendien nog het op treden van het Elisade-orkest, met Louis van Dijk en Daniel Wayen- bérg. Kostelijk Daags voor Pasen kregen we van Bovema/Negram een uit 1967 date rende opname van de Matthëus Pas sion o.l.v. Piet van Egmond (EMI IA 127-26626/28), met o.a. Willy van Hese, Bruce Boyce en Henk Smit. In deze Harnoncourt-tijd typisch iets voor de liefhebbers van een ouder wetse Matthëus Passion, ook na Goe de Vrijdag. JAN VAN DER KLEIJ In de Amsterdamse Nieuwe Kerk zijn door koningin Beatrix vanmiddag aan eni ge tientallen verzetsmensen uit Nederland en Indonesë verzetskruisen uitgereikt. De onderscheidenen hebben zich voor de vrijheid ingezet, dè^ls tegen de Duitse bezet ters, deels tegen de Japanse. Door het ministerie van De fensie werd eerder een com missie ingesteld, die een lijst heeft gemaakt van mensen die voor deze onder scheiding in anmerking ko men. In het komende jaar zullen meer dan tienduizend mensen dit kruis ontvangen als waardering van de rege ring voor wat zij voor dit land en het Indonesische grondgebied deden. De ko ningin maakt vandaag een begin met deze uitgebreide huldiging. Ned. I 21.55 uur. Kinderkrant Een knutselgrapje, het leven van Jezus en een verhaal over Flapuit vullen vandaag de Kinderkrant. Ned. I 19.00 uur. Bevrijding De bevrijding toen en nu staat in het teken van een afwisse lend programma, dat wordt gemaakt in de tuin van het Apeldoornse paleis Het Loo. Hieraan werken mee de Kon. Militaire Kapel, het meisjes koor „Magnificat" uit Hobge- veen, alsmede enkele school klassen uit Hoogeveen en voorts de vereniging „Keep them rolling". In een inter view met Floris B. Bakels wordt gesproken over zijn boek „Nacht und Nebel" over zijn ervaringen in oorlog en bevrijding. Ned. I 19.30 uur. God bij de mensen Henk Binnendijk vertelt over het heilige der heiligen, waar de oudtestamentische hoge priester slechts eenmaal per jaar mocht binnengaan. Van hieruit wordt gesproken over een vertrouwde relatie van de mens met God. Ned. I 21.00 uur. hou rI het l scherm in het oog Ajax-PSV Ajax en PSV ontmoeten el kaar vanavond voor de beker. Samenvatting hiervan in „Stu dio Sport". Ned. I 22.35 uur. Kleine zwerver In de jeugdserie over „De klei ne zwerver" ditmaal een ge pensioneerde vrachtwagen chauffeur, die er met zijn wa gen vandoor gaat, waarin ge stolen spullen zitten. Ned. II 18.59 uur. .I Gemengde gevoelens Op een dag kort na Dolle Dinsdag in 1944 werden bij Tiel verzetsstrijders doodge- schoten. In een terugblik Minivoetbal wordt nagegaan wat de zin André v.d. Ley, van wie als balbedrevene vanavond weer veel wordt verwacht in de minivoetbalontmoeting Oost-Nederland-België. Met de Koninklijke Militaire Kapel vanavond bevrijdingsfeest in de tuin van paleis Het LOO. Gezusters Bennett Tweede deel van het Britse fa miliefeuilleton, waarin vijf dochters van een gezin door moeder aan een (rijke) man geholpen moeten worden. Elke dochter reageert hierop op haar eigen wijze. Dit leidt er vanavond o.a. toe, dat er over sommige mensen allerlei lelijke dingen worden verteld. Ned. II 20.27 uur. Oost-Nederland en België strij den in het minivoetbal om de derde en vierde plaats. Bij Ne derland mensen als Theo Pahlplatz en André van der Ley, bij België figuren als Iwan Vanrijckel en Alain van Kerken Protestanten hechten een an dere betekenis aan hun ker ken dan katholieken. Voor de laatsten is het een woning van God, voor de eersten een plaats van ontmoeting. Wat doen we met de kerken, wan neer die geen functie meer hebben en een andere bestem ming krijgen? Ned. II 22.50 uur. Morgenmiddag Voor de kinderen morgenmid dag „Kinderbios" met Giddy Giraffe, Bolletje en bastaard suiker, Katrien in de dieren tuin, Inky de inktvis, Hettie de heks, Topkat, Popeye, Vreem de vogels, Jana van het oer woud en de strijd der plane ten. Woensdag Ned. 115.30 uur. NEDERLAND 1 NOS 18.25 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 Jeugdjournaal 18.36 Sesamstraat 18.50 laspoort voor Joegoslaven en Italianen EO 19.00 EO-KInderkrant 19.30 "Nacht und Nebel"- Bevrijding toen en nu 21.00 God wil wonen bij de mensen 21.25 EO-Aktief NOS 21.37 Journaal 21.55 Uitreiking verzetskruisen 22.35 Studio Sport extra 22.50 Journaal 23.00 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND2 TELEAC 18.27 Microprocessors 1 en 2, les 27 NCRV 18.59 De kleine zwerver 19.25 Met gemengde gevoelens, documentair programma NCRV 20.27 De gezusters Bennet, tv-serle 21.20 Minivoetbalshow 22.10 Hier en nu 22.50 Kerken, wat doe je ermee? NOS 23.10 Journaal 23.15 Nieuws voor doven en slechthorenden Aktual. mag. 21.45 Quincy, tv-s 22.30 Aktual. 23.00 Sport. Journ. (Region, progr.: NDR: Aut Achse, tv-serie. 10.30 Akfl 18.45 Kleuterserie. 18.55 Aut t tv-serle. 19.25 Region, mag. Progr.overz. WDR: 18.00 Freu nen, tv-serie. 18.30 Inform. 18.40 Cafe Wernicke, tv-serle. Aktual. 19.45 Inform, progr. 18.20 Tekenfilmserie. 19.00 Joi 18.00 Kleuterprogr. 18.30 Cursus1 kunde. 19.00 Licht progr. 19.45 Ji nal 3. 20.00 Journ. 20.15 Cultu mag. 21.00 Tv-portret. 21.15 lnf< progr. 21.45 Inform, progr. 22.30 form, serie. 23.00 Journ. BELGIE NED.1 19.05 Satlf Meded. 19.45 Journ. Aansl.: Verkeersi 20.10 Showprogr. 21.10 Infc 22.15 Open School. BELGIE FRANS 18.15 Spelprogr. 18.30 Doe. 48.81.00. 20.05 Salut Chami tv-serie. 21.00 Inform, serie. 2 BELGIE FRANS 2. 18.30 Chéri-BIbi, Feuilleton i Met: Hervè Sand, Jean Lefèvre Afl.: 7 19.00 Ziet Net 1, 20.05 Cl sons souvenirs. Muzikaal program n Anne-Marie Hansenne, gepres Filmrubriek met rade, van Mare Monthenoli Rock, van Blondlau: Un doui en bleu, film I.A.D.; Le Trombone, kaï LEll oude dans Zo spre kat than nen tje t telij stop (me' en i be sehn omz van en ganj plot geli; niét zien afw> oud< schc blijl de k ding nen dat katf gev; stigi ren rech Een list v Leid< De n bezit wijs, Jijget feillc NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 13.00-13.15 Journ. 18.10 Journ. 16 Muz.overz. 17.00 Kinderspeli. 17-.25 Inform. kinderpret! DUITSLAND 2 10.00 Journ. en akutal. 10.23 Dier filmserie. 11.55 Region, magaz. 1i Akuteel magaz. 12.55 Persovi jeugdmagaz. 17.40 Gevar. pr DUITSLAND 3 WDR 8.00 Gymn, 8.10-11.55 Schooltel sie. (9.25 Kleuterprogr.). 17.00-17 BELGIE FRANS Aktueel magaz. 12.55Persoverz. gaz. 18.20 Na vijven en zessen. 18.50 Gr muziek. 19.00 Kom maar in de krln 19.20 Kruispunt. 20.00 Concerten li Stedelijk. 21.05 Spektakel. 22.20 Ov KlASSU kestpaL.. Boekbespreking icert.d'15e0Ó {fffiS iuz. ^16.00 (S) Klass gewikiejtederen. de twee zach! kend kunr -.Onder de hoogtezon. i) Orkestpalet. 12.00 Nws. 12.02 (S) Tai iuz. 13.55 Boekbespreking 14.00 N Op de herdenkingsavond van gisteren ging het zoals het gaan moest: de gebruikelijke beelden van de Waalsdorper Vlakte en een aangepast pro oren heeft dicht gestopt, zi wel een beeld hebben vormd van wat er toen beurd moet zijn. Maar telke den. De AVRO had daarin plaats ingeruimd voor de Amerikaanse documentaire „Kinderen van Holocaust", waarin joodse volwassenen van nu spraken over „beelden uit hun kinderjaren" die men dus moest situeren in de nazi concentratiekampen en die van een nauwelijks voorstel bare infernale verchrikking waren. Onderhand kan ieder een, die niet geheel en al zijn ogen heeft gesloten en zijn wordt geconfronteerd en zek wanneer dat zo drastisch g beurt als in deze film het gev is, vraagt men zich met dof radeloosheid af hoe het go sterwereld toch is mogelijk g weest. Maar in ieder gev wisten wij weer eens preci dat het herdenken zin heeft zoverre de mensheid destiji op het nippertje voor de del nitieve en totale ondergang behoed. HERMAN HOFHUIZll heid alsn< loop heb tukk verd hier wel over betn sten hekj Ver dacl de o De „De aan| sche kost Voo bew guld lijkt wat spra berc gela Buit kam penl deel

Leidse Courant | 1981 | | pagina 2